Feyenoord ontsnapt langs brandtrap Roda kan Ajax niet ontregelen Breukink van alle kanten bestookt Cruijff bedingt nog meer macht Sport Droom van Milan na nederlaag in gevaar DONDERDAG 11 MAART 19933?] ROB ONDERWATER. 071 -161 Den Bosch machteloos in Volendam volendam Volendam, veertien wedstrijden onder Fritz Korbach zonder nederlaag, heeft gisteravond de fluwelen vuistjes van Den Bosch niet gevoeld: 3-0. De Bossche ploeg voetbalde nau welijks minder, maar kwam voor het doel steeds kracht te kort. Volendam had bovendien het rustgevende geluk van een snelle openingstreffer en twee 'goedkope' doelpunten, waardoor de wedstrijd onmiddellijk na de rust al beslist was. Steur, Berghuis en De Freitas waren de doelpuntenmakers. Aston Villa naast Manchester United londen Aston Villa heeft in de Engelse competitie gisteren de kans alleen aan de leiding te komen onbenut gelaten. Door de 0- 0 tegen Tottenham Hotspur kwam de ploeg uit Birmingham naast Manchester United dat een dag eerder met 0-1 had verlo ren van het onderaan staande Oldham. Arsenal bereikte de fina le van het toernooi om de League Cup door een 2-0 zege op Cry stal Palace. Leger maakt Spartak-veld sneeuwvrij moskou Het Russische leger doet zijn best het veld van Spartak Moskou sneeuwvrij te maken voor de wedstrijd tegen Feyenoord in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup II, vol gende week woensdag. Een eenheid van het leger heeft de op dracht gekregen het gras in het Lenin-stadion, dat bedekt is met dertig centimeter sneeuw, weer zichtbaar te maken. Albert en Pister zes duels geschorst brussel» De tuchtcommissie van de Belgische voetbalbond heeft Philip Albert van Anderlecht en Thierry Pister van Standard Luik voor zes duels geschorst. Ze kregen de rode kaart in de beker duels tegen respectievelijk Verbroedering Geel en Lommei. Al- bert, voetballer van het jaar in België, spuugde naar de scheids rechter, Pister deelde een kopstoot uit. Wiersma remise tegen Baljakin surhuisterveen Harm Wiersma is gisteren weer een stapje dich ter bij het uitdagerschap van wereldkampioen Alexej Tsjizjov ge komen. Door een remise in de zevende ronde van de beslis- singsdriekamp in Surhuisterveen tegen de Witrus Alexander Bal jakin bleef Wiersma leiden met zes punten uit vijf partijen. Bij winst in zijn laatste partij van vandaag tegen Rob Clerc is de oud-wereldkampioen winnaar. Baljaldn heefteen punt minder, Clerc staat op drie uit vier. Blomdahl wint Briljant-toernooi Rotterdam Torbjörn Blomdahl heeft het Briljant-toernooi in Rotterdam gewonnen. De Zweedse driebander versloeg gisteren in de finale de Belg Raymond Ceulemans met 50-35 in twintig beurten. Blomdahl dankte zijn zege onder meer aan een onge kende serie van 23 caramboles. Ceulemans miste door de neder laag een met briljanten ingelegde keu ter waarde van 60.000 gul den. Feyenoord moest van de brandtrap gebruik maken om gisteravond in Zwolle aan een sportieve en Financiële strop te ontkomen. In een zinderend bekergevecht viel de beslissing pas na 120 minuten spijkerhard voetbal (1- 1) vanaf de strafschopstip. „Dan hebben wij het geluk dat we een aardige keeper in de goal hebben", grijnsde hulp trainer Geert Meijer na afloop. Net als vorig jaar in de halve finales tegen Sparta. Ook toen moesten er straf schoppen aan te pas komen om Feyenoord in het zadel te houden. zwolle albert geesing gpd-verslaggever Met zijn sublieme reddingen in de nastoot verdiende Ed de Goey voor de bekerwinnaar van de laatste twee seizoenen een bom duiten, zo'n slordige half miljoen. De missers van Jaap Stam en Edwin Duim waren voor FC Zwolle de anti-climax van een tumultueus avondje bekervoetbal dat ze zich in Zwolle nog lang zullen heugen. Dat geldt ook voor Feyenoorder Henk Fraser, die een kuitbeen brak en voor de rest van het sei zoen is uitgeschakeld. Tot zeven minuten voor af loop van de normale speeltijd hing een sensatie in de lucht en leek FC Zwolle regelrecht op weg naar een tweede Financiële klapper. Eliminatie van Feye noord betekende immers an dermaal een uitverkocht huis, 31 maart tegen Ajax. Maar door de gelijkmaker van John van Loen en het perfecte keepers werk van De Goey ging dat ex traatje aan de Zwolse neus voorbij. En is Feyenoord aan het eind van deze maand verze kerd van een volle bak in Rot terdam-zuid. Belang „Voor Feyenoord was deze wedstrijd financieel van enorm belang. Daarom", zo weerlegde Meijer meteen de suggestie van onderschatting, „hebben we Zwolle drie keer bekeken. We wisten dus wat ons hier te wachten stond". Daar bleek maar bitter weinig van. Zonder de licht geblesseerde Metgod, die werd gespaard voor de com petitiekraker tegen PSV, zonder Kiprich (met Hongarije in Ja pan) en aanvankelijk ook zon der Van Loen, vatte Feyenoord het karwei veel te lichtvaardig op. In de wetenschap dat zijn piepjonge elftal het kwalitatief zou moeten afleggen, kopieerde trainer Ben Hendriks met suc ces het spierballenvoetbal van de club uit de Rijnmond. FC Zwolle overdreef de bezieling en de geestdrift, die de ploeg in het tweedaagse trainingskamp had getankt, en ging voor rust herhaaldelijk over de schreef. Daardoor ontstond er binnen de kortste keren een ordinaire schaafpartij, waarbij Maaskant, Koggel en Van Raalte zich als een vis in het water voelden. De Feyenoorders schrokken zich te pletter, maar haalden de schade later ruimschoots in. „Voetbal is het niet geworden, het was meer een gevecht", drukte Meijer zich nog voor zichtig uit. De meeste overtre dingen konden het daglicht nauwelijks verdragen en volg den elkaar in zo'n razend tem po op (42 van Zwolle, 32 van Feyenoord in 120 minuten) dat scheidsrechter Jol binnen de kortste keren het spoor volledig Ed de Goey heeft zojuist Feyenoord behoed van een blamage. De doelman stopte twee penalty's tegen FC Zwolle. bijster was. Hij trok in totaal vier keer geel, maar dat had een veelvoud moeten zijn. Jol mar chandeerde dat het een lieve lust was en mocht de handen dichtknijpen dat de ontmoeting niet volledig ontspoorde. Feyenoord keek al na acht minuten tegen een blamerende achterstand aan. De lakse for matie kreeg van Jol alle tijd van de wereld om de verdediging te organiseren bij een vrije trap van Roembiak. Maar niemand in het strafschopgebied had oog voor Johan Hansma, die onge hinderd met het hoofd mocht aanleggen. Met Henk Buimer en Jaap Stam, voor wie Trevor Francis van Sheffield Wednes day op de tribune zat, was de li bero de grote uitblinker bij de eerste divisieclub. Feyenoord had vier minuten later de gelijkmaker voor het oprapen, maar voor een leeg doel maaide Fraser grandioos over de bal heen. Het was zo ongeveer de laatste actie van de verdediger. Een kwartier later werd hij krimpend van pijn naar de kant gedragen en vervolgens van de Herik, die hem naar het Rotterdamse Franciscus-zie- kenhuis bracht. Daar werd het angstige vermoeden bevestigd dat Fraser een kuitbeen had ge broken. Het kon er voor Feyenoord al lemaal nog net bij. Ai tijdens de warming-up haakte Van Loen af. De rossige verdediger heeft last van een rugblessure en wil de op de tribune plaatsnemen. Daar stak Meijer echter een stokje voor. „Hij moest als twaalfde man op de bank. Des noods riskeerde hij maar een spierscheuring. Dat was dan pech geweest. Voor ons was de ze wedstrijd té belangrijk". Van Loen bewees zijn waarde als pinch-hiter toen hij vanuit de rebound scoorde, nadat de lachwekkend falende Obiku de bal op de paal had gemikt. De gelijkmaker trof FC Zwolle als een mokerslag. De ploeg stond de hele tweede helft met de rug tegen de muur. maar verdedigde de voorsprong met hart en ziel. En kreeg tussen door zelfs schitterende kansen (Buimer. Van de Vegt) om Feye noord definitief mores te leren. „Als je Blinker en Taument aan banden kunt leggen en je weet het gevaar Witschge te neutrali seren, dan ben je tegen Feye noord een heel eind op de goe de weg. Het is alleen sneu", sip- te Ben Hendriks, „als je zeven minuten voor tijd de overwin ning uit handen moet geven" Het armetierige Roda JC is er niet in geslaagd het Ajax van de invallers serieus aan het denken te zetten. De geimproviseerde Amsterdamse kandidaaat voor de titel won de inhaalwedstrijd in Limburg gisteravond met 3-1 De thuisclub wacht alweer tien duels op een overwinning. Slechts heel even kon Roda JC, met voor de eerste keer technisch directeur Huub Ste vens op de bank, hopen op een verrassend punt. Dat was toen Hofstede na een overtuigend begin van Ajax - met twee doel punten - voor de ploeg uit Kerk- Van Gaal doet niet aan 'bank vulling' Ajax was gisteravond in Kerk- rade voor de inhaalwedstrijd tegen Roda JC aanwezig met een selectie van vijftien man. Formeel is dat er één te wei nig. Vrij opvallend, vooral vooreen topclub. Op de bank zaten Wijn- hard, Van Burik, Groenen dijk, Menzo en oud-hockey- intemational Tom van 't Hek. De laatste overigens als vervangend clubarts voor de zieke Piet Bon. „Verder had den we geen spelers beschik baar die nu al op dit niveau kunnen spelen", lichtte trai ner Van Gaal toe. „Daarom heb ik die spelers thuisgela- ten. Ik doe niet aan bankvul- ling." In Limburg miste Ajax Jonk, Bergkamp, Vink, Blind en Petersen. Van Gaal hoopt zaterdag, als de Amsterdam mers op eigen veld tegen RKC spelen, Vink (schouder- blessure) weer te kunnen op stellen. Jonk en Bergkamp (beiden enkel) zijn zeer twij felachtig, Blind (hamstring) en Petersen (voet) uitgeslo ten. Vooruitblikkend naar de Europese confrontatie met Auxerre, de dinsdag erop, kon Van Gaal al helemaal niet „Maar het is niet zo dat ik van plan ben bepaalde jongens in de competitie, te sparen We strijden op drie fronten, alles is belangrijk." rade tegenscoorde. Heel wrang voor de met keepersproblemen kampende Amsterdammers was dat Van der Sar, in het doel ver kozen boven Menzo, daarbij niet vrijuit ging. Van gevaar was aanvankelijk geen sprake na een wat non chalante dieptepass van Van- denbroeck, maar gelegen heidslibero Frank de Boer wachtte op Van der Sar, de doelman zelf daarentegen wachtte op de verdediger. Hof stede profiteerde simpel van het gruwelijke misverstand. Op de bank moet Menzo hebben ge dacht dat zoiets hem ook had kunnen overkomen. Tot de tegentreffer in de 27ste minuut was er voor het Ajax zonder de geblesseerden Blind (hamstring), Vink (schouder), Petersen (voet), Bergkamp en Jonk (beiden enkel), weinig aan de hand geweest. Met Frank de Boer (libero), Seedorf (centrale man) en Litmanen (scha duwspits) in de opvallendste nieuwe rollen, werd Roda vrij simpel terug gedrongen. Het leidde na zestien minu ten tot succes. Litmanen scoor de, na doorkoppen van Ronald de Boer uit een pass van Kreek. Het was de eerste trèffer van de Finse international voor Ajax 1. Vijf minuten later maakte Ro nald de Boer 2-0. De rech terspits, nog niet zo lang gele den teruggekeerd van FC Twen te, nam een voorzet van Over- mars zoals dat heet ineens op de pantoffel. Bolesta, voor de eerste keer in het doel op de plaats van de geblesseerde Wa terreus, werd volkomen verrast. Heel even leek Roda daarna terug te komen. De onverwach te en onnodige goal van Flofste- de gaf de Limburgse degradatie kandidaat echter nauwelijks zelfvertrouwen. Ajax herstelde en besliste vijf minuten na de hervatting de wedstrijd. Op aangeven van Frank de Boer schoof Pettersson de bal onder Bolesta door. Het doelpunt kon gerust op het conto van de Poolse doelman worden ge schreven. Johan Museeuw wint de vierde etappe van Parijs - Nice. saint etienne Luer en Hofstede. Ajax: Van der Sar; Silooy, Frank de Boer en Kreek; Alflen, Litmanen, See- dorl en Davids. Ronald de Boer, Pet tersson (85. Wijnhard) en Overmars. De geleverde inspanningen wa ren van zijn gezicht af te lezen. Erik Breukink en zijn ploegmak- kers werden gisteren van het begin tot het einde zwaar op de proef gesteld. Tijdens de vierde etappe tussen Thizy en Saint Etienne, gewonnen door de Belg Johan Museeuw, werd de onaantastbaar lijkende positie van koploper Zülle en de Ne derlander massaal bedreigd. Zonder succes. Zülle won zelfs nog drie luttele seconden op zijn achtervolgers in de finale, inclusief Breuldnk. De rivalen van Zülle weigeren zich neer te leggen bij de tiran niek van de discipelen van Ma noio Saiz. Zij dwongen gisteren het collectiefin het relatief korte ritje van 162 kilometer over ge accidenteerd terrein tot het pa reren van tal van uitvallen. De eerste coup mislukte. Maar het spervuur van demarrages had wel sporen achtergelaten. „Dit houden we geen drie dagen vol", meende een getekende Breukink na afloop. „Constant aanvallen afslaan kost energie." De door boze werknemers van een brillenfabriek in Saint Heand opgeworpen blokkade, op iets meer dan 45 kilometer voor de finish, leek een welko me onderbreking voor Breukink c.s.. De karavaan werd door het met ontslag bedreigde perso neel een half uur opgehouden. „Dat was echter verre van ide aal, want je raakt uit je ritme en koelt af', aldus Breukink. Op het moment dat de door gang werd versperd, had een groepje van vier renners, dat aanvankelijk uit acht, onder wie Breukink, bestond, een voor sprong van veertig seconden. Dat was al de vierde poging het gezag van ONCE te ondermij nen, want direct vanuit het ver trek in Thizy hadden Bernard, Rominger en De las CuevaS de leidende ploeg getart. Zülle pa reerde persoonlijk de brutale at taque. Breukink riep vervolgens Charly Mottet tot de orde en het ONCE-collectief verijdelde ook de ontsnapping van De las Cue- vas. Op ongeveer zeventig kilo meter van de aankomst waagde De las Cuevas opnieuw een aanval. Mauri, Tonkov, Mare Madiot, Lance en Pensee volg den. Breukink en diens ploeg- makker Herminio Diaz-Zabala kregen contact, maar raakten het weer kwijt. De vier koplopers werden, na de gedwongen pauze, evenwel vlak voor de eerste passage van de eindstreep op de boulevard Rhin en Danube teruggepakt. Francis Moreau, die voor woensdag dertien seconden achterstand had op Zülle, dwong daarna met Richard, Heulot en Cabello de ONCE- ploeg weer diep te gaan. Acht kilometer voor het einde was hij tijdelijk leider toen hij 28 tellen voorsprong had. Ook deze po ging had geen resultaat. Jean-Paul van Poppel heeft de leiderstrui in de Ronde van Murcia een dag mogen dragen. De winnaar van de eerste etap pe liep in de tweede rit, met on derweg twee bergen van de eer ste categorie, meer dan twaalf minuten achterstand op. De etappe over 129 kilometer lever de een zege op voor de Rus Eki- mov uit de ploeg van Peter Post. Nieuwe leider is de Spanjaard Carlos Galaretta. De Duitse neo-prof Frik Zabel won de eerste etappe in de Itali aanse rittenwedstrijd Tirreno- Adriatico. Hij versloeg in de sprint het peloton. AC Milan kan dus toch nog ver liezen. Gisteravond kwam een verrassend einde aan de onge slagen status van de kampi- oensploeg. AS Roma won de eerste halve finale-wedstrijd om de Italiaanse beker dik verdiend met 2-0. Het was de eerste ne derlaag van Milan na een reeks van 41 overwinningen in officië le wedstrijden sinds 14 april 1992. Over drie weken moet AC Milan de schade herstellen in San Siro om de droom van de trilogie in stand te houden. AS Roma bleek op eigen ter rein de vertrouwde cup-fighter van de afgelopen jaren en liet zich niet door de tegenstander imponeren. De hand van trai ner Boskov was in deze victorie duidelijk zichtbaar. De Joego slaaf liet ziin ploeg in een zeer behoudende opstelling van start gaan. De bedoeling was om de snelle spitsen Caniggia en Muzzi bij counters in stelling tc brengen. Binnen elf minuten liep Milan achter de feiten aan. Rechtsback Piacentini stelde Muzzi in staat om Roma aan de leiding te brengen: 1-0. De kampioensploeg was dui delijk uit het lood geslagen Ook Gullit en Papin konden het tij niet keren. De enige Nederlan der op het veld werd in de 66ste minuut gewisseld. In de tweede helft speelde Roma voorzichtig in de hoop dat Milan achterin meer steekjes liet vallen. Het kat-en-muis-spel werd in de laatste minuut beloond. Canig gia besliste het duel met een prachtig lobje over doelman Cudicini: 2-0. Barcelona wint Super Cup Johan Cruijff heeft gisteravond twee overwinningen behaald Zijn Barcelona won ten koste van Werder (2-1, na de 1-1 in Bremen) de Super Cup. Na af loop ondertekende de Neder landse trainer een nieuw twee jarig contract en bedong daar mee nog meer macht. „Een speciale dag", volgens Cruijff. De eerste winst in de dubbele ontmoeting tussen de winnaars van de Europa Cups I en II gold als troostprijs voor de vroege uitschakeling in c|e Europa Cup en de gemiste wereldbeker, die Barcelona in december in Tokyo aan het Braziliaanse Sao Pauio moest Urten. i Spaante competitie heet vele malen be langrijker te zijn. Indien Cruijff inderdaad tot 30 juni 1995 blijft, vestigt hij met zeven onafgebro ken jaren dienstverband een re cord in de clubhistorie. Barcelona begon in het met 50.000 toeschouwers slechts half gevulde Nou Camp-stadion indrukwekkend. Werder figu reerde, de op de buitenspelval geënte tactiek bleek geen pro baat middel tegen het razend snel uitgevoerde één keer-ra- ken voetbal van de thuisclub Libero Bratscth slaagde er evenwel in zijn defensie te reor ganiseren. De Noorse interna lional was met een tweede bui tenlander, de Oostenrijker Her zog, de beste man in liet team van trainer Rehhagel. Herzog zou volgens Duitse geruchten al door Barcelona zijn benaderd. It.ik elona. zonder WïIm hgr. kreeg na een half uur de steun van scheidsrechter Bo Karlsson Dq Zweed zag in een handsbal van Reek voorbedachte rade en trok rood. In werkelijkheid gleed de doelman uit en ging de hand in een reflex n.i.u «Ir lui Stoitsjkov scoorde uit de toege kende directe vrije trap. de nieuwe doelman Gundelach had de bal nog niet eens aangc raakt: 1 O Werder maakte vervolgens duidelijk dat met kwade Duit sers niet te spotten valt. De tol tien man gereduceerde ploeg bleek plotseling ook over de middenlijn te durven komen. Eilts werd vlak voor rust getor pedeerd door Zubizarrela. De Nieuwzeelander Rufer bleef koel en benutte de toegekende strafschop: 1-1. Na de rust werden de Duitse illusies op een verlenging, na de 11 van een maand geleden m Bremen, al snel teniet gedaan. Gundelach tikte de bal na vier minuten na een schuiver van Stoitsjkov pardoes in de voeten vanGoicoechea: 2 1.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29