'Bezuinigen op subsidies om industrie te steunen' Bisschop probeerde onverzoenlijke te verzoenen Ex-vriend bekent moord op krantenbezorgster Schoonmakers ontdoen Roermond van asbest 'Bar gesneuveld door roddels en achterklap' Binnenland Schoonmaakactie Oud Strijders Legioen: 'We zijn geen racisten'Dictatuur dreigt *iüT voormalige Oostt in voormalige Oostblok Bonden: Dienstplichtigen alleen vrijwillig inzetten Twee mannen levend verbrand Apeldoorn Twee kermisexploitanten zijn zaterdagavond in Apeldoorn om het leven gekomen bij een explosie. De mannen waren in een loods op het industrieterrein bezig met het lassen van hun kermisattractie, autoscooters. Door nog onbekende oorzaak raakte een vat met dieselolie dat vlak bij de auto scooters stond, oververhit. Het vat explodeerde. De mannen werden besproeid met kokende olie die door de vlam van het lasapparaat meteen in brand vloog. Frontale botsing eist twee levens enkhuizen» Bij een verkeersongeval op de provinciale weg tussen Hnkhuizen en Hoorn zijn zaterdagavond een 45-jarige automo bilist uit Enkhuizen en zijn 12-jarige zoon om h^t leven geko men. De auto waarin de slachtoffers zaten, kwam op de verkeer de weghelft terecht en botste frontaal op een bestelbus. De be stuurder van de bestelbus bleef ongedeerd. Door de grote ravage is het verkeer op de provinciale weg ongeveer een uur gestremd geweest. Dode bij massale vechtpartij Apeldoorn Een 42-jarige man uit Apeldoorn is gistermorgen om het leven gekomen bij een massale vechtpartij in het cen trum van de stad. Even na middernacht kwam bij de politie de melding binnen dat in het centrum van Apeldoorn een vecht partij was uitgebroken waarbij meer dan honderd cafébezoekers waren betrokken. Toen de politie arriveerde, lag het slachtoffer dood op de grond. Over de doodsoorzaak is niets bekend. Er is een onderzoek ingesteld. Geen oplossing problemen St. Maarten philipsburgDe gesprekken vrijdag en zaterdag op St. Maarten tussen het front van Verenigde Organisaties en Bezorgde Bur gers met respectievelijk de centrale Antilliaanse regering en het eilandsbestuur hebben niets opgeleverd. Donderdag spreken de actievoerders weer met de eilandsraad, nadat zij vandaag hun achterban hebben gehoord. Het front dwong op 8 en 9 maart tij dens blokkades van wegen de gesprekken met de regering en de eilandsraad af. Het wilde onder meer dat de eilandsraad en het bestuurscollege zouden aftreden, dat nieuwe verkiezingen zou den worden gehouden en dat het onder curatele stellen van St. Maarten ongedaan werd gemaakt. Het kabinet moet zorgen dat na Fokker en DAF ook an dere grote industriële ondernemingen steun krijgen. Het geld daarvoor zal moeten komen uit bezuinigingen op uitkeringen en subsidies. Dat staat in de vandaag ver schenen nota 'Tien actiepunten voor het industriebeleid' van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). MAANDAG 15 MAART 1993 rotterdam «anp Een 20-jarige Rotterdammer heeft gisteren de moord op een 18-jarige krantenbezorgster be kend. De man is een ex-vriend van haar. Het meisje werd woensdag ochtend vroeg in de wijk Om moord met messteken om het leven gebracht. Dat gebeurde toen zij van huis op weg was naar het uitgiftepunt van het ochtendblad dat zij rondbracht. De Rotterdammer werd don derdagavond in het huis van roermond anp Een gespecialiseerd schoon maakbedrijf gaat de Roermond- se wijk De Leeuwen deze week helemaal uitkammen op zoek naar het kankerverwekkende asbest dat daar is terechtgeko men na een brand in een nabij gelegen papierfabriek. Het as best was verwerkt in het dak van de fabriek. Delen van het dak zijn teruggevonden op de straten en in de tuinen. De fa briek is door de brand volledig verwoest. De schade is ruim vier miljoen gulden. Er zijn vijftig schoonmakers ingezet om alle straten, daken en tuinen van de wijk te ont doen van brokstukken dakbe dekking waarin het asbest zit. De wijk is tot die tijd voor ge motoriseerd verkeer gesloten. Verder wordt de wijk enkele da gen kunstmatig beregend om te voorkomen dat asbestdeeltjes rotterdam hans hoffmann Jammer dat hij weggaat. Dat is de overheersende toon in de commentaren van de ingewij den bij het vertrek van drs. R.Ph. Bar als bisschop van Rot terdam. Geen opluchting dit keer, maar een gevoel van on behagen dat een man van kali ber vertrekt. De mening van kardinaal Si- monis was het meest genuan ceerd. Zeker, de leider van de Nederlandse kerkprovincie vond het aftreden 'van zijn episcopale broeder ,,heel droe vig" en „een groot verlies". Hij noemde de ex-bisschop verder een goed bestuurder, een com municatief persoon, een prettig mens en een man van de dia loog, maar ook iemand „die ie dereen te vriend probeerde te houden". „Dat heeft hem de das omge daan", meende de aartsbis schop koel. „Hij was uit op een heid en vrede. Hij kon nooit nee zeggen. Hij probeerde het on verzoenlijke te verzoenen, maar dat kan niet. De bisschop wilde altijd met iedereeri praten. Dat leverde een geweldige druk op. zijn moeder in Rotterdam-Zuid gearresteerd. Over de motieven van de da der wil de politie nog niets kwijt. De Rotterdammer is van daag voorgeleid aan de officier -van justitie. De politie hield kort na de moord drie Servo-Kroaten aan als verdachten. Donderdag bleek echter dat zij niets met de moord hadden te maken. Zij re den rond in een gestolen auto. Ze hebben enige dagen vastge zeten. den haag «anp De christelijke werkgevers blij ken zich goed te kunnen vinden in het beleid van minister An- driessen van economische za ken, maar ze vinden dat het te weinig wordt gedragen door het hele kabinet. Verder dringt het NCW er onder meer op aan dat per jaar een miljard gulden ex tra wordt uitgetrokken voor in dustrie- en technologiebeleid. Het NCW vindt ook dat de in- Merkx van de progressieve Acht Mei Beweging zei zelfs: „Ik zou zijn vertrek bijna een ramp voor de Kerk willen noemen". Samen met zijn collega Ernst van Breda bleef monseigneur Bar met dit gezelschap praten, ook toen de andere bisschoppen onder aan voering van kardinaal Simonis het al lang de rug hadden toege keerd. Misschien kwam het wel door zijn ongewone achtergrond dat Bar ouderwetse vroomheid poogde te combineren met een modern verlangen naar veran dering. Hij werd geboren in Indonesië. De oorlogsjaren bracht hij als opgroeiende tie ner. gescheiden van zijn fami lieleden, in verschillende man nenkampen op midden-lava door. „Ik denk dat dit kampver leden een groot stempel op zijn leven heeft gedrukt", zei mgr. Simonis. Na de oorlog ging de pro testant Bar theologie studeren. Hij wendde zich af van het „kale calvinisme", vond de traditie die hij miste in het katholicis me, werd Benedictijner monnik en. in oktober 1983, opvolger van Simonis in Rotterdam na dustrie meer invloed moet krij gen op het geld dat beschikbaar komt voor onderzoek en ont wikkeling in universiteiten en instituten. Bovendien moet er een verschuiving komen van mens- en maatschappijstudies naar 'harde' vakken als natuur kunde. Dit pleidooi is het gevolg van de verwachting dat in de nabije toekomst forse tekorten zullen ontstaan aan technici (60.000) en onderzoekers (12.000). Studenten die kiezen voor techniek zouden financieel beter af moeten zijn dan andere jarenlang diens vicaris generaal en hulpbisschop te zijn ge weest. Niet direct een 'normale' loopbaan voor een Prins der Kerk, doorgaans gepokt en gemazeld in de gevestigde orde van seminarie en parochie. De mildheid die Bar in zijn nadagen kenmerkte, had overi gens jaren nodig om te rijpen. Er ligt een decennium tussen de rechtse opvattingen van Bar als legerbisschop („ik zal me niet tegen plaatsing van kruisrakke- ten verzetten") en het minder heidsstandpunt van de Rotter damnse bisschop anno 1993 om gehuwde mannen tot het priesterambt toe te laten. Op 5 juni aanstaande zou hij de Ne derlands-hervormde predikant J. van Leeuwen tot priester heb ben gewijd. Of dat nu nog door gaat is helemaal de vraag. Vari een geheel andere, maar niet minder prangende pastora le zorg getuigde zijn financiële hulp aan het verslaafdenproject van dominee Visser in Rotter dam. „Je kon zaken met hem doen", zei de man van Perron Nul zaterdag. „Dat was het leu ke van Bar. Hij was zeer oecu menisch in het lenigen van studenten, bijvoorbeeld door een gunstiger studiebeurs Het NCW vindt, net als An- driessen, dat 'clusters' van be drijven, onderzoeks- en onder wijsinstellingen in aanmerking zouden kunnen komen voor ondersteuning door de over heid: „De overheid zal hierin geen keuzes mogen en kunnen maken, maar initiatieven van genoemde partijen altijd moe ten belonenaldus de NCW- vlaardingen gpd De Europese Gemeenschap doet veel te weinig om de prille en bedreigde democratieën in de voormalige Oostbloklanden te steunen. Als er niets gebeurt dan rest voor deze landen al- Jeen nog de dictatuur. Dat heeft mr. Max van der Stoel, Hoge Commisaris voor de Minderhe den van de CVSE (de organisa tie die zich bezighoudt met vei ligheid en samenwerking in Eu ropa). zaterdag gezegd. „In de moeilijke overgangsfa se waarin de Oosteuropese lan den verkeren, kunnen ze alleen met forse steun vanuit het Wes- amersfoort-amsterdam anp De Algemene Vereniging Ne derlandse Militairen (AVNM) en de Vereniging voor Dienstplich tige Militairen (WDM) hebben negatief gereageerd op de sug gesties van premier Lubbers het beleid rond de uitzending van dienstplichtige militairen in VN-verband te wijzigen. Beide bonden zeggen onverkort vast te willen houden aan de afspra ken daarover met minister Ter Beek van defensie die zijn geba seerd op de motie-Frinking. Volgens deze motie kunnen dienstplichtigen alleen op basis van vrijwilligheid buiten het grondgebied van de NAVO wor den ingezet. Die vrijwilligheid strekt zich uit „tot aan de vlieg tuigtrap" wat er op neerkomt dat dienstplichtigen hun be reidheid om te worden uitge zonden ook tijdens hun VN-op- leiding en zelfs tot het moment van daadwerkelijk vertrek naar het operatie-gebied nog kunnen intrekken. Premier Lubbers noemde vrijdag een aantal mogelijkhe den om die vrijwilligheid te be perken. Volgens de premier is het denkbaar dat dienstplichti gen die zich „VN-bereid" heb ben verklaard daarop tijdens hun opleiding niet meer kun nen terugkomen. Ook sugge reerde hij toepassing van het ten het hoofd boven water hou den. Het zou tragisch, ja, zelfs rampzalig zijn als de democrati sche revoluties zouden misluk ken omdat het Westen onvol doende de helpende hand toe steekt." Van der Stoel slaakte zijn noodkreet toen hij in de Grote Kerk in Vlaardingen de Geuzen penning kreeg. De oud-minister van buitenlandse zaken kreeg de penning omdat hij zich vol gens de Stichting Geuzenverzet 1940-1945 „bij voortduring heeft ingezet voor het handha ven van de mensenrechten en schending van die rechten meteen aan de kaak stelt"'. Franse systeem waarbij dienst plichtigen hun diensttijd naar keuze kunnen vervullen irr een onderdeel dat bijvoorbeeld in VN-verband kan worden inge zet. Ook in dat systeem kunnen de dienstplichtigen in principe niet meer op die keus terugko men. Verder opperde hij de mo gelijkheid lol een systeem te ko men waarbij alleen dienstplich tigen uit de eerste lichting van een uit te zenden onderdeel uit zending kan weigeren. Latere lichtingen zouden vervolgens verplicht moeten worden uitge zonden. Ook in de Tweede Kamer, waarmee Ter Beek (defensie) en Kooijmans (buitenlandse za ken) binnenkort over deze kwestie willen overleggen, is in eerste instantie niet enthousiast op Lubbers' suggesties gfrea geerd. Agent geschorst na racistische uitlatingen amsterdam gpd Een agent van het politiebureau Waddenweg in Amsterdam- Noord is afgelopen weekeinde met onmiddellijke ingang, door de korpsleiding op non actief gesteld na beschuldigingen van racisme en bedreiging. De agent zou een Surinaamse hoofd agente een jaar geleden hebben bedreigd met zijn dienstpistool onder de toevoeging van: „Je weet dat ik een hekel heb aan zwarten bij de politie." Hoewel de korpsleiding Van het geval wist, zijn er geen maatregelen genomen zegt een woordvoerder van de Neder landse Politie Bond. NPB Op aanraden van de bond heeft de Surinaamse gisteren officieel een aanklacht ingediend bij Jus titie. De Amsterdamse Politic Ver eniging (APV) wil dat er zo snel mogelijk een onderzoek komt naar het uitblijven van maatre gelen door de korpsleiding. APV-voorzitter Bult:. „De Jei ding wist er van, maar heeft niets ondernomen, terwijl het voorval indruist tegen alle re gels. Dat pistool had kunnen al gaan. zo veilig is een diepstpi stool niet. Het eerste wal een politieman wordt ingepompt als hij in dienst komt is: nooit zo maar je wapen richten op een persoon- Volgens Bult moet worden uitgezocht waarom de briga diers van het bureau Wadden weg van de zaak wisten maar niets hebben gedaan. wegwaaien of worden inge ademd. De bewoners zijn woedend op de Roermondse autoriteiten omdat ze te laat zouden zijn ge- informeerd over de asbest- brand. Ze werden pas zaterdag ingelicht en niet meteen vrij dagavond. De burgemeester hield het erop dat hij niet meteen tot actie in de wijk was overgegaan omdat hij „geen pa niek wilde zaaien onder de bur gers". Bovendien was volgens hem geen moment sprake ge weest van een bedreiging voor de volksgezondheid. Dat werd ook nog eens beves tigd door de GGD. Metingen na de brand wezen zaterdag uit dat de asbestdeeltjes, die tot ver buiten Roermond zijn neerge daald, zeer geringe hoeveelhe den asbestvezels bevatten. Bo vendien zou het in Roermond gaan om witte asbest en niet de veel gevaarlijkere blauwe vari- Een oudstrijder maakt zich boos op demonstranten die hem van racisme betichten. den haag gpd liteit niet langer te negeren". blad Sta-Vast geven hun set stem aan door meningen te v je overal om je heen kunt ho beeld: „Dat negroïde person* zijn geneigd een blanke aan I „Niet wij, maar de feiten die dagelijks door de media worden verspreid, zetten aan tot vreemdelingenhaat." Verongelijkt, zo niet verbitterd, vluchtten leden en begunstigers van het Oud Strijders Legioen zaterdag tij dens de jaarlijkse bijeenkomst in Den Haag 'de loopgraven in om zich te verdedigen te gen de boze buitenwereld die hun eerzame club ervan beticht tot „de gevaarlijkste ra cistische organisaties in Nederland" te be horen. Met als enige wapen „het vrije woord in al zijn uitingsvormen" bewaakt het vergrijs de Legioen al 35 jaar het democratische erf goed van alle goede vaderlanders die met heldenmoed tegen nazi's en communisten streden. En dan zouden ze nu zelf naar fas cisme en intolerantie neigen? Nee dus. Nooit of te nimmer zullen ze buitenlandse gemeenschappen in Nederland blameren, zoals ze ook nooit het Duitse volk hebben willen verachten. Maar het OSL maakt wel front tegen de „kennelijk niet meer te stop pen stroom buitenlanders" die een ieders vrijheid en veiligheid „ernstig bedreigt". Het wenst ook het „bewezen aandeel van buitenlanders in de stijging van de crimina- gen. Het Utrechts Meldpunt tege tie en een Arnhems anti-fas hebben Justitie gevraagd Sta-\ telijk te vervolgen. Want er st£ ker opmerkingen in het bla< zouden geven aan vreemdelir Turken, Marokkanen en Rijk handen alleen maar gebruike houden, dan wel er een mes ken". En dat Surinamers vooi hebben bijgedragen aan de van het land. Volgens voorzi zijn organisatie het slachtof van een intolerante „smeerca gewraakte uitspraken waren, de hij, uit hun verband gerui wraakte stukjes tekst dan. v gedrukt op geduldig St£ Hoofdredacteur Ego wil er vo< verkeerds in zien. „Verkeerc wanneer het straks voor de r< veroordeling zou komen. Dj Bisschop Bar: ongewone achtergrond, foto Hij hield zich uitsluitend met zijn wil op de been." De andere commentatoren die het afgelopen weekeinde hun mening over de bisschop gaven, vonden het nu juist zo prijzenswaardig in Bar dat hij als prominent vertegenwoordi ger van een hecht bastion als de Kerk van Rome hier en daar nog wel eens naar een gaatje in het metselwerk wilde zoeken. Aan de waarheid kon niet worden gemorreld, vond ook de nu te ruggetreden prelaat, in de kerk met de gelovigen commu niceerde deugde vaak niet. Tegen het weekblad Vrij Nederland zei hij nog geen maand geleden: „Homo seksualiteit. abortus, getrouwde priesters, vrouwen in het ambt, euthanasie, de Kerk verbiedt op zó'n manier dat het een instituut lijkt waarin niets mag. We komen over als een Kerk van kille verboden, terwijl we uitgaan van de liefde van Je zus." Dat uitleggen achtte hij zijn taak. Het ot^erzoenlijke verzoenen. Dat zulks niet kan, weet iedereen. Dat Bar het tóch probeerde, waardeerde ieder een die buiten het strenge gezag om met hem in gesprek was. Voorzitter mevrouw W. Stael- rotterdam gpd Vernieuwende ideeën en veron derstelde homofilie lijken bis schop R.Ph. Bar (64) van Rotter dam noodlottig te zijn gewor den. Kritiek en wantrouwen van vooral ultra-conservatieve ka tholieke stromingen waren voor hem mede het motief voor het versturen van zijn ontslagbrief. Officieel wordt zijn terugtre den toegeschreven aan „over vermoeidheid door zijn zware ambt en psychische belasting als gevolg van jeugdervaring in een japans oorlogskamp Inge wijden menen echter dat Bdr is „gesneuveld" door roddels en achterklap over zijn persoonlij ke levenswandel en simpelweg is weggepest. Met uitzondering van een kleine groep hardnekkige tegen standers die op zijn val uit wa ren. wist Bar langzaam maar ze ker het vertrouwen \an de ka tholieke clerus te winnen. Re centelijk bepleitte hij nog de wijding van rijpere gehuwde mannen tot priester als oplos sing voor het priestertekort. Ro me veroordeelde die opvatting Ingewijden beweren dat het behoudende Katholieke Nieuwsblad, dat wordt medege- financiérd door de behoudende katholieke miljonair Piet Der- ksen, (de oprichter en oud-di recteur van de vakantiehuisjes van Center Pares, red.), com promitterend materiaal over Bar naar buiten zou brengen als hij niet zou opstappen. Voor de KRü-televisie zei kardinaal Si monis niets te weten van een dergelijke poging om Bar bui tenspel te zetten. Een opvolger voor de onver wacht teruggetreden Bar, die sinds half februari in het bene dictijner klooster Chevetogne in de Belgische Ardennen verblijft, wordt niet voor medio dit jaar raw* lu NCW vraagt miljard per jaar extra werkendam» Jagers van Wildbeheereenheid de Biesbosch haalden het afgelopen weekeinde in samenwerking met hengelaars en waterspor ters meer dan vijfhonderd kubieke meter plastic en ander vuil uit het riet en de grienden langs de Nieuwe Merwede. Aan deze jaarlijkse actie de den 475 vrijwilligers mee. foto anp Commissaris Minderheden Van der Stoel: Een oudstrijder maakt zich boos op demonstranten die hem van racisme betichten. den haag «gpd liteit niet langer te negeren". In het opinie blad Sta-Vast geven hun scribenten daar stem aan door meningen te ventileren „die je overal om je heen kunt horen". Bijvoor beeld: „Dat negroïde personen nogal snel zijn geneigd een blanke aan het mes te rij- „Niet wij, maar de feiten die dagelijks door de media worden verspreid, zetten aan tot vreemdelingenhaat." Verongelijkt, zo niet verbitterd, vluchtten leden en begunstigers van het Oud Strijders Legioen zaterdag tij dens de jaarlijkse bijeenkomst in Den Haag de loopgraven in om zich te verdedigen te gen de boze buitenwereld die hun eerzame club ervan beticht tot „de gevaarlijkste ra cistische organisaties in Nederland" te be horen. Met als enige wapen „het vrije woord in al zijn uitingsvormen" bewaakt het vergrijs de Legioen al 35 jaar het democratische erf goed van alle goede vaderlanders die met heldenmoed tegen nazi's en communisten streden. En dan zouden ze nu zelf naar fas cisme en intolerantie neigen? Nee dus. Nooit of te nimmer zullen ze buitenlandse gemeenschappen in Nederland blameren, zoals ze ook nooit het Duitse volk hebben willen verachten. Maar het OSL maakt wel front tegen de „kennelijk niet meer te stop pen stroom buitenlanders" die een ieders vrijheid en veiligheid „ernstig bedreigt". Het wenst ook het „bewezen aandeel van buitenlanders in de stijging van de crimina- gen. Het Utrechts Meldpunt tegen discrimina tie en een Arnhems anti fascisme comité hebben Justitie gevraagd Sta-Vast strafrech telijk te vervolgen. Want er staan steeds va ker opmerkingen in het blad die voedsel zouden geven aan vreemdelingenhaat. Dat Turken, Marokkanen en Rijksgenoten „de handen alleen maar gebruiken om ze op te houden, dan wel er een mes mee te trek ken". En dat Surinamers vooralsnog alleen hebben bijgedragen aan de verloedering van het land. Volgens voorzitter P. Ego is zijn organisatie het slachtoffer geworden van een intolerante „smeercampagne". De gewraakte uitspraken waren, zo memoreer de hij, uit hun verband gerukt. En die ge wraakte stukjes tekst dan. weloverwogen gedrukt op geduldig Sta-Vast-papier? Hoofdredacteur Ego wil er vooralsnog niets verkeerds in zien. „Verkeerd zijn ze pas wanneer het straks voor de rechter tot een veroordeling zou komen. Dan leggen we foto»cpd 'ceeszorn ons daar als democraten bij neer. Wij zijn geen doortrapte lieden. Als we merken dat we zijn uitgegleden, dan erkennen we dat. Ik heb door de jaren heen 15.000 pagina's geschreven. Daar zullen achteraf best wel enkele niet zo gelukkig gekozen zinnen in Toch denken de scribenten van Sta-Vast voortaan wat beter na. alvorens hun ge dachten aan het papier toe te vertrouwen. „Als we eerder signalen hadden gehad, dan zouden we hebben geprobeerd wat zorg vuldiger met onze woorden en teksten om te gaan. Misschien hebben we ons wat te populistisch uitgedrukt. Wij zeggen niet: 'Gooi alle buitenlanders het land uit'. Wij hebben het niet over echte politieke vluch telingen, maar over immigranten die met een luxe koffer op Schiphol aankomen en zich ten onrechte presenteren als asielzoe kers." Twee sprekers, de Haagse commissa ris van politie J. Brand en CDA-senator prof. dr. P. Boorsma distantieerden zich van de uitspraken in Sta-Vast. De Friese commis saris van de koningin Hans Wiegel deed de kritiek op de gewraakte artikelen af met de opmerkingjk laat de inhoud van mijn be toog niet bepalen door wat anderen zeg gen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3