Xantia meer dan opvolger van BX Weg en wiel FSO Prima gemoderniseerd terug van weggeweest Als u wilt dat uw bedrijf sneller accellereert, lease uw bedrijfswagen dan bij ons. Verstelbare stuurpen van Batavus MNDERNELDE W Off. Citroën dealer voor groot Leiden en Wassenaar DONDERDAG 11 MAART 1993 Het heeft als gevolg van de eco nomische crisis wel enige tijd geduurd, maar Polen heeft de export van de 'nationale trots' FSO Prima hervat. De Prima stond in zijn nieuwe gedaante op de RAI en beleefde daarmee zijn Europese export-primeur. „General Motors ondersteunt FSO sinds kort financieel en op het personele vlak", aldus een FSO-woordvoerder. „Daardoor komt er een goed afgewerkte Prima uit een gemoderniseerde fabriek. Nu er voldaan kan wor den aan de drastisch gestegen binnenlandse vraag (van 20.000 in 1991 naar 95.000 vorig jaar), is per 1 januari de export weer ter hand genomen. De nieuwe Prima heeft nu de kwaliteit van een Opel Kadett. Hij is keurig afgewerkt, er zit alles op en aan zoals je bij een moderne auto verwacht en er is een dieselver sie leverbaar. We denken onge veer 1.200 tot 1.500 auto's te verkopen". Naast de versie met 1.5 liter benzinemotor die 17 mille kost, volgt in april de FSO Prima met de 1.9 dieselmotor, die Citroën in de BX monteert. De diesel gaat 24 mille kosten. Later in het jaar verwacht de importeur een pickup-versie van de Prima en eind volgend jaar zelfs een volledig nieuwe vierdeurs se dan. De Prima, een doorontwikke ling van de Polonez op basis van de Polski Fiat 125p uit 1967, is een stuk frisser geworden met zijn nieuwe voorkant. Daarin zijn eigentijdse koplampen op genomen, een strakke grille en een goed ogende spoiler met vèrstralers. De taillelijn loopt lo gischer door tot aan de nieuwe knipperlichten op de voorschil- den. De FSO Prima heeft een injec tiesysteem waardoor er sprake is van een 'schone' motor. Sa men met TNO heeft FSO-im- porteur Abimex dit elektronisch benzine-injectiesysteem ont wikkeld. Gekoppeld aan een ka talysator voldoet de Prima aan de US 83-norm. De vijfdeurs auto is van alle Westeuropese gemakken voor zien. Zo is onder meer een 5- bak aanwezig, hoogteverstelling van het stuur, schijfremmen, neerklapbare deelbare achter bank, kindersloten en van bin nenuit verstelbare buitenspie- Een speciaal model is de FSO Prima GLXi met sportief luxe opties. Lederen zwart/rode be kleding op stoelen en stuur, lichtmetalen velgen en verlaagd onderstel komen op een meer prijs van ongeveer 4 mille. hier, om iedere 7^ donderdag een 100% rake doel- - groep auto- liefhebbers te bereiken. Bel onze advertentie- afdeling. BLIKVANGERS Ford-dealers breiden A-l Garantie uit Ford heeft onlangs de A-1 Garantie voor gebruikte auto's uitge breid van drie naar zes maanden. In deze periode wordt de af wezigheid van gebreken gegarandeerd, ongeacht het gereden aantal kilometers. Zijn er toch gebreken, dan verplicht de garan tie tot kosteloos herstel daarvan. Verder kan een koper zijn A-l gebruikte auto (met gegronde redenen) binnen drie weken (of voordat 1.500 kilometer is gereden) zonder bijkomende kosten omruilen tegen een andere auto van vergelijkbare prijs. Sportwagen uit het oostblok Het Tsjechische automerk Tatra bestaat inmiddels al 123 jaar en is met name beroemd geworden door de vele aërodynamische con structies. Het nieuwste model dat in samenwerking met racewagen producent MTX werd ontwikkeld, zal in een gelimiteerde oplage van 100 stuks worden gebouwd. Het buizenchassis is ontwikkeld door MTX, terwijl Vaclav Kral de lijnen van de gestroomlijnde carrosserie tekende. De tweezitter heeft vleugeldeuren la Lamborghini Coun- tach en wegklapbare koplampen. Tatra plaatste de luchtgekoelde 3.919 cc V8-motor boven de achteras en verwezenlijkte daarmee een ideale gewichtsverdeling (44% voor en 56% achter). Het vermogen bedraagt 309 pk bij 6.000 toeren per minuut De acceleratie van nul naar 100 km/uur verloopt in 5,6 seconden en de top is 265 km/uur. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden vinden dag en nacht plaats en in beide richtin gen, tenzij anders vermeld. Amersfoort - Amsterdam (A 1) Tussen Diemen en Naarden, avond/nacht. Richting Amsterdam: ter hoogte van Muiden, avond/nacht. Richting Amersfoort: tussen Diemen en knooppunt Muiderberg, avond/nacht. Eindhoven - Den Bosch (A 2) Ter hoogte van knooppunt De Hogt, avond/nacht. Tussen Best en Liempde, avond/nacht. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Ter hoogte van Schiphol, overdag. Ter hoogte van Leiderdorp, avond/nacht. Amstelveen richting Diemen (A 9) Tussen Bijlmermeer en knooppunt Diemen, avond/nacht Arnhem richting Utrecht (A 12) Ter hoogte van Ede, overdag. Gorinchem richting Europoort (A 15) Ter hoogte van Hardinxveld, overdag. Nijmegen richting Europoort (A 15) Tussen Leerdam en Wijngaarden, overdag. Breda richting Rotterdam (A 16) Ter hoogte van de Van Brienenoordbrug, overdag. Gouda - Hoek van Holland (A 20) Tussen Kethelplein en Vlaardingen. Richting Gouda: tussen hetTerbregseplein en Nieuwerkerk/IJssel, overdag. Het schijnt een soort nachtvlinder te zijn, maar ook een blondine annex godin en een rivier, waarin Griekse vrouwen vroeger baadden voor ze gingen trouwen. Hoe het ook zij, de naam Xantia, die de Franse autobouwer Ci troën heeft uitgekozen voor zijn nieuwste auto, verwijst niet naar een van deze betekenissen. Xantia is gewoon een mooie naam, aldus Citroën. Na een aantal jaren lettercom binaties nu dus weer een naam bij Citroën. De Xantia is de op volger van de BX, maar ook weer niet helemaal. Want de nieuweling zit beduidend hoger in de markt dan de BX In feite gaat de BX op in twee nieuwe modellen: de ZX en de Xantia. Berijders van de lichter gemoto riseerde BX-versies zouden vol gens Citroën kunnen overstap pen in een ZX en de rest in een Xantia. Maar de fabrikant is na tuurlijk niet gek en maakt be paald geen haast met het afbou wen van de BX-produktie. Voor al de succesvolle 1.4 zal nog ge ruime tijd in Frankrijk van de band rollen. BX-rijders die de ZX te klein en de Xantia te duur vinden, kunnen hun beslissing dus nog een paar jaar uitstellen. Overigens komt er binnenkort nog een goedkopere, minder luxe uitgevoerde Xantia met 1.6 liter motor op de markt. Voorlopig begint de serie met een 1.8 motor (103 pk) en twee 2.0 liter motoren (123 pk met 8 kleppen en 155 pk met 16 klep pen). Een dieselversie volgt in september. De prijzen worden volgende week bekend gemaakt en zullen naar verwachting rond de 36 mille beginnen. De Xantia is net als de BX af komstig van de tekentafels van Bertone. De Italiaanse meester heeft wederom een onmisken baar Citroën-koetswerk bedacht dat er zeer elegant uitziet. Het is geen vergrote ZX of verkleinde XM en ook geen verfraaide BX De Xantia is een geheel op zich zelf staand model met een spit se voorkant en een origineel ge vormde sedan-achtige achter partij. De markante insnijding ter hoogte van de C-stijl en het ver naar achteren geplaatste achterwiel versterken de krach tige lijn van de Xantia. Rijden in de Xantia is een waar genoegen. De wagen fs ruim, zeer comfortabel uitgerust en beschikt (uiteraard zou je bijna zeggen) over het voortreffelijke hydropneumatischeveersys- teem. De veerbollen, waar Ci troën beroemd mee is gewor den, vangen alle ongerechtighe den in het wegdek op en zorgen dat de inzittenden er geen last van hebben. Anders dan bij de BX, waar alles vooral licht moest zijn, straalt de Xantia degelijkheid uit. Er is op dit punt niet beknibbeld en dat is merkbaar. Alleen al die deuren, die nu 'Duits' dichtslaan, het voelt allemaal lekker stevig aan. Een gevolg van dat streven naar degelijkheid is wel dat de Xantia niet echt licht is. Zo weegt de 1.8 al 1.150 kilo, de tweeliter 1.238 kilo en de zestienklepper zelfs 1.325 kilo. De motoren moeten daardoor meer moeite doen om de zaak op snelheid te krijgen, maar doen dat zonder al te veel (hoorbare) moeite. Door het extra gewicht liggen de Xantia's stevig op de weg en in combinatie met het al ge noemde veersysteem levert dat een uitermate comfortabel rij gedrag op. Alleen de stuurbe krachtiging zou bij hogere snel heden wat minder mogen mee werken, dat zou het stuurgedrag nog rustiger maken. Om het helemaal af te maken is de Xantia ook te voorzien van een verbeterde versie van het 'hyaractieve' veersysteem uit de XM. Hierbij houdt een compu ter de rijomstandigheden in de gaten en past de vering daarop aan. Het gevolg is dat de koets onder alle omstandigheden vrij wel vlak blijft. Vooral in de bocht is dat een aangenaam voordeel. Maar dit systeem maakt de Xantia wel een stuk duurder en is eigenlijk alleen in teressant voor de echte sportie ve rijders. Dit jaar rollen er in Frankrijk 180.000 Xantia's van de band, maar zoals gezegd blijft ook de BX 1.4 nog een tijdje in produk- tie. Dat geldt ook voor de Sta tionwagon, beter bekend als Break. Citroën werkt wel aan een Xantia Break, maar totdat die op de weg verschijnt, blijft de BX Break beschikbaar. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Batavus heeft een ver stelbare stuurpen ontworpen, waar mee het voor elke fietser moge lijk is om de ideale fietshouding te vinden. De stuurpen is met een inbussleutel horizontaal, verticaal en in alle standen daar tussenin af te stellen. Zo kan de fietser kiezen om rechtop te zit ten of voorover, zonder dat daar een speciaal stuur voor nodig is. Een normale stuurpen kan uit sluitend hoger of lager gezet worden. Verstelbare typen wer den tot nu toe niet gemaakt. ErgoSystem is de naam van de stuurpen die in vier lengtes le verbaar is speciaal voor de stadsfiets, racefiets, hybride en ATB. De stuurpen wordt vastge zet met een inbusbout en afge dekt met een kunststof afdek plaatje. Het kantelsysteem lijkt op dat van een zadel. Batavus monteert de nieuwe stuurpen standaard op een tien tal modellen. Ze zijn los ver krijgbaar in de fietsenwinkel voor 69. Bij de prijs zijn een inbussleutel en een montage handleiding inbegrepen. De nieuwe stuurpen wordt overi gens in Taiwan geproduceerd. Koopgids 1993 Ook dit voorjaar verschijnt weer de Koopgids van uitgeverij 'Fiets. Nog deze maand moet dit tijdschrift van zo'n honderd pa gina's bij de boekhandel en in de fietsenwinkel verkrijgbaar zijn. De koopgids zet alle in Ne derland en België verkrijgbare race-, sport- en hybridefietsen, Met de verstelbare stuurpen kan de fletser kiezen uit een gebogen en een rechte zithouding. FOTO BATAVUS ATB's, tandems, lig-, vouwfiet sen en frames op een rijtje, compleet met alle technische s en prijzen. De aspi rant-koper wordt hiermee weg wijs gemaakt in meer dan dui zend modellen. Zadel van 230 gram Vetta heeft een zadel in de han del gebracht van 230 gram. Dit ultralichte type SL is vooral be doeld voor gebruik in wedstrij den, waarbij het gewicht van de fiets zo laag mogelijk moet zijn. Het zadel is zowel geschikt voor montage op racefietsen als op ATB's. De prijs bedraagt 89,50. Bromfietscursus Jongeren vanaf zestien jaar ma ken veelvuldig gebruik van de bromfietscursus die Veilig Ver keer Nederland in een groot aantal plaatsen in Noord-Hol land organiseert. Het is een cur sus met theorie- en praktijkles sen, die gemiddeld 40,- kost. De cursist krijgt na afloop het WN-bromfietscertificaat en kan daamee bij een bepaalde verze keringsmaatschappij een kwart korting krijgen op de premie voor het eerste jaar. De kans dat jonge bromfietsers bij een ongeluk betrokken raken is schrikbarend groot: 22 keer zo vaak als een automobilist, zo is berekend. Veel jongeren zijn van dat risico doordrongen en melden zich vrijwillig aan voor de cursus. Plaatselijke afdelin gen van Veilig Verkeer Neder land organiseren de cursussen samen met een rijschool. De belangstelling is op dit moment zo groot, dat de aanvragen .nau welijks zijn bij te benen. Kennedylaan 118, Leiden. Tel. 071-769322. Van Hallstraat 30, Wassenaar. Tel. 01751-19221. Kia naar Nederland De ARM-groep, importeur van Saab, Lancia en Lada, gaat nu ook het Koreaanse merk Kia importeren. Na Hyundai is dit de tweede autoproducent van Korea met een jaarproduktie van rond 350.000 eenheden. De verkoop in ons land moet komend najaar van start gaan. Fabrikanten willen gelijke autobelasting De Europese autoproducenten hebben de EG-Commissie ver zocht om gelijkschakeling van de belastingen voor motorrij tuigen in de lidstaten van de Europese Gemeenschap, opdat een einde zal komen aan de veelal enorme prijsverschillen tussen de diverse landen. De organisatie van Europese autofabrikanten (ACEA) merkt op dat de belastingheffingen na het in werking treden van de Europese markt op 1 janua ri 1993 geheel niet zijn aange past, waardoor de prijsver schillen blijven bestaan. Hoewel de BTW-belastingen binnen de EG gedeeltelijk ge standaardiseerd zijn, bestaan er tussen de EG-lidstaten aan zienlijke verschillen in andere verkoop- en registratieheffin gen. Daardoor kan het voorko men dat voor een auto in Duitsland een heffing van 15 procent geldt, terwijl voor het zelfde voertuig in Denemarken 213 procent aan heffingen als kenteken- en aankoopbelas tingen, moet worden betaald. De ACEA concludeert dat stan daardisering van de autoprij- zen alleen mogelijk is als een einde komt aan de 'excessieve autobelastingregimes' in som mige landen. De BTW dient uitsluitend in het land van aankoop te worden betaald, al dus de organisatie. Alle andere heffingen zouden over de ge hele EG geharmoniseerd moe ten worden. Overleg EG-Japan zonder resultaat De vierde ronde in het overleg tussen Japan en de Europese Gemeenschap over het aantal auto's dat Japan dit jaar in de EG mag invoeren, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Robert Verrue, EG-directeur in terne markt en industriële za ken, verklaarde in Tokyo dat de twee partijen het nog niet eens zijn over de mate waarin de au toverkoop in de EG dit jaar zal afnemen. Het overleg wordt be moeilijkt door de matige econo mische vooruitzichten. Volgens Verrue wordt 1993 zo'n slecht autojaar dat de manier waarop de last moet worden verdeeld tussen de import uit Japan en de produktie in de EG uiteinde lijk op politiek niveau moet worden beslist. De EG verwacht dat de autoverkoop met vier tot zes procent zal afnemen. Japan denkt dat de autoverkoop in het najaar zal aantrekken. BUK IN HET VERLEDEN De Peugeot 203 wordt al meer dan dertig jaar niet meer gemaakt maar in Frankrijk neemt nog altijd een aardig aantal deel aan het dagelijks verkeer. Het was dan ook een betrouwbare en kwalitatief hoogstaande auto met een onverwoestbare 1290 cc motor. De 203, die in 1948 werd voorgesteld, kreeg in 1955 gezelschap van de iets grotere en modernere 403 en werd in 1960 vervangen door de 404, nadat er bijna 700.000 de fabriek hadden ver laten. Deze 203 C5 Stationwagon '56 werd onlangs in het Zuidfranse Golfe Juan te koop aangebbden voor 15.000 francs. foto pitir lodfwijks

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35