'APK moet betrouwbaarder' Strafexpeditie in Ede na 'roddel' Rode Draad verwijt Amsterdam laf gedrag Binnenland Aantal dienstweigeraars weer terug op oude peil Verrotte palen Te weinig wind door afval VRIJDAG 12 MAART 1993 Verdachten moord Terneuzen vast middelburg» Twee inwoners van Terneuzen zijn gisteren aange houden op verdenking van moord op een 24-jarige man uit Hoek. Het slachtoffer overleed vorige week dinsdag aan schot wonden die hij de zondag daarvoor in Terneuzen had opgelo pen. In vijf woningen in Terneuzen en Breskens is gisteren huis zoeking verricht. Daarbij is een 19-jarige man uit Temeuzen aangehouden. Tegelijkertijd werd bij huiszoeking in het Belgi sche Gent een 29-jarige plaatsgenoot aangehouden. Inmiddels is uitlevering gevraagd van de in België gearresteerde Terneuzen- aar. Het motief voor de moord is niet bekend. Renovatie Het Dorp van start arnhem» Het Dorp in Arnhem, de inmiddels dertig jaar oude leefgemeenschap voor ernstig gehandicapten, wordt ingrijpend gerenoveerd. Directeur drs. H. Mannen van de directie gehandi captenbeleid van het ministerie van WVC heeft gisteren het offi ciële startsein gegeven. De renovatie kost ruim 27 miljoen gul den en duurt drie jaar. Het Dorp biedt straks plaats aan ruim driehonderd mensen, honderd minder dan toen het gebouwd werd. De bewoners hebben straks echter wel een aanzienlijk grotere woning. Acht jaar geëist voor doodslag den bosch Bij het gerechtshof in Den Bosch is gisteren tegen een 18-jarige verdachte uit Eindhoven acht jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist voor doodslag. De rechtbank veroor deelde in mei vorig jaar de toen 17-jarige jongen tot dezelfde straf. In de nacht van 28 op 29 februari zou hij zijn even oude zwangere vriendin met messteken om het leven hebben ge bracht. De jongen heeft van meet af aan ontkend dat hij de fata le steken heeft toegebracht. Uitspraak op 25 maart. Te weinig 'oefenpatiënten' voor tandarts den haag De beloofde uitbreiding van het aantal opleidings plaatsen voor tandartsen van 180 tot 200 gaat niet door. Minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat er nu al te weinig 'oefenpatiënten' zijn voor de studenten, laat staan voor de nieuwe aanwas. Hij vreest dat de kwaliteit van de opleiding in gevaar komt als studenten niet voldoende kunnen oefenenen. Het gebrek aan oefenpatiën ten is ontstaan doordat verzekeraars tandheelkundige behande lingen door studenten niet betalen. Daarnaast kost de extra op vang een miljoen gulden. Dat vindt Ritzen te veel voor slechts twintig studenten. Gijsen naar Oostenrijkse nonnen roermond Oud-bisschop van Roermond dr. j.B.M. Gijsen is van plan rector te worden van een zusterklooster in Oostenrijk. Een woordvoerder van het bisdom Roermond deelde gisteren mee dat de vroegere bisschop op dit moment in Oostenrijk onder zoekt in welk klooster hij zich zal vestigen. Gijsen stelde in janu ari wegens gezondheidsredenen zijn functie ter beschikking. De Limburgse prelaat was al eens eerder rector. Toen hij in januari 1972 volkomen onverwacht tot bisschop vSn Roermond werd benoemd, was hij rector van Huize St. Elizabeth, een rusthuis voor bejaarde zusters in het Limburgse dorp Nunhem. Vrouw moest naakt door vrieskou lopen Omdat ze over haar had gerod deld, heeft een 32-jarige vrouw uit Ede een 22-jarige vrouw be gin maart op een bizarre ma nier mishandeld en misbruikt. Ze werd eerst gedwongen in het holst van de nacht nadkt door de vrieskou naar het huis van de verdachte te lopen, waarna ze daar seksueel misbruikt werd door de vrouw en twee jongens van vijftien en zeventien jaar. Het slachtoffer lag in de vroe ge ochtend van dinsdag 2 maart bij haar vriend te slapen in haar woning in Ede. In het huis be vonden zich tevens twee Edena ren van vijftien en zeventien, die ze eerder die nacht had bin nengelaten. Rond vier uur kwam haar zus het huis binnen in gezelschap van een 32-jarige bekende van het slachtoffer. Die begon on middellijk de 22-jarige Edese te slaan en te trappen. De vriend, die in eerste instantie wilde hel pen, verliet de woning na een gesprek met de 32-jarige vrouw. De overige aanwezigen, de zus en de twee jongens, deden niets. Volgens de politie uit angst voor de vrouw. Korte tijd later dwongen de 32-jarige vrouw en de twee jon gemannen het slachtoffer om naakt door de vrieskou naar de drie kilometer verder gelegen woning van de 32-jarige elders in Ede te lopen. De zus van het slachtoffer liep mee, maar durf de volgens de politie niets te doen. Aangekomen in de andere woning werd het slachtoffer met elektriciteitsdraad aan de centrale verwarming gebonden, waarna ze met het draad vijf tot zes stroomstoten kreeg. Vervol gens pleegden de vrouw en de jongens een aantal seksuele perversiteiten met haar. Pas 's middags had het slacht offer voldoende moed bij elkaar geraapt om de woning te verla ten, terwijl de rest nog sliep. Na zich bij familie te hebben opge knapt, deed ze aangifte. Het drietal is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. Lidmaatschap vrouw blijft splijtzwam SGP Vrouwen dienen wel dege lijk lid te kunnen zijn van de Staatkundige Gerefor meerde Partij (SGP). Een groep van vijftig verontrus te SGP'ers zegt dit in een kritische brief aan het hoofdbestuur. Vorig jaar bepaalde in Putten de meerderheid van de kies verenigingen dat het lid maatschap van de vrouw voortaan taboe is. Dit naar aanleiding van het lidmaat schap van mevrouw Gra- bijn. die actief wil worden binnen de partij. Een en an der leidde tot grote interne verdeeldheid. De discussie laait op nieuw op naar aanleiding van de brief. Uitsluiting van de vrouw in de SGP zal 'een deel van de achterban van de partij vervreemden', tot zetelverlies leiden, de 'ge loofwaardigheid' aantasten en 'wellicht juridische sanc ties' tegen de partij moge lijk maken, aldus de brief schrijvers. Ze stellen verder dat het besluit niet met de bijbel te rijmen valt. Het be leid staat ook haaks op het succesvolle streven van de SGP-jongerenorganisatie de betrokkenheid van meisjes bij de partij te vergroten. Als het bestuur doorzet en de vrouw weert als par tijlid, zullen volgens de ver ontrusten veel vrouwelijke stemmen verloren gaan. Momenteel dankt de SGP het drietal kamerzetels voor meer dan de helft aan vrou welijke kiezers. Van de drie kleine christelijke partijen is de SGP nu nog groter dan GPV (twee zetels) en RPF (een). „Straks zijn we mo gelijk de kleinste", zo vre zen de briefschrijvers. Onder hen bevinden zich oud-kamerlid Van Rossum, burgemeester Moree van Geldermalsen, enkele me dewerkers van de Tweede Kamerfractie, diverse raads- en statenleden en een aan tal van de twintig vrouwelij ke leden. Voorzitter Van der Vlies van de Tweede Kamerfrac tie zegt de brief nog niet ge lezen te hebben. Hij gelooft zeker dat de oproep ,,van vooraanstaande leden een rol in de discussie zal spe len". Dankzij plannen voor beroepsleger den haag «gpd Het aantal dienstplichtigen dat een beroep doet op de Wet ge wetensbezwaren is weer terug op het oude peil. Defensie wijt de stijging van het aantal onwil lige dienstplichtigen aan de pu- blikatie van plannen voor de oprichting van een beroepsleger in 1998. Defensie hield er al re kening mee dat dit vooruitzicht de laatste lichtingen dienst plichtigen zou demotiveren. In januari 1993 deden 384 jongens een beroep op de Wet gewetensbezwaren. In januari vorig jaar lag dat aantal even eens rond de 400. Minister Ter Beek was er in de tweede helft van 1992 in geslaagd die aantal len fors terug te brengen naar gemiddeld zo'n 250 weigeraars per maand. Die enorme dip viel samen met intensieve acties van het ministerie om zogehe ten weiger-yuppies (jongeren die een advocaat in de arm ne men om onder de dienstplicht uit te komen) de kazerne in te krijgen. De bekendmaking dat de regering de opkomstplicht over vijf jaar wil schrappen, heeft roet in het eten gegooid. Veertien jaar cel geëist voor moord bij Ede arnhem «anp Wegens moord op een 39-jarige landgenoot heeft procureur-ge neraal mr. H. Samson gisteren voor het Arnhemse gerechtshof veertien jaar cel geëist tegen twee Bulgaarse broers (27 en 24 jaar). Vorig jaar kregen zij tien jaar cel van de rechtbank. Begin dit jaar had een reconstructie plaats. Volgens de procureur- generaal is daarbij gebleken dat de broers hebben gelogen. De oudste broer heeft altijd ver klaard dat hij de man in zijn eentje had gedood. Uitspraak 25 maart. Raad voor de Verkeersveiligheid in advies aan Maij-Weggen: De APK-keuring voor personenauto's is nog niet be trouwbaar genoeg. De Raad voor de Verkeersveiligheid wil om die reden een aantal wijzigingen aanbrengen om de veiligheid van het Nederlandse autopark te vergroten. Een van de aanbevelingen is strengere eisen te stellen aan garages die APK-keuringen doen. Garages die van de keuring een potje maken, zouden volgens de raad sneller hun keuringsbe voegdheid moeten worden af genomen. Nu gebeurt dat zel den. „Intrekking van de erken ning is een onmisbare sanctie mogelijkheid, die als een reële dreiging moet worden ervaren." Om die reden adviseert de Raad voor de Verkeersveiligheid minister Maij-Weggen van ver keer strakkere richtlijnen uit te vaardigen. De klant moet er vanuit kunnen gaan dat de ga rages betrouwbaar zijn, vindt de Raad. Nu is dat niet altijd het geval omdat vooral kleine gara ges volgens de aanbevelingen wegens de hoge kosten niet al tijd beschikken over gecompli ceerde keuringsapparaten. Een ander voorstel is de con trole op APK-keuringen te ver beteren. Het in 1985 bij invoe ring van het APK-systeem afge sproken minimum aantal con troles van drie procent wordt niet gehaald, aldus de Raad. Verder moet de keuringscapaci teit van de overheid worden uit gebreid, zodat de automobilist een alternatief heeft voor de particuliere garage bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Ook moet er worden gezorgd voor een betere voorlichting, zodat de burger op de hoogte is van de mogelijkheden van het huidige APK-systeem. Te vaak denkt iemand, wiens auto is goedgekeurd, dat hij of zij een jaar lang niet meer naar de technische staat van de auto hoeft om te kijken. „De APK is slechts een momentopname", stelt de Raad. „Zaken als ver lichting, bandenspanning en oliepeil moeten ook tussentijds worden gecontroleerd". De Raad vindt de APK overi gens op zich een goed instru ment voor de verbetering van de verkeersveiligheid. De jaar lijkse keuring geldt voor auto's die ouder zijn dan drie jaar. Bij de invoering van de APK was het de bedoeling na zes jaar, dus in 1991, een evaluatie te houden. Die heeft echter niet plaatsgehad, terwijl regelmatig ernstige kritiek werd geuit door onder meer de Consumenten bond op de uitvoering van de APK. De Raad voor de Verkeers veiligheid stelt nu voor alsnog de evaluatie te doen. „Ongewij zigde voortzetting mag geen vanzelfsprekende zaak zijn. Het verkeersveiligheidsbeleid is niet gediend met het uit de weg gaan van reële discussies", zo staat er in het rapport. De Boer kandidaat-lijsttrekker Groen Links amsterdam. Deoude palen van vier uit de jaren twintig stam mende steigers on dergaan deze dagen hetzelfde lot als rotte kiezen: ze worden ge trokken. In het kader van het zogeheten U- oever-project zijn de steigers achter het Centraal Station over gegaan in handen van het Grondbedrijf. Ze waren eigendom van het Havenbedrijf. De kade wordt aan geplempt en de stei gers worden te zijner tijd afgebroken, maar de steigers uit het be gin van deze eeuw zijn zo rot dat ze nu al worden afgebroken. Ervoor in de plaats komen tijdelijke, drij vende steigers. FOTO NIEUW ANEFO ROBBÓCAERTS den haag gpd Tweede Kamer en dat de frac- Het Eerste Kamerlid Wim de Boer (55) is bereid lijsttrekker te worden van Groen Links bij de kamerverkiezingen van mei 1994. Hij heeft zich kandidaat gesteld onder bepaalde voor waarden. Het partijbestuur van Groen Links heeft op zijn beurt besloten de kandidatuur van De Boer voor te leggen aan de le den. Dat gebeurt tussen 25 sep tember en 25 oktober. Krijgt De Boer onvoldoende steun, dan blijft hij in de Eerste Kamer. Een van de voorwaarden die De Boer stelt, is dat hij straks in de politiek een radicale visie wil kunnen uitdragen op het gebied van het milieu en de solidariteit met etnische minderheden. An dere zaken die De Boer van be- Kandidaat-lijsttrekker Wim de Boer (55) van Groen Links. FOTO ANP lang acht, zijn onder meer een goede doorstroming en ver nieuwing van de fractie in de tieleider gevrijwaard blijft van een specifieke portefeuille zodat hij zich kan inzetten voor team vorming binnen de fractie en een goede beeldvorming naar buiten. De Boer (55) leidt sinds 5 fe bruari 1991 de Groen Linksfrac tie in de Eerste Kamer. Hij is af komstig uit de PPR, een partij waarvan hij ook voorzitter was De Boer leidde de campagne van Groen Links bij de kamer verkiezingen van 1989. De Boer gold al enige tijd als mogelijke kandidaat voor het lijsttrekkerschap. Fractievoor zitter van Groen Links in de Tweede Kamer, Ria Beckers, die tot nu toe lijsttrekker was, neemt op 20 april afscheid van de politiek. Helft tippelprostituées wijkt uit naar gedoogzone in Utrecht Amsterdam heeft het probleem van de straatprostitutie op de bordje van de ge meente Utrecht gelegd. Als gevolg van opjaagacties in de hoofdstad is de helft van de Amsterdamse tippelprostituées uitgeweken naar de Domstad, waar wèl een officiële gedoogzone bestaat. Dat heeft geleid tot scheve ogeyi bij de Utrechtse hoeren die hun broodwinning door de groeiende concurrentie in ge vaarzien komen. „Laf', zegt Margot Alvarez van de hoe- renbelangenorganisatie De Rode Draad. Ze heeft geen ander woord over voor de houding van het Amsterdamse stadsbe stuur. De zoveelste 'politierazzia' in kor te tijd was vorige week vrijdag aanleiding tot een protestactie. De prostituées 're serveerden' straattegels voor de wonin gen van diverse raadsleden en burge meester Van Thijn en bespoten het trot toir met leuzen als 'Hier peest Peggy' en 'Op deze steen werkt Heieen'. De Rode Draad voorspelt een groei van het aantal straatprostituées, zodra het bordeelverbod wordt vervangen door een vergunningenstelsel. „Met name freelancers zullen de dan legale bedrij ven verlaten", vreest Alvarez. „Een stu dente die iets wil bijverdienen bedankt ervoor om belasting te betalen en te worden geregistreerd." Een goede regeling voor de straatpros tituées lijkt daarom verder weg dan ooit. Er is juist sprake van een toenemende repressie, zegt De Rode Draad. De slui ting van vier van de vijf peeshotels in de stad doet voor de organisatie helemaal de deur dicht. Peesholelletjes bieden de tippelaars nog een vorm van veiligheid, hoe klein dan ook. „Nu zijn ze gedwon gen om de klant in de auto af te wer ken", zegt Alvarez. „Tijd om die man even goed in de ogen te kijken, of te on derhandelen over de prijs is er niet. Voor je het weet, word je gearresteerd." Hoertje pesten Het spelletje 'hoertje pesten' dat daar volgens Alvarez het gevolg van is, leidt soms tot ronduit gevaarlijke situaties. „Dan zetten ze de schijnwerper op een auto en moet de klant met z'n broek op de hielen tegen de wagen gaan staan ter wijl een agent zijn papieren controleert. Bij vertrek roepen ze nog even over hun schouder: Je weet toqh wel dat ze AIDS heeft, hè? en laten vervolgens de vrouw met die klant midden in het havenge bied achter. Je mag van geluk spreken als die man zijn woede en vernedering niet op jou afreageert en je in elkaar ramt." Een mythe, die de politie volgens Alva rez in stand houdt, is dat 99 procent van de straatprostituées verslaafd zou zijn. In werkelijkheid gebruikt een derde van de vrouwen geen, of slechts incidenteel ver dovende middelen. „Wat denk je trou wens dat er in clubs geroken en ge snoven wordt? Er zijn straathoeren die zijn begonnen in dure clubs. Daar tel je niet mee als je geen coke gebruikt. Maar je wordt eruit gedonderd als je er naar de smaak van de clubeigenaar te veel van snoept" De Rode Draad wil behalve rehabilita tie ook acceptatie van de tippelprostitu- ée. Geen opjaagacties meer, intrekking van de algemene plaatselijke verorde ningen (APV's) die werken op straat ver bieden, heropening van de peeshotels en instelling van zeker drie of vier 'vrijzo- nes'. Alvarez: „Hel woord gedogen Icomt ons de strot uit". Amsterdam heeft ooit op de Heren gracht een gedoogzone gehad. De einde loze stroom klachten van omwonenden leidde ertoe dat het experiment op 12 november 1986 werd gestaakt. Sinds die tijd valt er over een tippelzone met het gemeentebestuur niet meer te praten. Alvarez: „Eén gebied is ook niet de op lossing. Een concentratie van hoeren leidt altijd tot overlast. Je moet het sprei den en meerdere zones aanwijzen De Rode Draad hekelt de tweeslachtig heid van het Amsterdamse gemeentebe stuur. Raamprostitutie wordt geaccep teerd. Zelfs aangeprezen als toeristische attractie. Zodra de prostitutie zich naar de straat verplaatst, is het opeens een onaanvaardbaar fenomeen, zegt Alvarez. Een woordvoerster van burgemeester Van Thijn ontkent dat er sprake is van een bewust deponeren van een Amster dams probleem op de stoep van Utree ht. .Amsterdam voert geen opjaagbeleid", zegt zij. „De politie treedt alleen op als er sprake is van een zodanige concentratie van prostituées dat er overlast ontstaat. Het gevolg is dat het dan op een andere plek weer opduikt." Het gevaar van een toename van het aantal straatprostituées wordt ook op het stadhuis onderkend. „De kans is groot dat vrouwen in andere circuits terecht komen. Maar de voorde len van het schrappen van het bordeel verbod wegen toch op tegen de nade len." wadenoyen De vuilstortplaats AVRI in Geldermalsen breidt zich gestadig uit. De berg afval wordt hoger en hoger, waardoor de windmolen bij Wadenoyen nogal eens te weinig wind krijgt om te draaien. De stichting Mo lens Gelders Rivierengebied gaat onderzoeken of de poldermolen elders kan worden geplaatst. De AVRI heeft begrip voor de pro blemen en wil de stichting tege moetkomen door garant te staan voor de kosten van verhuizing. Die worden begroot op zo'n een tot anderhalf miljoen gulden. FOTO» ANP

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5