Leiden Bedrijven sluiten de rijen Quintus wil naar pand Breestraat Woontoren mag wolken krabben 'Laatste woord is aan de minister' Een vleugje Beverly Hills Eigenaar Vlietpark opgepakt VRIJDAG 12 MAART 1993 chef* gert visser, PLV -CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 Om beter te onderhandelen met gemeente Winkels en bedrijven binnen de Leidse singels hebben zich verenigd in één organisatie. De nieuwe belangenbe hartiger heet SOL en gaat op 1 april officieel van de slag. SOL staat voor Samenwerkingsverband van Onderne mers in Leiden. Bestaande overlegorganen worden opge heven. leiden wim koevoet Met de nieuwe organistie willen de ondernemers beter kunnen onderhandelen met de gemeen te. Tot nu toe moest de ge meente met tal van organisaties zaken doen als het over de bin nenstad ging. In praktijk bleek dat deze groepen nogal eens verschillende opvattingen had den, waardoor de kans dat on dernemers door de gemeente uit elkaar werden gespeeld, groot was. Het SOL was al een half jaar in de maak. Midden standers en ondernemers besef fen dar zij aan de vooravond van tal van belangrijke ontwik kelingen in Leiden (autoluwe binnenstad, Sleutelhof, crimi naliteitsbestrijding) met één mond moeten praten. .Alleen dan kan Leiden het Winkelier haalt kassa terug leiden* Een 40-jarige Leidse groentehandelaar heeft gisteren zijn gestolen kassa kunnen terughalen. De man had 's morgens vroeg zijn zaak aan de Haarlemmerstraat geopend. Een onge veer 20 jaar oude man wist binnen te dringen, greep de kassa en liep weg. De groenteman zette de achtervolging in en en pakte de kassa weer af. Hij had echter geen handen meer vrij om de dief vastte houden. Bedrijfsleider betrapt leipen De bedrijfsleider van een supermarkt aan het Levendaal is onlangs door een collega betrapt op diefstal. De man, een 29- jarige inwoner van Lisse, nam na sluitingstijd regelmatig goede ren weg. Er werd een val opgezet, en de dief werd met goederen ter waarde van enkele honderden guldens in zijn bezit aange troffen. Er is aangifte gedaan bij de politie. Bejaarde aangereden leiden Een 84-jarige vrouw uit Leiden is gistermorgen aangere den op de kruising Lammenschansweg/Koninginnelaan. De vrouw stak over op het zebrapad. Een 31-jarige inwoner van Oegstgeest gaf geen voorrang en schepte het slachtoffer. Zij is met lichte verwondingen opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Holtlant college krijgt prijs leiden Door zich te laten sponsoren door familie en vrienden tijdens een 24-uurs lesrriarathon, hebben leerlingen van het Leidse Holtlant college 32.000 gulden ingezameld voor Artsen Zonder Grenzen. De leerlingen volgden 24 uur lang lessen, gege ven door eigen leerkrachten en gastdocenten, Het Holtlant Col lege haalde gemiddeld per leerling 116 gulden op. Ongelukken sl -j Het is vragen om I ongelukken in de nieuwbouwwijk achter het Klaverblad in Stompwijk. Valentino A Q ^a'er|tino verklaart I -7 uitjouw naam de liefde aan diegene waar je al zo lang een oogje op had en regelt een af spraakje. belangrijkste koopcentrum in de regio blijven en alleen dan kan het Leidse bedrijfsleven 'medezeggenschap met ver gaande bevoegdheden' krij gen", aldus Th. Nagel, de secre taris van het SOL. Onder de pa raplu van het SOL scharen zich de winkeliersverenigingen Haarlemmerstraat en Breestraat (inclusief V&D en Hema), de ambulante handel (van de woensdag- én zaterdagmarkt), de stichting Beestenmarkt, de winkeliers van de Doezastraat en die in de stationsbuurt. De organisatiestructuur en doelstellingen worden op 29 maart op een openbare leden vergadering toegelicht. Een van de voornemens is het uitgeven van een SOL-bullctin. Dc eerste verschijnt in week 11 in een op lage van duizend exemplaren. "p M 'I j gp leiden Een vleugje Beverly Hills op Leids grondgebied: de gemeente Leiden heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van 33 luxe villa's op één van de laatst overgebleven stuk jes bouwgrond in de Stevenshof. De koopprijs van de woningen zal variëren van bijna een half miljoen tot 585.000 gulden, met een uit schieter van 710.000 gulden vooreen vrij staande villa met een flink stuk eigen grond. Over enkele weken begint de verkoopcam pagne. Verwacht wordt dat er voldoende be langstelling bestaat voor de peperdure villa's omdat de markt voor duurdere woningen ui terst krap is. De (half)vrijstaande woningen zijn niet alleen duur, maar hebben ook een exclusief, eigentijds uiterlijk. Drie architecten bureaus, Knappers en Mulder/Van Tussen broek uit Leiden en Homan/Osório Loba- to/Yanovshtchinsky uit Den Haag tekenen voor het ontwerp. Elk bureau ontwierp 11 wo ningen: acht geschakelde en drie geheel vrij staande. De villawijk, aan de rand van de Stevens hof, wordt omringd door water zodat feitelijk sprake is van een eiland. Via een viertal brug getjes worden de toekomstige 'eilanders' ver bonden met de rest van de wijk en met de polder. Als de verkoop wil vlotten, begint de bouw dit najaar. tekening pr leiden hans koenekoop Een 14 etages hoge woontoren mag op het HCG-terrein aan de Zoeterwoudseweg verrijzen. Het massale protest uit de omlig gende wijken tegen de bouw van de Leidse 'wolkenkrabber' vond gisteravond geen gehoor bij de raadscommissie volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. Alleen de So'cialistiese Partij raakte onder de indruk van de overvolle vergaderzaal in het Gulden Vlies, waar woordvoer ders van de protesterende be woners onder luid applaus ge bruik maakten van hun spreek recht. Horizonvervuiling noe men zij de woontoren. „Vrijheid van uitzicht is een groot goed", riep D. den Os, die 82 bewoners van de Tuinstadwijk vertegen woordigde. Voor de bewoners van de nieuwe huizen op het voormali ge HCG-terrein weegt het ver lies van 1 uur zon per dag heel zwaar. „De zon valt precies weg in de namiddag en dat is nou juist zo'n kostbaar moment. Dat is het tijstip waarop je na een dag hard werken nog even wilt genieten van het zonnetje", ver kondigde L Verheij van de HCG-bewonersvereniging. De bezwaarmakers kregen slechts medeleven van de Leid se politici. Tegen het bouwplan was niets meer in te brengen, vonden zij. Het verleden speel de hen daarbij parten. Een vorig bouwplan voor het terrein van dezelfde projectontwikkelaar, met een even hoge woontoren, hadden zij al eens goedgekeurd. Omdat toen nog geen mensen woonden in de naaste omge ving, waren er geen bezwaren gerezen. Het plan was door de ontwikkelaar afgeblazen wegens gebrek aan interesse voor de peperdure appartementen. De erde ette- het grote woningtekort Leiden aan als argument voor goedkeuring. Omdat de prijzen van de appartementen in de nieuwe woontoren drastisch zijn verlaagd, verwachten ze nu wel grote belangstelling. ..Ik weet van een heleboel mensen dat ze hoog willen wonen", zei CDA'erC. Kramp-Heitink. Maar voor SP-voorman C. Vergeer waren de prijzen nog niet laag genoeg. „Bovendien wordt het bepaald geen ranke woontoren, zoals was toegezegd. Deze bouwmassa Interesse in oude telefooncentrale leiden valerie leenheer loman leefmans Studentenvereniging Quintus is met de PTT in onderhandeling over de aankoop van de oude telefooncentrale aan de Bree- straat/Boommarkt. Het immen se pand staat al geruime tijd leeg. „We hebben nog geen bod gedaan. We onderzoeken of het plan haalbaar is. Maar we zijn zeker wel geïnteresseerd in het pand", aldus Loek Eenens, van de stichting Houwhamer die het huidige onderkomen van Quin tus aan de Korte Mare beheert. De PTT besloot de centrale te verkopen nadat als gevolg van een reorganisatie bij de afdeling Telekom, het pand leeg kwam te staan. „Er zijn gegadigden maar er is nog niets concreet", liet een woordvoerder van .de PTT keer op keer weten. Nu blijkt Quintus een van die gega digden te zijn. Quintus begon in 1979 als een kleine, nieuwe Leidse studen tenvereniging maar groeide de afgelopen jaren als kool. Inmid dels schommelt het ledental rond de 1400. Het verenigings gebouw (het voormalig Katho liek Militair Tehuis) op de hoek van de Korte Mare en de Oude Singel moest onder druk van de ledenaanwas en geluidseisen verschillende keren worden ver bouwd en gerenoveerd. Ook werden de belendende panden om die redenen aangekocht. Voor de juridische en finan ciële aspecten van die aanko- De voormalige PTT-centrale aan de Boommarkt wordt mogelijk het ri pen en verbouwingen werd een aparte stichting met de naam Houwhamer opgericht en die stichting (waar voornamelijk oud-leden zitting hebben) ver huurt dan weer de sociëteit aan de studentenvereniging. Ondanks de diverse verbou wingen voldoen de bij elkaar getrokken panden aan de Korte Mare nog steeds niet optimaal. Zo heeft de buurtvereniging ge regeld bij politie en gemeente aan de bei getrokken over de e onderkomen van studentenvereniging Quintus. foto hielco kuipers overlast van gaande en komen- stevig' is, waardoor er weinig de bezoekers van de sociëteit. geluidsoverlast zal ontstaan. Volgens Polleke Peeters, lid Wanneer Quintus de telefoon- het van bestuur van Quintus, is centrale aankoopt is het na Mi- de studentenvereniging vooral nerva de tweede studentenvere- geïnteresseerd in het gebouw niging die zich aan de Bree- aan de Breestraat omdat het 'zo straat vestigt. Corporaties in Voorschoten en Leiden fuseren leiden wim koevoet Gemeentebesturen in deze regio zijn nog niet zo ver maar de Leidse woning bouwvereniging Zijl en Vliet en de christelijke woning bouwvereniging Voorschoten hebben elkaar al wel gevon den: ze gaan fuseren. De al gemene ledenvergaderingen van beide corporaties heb ben reeds ingestemd met het voornemen in 1994 samen te smelten. De belangrijkste re den voor de fusie is dat vol gens de besturen van Zijl en Vliet en 'Voorschoten' volks huisvesting steeds meer een regionale aangelegenheid wordt. Voorbeelden zijn dc toekomstige regionale wo ningtoewijzing en het plan dat zes gemeenten in deze regio hebben gemaakt om op- eikaars polders te bouwen. Dergelijke ontwikkelingen dwingen ook corporaties over gemeentegrenzen heen te kijken. 'Voorschoten' en Zijl en Vliet zullen samen 3800 wo ningen beheren. De corpora ties waren sinds eind vorig jaar in fusiebesprekingen verwikkeld. Taakopvatting, beleid, werkwijze, organisatie en cultuur bleken al snel goed op elkaar aan te sluiten De nieuwe organisatie stelt zich ten doel mensen te hel pen die niet zelfstandig in hun huisvesting kunnen voorzien met goede en be taalbare woningen in Voor schoten en Leiden. Opnieuw kwam het gisteren tot een confrontatie tussen de poli tie en M. Laken op diens recrea- terrein aan de Vlietweg. De poli tie trad op om huurders van huisjes op het terrein toegang te verschaffen. Enkele agenten knipten de sloten door van het hek dat Laken onlangs om zijn terrein liet zetten. De eigenaar zelf werd in de boeien geslagen en meegenomen naar het bu reau omdat hij tegenwerkte. Het nieuwe hek zorgt al enige dagen voor de nodige commo tie rond het Vlietpark. Huurders van huisjes kunnen het terrein alleen verlaten als Laken het hek opent. Dat doet hij alleen voor mensen die hij kent of zich willen identificeren. Volgens La ken staat het hek er om poten tiële dieven van zijn terrein te Woensdag werd het hek ook al door enkele agenten openge- Papenwegse polder: bebouwen of groene bufferzone? De politie knipt het hek van het terrein van M. Laken open. De g ander vast op de video. broken omdat Laken weigerde een voor hem onbekende dame van zijn terrein af te laten. Gis terochtend meldden zich twee huurders die het terrein op wil den. Laken zei het hek niet te kunnen openen omdat dit door de politie was beschadigd. Ge waarschuwde politie-agenten verschaften zich daarop met be hulp van een betonschaar toe- gang.tot het terrein. De hele ac- werd door Laken op de video „Ze sprongen als wilden op mijn terrein. Ik probeerde het alleen maar te verdedigen", al dus Laken die witheet is over het feit dat de politie ook zijn vrouw heeft vastgepakt: „Dat krijgt nog een staartje." Huur ders van het terrein hebben aangekondigd Laken aan te kla gen wegqns wederrechtelijke vrijheidsberoving. De Leidenaar op zijn beurt verklaarde op nieuw de huur zo snel mogelijk te zullen opzeggen. „En het hek gaat weer op slot." leiden hans koenekoop Rijk, provincie, gemeente. In die volgorde geldt nog altijd het be stuurlijk gezag in ons land. Als minister Alders van VROM zegt dat de Papenwegse polder groen moet blijven, dan is dat geen loze kreét. Het is een dui delijke vingerwijzing naar de gemeenten in de Leidse regio, die in een gezamenlijke struc tuurvisie onder meer deze pol der voor woningbouw hebben aangewezen. Komt het op een werkelijke confrontatie aan met de minister, dan zal uiteindelijk de Raad van State een oordeel moeten vellen. Alders voorlichter D. Robertus laat er geen onduidelijkheid over bestaan. „De minister geeft aan dat het heel erg moeilijk zal worden om de Papenwegse pol der een andere bestemming te geven. Een gemeente kan dat willen, een provincie kan dat goedkeuren, maar het laatste woord is toch aan de minister. Hij is primair verantwoorde lijk." Alders schermt met zijn macht als minister. Hij is hoger in rangorde dan provincie en gemeente. Zijn onomwonden mening vloeit voort uit zijn voornemen om tussen Den Haag en Leiden een groene buf ferzone in stand te houden. De Papenwegse polder hoort daar bij. Deze week maakte hij dat standpunt zwart op wit kenbaar in een brief aan de tuindersbon den. „En ik ga er niet vanuit dat de minister zijn mening op kor te termijn zal herzien", voegt Robertus daar nog aan toe. Moet nu de Leidse regio de Papenwegse polder maar hele maal uit het hoofd zetten en uit de structuurvisie schrappen? Zelfs als blijkt dat bebouwing van vliegveld Valkenburg het alternatief voor bebouwing van de polder onmogelijk is? Het lijkt verstandig, gezien de krasse uitspraak van een machtige mi nister. Als Alders nu al zo reso luut is, dan zal elke poging om de polder verder te bestuderen verspilling van tijd, energie en geld zijn. Maar gemeente en provincie kunnen het ook hoog spelen en het op een confrontatie met de minister aan laten komen. Er moet nog een heel traject wor den afgelegd voordat het zover is. Het duurt nog vele jaren voordat Alders werkelijk aan bod is. Hij heeft namelijk geen invloed op de procedure die de structuurvisie vanaf nu gaat doorlopen. Stedebouwkundige D. Half- werk is secretaris van de stuur groep Leidse regio. Hij kent als een van de weinigen het inge wikkelde proces waarin de visie nu verzeild zal raken. „Dc pro vincie is nu als eerste aan zet. Ik verwacht dat zij in september of oktober met een 'notitie keuze varianten' komt. Daarin worden de verschillende visies die vanuit de diverse regio's zijn aangereikt, met elkaar vergele ken Daarna stelt de provincie een 'nota beslispunten' vast waarin de bouwlocaties staan die ver dere ontwikkeling behoeven. De provincie zelf verwerkt de idee- en in een streekplan, de ge meenten springen daar op in met de bestemmingsplannen „lk vermoed dat we dan al iq 1994 zijn beland. Op dat mo ment gaan ook pas de bczwaai schriften meetellen." In dat hele proces kan de Pa penwegse polder gewoon in de race blijven.«„Het is onwaar schijnlijk, zeker gezien de mas sale protesten en de weerstand van de gemeente Voorschoten, maar niet verboden", zegt Hall werk. „In theorie is het mogelijk dat de provincie beslist dat de Papenwegse polder mag wor den volgebouwd en dat Voor schoten er een woonbestem mingaan geeft." Dan pas komt Alders om de hoek kijken. Als de minister of zijn opvolger niet van me ning verandert, zal hij de pro int te <'ii gemeenten i<>i <i<- orde moeten roepen. Blijven die toch dwars liggen, dan is het fi nale oordeel aan de Raad van State.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15