Peloton slaat op hol in Zuid-Holland Alex Zülle heerst in Parijs - Nice op eerste en laatste dag Wereldrecord Koss prikkelt kernploeg Sport Drie Casba-renners bij prijswinnaars MAANDAG 15 MAART 1993 V PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 0 Alcx Zülle eindigde waar hij begon. Op het erepodium. Het witte leiderstricot, dat hij een week geleden in Fontenay-sous-Bois na de proloog in ontvangst nam, gaf hij niet meer uit handen. Ook gisteren op de top van de Col d'Eze boven Nice.trok hij een nieuw hemd vast om zijn schouders, als winnaar van de 43ste Parijs-Nice. De Zwitser liet zich in het weekeinde niet van de troon stoten. In de afsluitende klim- tijdrit over 12,5 kilometer bevestigde hij zijn week durende heerschappij met overmacht. De voormalige huisschilder Zülle maakte in de race tegen het uurwerk met al zijn concurrenten korte metten. De gevaarlijkste opposanten - De las Cuevas en Bezault, bei den op een halve minuut - moesten genoe gen nemen met de andere ereplaatsen. Zül le duldde niemand bij hem in de buurt. Ook Frik Breukink capituleerde voor zijn ploeg- makker bij ONCF.. De kopman van de Spaanse ploeg verloor zaterdag al en gaf gisteren in het korte maar knap lastige duel tegen de klok 47 seconden toe. Zülle was de exponent van het schrikbe wind dat ONCE tjjdens de 43ste editie van Parijs-Nice voerde. Zelf won hij de proloog op de eerste dag en de klimtijdrit. Het col lectief won de ploegentijdrit. Laurent Jala- bert maakte het feest compleet door gister morgen op de Promenade des Anglais in Nice het eerste deel van de laatste etappe te Zülle werd in Parijs-Nice met de dag ster ker. De Zwitser die verleden jaar de Spaanse rittenkoersen Asturië, Burgos en Catalaanse Week op zijn naam bracht, is in zijn tweede jaar als professional lang niet meer zo ner veus als vorig jaar, toen hij iedere demarra ge wilde beantwoorden en alleen maar de aanval zocht. De TVM-ploeg van Cees Priem beleefde een dramatisch weekeinde tijdens de Tirre- no - Adriatico. Zaterdag verspeelde Jesper Skibby zijn leiderstrui aan Maurizio Fon- driest. Een dag later kwam de Deen in de massasprint ten val bij een poging de eerste plaats te heroveren. In het tweede zieken huis dat hij bezocht werd een scheurtje in de schedel gevonden. Skibby verscheen niet meer aan de start. De sprint in de Adriatische havenstad San Elpidio werd gewonnen door de Italiaan Leoni, maar de aandacht ging uit naar de valpartij op tweehonderd meter van de streep. De Duitser Wesemann moest uitwij ken voor de Italiaanse sprinter Fontanelli en raakte daarbij Bartoli, die het eerst tegen de grond kwakte. Skibby dook boven op hem en raakte met zijn hoofd het asfalt, ook Elli kwam ten val. Na de eerste onderzoe ken in het plaatselijke ziekenhuis werd Skibby overgebracht naar het grotere, beter geoutilleerde hospitaal van Ancona, waar de verwonding werd geconstateerd. In Spanje leverde de Ronde van Murcia de eindzege op voor de onbekende Span jaard Carlos Galarreta. Miguel Indurain en Laurent Fignon gebruikten de ronde als training. Triatleet Mart Moraal komt in vorm ibpem» Mart Moraal komt in vorm voor de leidse winter triathlon. In Utrecht legde de Oegstgeestenaar gisteren beslag op de vijfde plaats van de wintertriathlon, die bestond uit 10 kilo meter hardlopen, 40 kilometer wielrennen en 25 kilometer schaatsen. Ronald de Graaf stelde zijn eerste plaats in het win- tertriathlon-circuit in Utrecht veilig. Leidenaar Rob Oudshoom legde in Den Haag beslag op de achtste plaats in de uithou dingsvierkamp van 05 kilometer wielrennen, 40 kilometer schaatsen, 3 kilometer zwemmen en 25 kilometer hardlopen (6.14.40). Koos Zwaan eindigde als vijftiende. De halve afstand was een prooi voor Leidenaar Rinse van de Ouwelen in 2.58.36. De Leiderdorpers Herman Blöte en Ivo Buitelaar finishten als derde en vierde. Miranda Duivesteijn werd zevende bij de vrou- Lia van Schie te ziek om te starten heerenveen» Lia van Schie is zaterdag tijdens de finale om de we reldbekers schaatsen in Heerenveen niet gestart op de 3000 me ter. De Stompwijkse meldde zich voor de start ziek af. Van Schie ligt overhoop met bondscoach Henk Gemser. De kernploegrijd ster, die dit seizoen niet aan de grote toernooien deelnam, had op grond van haar dertiende plek in de rangschikking recht op een startplaats. Zij zou zich zaterdag laten begeleiden door Eg- bert van 't Oever. Landenploeg shorttrack 'Leids' getint leiden De Nederlandse ploeg die deelneemt aan het wereld kampioenschap shorttrack voor landen in Budapest bestaat voor een groot deel uit rijders uit de Leidse regio. Vincent Wolvers (Woubrugge), Alexander Velzeboer (Oud-Ade), Patrick Vergeer (Stompwijk) vormen volgende week met Peter van der Meer en Joost Smit de mannenploeg. Bij de vrouwen is Anja van der Poel uit Roelofarendsveen geselecteerd naast Nanja van Dam, Sandy Hak, Rolien Röben en Fiona Spaanstra. Schaatsbond voert 'klucht' op Bondsvoorzitter Charles Luyk was 'hooglijk verbaasd' over alle commotie. BCK-lid Jan Augusti- nus noemde het 'een klucht' en vrouwencoach Henk Gemser sprak van een een 'on-demo- cratische gang van zaken'. Bij het scheiden van de schaats- markt zaten officials en coaches elkaar afgelopen weekeinde flink in de haren. De enige die onbewogen bleef onder het verbale geweld was de hoofdrolspeler: Jan Charisi- us, de nu al omstreden, toe komstige voorziter van de Bege- leidings Commissie Kernploe gen (BCK). Nadat Ard Schenk begin dit seizoen had laten weten het voorzitterschap neer te leggen, schoof het bondsbestuur vorige week Charisius naar voren als opvolger. „Als bestuur wilden we een contactpersoon in de BCK. Charisius is daarvoor de beste man", zei Luyk. De mede deling dat Charisius de voorzit tershamer gaat hanteren, viel daarentegen niet in de smaak. De gepensioneerde belasting ambtenaar is al jaren een om streden figuur in de schaatswe reld. Onder de dertig prijswinnaars in de Ronde van Zuid-Holland hebben zich drie renners van Casba Wonen geschaard. Mark Rasch was zaterdag met een elf de plaats de beste Casba-ren- ner. De streekrenners Robin van Kessel (Ter Aar) en Fernand Warmerdam (Koudekerk) kwa men ook goed voor de dag. In de massaprint kwam Van Kessel als 25ste en Warmerdam als 29ste over de eindstreep. Met Dennis van der Meiden en Mar tin Kras ging het veel minder. Zij eindigden ver in de achter hoede. In de Dorpenomloop van Rucphen zat er niemand van ploegleider Gert jan Zwaan bij toen 13 renners uit het peloton wegreden. Marcel Remijn was met de 17de plaats de beste man. Vital Timmermans (23) en Patrick Rasch (27) reden de wedstrijd wel uit, maar kwamen op hun favoriete 'keitjes' toch niet uit de verf. Roy Bogaert kwam zwaar ten val. Toen de schade was opgemaakt, bleek alleen zijn fiets zwaar bescha- digd. In het kader van de Rijn- en Bollenstreekcompetitie legde Warmerdam gisteren in Gouda beslag op de derde plaats voor Leon Rekelhoff. Bij de B-ama teurs won Dik Meeuwenoord in Leiden voor Wouter van der Linden. Veteraan Karei Teeu- wen uit De Zilk won een sterk bezet criterium in de Waarder- polder (Haarlem). De junioren kwamen in twee klassiekers aan de start. Miquel van Kessel (Ter Aar) kwam in de Brabantse Dorpenomloop met zijn medevluchters Jeroen Slag ter en Stefan Willems op de eindstreep in Rucphen af. In de sprint werd hij kansloos derde. Zijn districtscoach Piet van der Meer had gisteren in Zuid- Holland nog meer succes. Stefan van Dijk uit Honselers- dijk bezorgde de Alphenaar een fraaie zege. Peter van de Reep (Hillegöm) werd elfde. Een dag later won hij bovendien een cri terium van 60 kilometer in Sint- Willibrord door twee mede vluchters in de eindstreep te verslaan. Jeugdrenner Vincent van der Kooij (Swift/Casba) won een re gionale wedstrijd in Rijswijk. Zijn clubgenoot Arjan de Boer werd op het snelle parcours derde. In Haarlem was Dirk Jan van Reek (Noordwijk) tweede bij de B-amateurs. Plaatsgenoot Ton van Duyvenbode werd vierde en Piet Kralt (Rijnsburg) twaalde. Krook pleit voor Straathof heerenveen» anp Ab Krook zal tijdens de evaluatie van het schaatsseizoen pleiten voor Tho mas Bos en Jeroen Straathof. De mannencoach wil de personele samenste ling van zijn kernploeg handhaven. Volgens Krook moet de groep ook in het olympische seizoen bestaan uit zes schaatsers. Arjan Schreuder, Bos en Straafhof misten dit jaar de grote toernooien. Schreuder revancheerde zich als specialist op de middenafstanden. Stayer Bos, vorig seizoen vierde bij het WK, liet het afweten. Ook tijdens de wereldbekerfinale was bij de Ha genaar geen sprake van een stijgende lijn. Straathof, die als wereldkam pioen junioren de kernploeg binnenstapte, eindigde gisteren als vijfde op de 1500 meter. Rik Rutgers beslist vlakke klassieker in massasprint Zelden zijn de deelnemers aan de Ronde van Zuid- Holland meer bekijks ge had dan tijdens de veertig ste uitgave van de voor jaarsklassieker. Behalve verstokte wielerfans ston den zaterdagmiddag dag jesmensen, toerfietsers, an dere verkeersdeelnemers en, rond Alphen aan den Rijn, ook atletiekliefheb- bers belangstellend langs de weg. Zelden zullen zij minder van een wieler koers hebben gezien. Want gesterkt door het mooie weer raffelden de amateurs de 167 kilometer lange wedstrijd in sneltreinvaart af. In de straten van Den Haag legde Hilversummer Rik Rutgers het peloton in de eindsprint zijn wil op. den haag» tim brouwer de koning Voor zo'n wedstrijdverloop was de organisatie vooraf al bang geweest. Zonder storm en kou dienden de polders rond Wou brugge en Ter Aar als racebaan voor de 101 coureurs, die zich de afgelopen winter onder veel minder gunstige omstandighe den hebben klaargestoomd voor de voorjaarsklassiekers. Zelfs de gevreesde Maasdijk bij Maassluis bracht geen tekening in de strijd. De enigen die de koers 'hard' konden maken, wa ren de renners zelf. Aan de snelheid waarmee het peloton aan de klus begon, lag het bepaald niet. Met de wind in de rug, zoals het lange stuk van Zoetermeer naar Zoeter- Het langgerekte lint van wieleramateurs had zaterdagmiddag geen oog voor de Hoge Rijndijk in Leiden. Eric van der Heide (rechts) en Jeroen Duyn hielden het tempo hoog. foto henk bouwman woude, wees de kilometerteller bij de volgers soms 70 kilometer per uur aan. De begeleidende motoragenten van de Algemene Verkeersdienst Driebergen, die doorlopend automobilisten zonder pardon van de openbare weg naar de berm dirigeerden, moesten enkele minuten later in Leiden in actie komen om een chaos op de Hoge Rijndijk te voorkomen. Bij de brug naar Leiderdorp maakte het verkeer geen plaats voor de volgauto's, die op hun beurt op de bum pers werden gezeten door het eerste deel van het op hol gesla gen peloton. Net op tijd forceer den de agenten een vrije door gang voor de renners. De volgende hindernis diende zich aan tussen Leiderdorp en Hoogmade. Deze keer moesten de Leidse consul Wim van Dui- venbode en Swift-voorzitter Pieter Evelein in actie komen, om het wegdek te ontdoen van glassplinters. Het luktê hun juist vóór de smalle bandjes van on der anderen de voltallige poeg van Casba Wonen over het as falt zoemden. Toen de renners de door gaans winderige polders rond Woubrugge en Ter Aar achter de rug hadden, was het venijn plotseling uit de wedstrijd. De 41 renners grote kopgroep gaf een voorsprong van meer dan een minuut rond Aarlanderveen zo maar uit handen. Alleen de positie van achterblijvers was hopeloos. Toen in Boskoop het verkeer te vroeg werd doorgela ten, kwamen zij middenin de zaterdagmiddagdrukte terecht. Foutje van de mobiele brigade uit Driebergen. Voor wie in het resterende ge deelte van de klassieker nog potten wilde breken, zat er maar één ding op: nog harder trappen dan de rest. Favoriet Servais Knaven probeerde het en ook Frank van Veenendaal liet zich niet onbetuigd bij een uitlooppoging die op niets uit liep. Serieuze kansen lagen er vervolgens voor een groep van veertien renners, met van Casba Mark Rasch in de frontlinie. Het mocht niet baten. Zuid- Holland kreeg waar het dit jaar recht op had: een massa-sprint. Rutgers trok het winnende lot uit de loterij. Vlak achter Axel Hermans legde de onvermoei bare Rasch nog beslag op de elf de plaats. Van Veenendaal werd vijftiende. De gemiddelde snel heid van het peloton bedroeg bijna 45 kilometer per uur. Van de tientallen pasgeboren lam metjes die de voorjaarsklassie ker in de stralende zon gade sloegen, kunnen de coureurs niet meer dan een glimp heb ben opgevangen. heerenveen wybren de boer gpd-verslaggever Falko Zandstra was in Hamar nog maar nauwelijks van het erepodium gestapt of Ab Krook merkte op, dat de EK en WK- successen van zijn mannen geen enkele garantie boden op olympische roem. De woorden van de Loosdrechtse coach wer den afgelopen weekeinde kracht bijgezet door Johann Olav Koss. In Heerenveen voor zag de Noor met een wereldre cord op de vijf kilometer het laatste schaatsweekeinde van het jaar van een gouden randje. Krook liet zelfs weten blij te zijn met de krachtsexplosie van de Viking. Nu Koss op de val reep toch nog even zijn tanden heeft laten zien, gaat de kern- ploegcoach woensdag met een gerust hart op vakantie. „Als Koss dit weekeinde onopvallend had gereden, was er misschien toch een stemming ontstaan van: 'Ach, volgend jaar, dat komt wel goed'. Dit maakt de motivatie en de inzet voor de jongens tijdens de zomertrai- ning er een stuk gemakkelijker op", zei de bondscoach. Dat Koss twee maanden na het EK, waar hij eveneens een wereldrecord op de vijf kilome ter op de klokken bracht, op nieuw in staat bleek de mondia le grenzen te verleggen, is op merkelijk. Terwijl bijna alle Ne derlanders klaagden over ver moeidheid, was Koss nog steeds in staat tot een uiterste krachts inspanning. Dat bracht ook bij Krook de vraag naar boven of de Noorse seizoenplanning wel volgens schema was verlopen. De wereldrecordhouder zelf wilde niet stilstaan bij wat fout gegaan zou kunnen zijn in de achterliggende weken. Coach Hans-Trygve Kristiansen liet wel doorschemeren dat ergens op de trainingsroute de afgelopen winter een calculatiefoutje ge maakt moet zijn. „Zo laat in het seizoen zo goed in vorm als Jo hann Olav nu, dat is ongewoon. Dat betekent dat hij tijdens het WK tot meer in staat had moe ten zijn." Met het oog op het volgende, olympische seizoen, wenst Koss niets aan het toeval over te la ten. Als antwoord op de hoogte stage die de ploeg van Krook in november op Tenerife afwerkte, reist de Noorse kopman begin april met tien vrienden, onder wie de langlaufer Vergand Ui- vang, naar de Himalaya. „We gaan tot een hoogte van vier- a vijfduizend meter. Zodra ik te rug ben, Iaat ik mijn bloed on derzoeken om te weten te ko men wat de effecten van zo'n hoogtestage zijn." Mochten die opzienbarend zijn, dan trekt Koss in het najaar nogmaals de bergen in. Dan echter met het schaatsseizoen als specifiek doel voor ogen. De kans dat het zo ver komt, is evenwel klein, zo liet hij giste ren weten. „Ik heb verschillende fysiologen bij mij op de univer siteit al gevraagd wat zij ervan denken. Volgens de meesten is het effect maar klein. Mocht dat inderdaad zo zijn, dan ga ik niet een tweede keer. Dan ga ik op de oude voet verder." Zandstra was „onder de in druk" van het optreden van zijn voornaamste belager, maar zet te daar onmiddellijk zijn matige fysieke gesteldheid tegenover. „Mijn geest wil wel, maar mijn lichaam niet meer. Ik ben totaal op." De wereldkampioen sprak zichzelf moed in met de woor den dat hij in goede doen aller minst bang hoeft te zijn voor Koss op de vijf kilometer. „Ik denk dat ik hem dan wel aan kan." Arjan Schreuder was wel nog in topconditie. De allrounder uit het Noordhollandse Den lip acteerde dit seizoen voorname lijk buiten het beeld van de ca mera's, maar liet zaterdag zien dat zijn olympische ambities daar allerminst onder te lijden hebben gehad. De vierde man uit het keurkorps van Krook reed op de 1000 meter het vier jaar oude nationale record van Arie Loef uit de boeken. „Met zo'n tijd (1.13,69) moet je toch aan olympische medailles gaan denken", aldus Schreuder. De 21-jarige specialist op de midden-afstanden zet daarom volgend seizoen zijn allround aspiraties tijdelijk op een laag pitje. Schreuder bant de vijf en tien kilometers uit zijn trai ningsprogramma's en legt zich volledig toe op de 1000 en 1500 meter. In Ikaho, waar hij twee weken terug bij het WK-sprint op het hoogste podium debu teerde, raakte hij ervan over tuigd zich volgend seizoen met de internationale sprinttop te kunnen meten. Een overstap naar de sprint selectie van Wopke de Vegt is daarvoor niet nodig. Integen deel zelfs, liet Schreuder weten. „Na Lillehammer ga ik me weer helemaal op het allrounden richten. Bovendien heb je in de allroundploeg meer faciliteiten en bij Krook zijn zelfs de details perfect geregeld. In de sprint- ploeg moet je het meer allemaal zelf uitzoeken; je eigen lunch- Johann Olav Koss voorzag met een nieuw wereldrecord op de 5000 meter (6.36,57) ii paketten maken bijvoorbeeld." een gouden randje.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24