Milosevic weigert elke medewerking I Buitenland Moslims belagen VN-konvooi Negen gijzelaars vrij Clinton helpt wapen-industrie VS Politie Malawi opent vuur op demonstranten Noord-Korea zegt kernwapenverdrag op Omstreden Belgische politicus zwaar gewond Egyptische agent begraven 'Kohl waanzinnig slecht voorbereid' Bij de les VRIJDAG 12 MAART 1993 C PO Ccmwnschapppfcilrc1 BELGRADO-PARUS Rtr-AFP-DPA Een woedende menigte mos lims heeft gisteren in de bele gerde stad Konjevic Polje in Oost-Bosnië een konvooi van de Verenigde Naties verjaagd. Een mensenmassa van duizen den dorpelingen, sommigen voorzien van brandende balen hooi. omsingelde twee Britse VN-pantserwagens en weigerde deze te laten vertrekken, zo *meldde een VN-woordvoerder. De woede van de moslims in Konjevic Polje sproot voort uit het feit dat de VN-organisatie voor de vluchtelingen Unhcr op aandringen van de Serviërs geen mannen wilde evacueren. In het plaatsje dat door Serviërs wordt belegerd, zijn naar ver luidt 75 gewonden, voorname lijk mannen. De artsen en verpleegkundi gen van het VN-konvooi trok ken zich terug uit Konjevic Polje op het moment dat het dorpje opnieuw werd bestookt door Servische granaten. De com mandant van de Britse escorte, die nog in Konjevic Polje is. om schrijft de situatie als 'uiterst kritiek'. Het VN-konvooi had al sinds dinsdag aan de grens tus sen Servië en Bosnië gewacht op toestemming van de Serviërs om hun tocht naar Konjevic Polje te vervolgen. EREETOWNDe junta in Sierra Leone is een komplot voor een coup op het spoor gekomen doordat Oekraïne documenten voor een wapenbestelling niet aan de samenzweerders, maar per on geluk aan het ministerie van defensie heeft gezonden. De order betrof geleide raketten, luchtafweergeschut, raketwerpers, hand granaten en duizend AK-47 geweren. De bestelling zou zijn on dertekend door minister Allen van defensie, die inmiddels is ge arresteerd. Microfoon in biechtruimte gevangenis rome» De Italiaanse parlementariërTiziana Maiolo heeft van db regering opheldering geëist over het plaatsen van afluisterappa ratuur in een kamer die door een gevangenispastor als biecht ruimte werd gebruikt. Pater Guiseppe Stroppiano ontdekte het microfoontje achter een fotolijst in de biechtruimte van de ge vangenis van San Remo. Zweedse premier krijgt steun Stockholm De minderheidsregering van de Zweedse premier Bildt heeft een regeringscrisis en vervroegde verkiezingen kun nen afwenden. Op het laatste moment kreeg Bildt gisteren in het parlement de meerderheid achter zich door de steun van de partij Nieuwe Democratie. China telt een miljoen miljonairs peking In China wonen meer dan een miljoen 'miljonairs'. Er dat merken de onlangs opgerichte golfclubs in Peking, Shanghai, Shenzhen en Hainan, ook al moet voor een lidmaatschap een bedrag tussen 55.000 en 70.000 gulden voor worden betaald. Om in China als miljonair te worden aangemerkt, is het in bezit heb ben van 350.000 gulden in Chinese valuta al voldoende. Duitse agent doodt Turkse diplomaat hamburg» Een Duitse politieman heeft gisteren in Hamburg een Turkse diplomaat doodgeschoten. Deze had kort tevoren met een schot een 24-jarige Duitser dodelijk verwond. De diplo maat schoot de Duitser in de nacht van woensdag op donderdag neer voor een Turkse club. De Turkse arübassadeur in Duits land, Onur Oeymen, vermoedt dat de diplomaat is aangevallen en uit zelfverdediging heeft geschoten. Congres voor inreisverbod seropositieven Washington Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een wetsvoorstel van president Clinton definitief onder uit gehaald. Het Huis verwierp met een overweldigende meer derheid het wetsvoorstel voor opheffing van het inreisverbod voor mensen die seropositief zijn. De Senaat deed dat vorige maand al. VS overwegen erkenning Angola Washington De Verenigde Staten overwegen de regering van de linkse MPLA in Angola te erkennen. Dat heeft onderminister voor Afrikaanse aangelegenheden Herman Cohen gezegd. De rebellenbewgeing Unita, wier strijd tegen de regering in Luanda in het verleden door de VS werd ondersteund, dreigde eerder deze week Amerikaanse olieinstallaties te vernietigen. san jose De gewa pende mannen die sinds maandag de Ni caraguaanse ambas sade in Costa Rica be zet houden, hebben gisteren negen gijze laars vrijgelaten. Ze houden nog zestien mensen vast, onder wie ambassadeur Alf onso Robelo. De anti- sandinistische bezet ters eisen het aftreden van enkele hoge Nica raguaanse functiona rissen en een geldbe drag van zes miljoen dollar. President Cha- morro heeft hun eisen van de hand gewezen. Op de foto één van de bezetters, foto •reu ter ju an carlos ulate België is opgeschrikt door een mogelijke aanslag op de socia listische parlementariër en ge wezen minister Alain van der Biest. Van der Biest ligt sinds woensdag met een dubbele schedelbreuk in een ziekenhuis in Luik, nadat hij voor zijn huis in elkaar was geslagen. De 49-jarige werd er vorig jaar van beschuldigd de opdracht te hebben gegeven tot de moord op zijn partijgenoot André Co ols. Cools, peetvader van de Luikse Parti Socialiste (PS) en één van de machtigste mannen Gróte zoekactie naar vermiste soldaat Israël jeruzalem ad bloemendaal correspondent In Israël zijn leger en politie een massale zoekactie begonnen naar een soldaat die sinds afge lopen zondag wordt vermist. Zijn identiteitskaart, zakagenda en een gebedenboek zijn aan getroffen bij een verkeerskrui- sing halverwege Jeruzalem en Tel Aviv. Niet ver van deze plaats werd in december ser geant Toledano van de grenspo litie ontvoerd door leden van de Palestijnse Hamas-beweging. Toledano werd enkele dagen later vermoord gevonden en zijn dood vormde voor Israël de directe aanleiding tot de om streden deportatie van meer dan vierhonderd islamitische activisten uit de bezette gebie den. In de Gazastrook is vanmor gen een joodse vrouw vermoord aangetroffen. Het leger is een zoekactie begonnen naar de daers van de moord. washington hans de bruun correspondent De VS willen de komende vijf jaar 20 miljard dollar uittrekken voor het opvangen van de ge volgen van het inkrimpen van de Amerikaanse krijgsmacht. Met het geld wordt steun gege ven aan regio's waar militaire bases en defensie-industrieën moeten sluiten. Daarnaast wor den overtollige militairen omge schoold voor burgerbanen. Wa penfabrikanten worden aange moedigd over te schakelen op de fabricage van civiele prod uk- ten. President Clinton kondigde zijn plannen gisteren aan tij dens een bezoek aan een fa briek van het Westinghouse- concern in Baltimore (in Mary land). die is omgeschakeld van militaire op civiele produklie. „We moeten laten zien dat 's werelds beste zwaardenmakers ook 's wereld beste makers van ploegscharen kunnen zijn", zei hij. Volgens Clinton zal de Ame rikaanse defensie-industrie de komende jaren 'een dramati sche verandering' ondergaan. Dit jaar nog zal 1,5 miljard dollar in de diverse steunpro gramma's worden gestoken, zei Clinton. Dat is geld waarvoor het Congres vorig jaar al toe stemming had gegeven, maar dat door de regering Bush nooit was uitgegeven. Clinton wil 375 miljoen dollar daarvan uittrek ken voor omscholing en oplei ding van werknemers die hun banenverliezen. Clinton wil militairen aanspo ren een baan bij de politie te kiezen. Hij wil de komende vier jaar het aantal politiemensen in de VS met honderdduizend uit breiden, en ziet daarbij kansen voor ex-militairen. Hij beloofde soldaten die deze overstap ma ken en minstens vijftien jaar in het leger hebben gewerkt, dat hun militaire pensioenen zullen doorlopen. Coup Sierra Leone mislukt door foutje van België, werd in 1991 op straat doodgeschoten. justitie heeft nooit bewijzen kunnen vinden voor de theorie dat Van der Biest zijn politieke patroon liet vermoorden. Wel werden diverse corruptieschan dalen ontdekt rond Van der Biest zelf, diens naaste mede werkers en rond de financiering van de PS. Van der Biest geldt als kroongetuige in enkele van die affaires en heeft zijn 'gehei men' aan een cassetteband toe vertrouwd „voor het geval mij wat overkomt". Justitie heeft een onderzoek gelast naar de aanval op de ex-minister. De moord op Cools wordt momenteel door Justitie in ver band gebracht met steekpen ningen die zouden zijn betaald voor de aanschaf door het Bel gische leger van 48 Italiaanse Agusta-helikopters. De 10 mil joen gulden smeergeld zou, zo vermoedt de onderzoeksrech ter, bestemd zijn geweest voor de kas van de PS. Maar Cools zou hebben ontdekt dat ande ren het in hun zak staken en daarop zijn neergeschoten. Cairo» Onder grote belangstelling zijn gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo de agenten begraven, die een dag eerder bij een actie tegen fun damentalisten om het leven zijn gekomen. Bij de politieacties in Cairo en Aswan kwamen 21 islamitische extremisten en vijf agenten om oto ap londen elizabeth nash the independent Malawische veiligheidstroepen hebben eerder deze week na af loop van een hoorzitting van oppositieleider Chakufwa Chi- hana het vuur geopend op meer dan 5000 demonstranten buiten het gerechtsgebouw in Blantyre. Tien minuten lang werden traangasgranaten en honderden schoten afgevuurd waarvan sommige uit automatische wa pens en ten minste vijf men sen zouden met schotwonden in twee ziekenhuizen zijn be handeld. Dit is gisteren pas be kend geworden. Chihana, die is veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid we gens opruiing, werd met hand boeien om met een gepantserd voertuig van de zwaarbewaakte gevangenis in Mikuyu naar de rechtbank overgebracht. Vol gens Chihana's Britse advocaat was zijn veroordeling gebaseerd op uit 1939 stammende kolo niale wetgeving, die nergens an ders in de vrije wereld wordt ge volgd. Toen hij dit zei werd op de overvolle publieke tribune onderdrukt geapplaudiseerd. De wetten op de openbare or de. waaronder Chihana is ver oordeeld. zouden in tegen spraak zijn met de Malawische grondwet en de andere wetten van het land. Volgens de aan klager had Chihana opruiende woorden geuit en opruiende publicaties geïmporteerd. Tij dens een toespraak op een mensenrechtenconferentie in Lusaka in Zambia in maart 1992 zou hij hebben gezegd „de vooruitzichten voor democrati sche verandering in Malawi te willen onderzoeken" en hij zou een campagne willen voeren „om op niet-gewelddadige wij ze een einde te maken aan het een-partijstelsel". Dinsdag bestormden Jonge Pioniers van de regerende Ma lawische Congrespartij de tech nische hogeschool in Blantyre en sloegen de bibliothecaris en de in de bibliotheek aanwezige studenten in elkaar, omdat die zich de vorige dag onder de de monstranten zouden hebben bevonden. Weer directeuren opgepakt Italië rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse rechters die doen de zijn met het onderzoek 'Schone Handen' hebben giste ren in Milaan de directeuren van de staatsbedrijven AGIP (olie/benzine). SNAM (gas) en Saipem (off shore) laten arres teren. De drie is gerommel met de balans en oven reding van de wet op de financiering van poli tieke partijen ten laste gelegd. AGIP, SNAM en Saipem zijn de belangrijkste dochters van het staatsenergiebedrijf EN1. Eerder deze week werd de pre sident-directeur van deze hol ding vanwege corruptie gearres teerd. Hetzelfde lot onderging de directeur van de gasturbine- fabriek Nuovo Pignonc, even eens horend tot de ENI. De ENI is het twee na grootste bedrijf van Italië en staat bekend als de 'brandkast' van de socialistische partij PSI Vermoed wordt dat de drie directeuren smeergeld inden bij het afsluiten van grote Interna tionale contracten. Het geld zou zijn gestort op een rekening van een financieringsmaatschuppi| in Zwitserland die toebehoord Deze heeft tegenover rechter Di Pietro de namen van de drie ge noemd. De zakenman is. net als de drie managers, een intieme vriend van ex PSI set retaria Craxi Protest tegen VN-inspecties Noord-Korea heeft vandaag aangekon digd zich terug te trekken uit het non proliferatieverdrag dat verspreiding van kernwapens tegengaat. Het besluit is een protest tegen internationale pogingen om Noord-Korea te dwingen tot het toe laten van VN-inspectieteams die moeten onderzoeken of er in het geheim aan kernwapens wordt gewerkt. Het non-proliferatieverdrag kwam op 1 juli 1968 tot stand en trad twee jaar later in werking toen de VS, de toenmalige Sovjetunie en 38 andere landen het had den ondertekend. Noord-Korea kondig de dinsdag al een kunstmatige staat van oorlog af „om een mogelijke Ameri- kaans-Zuidkoreaanse aanval af te slaan". De mobilisatie was een reactie op de operatie Team Spirit 93. de jaarlijkse ge zamenlijke oefening van het Zuidko- reaanse en Amerikaanse leger. Ook het recente ultimatum van het in ternationale atoomenergie agentschap (IAEA) is slecht gevallen bij Pyongyang. Het agentschap gaf Noord-Korea tot 25 maart de tijd om internationale inspectie toe te laten. Het is niet duidelijk wat er gebeurt als Noord-Korea zich hier niet aan houdt. Als ondertekenaar van het non-proliferatieverdrag is Noord-Korea verplicht internationale inspecties toe te laten. Volgens een woordvoerder van het IAEA loopt Pyongyang de kans dat de Verenigde Naties sancties afkondigen. De VN-organLsatie heeft zelf geen bevoegd heden om lidstaten te dwingen tegemoet te komen aan haar eisen, maar conflic ten kunnen worden voorgelegd aan de Veiligheidsraad. Economische sancties zouden een ernstige klap zijn voor de wankele economie van het noordelijk deel van het Koreaanse schiereiland. Amputaties wegens piraterij Dubai Een Pakistaan en een inwoner van de Verenigde Arabi sche Emiraten (VAE) zijn dooreen rechtbank in het emiraat Fu- jairah schuldig bevonden aan piraterij. Het vonnis, de amputatie van een arm en een been. is opgelegd op grond van de sharia, de islamitische wetgeving. Dreifuss krijgt binnenlandse zaken bern» De woensdag door het Zwitserse parlement gekozen Ruth Dreifuss, wordt minister van binnenlandse zaken. De 53-jarige treedt als tweede vrouw toe tot dit voor kort aan mannen voor behouden domein. De eerste vrouwelijke minister was Elisabeth Kopp (justitie). Geen vooruitgang bij gesprek in Parijs De Servische president Milosevic is niet van plan druk uit te oefenen op de Servische Bosniërs om het vredesvoor stel van de onderhandelaars Vance (Verenigde Naties) en Owen (Europese Gemeenschap) te accepteren. Na een bezoek aan de Franse president Mitterrand zei Milosevic gisteren op de trappen van het Elysée tegen een schare journalisten: „Het is niet aan mij, maar aan de drie be volkingsgroepen van Bosnië om over het plan te oorde len". parijs gpd Milosevic was op initiatief van de Franse president uitgeno digd voor een gesprek met de twee bemiddelaars Owen en Vance. De bedoeling was Milo sevic bereid te krijgen de Bosni sche Serviërs onder druk te zet ten om het vredesplan dat voor ziet in de opdeling van Bosnië in tien min of meer autonome provincies, te aanvaarden. De Servische president stelde opnieuw een onvoorwaardelijk staakt-het-vuren voor als eerste stap op weg naar vrede. „Ik ben ervan overtuigd dat de Bosni sche Serviërs zich daaraan zul len houden", zei hij, waarna hij onmiddellijk naar Belgrado te rugkeerde. Vance en Owen reageerden terughoudend op hel voorstel van Milosevic. ..D.n hebben We vaker gehoord. In januari '92 heeft hij ook zijn handtekening gezet onder een staakt-het-vu ren. Daar hebben we toen wei nig van gemerkt", zei Owen enigszins cynisch. Ondanks het teleurstellend verloop van het gesprek, zijn de bemiddelaars optimistisch over de kansen dat de partijen in Bosnië het plan uiteindelijk zul len aanvaarden. De Kroaten hebben hun handtekening al gezet en de twee bemiddelaars verwachten dat de Bosnische president lzetbegovic dat bin nenkort zal doen. Kroongetuige in zaak-Cools Geen akkoord over Duits solidariteitspact De Duitse bondsregering, de premiers van de zestien Lander (deelstaten) en de sociaaldemo cratische oppositie SPD zijn er gisteren nog niet ingeslaagd overeenstemming te bereiken over een solidariteitspact dat de steun aan het noodlijdende Oost-Duitsland moet regelen. Breekpunt is onenigheid over de financiële behoefte van de Oostduitse deelstaten en de ver deling van de lasten tussen de' federale overheid en de deelsta ten. Na het overleg, dat vandaag wordt voortgezet, beschuldigde de SPD-leider Björn Engholm, de regering Kohl ervan de ver gadering „waanzinnig slecht te hebben voorbereid". „Men springt van onderwerp naar on derwerp zonder de behoefte en noodzaak van een miljardenin jectie in het oosten duidelijk te maken". Het aanvankelijke op timisme waarmee de deelstaten het overleg ingingen is daardoor danig afgenomen. Engholm meent echter dat de federale regering uiteindelijk wel bereid is af te zien van kor tingen op de sociale uitgaven om de injectie van het oosten te financieren, een van de belang rijkste obstakels voor een ak koord. Tokyo Het Japanse keizerlijke hof staat stijf van de ceremoniën en rituelen. Het is zaak de toekomstige vrouw van kroonprins Naruhito daarop goed voor te bereiden. De 91-jarige Torahiko Magazumi, een oud klasgenoot van Naruhito's grootvader Hirohito, is gisteren in het keizerlijk paleis in Tokyo begonnen met het onderricht van Masako Owada, de verloofde van de kroonprins. foto reuter

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7