Langs rollende keien en ravijnen ML voor afdeling. globetrotters m Toerisme Fort Spijkerboor te bezichtigen öM^gazine J'ZATERDAG 13 MAART 1993 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REISBERICHTEN -Landkaartenwinkel verhuisd ^Vroeger waren ze met een lantaarntje te zoeken; nu zijn ze er bij t»ntallen verspreid over het hele land. Kaartenwinkels. Oftewel, jrtaast eindeloze rijen reisgidsen ook nog eens vele schappen vol ianti-, water-, fiets-, wandel- en vliegkaarten. Een van de pioniers op dit gebied is Van Wijngaarden op de Amsterdamse Overtoom. Veel te klein, veel te druk, daardoor nogal onoverzichtelijk, maar - vooral op zaterdag - altijd gezellig. Daar is verandering in gekomen. Niet in de gezelligheid, wel in de overzichtelijkheid. Van Wijngaar den is verhuisd naar een ruim pand niet ver van de oude vestiging. Nieuw adres: Overtoom 97. Italiaanse huurvilla's met water Omdat de meeste klanten alleen maar een villa willen huren als die op z'n minst een zwembad heeft, dan wel aan het water ligt, heeft Cuendet Holland een gidsje laten maken met daarin uitsluitend Italiaanse huurvilla's 'met water'. De huizen liggen voor het groot ste deel in Toscane, Umbrië en in de omgeving van Venetië. Info: Cuendet Holland Alkmaar, telefoon 072 -152241. Zeilen naar noordelijke Noordzee Zeilen zoals het hoort, vinden de liefhebbers. Met een gaffelkits (in dit geval de Pride of Mother Sea) naar öf de noordelijke wateren van de Noordzee (omgeving Farne Eilanden) öf het gebied rondom het eiland Bornholm in de Oostzee. Er zijn week-endtrips maar er kan ook worden aangemonsterd voor tochten van twee weken. Eer ste afvaart: 2 april. Info: Rederij Pride Groningen, telefoon 050 - 258523. Kanobeurs in Nieuwegein Buiten wordt een tweedehands markt gehou- Op 13 en 14 maart in het Merwestein- complex in Nieuwe gein: de kanobeurs. Importeurs, werven, organisatoren van kanocursussen en - vakanties en fabri kanten van kleding, peddels en accessoi res geven acte de presence. Daarnaast voorlichtingstands van de organiseren de Nederlandse Ka- nobond, de ANWB en tal van VW's. In tw.ee bassins wor den demonstraties gegeven en buiten is er een tweede- handsmarkt. Ope ningstijden: zater dag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 Nationaal Deens fietsnet Denemarken wil zich in de toekomst meer en meer gaan afficheren als een ideaal fietsland. Niet ten onrechte, want het leent zich er net als Nederland uitstekend voor. Als opwarmer wordt op 16 mei - dè dag van de fiets - alvast een aaneengesloten net van 3000 kilo meter aan fietsroutes in gebruik genomen. Nu nog wat meer aparte Info: Deens Verkeersbureau Leiden, 071 - 211544. Michelinkaart van de Benelux Al jarenlang brengt Michelinde bekende gele 1 200.000 kaarten uit van Nederland, België en Luxemburg. Daar is nu ook een rode 1 400.000 kaart bij gekomen van de heje Benelux. Prima geschikt voor het wat grovere (auto)werk. De kaart is voorzien van een plaatsnamenregister plus plattegronden van de belangrijkste ste den en hun omgeving. Prijs (in de boekhandel) fl. 15,50. Hardlopen in buitenland Zoals gewoonlijk rondom deze tijd heeft de Flying Athletes Stich ting, kortweg JFast genoemd, haar reisprogramma uitgegeven. Heel geschikt voor wie een marathon wil lopen in het buitenland en geen gezeur aan z'n kop wenst te hebben over reistickets, over nachtingsmogelijkheden, inschrijfgeld en meer van die perikelen die je van de trainingsarbeid afhouden. Fast regelt alles en organi seert trips naar onder meer de marathons van Londen, Berlijn, Boedapest, San Francisco, Moskou, Athene, Honolulu en natuurlijk New York. Ierse Vakantiebeurs Wie zijn komende vakantie wil doorbrengen in Ierland, zou op 27 en 28 maart in het Golden Tulip Hotel bij Schiphol de Ierse Vakan tiebeurs kunnen bezoeken. Veel informatie over het groene eiland (stands van onder meer reisorganisaties), maar ook sfeer (live mu ziek van Eirin's Eye) en - uiteraard - een pub. Om alvast in de stem ming te komen. door uw ad vertentie op déze speciale paginate tilsllts plaatsen. Bel onze In voetspoor van Marco Polo niet de bus over de Karakorum Highway Sprookjesachtige taferelen langs de hoogste pasweg van de wereld. Marco Polo moet stalen zenuwen hebben gehad en een ijzeren gestel. Op z'n dooie akkertje trok hij via het im mense Karakorumgebergte China binnen. Barre sneeuw stormen, ijzige koude, overstromingen, lawines en aard verschuivingen deerden de stoutmoedige ontdekkings reiziger niet. Wie anno 1992 in zijn voetsporen treedt, vindt tussen het Chinees/Pakistaanse hooggebergte een 1200 km lange asfaltweg. De weg werd 20 jaar geleden ten koste van meer dan 1000 mensenlevens, op de na tuur veroverd. Maar het pleit is nog niet voorgoed be slecht. Want keer op keer proberen de gigantische bergen de Karakorum Highway letterlijk en figuurlijk uit de weg SUST PETER SLUIS Tijdens de zondvloed in sep tember verdwenen kilometer slange weggedeelten aan de Pakistanse kant van de weg on der lawines, aardverschuivingen en modderstromen. Zodra de regenval was gestopt, maakte een leger van wegarbeiders zich op om de KKH, zoals de weg in het dagelijkse spraakgebruik wordt genoemd, voor de zoveel ste keer weer begaanbaar te maken. Met veertig Pakistani, een Ja panner en een kort aangebon den Chinese chauffeur geniet ik drie weken later de twijfelachti ge, maar zelfgekozen eer, als een van de eersten de tocht van het Chinese Kashgar naar de Pakistaanse grensplaats Sust per bus te mogen maken. Uiter aard slaagden individuele reizi gers er al eerder in dit traject te overbruggen, maar zij deden dat per landrover en deels te voet. Het lijkt er op dat de Pakistani dagenlang met smart op het groene licht voor de bustocht hebben zitten wachten. Zodra de bus komt voorgereden, stor ten ze zich er massaal op. Bang dat niet alle meegevoerde goe deren mee kunnen. Thermosta ten, soundmachines, meloenen, zelfs herenfietsen verdwijnen gedeeltelijk onder een meters hoge bult op het dak van de bus. De rest wordt onder de stoelen, in het gangpad of in de gekwakt. Met vertraging rijdt een prikkelbare Chinese chauf feur zijn 42 haringen in een ton de stad uit. Plaspauze Hoewel de KKH officieel de Chi na-Pakistan Vriendschapsweg heet, botert het absoluut niet tussen de chauffeur en zijn Pakistaanse inzittenden. Al bij het inladen van de bus haalde de Han-Chinees zich de woede van de Pakistani op de hals door de bagage van 'voorkrui pers', ongeacht de inhoud, zon der pardon op de kasseien te smijten. Op zijn beurt is de chauffeur des duivels als onder weg een korte plaspauze een kwartier uitloopt omdat de meeste passagiers zich voor de bus op de knieën werpen om tot Allah te bidden. De Karakorum Highway kent een geschiedenis die zo oud is als de weg naar Rome. Of juister nog, rond het begin van de jaar telling maakte deze deel uit van een van de wegen naar Rome, de Zijderoute. De route waar langs zijde, thee, specerijen en porselein naar het westen werd vervoerd, liep van de toenmali ge Chinese hoofdstad Xian via Kashar naar India, Perzië, Grie kenland en het Romeinse rijk. Het was ook via deze route dat het boeddhisme zijn weg vond van het Indische continent tot diep in Azië. Met de opkomst van de scheepvaart en de ontdekking eind 1400 van een vaarroute tussen Europa en Azië via Kaap de Goede Hoop, viel het doek voor de Zijderoute. Het was een wederzijdse ruzie met India die China en Pakistan er in 1964 toe zetten (een deel van) de oude handelsweg nieuw leven in te blazen. Het duurde tot het be gin van de jaren zeventig voor dat er, vooral dankzij de inspan ning van de Chinezen, serieus aan de 1200 km lange twee- baans autoweg gewerkt werd. In 1982 werd de 1G£H officieel ge opend, vier jaar later moesten de eerste toeristen via de weg van het ene naar het andere land reizen. In ruil voor de werkzaamhe den aan de weg, schonk Pakis tan indertijd 2000 vierkante ki lometer van de woestenij aan China. In dit gebied bevindt zich heden ten dage de laatste Chinese nederzetting voor de grens, het stadje Kashkirgan. Het is hier waar de chauffeur na 280 kilometer over vlekkeloos glad asfalt zijn voertuig voor de stoep van het plaatselijke hotel parkeert voor de nacht. Het is er op een hoogte van 3700 meter steenkoud en iedereen kruipt na het eten direct onder de wol. Allerbelabberdst Tot mijn niet geringe verbazing vertrekt de bus de volgende ochtend exact op het 's avonds genoemde tijdstip van half acht. Hoewel het wegdek nog niets te wensen over laat, stuurt de chauffeur van meet af aan aller belabberdst. Hij ziet bochten in de weg pas op het allerlaatste ogenblik en moet keer op keer flink in de remmen. De man is zichtbaar gespannen, maar en kele uren later wordt zijn nervo siteit pas echt duidelijk. Voorlopig ben ik me god zij dank nog van geen kwaad be wust en geniet met volle teugen van het betoverende landschap dat alleen bevolkt lijkt door wat kamelen en een enkele yak, een miniatuurbuffel. Na een paar uur rijden, wordt de Chinese grenspost Pirah bereikt. Een aantal Pakistani maakt hier op de valreep nog gebruik van de mogelijkheid om de in eigen land streng verboden spiritua liën als whisky, brandy en wod ka in te slaan. Om in het stuk niemandsland tussen Pirah en Sust ligt op een hoogte van 4730 meter de Khunjerabpas. Het is de hoogte van deze pas waaraan de Ka rakorum Highway zijn status van hoogste snelweg ter wereld ontleent. Na de pas veranderen landschap en wegdek drama tisch. De weg ligt bezaaid met stenen die al snel plaats maken voor keien en rotsblokken. Ga ten in de weg worden diepe kui len en het gladde asfalt veran dert steeds vaker in een hobbe lig en slecht begaanbaar grind pad. De reden van de plotsklaps verslechterende wegconditie laat zich makkelijk raden. Want de bergen die opdoemen na de Khunjerabpas zijn niet opge trokken uit solide gesteente, het zijn gigantische puinhopen van zand, stenen en rotsblokken die bij het minste of geringste buitje of stroompje aan de wan del gaan. De arme Chinese Het imposante fort ligt bijna geheel verscholen onder het groen Ook dit jaar wordt Fort Spijkerboor op elke laatste zaterdag van de maand opengesteld voor het pu bliek. Het 'dode weermiddel', zoals de schrijver F. B. Hotz een dergelijk verdedigingswerk ooit noemde, behoort tot de 'Stelling Amsterdam (een gordel van forten rondom de hoofdstad) en bevindt zich op een van de mooiste plekjes van Noord-Holland, daar waar het Noordhollands Ka naal een waterkruising vormt met de Knollen- dammer Vaart en de Beemster Ringvaart. Het fort ligt tevens aan het traject van de be faamde Pontjes-fietsroute. Na het bij het Heeren huis varende veer, dat drie droogmakerijen met HANS VAN WEEL elkaar verbindt (de Beemster, de Schermer en de Wormer), hoeft maar een paar honderd meter te worden omgereden. Vanuit Purmerend is het fort via het nieuwe fietspad langs het Noordhollands Kanaal eveneens prima per rijwiel bereikbaar en vanuit het noorden kan het schilderachtige dijkje langs Westgraftdijk en Oostgraftdijk worden ge- Aan de bezichting (onder leiding van een gids) van het fort kan maar door een beperkt aantal mensen worden deelgenomen. Van tevoren aan melden (tel. 02981 - 1360 tussen 18.00 en 19.00 uur) is daarom noodzakelijk. FOTO REUTER chauffeur hoort voortdurend rollend gesteente tegen de zij kant van de bus slaan. De scha de aan het voertuig wordt door zijn eigen stommiteiten alleen maar groter, keer op keer schampt hij grote keien en rots en die met een beetje stuur manskunst makkelijk te ontwij ken zijn. Een aantal malen raakt de bagage op het dak van de bus verstrikt in de over de weg hangende draden van de vele telefoonpalen die door de re genvloed en landverschuivin gen ontworteld zijn geraakt. Steenregen Enkele tientallen kilometers voor het eindstation Sust moet de bus langs een enorm rots blok dat de weg verspert. Het geïmproviseerde schuinaflo- pende pad is slechts een paar meter breed en houdt op waar de oever van de Hunza-rivier, 200 meter lager, begint. De chauffeur gebaart zijn passa giers om allemaal rechts in de bus plaats te nemen. Met pijn en moeite, het geluid van staal op steen klinkt voortdurend, weet hij zonder in het ravijn te storten de hindernis te nemen. Het bloedstollende tafereel her haalt zich daarna nog twee keer. De laatste tien kilometer moeten de inzittenden regel matig de bus uit omdat het top zware voertuig te weinig vermo gen heeft om zich over de vele blokkades op de weg te spelen. Halverwege zo'n hindernis die lopende moet worden afgelegd, begint een aantal Pakistani plotseling te rennen. Op het pad begint het stenen te regenen, eerst langzaam maar al gauw sneller. Met de armen ter be scherming om het hoofd gesla gen zet ik het ook op een lopen. Ik voel me een soldaat die per vergissing midden in de vijan delijke vuurlinie is beland. Gelukkig blijft het fatale schot uit. Mijn Pakistaanse busgeno ten vertellen me even later in smakeloze details dat het pre cies op deze plek was waar drie weken eerder een Amerikaanse toeriste door een gigantisch rotsblok werd getroffen en om het leven kwam. Drie van haar busgenoten raakten in de lawi ne van vallend gesteente ernstig gewond. Van angstzweet of knikkende knieën lijken de Pakistani geen last te hebben. 'Inssjalleh' legt een van hen uit: „Als God het wil gebeurt er niets." Als ik hem 's avonds in ra'n hotel in Sust weer tegen het lijf loop, blijkt de volslanke islamiet minder geloofsgetrouw dan hij deed voorkomen. Hij troont me mee naar zijn kamer en duikt onmiddellijk in een grote kunst leren tas. Van onder een paar dozen Chinese gympjes graait hij twee literflessen sterke drank te voorschijn. Wat zal het zijn. whisky of brandy?, vraagt hij me. En zonder een antwoord af te wachten schenkt hij twee theeglaasjes vol met brandy. Dat nebben we na onze span nende tocht wel verdiend, is zijn volstrekt tegen zijn geloof indruisende opvatting. En daar kan ik het alleen maar mee eens zijn. Nieuwe kantoren ANWB bij VVV De samenwerking tussen ANWB en VVV breidt zich steeds verder uit. Sinds half fe bruari zijn er acht ANWB- agentschappen ingetrokken bij WV-kanioren. Zo is er nu ook een ANWB-kantoor bij de WV van N'oordwijk (De Grent 8, te lefoon 01719 - 19321) en een bij de WV van Lisse (Grachtweg 53. telefoon 02521 - 14262). Spaans op vakantie Afgelopen week begon op de te levisie een door de stichting Te- leac verzorgde cursus onder de titel 'OIGA! Spaans voor de va kantie'. Vanaf 13 april zijn de lessen via Radio 5 te volgen. Het cursusboek met geluidscasset tes is verkrijgbaar in de boek handel, maar het kan ook recht streeks worden besteld bij Tele- ac. door overmaking van fl. 29,95 op postgiro 544232. Rookvrije kamers in Noorse hotels Vanaf 1 juli aanstaande zullen op grond van een nieuwe wet geving een derde deel van alle hotelkamers en restaurantstoe- len in Noorwegen 'rookvrij' zijn. Dat heeft Björn Ketilsson van de Noorse bond van hotels en res taurants verklaard. Overigens besloot begin dit jaar Jotunhei- men Fjellstue, het enige geheel rookvrije hotel van Noorwegen, het verbod op te geven. Volgens de eigenaar van het hotel had de maatregel, die in 1988 werd ingevoerd, niet het positieve ef fect dat hij ervan had verwacht. VVV-Magazine met aparte agenda J0_.' Dtr ii* - j-? Het eens in de drie maanden verschijnende VW-Magazine legt de nadruk dit keer op ui teraard - het voorjaar. Veel aan dacht voor dierentuinen, kam peren en pannekoeken, maar ook een aparte agenda met daarin een lijst van circa 1500 evenementen. Do- opsomming is ingedeeld per provincie en elk hoofdstuk wordt afgesloten met een speciaal samengestelde fietsroute voor de landelijke Fietsdag op 8 mei. I let blad plus agenda is verkrijgbaar bij alle WV-kantoren en KOSl EL 6,95 Vakantietips voor toeristen met astma Bij het Astma Fonds is onlangs de brochure 'Op vakantie' ver schenen. In het gidsje is een aantal tips opgenomen voor ca- rapatiënten die op vakantie gaan. De voorbereiding neemt daarbij een belangrijke plaats in. Toeristen met astma moeten bij het boeken van hun vakantie goede afspraken maken over bijvoorbeeld het extra schoon maken en/of het verwijderen van ongeschikte dekens en kus sen. Verder staat in 'Op Vakan tie' ook informatie over het ma ken van dagtochtjes. Met be hulp van een uitneembare vra genlijst tenslotte, kan de patiënt via het reisbureau inlichtingen inwinnen bij het vakantieadres of de touroperator. Bij hetzelfde Astma Fonds is overigens ook een gidsje ver schenen met een overzicht van de reizen die door het Fonds worden georganiseerd voor ca- rapatiënten die niet meer zelf standig op vakantie kunnen gaan. Bestemmingen zijn onder meer Davos, Burg Reuland (Bel gië) Valkenburg. Salland en het Noordhollandse Bergen. Beide brochures zijn gratis te bestel len door een briefkaart te sturen naar Postbus 5. 3830 AA Leus den.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29