Lubbers kent gevoelens van Antillianen slecht Harde hand helpt 'Britse ettertjes' niet Dwergstaat Andorra: supermarkt met een grondwet Feiten &Meningen Derde wereld levert tabaksgigant winst VRIJDAG 12 MAART 1993 Niemand had verwacht dat de conferentie over de toe komst van de Nederlandse Antillen een succes zou wor den. Gedurende de besprekingen ontstond er nog enige hoop dat het zou kunnen lukken, maar het mocht uitein delijk niet zo zijn. Premier Lubbers liet het niet op een openlijke botsing aankomen, maar concludeerde zelf dat overeenstemming er nog niet in zat. WILLEMSTAD HENRI KRUITHOF Het is moeilijk om een enkele oorzaak van de mislukking aan te wijzen. Natuurlijk waren de inhoudelijke verschillen van mening groot. En natuurlijk hebben critici gelijk als ze zeg gen dat het ook wel erg veel ge vraagd is om in drie dagen tijd de hele bestuurstructuur van een eilandenrijk overhoop te gooien zonder een grondige voorbereiding. Maar toch is dat niet de enige oorzaak geweest van het aan houdende verzet van Curasao tegen de voorstellen van pre mier Lubbers. Hoewel dat ach teraf gepraat is, zou een belang rijke oorzaak voor de misluk king weieens kunnen zijn de manier waarop Lubbers afgelo pen maandag zijn eerste voor stel formuleerde. Het was een keihard verhaal dat hij de ge sprekspartners voorlegde. De essentie was dat hij in dat stuk al te openlijk liet blijken dat hij vindt dat de eilanden in het Ca- ribisch gebied niet in staat zijn hun eigen boontjes te doppen. Tussen de regels door klonk fel le kritiek op de manier waarop met name Curasao het er be stuurlijk en financieel van af brengt. De Antillen hebben een begrotingstekort dat er niet om liegt en een staatsschuld van 2,5 miljard gulden. Bovendien schiet het bestuur van de Antil len, dat voornamelijk door Cu rasao wordt uitgeoefend, schro melijk tekort. Maar juist die felle kritiek is voor een deel de oorzaak van het mislukken van de conferen tie. Het toont een gebrek aan begrip voor de Antilliaanse cul tuur om zo publiekelijk tekeer te gaan tegen de bestuurders van de eilandengroep. In een besloten gesprek willen Antillia nen best kritiek aannemen. Maar zo openlijk geuit, wordt kritiek een afgang voor ze. En daar kunnen ze slecht tegen. Het was dan ook niet verwon derlijk, dat met name de dele gatie van Curagao persoonlijk gegriefd was door de eerste voorstellen van Lubbers om dit eiland samen met de andere ei landen onder toezicht van Ne derland te plaatsen. De woede die daarover ontstond, werd aanvankelijk nog uitgelegd als typisch Caribisch theater. Dat trekt wel weer bij, zo was de re denering. Dat gebeurde echter niet. De woede bleek oprecht en er was eigenlijk niet meer redelijk te praten met Curasao. De delega tie van Aruba, die toch ook alle reden had om zich tegen de za kelijke voorstellen van Lubbers te verzetten, bleef tot het eind toe veel milder ten opzichte van de premier dan Curasao. Maar Curasao had dan ook de volle Over drie maanden mag Lub bers nog eens proberen over eenstemming te bereiken met de partners overzee. Hij heeft die besprekingen onmiddellijk onder de hypotheek gezet van direct Nederlands ingrijpen, als die besprekingen ook misluk ken. Het geduld van Nederland is op, zo liet Lubbers in voor hem ongewoon duidelijke be woordingen weten. Met deze opstelling zal Neder land Curasao mogelijk op de knieën kunnen dwingen. Maar de vraag is, of de problemen dan opgelost zijn. Curasao zal dat als een zeer gevoelige ne derlaag ervaren. Daarmee moe ten de bestuurders een afgang ten opzichte van de hele bui tenwereld accepteren. Dat zullen zij niet licht vergeten. En hoe je'het ook wendt of keert, Nederland heeft de me dewerking van de Cura<;aose autoriteiten nodig, wil het hier orde op zaken kunnen stellen. Die medewerking kan Neder land na zo'n sfeer verziekende operatie wel vergeten. Toch is het broodnodig dat er bestuurlijk en financieel op de Nederlandse Antillen wat veran dert. Van in Nederlandse ogen normaal begrotingsbeleid is tekening tom janssen geen sprake. Er zijn grote ach terstanden bij de financiële ad ministratie. Het overheidsappa raat is veel te groot en zo zijn er nog wel de nodige problemen op te lossen, al was het alleen maar op het gebied van de cri minaliteit. Lubbers doet er ver standig aan deze problemen meer in samenwerking, dan au toritair van bovenaf op te los sen. Maar de premier zit nog met het probleem dat hij de he te adem van minister Hirsch Ballin in zijn nek voelt. Deze minister wordt door sommigen, niet geheel ten onrechte, afge schilderd als een neo-kolonia- list. Het liefst zou hij het be stuur op de Antillen geheel in eigen hand nemen. Lubbers wil zover niet gaan, maar het zou winst zijn, als hij met Hirsch Ballin een tactiek afsprak die wat meer rekening houdt met de Antilliaanse volksaard. Een dreigement vooraf lijkt echter zeker de verkeerde methode. HAARLEM WILLEKE HEUKOOP Een Liverpoolse moeder en haar kind treuren om de dood van de 2-jarige James Bulger. De ontvoering van en de moord op de peuter v bovenste laagje van een beerput vol gruweldaden in het moreel ven/allen Groot- Brittanië. De Britse regering gaat harde maatregelen treffen tegen criminele tieners. Ferm kon digde minister Clarke (binnenlandse zaken) onlangs de bouw aan van nieuwe detentie centra voor jongeren. Als rovende en moor dende tieners die 'smerige kleine jeugd- misdadigers' om met Clarke te spreken de bak niet in mogen voor hun streken, dan moeten ze maar naar tuchtscholen om te leren wat fatsoen en orde is. 'Heropvoe dingskampen nieuwe stijl', daarvoor pleit Clarke. Met zijn voorstel maakt deze Clarke handig gebruik van de collectieve woede en angst die nog steeds onder de Britten heerst na de ontvoering van en de moord op de 2-jarige peuter James Bulger, in een voorstadje van Liverpool. Twee 10-jarige jongens zijn daar van officieel in staat van beschuldiging ge steld. De Britten kunnen hun bloed wel drinken. Het trieste lot van James was niet alleen de spreekwoordelijke druppel die de emmer deed overlopen, de zaak bleek slechts bo venaan te liggen in een recente beerput vol gruwelen. Van de nergens op gebaseerde slachting van een 16-jarig meisje en een jong stel tot de wurging van baby's door een 'toegewijde' verpleegkundige. En twee 17-jarige meisjes werden deze week tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, om dat zij vorig jaar juli hun bejaarde buur vrouw na maandenlang getreiter op smeri ge wijze van het leven hebben beroofd. Eén conclusie uit dit macabere en onvolle dige lijstje is duidelijk: Groot-Brittannië ver keert in ernstig moreel verval. Want als zelfs jongetjes van tien en meisjes van zeventien tot koelbloedig moorden in staat zijn, is er iets goed mis. Nu is dat iets waarover ieder- Tien het eenjuristen, psychologen, ouders, on- foto epa derwijzers en politici het eens is. De dis- Jfe cussie spitst zich terecht toe op de vraag met wie er eigenlijk iets mis is. Clarke houdt het lekker simpel: Het zijn die kleine etters zelf die geen respect meer heb ben voor regels, normen en gezag en dit dus maar met harde hand naar binnen ge lepeld moeten krijgen. Dat zal ze leren... Anderen leggen de schuld bij de ouders die hun kroost maar zijn gang laten gaan. Het uitgangspunt blijft hetzelfde: De harde hand ontbreekt. Het hoofd van de rooms-katholieke kerk in Groot-Brittannië, aartsbisschop van West minster Basil Hume, zoekt het al iets dieper. In een interview met de Britse krant The In dependent begin deze week oppert hij het instellen van een onderzoek naar het Britse gezinsleven. Volgens hem zijn het waarden als persoonlijke integriteit, zelfdiscipline en respect voor het menselijk leven, waar het aan schort. In een redactioneel commentaar dat woensdag in dezelfde krant verscheen naar aanleiding van de veroordeling van de twee 17-jarige moordenaressen van de bejaarde vrouw, wordt gesproken van een gelijksoor tige vicueuze cirkel. De twee meisjes zou den van huis uit een slecht voorbeeld heb ben gekregen en zo tot hun daad zijn geko men. Niet de harde hand, maar juist liefde en begrip vormen in deze visie de ontbre kende schakels die htm kinderziel gezond hadden kunnen houden. Dat klinkt allemaal heel plausibel. Goed voorbeeld doet goed volgen, jong geleerd is oud gedaan en meer van die open deuren. Maar de vraag rest waar de ontaarde ouders van die ontaarde kinderen zich dan aan spiegelen. De enige mogelijkheid is dat er dan met Groot-Brittannië zelf wel iets aan de knikker moet zijn. Dat is niet zo'n vreemde veronderstelling. Het werkloosheidscijfer hangt inmiddels rond het recordaantal van drie miljoen en het einde is nog niet in zicht. De nationale munt van de Britten wil maar niet echt bij trekken. Dat het de Britten heet onder de voeten wordt, blijkt uit een onlangs gehou den enquête. Eén op de twee inwoners ver ruilt liever vandaag dan morgen de splendid isolationsan de Britse eilanden voor het moeizaam eenwordende Europese vaste- land. Een (veilig) in Nederland wonende Brit die onlangs zijn vaderland bezocht, kwam er ontgoocheld vandaan. In de straten van zijn ouderlijke woonplaats waren de bordjes 'te koop' in de tuintjes nog niet op de vingers van twee handen te tellen. Kleine plus puntjes waren dat zijn zus nog werk had en zijn ouders een goed want lang geleden geregeld pensioen genoten. De sfeer die hij proefde, was er een van pessimisme en angst voor wat nog komt. Kinderen die in zo'n omgeving opgroeien, kunnen ontsporen. Om dat te constateren, hoef je geen psycholoog of pedagoog te zijn. Daarmee is niet de 'kipdercriminali- teit' goed gepraat en evenmin pleit het ou ders en opvoeders vrij van elke verantwoor delijkheid. Maar wat duidelijk moet zijn, is dat met harde hand straffen van kleine cri mineeltjes niet de opjossing is voor de pro blemen waarmee Groot-Brittannië momen teel kampt. Een neerwaartse spiraal is niet te keren door alleen het uiterste puntje om te buigen. Dat maakt hem alleen nog maar grilliger. Wat er wel moet gebeuren? Wie de oplos sing weet, verdient minstens de Nobelprijs voor de economie en de psychologie. Jon geren opsluiten in strenge tuchthuizen le vert in elk geval niets op, maar versterkt hooguit de negatieve sfeer. Minister Clarke gaat te werk als een beunhazende loodgie ter die de kieren in de muur waar water uit komt dicht smeert, maar verzuimt de wa terleiding te repareren. Andorra moet het vooral hebben van de inkomsten van toeristen, die de supermarkt in de bergen in groten getale bezoeken. foto ap LONDEN JOHN TANNER IPS De Wereldgezondheidsorgania- tie (WHO) neeft alarm geslagen. In vrijwel alle ontwikkelingslan den is de sigarettenverkoop vo rig jaar sterk gestegen. British and American Tobacco (BAT), de grootste sigarettenproducent ter wereld, boekte daardoor in 1992 een recordwinst van 2,3 miljard dollar, een kwart meer dan het jaar daarvoor. Van Brazilië tot China, en van Bulgarije tot Zimbabwe wordt er meer gerookt, terwijl het aan tal rokers in de rijke landen juist aan het afnemen is. Opvallend is dat steeds meer vrouwen in Japan en India, voor wie roken voorheen ongebruikelijk was, naar een sigaret grijpen. De Britse multinational BAT, een van de tien grootste onder nemingen in Europa, maakte vorig jaar 570 miljard sigaretten van merken als Lucky Strike, Kent, Pall Mali, en Kool. Van el ke tien sigaretten die er waar ook ter wereld worden opgesto ken, komt er een uit de BAT-fa- brieken, die in 45 landen zijn gevestigd. De Amsterdamse vestiging werd vorig jaar geslo ten. De grootste exportmarkten voor BAT zijn te vinden in Oost-Azië en Oost-Europa. De omzet naar die regio's steeg vorig jaar met lftprocent, ook omdat veel lan den hun markten openden voor buitenlandse concurrentie. De WHO is zeer bezorgd over de groeiende populariteit van het roken in de Derde Wereld, ter wijl deze schadelijke gewoonte 1 in Europa uit de mode aan het raken is. De anti-rooklobby noemt het extra wrang dat de nieuwe klanten van BAT, die in de plaats zijn gekomen van de overleden rokers in de rijke lan den, uitgerekend in de ontwik kelingslanden wonen. „Een Brits bedrijf exporteert een produkt dat een van zijn vier klanten de dood in zal jagen", zegt Mark Flannagan van de Britse anti-rookorganisatie Ac tion on Smoking and Health. „Tabaksbedrijven zijn niets an ders dan handelaren in de dood. Ze exporteren longkanker en incasseren de winst." Flan nagan vindt vooral de toename van de sigarettenadvertenties in de ontwikkelingslanden kwalijk. Daarmee wordt volgens hem de vraag naar het verslavende pro dukt nodeloos gestimuleerd. De tabaksindustrie blijft vol houden dat er geen causaal ver band bestaat tussen roken en een slechte gezondheid en dat het iedereen vrij staat om te ro ken of niet. Bovendien beweert BAT dat de Britse economie zou instorten als het bedrijf niet zou bestaan: alleen al aan winstbe lasting incasseerde de Britse overheid 1,2 miljard dollar. Te gelijkertijd is het marktaandeel van BAT in Groot-Brittannië zelf te verwaarlozen. Ironisch genoeg maakte BAT de winstcijfers bekend op de Britse anti-rookdag, waarop elke roker wordt aangemoedigd om te stoppen. Ondanks de luide pro testen van de anti-rooklobby is de strategie van BAT de laatste jaren succesvol gebleken. BAT doet behalve in sigaretten ook in verzekeringen, waar eender de van de winst van vorig jaar is gemaakt. ANPORRA-LA-VELLA HANS CERTSEN CORRESPONDENT In het centrum van Andorra-la- Vella, de hoofdstad van het be lastingparadijs Andorra in de Pyreneeën, heerst op een koude winterse dag een weldadige rust. Geen spoor van de tiendui zenden toeristen die 's zomers de tientallen taxfree shops bela gen, op zoek naar spotgoedkope drank, sigaretten, parfum, ca mera's of hifi-apparatuur. Van verkiezingskoorts lijkt al evenmin sprake. In de hoofd stad is zelfs geen affiche te be kennen. En toch staat Andorra aan de vooravond van een his torische beslissing. Op 14 maart kunnen de pakweg 12.000 An- dorranen via een referendum definitief een streep zetten on der de Middeleeuwen door een heuse grondwet aan te nemen. De eerste in de geschiedenis van het merkwaardige staatje in de Pyreneeën. Andorra is in veel opzichten een curieus fenomeen. Staatsrech telijk bijvoorbeeld is het 'co- prinsdom' Andorra vlees noch vis. Het is noch Spanje, noch Frankrijk, maar een beetje van alle twee. Het 468 vierkante ki lometer grote staatje beschikt over heuse grenzen, douane en politie, maar wordt als minis- taat tot nu toe door geen enkel land of internationale organisa tie erkend. Een erfenis van het grijze verleden, waar de grond wet een einde aan moet maken. Als de bevolking op 14 maart naar verwachting 'ja' zegt tegen de grondwet, kan Andorra in navolging van Liechtenstein en San Marino internationale er kenning aanvragen. De merkwaardige status van Andorra duurt al ruim 700 jaar. Sinds 1278, om precies te zijn. In dat jaar besloten de Hertog van Foix (Zuid-Frankrijk) en de bisschop van Urgell (Noord- Spanje) een eind te maken aan hun al jaren durende ruzie over de vraag aan wie Andorra nu ei genlijk toebehoorde. Waar schijnlijk omdat de dunbevolkte en weinig vruchtbare rotsen en valleien geen dure en bloedige oorlog waard waren, besloten ze de koek voortaan te delen. Met de Pareatge (deling) van 1278 werd Andorra een 'co- prinsdom'. Een status die het staatje tot op de dag van van daag heeft, zij het dat de titel van 'co-prins' van de Hertog van Foix via het Franse ko ningshuis na de Franse revolu tie is overgegaan naar het Fran se staatshoofd. De socialistische president Frangois Mitterrand is zodoende de twijfelachtige eer beschoren een van de twee feodale co-prinsen te zijn. Een eer die hij deelt met de huidige bisschop van Urgell, die naast de paus zelf (Vaticaanstad) de enige kerkelijk leider is die nog wereldse bezittingen bestiert. Nu mengen Mitterrand en de bisschop zich niet rechtstreeks in het bestuur van hun feodale erfgoed, maar via gevolmachtig de vertegenwoordigers ter plaatse hebben ze een stevige vinger in de Andorraanse pap. De Andorraanse politie en justi tie worden tot nu toe gediri geerd door de vertegenwoordi gers van het Franse staatshoofd en de Spaanse bisschop Joan Marti Alanis. Het 28 leden tel lende parlement heeft, evenals de regering van Andorra, slechts geringe bevoegdheden. Op het internationale plan laat Andorra zich vertegenwoordigen door Frankrijk. „Als de grondwet wordt aange nomen, wordt Andorra een con stitutioneel co-prinsdom", zo legt Jaime Farras, de voorzitter van het Andorraanse parlement uit. „Je kunt het vergelijken met jullie Nederlandse constitutio nele monarchie. Het enige ver schil is, dat wij straks in plaats van één staatshoofd een twee koppig staatshoofd hebben". Francois Mitterrand en de bis schop van Urgell blijven de titel 'co-prins' houden, maar van feodale heersers veranderen ze in symbolische staatshoofden die trouw moeten zweren aan de grondwet van het soevereine Andorra. Een grondwet die ge baseerd is op de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Grote internationale ambities heeft de ministaat in wording niet, zo blijkt uit een gesprek met minister-president Oscar Ribas Reig. „Op korte termijn zal er weinig veranderen, maar het feit dat Andorra een rechts staat wordt, betekent dat we eindelijk internationale erken ning kunnen aanvragen. Tot nu toe moesten we ons altijd door Frankrijk laten vertegenwoordi gen in internationale forums". De Andorraanse regering is niet van plan om nu in sneltrein vaart overal ambassades of con sulaten te openen. „Dat is al leen al uit kostenoogpunt on mogelijk. Maar we willen om te beginnen lid worden van de Raad van Europa. En waar schijnlijk komt er een perma nente vertegenwoordiging van Andorra in Brussel, bij de Eu ropese Gemeenschap", zo ver telt de Andorraanse sindk. Aan een lidmaatschap van de EG heeft Andorra geen behoef te. „Binnen de EG hebben we als micro-staat niets te zoeken. Daarvoor zijn we te klein", zo meent Oscar Ribas Reig. Sterker nog: Andorra ontleent een groot deel van zijn welvaart aan het feit dat het géén lid van de EG is. Zolang Andorra buiten de Brusselse invloedssfeer blijft, kan het de tien miljoen toeris ten die jaarlijks de Pyreneeën- passen en de kilometerslange fi les trotseren, van spotgoedkope drank, rookwaren en electroni- ca blijven voorzien. Andorra blijft ook na 14 maart een grote supermarkt, maar wel de enige supermarkt ter wereld met een heuse grondwet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2