éi TOP grijpt opnieuw mis Elly van Hulst zoekt aansluiting met wereldtop Junioren van Pernix gaan niet naar NK Sport p» AUTORITEIT DONDERDAG 11 MAART 1993 31 chef ad van kaam, plv -chef rob onderwater. 071-161m6 Luba Leiden verslaat Blue Herons leiden Luba Leiden is gisteravond de midweekse ontmoeting met Blue Herons zonder kleerscheuren doorgekomen. De ploeg uit Vianen dat in de onderste regionen van de promotiedivisie bivakkeert, was niet in staat om een serieuze bedreiging te vor men voor Leiden. Erg groot werd het verschil nooit, maar Leiden hield Blue Herons veertig minuten lang onder controle. Na 34- 29 bij rust kreeg de thuisploeg het even moeilijk (52-49), maar al snel werd het gat weer vergroot naar tien punten (63-53). De marge stond aan het eind ook op het scorebord: 76-66. Door de ze overwinning blijft Leiden derde in de promotiedivisie. Jack Ginjaar en Diederik Hofstede waren de produktiefste spelers aan Leidse kant met 15 punten. Maarten Wals tekende voor 14 pun ten en Peter ter Haak voor 12. DIOK wint rommelige bekerwedstrijd Amsterdam De rugbyers van DIOK hebben gisteravond het duel in de derde ronde van het toernooi om de landelijke beker tegen Ascrum met 20-14 gewonnen. De Leidenaars hadden meer last van de omstandigheden dan van de tegenstander. In Amster dam was de verlichting uiterst pover, en het veld een grote kale vlakte. Na een 8-0 achterstand, zette de ploeg van Altink de za ken via een 14-14 stand bij rust in de tweede helft recht: 20-14. Pieter Corver en Frank Beers lieten ieder een try noteren, Mi- chelsen scoorde met een dropkick en Gottfried Bos benutte een conversie en schopte de bal na nog een strafkickbal tussen de palen. Super Cup korfbal naar Die Haghe TOP heeft voor de tweede keer in drie jaar tijd naast de Super Cup van Rijndelfland gegrepen. De ploeg uit Sas- senheim verloor gisteravond met 22-18 van Die Haghe, dat drie jaar terug er ook al voor zorgde dat de beker niet in de prijzenkast van TOP belandde. Albert Verbaan onderneemt voor TOP een doelpoging in het duel met Die Haghe, gadegeslagen door Sandra van Rookhuijzen (links). De Sassenheimers grepen door een 22-18 nederlaag voor de tweede keer naast de Super Cup van Rijndelfland. foto loek zuyderduin den haag gpd De hemel en de hel heeft ze gezien. Glorieuze momenten wisselden zich af met dramatische dieptepunten. De afgelopen twee seizoenen deden ver schoven ruggewervels en een ge heimzinnig virus Elly van Hulst het ergste vrezen. De timide aüete was doodziek. Lichamelijk en geestelijk. Mensen riepen haar na op straat. 'Meisje, hou toch op'. Maar Van Hulst, een onverbeterlijk optimist, weigerde hardnekkig om afscheid te nemen. De 33-jarige atlete vocht op nieuw terug en verschijnt komend weekeinde bij de WK in Toronto aan de start van de 3000 meter. Het vizier gericht op de top. Met één verschil. „Het accent ligt niet langer op moe ten presteren, maar op willen preste- Elly van Hulst verschool zich vorig seizoen in de Zwitserse bergen. In een chalet, zonder televisie. Haar enthou siasme voor de atletiek was danig be koeld. Ze huiverde van de sport. „Ik kon er niet meer tegen." Het hele olympische seizoen ging aan haar voorbij. Alleen het bericht over de gouden plak van Ellen van Langen sij pelde door. „Atletiek, ik werd er zo somber van, zo down. Agressief zelfs. Ik had soms de neiging dingen van ta fel kapot te gooien." De periode waarin het mysterieuze vi rus onder haar leden woekerde, staat Elly van Hulst nog helder voor de geest. Doorwaakte nachten, twijfels en zo nu en dan toch weer een vleug je hoop. Maar opgeven? „Dat nooit. Niet op zo'n manier", had ze zich hei lig voorgenomen. Van Hulst had net een jaar ver speeld met een rugblessure, toen een mysterieus virus haar in het zieken huis deed belanden. Rust bleek een effectief wapen in de strijd tegen de ziekte. Van Hulst herstelde voorspoe dig en stond korte tijd later weer op het atletiek-ovaal. Met volle overgave en met de Spelen in het achterhoofd, wijdde ze zich aan de comeback. De trainingen liepen gesmeerd. Tij dens haar optreden in Kerkrade werd Van Hulst niettemin getroffen door een boycot van haar benen. Wat volg de. was een aaneenschakeling van sportief malheur. Het prestatieve ver val was niet meer te stoppen. Elly van Hulst liep samen met levensgezel Theo Kersten de deuren van de spe cialisten plat. „Maar niemand die kon vertellen wat mij precies mankeerde." Het bloedbeeld was zuiver en daarom werd de oorzaak voor het feilen voor namelijk gezocht in onzekerheid en faalangst. De wereld van Van Hulst stortte in. Totdat in de zomer bleek dat er spra ke was van een post-viraal syndroom. „Ik ben te ongeduldig geweest. Heb de trainingen te vroeg hervat en daar door gezonde cellen kapot. Mijn im- muumsysteem werkte niet meer naar behoren. Ik had te weinig rust geno men." Het seizoen was verloren, Bar celona onbereikbaar. Van Hulst was moedeloos, maar nog steeds niet ge broken. Ze besloot eerst om uit te zie ken en daarna om terug te vechten. In oktober maakten scepsis en chagrijn plaats voor nieuw enthousiasme. Van Hulst, die in Portugal nog een make laardij bestiert, begon aan haar zo veelste rentree. Voorzichtig en stap voets. „En met de hartslagmeter om." Energie De afgelopen weken straalde ze weer energie uit. Van Hulst miste in de eer ste aanloop naar de WK in Toronto nog moed en kracht om in de laatste ronden van leer te trekken. Maar het optreden tijdens de NK was zeer hoopgevend. „Daar liep weer de oude Elly." Ze verpulverde de WK-limiet op de 1500 meter en greep tevens de titel op de 3000 meter. Van Hulst is vastbesloten om de ko mende jaren nog wat te laten zien. „Het WK in Toronto is een leuk op stapje. Ik wil er naam maken voor het buitenseizoen. Het wordt tijd dat ik mijn gezicht weer eens laat zien." En vervolgens met een grijns: „Degenen die mij hebben afgeschreven zullen me nog leren kennen." Cees Koppelaar „De voldoening die ik heb na een duurloop v kilometer, kun je volgens mij vergelijken met het gevoel dat een mara thonloper aan de finish heeft." archieffoto» loek zuyderduin Gedreven (2) sassenheim De junioren van Pernix zijn er gisteravond niet in geslaagd zich te plaatsen voor het toer nooi om het Nederlands kam pioenschap. De Leidse jeugd verloor met 10-12 van Excelsior en moest daardoor de afde lingstitel van Rijndelfland aan de opponent uit Delft laten. Gezien het wedstrijdverloop kon Pernix weinig aanspraken op een overwinning maken. Het achttal van coach Johan Schoonderwoerd liep geruime tijd achter de feiten aan en stond dan ook na achtendertig minuten 4-10 achter. Even leek er nog een ommekeer mogelijk, toen Bert Verhaelen, Raymond Boerman, Seth Karstens, Sjoerd van der Kooy en Saskia van Dijk Bram Wassenaar foto l zuyderduin oegstgeest tim brouwer de koning In een marathon heeft hij zelf geen trek, maar Cees Koppelaar volgt alles wat met hardlopen te maken heeft op de voet. De trainer van de hockeyers van LOHC, Bloemen- daal en de Ierse nationale selec tie, die bovendien zestien jaar bij Ajax als looptrainer fungeer de, geldt als een autoriteit. „Ik heb Bram Wassenaar nog naar de top begeleid", zegt de 53-ja- rige gymnastiekleraar uit Aker sloot. Ondanks zijn diverse ervaringen staat Koppelaar in menig op zicht ver af van de marathon. Zelf liep hij er nooit één. „Als at leet moest ik het van de 400 en de 800 meter hebben. Op die laatste afstand werd ik twee keer tweede. Ik vind het nog steeds jammer dat ik nooit kampioen ben geworden. Ach teraf beschouwd, had ik mij nog het gat tot 9-10 dichtten. In de laatste drie minuten maakte Ex celsior met twee goals op rij aan alle spanning een einde. Seth Karstens bepaalde de eindstand op 10-12. Pernix heeft ondanks de ne derlaag wel promotie afge dwongen naar de landelijke competitié. De C-aspiranten van Pernix hebben zich wel gekwalificeerd voor het Nederlands kampioen schap, dat komende zaterdag in Den Haag wordt gespeeld. Zij werken vanaf 11.00 hun poule wedstrijden afin de H-Partners- hal. De twee groepswinnaars spelen in de finale om de lands titel. Vorig jaar behaalden een aantal spelers van de Pernix- ploeg al het landskampioen schap bij de pupillen. meer op de 400 meter moeten richten, want mijn grootste kracht lag in mijn snelheid." „Tegenwoordig loop ik wel lan gere afstanden. Dan ga ik het liefst de duinen in, want ik hoef niet zo nodig gezien te worden in het dorp. Bovendien is een wisselende ondergrond goed vooreen loper. De voldoening die ik heb na een duurloop van vijftien kilometer, kun je vol gens mij vergelijken met het ge voel dat een marathonloper aan de finish heeft." Koppelaar kan zich voorstellen 'dat gigantische gevoel van be vrediging' een drijfveer is voor veel marathonlopers. Zelf stoomde hij in een grijs verle den wedstrijdatleten klaar voor de klassieke afstand van 42,195 kilometer. „Maar dat was in een tijd dat de marathon nog niet zo in zwang was als nu. Dat was iets voor lopers die het op ande re afstanden niet haalden. Maar tegenwoordig wordt het veel meer uit de snelheid benaderd. Neem Marti ten Kate, die loopt sassenheim michel van gent korfbalmedewerker De strijd tussen de winnaars van de HC-Cup en de LD-Cup leek vooraf een eenzijdige wed strijd te worden, gelet op de prestaties in de afgelopen zaal competitie. Die Haghe miste op de valreep het kampioenschap in de overgangsklasse, terwijl TOP uit dezelfde klasse degra deerde. De formatie van Theo Korporaal weigerde zich echter op voorhand gewonnen te ge ven en speelde van begin af aan bijzonder gedreven. Na een snelle 2-0 achterstand zorgden Gerco Langelaan (2), Aad Wie- gerink en Sandra van Rookhuij zen zelfs even voor 2-3 en 3-4. In het resterende deel van de eerste helft nam Die Haghe het initiatief wel weer over, maar groter dan drie goals werd het verschil nooit (13-11 rust). „Wij wilden er een goede oe fenwedstrijd van maken met het oog op de veldcompetitie. Bovendien wilden wij voor ei gen publiek beslist niet afgaan", verklaarde coach Korporaal de strijdlust van zijn selectie. Naast inzet was taktiek een belangrij ke factor in het spel van de Sas senheimers. Aad Wiegerink en Albert Verbaan lieten zich na elk schot van Tim Abbenhuis en Albert Schuiten, normaliter de produktiefste spelers van Die Haghe, naar de paal terugzak ken om de bal af te vangen. De ze taktiek pakte goed uit, want een vijf kilometer ook dik onder de veertien minuten." „Sommige atleten zijn geknipt voor de marathon. Zo denk ik dat Gerard Nijboer, die ik als jonkie nog in mijn selectie heb gehad, eruti heeft gehaald wat erin zat. En bij LOHC loopt ook een jongen rond die, als hij er voor zou willen trainen, een marathon binnen de drie uur kan voltooien." Maar over het algemeen zijn hockeyers er volgens Koppelaar niet zo happig op om zich op die manier uit te sloven. „Hoc keyers willen wel hard trainen, maar niet zeè keer per week voor een marathon." Dat wil overigens niet zeggen dat hun training niets voorstelt. „Vergis je daar niet in. Conditie is erg specifiek. Voor een tafeltennis ser ligt dat bijvoorbeeld heel an ders dan voor een voetballer. En Koppelaar kan het weten. Al tijdens zijn studie op de sport - academie kwam hij, zelfs meer dan hem lief was, in aanraking met verschillende takken van beide schutters traden nauwe lijks op de voorgrond. Na de paalwisseling opende TOP andermaal sterk met goals van Ron van der Willik (2), Al- bert Verbaan en Linda Dannijs (14-15). Dat bleek echter de in leiding voor een mindere perio de, waarin er meer plaatsfouten werden gemaakt en de zuiver heid uit de schoten verdween. Het duurde dan ook twaalf mi nuten, voordat Jan de Vroomen, ingevallen voor Aad Wiegerink, 18-16 maakte. Nadat Sandra van Rookhuijzen de aansluiting had hersteld, liep Die Haghe in één ruk weg naar 22-17. Het was opmerkelijk dat de vrouwen van Die Haghe in deze demarrage alle vier goals voor hun rekening namen. „Je moet niet vergeten dat onze meiden gemiddeld negentien jaar zijn", nam Korporaal het voor zijn speelsters op. „Ze gaan langza merhand steeds meer mee sco ren. Daar moeten we ook naar toe, naar collectief aanvallen, want in het huidige korfbal red je het niet als je afhankelijk bent van één of twee aanvallende he ren. Daarom ben ik beslist niet ontevreden over onze prestatie. Als Die Haghe een hoofdklasser zou zijn. zijn wij beslist geen eersteklasser." Het eerste was zeker waar, het tweede helaas niet. Zijn ploeg had ook figuurlijk het laatste woord met een strafwop van Gerco Langelaan: 22-18 eind stand. sport. '„Op het hoogste niveau is het een nadeel als je te veel sporten tegelijk moet beoefe nen. Maar een voetballer of hockeyer die ook eens een ma rathon wil lopen, hoeft van mij zijn elftal niet in de steek te la- Wie op een gezonde en 'recrea tieve' manier zijn of haar gren zen wil verleggen, moet zich volgens Koppelaar drie dingen afvragen. 'Kan ik het sociaal verantwoorden, kan ik het com bineren met mijn werk en kan ik het lichamelijk aan?' „Vooral bij mensen die op late re leeftijd zijn gaan hardlopen, merk ik dat zij het gevoel heb ben dat zij veel hebben gemist. Zonder loopachtergrond begin nen zij dan aan een inhaalrace. Dat leidt toch niets. Zo'n mara thonnetje kan dan een negatief effect hebben op het gezinsle ven. Hardlopen krijgt dan ook iets dwangmatigs. Ik vind dat veel ouderen overdrijven. Be grijp me goed, ik neem het hen niet kwalijk. Maar de klap komt des te harder aan als zij met hardlopen moeten stoppen." Om toch op een verantwoorde manier een marathon af te leg gen adviseert Koppelaar goed op de techniek te letten. „Het contact met de bodem moet soepel verlopen. Daarnaast is de verzorging belangrijk, al wordt dat soms tot filosofie verheven. Dat vind ik overdreven. Mensen staan soms langer te rekken dan nodig is." „Maar dat is een typisch men selijk trekje: steeds meer en steeds harder. Daarom kiezen veel hardlopers voor almaar langere afstanden. En ik moet bekennen dat ik mij er ook niet altijd aan kan onttrekken. Het is misschien maar vijf keer per jaar dat ik mijn klokje meeneem als ik mijn rondje loop. Kijken of ik mijn tijden nog verbeter. Terwijl dat helemaal niet hoeft. Want zeg nou zelf, op mijn leef tijd zou het allemaal juist wat langzamer moeten gaan." De Aanloop is een tweeweke lijkse rubriek. De eerste afleve ring 17-12-1 992) ging over trainingsopbouw, de tweede (31-12-1992) over schoeisel, de derde (14-1-1993) over voe ding, de vierde (28-1 -1993) over blessures, de vijfde (11-2- 1993) over de 'dwaasheid' van een marathon en de zesde (25- 2-1993) over het parcours. leiderdorp» tim brouwer de koning „Tot half vijf kan ik je te woord staan, maar daarna ga ik hard lopen." Het mag duidelijk zijn: voor Teun Breugem is de seri euze fase van zijn voorberei ding op de marathon van Lei den aan gebroken. „Ik moet het nu goed opbouwen", zegt de 42-jarige Leiderdorper strijdlustig. „Via tien, twaalf en vijftien kilometer op naar de twintig." Breugem wil zo snel mogelijk afrekenen met een mindere periode die hij achter de rug heeft. „Dat ik door mijn ver plichtingen als schaatstrainer niet vaak zou kunnen hardlo pen, had ik ingecalculeerd. Ik ben acht weekeinden achter elkaar naar de ijsbaan geweest. Maar juist toen de winter er bijna opzat, werd ik ziek. Een griepaanval. Ik merkte het op school al tijdens het lesgeven. Gelukkig krabbelde ik vlug op, al heb ik nog niet het idee dat ik er helemaal vanaf ben. Tij dens het hardlopen heb ik na melijk nog last van een droge hoest." Bijna vanaf het nulpunt („Ik liep nog maar één keer per week") hoopt Breugem zijn looptraining op te voeren tot vier vijf keer per week. „Dit jaar pak ik het weer anders aan dan de vorige keren. Ik wil meer lange afstanden lopen. Vier in plaats van één keer een stuk van dertig kilometer. Maar dan praat ik over de maanden april en mei. Zo ver ben ik nu nog niet." De racefiets komt in tegenstel ling tot vorige jaren tot die tijd Beslissingsduel De Algemene bunnik De Algemene zal zaterdagavond in Vinkeveen aantreden tegen DKY(II) om uit te maken wie kampioen van de tweede klasse E wordt. Beide clubs sloten af gelopen weekeinde de reguliere competitie af met een gelijk puntenaantal. De verliezer van de beslis singswedstrijd is echter ook ver zekerd van promotie naar de eerste klasse. De Algemene won thuis met 14-11, maar in de re turn in IJmuiden trok DKV met 16-14 aan het langste eind. De derde ontmoeting wordt ge speeld in sporthal De Boei en begint om 18.15 uur. Voor KZ Leiden lijkt het zaal seizoen wel geheel en al afgelo pen. De tweedeklasser had na afloop van de wedstrijd tegen Kwiek (12-12) protest aangete kend, omdat haar een strafworp onthouden zou zijn. De protest commissie wees het protest echter af. KZ Leiden wacht nog eerst de motivatie van de uit spraak af en zal dan bepalen of nog beroep wordt aangetekend. Als het protest zou zijn toege wezen, zou de ploeg na het be nutten van de omstreden straf worp nog een promotiewed strijd tegen DKC moeten afwer ken. LSRC kan titel nu wel vergeten leiden frank bonte squashmedewerker Het heeft er lang naar uitgezien dat de squashteams uit de Leid se regio ten minste een kam pioenschap zouden binnenha len, maar de concurrentie stak een spaak in het Leidse wiel. In de eerste divisie zagen de vrou wen van LSRC de stap naar de eredivisie gedwarsboomd door Diepput dat met 4-1 de sterkste bleek. Alleen Claire Freling kon haar wedstrijd met 3-2 winnend afronden tegen Marjolein Ane- ma. Dat gebeurde uit een ach terstand van 1 -2 door een afwis seling van kort en lang spel. Ka rin Swiers was volkomen kans loos tegen Marcella Mesker, 0-3 en ook Brigitte Corsius kon geen game scoren. Anja van Gondeïe verloor als nummer drie met 1-3. In de tweede divisie verloren de vrouwen van Dekker Squash van Hillegom met 1-4. Hillegom werd daarmee kampioen en promoveerde naar de eerste di visie. Het enige winstpunt voor Dekker Squash kwam van Jac queline van Wijk. De mannen van Dekker Squash wonnen in de tweede divisie weliswaar met 1 -4 van Meersquash, maar kwa men niet verder dan de derde plaats van de ranglijst na lange tijd de eerste plaats te hebben bezet op het tweede plan. Maar wel licht zorgt de schaatstrainlng toch nog voor een spaak in het wiel van Breugem. „Schaatsen is en blijft mijn grootste hob by. Nu hebben ze me vanuit het district benaderd om de B- cursus te gaan volgen. Dat zie ik wel zitten, want ik heb als trainer een leuk seizoen achter de rug. Drie van mijn pupillen kwamen uit op de Nederlandse kampioenschappen. Die cur sus duurt een jaar en wordt el ke zaterdag gehouden in Amersfoort. Dat vind ik alle maal nog tot daaraan toe, maar in april begint het alle maal al. Dat kost me één lange duurloop in het weekeinde." „Daarom overweeg ik om de maandag, mijn vergaderdag, dan maar te gebruiken als trai ningsdag. Gelukkig blijft het 's avonds straks weer langer licht. Maar hoe ik het ook plan, ik moet mezelf in een strak keurslijf persen. Al wanhoop ik niet. Want ik heb mijn oude aantekeningen er nog eens op nageslagen. Blijk Ik twee we ken vóór te liggen op mijn schema van vorig jaar." FOTO» ARCHIEF Op zondag 6 juni 1993 wordt voor de derde maal de Mara thon van Leiden gehouden. De Aanloop is een tweeweke lijkse rubriek waarin alle facetten van de voorbereiding op en het volbrengen van een dergelijke krachttoer aan bod komen. Bram Wassenaar van De Bataven, oud-Neder lands kampioen op de 800 meter, voormalig bondstrainer, de huidige looptrainer van Feyenoord en deskundige op het gebied van voeding, weet als geen ander wat er alle maal komt kijken bij de marathon. Eén van zijn leermees ters van was Cees Koppelaar, in zijrt tijd een net zo grote autoriteit op dit terrein als Wassenaar nu. Zijn zienswijze volgt hieronder. Daarnaast volgen we vijf hardlopers van diverse pluimage bij hun voorbereiding op de 42.195 me ter lange slijtageslag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31