Italiaanse regering krijgt vertrouwen Kohl in de slag voor Duits solidariteitspact Buitenland Tibetanen herdenken opstand Steun Duitse keizer voor Russische revolutie 1917 j - HUMAN RIGHTS IN TIBET? Chinese stad wordt verboden voor fietsers Suharto gaat vijf jaar door Japan ontgoocheld en verbitterd over rijkdommen van Kanemaru Franse oppositie boos over benoeming Joxe DONDERDAG 11 MAART 1993 AFP Agence France Pr«* ANP Algemeen The Independent IPS* Inter Pre«Serv>ce RTF Waar zit transseksueel in synagoge? Jeruzalem» De Israëlische rabbijnen worden geconfronteerd met een nieuw probleem. Zij moeten uitmaken of een trans- seksueel in de synagoge moet zitten tussen de mannen of de vrouwen. Die zitten in de synagoge apart. De vraag is gesteld door iemand, gehuwd en vader van twee kinderen, die een ope ratie heeft ondergaan om van geslacht te veranderen. Anti-abortusactivist schiet arts dood pensacola» De strijd om het recht op abortus in de Verenigde Staten heeft gisteren een arts, die een abortuskliniek had, het le ven gekost. De 31-jarige schutter gaf zich onmiddellijk na zijn daad over aan de politie. Voor hij het dodelijk schot loste riep hij: „Dood u alstublieft geen baby's meer". Afgelopen zondag had hij zijn kerkgemeente gevraagd te bidden dat de arts zijn „zondige daden" op zou geven. Tweede verdachte aanslag WTC gepakt newark De Amerikaanse politie heeft gisteren een tweede ver dachte aangehouden in het onderzoek rond de bomaanslag op het Wereldhandelscentrum in New York. De verdachte is een 25- jarige, tot Amerikaan genaturaliseerde scheikundig ingenieur uit Kuwayt en een kennis van de eerder aangehouden Mohammed Salameh. Overstromingen treffen Nebraska omaha Zeker 1.500 mensen in de Amerikaanse staat Nebraska zijn de afgelopen dagen dakloos geworden door de zwaarste overstromingen sinds vijftien jaar. IJsschotsen hebben vier rivie ren geblokkeerd waardoor deze begin deze week buiten hun oe vers traden. Massamoord onder burgers Cambodja phnom penh Zeker 29 burgers zijn de afgelopen nacht gedood tijdens een aanval op hun dorp in het noordwesten van Cam bodja. Het zou vooral om Vietnamezen gaan. Het bloedbad is vermoedelijk het werk geweest van strijders van de Rode Khmer. De regering in Phnom Penh zegt overigens dat er 34 doden en 33 gewonden zijn. Litouwen heeft nieuwe premier Vilnius» Het Litouwse parlement heeft gisteren de 45-jarige ex- communist Adolfas Slezevicius tot premier gekozen. Hij heeft twee weken de tijd gekregen om een nieuwe regering te forme ren, die als hoofdtaak krijgt de economie uit het diepe dal te ha len en de sterk stijgende prijzen weer aan de teugel te krijgen. Aartsbisschop bekent seksuele relaties albuquerque» Aartsbisschop Robert Fortune Sanchez (58) van Santa Fe in de Amerikaanse staat New Mexico heeft toegégeven dat hij in de jaren zeventig met drie vrouwen die indertijd nog gene twintig jaar waren uit zijn bisdom een seksuele rela tie heeft gehad. Mgr. Sanchez betreurt zijn optreden, zo liet hij in een verklaring weten. „Ik heb altijd geprobeerd niemand leed of teleurstellingen te berokkenen." Savimbi dreigt Portugezen in Angola luanda» Unita-leider Jonas Savimbi beschuldigt Portugal ervan een moordaanslag op hem voor te bereiden. Het Portugese pers bureau Lusa berichtte gisteren dat Savimbi heeft laten door schemeren dat Portugese burgers in Angola doelwit kunnen worden van vergeldingsaanvallen. Savimbi wees erop dat hij niet in Portugal is, maar dat er wel veel Portugezen in Angola zijn. Roemenen willen naar Argentinië bukarest» Meer dan 16.000 Roemenen hebben een verzoek in gediend om te mogen emigreren' naar Argentinië, sinds dat land per 1 maart de immigratieregels versoepelde. Dat heeft de Ar gentijnse ambassadeur in Roemenië gisteren gezegd. Argentinië versoepelde de immigratieregels met de bedoeling Oosteurope anen aan te trekken voor banen in fabrieken en in de landbouw. De Duitse Keizer Wilhelm. II heeft in 1917 en 1918 tientallen miljoenen betaald aan Lenin, Trotski en andere belangrijke bolsjevistische leiders, met het doel een einde te maken aan de oorlog met Rusland. Dat ont hult het Duitse weekblad Stern, dat zich baseert op documenten uit geheime archieven van de communistische partij van de Sovjetunie. Historici vonden in de archie ven talrijke berichten over bankoverschrijvingen, die aan tonen dat de Russische revolu tionairen zijn betaald door Duitsland. Indertijd beweerden hun vijanden dat al, maar de beschuldiging is altijd ontkend door zowel Duitsland als de Sovjétunie. Stern publiceert onder meer een schrijven van 8 januari 1918 van de Reichsbank, de toenami- ge centrale bank van Duitsland, gericht aan Trotski, waarin wordt bevestigd dat ,,50.000.000 goudroebels zijn overgemaakt ten behoeve van de volkscom- Duitsland sloot na de revolu tie op 3 maart 1918 in Brest-Li- tovsk vrede met de nieuwe machthebbers in Rusland. De Duitse autoriteiten hadden al openlijk in april 1917 hun me dewerking verleend aan de te rugkeer van Lenin en een tiental van zijn naaste medestanders naar Rusland, via Duitsland. Lenin betaalde wel zelf het treinkaartje om te voorkomen dat hij ervan beschuldigd zou worden met de Duitse autoritei ten onder een hoedje te spelen, zo schrijft Stern. Roerig debat in Senaat Milaan zonder stadsbestuur De Italiaanse premier Giuliano Amato heeft gisteren tij dens een tumultueuze zitting van de Senaat voor de twaalfde keer het vertrouwen gekregen van de vier rege ringspartijen. Hij had hierom gevraagd na de weigering van president Scalfaro een omstreden anti-corruptiede creet te ondertekenen. klasse amnestie te verlenen. Om deze verdenking kracht bij te zetten, gooiden leden van de fascistische MSI en de Lega Nord namaakbankbiljetten in het rond. De voorzitter van de Senaat, Giovanni Spadolini, die vergeefs probeerde de rust weer te laten keren, sprak van een 'beschamende vertoning'. Amato riep zowel coalitiege noten als oppositie op hem te steunen zodat de parlementaire commissie die hervorming van het kiesstelsel voorbereidt haar werk kan afmaken. Alle grotere partijen zijn het er inmiddels over eens dat het systeem van rome eelco v De premier liet gisteren al zijn' spreekwoordelijke subtiliteit va ren en verdedigde met passie en af en toe schreeuwend zijn regering. „Er heerst hier een on uitstaanbare sfeer van intole rantie", zei hij toen minister Conso (justitie) bij binnen komst werd getractëerd op een oorverdovend gejoel. De oppositiepartijen eisten luidkeels het heengaan van de regering, omdat het door Conso opgestelde decreet een poging zou zijn de corrupte politieke peking upi-afpplan ruim 10 miljard gulden te investeren in openbaar ver voer door de aanleg van me trolijnen en in rondwegen. ALL POL'l >CAL PRISONERS \N TIBET new delhi» Het was gisteren precies 34 jaar geleden dat de Tibetanen in opstand kwamen tegen China. Het protest, tien jaar nadat China in 1949 de Hima- laya-staat annexeerde, werd in bloed gesmoord. In de Indiase hoofdstad New Delhi, waar veel Tibeta nen hun toevlucht hebben gezocht, werd gisteren gedemonstreerd. Het protest verliep zonder noe menswaardige incidenten. De Tibetaanse ballingen mochten echter niet optrekken naar de Chinese am bassade. Ook in Tibet zelf werd gedemonstreerd. Dit protest verliep wat moeizamer. De Chinese politie arresteerde zeker 18 Tibetanen. foto afp Om een einde te maken aan de enorme verkeersopstoppingen die de economische vooruit gang belemmeren, gaat het stadsbestuur van Guangzhou (Kanton) het meest gebruikte transportmiddel in China, de fiets, verbieden. Een eerste stap in de richting van een to taalverbod voor tweewielers is dat de belangrijkste straten in het centrum vanaf juni over dag verboden terrein zijn voor fietsers en motorrijders. De helft van de zes miljoen inwoners van Guangzhou bezit een fiets en er rijden zo'n 220.000 motoren rond. Dage lijks fietsen nog eens 100.000 fietsers uit omliggende plaat sen binnen. Volgens burge meester Li Ziliu hinderen de verkeersproblemen een snelle re economische ontwikkeling. Het stadsbestuur is ook van VN onderzoekt situatie Sudan geneve .Rlr-DPA-AFP evenredige vertegenwoordiging moet worden ingeruild voor een districtenstelsel. Nilde Jotti, lid van de ex-com munistische PDS. werd gisteren tot voorzitter van deze commis sie benoemd. In Milaan trad dinsdag zowel de gemeenteraad als burge meester Borghini af, om de weg vrij te maken voor nieuwe ver kiezingen in juni. Zowel het stadsbestuur (een coalitie van socialisten, liberalen, christen democraten en sociaal-demo craten) als de oppositie (Groe nen en Lega Norte) willen met een schone lei beginnen. In Mi laan zijn meer dan 120 politici, ondernemers en ambtenaren in voorlopige hechtenis genomen wegens corruptie. Tegen nog eens 500 is een onderzoek gaande naar corruptie- en smeergeldpraktijken Politie Egypte treedt hard op tegen extremisten cairo «ap-gpd Bij vier acties van de Egyptische politie tegen moslim-extremis ten in de hoofdstad Cairo en in het zuidelijke Aswan zijn giste ren 26 mensen omgekomen. De meeste slachtoffers Helen in As wan toen de politie de al-Rah man moskee omsingelde om een protestmars te verhinderen. De fundamentalisten openden vanuit het gebedshuis het vuur. De onrust in Aswan, die uit brak nadat een dag eerder in Cairo het proces was begonnen tegen 49 fundamentalisten, leidde tot acties in andere delen van het land. De beklaagden in Cairo zijn lid van Al-Gama'a al Islamiya (de Islamitische De mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties heeft gisteren in Genève onder ande re Irak, Iran en Cuba t*roor- deeld wegens schendingen van de mensenrechten. Waarne mers moeten naar Irak, Sudan en Cuba om over de situatie ter Groep), de gewelddadigste plekke te rapporteren. Ook Zaï re en Myanmar (Burma) kregen onder uit de zak van de com missie. De genoemde landen zouden zich schuldig maken aan martelingen en executies. Egypte's fundamentalistische organisaties. Ze worden onde meer beschuldigd vnn het in ge vaar brengen van de nationali eenheid en de openbare orde Zwitserland kiest vrouw in kabinet BERN Rtr-DPA Zwitserland krijgt toch een vrouwelijke minister. Het parle ment in Bern heeft gisteren in gestemd met de benoeming van vakbondsleidster Ruth Dreifuss (53). Hiermee is een crisis in de Alpenfederatie voorkomen. Een week geleden wees het parle ment de benoeming van haar sociaal-democratische partijge note Christiane Brunner af. De parlementsstemming over de benoeming van Dreifuss werd mogelijk nadat de vorige week gekozen sociaaldemocraat Francis Matthey zijn functie ter beschikking stelde. Dreifuss kreeg 144 van de 228 stemmen. Ze wordt de tweede vrouwelijke minister in de Zwitserse ge schiedenis. Brunner werd vorige week weggestemd door de zoge naamde burgerlijke partijen, die samen met de SP als sinds 1959 een coalitieregering vormen. Brunner uitte zich als vak bondsleidster kritisch tegenover het leger en nam een liberaal standpunt in over het abortus vraagstuk. Haar afwijzing deed een storm van protest opwaai- berlun hans hoogenduk correspondent Bondskanselier Kohl heeft de grote partijen in Duitsland opgeroepen de handen ineen te slaan en het solidari- teitsakkoord voor de opbouw in de ex- DDR te aanvaarden. „Het gaat om de toekomst van ons land", zei de kanse lier aan de vooravond van het overleg tussen de regering en de 16 deelstaten. Bij een debat in de Bondsdag verdedigde CSU-minister Waigel (Financiën) giste ren de voorgenomen kortingen van de sociale uitkeringen. Hij wees belasting verhogingen voor 1995 om de eenheid te financieren van de hand, omdat die ge zien de recessie 'vergif voor de conjunc tuur' zouden zijn. SPD-fractieleider Klo- se zei daarentegen dat lastenverhogin gen onvermijdelijk zijn. Hij voegde daar aan toe dat zijn partij de snoeipïannen van de regering in de sociale sector zal blokkeren. Vanaf vandaag wordt in Bonn twee da gen door de regering en de minister-pre sidenten van de 16 deelstaten achter ge sloten deuren onderhandeld over het so- lidariteitsakkoord. Mochten de partijen er niet uitkomen, dan wil Kohl het over leg nog een dag verlengen. De kansen op een akkoord worden ge ring geacht, in Bonn wordt gezegd dat Kohl erop rekent dat de sociaal-demo cratisch geregeerde deelstaten, gesteund door enkele CDU-deelstaten in de ex- DDR, het regeringsplan in de Bondsraad (de Duitse Eerste Kamer), afwijzen. Daarna moet dan een bemiddelings commissie bestaande uit vertegenwoor diger van de Bondsdag en de Bondsraad een compromis vinden. In dat geval is niet vóór juni een besluit te verwachten. Bij het overleg staan drie posities tegen over elkaar. In de eerste plaats het Fede rale Consolidatieprogramma, FCP, van de regering. In de tweede plaats het in Potsdam aangenomen concept van de 16 deelstaten en in de derde plaats om een 20-puntenplan van de oppositionele SPD. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om de meer dan 100 miljard mark die jaar lijks aan overheidssteun voor de nieuwe deelstaten noodzakelijk zijn. Het FCP van de regeringscoalitie gaat er van uit dat de uitgaven van de centrale regering, de deelstaten en de gemeenten jaarlijks niet meer dan drie procent mo gen stijgen. In de tweede plaats zal de vorig jaar afgeschafte solidariteitstoeslag voor de opbouw in de nieuwe deelstaten op 1 januari 1995 weer worden inge voerd. Verder zal de accijns op benzine en die sel op 1 januari 1994 worden verhoogd. De hoogte hangt af van de mogelijke in voering van een autobaanvignet. Ook zal de overheid op alle niveaus ruim 13 mil jard mark bezuinigen. Dat betekent kor ting van alle mogelijke sociale uitgaven. Belastingvoordelen ter hoogte van 6.5 miljard mark worden geschrapt. En in de laatste plaats zal de Treuhand. het semi- overheidsbedrijf dat de vroegere Oost- duitse staatsbedrijven moet privatiseren en saneren, 50 miljard ontvangen om in dustriële kernen te behouden. De sociaal-democraten willen vooral de in hun ogen sociale onrechtvaardighe den in het regeringsconcept veranderen. Zij wensen een solidariteitsafdracht voor de beter verdienenden vanaf 1 juli dit jaar. De opbrengst wordt op 20 miljard mark geschat. Daarmee moet vooral de werkverschaffing op ecologisch gebied in de ex-DDR worden betaald. Ook de sociaal-democraten willen de be lasting op benzine en diesel verhogen Daarnaast bepleiten zij de invoering van een energiebelasting. Verder moeten af trekposten voor de belasting worden ge schrapt en dient ook in Oost-Duitsland een vermogensbelasting worden inge voerd. Het korten van de uitkeringen is voor de SPD taboe. In totaal zeggen de sociaal-democraten met hun voorstellen de noodzakelijke 100 miljard per jaar bij een te kunnen krijgen. Het plan van de deelstaten is een men geling van het regerings- en het SPI) programma. Wezenlijke verschillen be staan over de verdeling van de noodza kelijke middelen. De deelstaten wensen, onafhankelijk van hun politieke kleur, een groter deel van de opbrengsten uit de lastenverzwaring dan de centrale re gering hen nd wil toestaan. Daarbij gaat het om ongeveer 20 miljard mark per jaar. Daarnaast hebben de minister pre sidenten van de deelstaten hun veto uit gesproken over een korting van de socia Ie voorzieningen. tokyo dpa-anp „Die man is al 78 jaar oud en nog altijd heeft hij niet genoeg." Een JapanseTV-commentator sprak dinsdagavond de gedachten uit die miljoe nen ontgoochelde en verbitterde Japanners onge twijfeld door het hoofd spookten bij het lezen en horen over de zaak Kanemaru. Shin Kanemaru, die nog geen jaar geleden gold als de machtigste politicus in Japan, is gevallen. En zo diep dat zelfs de geharde Japanse burger het nauwelijks kan bevatten. Met de zaak Kanemaru is een nieuw hoogtepunt in de reeks corruptiezaken bereikt. In vorige affai res ging het nog om giften en steekpenningen die door politici werden verdeeld onder partijgeno ten. Kanemaru lijkt met de financiële overvloed ook zijn eigen zakken te hebben gevuld. Toen de politie dinsdag de woning en de kanto ren van Kanemaru binnenviel, werden daar enor me rijkdommen aangetroffen. Het openbaar mi nisterie moest laadkarretjes gebruiken om de goudstaven en de dozen met certificaten van ren tedragende waardepapieren af te voeren. Het tot nu toe aangetroffen vermogen wordt ge schat op zeker zes miljard yen (bijna 100 miljoen gulden). Een deel daarvan heeft Kanemaru niet aan de belastingdienst opgegeven. Dat was aan leiding voor het onderzoek naar en de aanhou ding van Kanemaruafgelopen zaterdag. Premier Miyazawa, tevens waarnemend voorzit ter van de LDP, verontschuldigde zich dinsdag in het parlement voor „de vergissingen" van zijn partijgenoot. Hij beloofde opnieuw hervormingen te zullen introduceren die moeten leiden tot een 'schone'politiek. Maar weinigen hebben daar vertrouwen in. Poli tici kunnen namelijk van hun salaris bij lange na niet voldoen aan alle verplichtingen in hun kies district. De parlementariërs moeten daarom een beroep doen op de leider van hun factie binnen de partij voor financiële bijdragen. Die halen dat geld bij elkaar door giften en schenkingen aan te nemen van bedrijven en organisaties. 'Socialisten bedrijven vriendjespolitiek jakarta» De Indonesische president Suharto is vandaag begonnen aan zijn zesde ambtstermijn van vijf jaar. Na zijn installatie sprak het 71-jarige staatshoofd de Volksvergadering toe. Suharto, die sinds 1966 aan de macht is, werd gisteren bij gebrek aan tegenkandidaten bij acclamatie 'herkozen' als president. Generaal Try Sutrisno werd tot vice-president benoemd. foto aff PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse oppositie is laaiend over de golf politieke benoe mingen van de op zijn laatste benen lopende socialistische re gering. „Ze verliezen de verkie zingen, maar houden vast aan de macht", aldus een woord voerder. De socialisten zijn vol gens de oppositie schaamteloos bezig om hun politieke vrien den aan een goede baan in het staatsapparaat te helpen. De oppositie stoort zich met name aan de benoeming van defensie-minister Pierre Joxe tot voorzitter van de Franse reken kamer. De 58-jarige Joxe werd gisteren, elf dagen voor de eer ste ronde van de verkiezingen, door premier Pierre Berëgovoy met onmiddellijke ingang voor die goedbetaalde functie be noemd. Pierre Joxe ii in ieder ronder de pan n de geval voor elf j< nen omdat de rekenkamer pas op zijn 69ste met pensioen hoeft. Zijn porte feuille wordt de komende we ken door de premier beheerd. De benoeming van Joxe is on getwijfeld de spectaculairste maar zeker niet de enige poli tieke benoeming van de socia regering in zijn nada listische gen. Diver alistische i i advii fge- zijn di lopen weken beloond met cc fraaie ambassadeurspost in rei exotisch oord. Anderen moete het doen met een troostprij' zoals drie naaste medewerker van Jack Lang (cultuur en on derwijs). Ze zijn benoemd tc hoofdinspecteur voor het on derwijs. Minder glorieus da hun huidige functie, maar z hoeven na 28 maart in ieder g< val r rhetarbeidsbure.il

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7