Verlost van pijpleiding en shovels Zuiveringsinstallatie Zwaanshoek breidt uit Energiebedrijf schaft brandstofcellen aan Over leven 1 RtesSfr n, v r;-£ L Rijnwater niet zo schoon als beoogd VRIJDAG 12 MAART 1993 23 Meer gemeenten schaffen gif af al Nederlandse gemeenten dat het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in het openbaar groen af zweert, neemt toe. Volgens de stichting Natuurverrijking in Lek- kerkerk hebben inmiddels honderd gemeenten toegezegd hun bestraling en hun groen voortaan te beheren zonder gif. De zo- gehelen Groene Lijst van de stichting bevat ook twee provincies. De provincie Zeeland heeft aangekondigd met ingang van 1993 geen bestrijdingsmiddelen meer te gebruiken. Noord-Brabant doet hetzelfde met ingang van 1994. Alternatieven voor chemi- Noodprogramma verwerking GFT leiden» Het Afval Overlegorgaan waarin verschillende overheden samenwerken, heeft een noodprogramma opgesteld om te voor komen dat in de loop van dit jaar een groot tekort aan capaciteit ontstaat om gescheiden ingezamelde GFT te verwerken. In een aantal gevallen is het volgens het overlegorgaan nodig compos- teerinrichtingen te laten draaien zonder dal alle benodigde ver gunningen binnen zijn: een gedoogbeleid. De Stichting Natuur en Milieu en de twaalf provinciale milieufederaties hebben laten weten zo yveinig mogelijk bezwaren in te dienen tegen de bouw en het functioneren van de installaties. EnergieNed, de vereniging van gas- en stroombedrijven, heeft samen met zes afzonderlijke energiebedrijven twee prototy pen brandstofcellen besteld bij Brandstofcel Nederland (BCN). Hiermee moet de introductie van brandstofcellen worden ge stimuleerd. Brandstofcellen zetten aard gas om in warmte en stroom en kunnen daardoor een belangrij ke rol spelen bij de warmte kracht-koppeling, het gecombi neerd opwekken van warmte en stroom, zoals de energiebedrij- ven dat toepassen. Daarmee wordt energie bespaard en het is goed voor het milieu. Eind volgend jaar zal het eer ste prototype in gebruik worden genomen. De cellen krijgen een vermogen van 50 en 250 kilo watt. Met de levering is een be drag gemoeid van in totaal 15 miljoen gulden. De leverancier, BCN, is een samenwerkingsverband van Stork, de Koninklijke Schelde Groep en het ECN (Energie-on derzoekcentrum Nederland). EnergieNed en de zes distribu tiebedrijven willen de 15 mil joen gulden inbrengen als risi co-kapitaal voor BCN. Als BCN Overgaat tot serie-produktie zul len de distributiebedrijven de len in de opbrengst. Duinbehoud enthousiast over nieuwe aanpak voor ophogen strand Hinderlijke shovels links, een afzichtelijke pijplei ding rechts. Het beeld waarbij de badgast nogal wat overlast ondervindt van het ophogen van het strand, behoort binnenkort tot het verleden. Het mi nisterie van verkeer en wa terstaat heeft een methode ontwikkeld waarbij 'zand naar de zee wordt gedra gen' en het strand verder ongemoeid wordt gelaten. haan brandenburg Het experiment binnenkort uitgevoerd op Terschelling komt er-globaal op neer dat midden op zee zand wordt op gezogen. Vervolgens wordt het zo'n vier meter voor de kust weer op de zeebodem gedumpt. Door de getijdewerking werpt de zee het zand weer op de kustlijn, zodat het strand op een natuurlijke wijze wordt opge hoogd. Omdat het strand door de nieuwe methode langzaam maar zeker aangroeit, worden de duinen op hun beurt weel beter beschermd tegen erosie. Tot nog toe wordt het zand nog door middel van pijpleidingen op het strand gespoten en met 'zandschuivers' gelijkmatig ver deeld. Incidenten Een woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Rijn land mede verantwoordelijk voor het beheer van de zeereep tussen Wassenaar en IJmuiden Pijpleidingen op het strand van Scheveningen. Wanneer de proef met het ophogen van het strand vanuit zee slaagt, behoort dit beeld spoedig tot het verleden. noemt de nieuwe werkwijze 'interessant'. Tegelijkertijd stelt hij vast dat de nieuwe aanpak in hel gebied van Rijnland waar schijnlijk niet of nauwelijks zal worden toegepast. Van ernstige schade aan de duinen is in het territorium van Rijnland de af gelopen jaren vrijwel geen spra- ke geweest. „Wij gaan er van uit dat de zee geeft en neemt, in de wintermaanden raken we wat zand kwijt, in de zomerperiode komt het er weer bij. Het totaal beeld laat zelfs zien dat er meer bijkomt dan wegvloeit." Ook de zware storm van en kele weken geleden heeft vrijwel geen schade aangericht. ,,Pas elkaar snel opvolgen, hebben we te maken met afslag. Dat hadden we bijvoorbeeld vorig jaar. Maar dan spreken we echt Enthousiast Intussen wordt de nieuwe me thode zoals Verkeer en Water staat die wil toepassen alom toegejuicht. Ook de Stichting Duinbehoud toont zich enthou siast. Zegsman M. Jansen: „Er is veel meer sprake van een na tuurlijk proces en de recreatie ondervindt er geen last van." Hij tekent daarbij aan dat het plan ook een extra bescherming biedt aan de vorming van jonge Jansen onderschrijft de van Rijnland dat hei voc kust bij Katwijk en Noor voorlopig niet nodig is de we vinding in praktijk te I gen. „Ma rwacht ernstig du loen. dan is de n tier goed toe te pa-^ é-r 't~f F' ,'XgiBtAMgeaw v£% P v i •->- De Zwaanshoekse zuivering moet worden vergroot en gemoderniseerd naar de huidige maatstaven. De graad van zuivering ligt hoger waardoor ook uitgebreider apparatuur nodig is. foto» archief De rioolwaterzuiveringsinstallatie bij Zwaanshoek wordt flink uitgebreid. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft plannen de installatie ongeveer twee keer zo groot te maken. Door de uitbrei ding dreigt een aantal woningen en agrarische bedrijven aan de Spieringweg het veld te moeten ruimen. Tiet nieuws is daarom bij de omwonenden ingesla gen als een bom. De waterzuivering bij Zwaanshoek is sinds 1981 in gebruik. De installatie zui vert het rioolwater van een groot aantal dorpen. Water dat in Hillegom, De Zilk, Lisserbroek, Nieuw-Vennep, De Kaags Zwaanshoek, Bennebroek, Vogelenzang en een deel van Hoofddorp door de gootsteen of het toilet spoelt, zet koers naar de installatie aan de Spieringweg. De huidige installatie kan het rioolwa ter van 100.000 mensen verwerken. Die capaciteit moet worden uitgebreid naar 180.000 doordat Rijnland twee kleine, verouderde zuiveringsinstallaties in De Kaag en Hoofddorp sluit. Verder maakt de bouw van nieuwe woonwijken en bedrijfsterreinen bij Hoofddorp uit breiding van de capaciteit noodzakelijk. Als derde reden dat de Zwaanshoekse zuivering moet worden vergroot, noemt een woordvoerder van Rijnland het feit dat de installatie moet worden gemoder niseerd. „Tegenwoordig worden hogere eisen gesteld dan pakweg vijftien jaar ge leden toen de plannen voor Zwaanshoek werden ontwikkeld. De graad van zuive ring ligt hoger waardoor uitgebreider ap paratuur nodig is." Naar welke kant de waterzuivering uit breidt, is nog niet bekend. Er zijn, als het aan de gemeente Haarlemmermeer en Rijnland ligt, twee mogelijkheden: naai* het noorden (in de richting van het dorp Zwaanshoek) en naar het oosten (aan de overzijde van de Spieringweg). In beide gevallen is een wijzinging van het be stemmingsplan noodzakelijk. De omwonenden van de installatie en de dorpsraad van Zwaanshoek zouden het liefst zien dat Rijnland voor geen van beide varianten kiest. Zij stellen voor uit te wijken naar een plek die 800 meter verderop ligt, yer van de bebouwing. Door voor deze plaats nabij de IJ tocht te kiezen, komt volgens de Zwaanshoekers de installatie op een plek te staan waar niemand er last van heeft. En ook hoe ven er dan geen woningen te worden ge sloopt. Vijftien jaar geleden werd dit idee al door de bewoners geopperd en één van de agrariërs ter plekke bood destijds zelfs grond voor dit doel te koop aan. Rijnland voelde er echter niets voor en wijst In t idee nu andermaal van de hand, zo bleek deze week tijdens een commissieverga dering in het gemeentehuis van Haar lemmermeer. Werd vijftien jaar terug het argument 'tijdsdruk' genoemd, nu zou volgens het Hoogheemraadschap ver huizing naar een andere locatie een te grote kapitaalsvernietiging betekenen Een definitief besluit over de uitbrei ding van de installatie is in het gemeent huis van Haarlemmermeer nog niet ge nomen. Wel hebben de raadsleden de/e week toestemming gegeven een proic dure te beginnen om het bestemmings plan te wijzigen. De ongeruste omwo nenden, die in groten getale de commis sievergadering bijwoonden, werd be loofd dat 'zij er zeker niet slechter van zullen worden' als ze noodgedwongen hun ngen r erlate De kwaliteit van het Rijnwater is sinds de aanvaarding van het Rijn Aktie Programma in 1987 belangrijk verbeterd. Maar om alle doelstellingen van het pro gramma te halen zijn wel extra maatregelen nodig. Dit heeft het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwater behandeling (RIZA) bekendge maakt. Van ongeveer 45 stoffen is in het Rijn Aktie Programma aan gegeven hoeveel de verontreini ging in 1995 moet zijn gedaald ten opzichte van het niveau in 1985. Afgaande op de meest re cente informatie gaat het RIZA ervan uit dat die doelstelling bij 40 tot 50 procent van de stoffen wordt gehaald. Bij 20 procent is dat niet vast te stellen omdat de lozing in Nederland tc klein is. Van 30 tot 40 procent zal de doelstelling in 1995 nog niet zijn bereikt. De kwaliteit van ongeveer de helft van de stoffen voldoet vol gens het RIZA in 1995 aan de criteria die in het herstelpro gramma zijn opgenomen. Van 25 procent is dit onmogelijk vast te stellen omdat de moet methode nog te onnauwkeurig is of de normen hor niei zijn bepaald. De kwaliteit 35 pr de stoffen zal in 19'i"> r wensen over laten. Het gaat hier polycyclische aromatische kool waterstoffen (pak's) en bestrij dingsmiddelen. Vooral de land bouw heeft een groot aandeel in deze verontreiniging, zo heeft het RIZA vastgesteld. Het RIZA is per saldo tëfce den over de vorderingen sdie niet de uitvoering van het Rijn Aktie Programma worden ge maakt. Met name de industrie in de landen langs de Rijn beeft de laatste jaren fors in de buidel getast om te voldoen aan de steeds hogere milieu-eisen: in totaal circa tien miljard gulden De overheden hebben er in to taal 20 miljard gulden aan be Lepelaar zoekt voedselgebieden De lepelaar moet nieuwe voedselgebieden krijgen. Al leen dan kan deze vogel op lange termijn als broedvogel voor Nederland behouden blijven. Dit staat in een rap port van Vogelbescherming Nederland. Nederland en Spanje zijn de enige landen in West-Europa waar de lepelaar als broedvogel voorkomt IX- lepelaar nestelt onder meer op Texel en in de Oostvaardc rs, plassen. Wil Nederland de le pelaar behouden, dan zal veel aandacht moeten worden be steed aan de voedselgebieden. De vogel voedt zich met kleine vis en garnalen, die hij in on diep water vangt. Wal is voor it liet mooiste na tuurgebied? Het duingebied Berkheide in Katwijk. Als student biologie be sloot ik daar twintig jaar gele den om natuurbeschermer te worden. Ik heb goede herinne ringen daaraan. Uit natuuroog- punt is Berkheide overigens niet de absolute top.' Waar denkt u aan als het woord milieu valt? Dan krijg ik een sombere bui. Er zijn zo veel milieuproblemen dat je het gevoel krijgt legen de bierkaai te vechten. Wat vindt u hel grootste milieu probleem? 1 lerrie. Als je in de Kennemer- dui nen of de Amsterdamse Wa terleidingduinen loopt, hoor je het racecircuit van Zandvoort. En overal zijn van de opgeroer de brommers. Vreselijk. Wordt er naar uw idee door de overheid voldoende aandacht besleed aan het milieu en het la- Voor geluidsoverlast is te weinig aandacht, maar over het alge meen gaal het de goede kant op. We zijn er nog niet. Nog veel te vaak krijgen economie en werkgelegenheid voorrang boven het milieu. En dat terwijl het schoonmaken en -houden van het milieu toch ook veel werk oplevert. A. Salman in het duingebied Berkheide in Katwijk. overtuiging, ik probeer thuis het waterverbruik terug te dringen. Kort douchen en een regenton voor het sproeiwater voor de tuin. Waterverbruik is juist voor ons belangrijk omdat in de dui- neh water wordt gewonnen. Wat vindt u van kernenergie? Als het afvalprobleem écht goed opgelost is, en de bedrijfsrisico's aanvaardbaar zijn, kies ik kern energie boven fossiele energie. Zonne-energie slaat natuurlijk Wat denkt u dan van windener gie? Daar zijn grenzen aan. Niet al leen waait f\et niet altijd, maar je kunt ook moeilijk liet hele duingebied vol windmolens zei len. Er blijft geen spaan over van het landschap. Bovendien, voor de broedvogels werken de, windmolens als één grote ge U bent directeur van Duinbe houd, gaat liet goed met de dui nen? Dc gemeenten langs de kust moeten beter nadenken over hoe ze met de duinen omgaan. Zc zijn kortzichtig. F.r wordt maar gebouwd, zonder aan het duingebied te denken. Voor de toekomstig bewoners van de dorpen blijft geen natuur over. Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden tien willekeurige vragen over het milieu gesteld. Deze week aan A. Salman, direc teur stichting Duinbehoud Leiden. De Tweede Kamer heeft grond waterbelasting net afgewezen, maar wat vindt u van bet instel len van een milieubelasting? Prima, mits de belasting echt regulerend werkt. Een belasting op elke kuub water stimuleert zuinig gebruik. Flet belasting geld dat zo wordt ingezameld, moet wél aan milieumaatrege len worden besteed. Doel li zelf iets aan behoud van een goed milieu? Ja. Niet alleen werk ik met volle Wat vindt u hetgroote milieu probleem? I Jet dichtslibben van het groene gebied. Als ik zie hoe Alphen oprukt dan slaat mijn hart over. Het polderlandschap gaat er aan. oeverplanten en weidevo gels krijgen het steeds mocilij ker. Als de polders dichtslibben gaan recreanten naar de duinen met alle nadelen van dien. haktmolen. Geen goed idee dus.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23