Sport Gerechtigheid in De Kuip Eilander lacht, Eilander huilt Jonk niet fit, Bergkamp wel Chinezen is niets te dol MAANDAG 15 MAART 1993 17 Katwijk yf Katwijk deed in /L I Hoek wat het moest doen. De koploper van de eerste klasse A won met 0-3 en liep een puntje verder weg van Quick Boys ROB ONDERWATER. 0 De Bever krijgt 'Leidse' fanclub loden Grote kunstenaars worden niet zelden pas na hun dood geëerd. Het overkomt ook nationale helden. En de voetballer John de Bever. De praatjesmaker stopte bij Dordrecht na amper begonnen te zijn, maar zie: er wordt een fanclub voor hem op gericht. Het opmerkelijke initiatief is van de 21-jarige student bestuurs kunde Christiaan Kooman. In een brief aan alle kranten in Ne derland spreekt Kooman zijn bedroefdheid uit over het feit dat men bij Dordrecht 'de tomeloze inzet en de verbijsterende voet baltechniek van John de Bever' niet kon waarderen. Hij heeft nu besloten een heuse fanclub op te richten. „Ik hoop op een paar honderd leden. „In Leiden alleen heb ik er vijftig verzameld die De Bever ook een wereldvent vinden." Feyenoord: bontmutsen en moonboots moskou Het is in West-Europa lente, maar Feyenoord is van morgen in alle vroegte met bontmutsen, warme sjawls. moon boots en dikke jassen afgereisd naar Moskou. De Rotterdam mers zijn op alles voorbereid. In de Russische hoofdstad is sinds vrijdagmiddag een halve meter sneeuw gevallen en ligt de tem peratuur (zeker 's nachts) nog ruimschoots onder nul. Dat het Europa Cup-duel met Spartak Moskou alsnog verplaatst zal wor den, daar rekent Feyenoord niet op. Wereldrecord hinkstapspringen TorontoInessa Kravets uit de Oekraïne heeft in Toronto tij dens de wereldtitelstrijd atletiek indoor het wereldrecord hink- stapspringen voor vrouwen met één cent imeter verbeterd. Ze kwam tot een afstand van 14 meter en 47 centimeter. De Russin Yolanda Sjen was sinds 28 februari van dit jaar in Moskou re cordhoudster met 14.46 m. Aanvankelijk kreeg Kravets eveneens een afstand van 14.46 meter toegewezen, waarmee ze het we reldrecord zou hebben geëvenaard. Eveneens gisteren bracht Irina Privalova als winnares van de 200 meter het Europese record op 22,15 seconden. Het oude record stond sinds 25 januari vorig jaar in Lievin met 22,26 sec. al op haar naam. Hockeytoernooi in Bombay afgelast new delhi Door de onrustige situatie in India is het internatio nale hockeytoernooi in Bombay afgelast. De strijd om de Indira Gandhi Cup zou vandaag beginnen. Door de recente bomaanslagen, waarbij honderden mensen om het leven kwamen, is besloten het toernooi te schrappen. Van de vier buitenlandse teams was alleen Engeland al in Bombay gear riveerd. De Britten ontsnapten aan letsel tóen vrijdag bij hun ho tel een bom ontplofte. Ze hebben intussen de thuisreis aan vaard. atlanta anp In hun poging de Olympische Spelen van 2000 naar Beijing te ha len is de Chinezen niets te dol. Onlangs werd tijdens een bezoek van een groep inspecteurs van het IOC in dichtbevolkte woonwij ken de verwarming afgesloten om de smog tegen te gaan. Taxi- en andere openbaar-vervoerbedrijven werden voor een paar dagen stilgelegd zodat de bezoekers geen last zouden hebben van ver keersopstoppingen. De Chinese overheid schonk het IOC ook een paar reusachtige porceleinen vazen ter waarde van zo'n 75.000 gulden. Dit was niets vergeleken bij de schenking aan het Olympisch museum te Lausanne, dat in juni wordt geopend. China staat één van zijn grootste kunstschatten af; de 2200 jaar oude soldaat van terracotta, die in 1974 werd opgegraven. Waarde: 180 miljoen gulden. „We zien het IOC als God", verklaarde partijsecretaris Chen Xitong in de partijkrant. China heeft intussen ook achttien van de twintig pries ters uit gevangenis of werkkamp vrijgelaten na een actie uit Hong kong. Allemaal in een poging tot imago-verbetering. Het Interna tionaal Olympisch Comité stemt op 23 september in Monte Carlo over de Olympische lokatie van het jaar 2000. Beijing en Sydney lig gen aan kop in de race. Manchester, Berlijn en Istanbul volgen. Brasilia lijkt op voorhand kansloos en Milaan heeft zich terugge trokken. Vroeger had je van die droppen die ze 'Jantje huilt, Jantje lacht' noem den. Op de ene kant een manneke met een lachend gezicht, op de andere kant de mondhoeken van het manneke naar beneden. DOVO-trainer Wim Eilan der leek afgelopen zaterdag wel wat op dat figuurtje met die twee gezichten. In een tijdsbestek van luttele minuten onderging de voormalige oefenmeester van FC Lisse in Katwijk bij Quick Boys de complete metamorfose. katwijk ad van kaam Wim Eilander is een emotioneel mens dus het vermocht nie mand te verbazen dat de vooral primair reagerende trainer dwars tegen alle reglementen in bij het tweede doelpunt van zijn ploeg (0-2 in de vijfde minuut na rust) een dolle ren begon diagonaal over het veld. Hij ein digde bij de grensrechter aan de overzijde die hem, glimlachend over zoveel enthousiasme, be heerst zijn plaats wees. Drie kwartier later, toen het 2-2 was en afgelopen, stond het gezicht van de eerst zo blije Eilander evenwel op onweer. Oorzaak: de grensrechter aan 'zijn' kant van het veld. De stoom sloeg er bij Eilander bijkans vanaf. Brie send stampte hij met zijn voet op het gras. Ongeloof en woede vochten om voorrang. Machteloos „Wat voel ik me hier genaaid nam hij zoals gebruikelijk meteen maar geen blad voor de mond. „Ongelooflijk dat een grensrechter zo'n invloed op een wedstrijd kan uitoefenen. Niemand heeft gezien dat die bal van Steen voorden via de on derkant van de lat over de doel lijn was gegaan en die wijst zomaar naar het midden. Dat gebeurt nergens, alleen hier. Ty pisch Quick Boys om zoveel mazzel te hebben. Ze zouden never nimmer in die laatste paar minuten nog een goal heb ben gemaakt, zo armoedig als ze voetbalden. Krijgen ze er eentje gewoon in de schoot ge worpen en maken ze, als gevolg daarvan, ook nog een tweede. Ik voel me genomen. Maar ik sta machteloos." Zijn reactie was wel begrijpe lijk, zij het ook wat overtrokken. Maar zo is Eilander, die werkt louter op gevoel. Groot gelijk Fred Kanbier ontwijkt een tackle van DOVO-stopper Gert van Ginkel. Cees van Rijswijk is ter plekke. had-ie dat Quick Boys goed was weggekomen, dat erkende trou wens iedereen, ook de tegen partij. Maar met die grensrech ter. daar sloeg hij toch de plank mis. De keiharde inzet van Steenvoorden was namelijk wel degelijk de lijn gepasseerd voor dat de bal weer terugstuiterde in het veld. Alleen, weinig vlag- gers brengen in zo'n situatie de moed op om ook daadwerkelijk om hun strepen te gaan staan. Deze dus wel en daar putte Quick Boys de moed uit om tot een allerlaatste slotoffensief te komen. Waarin Gert Aandewiel, na een hoekschop van Edwin Otte, met een pegel van jewelste een in deze fase van de compe titie wel heel duur punt uit het intussen hoog opgelaaide vuur sleepte. Goed, alles bijelkaar was het onverdiend. Niet omdat DOVO de zoveel betere ploeg was wèl de slagvaardigste maar omdat Quick Boys momenteel hopeloos uit vorm is en vooral tegen zichzelf loopt te voetbal len. De goed geoliede machine van weleer is verworden tot een roestende tram die ook tegen DOVO aan alle kanten kraakte en piepte. Het enige verschil met vorige week tegen Noord- wijk was dat het ding nu in elk geval weer in beweging was ge komen. Want werken deed Quick Boys zeker wel. „Dat was de enige winst, naast dat punt", erkende ook trainer Hans van der Zee na afloop ruiterlijk. Maar het zelfvertrouwen van het het begin van de competitie is weg. „Ik heb daar geen ver klaring voor, als je dat wilt we ten", sprak spelverdeler Otte, zelf ook geen schim meer van de klassevoetballer die hij hoort te zijn. „Het loopt niet, dat is duidelijk. Hoe dat komt? Als ik het wist zou ik het zeggen. La ten we er maar niet te lang bij stilstaan. Gewoon blijven wer ken en hopen dat de vonk dan vanzelf overslaat. Ik acht ons echt nog niet kansloos voor de titel. Want het kan toch niet zo zijn dat we collectief opeens het voetballen hebben verleerd." Daar leek het af en toe anders verdacht veel op in vooral het eerste kwartier waarin DOVO zich al na tien minuten exact in die positie manouvreerde waar in een bij de kampioen op be zoek zijnde ploeg zich graag weet, namelijk met 0-1 voor en klaar voor de counter. Die 0-1 kwam tot stand na dom balver lies van Jaap van Duijn op het middenveld, juist toen iedereen mee op was gestoomd en er dus een gat van jewelste lag, want ook de communicatie verloopt niet naar behoren. 'Hartelijk dank', moet linkerspits en uit blinker Freek Wittenrood van DOVO hebben gedacht. In één vloeiende beweging kapte hij Kees Haasnoot uit en liet hij met een fraaie knal Tom van der Niet kansloos. Blunder Vervolgens vocht Quick Boys zich met man en macht terug in de wedstrijd. Kreeg kansjes (schoten van Otte en Aande wiel) en zelfs een levensgrote mogelijkheid (Hans van der Plas), maar geheel passend in het beeld van een ploeg die niet draait, ging alles net mis. En dreigde de boel zelfs volledig in elkaar te storten toen doelman Tom van der Niet vijf minuten na de pauze de blunder van zijn leven beging. Het begon allemaal weer met zo'n typerend misverstand rond FOTO LOEK ZUYDERDUIN de middencirkel waar Richard Hoogervorst en Gert Aandewiel elkaar in de weg liepen. In een poging de bal op te ruimen, raakte Hans van der Plas de bal volledig verkeerd. Hoog zeilde het leder richting eigen straf schopgebied. Absoluut geen op zettelijke terugspeelbal, maar Van der Niet dacht het zekere het eken nemen. En ging, inplaats van zijn handen te gebruiken, in zijn zestienmeter het kopduel met de 1.90 meter lange Van Silfhout aan. Het laat zich raden wie er als glorieuze winnaar uit de strijd kwam. DOVO dus dat ineens met twaalf man in het veld stond. Want Wim Eilander vierde vrolijk mee. Op dat mo ment geen weet hebbend van wat hem nog boven het hoofd zou hangen. Quick Boys - DOVO 2-2 (0-1). 10. Wit tenrood 0-1, 50. Van Silfhout 0-2, 80. Steenvoorden 1-2, 87. Aandewiel 2-2. Scheidsrechter Van de Herik. Toe schouwers 2000. Geel: Van Rijswijk, Verkuyl, Van Laar (DOVO) Quick Boys Van der Niet (Jaap Haasnoot): Kees Haasnoot. Hoogervorst (Pluim graaf!). Aandewiel. Hans van der Plas, Jaap van Duijn. Floor van Dui|n. Otte. Leen van der Plas. Steenvoorden Kan- Van der Niet pechvogel op Nieuw Zuid katwuk» Niet eens Wim Eilander, maar Tom van der Niet was zaterdag absoluut de ongelukkigste man van Nieuw Zuid. Nog geen mi nuut na zijn catastrofale blun der - waardoor DOVO op 0-2 kwam - moest de doelman van Quick Boys opnieuw de lucht in. Ditmaal gebruikte hij zijn vuisten wel om een hoge bal weg te stompen. Ongelukkig ge noeg 'zat' teamgenoot Richard Hoogervorst pal onder hem toen Van der Niet hoog op sprong. De doelman sloeg vei volgens over zijn laatste man heen. kwam hard met zijn hoofd op de grond en moest pei brancard en later met een am bulance worden afgevoerd. In het ziekenhuis constateerde men een zware hersenschud ding. „Ontzettend naar voor hem", vond ook trainer Hans van der Zee die naderhand zijn pupil in bescherming nam „La ten we het maar op een black out van hem houden, die fotn Hij had. want het was niet eens bewust terugspelen, die bal van Hans van der Plas natuurlijk gr woon kunnen pakken. Moeten pakken ook. zelfs al had dat een vrije schop in liet strafschopge bied opgeleverd wanner het wel terugspelen op de keeper had geweest. Want hoeveel van die vrije trappen gaan er ook in Eén op de tien misschien. Maar goed. voorlopig heeft hij alle pech." Na de wanvertoning van vnn ge week tegen Noordwijk had Van der Zee overigens innam gelen aangekondigd. „Die heb ik ook genomen, zoals je hebt kunnen zien. Kees Haasnoot stond op de plaats van Rog Waarom Frenk van der Kleij niet speelde? Die ging dondei dag op de training door zijn rug Of hij had gespeeld als hij lil was geweest? I.h. dat zeg ik niet", aldus de Amsterdammer Die nog altijd zijn geloof in een derde kampioenschap in sin cessie niet heeft senaten, de twee punten achterstand op Katwijk ten spijl. „We hebben na negentien wedstrijden nog altijd een punt meer dan vorig Alleen, de niet stil blijven staan. Maar de competitie is nog niet voorbii We hebben nog zeven wedstrij den. Tuurlijk zullen we beter moeten spelen dan we momen teel doen. Alleen wie het vvvci mag het zeggen. Hei is de vorm. het zelfvertrouwen. Nee. de op lossing daarvoor staat inder daad niet in Ix-t handhoek coach. Hopen maar dat het zo snel mogelijk terugkomt Van Hanegem 'trots op zijn jongens Dean Gorre heeft de gelijkmaker voor Feyenoord gescoord. ■Jj Dolblij stuift Rob |5| Witschge terug naar kC eigen veld. AMSTERDAM Bij Ajax is het vlak voor de re turn voor de kwartfinale tegen Auxerre kruisen en strepen. Technisch directeur Louis van Gaal had al ver voor het week einde een dikke streep gehaald door de naam van Dan Peter sen. Gisterochtend, na een laatste test, kon ook Wim Jonk van de lijst worden gekrast. Daarentegen staan er een kruis jes achter Dennis Bergkamp en Marciano Vink en een vraagte ken bij Danny Blind. Blind, Jonk en Bergkamp wer den gisterochtend voor een fit heidstest op het trainingsveld neergezet. Bergkamp kon de oefeningen voor het eerst sinds tijden weer eens pijnloos vol tooien. Jonk niet. De verdediger had al last van een slepende achillespeesblessure. Daar kwam in de eerste wedstrijd te gen-Auxerre Frank Verlaat let terlijk en figuurlijk overheen. Wrijven hielp niet, meer eigen tijdse behandelmethodes ook niet. „We hebben er ontzettend veel tijd in gestoken", mopper de Jonk gistermiddag na. „Wis selbaden. stroom, ijs, niets hielp." De Volendammer zal vrijwel zeker ook de interland tegen San Marino moeten laten schieten. Danny BliVid zit met zijn ge zondheid net tussen de beide 'Interisti' in. De aanvoerder zal in het trainingskamp in Wasse naar bijna dag en nacht aan zijn hamstrings worden behandeld. gpd-verslaggever Wim van Hanegem is geen man die gemakkelijk complimenten geeft. Zaterdag was hij echter 'trots op de jongens', ondanks het feit dat Feyenoord niet had gewonnen. De 1-1 tegen PSV werd echter gevierd, want de gelijkmaker van Gorré kwam er pas in blessuretijd. Niet alleen Van Hanegem en andere Feyenoorders waren blij met die goal. Alom werd ver klaard dat een zege van PSV de competitie op slot had gedaan. Een onbewezen, zelfs wat bou de stelling. PSV is de crisis nog niet te-boven, het spannende duel tegen Feyenoord toonde dat nog eens aan. Counter Spannend was het zeker, zeer spannend. Tachtig minuten liep Feyenoord achter dat ene, irri tante feit aan; dat het 0-1 was. Doelpuntenmaker: Romario. Oorzaak: een gemeen counter- tje, met Linskens en Hoekstra in de assisterende rollen. Na tien Feyenoorders daarna ook pro beerden, de bal kregen ze er bij Van Breukelen niet in. Dat was deels een gebrek aan professionaliteit, want kansen waren er zeker. Maar Blinker en Taument scoren zelden of nooit. Van Loen maakt er altijd en overal te weinig. De lange ex-international had echter ook Keen geluk. Na vier minuten al viel de bal via zijn lichaam over de lijn, na dat Van Breukelen de bal in een luchtduel niet had kunnen pak ken. Scheidsrechter Blanken stein keurde de goal echter af. wegens aanvallen van de keeper in het doelgebied. In Engeland zou geen arbiter op het idee zijn gekomen. Het zat Feyenoord ook daar na niet mee. PSV hanteerde in tussen de achteruit en gokte op de invallen van Romario. die in derdaad op individuele klasse nog enkele keren dreigend voor De Goey verscheen. Voor het overige was de kampioen op bijna elk onderdeel van het spel de mindere van Feyenoord. Ommekeer Hans Westerhof zou daarom ook bij winst niet hebben gerept over de Grote Ommekeer. „Die komt er niet door resultaten, die komt er door goed spel." En voor goed spel moet je nog steeds niet in Eindhoven zijn. Van Hanegem vond het ei genlijk een schande zoals PSV speelde, al zei hij het wat mil der. „PSV hangt op de momen ten en daar hebben ze eigenlijk een te goeie ploeg voor. Ze vie len me tegen." Het was vooral de defensieve instelling van PSV die Van Hanegem hekelde. Westerhof erkende dal 'zijn ploeg Feyenoord de wedstrijd had laten maken. Maai i feye noord heeft vorig seizoen geen week iets anders gedaan. Ze blazen nu hoog van de toren, hebben het over een vrienden- ploeg die voor de titel gaat. Dat doen ze dan maar. wij vonden het best." Het was gekibbel om verbaal nog een puntje te scoren. De wedstrijd had aan duidelijkheid echter niets te wensen overgela ten: Feyenoord toonde karakter en verrassend veel voetballend verrfiogen, PSV daarentegen, met een overigens alleszins re delijke Vanenburg weer in de ploeg, bleef bleu en is nog lang geen kampioen. Stijl De gelijkmaker in extremis was dan ook meer dan verdiend. De goal had nog stijl ook. Trustfull, Blinker en Kiprich leverden het even snelle als subtiele voorbe reidende werk, Gorré rondde af. In de derde minuut van de bles suretijd. De Hongaar Kiprich liet dus opnieuw van zich spreken. Na een uur spel hadden de eerste spreekkoren geklonken, be doeld om het duo Van Hane gem-Meijer tot een vervanging te prikkelen. Het gescandeerd 'lozscP lozsefi' werd echter ook weer snel gestaakt, misschien omdat het publiek weet dat men Van Haneoem niet beter kan motiveren iemand op de bank te houden dan door diens epet dus nog Tnisifull in de ploe voot dt nfet Htte Rcfoa Met Kiprk li ."<ii Ven i ril anderde aanvankelijk ook nik- Acht minuten voor de 11j<l sim de vlam echter in de pan. u* Heintze de doorgebroken l au ment net voor het sir.ilsi hopge bied legen de grond trok. Roo< was het logische gevolg, hot-vu Blankenstein het iets ander deed: geel. Heintze moest toch uii. want de i teen had epi der in de wedstrijd een tap schuwing gehad. Lachend Westerhof baalde vervolgen Kieft naar de kant om zijn vt-r dediging met Van der ïaa weer op sterkte te brengen I) Amsterdammer liep lacheiv van het veld. kennelijk over tuigd dat het karwei geklaan wat Net als eerdëi dit sefz* in Eindhoven, bleek Feycnoon echter veerkracht te hebbei Toen kwamen de Rotterdam mers twee minuu-n vupr lijd pt penalty langszij. Feyenoord De Goe> Taument Van Loen (1 PSV Van Breukelen Tiggelen Popescu nn b burg Linskens Numar Romano (85 Kalusha) e der Gaag)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17