Speciale predikanten voor slachtoffers Bijlmerramp Kerk Samenleving Gebedspauze Leken kunnen sacrament van stervenden toedienen VRIJDAG 12 MAART 1993 oick van der plas. 071-161421 KORTWEG Rembrandt De-visie van Rembrandt op het Jodendom staat op woensdag 17 maart centraal tijdens een bijeenkomst van de Vrijzinnige Geloofsge meenschap NPB, afdeling Lisse-Sassenheim en omstre- ken. Theologe Ridderhof- Boon geeft aan de hand van een dia-presentatie inzicht in de rol die joden in het leven van de schilder hebben ge speeld. De bijeenkomst wordt gehouden in het ge bouw aan de Julianalaan 17 'in Sassenheim en begint om 20.15 uur. Gospelfestival De grote zaal van de Gerefor meerde Kerk van Hazers- woude-Dorp biedt op 13 maart voor het zesde achter eenvolgende jaar onderdak aan een gospelfestival. Op het programma staan optre dens van de groepen Expec tation, No Limit en Tear down the walls. Het festival begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt tien gulden. Het evenement wordt georganiseerd door G.j.V. 'Achter Hem aan', kof fiebar De Schutse en het gospelkoor 'Rising Hope'. Zakenlieden Antiekhandelaar Willem van de Aarsen is op dinsdag 16 maart gastspreker tijdens een bijeenkomst van de Full Gospel Business Men's Fellowship International (ook wel de Volle Evangelie Zakenlieden genoemd). De 'koffie-meeting' wordt ge houden in motel-restaurant De Gouden Leeuw in Voor schoten en begint om 20.00 uur. De koslen bedragen 10 gulden per persoon (inclusief koffie en gebak). Zingend geloven In de Katwijkse Vredeskerk wordt komende zondag een meditatie-zangdienst gehou den. Voorganger is dominee P. van der Horst en organist Ton Glasbeek begeleidt de samenzang. De zanggroep 'Vocalis' uit Leiden verleent muzikale medewerking. De dienst in het kerkgebouw aan de Voorstraat 35 begint om 17.00 uur. Zomerkampen De folder 'Kijk over je grens, mens' bevat informatie over internationale, oecumeni sche zomerkampen, die ge organiseerd worden door de Ecumenical Youth Council in Europe (EYCE). De doelstel- rfcng van deze organisatie is het tot elkaar brengen van jongeren uit de hele wereld. Be minimum-leeftijd voor de kampen is over het algemeen 16 jaar. Voor meer informatie kan contact worden opgeno men met de Werkgroep EY- CE-Nederland, Postbus 99, 3970 AB Driebergen, tele foonnummer 03438-23284. Springrock '93 Youth for Christ Nederland en de NCRV organiseren op 20 maart Springrock '93. Het gaat hier om een toonaange vend rock/metal festival op het gebied van de gospelmu ziek. Er zijn optredens ge pland van negen bands. Springrock wordt gehouden in de Merwehal in Dordrecht en begint om 13.00 uur. Het programma duurt tot 23.30 uur. Kaarten zijn tot en met 19 maart verkrijgbaar bij de VW-bespreekbureau's en kosten 54,50 gulden. Aan de kassa van Springrock moet voor een kaartje 60 gulden worden neergeteld. Voor de verwerking van de vliegramp kunnen bewoners van de Bijlmermeer vanaf volgende week terecht bij de Molukse predikant O. Ruff en zijn gereformeerde collega C. Zoutman-Blanksma. De twee worden zondag in Bode graven bevestigd als speciale predikanten voor de Bijl merslachtoffers. Initiatiefnemer is een Amster dams bedrijf dat van mening was dat voor de hulpverleningx aan de slachtoffers van de Bijl merramp permaflènt een predi kant aanwezig moest zijn. Het bedrijf, dat anoniem wenst te blijven, benaderde de Kontakt- raad van Kerken in Amsterdam Zuid-Oost, die uiteindelijk Ruff en Zoutman bereid vond het werk op zich te nemen. In deze Kontaktraad participeren her vormden, gereformeerden, lu theranen, hemnhutters (leden van de Evangelische Broederge meente) en rooms-katholieken. Beide predikanten hebben voor twee jaar een aanstelling van drie dagen per week gekre gen. In de gereformeerde kerk 'Nieuwe Stad' aan de Ganzen hoef in de Bijlmermeer zullen ze gesprekken met hulpzoekers voeren en vrijwillige hulpverle ners begeleiden. Zoutman-Blanksma: „We zijn aangesteld voor twee jaar, maar er is slechts voor één jaar geld. Dus er wordt nog gezocht naar sponsors." Ruff is voorganger in de Molukse Protestantse kerk in Den Helder, maar kan zijn nieu we werk combineren met zijn eigen gemeente. Zoutman vindt het een mis verstand dat het te laat is voor het aanstellen van een dergelij ke predikant. „Het is inderdaad al meer dan vijf maanden gele den dat de ramp gebeurde, maar geestelijke problemen zijn er volop. Vaak komen ze nu juist naar boven: het post-trau- matischestress-syndroom." Een groep Israëlische soldaten onderbreekt de dagelijkse patrouille voor een kort gebed aan de Klaagmuur, de heiligste plek voor het jodendom. De harde wind maakt het noodzakelijk om hun handen beschermend op het keppeltje te houden. foto»cpa Anglicaan Arnold voorzitter Konferentie Europese Kerken De anglicaanse deken John Arnold is gisteren gekozen tot voorzit ter van de Konferentie van Europese Kerken (KEK). Hij volgt patri arch Aleksej II van Moskou op, die in 1964 voorzitter van de KEK werd. Het centraal comité van de KEK, dat vergadert in de Duitse stad Iserlohn, koos de orthodoxe metropoliet Jeremie Caligiorgis en de Deense lutherse predikante Birgitta Thyssen tot vice-voorzitter. Bij 'de KEK zijn 120 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken aangesloten met ongeveer 250 miljoen leden. 'Religieus geïnspireerde ideologie gevaarlijker dan communisme' den haag* anp rentie utrecht* Een religieus geïnspireerde ideologie is gevaarlijker dan het communisme ooit is geweest, zegt de Sudanese bisschop Ma- cram Max Gassis. De religie spreekt het meest persoonlijke nisme deed dat niet. Daarom is het huidige regime in Sudan, dat onder de dekmantel van de Islam opereert, zo wreed. De 54-jarige bisschop van El Obeid, die als balling in West- Europa woont, zei dit gisteren in Den Haag op een persconfe- de rk mensenrech- Justitia et Pax. Eerder deze week sprak hij in Genève tot de VN-commissie voor de mensenrechten, die heeft besloten dat een speciale rapporteur de situatie van de mensenrechten in Sudan moet onderzoeken. Het Sudanese regime dwingt met martelingen en moordpar tijen de bevolking haar ideolo gie te aanvaarden. Dat geldt niet alleen voor de christenen maar ook voor de moslims die ongeveer 95 procent van de be volking De Nederlandse" bisschoppen hebben, met het oog op het steeds nijpender priesterte kort, de gelovigen gewezen op het feit dat ook leken het sa crament van de stervenden kunnen toedienen. Het is wei nig bekend, maar dat mag al sinds het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965). Leken kunnen als 'buitenge wone bedienaren van de heili ge communie' het sacrament van de stervenden toedienen, staat in het boekje 'Bidden met stervenden', dat de Natio nale Raad voor Liturgie op ver zoek van de bisschoppen heeft uitgegeven. Dat meldt '1-2-1', het officiële orgaan van de Ne derlandse RK Kerk. De kerk maakt onderscheid tussen het sacrament van de zieken en dat van de sterven den. Het eerste sacrament moet door een priester wor den toegediend. Dit moet bij- als e is i ernstige ziekte of hoge ouderdom, zodat het sacra ment troost en kracht geeft tij dens de ziekte of de laatste stervensfase. Het sacrament van de ster venden wordt toegediend als de dood nadert. Het is de teer spijze of viaticum, die de ster vende kracht geeft bij zijn overgang naar het eeuwige le ven. Leken mogen dit sacra ment toedienen. De bisschop pen denken daarbij in de eer ste plaats aan de pastoraal werk(st)ers. maar ook andere gelovigen zijn ertoe gemach tigd, bijvoorbeeld degenen die de zieke regelmatig de zieken communie hebben gebracht. Bovendien kunnen leken de stervende ook de ziekenzegen geven, als de stervende niet meer in staat is de communie te ontvangen. Kroatische moraaltheoloog: pil toegestaan De rooms-katholieke moraal theoloog Ivan Fucek uit Kroatië vindt dat vrouwen de pil mogen slikken als zij slachtoffer van verkrachting dreigen te worden, zoals in het voormalige Joego slavië het geval is. In dat geval is de pil 'een legi tieme vorm van verdediging te gen een onrechtvaardige agres sor' en geen 'afwijzing van het geschenk der liefde', aldus de pater jezuïet in het Italiaanse katholieke tijdschrift II Sabato. Fucek doceert aan de pause lijke Gregoriana-universiteit in Rome. Hoewel de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk het ge bruik van de pil afwijst, heeft Fucek de indruk dat zijn me ning onder moraaltheologen 'wijd verbreid' is. Europese doopsgezinden weigeren homowerkgroep groningen «anp Het Europees congres van doopsgezinden, dat in mei in het Franse Colmar wordt ge houden, heeft zijn toestemming geweigerd voor een workshop van de Nederlandse werkgroep Homo-Hetero. Een deel van de congresgangers zou het niet eens zijn met een dergelijk te ken van tolerantie tegenover homoseksuele doopsgezinden. Dit heeft ds. R. Yetsenga, lid van de werkgroep, meegedeeld. „De klok wordt volledig terugge draaid", zegt hij teleurgesteld. Yetsenga vindt de weigering vreemd omdat het Wereldcon gres van de doopsgezinden, ruim twee jaar geleden in Win nipeg, een dergelijke workshop wel toeliet. Tijdens dit Wereldcongres kon er openlijk over homo- seksulaiteit gesproken worden. Een groep van ongeveer hon derd doopsgezinde homoseksu elen en medestanders hield bui ten het congrescentrum een ge bedsbijeenkomst 'voor verbre ding van de visie van de kerk, zodat homoseksuelen en les- biënnes zich er ook thuis kun nen voelen'. Op het driedaagse congres in Colmar, dat op 20 mei begint, wilde de werkgroep weer pre sent zijn. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ouddorp: H. Zweistra te Maartensdijk; te Heeg: G.P. den Hol lander te Nieuw-Stadskanaal. Aangenomen: naar Metslawier-Nij- awier en Oosternijkerk: J. van Dijk, kandidaat te Stadskanaal. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwegein-Zuid (SOW) (docent O.T. in Irian Jaya): B.L. van der Woude, l.l. predikant te Oostwold (Gr). M.C.TanisteSliedrecht. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Leerdam: P. Melis te Nieuw Beijerland; te Haarlem: C.A. van Dieren te Stolwijk. Bedankt: voor Middelharnisen voor Zwolle: A.J. Gunst te Tholen; voor Unionville (Can.): W. Harmck te Ka- pelle-Biezelinge; voor Sint Annaland: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Zoe- termeer: J.J. van Eckeveld te Zeist; voor Hoofddorp: A.J. Gunst te Tholen. GEREF. GEMEENTEN in NED. Beroepen: te Veenendaal: J. Roos te Chilliwack (Canada); te Barneveld: J. Roos te Chilliwack (Canada), die be dankte voor Krimpen aan den IJssel. HET WEER ROB GROENLAND Amplituden Het beginnende lente-seizoen openbaart zich niet alleen in ande re wolkenluchten, maar ook in veel grotere amplituden. Met het begrip amplitudo in de meteorologie be doelen we het verschil tussen dag en nachttemperatuur. De nachten zijn zeker in maart nog lang genoeg om vooral bij helder weer de tem peratuur flink te laten dalen, terwijl overdag de instraling steeds sterker wordt om het kwik omhoog te ja gen. Gisternacht vormde de provin cie Groningen een goed voorbeeld van een groot amplitudo. Bij zonsopkomst wezen de thermome ters standen aan van min 6 graden, terwijl in de middag de plus 10 graden werd gehaald. In onze regio werd maximaal al 12 tot 13 graden gehaald en het lijkt er sterk op dat dit het temperatuurbeeld voor de komende middagen gaat worden. In de hogere luchtlagen van de tro posfeer (5 tot 10 kilometer) heeft zich nu een stevige rug van hoge- luchtdruk ontwikkeld, die zich aan de westzijde laat vollopen met war me lucht. De as van deze rug ligt de komende vier dagen ten oosten van Nederland, met als gevolg dat ons land volop gaat profitéren van een zuidelijke stroming. Aan het aardoppervlak vinden we het hoge- drukgebied terug boven de Balkan meteen sterke uitloper naar het Noordzeegebied. Depressies en frontensystemen worden gedwon gen een andere koers te gaan vol- gén. De hoofdbaan voor depressies wordt in het komende weekeinde uitgelegd over Schotland naar Noorwegen. Misschien dat tijdens de passage over de Noordzee rand- bewolking nog net tot over onze kust kan strijken. Al met al lijken de zonneschijnkansen voor dit weekeinde groot te worden. Wel is het zo dat door de dagelijkse sterke opwarming krachtig opstijgende luchtbellen (thermiek) kunnen ont staan, waarbij het hemelgewelf al snel met cumuluswolken vol komt te zitten. Een ander fenomeen dat spe- ciaal in het westelijk deel van onze regio dit weekeinde kan optreden, is het verschijnsel zeewind. Vrijwel elk jaar zie je dat de eerste warme dagen in maart ook de eerste zee windsituaties van het seizoen ople veren. De zeewind is in feite een luchtcirculatie die ontstaat als het temperatuursverschil tussen zee en land te hoog is opgelopen. Tij dens het invallen van de zeewind kan er tussen het strand en het ge bied verder landinwaarts een tem peratuurverschil van soms 10 gra den worden opgebouwd. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In .het algemeen veel be wolking en vooral noord van Bergen af en toe re gen. In het zuiden aan de lijzijde van de Noorse ber gen af en toe zon. 's Nachts nauwelijks overdag maxima rond 7 graden, zondag in het noorden iets hoger. Zweden: Perioden met zon, vooral in het noorden ook enkele wolkenvelden. Vrijwel overal droog, en in Sma- land in de nacht en och tend kans op mist. Minder koud. temperaturen die in de middag in vrijwel het hele land oplopen tot 6 9 graden, zondag in het noorden nog iets hoger. Oenemarken: Perioden met zon, vooral morgen ook enkele wolkenvelden. Vrij wel overal droog.en in dê nacht en och tend kans op mist. Maxima rond 7 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland zwaar bewolkt en nu en dan regen. Elders vrijwel droog en wolkenvelden. In zuidoost Engeland morgen ook af en toe zon. Maxima tus sen 10 en 12 graden. België en Luxemburg: Droog en perioden met zon. Maxima 10 tot 15 graden. Noord-en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon, zondag in het westen enkele wolkenvelden. Droog. Maxima tussen 12 en 16 graden. Portugal en Madeira: Portugal: In het algemeen veel bewol king en nu en dan regen. Morgen later op de dag in het zuidwesten enkele op- kiaringen. Maxima aan zee 15 tot 17 graden. Madeira: vandaag half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Morgen wat meer zon én droog. Maxima vandaag 21 graden, morgen wat koeler. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag perioden met zon en droog. Morgen in het algemeen veel be wolking en enige tijd regen, maar in het noordoosten waarschijnlijk nog wat zon en droog. Maxima aan zee 18 graden, morgen iets lager. Canarische Eilanden: perioden met zon, ook enkele wolkenvel den en droog. Maxima ongeveer 22 gra den. Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag nog perioden met zon en droog, morgen half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Vandaag maxima tussen 19 en 23 gra den, morgen aanmerkelijk koeler. Tune sië: vandaag wolkenvelden, ook af en toe zon en plaatselijk een bui. Morgen meer zon en droog. Maxima geleidelijk oplopend tot 18 graden morgen. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Maxima 14 tot 17 graden, maar aan de voet van de weste lijke Pyreneeën bij föhn plaatselijk tot 20 graden. Mallorcaenlbiza: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen toenemende bewolking en later mogelijk een bui. Maxima ca. 16 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In de Dolomieten en de Italiaanse Alpen zonnig en temperatuur op 2000 meter in de middag iets boven nul. Op Corsica, Sardinië en in de rest van Italië flinke perioden met zon en droog. Maxima: 11 graden in de Povlakte, 14 graden Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Maxima ge leidelijk oplopend tot ongeveer 15 gra den. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en .zuidkust en op Cyprus geleidelijk meer zon. Vandaag in het oosten nog kans op een bui, morgen overal droog. Maxima aan zee geleidelijk oplopend tot ongeveer 16 graden. In de omgeving van Istanboel droog, zonnig I overdag wat hogere temperatu- bewolkt 55 o opklaringen h,sd 1 windrichting g 19 temperatuur Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZATEROAG 13 MAART 1993 Zon-en maanstanden Zon op 06.57 zon onder 18.37 Maan op 00.42 Maan onder09.03 Waterstanden Katwijk Hoogwater 6.23 en 18.50 Laag water 2.16 en 14.56 Weerrapporten 12mrt7 u /I r 2JLÈ TH? n

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16