Grootste compostfabriek aan de Schans in Alphen Alleen voorgevel boerderij overleeft vuurzee 'Het lijkt wel All You Need Is Love' Rijn- en Veenstreek Geen treinen maar bussen Verkrachter: eis 30 maanden cel Dagopvang Woudsoord blijft bestaan Jacobswoude gaat in beroep tegen stort VRIJDAG 12 MAART 1993 Expo-paviljoen in april bij Archeon alphen aan pen run» Het Holland-paviljoen dat deze zomer was te zien op de We reldtentoonstelling Expo '92 jn Sevilla. komt begin april naar Alphen. Het paviljoen gaat die nen als entreegebouw van net archeologisch themapark Ar cheon. Na een boottocht van een paar weken zijn de onderdelen van het gebouw inmiddels in Nederland gearriveerd. De on derkant, die bestaat uit betort- nen platen, ligt bij de haven in Dordrecht. De vierkante stalen constructie is op dit moment bij de aannemer in Deventer, die het paviljoen in Alphen weer opbouwt. De stalen pilaren worden ingekort en overgespb- ten, aldus een woordvoerder van Archeon. alphen aan den run De Nederlandse Spoorwegen verrichten de komende weken werkzaamheden aan de sporen in de regio. Bij het station van Alphen aan den Rijn worden de oude wissels en aanliggende sporen vervangen door nieuwe, zwaardere constructies. Deze hebben minder onderhoud no dig en de treinen rijden er soe peler over. In de nacht van 13 op 14 maart en die van 20 op 21 maart ondervinden de reizigers overlast van de werkzaamhe den. Van 22.21 tot 7.20 uur rij den geen treinen tussen Utrecht en Leiden maar bussen. Passa giers lopen hierdoor vertragin gen op van 15 tot 30 minuten. Gehandicapten en mensen met fietsen kunnen dan helemaal geen gebruik maken van deze route. In Hazerswoude wordt in de nacht van 3 op 4 april de over weg aan de Gemeneweg ver nieuwd. Ook dan worden de treinen vervangen door bussen. Googermolenweg niet afgesloten oude wetering De Googermolenweg in Oude Wetering wordt niet afgesloten voor auto's. Een verzoek van een bewoner van de Kan aal weg om de Googermolenweg af te sluiten vond geen gehoor bij het gemeentebestuur. Bewoners van de nieuwbouwwijk mogen dus van deze weg gebruik blij ven maken om naar de Alkcma- delaan te rijden. De toegang tot de woonwjik via de Googermolenweg en de Bosrank wordt veel gebruikt. De kruising van beide wegen is dan ook gevaarlijk voor het verkeer. Volgens het gemeentebestuur is afsluiten geen goede oplos sing. Dit zou betekenen dat al het autoverkeer de gehele'wtjk door moet om op de Alkemade- laan te komen. Op die manier verplaatst de overlast zich naar de gehele woonwijk. Op de Googermolenweg heeft bijna niemand last van het autover keer, vindt de gemeente. Eerste paal in april de grond in Nederlands grootste compostfabriek kan rond de jaar wisseling aan de Schans in Alphen in gebruik worden ge nomen. Na lang touwtrekken heeft de provincie Zuid- Holland het Gemeenschappelijk Vuilverwerkingsbedrijf (GVB) toestemming gegeven om met de bouw te begin nen. Op 2 april komt milieugedeputeerde H. van der Vlist de eerste paal slaan voor de hal met een oppervlakte van drie voetbalvelden. alphen aan den run ruud sep Het GVB had oorspronkelijk al een jaar geleden met de bouw willen beginnen. Maar voordat de provincie toestemming gaf om te gaan bouwen, moest eerst vaststaan dat het bedrijf straks niet te veel stank- en ge luidsoverlast oplevert. Het GVB had er een behoor lijke kluif aan om aan te tonen dat de hinder binnen de nor men blijft. Een compostfabriek van het formaat dat straks in Al phen verschijnt is uniek in Ne derland. En het composterings- proces dat het GVB gaat toepas sen is tot nu toe alleen experi menteel toegepast. Om groente-, fruit- en tuinaf val (GFT)zo snel mogelijk in compost om te zetten, moet het afval extra worden belucht. Dat gebeurt door de composthoop constant om te spitten en door lucht door de berg te laten stro men. Elders gebeurt dat door van onderuit lucht de compost hoop in te blazen. Een nadeel van die methode is dat het in het bedrijf vochtig wordt en vre selijk gaat stinken: zo erg dat er bijna niet te werken valt. Eerste keer In Alphen wordt voor de eerste keer een andere techniek toege past. Er wordt geen lucht door- heen geblazen, maar doorheen gezogen. De opgezogen lucht wordt vervolgens gefilterd, zo dat de stank binnen de perken blijft. De Alphense compostfabriek krijgt een capaciteit van 52.000 ton GFT-afval per jaar. Wanneer alle gemeenten in het GVB-ge- bied - de Alphense en Goudse regio - hun afval gescheiden in zamelen, komen ze precies aan de hoeveelheid GFT om de ei gen fabriek op volle toeren te la ten draaien. Het GVB werkt bij de com postfabriek samen met het Pro vinciaal Afvalverwerkingsbedrijf en Alphen Recycling. Samen hebben zij vandaag Stercom- post bv opgericht. Deze bv gaat de fabriek exploiteren. Het GFT uit de Alphense re gio wordt nu nog afgevoerd naar een composteerinrichting in de Europoort. Verwerking in Alphen is zo'n twintig gulden per ton goedkoper, doordat het afval minder ver vervoerd hoeft te worden. ,,Maar de tarieven voor de burgers gaan waar schijnlijk niet omlaag", meldt K. van Soest. Hij is wethouder van milieu in Waddinxveen en sinds vandaag ook president-com missaris van Stercompost bv. „De prijs voor het GFT mag dan omlaag gaan, aan de andere kant blijft de verbrandingsprijs omhoog gaan. En we produce ren met zijn allen ook steeds meer afval." De verwerking dicht bij huis heeft wel tot ge volg dat de tarieven minder snel zullen stijgen. linda welther/wilfred simons Een leeftijdsverschil van dertig jaar is wel heel groot voor een liefdesrelatie, vindt de officier van justitie van de Haagse rechtbank. Daarom denkt zij dat sprake is geweest van een verkrachting. Ze eiste gistermiddag dertig maanden cel tegen de verdachte, een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. De verdachte ontkende in alle toonaarden dat hij op 30 november vorig jaar een Alphense in haar woning heeft verkracht. De man zegt dat hij de vrouw op straat aansprak en zei dat hij seks met haar wilde. Hij was namelijk op slag verliefd op haar geworden. Samen gingen ze naar de flat van de vrouw, waar de geslachtsgemeenschap plaatshad. Na derhand hadden ze samen gezellig gekletst totdat hij wegging, met een half flesje bier nog in de hand. Het slachtoffer denkt heel anders over de ge beurtenissen van die dag, zo blijkt uit de proces stukken. Zij zegt dat ze op de bewuste avond laat thuis was afgezet door een vriendin, waarop de verdachte met haar mee naar binnen liep. Hij stapte met haar mee de lift in en liep achter haar aan over de galerij. Toen het slachtoffer d? huis deur opendeed, duwde hij haar naai; binnen. Hij belette haar te schreeuwen, gaf de hond een schop en ontkleedde haar. Daarna verkrachtte hij haar op de tweezitsbank. De politie pakte hem dezelfde nacht nog op. Uit een rapport van het Gerechtelijk Laborato rium blijkt dat de twee inderdaad gemeenschap hebben gehad. Maar was het nu verkrachting of niet? Een buurvrouw verklaarde later dat zij die avond gestommel had gehoord en geluiden die wezen op ruzie en een gevecht. Voor de officier van justitie was dit overtuigend bewijs, maar de advocaat hield zijn twijfels. „Iemand die bezig is in slaap te vallen, is niet erg alert. En waarom had ze de politie niet gebeld?" betoogde hij. „Ver krachting is een ernstig misdrijf, zeker als dat in je eigen huis gebeurt" vond de officier van justitie. „Bovendien ontkent de verdachte. Daarmee maakt hij zijn zaak er niet beter op." Zij eiste der tig maanden cel, met aftrek van voorarrest. De verdachte was het er niet mee eens: „Goh, wat heeft die vrouw veel gelogen", verklaarde hij tot slot. Uitspraak op 25 maart. om één dag in de week naar het verzorgi» yste- huis te komen. Dat bleek zo'n groot succes jat de raad gisteravond tevens akkoord ging met de uit breiding van de dagopvang naar twee dagen in de week. De eigen bijdrage van de deelnemers wordt verdubbeld. In plaats van zes gulden moeten ze met ingang van 1 mei twaalf gulden per dag beta- De dagopvang in het Woubrugse verzorgingshuis Woudsoord krijgt een permanent karakter. De ge meenteraad van Jacobswoude ging hier gister avond mee akkoord. Bijna een jaar geleden begon Woudsoord met het experiment. Tien ouderen uit Jacobswoude worden in de gelegenheid gesteld len. Nekletsel voor automobilisten alphen aan den rijn» Bij een aanrijding op de Zegerbaan in Al phen hebben gistermorgen een Alphense en een Leidse auto mobilist nekletsel opgelopen. De 42-jarige Alphenaar moest on verwacht stoppen met zijn auto, de 45-jarige Leidenaar had dat te laat in de gaten. Hij reed tegen het voertuig van zijn voorgan ger aan. De Alphenaar werd overgebracht naar het Bleuland-zie- kenhuis in Gouda en de Leidenaar naar het AZL in zijn woon plaats. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Overvaller benzinepomp aangehouden alphen aan den run» Een 22-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft bekend de overval op 4 maart op een benzi nestation aan de Willem de Zwijgerlaan in Alphen te hebben ge pleegd. Onder bedreiging maakte hij de pompbediende het kas geld afhandig. Tevens bekende hij op 9 maart een tas te hebben gestolen uit een fietsmandje van een Alphense mevrouw in het Bospark. In de portemonnee zat 150 gulden. De man werd door een politiesurveillance aangehouden in de Marijkestraat in Al phen. De overvaller wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Vogelbeurs in Oude Wetering oude wetering In haar clubgebouw aan de Weteringlaan in Ou de Wetering houdt vogelvereniging De Diamantvink zaterdag 13 maart een vogelbeurs. Bezoekers kunnen terecht tussen 13-17 jacobswoude marieta kroft De gemeente Jacobswoude te kent beroep aan bij de Raad van State tegen de vergunning om bagger in de Braassemermeer te storten. Die mededeling deed milieu wethouder L. Bruins gister avond aan de gemeenteraad. Bruins reageerde daarmee op de ongerustheid van het WD- raadslid J. van Dam, die bang is dat er binnenkort weer wordt gestort. Deze week is bekend geworden dat de provincie en het hoogheemraadschap van Rijnland de noodzakelijke stort- vergunningen willen afgeven. Tot 14 april kan hiertegen be zwaar worden gemaakt bij de Raad van State. Bruins acht de kans klein dat er nog dit seizoen wordt gestort, omdat Ja cobswoude in beroep gaat. Het stortseizoen eindigt op 1 mei en begint officieel weer op 1 okto ber. Overigens is de gemeenteraad van Jacobswoude niet langer meer unaniem in zijn verzet te gen de baggerstort in het Braas semermeer. CDA'er C. Vink heeft een afwijkend standpunt. „Je moet toch ergens heen met de bagger", zei hij gisteravond. „Als je de Braassem niet benut voor baggerstort, dan blijft de bagger liggen, óf de kosten voor de berging elders rijzen dan de pan uit." „Ik weet niet waardoor ik wakker werd, misschien wel van de rooklucht", zegt de 24-jarige dochter Barbara. Zij sliep op de eerste verdieping, haar ouders beneden. „Ik ging m'n bed uit en zag rook in de gang. Ik heb m'n ouders gewaarschuwd en ging proberen de brandweer te bellen. Maar ik kreeg geen ver binding en ook het licht viel uit. Mijn vader deed de deur van de stal open en daar stond het al in lichterlaaie. Hij deed gauw de deur weer dicht, we pakten snel wat kleren en renden naar bui- Hulp Inmiddels had een voorbijgan ger de plaatselijke brandweer al Er is weinig meer over van de anderhalve eeuw oude boerderij aan de Dijk in Benthuizen. gewaarschuwd, die in drie mi nuten met twintig man ter plaatse was. „Onderweg zagen we al dat het een behoorlijke brand was en hebben we de hulp al ingeroepen van de korp sen van Hazerswoude en Zoe- termeer. Met vereende krachten is geprobeerd te redden wat er te redden viel. Om kwart voor zeven kon het sein 'brand meester' worden gegeven." Eigenaar van de boerderij, Van Staalduinen, loopt er wat beduusd bij. „Tja, wat moet ik er van zeggen. O, bent u van de krant. Goh, een paar weken ge leden heeft er nog een foto van de boerderij in de krant gestaan. Wat er nu gaat gebeuren, ik weet het niet, d'r is niet veel meer van over hè. Maar het staat op de monumentenlijst en dus zal Monumentenzorg er ook wel iets over te zeggen heb ben." In een dorp waar iedereen el kaar kent blijft zo'n brand niet lang geheim. Geregeld komen Benthuizenaren even kijken wat er allemaal aan de hand is. Een erg nieuwsgierige inwoner gaat doodgewoon door de afraste ring heen omdat hij per se van dichtbij wil bekijken hoe groot de schade is. Hij wordt echter zonder pardon door een brand weerman teruggehaald en ach ter de afzetting gecomman- FOTO JAN HOLVAST deerd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Er is mogelijk kortsluiting ontstaan door oververhitting van een lamp in de stal bij de schapen en lammetjes. De brandweer kan dit niet be vestigen, het technisch onder zoek moet nog plaatshebben. Of de boerderij herbouwd wordt is nog niet bekend. De beslis sing valt binnen enkele dagen. De toegang tot de boerderij - of wat er nog van over is - is door de brandweer afgesloten. „Ge vaar voor instorten", zegt H. Vink, ondercommandant van de vrijwillige brandweer van Benthuizen. Van het woonge deelte staat de voorgevel nog overeind, voor een raam staan nog een paar plantjes die de vuurzee hebben overleefd. Uit wat eens het dak was kringelt een rookpluim. „Dat is van de open haard", zegt een van de brandweermannen. Gistermorgen vroeg, rond zes uur, brandde de bijna anderhal ve eeuw oude boerderij van landbouwer Van Staalduinen geheel uit. Van het monumen tale pand aan de Dijk in Bent huizen bleef weinig meer over dan de muren. Behalve het woonhuis gingen de aange bouwde stal en schuur en een tegenoverliggende houten loods verloren. In de vuurzee vonden vier schapen en zes lammetjes de dood. De bewoners, vader, moeder en dochter Van Staal duinen hebben de woning op tijd kunnen verlaten. Valentino brengt eerste liefdesboodschap hazerswoude-runduk ruud sep Je bent jong en je wilt wat. Ver kering om precies te zijn. Maar hoe leg je dat aan? Hoe zet je de eerste stap? Brok in je keel, hoogrood gezicht, knikkende knieën en lood in je schoenen. „Heb je misschien zin om...?" - het is vreselijk. Er is wel een oplossing. Je schrijft een briefje naar Veroni ca en dat stuurt dan Robert ten Brink om het vuile werk voor je op te knappen. Alleen jammer dat je op die manier wel meteen op televisie komt. Wei nig subtiel dus. Maar ook daarvoor is sinds kort een oplossing: Valentino's servicebureau voor verliefden. Valentino verklaart uit jouw naam de liefde aan diegene waar je al zo lang een oogje op had en regelt een afspraakje. Valentino draagt gedichten voor, biedt bloemen aan en zorgt desgewenst voor cham pagne. En dat alles zeer dis kreet. Valentino is een schepping van twee middelbare scholie ren: de 18-jarige Amos Kroll uit Hazerswoude-Rijndijk en de 19-jarige Koudekerker Léon Keekstra. Vorige week dinsdag kwamen de twee vrienden op het idee, de dag daarop stap ten ze naar de krant om een advertentietje op te geven en binnen een week waren de eerste opdrachten binnen. Het servicebureau voorziet blijk baar in een behoefte. Serenade De twee jonge ondernemers lopen over van de plannen. „Hoe langer je ermee bezig bent, hoe meer originele idee- en je krijgt", weet Léon. Zo denken de twee aan het bezor gen van de meest uiteenlopen de zaken, al dan niet vergezeld van een gedicht en aan het verzorgen van serenades, ont bijten en nog veel meer. „Ook cliché-dingen kunnen we in een mooier jasje stoppen, bij voorbeeld door iets op een heel onverwachte plek te be zorgen", aldus Amos. Hij heeft overigens goede er varingen met het uitbesteden van een liefdesverklaring. „Ik was ook zo'n jongen die de eerste stap niet durfde te zet ten. Omdat ik toch indruk wil de maken op dat meisje heb ik toen een bos bloemen laten bezorgen door een bekende. Dat heeft zeer zeker geholpen. Het is nog steeds aan." Zijn compagnon heeft tot nu toe nog nooit een beroep hoe ven doen op anderen. Maar dat gaat binnenkort verande ren. „Ik denk er over om or.s eigen bedrijf in te schakelen", laat Léon weten. Het is donderdagavond, ne gen dagen na de officieuze op richting. Valentino heeft zijn eerste opdracht. Bas, een 18- jarige scholier uit Alphen, is verliefd op Simone, die bij hem op school zit. Hij wil een avondje met haar uit. Of het servicebureau dat even kan re gelen. Bloemen Léon heeft zich voor de gele genheid keurig in het pak ge hesen. „Dat vergroot de kans op succes. Je laat zien dat er werk van gemaakt is", filoso feert hij. Gewapend met een bos bloemen en een door Bas zelf geschreven gedicht mag hij het proberen. Gespannen belt hij aan. „Ben jij Simone? Dan is dit voor jou", overhandigt Léon de rozen aan de stomverbaasde Alphense. „Dit is toch geen grap, hè?" Hij leest het gedicht voor en vraagt of ze enig idee heeft wie hem gestuurd heeft. Nee dus. Maar als haar verteld wordt dat Bas de dader is, rea geert ze enthousiast. „Zou je dan nu mee willen komen?" vraagt Léon. „Het lijkt wel All You Need Is Love", lacht Simo ne. „Even mijn schoenen aan trekken." Met rozen en al wordt het slachtoffer met de auto naar de opdrachtgever gebracht. De heren vertellen haar dat het hun eerste opdracht is en dat er dus een zware taak op haar schouders rust. Dit moet wat worden. Maar Simone belooft niets. „Ik ga in elk geval een avondje met hem uit, daarna zien we wel weer. Maar als hij zoiets doet, dan betekent dat toch wel iets. Het maakt wel indruk." De keurig in het pak gestoken ('dat maakt indruk') Léon Keekstra van Valentino's servicebureau voor verliefden overhandigt de Alphense Simone een bos bloemen. foto bin d( bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19