De grote held van het eerlijke Italië I Rodney King: Heilige, duivel en goudmijntje Feiten &Meningen Wat is een woning waard? DONDERDAG 11 MAART 1993 Rechter Di Pietro zet vaart achter operatie 'Schone Handen De Italiaanse regering heeft de vorige week voorgestelde anti-corruptiewet, die hem het werken zou belemmeren, weer ingetrokken. Een parlementaire commissie heeft in- meerdere Di Pietro biografieën verschenen, evenals een golf van artikelen over zijn leven, zijn familie en zijn woning. Het gestemd met de opheffing van de onschendbaarheid van Italiaanse weekblad Panorama de voormalige socialistische voorman Craxi. De burge meester en gemeenteraad van Milaan zijn gisteren plot seling afgetreden. Italië kijkt bewonderend toe hoe de Milanese onderzoeksrechter Antonio Di Pietro vaart zet achter de operatie 'Schone Handen'. voor hun wandaden ter verant woording heeft geroepen, lijkt Di Pietro al het goede van de Di Pietro is in het cynische tijd- collectieve Italiaanse ziel te beli- ROME PATRICIA CLOUGH THE INDEPENDENT perk van anti-helden uitge groeid tot een ware nationale held. Als bestrijder van het kwaad en verdediger v chamen het ideaalbeeld dat heeft onlangs een gratis boekje uitgegeven, getiteld De gedach ten van Di Pietro. Toen de Italiaanse televisie on langs een programma uitzond over de gerechtelijke vervolging van een Milanese politicus door Di Pietro. keken maar liefst 8,5 miljoen Italianen. Zelfs Arnold Schwarzenegger en Sophia Lo- ren moesten het op concurre rende kanalen tegen deze kijk- de mensen van zichzelf hebben, dichtheid afleggen. Italiaanse maar waaraan ze niet altijd vol- jongetjes willen allemaal magi- doen. In de woorden van de Ita- straat worden. goed valt hem onvoorwaardelij- liaanse media: „met Di Pietro ke bewondering ten deel. Hij wordt door de Italianen op han- drukten, de assepoesters", den gedragen als een lichtend voorbeeld dat navolging ver dient. Met zijn open, eerlijke gezicht en de pretentieloze vastbera denheid waarmee hij een aantal ontvangt tientallen bemoedi- van de allermachtigsten in Italië gende brieven pef dag. Er zijn De 42-jarige boerenzoon uit de goeden, de ver- Molise is op zó'n hoog voetstuk geplaatst, dat het ergste moet worden gevreesd voor de Itali aanse psyche als hij ooit van Pietro' staat op vele muren. 'Zet zijn voetstuk zou vallen. Geluk- hem op, Di Pietro' verkondigen kig lijkt dit hoogst onwaar- talloze autostickers. Di Pietro schijnlijk. „Hij is onaantastbaar en laat zich niet corrumperen", zegt biograaf Gigi Moncalvo. Toch maken sommigen zich zorgen over het fenomeen van grenzeloze adoratie. „Vergod delijking is een slechte zaak", schrijft Pierluigi Sullo van het linkse dagblad II Manifesto. „Het wijst op een politiek va- Di Pietro dankt zijn huidige po sitie aan een bijzondere combi natie van eigenschappen: vast houdendheid, doorzettingsver mogen, ervaring als politiefunc tionaris, liefde voor speurwerk en een passie voor computers. Di Pietro leerde hoe computers werken en programmeerde ze zó dat fraude met jaarbalansen vgn bedrijven en gemeentekas sen kon worden opgespoord. Met behulp van zijn computer ploos hij documenten na om functionarissen op te sporen die rijbewijzen verkochten. Hij werd dé specialist in het openbaar ministerie voor het opsporen van misdrijven bin nen het overheidsapparaat en zelfs vóór het begin van de be ruchte operatie 'Schone Han den', een jaar geleden, had hij al honderden Milanese overheids functionarissen en politici in onderzoek en waren er al 250 veroordeeld. „Hij heeft een geweldig wapen in handen", zegt Giovanni Caizzi, een collega. „En hij weet precies hoe hij het moet gebrui ken." Hij kan vriendelijk en be minnelijk zijn, of buitengewoon hard. Of subtiel, als dat nodig is. Als een verhoor wat stug ver loopt, roept hij een politie agent naar binnen die met handboeien gaat staan rinkelen. Bij de Milanese bouwkoning Salvatore Ligresti legde hij een exemplaar van Dostojevski's Misdaad en straf op zijn bureau. De geslepen Siciliaan Ligresti begreep de boodschap en be kende. Di Pietro heeft zichzelf op eigen kracht omhooggewerkt. Zoals veel energieke en slimme jon gens uit het achtergebleven zui den, trok hij weg. Eerst naar een technische opleiding in Rome, toen naar een bestekfabriek in Duitsland. Hierop volgde een technische baan in de lucht vaart, een rechtenstudie in Mi laan, banen als gemeentesecre taris en politiefunctionaris en uiteindelijk de functie van openbaar aanklager. Hij is geen rechtsgeleerde intel lectueel die uren kan dicussië- ren over de finesses van de wet. Hij is een ongecompliceerde, directe, uitermate praktische speurder, die bankbiljetten merkt, cassetterecorders ver stopt of ontmoetingen op film vastlegt om tot een veroordeling te komen. En hij is niet alleen. Het team in het Milanese Paleis van lustitie bestaat inmiddels uit twee me de-magistraten en ongeveer twintig gespecialiseerde politie agenten. Het merendeel is net als Di Pietro computergek, bij zonder gemotiveerd en bereid zeer lange dagen te maken voor het goede doel. VERTALING MARGREET HESLINGA kalmte. Zijn woorden 'Kun nen we niet beter met elkaar omgaan?' stonden weken op posters in Los Angeles. Lerman probeerde met de stad Los Angeles tot een schikking te komen over smartegeld. Toen dat mislukte, werd hij aan de dijk gezet. King besloot hiertoe na druk van zijn schoonfamilie. Rodneys moeder verwaardigt zich niet tot wereldlijke zaken, maar andere familieleden zijn bepaald niet vies van Rodneys marktwaarde. Tussen de fami lies woedt een machtsstrijd ovei het beheer van dit goudmijntje. Tante Angela is woest. „Zijn schoonfamilie heeft haar klau wen in hem geslagen en hem tegen zijn eigen familie opge zet", zegt ze. Kings nieuwe advocaat, Milton Grimes, besloot dat zijn cliënt zich niet langer moest verstop pen. Hij organiseerde een toe spraak voor zwarte studenten. Sommigen spraken er schande van dat een veroordeelde mis dadiger als een 'voorbeeldig burger' werd opgevoerd, maar Kings optreden verliep gladjes. Hij drukte zijn publiek vooral op het hart te studeren. Er werd ook gemord toen King een interview gaf aan een zwart radiostation. Hij arriveerde als een Hollywood-ster, maar on air klonk hij als iemand die veel liever onopgemerkt een ham burger zou willen kunnen eten. Hij was een fatsoenlijk man, „net als ieder ander", zei hij verward. Ongeacht de uitkomst van het proces zal Rodney King nooit meer „net als ieder an der" zijn. Hij is voor sommigen een heilige, voor anderen een goudmijntje en voor weer ande ren een duivel geworden. Hij zal nooit meer de vrijheid van de anonimiteit kennen. Die straf is minstens even zwaar als de aframmeling die zijn leven op zijn kop zette. VERTAUNG MARGREET HESLINGA WIM STEVENHAGEN BELASTING BELICHT meerit pkaktpken STMrssectt.wis S\IY\OM5 m e.mi/ 1B£|6N 7UW, IMAR- f\\§ pe T6CH)0l£jc\ &6STMT 4)eg6u£T HET OOK.-" 2Q00 -vomti PM VOOR E6F JoN^ÊTje, SCHAT] De eigen-woningbezitters moe ten er elk jaar aan geloven. Dan moet immers het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting worden ingevuld. Het huur waardeforfait moet bij het inko men worden opgeteld en be paalde kosten mogen daar weer van worden afgetrokken. Maar welke waarde moet worden aangegeven en welke kosten zijn aftrekbaar? Een korte hand leiding. De eigen-woninglpezitter be spaart zich de huur van een wo ning. Deze besparing (de huur waarde) wil de overheid in de belastingheffing brengen. On der het begrip 'eigen woning' wordt verstaan een (gedeelte) van een gebouw en de bijbeho rende garage, schuur, tuin, en zovoorts. Uitgangspunt is de verkoopprijs van de woning bij vrije oplevering. Dit is de 'leeg- waarde' van een huis. Maar hoe hoog is de 'leegwaar- de' van een huis? Dit is het bes te te bepalen aan de hand van verkoopprijzen van huizen die recent in dé buurt zijn verkocht. Deze prijzen zijn op te vragen bij de 'koopsomtelefoon' van het kadaster (06-350 300 66; dit is geen gratis nummer). Bij de waardebepaling van het huis moet overigens rekening worden gehouden met zaken zoals verbouwingen (moderne badkamer) en of het een hoek of middenwoning is. Waaraan geen recht kan worden ont leend, is de waarde die geldt voor de onroerende-zaakbelas- ting. Deze waarde is namelijk vaak door de gemeente te laag vastgesteld. Al met al blijft het waarderen van de woning moeilijk. De pro blemen zullen wellicht worden opgelost als het wetsvoorstel 'Waardering Onroerende Zaken' (onlangs in deze rubriek be sproken) wordt aangenomen. Want dan zullen alle huizen een keer in de vier jaar door de ge meente worden gewaardeerd voor vrijwel alle belastingen. Nadat de 'leegwaarde' van de eigen woning is bepaald, moet de waarde in bewoonde staat worden vastgesteld. Dit is zestig procent van de 'leegwaarde'. Een voorbeeld ter illustratie. Stel, Jan en Karin zijn gehuwd. Ze kopen een huis, de sleutels krijgen ze op 1 juli. Het huis heeft een leegwaarde van 160.000 (de koopprijs). Zestig procent hiervan is 96.000, de waarde in bewoonde staat. Nu men dit weet kan de huur waarde van de woning worden bepaald. Deze huurwaarde kan aangiftebi/jet FyCï "•""ooen.b.i,,,, jf worden gehaald uit een tabel in de toelichting op het aangifte biljet 1992. Uit deze tabel volgt dat bij een waarde van 96.000 een huurwaarde moet worden aangegeven van 2.250. Deze huurwaarde vormt inkomen en is belast met inkomstenbelas ting. Maar het huurwaarde forfait mag 'tijdsevenredig' wor den aangegeven. In ons voor beeld kocht het paar het huis op 1 juli, op de helft van het jaar. De huurwaarde hoeft dus ook maar voor de helft te worden aangegeven, en dit is 1.125. Van dit bedrag mogen bepaalde kosten worden afgetrokken. Wat in de praktijk het meest voorkomt, is dat de eigen-huis- bezitters een hypothecaire geld lening hebben afgesloten om de aankoop van het huis te finan cieren. De rente op deze lening is aftrekbaar. Hierdoor kan het aan te geven bedrag negatief worden. In het voorbeeld moest er een huurwaarde worden aangege ven van 1.125. Stel dat in 1992 4.125 hypotheekrente wordt betaald. Deze rente mag wor den afgetrokken. Dat betekent dat van het brutotoon 3000 mag worden afgetrokken. Dit betekent doorgaans dat men belasting terug krijgt. Naast hypotheekrente mogen ook betalingen voor erfpacht, opstal en andere kosten van geldleningen in verband met het huis worden afgetrokken. Andere kosten als afschrijvingen en onderhoudskosten mogen niet worden afgetrokken. Wie moet de (negatieve) inkom sten uit eigen woning aange ven? Bij gehuwden geeft diege ne met het hoogste persoonlijke inkomen de huurwaarde aan. Jan en Karin zijn zoals we al we ten gehuwd, over 1992 had Jan een persoonlijk inkomen van 60.000 en Karin van 10.000. Jan mag dus het negatieve be drag van 3.000 van zijn inko men aftrekken en bespaart hier door belasting. Als ze niet gehuwd waren ge weest en formeel samen had den gewoond, dan had de zaak iets anders gelegen. Dan wordt belangrijk wie de formele eige naar is, niet wie het hoogste in komen heeft. Is Karin bijvoor beeld de koper, dan moet zij de huurwaarde bij haar inkomen optellen en kan zij de betaalde rente daarvan aftrekken. Met een inkomen van tien mille is dat voordeel minder groot dan wanneer Jan eigenaar is en de aftrek mag toepassen. Ian heeft een hoger inkomen, dan wordt meteen het belastingvoordeel groter. Het bedrag (rente - huurwaarde) wordt immers van de top van zijn inkomen afge trokken. En over de top wordt in ons progressieve belastingsys teem de meeste belasting be taald. LONDEN PHIL REEVES Rodney King is een beroemd heid. Journalisten, filmmakers en uitgeverijen azen allemaal op zijn verhaal en zijn familie ruziet over het beheer van de opbrengsten. Zijn gezicht is te zien op T-shirts die zwarte jon geren dragen en zijn naam staat in grote letters op de door de rellen geblakerde muren van Los Angeles, als ware hij een zwarte leider. King heeft dit nooit gewild. Toen hij vorig jaar april te horen kreeg dat de politieagenten die hem hadden afgetuigd niet schuldig waren bevonden, trok hij zich in ziin slaapkamer terug en jammerde hij als een kind. Toen Rodney King zag hoe Los Angeles in brand stond, riep zijn advocaat de hulp van een psychiater in. Nu ondergaat Kingeen nieuwe beproeving in de vorm van een tweede proces. De vier agenten die hem in elkaar sloegen, staan voor de federale rechtbank te recht wegens schending van Kings burgerrechten. En dit keer moet King zelf getuigen. Tijdens het eerste proces werd hij niet opgeroepen, mede omdat de of ficier van justitie vreesde dat King zijn zelfbeheersing zou verliezen. Daardoor bleef Rodney King vooral een naam en een gezicht. Voor miljoenen zwarten vormt hij het levende bewijs dat ex treem racisme nog bestaat. Voor talloze jonge zwarten vor men Kings verwondingen een heroïsch symbool van de ma nier waarop de politie hen be handelt. Voor blanken in de slaapsteden symboliseert King een crimineel milieu dat slechts met de grootste moeite in toom kan worden gehouden. Dat het grote publiek verder weinig over Rodney King weet, komt omdat hij zich schuil heeft gehouden en van het ene naar het andere onderduikadres is verhuisd. Nu woont hij in Pasa dena, waar hij het grootste deel van zijn tijd televisie kijkt, onder het waakzame oog van zijn lijf wacht. De agenten zullen hun verdedi ging baseren op het feit dat King bekend stond als een voor waardelijk vrijgelaten misdadi ger, die bovendien de indruk wekte dat hij onder invloed ver keerde van PCP, een drug die bovenmenselijke kracht geeft. Gezien zijn formaat 1,87 lang, ruim 102 kilo kan hij makkelijk worden afgeschilderd als een monster. Maar het ver loop van de overval waarvoor hij werd veroordeeld, roept eer der het beeld op van een stun tel. Het was november 1989. Rod ney King stapte een winkel in Los Angeles binnen, kocht kauwgom, haalde een ijzeren staaf tevoorschijn en eiste dat de Koreaanse winkelier de kassa opende. Die liet hem het geld pakken, maar toen King ook cheques nam, greep hij hem en begon hem te bewerken met een staaf die hij van de grond had opgepakt. King liet zijn staaf vallen. Hij rukte zich los, gaf de winkelier één klap en vluchtte met 200 dollar. De Ko- reaan zei later: „Als ik niet had geslagen, had hij het ook niet gedaan." King werd gearresteerd. Hij be kende en kreeg twee jaar cel. King was duidelijk onder de in druk van de gevangenis en schreef de rechter een smeek brief. De Los Angeles Times drukte de tekst, duidelijk van een half-analfabeet, later af. „Ik heb ernstig nagedag over wat gebeurt is en ik denk als het mogelijk is dat u me nog een kans kan geven, eerwaarde Heb zoveel op het spel te verlie zen als ik die kans niet krijg Dus alstublief herzie uw oor deel, eerwaarde. De hemel mijn getuige en God weet." De smeekbede hielp niet, maar na een jaar kwam King voorwaar delijk vrij. Drie maanden later vond 'het incident' plaats. Een dronken Rodney King ging met vrien den een stukje rij den en merkte dat hij werd gevolgd door de verkeerspo litie. King was als de dood voor arrestatie en gaf vol gas. De verkeerspolitie riep de hulp in van agen ten van de Los Ange les Police Depart ment (LAPD), die er in slaagden de auto tot stoppen te dwin gen. King moest gaan liggen, maar weigerde. Na 56 slagen met de wapenstok, schoppen en enkele voltreffers van een stnn gun (een geweer waarmee een zakje zand wordt afge vuurd) moest hij wel. Toen een met afschuw vervulde wereld de amateuropnames za gen van de vier blanke agenten ..i*- Begin mei 1992: Los Angeles brandt, de Nationale garde kijkt toe Rodney die hun zwarte slachtoffer af tuigden, leek hun schuld vast te staan. Maar het proces werd ge houden in een blanke voorstad. De agenten werden vrijgespro ken. Een dag later brandde Los Angeles. Rodney King werd in 1965 ge boren in Sacramento. Zijn fami lie verhuisde al snel naar Pasa dena, een rustige voorstad van Los Angeles. Zijn vader Ronald was een zware drinker, die op 42-jarige leeftijd stierf. Zijn moeder Odessa was (en is) een overtuigd Jehovah's Getuige. Rodney was niet de slimste. Hij spijbelde vaak, maar had nooit ernstige problemen. Volgens zijn tante Angela vrat Rodney alleen iets uit als hij zich door zijn veel lastiger broers liet meeslepen. Op 18-jarige leef tijd, zes maanden voor zijn exa men, verliet hij de school. Na twee relaties, waaruit twee kinderen werden geboren, trouwde Rodney met zijn schoolvriendin Crystal Waters, een rustige vrouw die zelf al twee kinderen had. Ze zijn on danks alles nog steeds samen. Na de rellen hadden ze een keer zo'n heftige ruzie, dat Crystal het alarmnummer belde. De LAPD, anders nogal laks bij hui selijke ruzies, stuurde vijf au to's. Er werd geen proces ver baal opgemaakt. Sinds Rodney King werd afge tuigd, is hij herhaaldelijk opge pakt en zonder aanklacht weer FOTO AFP vrijgelaten. Dergelijke intimida ties hebben hem nog onzeker der gemaakt dan hij al was. Zo durft hij alleen nog in restau rants te eten als hij zelf kan zien hoe het eten wordt bereid. Hij weet heel goed dat hij naast veel fans ook de nodige vijanden heeft. Kings vroegere advocaat, Step hen Lerman, heeft hem zoveel mogelijk afgeschermd en maar één openbaar optreden toege staan: een hevig geëmotioneer de King riep twee dagen na het uitbreken van de rellen op tot

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2