Siertafereeltjes met 'getrommelde' steentjes Vrije tijd Gevelelementen van kunststof Zonnebril onder ideale hoek op neus Messcherp Soep warm als je thuiskomt V/IX \L» w Kaart voor fans van Schotland Steuntje bij tuinieren MAANDAG 15 MAART 1993 REDACTIEHENRIETTE VAN DER HOEVEN tJJEUWE CD'S vos.,au, Koren. D|fgGEN Henhëtte van der Hooven DOE-HET-ZELF Kozijnen, ramen en deuren van kunststof hebben een fors deel van de markt ver overd. Dit ging voornamelijk ten koste van hout. 'Gevelelementen', zoals deze bouw materialen in de vakwereld worden ge noemd, bepalen voor een belangrijk deel het gezicht van huizen en gebouwen. Be halve esthetische motieven spelen bij de materiaalkeuze ook economische overwe gingen een steeds grotere rol. Van niet min der gewicht is het milieu-aspect. Kunststof, aanvankelijk hartelijk verwel komd als ideale vervanger van 'conventio nele' bouwstoffen, kwam in een kwade reuk te staan. Want, zeggen fervente tegenstan ders, het vervaardigen van (bijvoorbeeld) PVC is een milieu-onvriendelijk, veel ener gie vergend proces en de ervan gemaakte produkten die op de afvalberg terecht ko men doen ook een zware aanslag op het milieu. Natuurlijke stoffen zouden dus de voorkeur moeten hebben. Bij kozijnen, ramen en deuren denken we dan aan hout. Maar: massaal gebruik van, vooral tropisch, hout leidt tot ontbossing en erosie, is dus even kwalijk voor het wereldmilieu als toepassing van kunststof. Wat blijft er dan nog over? De aluminium- industrie biedt zich aan als leverancier van materiaal ten behoeve van o.m. de woning bouw. Aluminium kan echter evenmin goed doen in de ogen van de strijders voor een schoon milieu, omdat de produktie er van zeer veel energie vraagt. Fabrikanten en handelaren van de drie ge noemde materialen wijzen uiteraard allen op de voordelen van hun produkt en ze on derbouwen dat met argumenten. Maar er is in werkelijkheid geen enkel materiaal, dat in elk opzicht voor 100 procent 'onschade lijk' is voor het milieu. Doorslaggevend Wat is nu een goed advies aan de consu ment, die er bijvoorbeeld over denkt om nieuwe kozijnen te laten plaatsen? Praktische overwegingen geven veelal de doorslag. Onderhoudsvrije, of minstens -ar me materialen hebben veel aantrekkelijks. Gevelhout moet regelmatig worden geschil derd, een kostenpost die niet alleen de par ticuliere huiseigenaar maar ook woningcor poraties zwaar op de maag ligt. We zien dan ook steeds vaker dat oudere woningcom plexen die aan renovatie toe zijn, van kunststof kozijnen e.d. worden voorzien. Het moderne PVC-kozijn is, in vergelijking met soortgelijke produkten van enige tien tallen jaren geleden, in technisch opzicht sterk verbeterd. Ze zijn ook niet meer zo 'log' als destijds. Ze behoeven ook niet meer uitsluitend wit te zijn. En als ze er eenmaal in zitten (en verantwoord gemon teerd) heb je er verder eigenlijk geen omkij ken meer naar. Boekje Degelijke informatie voor de consument kan de keuze helpen bepalen. In dit opzicht neemt de VKG (Vereniging van Kunststof Gevelelementenfabrikanten) de zaak seri eus op. Er is o.m. een boekje verschenen, Wat u moet weten over kunststof kozijnen, ramen en den ren 'waarin veel informatie is te vinden. Er wordt o.m. gewezen op het belang van KOMO- en SKG-certificaat, waarborg voor de kwaliteit van de diverse merken op dit gebied. Ook op die van de montage, want een op zich uitstekend pro dukt dat niet op verantwoorde wijze is ge monteerd, beantwoordt toch niet aan de ei sen die je mag stellen. Voor meer informatie; stuur een briefkaart naar 'VKG, Postbus 190, 2700 AD Zoeter- meer', onder vermelding: 'Informatiepakket particulieren'. De VKG werkt ook aan een geschillenrege ling die niet alleen voor kleine aannemers geldt, maar ook voor de particulier moge lijkheid van 'verhaal' biedt. Onder het motto 'Van kozijn tot kozijn' wordt erop gewezen dat PVC een volledig te recyclen materiaal is. Een door de VKG op gezet systeem voor het verzamelen van bij sloop vrijkomend PVC-materiaal is in een vergevorderd stadium. Dit systeem omvat ook produktie-afval. Steeds vaker worden oudere woningen bij re novatie van kunststof kozijnen voorzien, foto opd. POP/POPULAIR Peter Hammill The Noise' Rough Trade. Zo'n twintig CD's, ruim 25 jaar in het vak en een welis waar hondstrouwe maar nog altijd kleine aanhang. Het zal de 44-jarige Peter Hammill een zorg zijn. Ook op 'The Noise' geen knieval voor het grote publiek, geen trends of een louter akoestisch instru- mentaitum. Bij Hammill worden de gitaren gewoon elektrisch versterkt en blijft de emotie centraal in zijn mu ziek. Voor 'The Noise' heeft Hammill weer een beroep gedaan op zijn min of meer vaste begeleiders Elias (drums), Potter (bas), Ellis (gitaar) en Jackson (sax en fluit). I let gezelschap klinkt op deze intense plaat een beetje als Van der Graaf Generator, een cultbandje waarmee Hammill in het begin van de jaren zeventig nog minder bekend was dan hij nu 'solo' is. Dat wil zeg gen logge, mede met synthesizers opgewekte ritmes, teksten om over na te denken en doordringende galm- zang van Hammill zelf. Speciale aandacht voor het ne gen minuten lange 'Primo on the parapet', Joost mag weten waar het over gaat, maar dat door de subtiele verschuivingen in het ritmepatroon en de intense voor dracht van Hammill uitgroeit tot het meest beklem mende nummer dat de bezeten Brit ooit heeft gemaakt. Frank Black 'Frank Black' Play it again Sam. Toen hij nog bij de inmiddels ontbonden Pixies zat noemde de voorman zich Black Francis. Zijn artiesten* naam luidt nu Frank Black. Ook aan de muziek die hij nu zonder Pixies maakt, is niet veel veranderd. Wel veroorlooft Charles Thompson, want zo heet hij echt, zich wat meer experimenten en grappen. Tussen de vijftien tamelijk gevarieerde nummers zitten een on definieerbaar instrumentaaltje en een hilarische pasti- che ('Hang on to your ego') van The Beach Boys. Tegep het einde van de plaat wordt de sfeer allengs grimmiger. 'Frank Black' is een sterk solodebuut. Het uiteenvallen van de Pixies hoeft niet langer te worden betreurd. WK JAZZ Dewey Redman 'Choices' Enja/Dureco. Voor een saxofonist van zijn reputatie hij speelde met Ornett Coleman, Keith Jarrett, Charlie Haden en vele andere pioniers maakt Dewey Redman opval lend weinig platen onder eigen naam. Op 'Choices', een fraaie produktie in de akoestische 'harmolodische' stijl van Coleman, speelt hij slechts in één van de vijf stuk ken tenorsax, maar hij blijkt op de alt net zo fraai te in toneren. Het meeste tenorspel is te horen van zijn zoon Joshua, die als instrumentalist hij won in 1991 de Thelonious-Monkcompetitie beslist een aanwinst is voor de jazzwereld. In sommige frasen is zijn vader te herkennen, maar Joshua gebruikt zijn zware en tegelijk wendbare toon met een zelfverzekerdheid en originali teit die op een bijzondere carrière duiden. De twee bal lads, 'Everything Happens to Me' en 'Imagination', krij gen van respectievelijk Dewey en Joshua een fraaie be handeling volgens akkoordenschema, terwijl de drie vrijere, snelle, eigen stukken een lust voor het oor zijn dank zij de vloeiende ritmesectie van Cameron Brown en Leon Parker. John Scofield 'What We Do' Blue Note/ EMI Music. John Scofield heeft de laatste jaren een gelukkige hand van CD's maken. Na het zeer goede 'Gra- ce Under Pressure' ^SCOfeld met een kwartet waarin een belang- rijke rol is wegge- j V legd voor tenorsaxo- fonist JoeLovano. f; "|g De gitarist schreef M voor dit album ne gen nieuwe stukken, What, do waarvan velen door aspirerende gitaris- f ten nagespeeld zul len worden. Ook eenvoudig opgebouwde stukken, zoals bijvoorbeeld 'Camp Out', in feite niets meer dan een modulerend riffje, krijgen door het uitstekende samenspel van bas sist Dennis Irwin en drummer Bill Stewart extra span ning. Hoewel Lovano zich hier en daar laat verleiden tot iets te druk spel, heb ik Scofield zelden beter dan op de ze CD gehoord. Hij weet in elk stuk de spanning te ver groten en vervolgens op te lossen in zijn soli. Ongetwij feld is dit nu al een van de beste gitaar-CD's van dit jaar. KV KLASSIEK Berlioz Symphonie fantastique, op. 14 Orchestre Ré- volutionaire et Romantique o.l.v. John Eliot Gardiner Philips. Na de brutale, onafgewerkte en bij vlagen onverzorgde 'authentieke' opname van Norrington (75 musici) uit 1988, is het een verademing te luisteren naar de even eens 'authentieke' versie die Gardiner twee jaar geleden met 95 musici in Parijs opnam. Dat zoiets gebeurde in dezelfde akoestisch droge zaal waar Berlioz ooit de we reldpremière dirigeerde, blijft van ondergeschikt be lang. Zo'n locatie was toch meestal maar toeval. Leuk is wel dat beide dirigenten claimen dat zij de originele in strumentatie volgen, maar Gardiner komt op dit punt overtuigender over, heeft een beter orkest tot zijn be schikking en beschikt als dirigent over een vastere hand. Dat neemt niet weg dat ik zijn uitvoering, on danks alle interessante details, toch iets te mat vind, te weinig gericht op de 'fantastische' aspecten in deze muziek, die in het begeleidende boekje wel duidelijk als zodanig gepresenteerd worden. Beethoven Pianotrio in Es, op. 1/1. Novak Pianotrio quasi una bal lata, op. 27. Sjostakovitsj Tweede pia notrio, op. 67. Osiris Trio Canal Grande. De aanmoedigingsprijs die Philip Morris jaarlijks onder de titel 'Finest Selection' toekent aan jonge kunste naars, ging vorig jaar naar het Osiris Trio. In het ver lengde daarvan ligt deze CD, die de drie jeugdige musi ci met steun van Philip Morris mochten maken, als hoorbaar bewijs van een terechte uitverkiezing. In de technische en interpretatieve details is zeker wel te ho ren dat het om een jong trio gaat, maar ook dat heeft zijn charme. De onconventionele samenstelling is een extra pluspunt. PK HOBBY Dit zijn de nieuwste Sunjets van de Italiaanse fabrikant Carrera. Het bijzondere aan deze bril is, dat je het voorstuk (het deel van de lenzen en het montuur) van boven naar beneden kunt be wegen. De bril komt dan onder een andere hoek op je neus te staan. Dat kan heel gemakkelijk zijn als je bijvoorbeeld in het zonnetje zit te lezen of als je aan het skiën bent. De bril kost 75. Meer informatie: tel. 0 30 - 28 73 84. Een goed scherp mes is in de keuken onmisbaar. Voor een hobby-kok zijn de echte profes sionele messensets vaak aan de prijzige kant, vandaar dat Bra- bantia nu met drie sets messen komt in een vriendelijke prijs klasse. De afgebeelde set Profes sional kóst 67,-. Deze bestaat uit een schilmes, aanzetstaal, vleesvork, broodmes, fileermes, uitbeenmes, vleesmes, voorsnij mes en zalmmes. De serie First Class kost 59,- en omvat naast de al eerder genoemde messen ook een dunschiller (rechtshan- dig) en een kaassnijder. De goedkoopste serie Functional 35,-) heeft naast alle messen uit First Class ook nog een linkshandige dunschiller, boter- mes en spatel. Het prijsverschil zit 'm vooral in het gebruikte staal. Bovendien is voor de handgrepen van Professional de kunststof ABS gebruikt. Te koop in zaken voor huishou delijke artikelen. Poppetjes in mensen- of dieren- gedaanten, gemaakt van steen tjes, zijn leuke sierdingen. Dat kunnen halfedelstenen zijn, maar ook keitjes die je ergens aan het strand van een vakan tieland hebt gevonden. Gesle pen en gepolijste stenen zijn in hobbywinkels te koop. Maar het is toch leuker om gevonden ru we stenen zélf te bewerken, om ze daarna te verwerken. Ruwe steentjes moeten daar toe eerst worden 'getrommeld', zodat ze geslepen en gepolijst worden. Voor dit proces zijn trommelmachines te koop, waarin stenen tot een maximale grootte van 5 cm kunnen wor den behandeld. De machine be staat uit een elektrisch aange dreven draaiende trommel, die tot driekwart van zijn inhoud kan worden gevuld met ruwe steen. Daaraan voeg je water en de benodigde hoeveelheid slijp- poeder toe. Het kost wel tijd: af hankelijk van de hardheid van de steentjes kan het enkele da gen tot we! weken 'trommelen geblazen' zijn om het natuurlij ke proces van erosie te berei ken. Daarna kun je aan de slag. Zoek de stenen van diverse grootte uit om een figuurtje sa men te stellen. Let daarbij voor al op het formaat voor lijf, kop, pootjes, enz., en op de kleur en de tekening in het materiaal. ponent komen in precies de juiste verhouding uit de koker tjes. Daarna snel mengen en binnen vijf minuten verwerken. Deze lijm is transparant, over- schilderbaar en na een kwar tiertje 'handvast'. Trucje Wie haast heeft kan de verbin ding ook even provisorisch met plakband (Tesa-crêpe) vastzet ten, of een ander trucje toepas sen: na het mengen van de twee lijmcomponenten een paar mi nuten wachten tot het mengsel iets aangedroogd is. Wees daar bij wel voorzichtig: als de lijm te taai is, valt er niet meer mee te werken. Zet pootjes e.d. op de juiste afstand in een bakje met fijn zand en lijm, en het lijfje er tussen. Let erop dat de figuur vlak en in evenwicht komt te staan. Het is mogelijk om de kopjes van de figuren van bijvoorbeeld ogen te voorzien, met secon- denlijm. Dat zal niet altijd nodig zijn. omdat steentjes van nature al een 'gezichtje' hebben, net als wolken aan de hemel. Met een puntje verf op een fijn pen seel kunnen naar wens accen ten worden aangebracht. Meer informatie over steen materiaal, trommelmachines, e.d.: Steengoed Oss, 041 20- 33 794. Werken in de tuin, een gezellig hobby; maar vooral als je wat ouder wordt valt dat knielen en bukken niet mee. Dit bankje 135,-) maakt het knielen wat aangenamer en het opstaan wat gemakkelij ker. En als je het omkeert kun je het ook als gewoon zitje gebruiken. Gezien bij IntraTuin Heemstede. Zo maak je van in de vakantie verzamelde steentjes leuke siervoorwerpen. Plak eerst lijf en kop aan el kaar, daarna de ledematen. Dat gaat heel goed met een lijm- pistool, dat al na tien of twintig seconden een vaste en droge verbinding oplevert. Zodra de smeltlijm afgekoeld is plakken de stenen niet alleen op de di recte raakpunten aan elkaar, maar ook nog enkele millime ters er omheen. Dat geeft deze vullende lijm een prima hou vast. Soms kan de stevigheid van de verbindingen echter te genvallen, wat dan meestal te wijten is aan de natuurlijke aard van het gesteente. Geen pro bleem: laat de lijmlaag gewoon foto gpd. zitten en doe er wat seconden- lijm overheen. Zo nodig kan die behandeling worden herhaald. De beste verbinding, zo blijkt uit de praktijk, krijg je met een tweecomponenten epoxylijm, Bison Kombi-Snel, die in een slimme 'dubbelspuit' wordt ge leverd. Binder- en hardercom- Met dit kookplaatje van Tefal, de Sensitive, komt de geur van soep of stoofpot je al te gemoet als je thuiskomt. Het kookplaatje kan namelijk 'op tijd' (maximaal 6 uur van te voren) worden ingesteld. De kookplaat is geschikt voor alle pannen die ook voor elek trisch koken worden gebruikt. Op de plaat zitten acht voorkeuze toetsen met veelge bruikte kooktemperaturen, variërend van warmhouden tot bakken. Prijs ongeveer 385,-. Meer informatie: 083 85 - 19 058. Op deze kaart zit een echt stukje Schots handwerk: een broche gemaakt van hout en natuurlijke vezels zoals wol. Er zijn schapen, Shetland pony's, Highland koeien enz. De kaart kost 9,95. Meer informa tie: 025 26 72 570.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16