Antillenconferentie mislukt Texelse viskotter na botsing gezonken Binnenland Nieuw stadion kost 265 miljoen Verdachten ontkennen moord op krantenmeisje ontslagvanencn Afwijzing voorstel geen verrassing Rechters zien niets Bijverzekering struikelblok in onder andere metaal-CAO in de kaalplukteams Stakingen over WAO-reparatie DONDERDAG 11 MAART 1993 GPD Gemeenschappeli|l Pasje voor hond die geen pitbull is Lubbers dreigt Antillen met ingrijpen CPB: Minder den haag Binnenkort kunnen honde-eigenaren met een pasje aantonen dat hun huisdier geen pitbull is. Op het identificatie pasje worden de stamboom van de hond, zijn nummer en de naam van de eigenaar vermeld. De Raad van Beheer op Kynolo- gisch Gebied in Nederland heeft tot invoering van het pasje be sloten omdat blijkt dat bezitters van rassen die op pitbulls lijken (zoals de dogo argentino en de american Staffordshire) hinder ondervinden van de maatregelen van staatssecretaris Gabor van natuurbeheer tegen de pitbull. Eisen tot twee jaar voor drugshandel Amsterdam Officier van justitie Dun heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam celstraffen tot twee jaar wegens drugs handel geëist tegen een groep van negen mannen. Tot oktober maakten zij deel uit van een groep van 29 man, die maanden lang de sfeer in de Mercatorbuurt in Amsterdam-west verziekte door er een levendige straathandel in harddrugs op na te hou den. De groep opereerde vanuit twee coffeeshops. In oktober maakte de politie met een grootscheepse actie een einde aan de wantoestanden. In januari veroordeelde de rechtbank al een groep van achttien dealers tot gevangenisstraffen. Van de Scheur uit R'damse raad Rotterdam Oud-vakbondsman Jaap van de Scheur verlaat per 1 mei de Rotterdamse gemeenteraad. Uit onvrede met de landelij ke politiek heeft hij aangekondigd zijn lidmaatschap van de PvdA op te zeggen en een nieuwe partij op de richten: Solidari teit '93. Eigenlijk had Van de Scheur zijn termijn in de raad wil len volmaken, maar dan als vertegenwoordiger voor zijn nieuwe partij. Hij heeft aan het begin van de raadsperiode zijn partij be loofd op te stappenals hij niet langer de PvdA zou vertegenwoor digen. Formeel kan hij die belofte aan zijn laars lappen, maar Van de Scheur heeft besloten dat niet te doen. Verhoor loopt moeizaam door taalbarrière De drie mannen van 24, 27 en 34 jaar, die gisterochtend na de moord in Rotterdam op een 18- jarige krantenbezorgster zijn aangehouden, ontkennen elke betrokkenheid bij dit misdrijf. Het verhoor verloopt zeer moei zaam omdat de verdachten, die zeggen Servische Kroaten te zijn, alleen via een tolk kunnen worden gehoord. Ze hebben nog geen verkla ring gegeven voor hun aanwe zigheid in de buurt van de Verf- brem in de wijk Ommoord, de plek van de moord. Hun aanwe zigheid daar en het feit dat ze zich verzetten tegen hun aan houding en een van hen tracht te te vluchten, zijn voorlopig de enige redenen om hen vast te houden. In de buurt heerst grote ver slagenheid. Bewoners legden gisteren bloemen neer op de plek waar het meisje om het le ven kwam. De politie probeert een overzicht te krijgen van de mensen met wie het slachtoffer omging. Ook wordt in de buurt extra onderzoek verricht. Het moordwapen is niet gevonden. De drie verdachten waren vol gens politiewoordvoerder De Rooij bij hun aanhouding onge wapend. Volgens een krantenjongen uit de buurt hebben de bezor gers in een ander deel van Om moord al langere tijd proble men. Zeven weken geleden werd een krantenjongen met een mes bedreigd. Hij moest zijn jas en schoenen afgeven. Anderhalve week later moest een andere bezorger het ontgel den. Toen een jongen hem wil de helpen, kreeg die een trap. De volgende dag gingen ze met zijn vieren op pad en werden weer lastig gevallen. „We heb ben op een gegeven moment maar bij een abonnee aange beld om de politie te waarschu wen", aldus de jongen. Naar aanleiding van de moord hebben de dagbladuit gevers de wervingscampagne op TV voor krantenbezorgers opgeschort. De viskotters Texel 1 en de Goederee 31 zijn gistermiddag op 35 kilometer uit de kust van Petten door nog onbekende oorzaak in aanvaring gekomen. Het Texelse schip zonk. Niemand raakte ge wond. De Texel 1 liep drie scheuren op. Het kreeg daardoor zo veel water binnen dat het dreigde te zinken. Door het tussen twee andere kotters in te klemmen kon het aanvankelijk drijvend worden ge houden. In het begin van de avond zonk het alsnog. Dat heeft het Kustwachtcen trum in IJmuiden meegedeeld. De aanvaring gebeurde om half drie. Op het eerste alarm zette volgens de kustwacht „een ware Armada" aan colle ga-vissers koers naar de aanvaring. Ook reddingboten uit Callantsoog, Den Hel der, Egmond aan Zee en Petten, twee mijnenvegers en het fregat Piet Hein schoten te hulp. Toen de Texelse kotter dreigde te zin ken, steeg e£n van de boordhelikopters van het fregat op om de zes opvarenden in veiligheid te brengen. Dezen slaagden er echter in het schip drijvend te houden en konden aan boord blijven. Tegen vijf uur steeg het water in het schip niet ver der, maar begon het zelfs te zakken. De sleepboot Taktow zou de Texel 1 daarop met de beide ondersteunende schepen naar Texel of Den Helder bren gen. Tijdens het transport stroomde ech ter opnieuw veel water binnen en zonk het schip alsnog. De opvarenden zijn tij dig in veiligheid gebracht. Scheepvaartinspectie en de rijkspolitie te water stellen een gezamenlijk onder zoek in naar de toedracht van de aanva ring. a i eii jo a i tj a bezuinigen alleen Het kabinet kan best het finan cieringstekort volgens schema terugbrengen zonder de werk gelegenheid aan te tasten. Het betoog van minister Kok van fi nanciën dat de overheid het kalmer aan moet doen om de werkloosheid niet al te zeer te laten oplopen, heeft „minder een economisch en meer een sociaal-politiek en bestuurlijk karakter". Die forse kritiek geeft het Centraal Planbureau in het bin nenkort verschijnende Centraal Economisch Plan, zo heeft het Financieele Dagblad vandaag onthuld. Het CPB \indt dat het kabinet moet vasthouden aan het regeerakkoord, omdat an ders op termijn nog veel grotere schade aan de werkgelegenheid ontstaat. Kok liet een paar weken gele den weten dat hij dit jaar onge veer anderhalf miljard minder wil bezuinigen. Het tekort komt dan weliswaar hoger uit dan de 3,25 procent die het regeerak koord voorschrijft, maar de alarmerende cijfers over de stij ging van de werkloosheid (25.000 banen minder in 1993 en 1994) rechtvaardigen dat volgens de minister. Hij volgt daarmee de theorie dat de over heid bij een recessie niet moet meebezuinigen, maar de eco nomie juist via investeringen een financiële impuls moet ge- Het CPB wijst die redenering af. Het ligt er maar aan waarop de overheid bezuinigt: als er wordt gekort op uitkeringen en subsidies en de investeringen worden ontzien, tast dat de werkgelegenheid nauwelijks Door het tussen twee kotters te klemmen, kon het Texelse schip aanvankelijk drijvend worden gehouden. Later zonk het alsnog. Premier Lubbers dreigï in te grijpen in het bestuurlijk én financieel reilen en zeilen van de Nederlandse Antillen als tijdens de vervolgconferentie over de toekomst van de Nederlandse Antillen en Aruba geen resultaten worden geboekt. De conferentie, die gistermiddag op Curasao werd afgesloten, is mislukt. willemstad henri kruithof en stella van run Premier Lubbers liet er geen misverstand over bestaan dat bij het vervolg over drie maan den spijkers met koppen moe ten worden geslagen. „Dat is dan hard nodig. De problemen van het bestuur van de Antilli aanse regering en de eilanden worden met de dag groter. Daarmee wordt ook de verant woordelijkheid voor het konink rijk om actie te nemen met de dag groter", aldus Lubbers na afloop. Hij maande de tegen standers van zijn voorstel tot 'meer inschikkelijkheid'. De Antillen weigerden giste ren akkoord te gaan met het laatste voorstel van de premier. „Lubbers wil van ons een pro vincie van Nederland maken", aldus de delegatieleider van Cu rasao. De kem van het conflict ligt in de rol van de koninkrijksrege ring bij de waarborgen van de deugdelijkheid van bestuur. Cu rasao, Aruba, Sint Maarten en de Antilliaanse regering vinden dat de Nederlandse bemoeienis in het laatste voorstel veel te ver gaat. Premier Lubbers probeerde na afloop van de conferentie de mislukking te verdoezelen. Hij legde er de nadruk op dat op veel punten wèl overeenstem ming bestaat, maar kon ook niet verhullen dat over de cru ciale voorwaarde van de Neder landse regering voor autonomie deugdelijkheid van bestuur nog niet het begin van over eenstemming werd bereikt. De eilanden houden vast aan de huidige zelfstandigheid. „Curasao moet elke poging de autonome status in te per ken of te bevoogden afwijzen", aldus gedeputeerde Mendes de Gouveia van Curasao. Hij sloot niet helemaal uit dat Curasao in het uiterste geval moet gaan na denken over volledige onafhan kelijkheid. „Het volk heeft de laatste stem", zei hij. Minister Hirsch Ballin van Antilliaanse en Arubaanse zaken was, in te genstelling tot premier Lubbers, zeer teleurgesteld. „We zijn zeer dicht bij overeenstemming ge weest", zei hij. Lubbers daaren tegen zei: „Toen ik hierheen kwantwas ik zeer pessimistisch. Gemeten daaraan ben ik nu re delijk tevreden. Ik zag het als een mission impossible omdat er mensen zijn die er veel te ro zig over denken". FNV laat eis van Lubbers probeert mislukking te verdoezelen De vervoersbond FNV houdt niet meer vast aan zijn eis dat er de komende jaren geen ge dwongen ontslagen mogen val len bij de Nederlandse Spoor wegen. De directie van NS hoeft daarvoor van de FNV geen ga ranties af te geven. Wel wil de bond dat gedwongen ontslagen zoveel mogelijk worden als de komende jaren van de 28.000 banen er 3.500 verdwijnen. De nieuwe koers is gisteren door de kaderleden van de FNV afgesproken. De spoorwegvak bond FSV begrijpt niets van de ze koerswijziging, zei voorzitter G. Hardeveld. De FSV houdt vast aan de eis dat er geen ge dwongen ontslagen mogen val len. „Dus dat worden moeilijke onderhandelingen", aldus Har develd. Het overleg tussen bonden en NS-directie is vandaag hervat. Vorige week liep het overleg stuk omdat de NS-directie on der meer niet bereid was de ga rantie te geven dat er geen ge dwongen ontslagen zouden val len. De FNV verklaart de nieuwe koers vrij simpel. De bond ver wacht namelijk dat het hele maal niet nodig is om mensen te ontslaan maar dat de opera tie via natuurlijk verloop kan worden opgelost. Bij de NS gaan namelijk ieder jaar 1.400 mensen met pensioen of VUT. willemstad henri kruithof en stella van run De afwijzing van het eindvoorstel van pre mier Lubbers voor de toekomst van de An tillen komt niet echt als een verrassing. De premier stelt daarin namelijk een aantal dermate ingrijpende maatregelen voor dat de regeringen van de Antillen en Aruba in feite een groot aantal belangrijke bevoegd heden overdragen aan de koninkrijksrege ring, zeg maar: het Nederlandse kabinet. Het gaat daarbij voornamelijk om de gou verneur (een soort commissaris van de ko ningin), het gemeenschappelijk Hof van Justitie en de procureur-generaal (inclusief het openbaar ministerie en bepaalde poli tietaken). Financieel worden de Antillen in feite on der curatele gesteld. Het financieel beheer moet onafhankelijk worden gecontroleerd, met als uitgangspunt een sluitende begro ting. Als dat niet lukt, wordt een meerjaren begroting opgesteld die door de konink rijksregering moet worden goedgekeurd. Bovendien mogen in een bepaald begro tingsjaar pas nieuwe financiële verplichtin gen worden aangegaan als de uitgaven van twee jaar eerder zijn goedgekeurd. Zo kan worden voorkomen dat er (te) grote begro tingstekorten ontstaan. De kleine eilanden (Bonaire, St. Eustatius, Saba en in eerste instantie ook nog St. Maarten) krijgen volgens het voorstel een nauwe band met Nederland. Zij worden 'gemeenten buitengaats', zoals een ingewij de het noemde. Mocht er bestuurlijk op een van de grote eilanden iets misgaan, dan kan de koninkrijksregering het bestuur van dat eiland een 'aanwijzing' geven, die de ei landsbestuurders verplicht zijn op te vol gen. Doen ze dat niet, dan kan de konink rijksregering het volledige bestuur van het eiland tijdelijk overnemen. Nederland hoopt met dit strenge toezicht een eind te maken aan bestuurlijke en fi nanciële chaos op enkele Antilliaanse eilan den. De staatsschuld van de Nederlandse Antillen (2,5 miljard gulden) zal bij de op splitsing van de eilanden worden verdeeld. Dat betekent dat Curasao in de toekomst met verreweg de grootste schuld zal worden opgezadeld. Op welke termijn deze afspraken zouden moeten worden gerealiseerd, is nog vol strekt onduidelijk. Het Statuut van het Ko ninkrijk en een groot aantal wetten zullen moeten worden gewijzigd. Dat zal zeker en kele jaren in beslag nemen. Maquette van het nieuwe voetbalstadion in Amsterdam. AMSTERDAM GPD Amsterdam krijgt een nieuw multi-functioneel stadion in Amsterdam Zuidoost. De meer derheid van de gemeenteraad stemde gisteren in met de bouw van het stadion, met daaronder parkeerruimte voor 2.600 auto's en een knooppunt voor open baar vervoer. De bouwkosten bedragen 265 miljoen gulden. Het stadion moet medio 1996 klaar zijn. Ajax wordt de hoofdbespeler van het Stadion Amsterdam. Daarnaast zullen er ook pop concerten en andere evene menten worden gehouden. „Na vier jaar knokken is het ons dan toch eindelijk gelukt", was de verheugde reactie van Ajax- voorzitter Van Praag. Het sta dion krijgt dè beschikking over 50.000 overdekte zitplaatsen. Het stadion gaat 202 miljoen gulden kosten, de eronder gele gen garage plus bus- en tram haltes 63 miljoen. De financie ring had de afgelopen jaren nogal wat voeten in aarde. Uit eindelijk moet het lukken met een gemeentelijke bijdrage van 60 miljoen, 20 miljoen van Ajax, 25 miljoen uit de verkoop van aandelen en bankleningen van 55 miljoen. Vijf sponsors, van wie de namen nog geheim wor den gehouden, dragen naar ver wachting 35 miljoen gulden bij. Over enkele weken worden de contracten met deze zogeheten founders (stichters) getekend en worden de namen bekendge maakt. Tijdens de raadsvergadering kon sportwethouder Genet tot ieders verrassing bekendmaken dat ook het ministerie van WVC geld bijdraagt. Vlak ervoor had hij de schriftelijke bevestiging van minister D'Ancona ontvan gen. Onzekere factor vormt nog steeds de gemeente Ouder Am- stel. Die ligt dwars vanwege de FOTO ANP MARCEL ANTONISSE te verwachten parkeeroverlast. Gisteren liet wethouder Genet weten dat Amsterdam de nor male bestemmingsplanproce dures zal volgen en niet de snel le artikel 19-procedure, waarte gen Ouder Amstel fel ageerde. Ajax-voorzitter Van Praag hoopt de parkeeroverlast te voorkomen door omliggende bedrijven te vragen hun par keerplaatsen beschikbaar te stellen bij grote evenementen. Volgens de verwachtingen be draagt het gemiddeld aantal be zoekers ruim 15.000 en bij een wedstrijd van Ajax gemiddeld 18.000. Voor het Olympisch Stadion lijken de overlevingskansen nu definitief verkeken. Afgelopen najaar gaf minister D'Ancona het Olympisch Stadion de voor lopige status van rijksmonu ment, maar dan zou wel zeker heid moeten bestaan over de definitieve bestemming voor dat stadion. EDE«ANP De rechters zien weinig in de nieuwe wetgeving om crimine len te treffen door hen niet al leen voor de rechter te brengen, maar hen ook nog eens finan cieel 'kaal te plukken'. Sinds 1 maart kan tot twee jaar na een vonnis van de rechtbank nog een afzonderlijk strafrechtelijk financieel bnderzoek (SFO) worden gedaan, waarbij uitein delijk via misdaad verworven geld in beslag wordt genomen. Daarvoor wordt het aantal bu reaus financiële ondersteuning (BFO) dit jaar uitgebreid van zes tot zestien. Vice-president Weenink van de Zwolse rechtbank zei giste ren op een congres over de 'kaalplukteams' dat hij het prin cipieel onjuist vindt om het strafrechtelijke financiële on derzoek en het strafrechtelijke onderzoek uit elkaar te trekken. „Dan moet hij vonnissen in een halve zaak", aldus Weenink. Hij vindt het voor de beoordeling zonder meer gewenst dat de zelfde rechters die op de straf zaak hebben gezeten, ook de fi nanciële zaak doen. Gezien de krappe bezettingen van de rechtbanken zal dat nagenoeg onmogelijk zijn. In zeker tien metaalbedrijven wordt de komende twee weken gestaakt tegen de weigering van de werkgevers om afspraken te maken over collectieve WAO- reparatie. In een notitie heeft de werkgeversvereniging FME haar leden gisteren slechts 'dringend' gevraagd mee te werken aan collectieve verzekeringen per bedrijf, waaraan werknemers vrijwillig kunnen deelnemen. De vakbonden spreken van een 'oorlogsverklaring'. Werkgevers zouden volgens de FME in hun bedrijf moeten peilen of er belangstelling is voor WAO-reparatie. Vervolgens kunnen ze offertes aanvragen bij verzekeraars. De kosten van herverzekering moeten geheel voor rekening komen van de werknemers. De bonden hebben steeds een collectieve herverzekering via het pensioenfonds geëist. Zij zijn woedend orhdat de kans nu bestaat dat er al 'reparatiecon tracten' worden gesloten voor dat er een nieuwe CAO is. „De FME heeft er kennelijk geen be hoefte meer aan om met ons over de WAO te praten", aldus de bonden. Ook bij andere CAO-onder- handelingen blijkt de WAO-re paratie een breekpunt. Bij Uni lever (10.000 werknemers) zijn dc onderhandelingen afgebro ken op de vraag of de WAO-bij- verzekering moet lopen via het pensioenfonds (wat de bonden willen) of een particuliere verze keraar. Bij de nieuwe CAO voor het streekvervoer (15.000 werkne mers) zijn bonden en streekver voerders (VSN) het wel eens over reparatie via het pensioen fonds, maar zijn de onderhan delingen gisteren vastgelopen op de vraag of de werkgevers moeten meebetalen. Ook in dc vleeswarenlndus- trle (9.000 werknemers) is de reparatie van het WAO-gat een struikelblok. De werkgevers zien niets in een reparatie via het be drijfspensioenfonds.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3