BON VOOR HET OPGEVEN VAN SLEUTELS IN HET LEIDSCH DAGBLAD SLEUTEI Schrijvende Lezers Lege recensie Bij deze wil ik graag reageren op de nogal 'lege' recensie van Letty Stam op de expositie Ver kade, Smitsloo en Brinkman, die zij beschrijft in het LD van 8 maart jl. Bij mij rees de vraag met welk doel zij de expositie heeft be zocht. Moest zij een (kritisch) verhaal schrijven over het Kur- haus en en passant ook nog eens de expositie kritiseren? Eén van de twee kolommen van het artikel is namelijk geheel gewijd aan opmerkingen over het Kur- haus. het personeel, het uitzicht wat haar kennelijk niet geboeid heeft en de beveiliging van de expositie. Pas op de tweede plaats heeft zij dan ook nog wel een reactie op de tentoonstel ling. Op de discussie wat iemand wel of niet mooi vindt, wil ik niet ingaan. Als absolute leek heb ik de kunstwerken van deze afzonderlijk bekeken en deeld. Er soms van genoten en soms niet. Het getuigt in mijn ogen echter wel van een heel bijzonder 'visie' om deze 3 soorten van kunstuitingen met elkaar te willen vergelijken, met daarbij een aantal onlogische tegenstrijdigheden: Eerst wordt het werk van Brinkman door ParkcrCfl haar gekwalificeerd als 'te mooi' (en niet in positieve zin) en di rect daarna stelt zij dat 'Smit sloo niet het fijnzinnige en gra cieuze' heeft van Janneke Brink de behandeling en de herstelpe riode. Het is op de dag af ook zo verlopen, ik kwam niet voor verrassingen te staan. De bij werking viel, mede door de be geleiding en voorlichting, erg mee. Ik moest vier maanden 3x daags oogdruppels gebruiken voor de 'vertroebeling'. Maar het resultaat is dat mijn oogsterkte van -9,25 naar 0 is teruggelopen (dus beslist geen lichte bijziendheid). Ik zie alles glashelder en kan ook 's avonds autorijden want de schittering is hetzelfde als bij het dragen van lenzen. Het feit dat de voorzitter van het Nederlands Oogheel kundig Gezelschap en het Oog heelkundig Ziekenhuis in Rot terdam zo'n apparaat hebben, zegt al genoeg. Laat de overheid er maar bui ten, beter kan er door de ziekte kostenverzekeraars in de kosten worden bijgedragen en dat zij er ook op toezien dat deze ingreep alleen door oogartsen gedaan mag worden. Bij deze weps ik dr. Tjia en zijn collega's en alle (toekomsti ge) patiënten veel succes met de excimerlaser. I. Altorf, Middelgeest 15, Leiderdorp. Wanneer ben je recensent van kunst? Als je iets alleen wel of niet mooi vindt? Of moet je ervoor gestudeerd hebben? Wat je hier als lezer mee aan moet is mij een raadsel. Wil Kuiters, Vïnkenweg 68, Rijnsburg. Rode kaart Rob van der Zanden schreef in het rubriekje Achteraf van maandag 8 maart over de cru ciale misser van Stanley Menzo tegen Auxerre. Lezer W. van den Brink zou voor de bijdrage best waardering kunnen heb ben. Maar- lammer genoeg speelt Rob van der Zanden in de tweede alinea niet tegen de keeper van Ajax, maar speelt hij op de man: „Stanley Menzo kan zich met zijn vliegbrevet achter de hand helemaal gaan concentreren op een carrière als piloot, waarbij het niet te hopen is, dat hij ook in die functie op de cruciale momenten voor de verkeerde oplossing kiest." Dergelijke proza, op deze plaats en in dit verband, kan echt niet. Een rode kaart dus! W. van den Brink, Lammenschansweg 114, Leiden. Excimerlaser 'Het is onverantwoord om de excimerlaser los te laten op ogen die eigenlijk gezond zijn', zei de Rotterdamse oogarts P. de long op 26 februari in deze krant. Met verbazing heb ik het artikel gelezen over de excimerlaser. Sinds mijn achtste jaar ben ik sterk bijziend geworden. Na 33 jaar lang een kapitaal uitgege ven te hebben aan brillen, len zen en lenzenvloeistof, nog niet te spreken over alle ongemak ken, ben ik half oktober jl door dr. Tjia behandeld met de exci merlaser. Dr. Tjia heeft mij zeer goed ingelicht over het verloop van Een aantal parkeerplaatsen rond het stadhuis moet plaats maken voor terrassen en marktkramen. Naar aanleiding van berichten in de krant van 8 maart j.l. over verkeersproblemen rond het stadshuis in Leiden, wil ik graag de volgende opmerking maken. Een ieder moet wel eens per soonlijk een bezoek aan het stadhuis, brengen, bijvoorbeeld bij burgerlijke stand. Ook min der-validen, die voor honderd procent op hun auto zijn aange wezen, met een bepaalde loop afstand. Daar is geen andere oplossingvoor. Omdat wij diverse winkels in de binnenstad niet kunnen be reiken, wijken wij uit naar on der meer Leidsenhage. De heer Walenkamp ziet toch ook niet dat bruidsparen lopend of op de fiets naar het stadhuis komen om te trouwen? Maar ja, trou wen kan altijd ook in andere ge- J. Driessen, Mulderstraat 13, Leiden. Opportunisme Het is alleszins begrijpelijk dat Marcel van Dam momenteel de warme sympathie geniet van Frits Bolkestein. Als voorzitter van de commissie die het partij programma van de PvdA moet schrijven, ziet Van Dam de indi vidualisering immers als 'hét' thema van de komende tijd! Af gezien van het feit dat hij daar mee zijn eigen socialistische glazen ingooit en zo het ver trouwen in de PvdA ondermijnt, getuigt zijn visie niet van een heldere kijk op de huidige poli tieke ontwikkelingen. Die vra gen juist niet om individualise ring, maar om solidariteit. Het aankweken van gemeenschaps zin, als logische consequentie van het streven naar Europese eenwording. Het door nagenoeg alle partijen gedragen ideaal, dat via individualisering auto matisch zal verworden tot een onbeduidend historisch ver schijnsel. Om die desillusie te voorko men is het zaak dat dtiidelijk wordt dat de keuze voor indivi dualisering niet de vrucht is van afgewogen reflectie, maar van politiek opportunisme. Niet ver wonderlijk, daar met het oog op de parlementsverkiezingen in '94 zaken moeten worden ge daan die allereerst het partij belang dekken. Een handelwijze die indruist tegen het gegeven dat in een democratie het 'alge meen belang' voorrang heeft. Zodoende is te voorzien dat door programmamakers van het kaliber Van Dam het ver trouwen in de politiek nog ver der zal dalen, met alle negatief maatschappelijke consequen ties van dien. Ter beteugeling daarvan kunnen wij ons nu reeds gaan verheugen op tal van flitsende parlementaire debat ten. Vorstelijk betaalde retori sche hoogstandjes die wel veel bewondering zullen wekken, maar geen enkele soelaas zullen bieden. Integendeel! Een moe deloos makende realiteit, waar van de Centrumdemocraten ongetwijfeld dankbaar gebruik zullen maken. Wouter ter Heide, Zunnebeltweg6, Langenholte. Molenburgh Bewoners van de Katwijkse flat Molenburgh klagen steen en been over tochtende ramen en deuren en lekkages. Naar aanleiding van diverse ar tikelen aangaande de KBV het volgende. Telkens als er in wooncomplexen problemen ontstaan zoals ook het geval in Molenburgh, valt al gauw, en als enige, de naam van de aanne mer als de schuldige. Wat ik steeds weer mis is dat niet daar wordt begonnen waar de bron van dergelijke problemen ligt. namelijk de opdrachtgevers en de architecten. Het is n.l. de architect die in opdracht van, in dit geval de KBV, zoals ik uit uw blad lees, de 'onvolledige' tekeningen en het bestek maakt en (meestal) directie voert. Als opdrachtge ver na goedkeuring van de be treffende architect de termijnen en uiteindelijk de opleverings termijn betaalt, is hij/zij ak koord gegaan met het gelever de. Ergo, als alles nu tocht en lekt, is dat het bewijs dat het ar chitectenbureau en toezicht houders gefaald hebben. En als de KBV, met meer dan 20 man op kantoor, een bureau in moet schakelen om deze klachten vast te leggen en een oplossing te zoeken, is dat ook een bewijs dat het met de technische ken nis bij de KBV droevig gesteld is. De Financiële problemen zijn bij de KBV begonnen op het on gelukkige moment dat de Na tionale Woningraad is binnen gehaald. Het is namelijk dit in stituut dat de grondlegger van deze problemen is geweest door de KBV met een scala van pe perdure adviezen en uitleen krachten, inclusief directeur, ook nog met twee grote en slechte renovaties heeft opge scheept, n.l. de 'Rooie Buurt' en Secr. Varkevisserstraat en om geving, en er zouden meer za ken te noemen zijn. Het geld bij de KBV is op. Bartelse is weg en Pen Haag geeft nu net als altijd alleen dat gene wat ruim van te voren wordt bekendgemaakt en vast gesteld. en niet wat kapot ge smeten wordt. Op het moment dat de NWR aantrad, had de KBV een bedrijfsreserve van 34.000.000.-. Tegen 8% geeft dat een rente van 2.720.000,-. Bij drage woningonderhoud 4.000 x 800,- 3.200.000,-, bijna 6.000.000,- per jaar. Voor dit bedrag had de KBV, buiten de subsidies voor groot onderhoud en andere bijzondere bedragen, 50 technische mensen inclusief bestelauto's, materiaal en mate rieel in dienst kunnen houden. De vertrekkende gemeentesecretaris Ponjee. En wat lezen we nu uit de mond van directeur Molenaar. Vrijheid, blijheid, iedereen deed maar wat hem het beste leek. De schilders zien in 6 weken geen voorman, 's Winters is er bijna geen werk. De KBV heeft 225.000 m2 buitenschilderwerk. Hier zijn minimaal 18 schilders voor nodig wil je behoorlijk on derhoud plegen. En wat gebeur de? De negen die er nog zijn gingen de straat op. De ideeën van Bartelse waren goed, zegt Molenaar, mensen werden al leen niet op hun verantwoorde lijkheid aangesproken. Ik vind het het toppunt om zoiets te schrijven. Want de feiten zijn: Bartelse had totaal geen inzicht, kon geen technisch bedrijf run nen en miste elk verantwoorde lijkheidsbesef voor het gemeen schapsgeld, waar hij en ook het bestuur van de KBV over be schikken konden. 4000 Wo ningen etc. etc. staan in weer en wind. Negen schilders in plaats van 10 kantoorkrachten (die er duidelijk teveel zitten) gaan naar huis als gevolg van onkun de bij de leiding. Voor zulk doen en laten is er maar één wóórd: wanbeleid! W. Veldhuyzen, Vlierstraat 3, Katwijk. (van redactiewege ingekort) Na de dood (3) De pagina Schrijvende Le zers van woensdag 3 maart jl. bevatte een storende fout. Er stond een brief op naar aanleiding van de be kritiseerde en inmiddels verboden reclametekst 'Is er koffie na de dood?'. Als schrijfster wordt mevrouw N. de Rooij-Gijselaar uit Oegstgeest opgevoerd. Dat is onjuist. Door een admi nistratieve fout is de ver keerde naam onder de brief terecht gekomen. Onze excuses daarvoor aan mevrouw De Rooij en alle anderen die daardoor in verwarring zijn ge bracht. Droevig afscheid De vertrekkende Noordwijkse gemeentesecretaris E. Ponjee haalt in zijn afscheidsinterview fel uit naar de ambtelijke top in deze plaats. Volgens hem verkeert die in chaos. Dank aan Noordwijks gemeen tesecretaris die zorgde dat het niet functioneren van het hoge re kader naar buiten kwam. Dat er veel mis is hoort en voelt Jan publiek ook wel, in vele delen van het dorp weet men wat het woord overleg betekent. Waar om hebben onze eerste burger en de wethouder niet die con clusie getrokken die de heer Ponjee als wenselijk achtte: 'op stappen', de wittebroodsweken van de burgervader zijn toch al lang voorbij? Is hij als eerste niet verantwoordelijk voor het slecht functioneren van het gemeente apparaat? En de gemeenteraad, is die doof en blind voor wat er zich onder zijn oog en oor heeft afgespeeld? Wablief, het Leidsch Dagblad dat een dag later we reldkundig maakte dat de frac ties het allang wisten, het is net als griep gewoon uitzieken ze ker. Jammer dat de heer Ponjee de sluier niet even verder heeft opgetild, het parkeer-debacle was ons al bekend, volgens mij kan hij een boek vullen met za ken die de burger handen met geld hebben gekost. De zweep van de burgervader zal nu wel op de ruggen van het midden kader en personeel terecht ko men. Heer Ponjee, het gaat u goed en hoop dat het woord 'overleg' altijd het uwe zal blij ven, en daar is veel moed voor nodig dat heeft de politiek in Noordwijk wel bewezen. U gaat weg en wij blijven met de God- jes zitten. Maar misschien krij gen ze met de volgende ge meenteraadsverkiezingen wel een trap, ik hoop het. Te lang op het fluweel maakt dat zij denken almachtig te zijn. Kijk maar naar hun lachende ge zichten bij het afscheid nemen, dat is democratische politiek: geen zeurende puist maar een negenoog. P.A.Th. v.d. Zalm, Tramsteeg5, Noordwijk. Als de dood De nieuwe fractievoorzitter van de WD in Leiden, Alexan der Geertsema, wil in een cam pagne met PvdA, SP, Groen Links, D66 en CDA proberen de CD bij de volgende raads verkiezingen uit het stadsbe stuur te houden. Op de PvdA na, voelen de fracties echter weinig voor zo' n kruistocht. Een kop in het LD op dinsdag 23 februari jl en een vervolg daarop op woensdag 24 februa ri. Geertsema als de dood. Wan neer luistert de politiek eens naar de gewone burger? De po litiek, gekozen door de gewone burger om ze te dienen en te vertegenwoordigen. Waarom vreest men de Cen trum Democraten? Als de huidi ge politiek luistert naar de ge wone burger dan hoeft men niet te vrezen. Door te luisteren naar de gewone burger kan men de problemen horen die er heersen. Hierdoor kan de CD vat krijgen op die gewone bur ger, doordat zij wél luisteren. Haal de problemen weg en de gewone burger heeft de CD niet nodig. Als een lid van een buurtco- mité iets signaleert en hij geeft dat door aan de politiek dan moet die daar naar luisteren. Helaas doen ze dat al jaren niet. Bestudeer eens een rapport en kijk er niet alleen naar. Pak het rapport (publikatie 96, juni 1992) eens over de bevolking in 1991. Conclusie: 6% van de be volking Van Leiden is niet Ne derlander. In het Noorderkwar tier is bijna 14% van de bewo ners niet Nederlander. (Nu moet u niet gaan schermen met het Waardeiland, want daar gaat het om 16%). Dat moet toch te denken geven. Ondergetekende is zo'n bur ger. Toch heb ik wél deze con clusie uit zo'n rapport kunnen halen door zo'n rapport eens te bestuderen. Luister eens naar de bevolking zonder gelijk te zeggen: „Ho, ho, u discrimi neert!" - Als ik last heb van mijn buur man, dan zeg ik daar wat van. Is mijn buurman toevallig geen Nederlander: „Dan moet ik niet discrimineren!" - Ik ben vaak in het buitenland geweest en heb kennis gemaakt met vele culturen. Steeds heb ik me moeten aanpassen. Zonder problemen. Nu in miin eigen land moet ik me ook steeds meer gaan aanpassen. - De illegalen worden gedoogd. Voor de echte vluchtelingen is nu geen plaats meer. Ook niet voor mijn eigen kind die een huis zoekt. Hoe is dat te rijmen? Dat zijn vragen en gegevens die ik als buurtvertegenwoordiger (D-gebied Noorderkwartier en Wijkgroep Sociale Vernieuwing Leiden Noord) steeds vaker om me heen hoor. Waarom horen buurt- en wijkvertegenwoordi- gers dat wel en de politiek niet? Er is een mooie muziek-cd uitgegeven waarvan de op brengst gaat naar de Anne Frank Stichting. Mooi. Maar wat doen we er mee? We kopen een mooi doek en hangen dit over het probleem heen. Het pro bleem zien we niet meer maar het is er nog wél. We voeren een kruistocht tegen de Centrum Democraten. We zien ze niet meer maar het probleem is er nog wél. Kom eens in de buurt. Niet alleen tegen verkiezings tijd, maar altijd. En luister eens naar een bewoner die op u heeft gestemd. Tenslotte meneer Geertsema, er is ook veel positiefs over de SP te zeggen. Dat komt omdat die wél vaak naar de gewone burgers luisteren. Dat klinkt dan voor u misschien negatief, om dat dit bij u vreemd overkomt: misschien wel iets onherken baars. Luister eens naar onder staande gewone burger: „Haal het probleem wég in plaats van het te verstoppen!!" Bram Pater, Pr. Frederikstraat 17, Leiden. Boek van Hoek Op de pagina 'Kerk en Samen leving' van 2 maart werd ge meld dat dr. J. Hoek uit Veen- endaal een deel van zijn boek 'Geloven de twijfel te boven' moet herschrijven. Hij zou grote stukken uit 'Het alge meen betwijfeld christelijk ge loof van H.M. Kuitert hebben overgenomen. De uitgevers van beide auteurs hebben hier overeenstemming over be reikt. Naar aanleiding van een artikel dat is verschenen in uw dagblad op 2 maart j.l. wil ik graag rea geren. Het artikel gaat over het boek van dr. J. Hoek 'Geloven de twij fel te boven'. Het boek is een re actie op het boek van prof. dr. H.M. Kuitert 'Het algemeen be twijfeld christelijk geloof. Er wordt vermeld dat Hoek zijn boek moet herschrijven omdat de uitgeverij van Kuitert be zwaar gemaakt had tegen Hoeks werkstuk omdat hij meer dan 60 pagina's letterlijk uit het boek van Kuitert zou hebben overgenomen. Ter informatie echter, want ik besef dat u dit bericht slechts overgenomen heeft, wil ik u meedelen dat de beschuldigin gen geuit aan het adres van Hoek overdreven en onjuist zijn. Staat u mij toe dit uit te leggen. Wanneer men het boek van Hoek bestudeert, blijkt dat hij in de A hoofdstukken (hij verdeelt ieder hoofdstuk in een A, B en C gedeelte) een zo ob jectief mogelijke samenvatting geeft van de betreffende para grafen bij Kuitert, met steeds enkele citaten („om vertekening van Kuitert's positie te voorko men"). Als je alle citaten zou sa menvoegen kom je hóógstens aan 5 tot 6 pagina's. Zestig let terlijk overgenomen pagina's is naar mijn mening dus behoor lijk, nee, schandelijk overdre ven. Trouwens wat de citaten betreft, het boek van Hoek is een 'reactie op' en een 'reactie op' kan je niet lezen zonder ook de veroorzaker ervan te bestu deren. Het argument dat de uit gever van het boek van Kuitert geeft dat men na het kopen van het werkstuk van Hoek het boek van Kuitert niet meer zou hoe ven kopen (vanwege die zoge naamde hoeveelheid overgeno men pagina's) is dus onterecht. Tevens is deze uitspraak beledi gend voor de kopers van Hoek's 'Geloven de twijfel te boven' omdat gesuggereerd wordt dat deze mensen goedkoop uit wil len zijn en/of niet verder zou den kijken dan hun neus lang is. Ik heb terdege verontwaardig de gevoelens over het feit dat Hoek'zijn boek zal moeten her schrijven. Ik vind dit onjuist. Tevens is het een onterechte overwinning voor de uitgeverij van Kuitert alsook voor Kuitert zelf, want dit ruikt meer naar een gemene manier van recla me maken ten koste van een ander. Citeren schendt toch het auteursrecht niet? Hoek zou zijn boek niet moeten herschrijven. Het is een uitstekend werkstuk, met deskundig inzicht en argu mentatie en op een dusdanig goede manier opgezet dat het geen afbreuk doet aan de posi tie van Kuitert. U zou om een .eigen mening te verkrijgen, of bovenstaande te verifiëren, het boek van Hoek eens móeten-lezen, (mag ik ook even reclame maken, maar dan positieve) en u zult zien dat dit een boek is dat absoluut de moeite waard is (zélfs voor mensen die niet in dat Gerefor meerde wereldje zitten). J.K. v.d. Oever, p/a Alk 62, 2201 XP Noordwijk. Radarcontrole Steeds lezen wij hoe goed de apparatuur van de politie wordt om de automobilisten te controleren met radar. Stêeds andere frequenties worden er op de niets vermoe dende automobilist losgelaten, totdat men ontdekt dat het net zo is als met röntgenonderzoek dat vroeger heel frequent werd uitgevoerd, dat die straling ook schadelijks. Mijn vraag is dan: 'Waar kan die stralings-schade worden verhaald?' Is het niet beter die£ waanzin te stoppen en de auto-j mobilist met rust te laten. Het rijbewijs pas af te geven bij het bereiken van de 25-jarige leef tijd? Bij rijden onder invloed het rijbewijs te vernietigen en de betrokkene nooit meer daar voor in aanmerking te laten ko- D.J.v.d. Berg,. Prof. v. Giffenstraat 1 Valkenburg ZH.- Nu met aantrekkelijke doorplaatstarieven naar Nieuwsweek weekend en de Leidse Post Zuid-Holland Post (LP ZHP) 1. VUL DE BON IN: (iViBHHH RUBRIEKSADVERTENTIE* Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad 1 (incl. BTW) 16,26 (incl. BTW) 28,95 (incl. BTW) 28,01 2 3 4 5 20.33 36,19 35.02 6 24.39 43,43 42,02 7 '28.46 50,67 49.02 8 32,52 57,90 56,02 9 36.59 65.14 63.03 10 40,66 72,38 70.03 Voor extra grote regels z.g. "slagregels", 3 regels rekenen met 12 letters of tekens per re gel. VUL DE BON IN: Vul thuis uw advertentietekst in e stuur deze bon naar Dagbladuitgeverij Damiate bv Antwoordnummer 10050, 2300 A Op de enveloppe linksboven v 2. BIJ ÉÉN VAN ONZE KANTOREN Op werkdagen van 8.30 - 17.00 uur kunt u op onze kantoren uw Sleutels opgeven. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1. 2311 BG Leiden SLEUTELS. tegen kontante betaling geplaatst. 3. PAK GEWOON DE TELEFOON Op werkdagen van 8.3O-17.00 uur kunt t sleutels telefonisch opgeven. Ptaatsingsdatum:Rubriek: NaamAdres Postcode Plaats TelefoonHandtekening Sluitingstijden sleutels: Dag vóór plaatsing 14.00 uur Voor brieven ondei voor zaterdag: vrijdag 13.00 uur Voor bewijsnumme Onze medewerk(st)ers kunnen u dan eventu opstellen van de tekst helpen. Tel. 071 - 14 35 45 of per fan 071 14 34 80 Oplage: Leidsch Dagblad 50.000 Nieuwsweek 145.000 LP/ZHP 160.000 plaatsen over 1 kolom 2 kolom in Leidsch Dagblad EU in Leidsch Dagblad Nieuwsweek in Leidsch Dagblad Leidse Post Zuid-Holland Post (s.v.p. aankruisen)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 32