'Ik voel me gereduceerd tot nul' Een gratis cd en een kwartje toe Een elektronische neuspeuteraar en een koptelefoon voor de baby Het Gesprek van de Dag 'Bang om voor sociale dienst te gaan werken' loeil hft-oA VRIJDAG 12 MAART 1993 21 chef willem spierdijk, c Daar hadden ze dus niet op ge rekend bij V&D. Werkt het grootwarenhuis mee aan een spaarzegel-actie van Van Nelle - voor elke spaarkaart een tientje i korting op een cd - zijn er van die slimmeriken in Groningen die honderden boekjes inleve ren met zelf getekende zegels. Zij gingen naar huis met even zovele cd's die voor - jawel - tien gulden in de schappen la gen. V&D liet dat niet over zijn kant gaan. De medewerkers van de muziekafdelingen kregen deze week de opdracht alleen nog maar zegelboekjes te accepte ren met daarin de originele Van Nelle zegels of 'exact nagete kende' zegels. Het moet een beetje lijken. Natuurlijk konden wij het niet nalaten eens te pro beren of het grootwarenhuis toch nog om de tuin te leiden is. Bij zegelacties mag de deelne mer zegels natekenen. Volgens de wet kan geen bedrijf van mensen eisen produkten te ko pen, als ze aan een dergelijke actie willen meedoen. Op de Van Nelle zegelboekjes staat daarom de mededeling 'nateke nen mag ook'. Na de actie van Pechvogel van de week Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn ge legd en soms de raarste din gen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag bombardeert met ingang van morgen een regiogenoot tot 'Peclivogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te ne men. Ook mag u familiele den, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.3Q tot 16.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. de Groningers kregen de V&D- muziekmedewerkers echter de opdracht alleen nog maar nauwkeurig nagetekepde zegels te accepteren. Het blijkt in de praktijk uitein delijk allemaal best eenvoudig om een gratis cd te bemachti gen. Alleen moet eerst wat moeite gedaan worden om het bewuste zegelboekje te be machtigen. Bij het filiaal in Lei den liggen die namelijk achter de toonbank. „Sinds een tijdje", zegt de verkoper. „Heel veel mensen namen in één keer hele stapels van die boekjes mee. Nu geven we er één per klant." Met het boekje, één Van Nelle- zegel en een blauw kleurpot lood - dat heeft iedereen wel in huis - loop je dus naar een kopi eerapparaat; de originele zegel kopieer je zeven keer; de kopiën kleur je blauw en plak je in het boekje en vervolgens breng je een bezoek aan de V&D-mu- ziekafdeling. Je kiest een cd uit - bijvoorbeeld Joe Cockers 'So mething to Say' van 9,75 gulden - en je vervoegt je bij de verko per. Het volgende gebeurt: „Oei, dat CP-SINGLES TOP 50 m fa Ja, rustig maar. Je krijgt je kwartje wel." FOTO HIELCO KUIPER is een probleem", zegt de ver koper. „Hoezo?", vraagje, een beetje dreigend kijkend. „Die cd is minder waard dan het bon nenboekje", zegt hij. Jij: „Nou?" Hij: „Ja, rustig maar. Je krijgt je kwartje wel." Grote verbazing dus: een gratis cd en een kwartje toe. En dat terwijl woordvoerder V. Janssen van de afdeling klantenservice van Van Nelle stellig beweert: „Kopiëren mag in elk geval gen... niet." Bij V&D in Leiden hebben annetvanaarsen ze dat niet begrepen. En als je dan weet dat er ook cd's van 4,95 gulden in de schappen lig- Leidse docent in conflict met Informatiseringsbank Tijdens literatuurlessen vertelde Bert Jonk wel eens over Franz Kafka, schrijver van proza over een angstwekkende wereld van een machtige, anonieme, on grijpbare overheid. „Maar nu weet ik pas echt wat deze Praagse schrijver heeft bedoeld met zijn werk. Het is verschrik kelijk om met zo'n overheid te worden geconfronteerd. Ik voel me zo machteloos, het is om gek van te worden." Na 18 jaar Nederlands te heb ben gegeven werd de Leidenaar na een fusie van zijn school De Vlietschans met het Lucascolle- ge uit Voorschoten, ontslagen. Jonk werd op die manier een van de vele wachtgelders die Nederland nu rijk is en kwam in aanraking met de Informatise ringsbank in Groningen, de in stantie die bijvoorbeeld ook de studiefinanciering voor studen ten regelt. De eerste aanvaring die Jonk had met de Informatiserings bank ging over zijn bezigheden bij een Rotterdams theater groep waar hij korte tijd vrijwil liger is geweest. De bank hield bij hoog en laag vol dat Jonk aan zijn vrijwilligersschap geld over heeft gehouden en kortte dat dus op zijn uitkering. Maar terwijl hij daarover nog in de slag was, talloze telefoontjes pleegde en aangetekende brie ven met bewijzen van het te gendeel verstuurde, diende zich het volgende conflict al aan. El ke maand moeten wachtgelders een maandkaart insturen. Daar op staan gegevens over lopende sollicitaties, inschrijving bij het arbeidsbureau, enzovoorts. Op 25 september van het vorig jaar kwam er bericht van de Infor matiseringsbank: meneer Jonk heeft zijn kaart over augustus nog niet ingeleverd. En dat terwijl Jonk zijn maand kaart altijd aangetekend op stuurt. „Na eindeloos proberen slaag ik er in om op 2 oktober iemand aan de lijn te krijgen. Na uitleg van mijn kant gaf die persoon mij gelijk en zo dacht ik deze kwestie in elk geval te hebben opgelost." Maar helaas was het tegendeel het geval. Tot zijn grote schrikt ontving Jonk eind december be richt dat op zijn wachtgeld zou worden gekort. Zijn maandkaart over augustus was in Groningen nog niet gevonden. Na het nieuwjaar, op 4 januari, stuurde Jonk als de sodemieter een tele gram naar de Informatiserings bank waarin hij verwees naar het telefoongesprek van 2 de cember. .Aanvankelijk wilde ik nog een fax sturen. Maar dat is tegen woordig zo gewoon dat ik dat niet vertrouwde en dus nam ik mijn toevlucht tot een tele gram". Twee dagen later infor meerde Jonk of zijn telegram was aangekomen. „Nee", ant woordde iemand, „maar op uw uitkering wordt niet gekort". Op 11 januari wilde Jonk voor de zekerheid deze uitspraak nog eens controleren. „Weer ie mand anders zei mij dat alles in orde was." Maar helaas. Op 26 januari ont ving hij zijn salaris en merkte dat het minder was omdat hij zijn maandkaart over augustus niet had ingeleverd. Ten einde raad nam hij weer telefonisch contact op. „Wij hebben de fout gemaakt", zei weer een totaal nieuwe contactpersoon. „U moet dus een bezwaarschrift in dienen." Jonk geloofde zijn oren niet. „Maar heeft toch de fout gemaakt?" zei Jonk. „Ja, dat klopt", klonk het vanuit Gronin gen, „maar anders krijgt u uw geld niet." Wat kon de docent Nederlands anders doen dan zijn bezwaar schrift aangetekend, dat wel insturen? „Helemaal niets. Dat is zo frustrerend. De Infor matiseringsbank is absoluut niet te benaderen. Het is een onneembare vesting die als voornaamste doel lijkt te heb ben om je helemaal gek te ma ken. De manier waarop je wordt behandeld is ontluisterend en mensonterend. Ze beschouwen je nog niet eens als een klein kind, je bent voor hen nog min der dan een nummer. Je voelt je gereduceerd tot nul. Daar word ik wel zo agressief van." Tijdens een laatste telefonisch contact dreigde Jonk nog om naar Groningen te komen om dan hoogst persoonlijk het geld op te halen waarop hij recht meent te hebben. Toen werd de ambtenaar wat toeschietelijker. „Ik kon opeens een voorschot krijgen, maar dat wilde ik niet. Ik heb recht op mijn wacht geld," zegt Jonk. Sindsdien heeft hij niets meer gehoord. Jonk begrijpt niet waaraan hij dit verdiend heeft na 18 jaar les geven aan de Nederlandse mid delbare jeugd. „Ik heb altijd mijn best gedaan en ben totaal buiten mijn schuld mijn werk kwijtgeraakt. Niet dat ik ande ren dat nu verwijt, maar ik wil wel fatsoenlijk behandeld wor den en dat gebeurt niet." Het toekomstbeeld ziet er voor Jonk bepaald niet rooskleurig uit. „Ik krijg eigenlijk alleen nog maar werk als invaller, voor mensen die overspannen zijn of moeten bevallen. Ja, dat is niet echt leuk, want je kunt op die manier geen band opbouwen met de leerlingen. Dat is voor mij toch een essentieel onder deel van het lesgeven. Daar naast heb ik geprobeerd om via het toneel aan werk te komen, maar dat is niet gelukt. Die illu sie heb ik laten varen." meindert van der kaaij Detectives zitten niet op werk te wachten Frauderende uitkerings trekkers opsporen en betrappen is een bijna onmogelijke kwestie, be weren sociale diensten. Neem het voorbeeld van twee i die beiden een uitkering vo een alleenstaande hebben, r wel i dus eigenlijk een lagere uitkering moeten hebben. Hoe bewijs je dat zij samenwonen? Door het tellen van tandenborstels? „Ach, dat is toch niet zo moei lijk", zegt eigenaar De Rijk van het gelijknamige detectivebu reau in Alphen aan den Rijn. „Je moet mensen een poosje scha duwen en daarmee verzamel je genoeg bewijzen om de stelling dat zij samenwonen, hard te kunnen maken." En het scha duwen en nagaan van de le venswandel van mensen is ten slotte de specialiteit van detecti- Vandaar misschien dat de voor zitter van de Nederlandse Ver eniging van Onderzoeksbureaus onlangs voorstelde om detecti ves bij sociale diensten in te schakelen voor opsporing van frauderendeuitkeringstrekkers. Misbruik van de sociale uitke ringen gebeurt tegenwoordig op zo'n grote schaal dat de sociaal rechercheurs best wel een beetje hulp van professionals kunnen gebruiken, zo meent voorzitter Aad Schalken. Maar de detectives in deze regio zitten niet echt te wachten op dit soort klusjes, zo blijkt uit een rondgang. Zij hebben hun han den al vol aan opdrachten van particulieren en bedrijfsleven. „Wij hebben heel veel alimenta tiezaken. Mannen die hun ex- vrouwen ervan verdenken er gens een baan te hebben of met een andere man samen te wo nen. Die vrouw heeft dan geen recht meer op alimentatie", zegt De Rijk die ook een bureau heeft in Hoofddorp. Daarnaast onderzoekt het per soneel van De Rijk veel fraude bij bedrijven. „Daarbij moet je denken aan een inkoper die van andere bedrijven geld aan neemt wanneer hij daar koopt. Zo'n man schaduwen we dan een tijdje. Maar wij onderzoe ken ook de zaak van de werkne mer die van diefstal wordt ver dacht. Ook bekijken wij of ie mand niet in de tijd van zijn baas aan zijn eigen bedrijf werkt. Komt vaak genoeg voor, daar hebben wij het harstikke druk mee." Volgens De Rijk profiteren in stanties als het GAK geregeld van het werk van zijn bureau. „En het opvallende is dat zij de bewijzen van ons gebruiken wanneer dat maar even kan", zegt De Rijk. Het gaat daarbij om bedrijven die 'zieke' werk nemers laten controleren om dat zij hen ervan verdenken he lemaal niet zo ziek te zijn.Als dat klopt komen deze gevallen natuurlijk bij het GAK terecht. Nou, die zijn er maar wat blij mee. De bewijsvoering nemen zijz beetje Maar De Rijk is e huiverig voor om voor de socia le diensten te gaan werken. De detective denkt namelijk dat de overheid ook bepaalde eisen gaat stellen aan de wijze waarop het bewijs wordt geleverd. „Daar moeten goede afspraken over worden gemaakt. Kijk, po litie en sociaal rechercheurs mogen heel veel dingen niet, die wij wel doen. Zij hebben al snel te maken met 'onrechtma tig verkregen bewijs'. Een parti culier maakt het niet uit hoé het bewijs wordt geleverd, als het er maar komt. Die stelt geen vra gen over de werkwijze. De over heid daarentegen stelt heel veel regels. Natuurlijk, daar is wat voor te zeggen. Maar ja, zo wer ken wij nu eenmaal niet." Detective J. Kleissen van Trade Protection heeft helemaal geen zin om 'achter gescheiden da mes aan te rennen'. Volgens hem loont het ook alleen om de echte grote fraudegevallen te onderzoeken. „Je krijgt anders een wild-west-gedoe rond uit keringstrekkers. Daar schiet nie mand wat mee op." Wel ziet Kleissen iets in een be tere samenwerking tussen zijn bureau en de overheid. „Wij on derzoeken voornamelijk zakelij ke fraude. F.n daarbij komen wij natuurlijk wel eens wat tegen waarvan wij denken: dat kan niet door de beugel. Maar goed, wat doe je met die informatie? Er is bij de overheid niet echt een aanspreekpunt waar je dat makkelijk kwijt kunt. Die gege vens gaan dus verloren." De eigenaar van het technisch onderzoeksbureau Ofdesk in Warmond vindt het voorstel om detectives bij sociale diensten in te schakelen voor opsporing van frauderendeuitkeringstrek kers, ronduit slecht. „Niet dat mijn collega's slecht werk zou den leveren, maar de construc tie deugt gewoon niet. Een soci ale dienst heeft daarvoor sociaal rechercheurs in dienst die een opsporingsbevoegdheid heb ben. Zij zijn daardoor ook ver antwoording schuldig aan de officier van justitie. Ik vind dat dat zo moet blijven. Anders ben je de controle over de vverkzijze helemaal kwijt en dat is een slechte zaak." Houdt uw baby zijn mond maar niet? Zet hem dan een koptele foon mèt microfoontje op het hoofd: als uw kleine brulboei zijn eigen gekrijs hoort, is hij ge garandeerd stil. Ook voor snur kende partners lijkt dit dè op lossing. Neuspeuteren wordt een genot met de electronische neuspeu teraar. Vermoeiend gepeuter behoort tot het verleden, han den blijven snotschoon en de omgeving kan nooit meer zeu ren over de aanblik van pulk- vingers en viezig groene heuvel tjes onder de stoelleuning. De borsteltjes poetsen en spoelen tegelijk: vanuit het waterreser voir klotst het water via de holle pijpjes zachtjes de neus in. Grap of werkelijkheid? De uit vinders, afkomstig uit Noord- wijk en Noord wijkerhout, zijn bescheiden. Ze hadden de on dingen spontaan bedacht toen de krant van wakker Nederland om nutteloze uitvindingen vroeg. Nu ze eenmaal in die krant hebben gestaan en ook deze krant interesse toont, doet vooral de uitvinder van de 'huil- telefoon' zijn best om zijn vin ding aan te prijzen. „Want het is natuurlijk wel een groot probleem, zo'n huilend kind", zegt Noordwijker H.C. van Bourgondiën. „En zo'n ap paraat werkt gegarandeerd: als een baby zijn eigen gehuil hoort, staat hij stijf van de schrik. Zeker als ouders het vo lume langzaam harder zetten." Zelfheeft hij zijn babby's wie gend en tuttelend stil gekregen, zo'n 25 jaar geleden. Maar als hij hoort dat wanhopige ouders hun toevlucht zoeken tot sui kerklontjes met jenever, vindt hij de koptelefoon heel wat minder schadelijk: ,.A1 zullen er later natuurlijk altijd mensen (VXAMl Jryi "bUMyllbOt fk dvdh" cnui f> Laat een baby via een koptelefoon het eigen gekrijs horen en hij wordt direct stil, bedacht de Noordwijkse uitvinder H.C. van Bourgondiën. FOTO HIELCO KUIPERS zeggen dat ze op het slechte pad terechtkwamen door dit ding." Dus: wanhopige ouders, laat de Noordwijker massaal weten dat zijn apparaat geweldig is. Deze vertegenwoordiger waagt dan misschien de overstap van schoenen naar de koptelefoons mèt, al geeft hij eerlijk toe dat een beetje doe-het-zelver het apparaatje zelf kan maken. Koptelefoons en microfoons aan een beugeltje zijn zo te koop, je moet ze alleen op el kaar aansluiten. Of ze veilig zijn, dUrft de Noord wijker niet te beloven. „Maar dat moet je bij de neuspeute raar ook maar afwachten. Voor je het weet heb je een gat in je neus." De uitvinder van de neu- speuteuteraar, Noordwijker- houter J.P.A. Warmerdam, durft dat niet te ontkennen. Simpel weg omdat ook zijn apparaatje alleen op papier bestaat Als het aan de nuchtere uitvinder ligt, blijft het daarbij. Hij voelt er niets voor om als de 'neuspeuteraarvan Noordwij- kerhout' zijn oude dag te slijten en poseert daarom ook niet voor de fotograaf. Zijn signaal heeft de zestiger al afgegeven door de neuspeuteraar alleen maar te noemen: een grapje in tijden vol oorlogsellende, een apparaat dat nog nuttelozer is dan zoveel andere nutteloze ap paraten in deze 'wegwerpmaat schappij'. Neem nu de electronische tan denborstel. waar de neuspeute raar zo verdacht veel op lijkt. „Nutteloos", noemt de bollen- kweker zo'n ding ronduit. ..Maar men moet het wel heb ben, net als die ganzen en ooie vaars voor de ramen. De maat schappij is voor het hebben: waar een normaal mens buiten kan, moeten wij hebben."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21