Geen vuile grond In recreatiepias' Regio Kooreman en de details KOOREMAN C¥) Handbaltaart en bosje bloemen Vrachtwagens maken Klaverblad onveilig Een fenomeen in de peuterpsychologie Woede in raad Oegstgeest over uitstel discussie gemeentehuis VRIJDAG 12 MAART 1993 chef gert visser. 0 Gemeenten willen einde aan stort in Klinkenbergerpias Oegstgeest en Warmond voelen zich door de provincie aan de kant gezet bij de behandeling van de stort van puin en grond in de Klinkenbergerpias. De gemeenten scharen zich daarmee achter Sassenheim, die in een brandbrief aan de provincie onmiddellijke opschorting van de stort heeft geëist. oegstgeest/warmond liesbeth buitink Oegstgeest, Warmond en Sas senheim vinden dat de provin cie hen onvoldoende op de hoogte houdt van de maatrege len die zij voor de Klinkenber gerpias neemt. Zo moesten zij uit de krant vernemen dat de stort nog tot 1 april doorgaat, maar de provincie heeft de ge meenten daarvan niet op de hoogte gesteld. „Het is onbe hoorlijk zoals we zijn behan deld", vindt gemeentewoord voerder B. Rozemond van Oegstgeest. „De provincie had ons tenminste via de fax of tele foon op de hoogte kunnen stel len", zegt ook de Warmondse milieu-wethouder W. de Vos. De gemeenten houden wel rekening met een nieuwe ver- de gedoogbeschik- king voor de stort. Rozemond: „De provincie heeft al eerder beterschap beloofd en daarvan hebben we tot nu toe niets ge merkt. Als na 1 april niets ver andert moeten we met Sassen heim en Warmond om tafel gaan zitten en overleggen of we hieraan samen iets kunnen doen." Oegstgeest en Warmond zijn bezorgd over de toestemming die Leidschendam een maand geleden kreeg om licht vervuil de grond van een voormalige scheepswerf te storten in de plas. „We weten wel dat de ge storte grond licht vervuild mag zijn, dus zonder gevaar voor de volksgezondheid. Maar toch blijft het verontrustend", stelt Rozemond. Volgens een War mondse ambtenaar heeft de licht vervuilde grond geen ge volgen voor de kwaliteit van het grondwater. „Onze verontwaar diging ligt vooral in de procedu- De Leidschendamse gemeen teraad heeft afgelopen maandag de beslissing genomen een deel van de vervuilde grond uit een nieuwbouwwijk af te voeren naar de Klinkenbergerpias. Het gaat hierbij om matig met zink en koper en sterk met lood ver ontreinigde grond. De vervui ling stamt uit het begin van de ze eeuw toen huisvuil door het terrein werd gewerkt om de grond vruchtbaarder te maken. De provincie moet nog toe stemming geven voor de stort. Sinds een maand laat Leids chendam bovendien grond van een voormalige scheepswerf af voeren naar de Klinkenberger pias. Die grond is licht veront reinigd met lood en polycycli sche aromatische koolwater stoffen (pak's). Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland is het niet vreemd dat Leidschendam verontreinig de grond in de recreatiepias mag storten. „Het is slechts licht verontreinigd en dat past binnen ons acceptatiebeleid. Volgens de voorschriften is dit helemaal in de haak." warmond Dat was smullen gisteravond voor de raadsleden in Warmond. Wethouder J. Wassenaar kreeg van voorzitter J. van Ger- dank van de sporters voor het opknappen van hun speelveld. Het was trouwens toch een leuke avond voor de raadsleden. Ook van voorzitter L. Dijkman van de Rijnlandse Mo lenstichting kregen zij een presentje. Voor elk raadslid was er een bosje bloemen. Als dank voor de Warmondse bijdrage aan de subsidie aan de stichting. Opvolger van Van der Reijden wekt woede van college oegstgeest liesbeth buitink CDA-wethouder J. van der Reij den vertrekt in april uit de Oegstgeester gemeenteraad. Van der Reijden was door de raad gevraagd te blijven tot de discussie over de toekomst van het raadhuis was afgerond. Hoewel de gemeenteraad gis teravond alleen nieuwbouw van het raadhuis aan de Lijtweg heeft afgewezen, beschouwt Van der Reijden de discussie als beëindigd. „De definitieve keu ze voor de ambtelijke huisves ting wordt niet voor de zomer genomen. Ik verhuis op z'n laatst in juni naar het Gooi en dan mag ik geen wethouder meer zijn. Ik neem in de eerst volgende vergadering op 15 april afscheid", kondigde de Kat in Nood op bres voor kater Napoleon roy klopper Het leven van de Wassenaarse kater Napoleon is in elk geval gered. Als zijn baasjes van hem af willen, kan de vermeend agressieve kater met huisarrest terecht bij de Stichting Kat in Nood in Lauwerzijl. Deze orga nisatie neemt binnenkort con tact op met de eigenaren van Napoleon met het aanbod het dier een plaats te geven in haar 'pension'. Henk Smit van de stichting trekt zich het lot van Napoleon aan. „Straks wordt het dier nog afgemaakt, dat zou belachelijk zijn." Kat in Nood neemt jaar lijks veel agressieve katten op. Vaak zijn dit niet-gecastreerde beesten. „Die zijn altijd wat fel ler, misschien is het dus een suggestie voor de eigenaren om zo'n ingreep bij Napoleon te la ten uitvoeren." Smit kwam door krantebe- richten op het spoor van de Wassenaarse kat die volgens de omwonenden mensen aanvalt en zich buitengewoon agressief opstelt. Hij las in die berichten ook dat Napoleon op dieet is. „Dat kan ook een oorzaak zijn van zijn houding. Katten zijn zeer kieskeurig, ze laten dieet voeding gewoon staan, ook al hebben ze trek. En dan gaan ze natuurlijk wel op jacht naar an- dervoedsel." Kat in Nood heeft al diverse malen getracht de eigenaren van Napoleon aan de telefoon te krijgen. „Maar we hebben nog geen contact gehad. Mor gen sturen we een kaartje." Smit heeft geen idee of de baas jes Napoleon wel kwijt willen. „Het hoeft ook niet, maar we willen in ieder geval duidelijk maken dat Napoleon niet dood hoeft", aldus Smit. Als Napoleon naar Lauwerzijl verhuist, bevindt hij zich in het gezelschap van zo'n 120 soort genoten. De meeste zijn oud of gehandicapt. Toch slaagt de stichting er in jaarlijks zo'n 350 dieren bij gezinnen onder te brengen. Napoleon hoeft niet bang te zijn voor slechte verzor ging: de oudste kater in het pension is liefst dertig jaar oud. LEIDERDORP Con-Bravura speelt morgen, zaterdag 13 maart, de maandelijkse bingo in het clubgebouw in Leiderdorp. Aanvang: 20.00 uur, zaal open: 19.30 uur. Informatie: 071- 219300. Dorpsraad Stompwijk wil maatregelen Jocelyn Brinkenberg, omringd door haar kinderen. Een kwart eeuw is zij werkzaam in de Leiderdorpse peuterspeelzaal 't Speelbankje. .Peuters van nu zijn zoveel mondiger en zelfstandiger dan vroeger'. foto jan holvast Jocelyn Brinkenberg viert 25-jarig jubileum stompwl)k»gerry repel De verkeersveiligheid in de nieuwbouwwijk achter het Kla verblad in Stompwijk wordt er niet beter op. „Het terrein daar was oorspronkelijk bedoeld voor bedrijven, maar zoals de situatie nu is, is het vragen om ongelukken", zegt M. van Bem- melen, lid van de Dorpsraad Stompwijk. Gisteravond kwam de de verkeerssituatie aan het Klaverblad ter sprake tijdens de vergadering van de raad. Aan het Klaverblad is jaren lang alleen een bedrijventerrein geweest. Sinds kort staat er een sporthal en liggen er sportvel den. Bovendien wordt er nu een heel nieuwe woonwijk ge bouwd. Door de nieuwbouw kunnen transportbedrijven hun wagens nergens meer kwijt. „Ze zetten die wagens overal maar neer, op hoeken, bij uitritten of gewoon langs de openbare Aveg", dorpsraadslid A. van der Haar „Vooral in het weekeinde is da een probleem. Veel wagens rij den op het buitenland. Dt chauffeurs komen vrijdagmid dag terug en gaan vaak zondag middag weer weg. De wagens staan er dus op de tijden dat de sporthal en -velden ook de meeste bezoekers trekken." Van Bemmelen merkte op dat ook het verkeer van en naar de nieuwbouwwijk problemen op levert. „Sommige bedrijven rij den met heel grote wagens. Als die vanuit het bedrijf de weg opdraaien nemen ze de hele wegbreedte in beslag. En als daar langs de kant ook nog wa gens geparkeerd staan, hebben de chauffeurs helemaal weinig zicht." Voorzitter van de raad, wet houder J. van Erp van Leids chendam, gaf toe dat de situatie aan het Klaverblad niet opti maal is. Maar een pasklaar ant woord heeft hij ook niet. Dat er een oplossing moet worden ge vonden voor de gevaarlijke situ atie bij het Klaverblad, daar is iedereen het over eens. Mis schien dat meer controle op het fout parkeren en desnoods be keuren door de politie ook al verbetering kan brengen. Het is onzeker of CDA'er N. Mandema wel de opvolger wordt van Van der Reijden. Mandema uitte zich tijdens de raadsvergadering gisteravond nadrukkelijk tegen nieuwbouw van het raadhuis aan de Lijtweg en wekte daarmee het ongenoe gen van het college. Volgens Mandema was haar voor de ver gadering al te verstaan gegeven dat zij 'in verband met haar toe komstig wethouderschap vóór de nieuwbouw behoorde te stemmen'. „Ik moet tot mijn spijt constateren dat in Oegst geest de democratie een gevoe lige deuk heeft opgelopen." Mandema viel met een eigen toespraak openlijk Van der Reij den en het grootste gedeelte van haar fractie af. Alleen ge steund door fractiegenoot M. Jansen betichtte zij het college bijna openlijk van een gebrek aan integriteit in de raadhuis discussie. „Mijn afwijkende standpunt mag geen invloed hebben op mijn opvolging van Van der Reijden", vindt ze zelf. „Als ik alleen vóór nieuwbouw had gestemd omdat ik straks collegelid word, had ik van nacht niet kunnen slapen. Als dat de eis is voor het wethou derschap, hoeft het voor mij Fractievoorzitter DJ. de Ruij- ter verwacht echter dat het CDA-bestuur nog wel zal praten over de positie van Mandema. „Ik vind dat zij de discussie over haar opvolging zelf zou moeten aanzwengelen, maar kennelijk is ze dat niet van plan. Wat het bestuur zegt kan ik niet voor spellen. Zelf zal ik dat debat niet beginnen. Mijn fractieleden hebben het recht een eigen me ning te verkondigen." PvdA-wethouder T. Kohlbeck wil alleen kwijt dat hij het moei lijk vindt dat Mandema de inte griteit van het college openlijk in twijfel heeft getrokken. „Maar de beslissing over de opvolging van Van der Reijden ligt binnen het CDA." miepde graaff Ze begint de ochtend in de speelzaal met het draaien van klassieke muziek. Daar worden de peuters rustig van, is de erva ring van leidster Jocelyn Brin kenberg (53). En zij weet na 25 jaar waarover ze praat. Jocelyn is een soort pionier, zo men wil de peetmoeder van de peuterop- vang in Leiderdorp. Zowel de ouders als de plaatselijke wer kers in de gezondheidszorg be schouwen haar als fenomeen op het gebied van de peuterpsy chologie. Laatstgehoorde op merking in die richting van een arts: „Als Jocelyn zegt dat er met dat kind niks aan de hand is, dan is er niks aan de hand." Geconfronteerd met die op merking lacht ze maar wat voor zich uit en helpt intussen een kind met een plakwerkje en een ander met z'n veters. Vol aan dacht voor dat ene peutertje in de rij van hoeveel eigenlijk in die 25 jaar? „Geen idee. Dat is echt niet te tellen. Het moeten er duizenden zijn geweest. Ik zie de kinderen later op straat natuurlijk vaak terug. Meestal herken ik hen dan aan de moe ders. Die zijn niet zoveel veran derd; de kinderen natuurlijk wel." Kelder 1 Een kwart eeuw geleden begon Jocelyn met haar eerste groepje twee- tot vierjarigen in een don kere, vochtige kelder onder een kerk. Als ze daar uit het raam keek, zag ze alleen maar benen voorbijlopen. Dat deprimeren de onderkomen is al twintig jaar geleden vervangen door een voormalig schoolgebouw vol licht, lucht en ruimte. Maar het peuterspeelzaalwerk is bepaald niet meegegroeid, zegt Jocelyn. „Dat staat echt nog in de kinderschoenen. Dit werk wordt helaas nog steeds ondergewaardeerd. We hebben lange wachtlijsten en altijd te weinig plek." Waarbij dient te worden aan getekend dat de gemeente Lei derdorp destijds vooruitstre vend genoeg was door als één van de allereerste gemeenten met peuteropvang te beginnen. Jocelyn Brinkenberg was de eer ste betaalde kracht. De Leidse was dolbij met haar baan. „Ik zat in de kinderbescherming. Daar heb ik zoveel ellende ge zien, daar kon ik niet meer te gen. Dan is dit hier wel een we reld van verschil." Twintig kinderen per ochtend die een kakafonie van geluid met zich meebrengen. En dat 25 jaar lang. Toch verveelt of ir riteert het Jocelyn nooit. Zelf heeft ze geen kinderen. „Het voordeel is dat ik thuis met m'n voeten op de bank kan gaan zit ten. Daardoor kan ik hier al het geduld opbrengen." „Kinderen zijn in principe al tijd leuk. Zelden dat je denkt: nou nee.... Ze zijn altijd eerlijk en ontwapenend. Ik heb bij voorbeeld net een nieuwe bril waarover ik maar bleef twijfe len. Zegt één van de kinderen dat 'ie schattig is. Meteen had ik er vrede mee. Ja, ik ga vaak op hun oordeel af." „Feitelijk is het werk in al die jaren alleen maar plezieriger ge worden. Het contact is veel be ter. Ik bedoel: de peuters van nu zijn zoveel mondiger en zelf standiger dan die van 25 jaar geleden. Je kunt hele gesprek ken met de kinderen hebben, dat kan ik me van vroeger echt niet herinneren. En dan: op de ze leeftijd zijn ze toch het leuk ste? Dat aanhankelijke, dat knuffelige... zodra ze wat ouder zijn, is dat er helaas af." Ouders, (ex)peutertjes en an dere belangstellenden kunnen Jocelyn Brinkenberg zaterdag middag van vier uur tot half zes de hand schudden. De re ceptie wordt gehouden in de peuterspeelzaal aan het Kwik staartplein. OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK Het raadhuis aan het Oegst geester Wilhelminapark blijft zijn functie behouden. De ge meenteraad deed gisteravond nog geen uitspraak over een op lossing voor de gebrekkige ambtelijke huisvesting, maar verwierp wel definitief de mo gelijkheid van een nieuw raad huis aan de Lijtweg. F.ven leek het erop dat de be slissing over de ambtelijke huis vesting zou worden uitgesteld tot na de gemeenteraadverkie zingen in maart 1994. Nadat was gebleken dat slechts zes van de zeventien raadsleden vóór nieuwbouw zouden stem men, trok het college zich ruim een uur terug. B en W besloten de discussie tenminste een jaar uit te stellen. Tot woede van de raadsleden, die zich na een kwartier van verhit beraad uit spraken tegen nieuwbouw. Slechts de drie wethouders, twee CDA'ers en een WD'er spraken zich uit voor nieuw bouw. Geld was gisteravond het be langrijkste twistpunt. Fractie voorzitter A. Kuntze van de WD meent dat het college veel te weinig geld wil uittrekken voor nieuwbouw. „AJs we van de col lege-ramingen voor nieuwbouw uitgaan krijgen we geen raad huis dat de kwalificatie 'visite kaartje' verdient", vond hij. De afwijzing van nieuwbouw aan de Lijtweg betekent niet au tomatisch dat een gedeelte van de ambtenaren onderdak vindt in de Jelgersmakliniek. Die uit spraak wilde de raad gister avond niet doen. Wel bleek dat een klein gemeentekantoor aan de Lijtweg en een dependance aan de Geversstraat weinig steun kunnen vinden. Welke oplossing uiteindelijk wordt gevonden is voorlopig onduidelijk. Het college moet zijn huiswerk overdoen en daar bij uitgaan van een bestuurlijk centrum in het huidige raad huis. Mogelijkheden voor een dependance aan de Gevers straat, op de Kamsteeglocatie of in de Jelgersmakliniek werden gisteren in de wandelgangen genoemd. Het aceent bij Kooreman ligt in de perfecte afwerking tot in de kleinste onder deeltjes. Bij elk produkt dat onze toonzaal verlaat. Maar ook in advies, begeleiding en service na aankoop zijn we alert op ogen schijnlijk kleine zaken. Zoals de garantie, de snelle aflever- en montagedienst en natuurlijk het verse kopje koffie tijdens uw bezoek. Typisch Kooreman dus! WOO WOONADVISEURS MEUBELPLEIN LEIDERDORP TELEFOON 071-894300

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17