Kamer bereid tot verkoop merendeel aandelen PTT Meeste kamerleden houden tijd over voor bijbaantjes Wellicht meer duidelijkheid over dood IKON-joumalisten Binnenland Arbeidsinspectie kijkt strenger naar werkplek 'Welkom in de bruisende binnenstad' D'Ancona: Bolkestein is stemmingmaker Tijd voor de schoonmaak 'Douane sjoemelt bij invoer nieuwe auto' Neptandarts opgepakt DONDERDAG 11 MAART 1993 Betere controle uitgifte kentekenplaten den haag Minister Maij-Weggen van verkeer wil het gebruik van valse kentekenplaten tegengaan. Binnenkort komt de minis ter met een plan voor een betere controle van afgifte en inname van kentekenplaten. De automobielverenigingen RAI en BOVAG dringen hier al enige tijd op aan. Eis drie jaar wegens mishandeling Amsterdam Omdat een 33-jarige Amsterdammer zijn 72-jarige buurman met een mes heeft toegetakeld, hem heeft beroofd en vervolgens drie dagen in een kast heeft opgesloten, zou hij een celstraf moeten krijgen van drie jaar waarvan een halfjaar voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat zei officier van justitie Buitendijk gisteren bij de Amsterdamse rechtbank. De verdachte heeft bekend, maar zei te handelen uit angst voor een vriend, die mee heeft gedaan maar gisteren niet terechtstond. Volgens deskundigen is de verdachte enigszins verminderd toe rekeningsvatbaar. Uitspraak 24 maart. Hamer Wiegel eventjes voor zoon Eric Leeuwarden In de Statenzaal van de Friese provinciehuis in Leeuwarden gaf commissaris van de koningin Hans Wiegel gis termiddag zijn voorzittershamer even aan zijn zoon Eric en diens 'collega' Marijke de Haan. Eric en Marijke hebben vorig jaar indruk gemaakt tijdens een sessie van het landelijk jeugd- parlement in Den Haag. Om die reden zijn de twee nu tot voor zitter van het Friese Jeugd Parlement (FJP) gebombardeerd. Het doel is jongeren tussen de 16 en 18 jaar bewust te maken van de politiek. NGL stemt in met salarisakkoord Dordrecht De leden van het Nederlands Genootschap van Le raren (NGL) hebben ingestemd met het salarisakkoord in het onderwijs. Over de aanzienlijke verslechtering van de wacht geldregeling is de NGL niet te spreken. Maar er staan voldoende goede dingen tegenover, zo oordeelde de verenigingsraad giste ren. Vooral de salarisverbetering en het arbeidsmarktbeleid, waardoor werkloze leraren wellicht beter aan een andere baan kunnen worden geholpen, kreeg de handen op elkaar. De Twee de Kamer keurde het akkoord dinsdag goed. De overige bonden ABOP, KOV en PCO houden hun ledenraadpleging ook deze maand. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Perse Extra controle in bedrijfstak met veel uitval den haag Een doorsnee ambte naar ziet niet alle dagen driedui zend gebakjes bij elkaar. Het lek kers stond gistermiddag in de hal van het nieuwe onderkomen van het ministerie van Volksgezond heid, Ruimtelijke Ordeningen Milieu in de Haagse binnenstad. De traktatié was bedoeld als ge baar van de Haagse onderne mers. Onder het motto 'Welkom in de bruisende binnenstad van Den Haag' lieten de VROM'ers zich het gebak goed smaken. FOTO ANP nieuwege1n anp In bedrijven met veel ziektever- arbeidsongschiktheid, schort wellicht iets aan de af- beidsomstandigheden. De Ar beidsinspectie is van plan dit jaar een groot aantal extra in specties uit te voeren in be drijfstakken met een hoge uit- Deze nieuwe aanpak past in het overheidsbeleid om het be roep op Ziektewet en WAO te rug te dringen. Tot eind dit jaar worden steekproefgewijs in specties uitgevoerd in de pa pierindustrie, de kleding- en textielindustrie, de elektroni sche industrie en in het onder wijs. In de bouw en in de land bouw, waar het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid al sinds jaar en dag tot de hoogste irt Nederland behoort, geldt al extra toezicht. De inspecties zijn gericht op de arbeidsomstandigheden, zoals de inrichting van werk ruimten, veilig gebruik van ma chines en werktuigen, omgaan met gevaarlijke stoffen, schade lijk geluid en de inrichting van de werkplek. In het onderwijs zijn de inspecties gericht op leerlingwezen, bedrijfsscholen, centra voor vakopleiding en vormingscentra voor leerplich tigejongeren. In de kleding- en textielindus- Met voorstel voor quota immigratie den haag«anp Minister D'Ancona van WVC vindt dat WD-fractfeleider Bol kestein zich schuldig maakt aan 'stemmingmakerij'. Ze doelt op zijn pleidooi om de komst van buitenlanders naar Nederland te beperken. Bolkestein stelde heeft het kabinet al 'lijnen ge- voldoen. D'Ancona zei gisteren voor de AVRO-radio dat ze een quotumregeling niet mogelijk acht voor ex-Joegoslaven en oorlogsvluchtelingen en even min voor EG-ingezetenen, maar alleen op het gebied van gezins hereniging. Volgens D'Ancona begin deze week voor een quo tumregeling voor immigranten in te stellen per land van her komst. Hij wees er daarbij on der meer op dat landen als de Verenigde Staten en Canada al sinds jaar en dag een dergelijke regeling kennen. De opmerkingen van Bolke stein waren ingegeven door het Trendrapport dat de bewinds lieden van volkshuisvesting, Al ders en Heerma, eind vorige week publiceerden. Daarin zei den ze tot 2005 162.000 huizen extra te willen bouwen om aan de vraag naar huisvesting door vooral de immigratie te kunnen trokken' door eisen te- stellen aan inkomen en huisvesting. Ze verwijt Bolkestein daarom 'kre tologie'. Bolkestein is op zijn beurt weer gepikeerd over de kritiek van D'Ancona. Volgens zijn woordvoerder heeft de WD- fractievoorzitter niet gepleit voor een quotumregeling voor vluchtelingen en oorlogsslacht offers. Het ging Bolkestein om gewone immigranten. „De mi nister is erg onzorgvuldig. Zij beschuldigt Bolkestein van din gen die hij niet gezegd heeft. Hoe kun je je daar nu tegen ver weren?" SAP vraagt om samenwerking linkse partijen den haag gpd Links Nederland moet de krachten bundelen en als één blok meedoen aan de kamer verkiezingen van mei 1994. Dat kan met een eigen lijst, lijstver- bindigen of het samen uitdra gen van een aktieprogramma op hoofdpunten. Dit stelt het bestuur van de Socialistische Arbeiders Partij (SAP) in een open brief aan een groot aantal linkse groeperin gen en organisaties. Volgens de SAP heeft 'rechts' te lang de dienst uitgemaakt. De SAP stuurt aan op een 'wervende, inspirerende linkse beweging' die kan bijdragen aan 'het herstel van hoop voor hen die naar alternatieven zoe ken maar geen vertrouwen meer hebben in de PvdA'. De enige manier om dat te berei ken is samenwerking, aldus de SAP. Nu Maij afziet van splitsing in nutsbedrijf en commercieel bedrijf CDA en PvdA zijn bereid op termijn een meerderheid van de aandelen PTT te verkopen. Overigens gebeurt dat niet in één keer, maar gefaseerd over een jaar of vier a vijf. De eerste aandelen komen vermoedelijk volgend jaar al op de markt. In Den Haag wordt aangenomen dat het kabinet morgen op voorstel van PTT-minister Maij-Weg- gen een besluit neemt. den haag .gpd den haag. anp WD'er Van Erp spant de kroon met zestien nevenfuncties raad van advies van de snoep- goedfabriek Mars in Veghel. CDA-fractieleider Brinkman is een groot voorstander van ne venfuncties. Door buiten het Binnenhof iets te doen, houdt het kamerlid 'voeling' met de samenleving en de kiezer, meent hij. Zijn fractie heeft daar goede nota van genomen want van de 54 CDA'ers zijn er slechts vier die zich uitsluitend concentreren op de politiek. Kamerleden die bijverdienen mogen niet alles houden. De eerste 13.000 gulden per jaar is vrij. Van wat zij meer ontvan gen, wordt de helft afgetrokken van het inkomen als kamerlid ontvangen. Dat is ongeveer 110.000 gulden per jaar exclu sief een belastingvrije onkosten vergoeding. Naar verluidt is de PTT als be drijf ongeveer 15 miljard gulden waard. De aandelen zijn nu in handen van de Staat. Op zich zelf is het mogelijk een deel van de aandelen op de markt te gooien. De PTT zelf wil dat graag, omdat het bedrijf dan ge makkelijker particulier kapitaal kan aantrekken. Dat acht het der wordt. CDA en PvdA zijn ook op dit gebied de grenzen tussen de EG-landen open gaan. Op grond van de Machti gingswet uit 1988 moet de Staat echter een meerderheidsbelang behouden. In het wetsvoorstel van minister Maij wordt de mo gelijkheid geschapen meer aan delen te verkopen, zodat de Staat minderheidsaandeelhou- bedrijf hard nodig om zich staande te kunnen houden in de slag op de telecommunica tiemarkt die zal losbarsten als daar mee akkoord, al willen in de toekomst wel een vinger in de pap houden bij het staats bedrijf omdat de PTT naast commerciële ook publieke ta ken vervult. Die 'vinger in de pap' zou dan vooral moeten gelden voor bepaalde belangrij ke strategische besluiten over de koers. Hoewel een en ander in poli tiek Den Haag al eerder ge spreksonderwerp is geweest, is er nu een nieuwe situatie ont staan. Omdat minister Maij on langs heeft laten weten af te zien van een splitsing van PTT- Telecom in een nutsbedrijf en een commercieel bedrijf, zijn PvdA en CDA door de bocht. Die splitsing was in de Machti gingswet uit 1988 vastgelegd en zou plaatsvinden per 1 januari volgend jaar. Maij heeft die bepaling nu ge schrapt. Wèl zijn er met PTT af spraken gemaakt die er voor moeten zorgen dat de puur commerciële activiteiten en de nutstaken niet door elkaar gaan lopen. Een meerderheidsaan deel van de staat is dan niet meer nodig, zo redeneren de re geringspartijen. Naar verwachting zal minister Maij in eerste instantie zo'n 25 procent van de PTT-aandelen via de beurs willen verkopen in het voorjaar van 1994. Vervol gens zouden in twee volgende stappen nog eens gelijke pak ketten aandelen van de hand gedaan moeten worden. De he le operatie zou rond 2000 zijn afgerond. De verkoop van het eerste pakket zou tegen de 4 miljard gulden kunnen opbrengen. Mi nister Kok van financiën wil dit geld graag gebruiken voor verla ging van het financieringste kort. Maij wil het overgrote deel gebruiken voor investeringen in de infrastructuur. trie zullen ongeveer duizend van de 2.700 bedrijven worden geïnspecteerd. In deze sector komt 2,6 procent van de werk nemers in de WAO terecht, ter wijl het landelijke cijfer twee procent is. De aandacht voor de kledingindustrie en de textielin dustrie ligt vooral in het hoge ziekteverzuim. Dat is daar res pectievelijk 12 en 10,4 procent, terwijl het landelijk gemiddelde op 8,2 procent ligt. In de papierindustrie worden 110 van de 460 bedrijven geïn specteerd. Het WAO-cijfer ligt hier weliswaar op het landelijke gemiddelde van 2 procent, maar het ziekteverzuim is met 9,2 een volle procent hoger. De inspecties worden overal op dezelfde manier uitgevoerd. Met de werkgevers worden schriftelijke afspraken gemaakt over het opheffen van eventuele tekortkomingen. Als bij controle blijkt dat de afspraken niet zijn nagekomen, kan een proces verbaal volgen. Bij ernstige te kortkomingen kunnen bedrijfs activiteiten direct worden stil gelegd, maar een dergelijke maatregel wordt in de praktijk vrijwel nooit genomen. 'Gemeente hoeft geen huis op gifgrond te kopen' PEN HAAG GPD Minister Alders van milieu wei gert aan de wens van CDA en PvdA tegemoet te komen dat de overheid woningen op vervuilde grond in alle gevallen moet op kopen. De regeringspartijen houden echter vast aan het ver plicht opkopen door gemeenten van hui2en die op vervuilde grond staan, ook ais de grond niet door de gemeente is uitge geven. Alders verzet zich vooral om dat het rijk hierdoor enorm op kosten wordt gejaagd. In Neder land zijn 4 miljoen huizen ge bouwd op niet door gemeenten uitgegeven grond. Hij wil daar om alleen de naar schatting 20.000 woningen laten opkopen die op door gemeenten uitgege ven vervuilde grond zijn ge bouwd. Op de vraag hoe schoon de vervuilde grond na afloop van de reiniging dient te worden, was de minister 'voorzichtig'. In principe moet de schone grond voor alle mogelijke functies be schikbaar zijn (onder meer als moestuin en kinderspeelplaats), maar „niet in alle gevallen, op alle plaatsen, dient de grond de zelfde functie te hebben". Vol gende week zet de Kamer de behandeling voort. Van de honderdvijftig leden van de Tweede Kamer zijn er slechts achttien die zich uitsluitend richten op hun werk in het par lement. De andere 132 kamerle den hebben allen een of meer al dan niet betaalde nevenfunc ties. Sommigen grossieren erin. De WD'er Van Erp heeft maar liefst zestien onbetaalde bij baantjes. De CDA'er Gerritse heeft de meeste betaalde func ties: vijf. Dit blijkt uit het jaarlijkse overzicht dat de Tweede Kamer maakt van de nevenfuncties van de parlementariërs. De politici zijn verplicht elk jaar op te ge ven of en voor wie zij werk ver richten buiten de politiek. Zo kan worden nagegaan of de functie van volksvertegenwoor diger niet onder invloed kan ko men te staan van (financiële) belangen elders. De meeste kamerleden met nevenfuncties krijgen daarvoor niet betaald. Vaak gaat het om bestuursfuncties bij stichtingen van uiteenlopende aard. Van de kamerleden hebben er 42 een of meer betaalde nevenfuncties. De 'Top 5' bestaat uit Gerritse (CDA, vijf), Van Iersel (CDA, vier), Vermeend (PvdA, drie), Vreugdenhil (CDA, drie) en voorzitter Deetman (CDA, twee). Bij D66, Groen Links en de Reformatorisch Politieke Fe deratie (RPF). De functies waarvoor kamer leden betaald krijgen, zijn vaak commissariaten of advi seurschappen bij bedrijven. Zo zitten Vermeend en zijn WD- collega Linschoten samen in de arnhem Het voorjaar zit in de lucht. Nog een dikke week en het is weer lente. Tijd dus voor de voorjaars schoonmaak. Dat geldt kennelijk ook voor de kilometerbordjes langs de snelweg Utrecht-Arnhem. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE den haag anp De FIOD, de fiscale inlichtingen en opsporingsdienst, vermoedt dat douanebeambten voor ei gen gebruik uit Duitsland en België nieuwe personenauto's hebben geïmporteerd zonder invoerbelasting te betalen. Har de bewijzen zijn er echter niet. Toch heeft de dienst een rap port opgesteld over de ver meende gang van zaken. De WD heeft staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën giste ren gevraagd het FIOD-rapport ter beschikking te stellen van de Tweede Kamer. De fiscale recherche kwam in actie na verhalen dat sommige douaniers in Duitsland of België een nieuwe auto kochten en hem invoerden zonder BTW en Bijzondere Verbruiksbelasting (tot 1-1-93) te betalen. Dat lukt alleen als de dienstdoende col lega in het grenskantoor een oogje dichtknijpt bij het invul len van de benodigde papieren. De FIOD sluit een dergelijke vriendjespolitiek niet uit. Vooral omdat het voordeel kan oplo pen tot vele duizenden guldens. Wie in het buitenland een nieu we auto koopt, betaalt immers alleen de kale prijs zonder de daar geldende belastingtarie ven. Nieuwe auto's zijn in Duitsland en België veel goed koper dan in Nederland. De WD wil van de staatsse cretaris weten of ook ambtena ren van andere overheidsin stanties zoals bijvoorbeeld de rijksdienst voor het wegverkeer gesjoemeld hebben met de in voer van buitenlandse auto's. Politie verdenkt tnan sinds inbraak tilburg anp De politie van Tilburg heeft een 69-jarige inwoner van die plaats aangehouden wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. De zaak kwam aan het licht nadat in mei 1992 in de woning van de man was ingebroken. De die ven stalen een attaché-koffer met tandtechnische instru menten. Nadat de daders wa ren gepakt, verlegde de re cherche de aandacht naar de 'tandarts' zelf. Op 10 decem ber 1992 werd zijn woning doorzocht en stuitte de politie op een heel arsenaal aan tand- artsapparatuur. Terwijl de verdachte alles ontkent, vermoedt de politie dat de man zich wel degelijk voor tandarts heeft uitgegeven en zich voor zijn activiteiten zwart heeft laten betalen. De verdachte geeft toe dat hij de spullen al geruime tijd in huis heeft en vroeger in het buiten land illegaal als tandarts heeft gepraktizeerd. Rapport VN-commissie over wreedheden El Salvador maandag openbaar den haag anp De omstandigheden rond de dood van vier Nederlandse IKON-joumalisten op 17 maart 1982 in El Salvador zijn nooit echt helder geworden. Maandag komt er echter wellicht meer duidelijkheid, wanneer een speciale VN-commissie zijn rapport openbaar maakt over twaalf moordpartijen in het Midden- amerikaanse land. De moord op de IKON-journalisten is een van die za ken. De Commissie van Waarheid is vorig jaar ingesteld als onderdeel van het vredesakkoord tussen de Salvadoraan se regering en het linkse verzet. In het Middenamerikaanse land wordt het rapport met grote spanning tegemoet gezien, omdat mogelijk een deel van de legertop als schuldige wordt aange wezen. De IKON hoopt dat de publikatie duidelijkheid verschaft over de vraag onder welke omstandigheden Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag en Joop Willemsen omkwamen. Ze wer den, toen ze met guerrillastrijders van het linkse verzet op weg waren naar bevrijd gebied, door soldaten van het Salvadoraanse leger beschoten. Centrale vraag was of de journalisten in een hinderlaag werden gelokt en of er opzet in het spel was. Het leger heeft dat laatste altijd ontkend. „Er waren aanwijzingen dat het om een hinder laag ging, maar dat is noojt hard ge maakt", aldus de IKON-woordvoerder. „Maar we hopen dat er nu duidelijk heid komt over deze kwestie. Niet al leen voor ons, maar vooral ook voor de familieleden van de overleden journa listen". Naast de dood van de Nederlandse journalisten onderzocht de commissie ook de moord op aartsbisschop Oscar Amulfo Romero in 1980, de dood van zes paters-jezuïten in 1989 (wat een keerpunt zou blijken in de Amerikaan se steun aan de Salvadoraanse rege ring), misdaden begaan door de linkse verzetsbeweging FMNL (inmiddels een legale politieke partij), de massamoord in het dorpje El Mozote en het bloed bad aan de rivier Sumpul. De moordpartij in El Mozote is een van de meest huiveringwekkende voorbeelden van wreedheid in de bur geroorlog in El Salvador, waarbij naar schatting ruim 70.000 mensen zijn om gekomen. Volgens organisaties voor de mensenrechten dooade het beruchte elite-bataljon Atlacatl, getraind door Amerikaanse groene baretten, in Mo zote zo'n duizend burgers. De militai ren van het bataljon beschouwden alle inwoners van het gehucht en enkele nabijgelegen dorpen als sympathisan ten van het linkse verzet. Volgens het vredesakkoord zouden onder meer de minister van defensie, generaal Rene Emilio Ponce, en onder- Juan Orlando Zepeda moeten worden ontslagen. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan grove schendingen van de mensenrechten. De twee zullen hoogstwaarschijnlijk nadrukkelijk worden genoemd in het VN-rapport. De Salvadoraanse president Alfredo Cristiani acht openbaarmaking van de VN-studie niet wenselijk omdat de stu die nieuw geweld kan uitlokken. De ka tholieke kerk daarentegen wil dat de volledige waarheid naar buiten wordt gebracht. Het FMNL eist voorts dat mi nisters en legerofficieren die in het rap port worden beschuldigd, met onmid dellijke ingang ontslag krijgen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5