'Ik ben trots op Nationale Toneel' Vemède: een groots talent Cultuur Kunst Hommage aan Michel van van der Plas tijdens festival Expositie Boltanski in universiteitsbibliotheek Schilderij Wilhelmina geveild 'Haal de Kunst in House' geschikt voor house-hater Ritzen en Fonville in Alphense galerie Liefdesdocumenten van Carmiggelt in museum MAANDAG 15 MAART 1993 KRUYGROK. 071-161423 PlV -CHEF Dialezing Matisse, Picasso en Chagall leiden» Kunsthistoricus Erik Kreytzgeeft op woensdag 17 maart een dialezing bij K&O. Onderwerp is het werk van Matisse, Pi casso en Chagall uit de collecties van musea voor moderne kunst aan de Cóte d'Azur. De lezing vindt plaats in de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Aanvang 20.15 uur. Kunstexcursie Düsseldorf leiden» K&O heeft een excursie georganiseerd naar de tentoon stelling van het werk van Pierre Bonnard in Düsseldorf. Bonnard (1867-1947) schilderde zijn hele leven zijn nabije omgeving. In terieurs, badscenes en stillevens zijn dan ook veel voorkomende thema's. Beeldend kunstenaars Rob Schouten en Jan Kleingeld begeleiden de excursie op 31 maart. Inschrijven bij het K&O-bu- reau aan de Oude Vest 45. Nieuw Nederlands Peil leiden Het Nieuw Nederlands Peil is donderdag 25 maart te zien en te horen in de X in Leiden. Deze groep van Neerlandici lezen eigen dan wel andermans gedichten voor. Ook spelen ze Willem Frederik Hermans toneelstuk 'Uitgeverij Oorwurm' en 'Stijve Piet', een 17de eeuwse klucht. Het Nieuw Nederlands Peil doet daarnaast ook nog aan muziek en cabaret. Het programma aan de Haarlemmerstraat 52 begint om 20.30 uur. De toegang is vijf gulden. Lionel Hampton naar Nederland arnhem» De 83-jarige vibrafonist Lionel Hampton komt weer naar Nederland. Op dinsdag 18 mei is hij met zijn 17 mensen sterke band te zien en te horen in de Rijnhal in Arnhem. Twee dagen later, op de 20ste, treedt hij op tijdens het Oude Stijl Jazz Festival in Breda. Lionel Hampton was in Nederland vaak op het North Sea Jazz Festival. Afgelopen jaar moest hij echter vanwege een lichte hersenbloeding verstek laten gaan. In het najaar was hij al wel weer op het Jazz Mecca in Maastricht. Nominaties voor literatuurprijs den haag De Raad voor de Kunst heeft Harry Mulisch, Hella Haasse, Cees Nooteboom en een viertal vertalers genomineerd voor de Europese literatuur- en vertaalprijzen 1993. De prijzen zijn ingesteld door de Europese Commissie en worden jaarlijks uitgereikt aan een auteur en een vertaler die een bijzondere bij drage hebben geleverd aan de hedendaagse letterkunde in Euro pa. Henk van Ulsen als Job alphen aan den rijn» Acteur Henk van Ulsen en organiste Marian Uylenhoet spelen op donderdag 1 april 'Job' in de Oudshoornse kerk in Alphen. Het stuk is gebaseerd op het gelijknamige oud testamentische bijbelboeken drie brieven uit Abel Herzbergs 'Drie rode rozen'. Van Ulsen speelt de eenvoudige joodse kleer maker Salomon Zeitscheck die de balans opmaakt vlak na de Tweede Wereldoorlog. Zijn vrouw pleegde zelfmoord en drie kinderen zijn gedeporteerd. Zeitscheck voelt zich dan ook ver want met de bijbelse Figuur Job. Het optreden aan de Ouds- hoornseweg92 begint om 20.15 uur. De toegang is 12,50 gulden. Kaarten zijn te reserveren op telefoonnummers 01720-21357, 01720-32037 en 01829-4777. amsterdam Tijdens het Amsterdams Klein kunst Festival wordt een specia le hommage gebracht aan Mi chel van der Plas (65), tekst schrijver voor de grote cabare tiers uit de jaren zestig en ze ventig. Het cabaretfestival, dat In de Leidse universiteitsbiblio theek zijn tot 27 maart werken te zien van de eigentijdse Fran se kunstenaar Christian Bol- tanski. De in 1944 te Parijs ge boren Boltanski kwam in de ja ren zeventig met een heel nieu we kunstvorm. Hij brak met het abstracte en begon gebruik te maken van doodgewone foto's en gebruiksvoorwerpen. Aan de ene kant gaat het in Hans Croiset vertrekt als artistiek leider Onlangs werd bekend dat Hans Croiset per 1 augustus J994 zal terugtreden als artistiek leider van het Nationale Toneel. Hij maakte zijn beslissing vroegtijdig bekend om de overgang naar het bewind van zijn opvolger Ger Thijs vloeiend te laten verlopen. Thijs is al verbonden aan het Nationale Toneel en Croiset blijft op zijn beurt als regis seur en acteur werkzaam in Den Haag tot aan het eind van het lopende Kunstenplan (1996). den haag dirk willem rosie Er ligt geen intern dispuut ten grondslag aan het besluit van Croiset om terug te treden. Een recent conflict met Hans van Westreenen, directeur van de Koninklijke Schouwburg en 'huisbaas' van het Nationale Toneel, heeft volgens Croiset evenmin bijgedragen tot zijn vertrek op termijn. De relatie tussen huurder en huisbaas kwam onder druk te staan toen Van Westreenen, de voormalige zakelijke leider van de Haagse Comedie, de kassa van zijn schouwburg liet beplakken met de talloze slechte recensies van de mislukte voorstelling 'Leonie staat op springen'. Vrij van aanvaringen is Hans Croiset in Den Haag ook in eer dere jaren niet geweest. Er kwam kritiek vanuit de Haagse ambtenarij, die er kennelijk moeite mee had dat het Natio nale Toneel een andere koers volgde dan de Haagse Comedie. Het gezelschap van Croiset ieek zelfs het kind van de rekening te zullen worden, toen de ge meente Den Haag aan het be zuinigen sloeg. In vijf jaar tijd heeft het Na tionale Toneel echter een goede reputatie opgebouwd. Het ge zelschap bedient zowel een be houdend als een vooruitstre vend theaterpubliek en het Ie vert over die volle breedte dege lijk werk. Hans Croiset legt zijn functie dan ook niet neer omdat hij de strijd moe en de kritiek beu is. Alleen persoonlijke over wegingen hebben een rol ge speeld. Croiset: „Ik ben 30 jaar aan het toneel, waarvan het grootste deel als artistiek leider van ver schillende gezelschappen. Ik ben 57 jaar en beschik over een buitengewoon goede gezond heid. Maar ik wil niet dat het re gisseren en het toneelspelen gaan lijden onder het zware werk, en daarmee bedoel ik de dagelijkse beslommeringen van een artistiek leider." „In 1986 heb ik aangekondigd dat ik het nieuwe gezelschap in Den Haag vijf tot zes jaar zou leiclen. Als ik in '94 vertrek, heb ik het zes jaar gedaan. Ander half jaar vantevoren kondig ik aan wie me naadloos zal opvol gen; het is een man die hier al vijf jaar werkt: Ger Thijs. Het is de meest natuurlijke overgang die er ooit aan het Nederlandse toneel heeft plaatsgevonden. Vreemd seizoen Het Nationale Toneel maakt een vreemd seizoen door. De schitterende 'Koopman van Ve netië' trok 25.000 bezoekers, de vier uur durende klassieker 'Moortje' had alleen al in Den Haag elf uitverkochte zalen op rij. Daar staat de zeperd van 'Leonie staat op springen', twee eenakters van Georges Feydeau, tegenover. „Dat was een klap", erkent Croiset. „Maar het was de eerste keer dat ons dat in die vijf jaar is overkomen, een uni cum voor het Nederlandse to neel. Natuurlijk was het ramp zalig, vooral voor een gezel schap dat daar geen ervaring Hans Croiset: „Een voorstelling van mee heeft. Een voorstelling van het repertoire halen gaat zó te gen mijn bloedsomloop in. Ik ga er prat op dat mijn beleid se cuur is, dat ik dingen aan zie komen en dat ik klappen op kan vangen. Dat is dit keer anders gelopen. Croiset ontkent dat het hem na vijfjaar 'Den Haag' is tegen gevallen om in de stad van 'de Comedie' een nieuw, modern gezelschap op te bouwen. „Ik ben ontzettend trots op het Na tionale Toneel. Ik ben er ontzet tend trots op dat Den Haag recensie lidy van der spek Arielle Vernède, pianorecital georgani seerd door de Stichting Alphen Muziek Haar houding en handen geheel naar de toetsen van het klavier gekeerd, daar waar de muziek 'ontspringt', zo speelde gister middag Arielle Vernède in de Streekmuziekschool. In absolu te concentratie, vanaf het eerste werk, Beethoven's Rondo in G groot, tot de toegift, een mazur ka van Chopin. Vóór de pauze een sprong van 112 jaar: Beethoven en Prokofieff, na de pauze twee componisten, daar tussen in met Franz Liszt en Cl. Debussy. Na een brillant Rondo speel de Vernède de 2e Pianosonate in d kl. van Serge Prokofieff. Zij heeft een bijzondere affiniteit met de Oosteuropese compo nisten, met name met Karei Szymanowsky (1882-1937) uit Polen, waarvan recent haar cd met onder meer etudes en ma zurka's is verschenen. In deze Prokofieff sonate vielen haar verbijsterende perfectie en tref zekerheid op. Haar muzikale aanpak is helder en doeltref fend, bovendien sfeervol met een grote muzikale zeggings kracht, of het nu gaat om een melancholisch en somber An dante, waarin een sfeer van to tale verlatenheid opdoemt, of om een jazzy swingend Vivace in hamerend ritmische passa ges. Ook na de pauze toonde Arielle Vernède haar groots ta lent in Liszt's bewerkingen van vier 'Landler' van Schubert en in de fenomenaal gespeelde stukken van Debussy: 'Rêverie', 'Masques' en 'l'lsle joyeuse'. Debussy vond zijn Rêverie zelf een waardeloze compositie en wilde het niet óp de grote podia gespeeld zien. Hij was van ge dachte veranderd als hij het Vernède had horen spelen, zó subtiel, buigzaam en 'ver- droomd', zou Couperus zeggen. Daarentegen weerklonken de 'Masques' en 'l'lsle joyeuse' vol bravour en karakter, met een overrompelende visie en eigen zinnigheid (in de goede zin van het woord) gespeeld. Op 18 april zal STAM zijn zondagmiddagcyclus besluiten met het eerder afgelaste concert voor twee vleugels door Frede ric Meinders en Joop Celis. eerst de moed heeft gehad om mij de opdracht te geven tot de ze verandering. Laten we even duidelijk stellen dat dat niet mijn idee was. De opdracht luidde om 'confronterend re- pertoirebeleid' te maken. We zijn er volledig in geslaagd om een ander publiek in de schouwburg te krijgen. De ge middelde leeftijd is aanzienlijk omlaag gegaan en behalve uit de chique delen van de stad ko men er ook bezoekers uit de 'gewone' buurten naar onze voorstellingen. Het veilinghuis Christie's in Amsterdam brengt op 21 april een doek van koningin Wilhelmina (1880-1962) on der de hamer. Het olieverf schilderij dat Wilhelmina in 1930 maakte, heeft een richt prijs van zevenduizend gul den. Op het doek. dat Wilhel mina waarschijnlijk in Noor wegen schilderde, staat een berghut in een heuvelachtig landschap afgebeeld. Het werk meet 20 bij 26 cm. Wie de inbrenger van het schilde rij is, wil Christie's niet be kendmaken. „Het was in Den Haag de ge woonte om een abonnement op de Comedie te nemen en ge vaarloos naar tien stukken te gaan. Nee, daar ben ik niet voor gevraagd, dat is investeren in veiligheid. Ik krijg al mijn leven lang subsidie om iedereen vijf stappen vóór te zijn. Als toneel geeft wat men verwacht stopt het. Dan wordt het circuitje steeds kleiner. Er moet steeds een uitbarsting zijn, mensen moeten op andere gedachten worden gebracht." Tröckener Kecks zonder bla-bla muziek recensie ruud sep Concert Tröckener Kecks. Rick de Leeuw (zang), Rob de Weerd (gitaar), Theo Vo gelaars (bas) en Leo Kenter (drums) Ge hoord 13/3, jongerencentrum Stek, Ha- zerswoude Ze moesten wel geduld hebben, de fans van de Tröckener Kecks die afgelopen zaterdagavond naar Hazerswoude-Dorp waren afgereisd. Op amper twee meter van het podium van jongeren centrum Stek stond namelijk, in het Dorpshuis, de plaatselijke toneelvereniging op de planken. Aangezien de geluidsisolatie van beide gebouwen verre van ideaal is, moesten de Kecks wachten tot het toneelstuk voorbij was. Al was het alleen maar omdat de electriciteit voor de podiumverlichting uit het Dorpshuis moest komen. De Tröckener Kecks zijn trou we gasten in het Hazerswoudse jongerencentrum. Zeven jaar geleden stonden ze er voor de eerste keer op de planken, toen nog in het voorprogramma van Ivy Green, de plaatselijke trots die inmiddels ter ziele is. De laatste jaren mogen de Kecks het in hun eentje proberen. Afgelopen zaterdag deden de Kecks sterk denken aan de band waarmee ze jaren geleden sa men op het podium stonden. Niet lullen maar spelen, lijkt het motto van de band te zijn. Wil de zanger Rick de Leeuw voor heen nogal eens tussen de nummers door uitwijden over de betekenis van zijn teksten, de bla bla is nu helemaal ver dwenen. Wat overblijft is een snel en stuwend optreden waar maar weinig Nederlandse bands aan kunnen tippen. Het publiek in het uitverkochte Stek kreeg waarvoor het gekomen was: één uur en drie kwartier Nederlandstalige rock. Pas na drie toegiften mocht de band definitief in de kleedkamer blij- muziek tot en met 28 maart plaatsvindt in theater Bellevue in Amster dam, wordt voor de zesde maal gehouden. Op 22 maart vindt de finale plaats van het con cours om de Wim Sonneveld- prijs, de aanmoedigingsprijs voor nieuw kleinkunsttalent in Nederland en Vlaanderen. zijn werk om een inventarisatie van gevonden voorwerpen; aan de andere kun je het ook verge lijken met een album vol fami lieherinneringen. Een mooi voorbeeld is een werk uit 1972:, 'De leden van de Mickey-club in 1955', dat bestaat uit fotoseries, keurig naast elkaar gerangschik te kinderportretten, als in een duiventil. Vieringen, herden- kings- en rouwplechtigheden zijn hoofdthema's in zijn werk. Galerie Hofman Van der Zee is een stukje opgerukt richting het Alphense stadscentrum. De Hooftstraat 235 is ingeruild voor huisnummer 209. De verhui zing gebeurde in alle stilte. Met een aquarellen-expositie van Henk Fonville is gisteren de nieuwe ruimte feestelijk inge wijd. Minister Jo Ritzen ver richtte de opening. De keuze voor de onderwijs man ligt minder voor de hand dan die voor cultuurcollega He- dy d'Ancona. Galeriehoudster Gunhild Theil heeft echter een heel simpele verklaring. „Het leuke is dat Ritzen een leerling is geweest van Fonville. Ze ko men allebei uit het zuiden. Van daar dat Ritzen het leuk vond om voor de opening naar Al phen te komen." Theil is met mede-eigenaar Helga Hofman heel tevreden met het nieuwe onderkomen van de galerie. „We zitten nu dichtbij de Julianabrug, dichter bij het centrum. Voorheen zat op nummer 209 een meubel zaak. Het is een perfecte, lichte ruimte. We hebben beneden 150 vierkante meter en boven 125 vierkante meter expositie- „Dat is weliswaar niet meer dan op ons oude adres. Daar was het ook heel perfect. En we waren er ook nooit weggegaan als we dit aanbod *niet hadden gekregen. We begonnen heel - X, 'X :,-v" recensie hans keijzers De Confrontatie Haal de Kunst in House Totaalprogramma van Program en Stich ting Art-Music met The Hollywood Revue of 1929, Jojo, DJ Knuppelhout en Henry House, een van de relatief nieu we stromingen in de popmu ziek, kent eigenlijk maar een tweetal zeer tegengestelde kam pen. Of je vindt de dancemu- ziek te wauw en danst tot 's morgens vroeg het zweet van je donder af of je beschouwt het als waardeloze, stereotype dreunmuziek. Er waren zater dag in het LVC niet alleen een aardig aantal kunstuitingen te zien in het totaalprogramma: 'De Confrontatie: Haal de Kunst in House', maar tevens moest zelfs de grootste househater toegeven dat er ook nog zoiets bestaat als toegankelijke house. DJ Knuppelhout gooide er in de eerste uren flink wat house met funk- en soulinvloeden te genaan. Vooral het werk van Ja mes Brown werd dankbaar gesampled. Naast de muziek was er vooral veel aandacht voor het licht. Een hele batterij diaprojectors zorgden voor prachtige overvloeiende beel den. De veelkleurige computer- gerichte spots gaven dansers en dia's nog een extra kleurige di mensie. The Hollywood Revue of 1929, onder andere met ex-le- den van Immortal, gaven een kort maar zeer sfeervol en qua dans enigzins decadent optre den. Zangeres Linda Capel deed denken aan Nina Hagen of An ne Clark, terwijl boven op de immer dreunende Housebeat. de afwisselend funky en spacy gitaarpartijen van Hans Brussee waren te herkennen. De synthe sizerpartijen van broer Ruud deden sterk denken aan de synthisound van de Human Legaue uit de begin jaren tach- t'K Voor een lekkere ludieke on derbreking en verrassing zorgde Objecttheater lojo. Ze dansten tussen het publiek met levende driehoeken, deelden als een soort kabouters jojo's uit aan het publiek of brachten een 'Go for it'-boodschap op het toneel. Het vrij jonge, bepaald niet excentrieke publiek danste soms uitbundig, liet zich een aantal keren inpakken door de grote driehoeken van Jojo of stond gefascineerd te kijken naar de ludieke diaprojecties. Organisatoren Hans en Ruud Brusse kunnen tevreden terug kijken en haalden met dit pro gramma niet alleen nogal ludiek 'de Kunst in House' maar trok ken en passant ook nog enige Househaters over de streep. Ritzen opent de expositie van zijn voormalig tekenlei klein op nummer 235. Onze keuken zat in de kast. Maar toen onze huisbaas vertrok, hebbeh we ook naar achter kunnen uitbreiden." „Het nadeel was dat het alle maal kleine, verschillende ruim tes waren. Hokjes, vaak ook nog met twee deuren erin. Het nieu we onderkomen is veel efficiën ter. Het zijn twee grote ruimten. Je loopt er minder van hot naar her. Van hieruit gaan we vrolijk verder met het aanbrengen van kleur in het leven." Exposant Fonville volgde de voorloper van de Rietveldacade mie. Hij heeft een jaar geschil derd bij Kees Verwey. Vervol gens is Fonville jarenlang teken leraar geweest op het Bernardi- nuscollege in Heerlen. Hij zet bij voorkeur bloemen en musici op het papier. De mensen laat Fonville exposeren. Bij de bloe men schildert hij zonder model om zo vrijer, lósser en abstrac ter te kunnen werken. De expo sitie van Fonville is tot 16 april te bezichtigen. den haag gpd Het Letterkundig Museum in Den Haag is sinds vorige week in het bezit van een omstreden gedeelte van de corresponden tie tussen de inmiddels overle den schrijvers Simon Carmig gelt en Renate Rubenstein. Het gaat om 45 brieven en 1105 an sichtkaarten die Carmiggelt tus sen 1966 en 1987 (hel \êM WW in hij stierf) aan de bijna twintig jaar jongere schrijfster stuurde. Rubenstein onthulde in haar postuum verschenen boek 'Mijn beter ik' dat zij aan het eind van de jaren zeventig en het begin van de jaren tachtig een langdurige liefdesrelatie met Carmiggelt onderhield. De verworven collectie is afkomstig uit de nalatenschap van de in 1990 overleden schrijfster, die wilde dat de brieven en kaarten na haar dood ter inzage in het letterkundig Museum kwamen u- liKKi-n Maar de nieuwsgierige bezoe ker moet waarschijnlijk wach ten tot het jaar 2037 voordat de correspondentie openbaar wordt gemaakt. Het letterkun dig Museum gaat er namelijk van uit dat iedereen die de kaarten en brieven wil inzien de toestemming nodig heeft van de erfgenamen van Carmiggelt. Deze verzetten zich op dit mo ment tegen elke vorm van openheid, zoals ze dat ook - te vergeefs weliswaar - deden te gen de opname van enkele cita ten uit Carmiggelts brieven in het boek van Rubenstein. Volgens de geldende huisre gels mag het museum de docu menten pas vijftig jaar na het overlijden van de schrijver openbaar maken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13