Hans van Beek zet bestuurspet even af Cipollini frustreert Belgische coureurs Ingesson kiest voor PSV Saktai verdedigt titel in Alphen Sport Schotse voetbalbestuurders aansprakelijk voor geweld VRIJDAG 12 MAART 1993 981 27 Ex-voetballer Josimar in de boeien Rio de Janeiro» Josimar, voormalig voetbalster van Brazilië, is gis teren door de politie van Rio de Janeiro in de handboeien gesla gen. De speler raakte slaags met agenten, nadat hij was betrapt op het bezit van cocaïne. Josimar maakte naam tijdens de wereltitelstrijd in 1986 te Mexi co, waar hij twee keer fraai scoorde. Hij was pas op het laatste moment geselecteerd. Toen hij op het evenement verscheen, had hij niet eens een club. Wedstrijd schorsing voor Valk zeist Marcel Valk moet een wedstrijd toekijken bij ADO Den Haag vanwege een schorsing. De aanvaller (ex-UVS) kreeg de straf nadat hij zijn vijfde gele kaart van dit seizoen ontving. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de volgende spelers voor één wedstrijd geschorst. Eredivisie: De Wolf (Feyenoord) en Hoogma (FC Twente), zes gele kaarten; Reijners (MW) 5; Doomernik (Sparta) 3. Eerste divisie: Prommayon (Eindhoven) en De Zeeuw (Telstar) 7; Boessen (De Graafschap) 6; Valk (ADO Den Haag), Den Turk (AZ), Treffers (Eindhoven), Roovers (RBC) en Mulder (Telstar) 5; Lems (ADO Den Haag) en Androy (Emmen) 3; Berens (TOP) 2 x geel in één wedstrijd. Imponerende zege cricketers Johannesburg» De Nederlandse cricketploeg heeft de trip door Zuid-Afrika besloten met een imponerende zege op Wilf Isaac CC, dat met drie wickets werd verslagen. De Zuidafrikanen, ver sterkt met de Britse profs Morric en Ferreira, scoorden in 35 overs het hoge totaal van 196 voor vijf. Zij hadden in de Neder landse aanval vooral te duchten van Paul-Jan Bakker die twee wickets nam ten koste van slechts 26 runs. Wiersma houdt kans na remise surhuisterveen Oud-wereldkampioen Harm Wiersma heeft zijn deel van de driekamp van de kandidatenmatch ter uitdaging van wereldkampioen Tsjizjov afgesloten met remise tegen Rob Clerc. Hij is daardoor afhankelijk van de laatste parij, tussen de Wit- Rus Baljakin en Clerc. Alleen Baljakin kan hem nog achterhalen. Clerc verspeelde met de puntendeling tegen Wiersma zijn laatste kans. Hij was in het duel met zijn landgenoot slechts ge baat bij winst. Wiersma stuurde echter aan op remise en ging al le risico's uit de weg. „Ik had niet anders verwacht", sprak een teleurgestelde Clerc naderhand. Vierde titel kunstschaatser Browning praag» De Canadese kunstschaatser Kurt Browning is gister avond in Praag voor de vierde maal in zijn loopbaan wereldkam pioen geworden. Eerder was hij in 1989, '90 en '91 de beste. De 26-jarige Browning, die vorig jaar in het Olympische toernooi als favoriet teleurstelde met de zesde plaats, bleef zijn landgenoot Elvis Stojko en de Rus Alexej Oermanov voor. Browning keerde op het hoogste niveau terug in de rol van de Amerikaanse acteur Humphrey Bogart. De kür op de muziek van diens befaamde film Casablaiïca was dermate goed, dat geen van de concurrenten nog de illusie durfde te hebben goud te kunnen halen. Eén jurylid waardeerde de interpretatie van Browning met het maximale cijfer 6,0. 'Kou en wind horen bij Ronde van Zuid-Holland' De veertigste Ronde van Zuid-Holland krijgt geen feeste lijk tintje. In sportief opzicht bereikte de wielerklassieker vorig jaar al een hoogtepunt, toen hij deel uitmaakte van de topcompetitie. Het achtste lustrum wordt morgen middag met start en finish in Den Haag, gevierd met de beste amateurs van Nederland. Maar het zijn er ditmaal te weinig, vindt Hans van Beek, bestuurslid van de orga niserende Stichting Organisatie Sportevenementen. Hans van Beek: „Iedere ben de bruyn Route Het amateurpeloton doet tij dens de Ronde van Zuid- Holland ook de Leids/ Al- phense regio aan. Na de start in Den Haag (13.00 uur) zet ten de renners via het West- land koers naar Zoetermeer (13.59 uur). Vandaar trekt de karavaan langs Stompwijk (14.07), Zoeterwoude (14.11) en door Leiden (14.14): Lam- menschansweg, De Sitter- laan, Burggravenlaan, Hoge Rijndijk. Daarna is Leiderdorp (14.21) aan de beurt (Persant Snoepweg, Doespofderweg). Na Hoogmade (14.25), Wou- brugge (14.30) en Ter Aar (14.36) komen de coureurs langs Alphen aan den Rijn (14.47) en Aarlanderveen (14.47), voordat zij via Bos koop (15.03) en Waddinx- veen (15.08) uit de regio ver dwijnen en via omweg terug rijden naar Den Haag. (finish verwacht om 16.52 uur). Ploegleider Jan Zwaan van het Zoeterwoudse Casba Wonen gaat met Mark Rasch, Bennie Gosink, Martin Kras, Dennis van der Meiden, Ro bin van Kessel (Ter Aar) en Fernand Warmerdam (Kou dekerk)'naar 'Zuid-Holland'. Roy Bogaert, Patrick Rasch, Marcel Remijn, Vital Tim mermans, Dino Tolhoek en Niels van Stralen vertegen woordigen Casba morgen in Rucphen. tim brouwer de koning Over de wedstrijd maakt de 45- jarige Alphenaar zich geen zor gen. „Als je aan de Nederlandse favorieten niet genoeg hebt", zegt Van Beek, „dan zijn er ook nog twee Belgische formaties en de nationale selectie van Est land. Van mij hoeft trouwens niet per se een gevestigde naam op de erelijst te komen. Oud prof Gerrit Solleveld is bijvoor beeld gebrand op de overwin ning. Hij heeft het parcours al drie keer gereden. Maar ik heb net zo lief dat een onbekend ta lent hier eerste wordt. Iedere winnaar van deze klassieker be wijst dat hij een goed wielren- Van Beek spreekt even op persoonlijke titel. „In die dis-, cussie over het toelaten van be roepsrenners tot amateurkoer- sen heb ik een uitgesproken standpunt. Ik acht het niet leer zaam voor amateurs wanneer profs de trucendoos opendoen in een amateurklassieker. Het omgekeerde, amateurs stage la ten lopen in het profpeloton, juich ik daarentegen wél toe. Maar voor de Ronde van Zuid- Holland speelde dit punt niet. Die is er alleen voor amateurs." Dat die categorie zich slechts schoorvoetend aanmeldde, zint Van Beek allerminst. „Wij kun nen een deelnemersveld van 140 tot 150 gemakkelijk herber gen. Als er dan ruim honderd renners inschrijven, klopt er iets niet. Van bondswege moet het maar eens grondig worden uit gezocht. Ik kan nu nog geen conclusies trekken. Dat op de zelfde dag ook in Groningen en Rucphen klassiekers op het pro gramma staan, vind ik niet be zwaarlijk. Het Nederlandse amateurpeloton is groot genoeg voor verschillende wedstrijden op dezelfde dag." Maasdijk De Ronde van Zuid-Holland heeft inmiddels zo'n status op gebouwd, dat de grote amateur formaties automatisch hun sterkste renners afvaardigen. Voor de charme van de waaier- klassieker zorgt volgens Van Beek vooral de Maasdijk bij Maassluis. „Die kan de scherp rechter worden, al houdt dat ook verband met het weer. Bij een voorjaarsklassieker denk ik aan kou en wind. Ik geloof dat ze voor morgen een tempera tuur van dertien graden voor spellen. Eigenlijk is dat te warm. Maar, ongeacht de omstandig heden, bepalen de coureurs uit eindelijk toch de koers." Van Beek houdt, dat mag dui delijk zijn, van een stevige aan pak. „Onze Ronde vind ik met 165 kilometer aan de korte kant. Ik zou de amateurs het liefst een parcours van 200 kilometer voorschotelen. De profs rijden er in Milaan - San Remo bijna 300, dus dan mag je van topa- mateurs ook wel verwachten dat ze een flinke afstand aan kunnen." Het uitzetten van een ronde midden in de Randstad plaatste Van Beek en zijn medebe stuursleden niet voor onoplos bare problemen. „Het is nog geen strandweer, dus op zater dag zitten de wegen nog niet vol. Rond Zoetermeer is de rou te gewijzigd om spoorwegover gangen te vermijden. Ook als het peloton door de Leidse bin nenstad raast, verwacht ik geen problemen. Bij de Twintig van Alphen', die mijn collega Ad Persoons - we werken allebei op de luchthaven Schiphol - op de zelfde dag voor atleten organi seert, heb ik eerlijk gezegd geen moment stilgestaan. Dat ver loopt al jarenlang goed." Regelneef De enige problemen die de re gelneef („organiseren zit mij in het bloed") vreest, komen voort uit de verschillende petten die hij opheeft. „Ik ben ook voorzit ter van de commissie jury en re glementen van de KNWU. In die hoedanigheid moet ik de re glementen strikt toepassen. Als organsiator sta ik juist aan de andere kant van de streep. Het is goed als een bestuurder ook eens de narigheid aan de ande re kant ervaart. Ik heb geen moeite met mijn dubbelfunctie, maar anderen soms wel." Noodgedwongen moet Van Beek zichzelf wel eens benade len. „Neem nu de schorsing van Niels Boogaard (van het Zoeter woudse Casba Wonen, red Die heb ik als voorzitter van de commissie jury en reglementen nota bene zelf uitgesproken. Maar als organisator van de Ronde van Zuid-Holland had ik Boogaard, die nu zijn schorsing uitzit, er natuurlijk graag bijge- had." Johan Capiot vloekte zijn om geving stijf, Wilfried Nelissen vervloekte zichzelf. Opnieuw waren de sprinters niet opge wassen tegen de onnavolgbare eindrush van Mario Cipollini. De Italiaan schreef gisteren de vijfde etappe van Saint Etien- ne naar Vaison-la-Romaine met drie fietslengten voor sprong op zijn naam. Het was zijn tweede triomf in Parijs - Nice. De rit over 210,2 kilometer had een tumultueus slot. Op anderhalve kilometer van de finish in het vorig jaar septem ber door een verwoestende overstroming getroffen toeris tenplaatsje in de Vaucluse, waarbij 35 mensen om het le ven kwamen, verbrokkelde een valpartij het peloton. Alex Zulle en Erik Breukink bleven weliswaar overeind, maar ver loren wel elf seconden op Francis Moreau, die sinds gis teren de Zwitser tot acht se conden is genaderd en het verschil met Breukink tot vier reduceerde. De perikelen van de klasse mentsrenners waren Cipollini een zorg, Capiot en Nelissen eveneens. Slechts de superio riteit van de Italiaan frustreert Capiot. Verleden jaar versper de hij de renner van Priem in Parijs-Nice ook drie keer de weg naar een dagprijs. In deze editie al twee keer. „Het is om dol van te wor den. Ik had een goede positie, maar na de bocht voor de fi nish versnelde hij en het was alsof ik weer stilstond", mop perde Capiot. Nelissen Voor Wilfried Nelissen was het dit seizoen de eerste keer dat hij het rechtstreekse duel met de Italiaanse krachtpatser aanging. En verloor. Maandag in Nevers kon de winnaar van de Omloop Het Volk zich niet in het gewoel mengen omdat zijn achterwiel in de finale blokkeerde. „Ik heb te lang getwijfeld welk wiel ik zou pakken, dat van Ludwig of Cipollini? Dat was achteraf niet zo slim. Dat scheelde twee, drie meter," gaf Nelissen toe. Vorig jaar won Cipollini drie etappes in de Koers naar de Zon. In Nevers, Roanne en Marseille, waar vandaag de zesde dag van de 43ste editie eindigt. Normaal gesproken een aankomst die voor Cipolli ni op maat is gesneden. Na ongeveer twintig van de 204 af te leggen kilometer echter staat het peloton de Mont Ventoux te wachten. Een be klimming van zeventien kilo meter naar Chalet Reynard op een hoogte van 1419 meter. Skibby De tweede rit in de Tirreno- Adriatico heeft Maurizio Fon- driest zijn derde seizoenwinst opgeleverd. In de sprint klopte de Italiaanse wielrenner Jesper Skibby. De Deen mocht als troost de leiderstrui aantrek ken, omdat de Duitser Zabel acherstand opliep. De Neder lander Steven Rooks hand haafde zich in de voorste gele deren. De overgang van Klas Ingesson van KV Mechelen naar PSV is definitief. De meervoudig Zweedse international onderte kent maandag een contract voor drie jaar. Gisteren bereikte manager Ploegsma van de landskampioen een principe akkoord met de middenvelder. „Beide partijen zullen de ge sloten overeenkomst zorgvuldig bekijken. Staat alles naar wens op papier, dan worden maan dag de handtekeningen gezet", verklaardp Ploegsma. De mana ger verwacht geen problemen meer. „Maar zekerheid heb ik pas als alles is getekend." Eerder al bereikte PSV over eenstemming met lohn Cordicr, voormalig geldschieter van KV Mechelen, over het transferbe drag. De oud-) voormalige Belgische topclub bezat de eigendomsrechten van de Zweed. KV Mechelen wilde de international wel kwijt, om dat de speler zwaar op de be groting drukte. Zijn plaats bij PSV is bepaald in de as. „Ik heb een gesprek gehad met trainer Westerhof. Mijn enige eis was dat ik cen traal op het middenveld kom te spelen. Westerhof wil me daar ook hebben.". Feyenoord Feyenoord wordt in de aanloop naar de competitietopper tegen PSV, zaterdagavond in de Kuip, geplaagd door een blessuregoif. De A-selectie van de bekerhou der telde gistermiddag tijdens de training slechts elf spelers. De rest kreeg medische verzor ging of mocht thuis tot rust ko men. „We moeten flink impro viseren", liet technisch direc teur Wim lansen weten. Henk Frëser is voor ongeveer twee maanden uitgeschakeld. De Rotterdammer brak woens dagavond in het bekerduel met FC Zwolle, dat via strafschop pen werd verslagen, een kuit been. Het getroffen lichaams deel werd 's nachts in het Rot terdamse Sint Franciscus-zie kenhuis in het gips gezet. Het herstel vergt volgens lansen zes tot acht weken. De Wolf is voor het duel met PSV evenmin be schikbaar. De mandekker is ge schorst. Bij de topper in de Kuip worden overigens 40.000 toe schouwers verwacht. Metgod. Refos (beiden spierblessure in bovenbeen) en Van Loen (rug klachten) vormen twijfelgeval len. De Schotse voetbalbond (SFA) overweegt voorzitters en directeuren van voetbalclubs persoonlijk verantwoor delijk te stellen voor wangedrag van hun spelers op de velden. Ruw spel en ondisciplinair gedrag vormen een groot probleem in het Schotse voetbal. Airdrie geeft het slechte voorbeeld. Dinsdag werden in de league-wedstrijd tegen Partick Thistle opnieuw twee spelers uit het veld gestuurd. De seizoen-oogst van deze club aan rood kwam hiermee op negen, bo vendien verzamelden de spelers van Airdrie 92 maal geel. Vorig jaar kreeg de club al een boete van dertiendui zend gulden, maar dat blijkt niet veel te hebben gehol pen. Vandaar dat de SFA nu de clubbesturen wil aan pakken. SFA-directeur Jim Farry: „Sommige verenigin gen trekken zich niets van onze waarschuwingen aan. Dus moet er iets gebeuren. Het zit er dik in dat de tuchtcommissie de werkgevers verantwoordelijk gaat stellen. Zij hebben de macht iets ten goede te verande ren. De huidige situatie kan niet langer worden getole reerd." Ook Dirks en Evans naar 'Twintig' alphen aan den rijn» wim van wanrooy Paul Evans en Tonnie Dirks zijn de meest in het oog springende atleten, die zich op het laatste moment voor (je Twintig van Alphen hebben ingeschreven. De Engelsman is meteen in het rijtje favorieten opgenomen. Hij vervangt zijn eerder gecontrac teerde landgenoot Carl Thac- kery, die door een blessure de oversteek naar het vaste land mijdt. Dirks, zondag vierde tijdens de NK veldlopen, bevestigde zijn eerder nog twijfelachtige deelname. Met de mededeling dat hij in tegenstelling tot eer dere plannen zich töch met het gas open over de wegen tussen Alphen en Ter Aar wil verplaat- Een blik op de rest van het in ternationale deelnemersveld leert dat van de uitgave van dit jaar heel veel verwacht mag worden. Naneda Saktai, de win naar van vorig jaar, verdedigt zijn titel in een veld met zeven tien binnen- en buitenlandse cracks die in staat moeten wor den geacht om onder het uur te lopen. Gunstig De snelste tijd in de Alphense Twintig tot nu toe is vier jaar geleden gerealiseerd door vier voudig winnaar Marti ten Kate. De inwoner van Hengelo dook toen zelfs dik onder de 58 mi nuten-grens: 57.29. Vergelijkin gen zijn echter moeilijk te ma ken omdat het weer (de voor uitzichten zijn gunstig) en het parcours (dit jaar gewijzigd; een extra lus in Alphen maakt het voor de toeschouwers wel aan trekkelijk om te volgen) mede van invloed zijn op de presta ties. Aan strijd zal het gezien de flinke concurrentie niet ontbre ken. Daarnaast behoort de Twintig ook tot het Pickwick Run Classics circuit. In Alphen kan wel eens de definitieve be slissing in dat klassement (over acht wedstrijden) vallen. De Ke- niaan Jacob Ngunzu gaat daarin aan de leiding. Wat de Neder landers betreft spelen John Vermeule, Bert van Vlaanderen en Marti ten Kate nog een rol van betekenis. Niet alleen om die reden wordt Vermeule in Al phen tot de kanshebbers gere kend. De Zeeuw, die zich voor bereidt op de marathon van Rotterdam, voelt zich in de buurt van organisator Ad Per soons altijd in zijn element. In '88 kwam hij als winnaar over de meet, vorig jaar was een tweede plek zijn deel. Van Vlaanderen maakte toen met een derde plaats eveneens een goede indruk. Verstek Bij de vrouwen moet Helena Barocsi, vorig jaar winnares van de vijftien Idlometer in 50.55, verstek laten gaan. De Hongaar se tobt het hele jaar door al met blessures. Hoewel met name de Russin Natalia Sorokinskaja, tweede in Egmond, een gooi wil doen naar de vacante titel, lij ken de Nederlandse vrouwen de hoofdrol te kunnen opeisen. Christien Toonstra, Carlien Harms en Marjanne van de Lin de moeten trouwens ook aan de bak voor de verdeling van de ereplaatsen in het Pickwick- klassement. Het startschot voor de vrou wen klinkt om 13.20 uur, dat van de mannen een uur en tien minuten daarna. Start en finish is op last van de brandweer overgeheveld van de Oranje -- Nassausingel naar de Burg. Bruinsslotsingel. Naneda Saktai zal in de wegwedstrijd tussen Alphen en Ter Aar proberen zijn titel te behouden, foto archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27