'Acteren is meer dan een hobby' Ritme en poëzie in plexiglas 'Het is een beetje uit de hand gelopen' Cultuur Kunst Lezing Over W.F. Hermans Veense Flying Birds na dik twintig jaar weer op de planken Musical Hair in Den Haag DONDERDAG 11 MAART 1993 ANNEMIEK RUYGROK. 071-161423. PIV -CHEF Exposities in de regio leiderdorp/ter aar» Neel van Oosten exposeert tot 29 maart haar werk in het St. Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Haar aquarel len van kleine huisdieren, wilde bloemen en landschappen han gen in het restaurant op de eerste verdieping. In het Leiderdorp- se activiteitencentrum Gading, aan de Hoogmadeseweg 70, wordt tot 2 april een expositie gehouden van schilderijen ge maakt door mensen met een verstandelijke handicap op het dagcentrum Jottum te Oegstgeest. In bibliotheek De Aarlezer in Ter Aar is tot en met 27 maart werk te zien van Nico Muijselaar uit Gouda. Zijn werk bestaat uit aquarellen, monoprints en lino sneden. Benefietconcert Residentie Orkest den haag Het Residentie Orkest in Den Haag geeft op 1 april een benefietconcert voor het behoud van het woonhuis van de schilder Hendrik Willem Mesdag. Onder leiding van Janos Fürst worden werken gespeeld van Vivaldi, Barber en Kodaly. Onder de solisten zijn Theo Olof en de 17-jarige Ingrid van Dingstee. De kaarten voor het concert, dat in de Dr. Anton Phiipszaal wordt gegeven, moeten met minstens zes tegelijk worden afge- Tentoonstelling Letterkundig Museum den haag In het Letterkundig Museum in Den Haag is tot en met 13 juni de tentoonstelling 'Ik heb bijna iets schoons aan schouwd' over P.C. Boutens te zien. De dichter Boutens overleed precies een halve eeuw geleden. Pianoconcert Eliane Rodrigues den haag De pianiste Eliane Rodrigues speelt op 15 maart het piano-concert nummer 4 van Beethoven met het Nederlands Kamerorkest in de Dr. Anton-Philipszaal in Den Haag. Ze ver- Vangt de ziek geworden Maria Joao Pires. Bruisende show uit Brazilië den haag Onder de titel 'Bruisend Brasil' treedt op 30 maart in het Nederlands Congresgebouw een groep jonge Braziliaanse dansers en danseressen in de spotlights met een wervelende show. De groep is, traditiegetrouw, gehuld in de meest extrava gante, kleurige kostuums of juist in een uitdagend schaarse uit rusting. In combinatie met de levendige dans levert dit een exo tische show van hoog niveau op. Voor het eenmalige optreden in Den Haag zijn tot 23 maart toegangskaarten verkrijgbaar bij het K&O-Uitbureau aan de Oude Vest 45 in Leiden. Telefonisch reserveren is niet mogelijk. foto pr Theater Publiek debuteert met 'De droom van Amerika Belcanto met operette 'Die Lustige Witwe' Vijf voormalige leden van De Jonkies, de toneelgroep van het Vlietlandcollege, besloten vorig jaar dat ze na de middelbare school wilden doorgaan met to neel. Maar, wel op dezelfde manier als ze bij De Jon kies gewend waren. Bert Jonk, 'vader' van De Jon kies, kon daar natuurlijk niet bij ontbreken. Zo werd november vorig jaar Thea ter Publiek opgericht. De jonge amateurtoneelgroep debuteert volgende week in cultureel centrum De X met het stuk 'De droom van Amerika' van Edward Albee. leiden annet de jong Speelster Marleen van der Geest geeft toe dat het toch allemaal net even anders is dan op school. „We moeten nu alles zelf regelen. Op het Vlietland college hadden we oefenruimte en zagen we elkaar dagelijks. Nu is het moeilijker afspraken te maken en hebben we boven dien geen cent te verteren." De financiële en organisatorische rompslomp kan het enthousias me van de spelers echter niet drukken. Marleen: „We zijn met vijf gemotiveerde mensen die elkaar goed kennen en dat sti muleert enorm." Marleen betreurt wel dat de groep haar naamsbekendheid kwijt is, want 'iedereen' kende De Jonkies. Aan de 'pr' wordt inmiddels wel hard gewerkt. Af fiches en ansichtkaarten, in de kleuren van de Amerikaanse vlag, met de aankondiging van de voorstellingen ogen profes sioneel. Volgens Marleen is Theater Publiek meer dan een hobby. „We vinden het allemaal leuk om te spelen, maar aan de an dere kant is de spanning voor een voorstelling soms nauwe lijks te verdragen. Toch ga je er mee door." voorschoten Regisseur Bert Jonk en speelster Marleen van der Geest Voor regisseur Bert Jonk wa ren toneel en het Vlietlandcolle ge jaren lang onlosmakelijk met elkaar verbonden. Hij zette een toneeltraditie in gang op de school en verzorgde met De Jonkies jaarlijks zo'n drie yoor- stellingen in de aula. Hef en thousiasme voor Jonk's nieuw ste passie, Theater Publiek, wordt nog overschaduwd door de .gebeurtenissen rond het Vlietlandcollege: de conflicten op school, zijn ontslag en het definitieve einde van De Jon kies. „De enige reden dat De Jon kies nog bestaan is dat het de wens van de leerlingen was. Ik besloot door te gaan op voor waarde dat de repetities en voorstellingen buiten het Vliet landcollege zouden plaatsvin den", aldus de regisseur. De laatste voorstelling van De Jon kies, 'Oedipus', wordt gegeven in de Leidse Schouwburg. „Een mooi einde", meent Jonk. Hij weet nu al dat door de conflic ten op de school het afscheid hem niet zwaar zal vallen. Momenteel werkt Jonk met Theater Publiek hard aan 'De Droom van Amerika'. Over wat er gaat gebeuren na deze voor stelling denkt hij nog niet na. Daarvoor is Jonk's toekomst te onzeker. „Ik weet helemaal niet of en waar ik volgend jaar werk, en of ik tijd heb om te blijven regisseren." De vijf spelers van theater Publiek hebben een zelfde instelling. „We eerst kijken hoe het volgende week uitpakt. Daarna zien wel welverder." 'De Droom van Amerika' wordt op 19, 20, 26 en 27 maart gespeeld door Theater Publiek in cultureel centrum De X aan de Haarlemmerstraat 52. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur en de toegang bedraagt 7,50 gulden. Liefde, geld Dat zijn de sleutelwoorden in 'Die Lustige Witwe', de operette die vanaf morgen drie dagen te zien is in net Cultureel Centrum Voor schoten. De plaatselijke operettevereniging Belcan to neemt deze uitvoering voor haar rekening. De vrolijke weduwe is een operette in drie akten van de Tjechische Franz l.e- har. Gerda Cortenbach speelt de hoofdrol. Volgens het verhaal is zij Hanna Glawari, een jonge en rijke weduwe. Haar vaderland, het denkbeeldige Ponteve- dro, is bang dat ze al haar geld opmaakt in Parijs. De gezant van Ponteve- dro is baron Zeta (Jan Olst- hoom) en hij verzint van al les om te zorgen dat het ka pitaal toch voor het vader tand behouden blijft. Hij polst graaf Danilo (Dick van Bohemen) als mogelijke echtgenoot voor Hanna. Hij wil wel, is zelfs ooit hevig verliefd op haar geweest, maar is bang dat de wedu we denkt dat hij haar alleen om het geld trouwt. Terwijl baron Zeta plan netjes uitdenkt om het geld veilig te stellen, knoopt zijn vrouw Valenciënne (Margit Groen) nauwe banden aan met Camilie de Rossillon (Henk Lobel). Zeta wordt vervolgens getergd met de vraag of zi jn vrouw hem wel Dat is het verhaal in gro ve lijnen maar zoals een operette betaamt zijn er nog tal van kleinere intri ges. Dialogen, grapjes en liederen wisselen elkaar daarbij af. De operette is Vrijdag en zaterdag te zien om 20.00 uur in het Cultu reel Centrum. Zondag be gint de uitvoering om 14.00 uur. Voor inlichtingen over de kaartverkoop: telefoon 616038 of 070-3869632. Schrijver en essayist Graa Boomsma houdt 15 maart in het gebouw van de Kulturele Raad in Hillegom een lezing over W.F. Hermans, de schrijver van het boekenweekgeschenk. Boomsma heeft ver schillende publicaties over het werk van Hermans op zijn naam staan. Tot eind maart is in de openbare bibliotheek een espositie over Hermans te zien. m den run letty stam De Broadway Musical Com- pagny New York toert weer door ons land met de musical Hair. Morgen en zaterdag is de musical, die in de jaren zestig in sloeg als een bom, te zien in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. Onverge telijke songs van de bloemen kinderen van weleer, 'Aquari- Let the sunshine in' en ■"Good morning starshine', Iij- 'ken ook de discojeugd van i vandaag weer aan te spreken. foto pr beeldende kunst Ritme en poëzie in plexiglas, kan dat? Ritme zondermeer, rtiaar poëzie? Wie de moeite neemt galerie 'Art en Acrylaat' te bezoeken weet zich met deze vraag geconfronteerd. Marijke Arp exposeert er objecten van kunststof en textiel die stuk voor stuk getuigen van een ver fijnd gevoel voor vorm, helder heid en contrast. Aanvankelijk werkte Arp vooral met textiele materialen als wol, katoen en zijde. Het weefwerk schonk echter te wei nig voldoening. Na een experi mentele periode waarin gezochï werd naar alternatieven, over schreed zij de grens van het voor haar te nauwe kader: haar materiaalkeus werd een combi natie van kunst- en natuurlijke stoffen, voornamelijk acrylaat- /perspex, zijde, glanzend ka toen en tyvek, een papierachti ge stof. De expositie laat geen ruimte voor' twijfel over het vak manschap waarmee Arp, met deze materialen, beeldend werk van kwaliteit weet af te leveren. Alhoewel Arp zelf spreekt van een zekere vijandschap tussen haar materialen (een vijand schap die zij wil omsmeden tot een liefdesrelatie) is het niet al leen het contrast tussen het kunstmatige en het natuurlijke dat een spanning in haar ob- jekten veroorzaakt. De transpa rantie van het perspex maakt een spel met ruimte en licht mogelijk dat met niet doorzich tige, meer massieve materialen onmogelijk geweest zou zijn. Optische effecten als glans, schittering en vooral zachte schaduwen vormen om die re den een onverbrekelijke twee eenheid met de objekten zelf. Veel van het werk is voorzien van talloze, op gelijke afstand geplaatste plexiglas staafjes. Doordat deze met katoendraad omwikkeld zijn lichten de top pen van de staafjes niet alleen als heldere naalden op, maar doen ze onvyillekeurig ook den ken aan een landschap met wuivende halmen. De ritmische herhaling en het raffinement van het kleurgebruik zijn daar om minstens zulke belangrijke stijlmiddelen als het contrast tussen de materialen plexiglas en katoen. Daar waar de staafjes bovendien voorzien zijn van duizenden kleine, zwarte, los hangende katoendraadjes ont staat een lijnenspel dat zowel' orde als chaos in zich lijkt te verenigen. Arp zegt sterk geïnspireerd te zijn door de Japanse textiel kunst uit de jaren '80 en de glassculpturen van de Japanner Nioko Ikuta. Wellicht komt het hierdoor dat het werk een zeker poëtisch gehalte heeft. Een Ja pans letterteken, een karakter, kan staan voor zoiets als een glinsterende zandbank, een ri vier vol spiegelende vlakjes, gol vend graan of een besneeuwde bergtop. In de zogeheten 'con crete poëzie', waar goede Ja panse voorbeelden van zijn. hebben het woord en het geheel aan grafische tekens evenveel waarde: een 'concreet gedicht' wil ook in visueel opzicht een kunstwerk zijn.' En sommige van Arp's 'platte' wandobjekten doen door hun mathematische opbouw, de losse draadjes en hun ritme sterk aan deze ge dichten denken. Poëzie in plexiglas? De eerste zoen, het eerste blauwtje, hef eerste danspasje. Dikke kans dat veertigplussers uit Roelofarendsveen en om streken die ervaringen opdeden bij de muziek van de Flying Birds. In hun jeugd was dat dé band in die streek. Wie terug verlangt naar die tijd van toen kan op 19 en 20 maart terecht in de Tropical Inn in Oude We tering. De Flying Birds zijn niet alleen te zien en te horen maar houden dan ook hun cd ten doop. Het begon als geintje. De Alkeburcht in Alkemade be stond vorig jaar 25 jaar en vroeg de Flying Birds om te komen spelen op haar verjaardagsfeest je. Een kwart eeuw geleden had de groep ook bij de opening van het dorpshuis gespeeld. De ge broeders Kees en Ben de Bruyn, Leo en Co van Berkel en Piet Wesselman doken een repetitie ruimte in en stonden na dik twintig jaar voor het eerst weer op de planken. „En dat was geweldig", vertelt gitarist Ben. „We waren wel ge wend dat mensen swingden. Maar in de Alkeburcht klapten ze, joelden ze en zongen de nummers mee. We wisten niet wat we zagen." „En dat terwijl de band toch heel wat gewend was", vult broer Kees, de drummer, aan. „Het was één grote reünie. Al die jongens en meiden van toeh zagen elkaar weer terug. Ieder een was verschrikkelijk enthou siast. Als we een polonaise had den ingezet, was de hele zaal links, rechtsom meegegaan." Voor het optreden in de Alke burcht waren slechts een be perkt aantal kaarten beschik baar. „We kregen van honder den, okee niet overdrijven, tien tallen mensen telefoontjes dat ze ook wilden komen", vertelt Kees. „Maar de zaak zat vol. Vandaar dat we toen al zeiden: we komen terug maar weten niet wanneer." Volgens broer Ben had dat ook een andere re den. „We hebben drie maanden gerepeteerd. Na anderhalf uur spelen in de Alkeburcht was dat klaar en over. Dan val je in een gat en je wilt nog eens spelen. Zo kwamen we op dat vervolg- optreden." Show De Flying Birds heeft al een heel programma klaar. „Het moet één groot feest worden met vuurwerk, lasers en een licht show", vertelt Ben. „We presen teren dan ook onze cd. Dat is een beetje uit de hand gelopen. Ik heb zelf een muziekstudio en die deed dienst als oefenruimte. En onder het spelen kwam het idee om een cd uit te brengen. Normaal gesproken is dat een kostbare aangelegenheid. Maar met een eigen studio kun je stukken goedkoper opnemen." „Er staan 10 nummers op uit de periode 1963-1968. Dat was de glorietijd van de Flying Birds. Ik heb geprobeerd het zo te mixen dat het heel authentiek klinkt, met niet al te veel elek tronische foefjes. Het zijn alle maal covers want we speelden toen alleen hitparadewerk. Hel lo Josephine', 'Danny Boy', 'Huckle Buck', dat soort num mers. Als ze het horen, kunnen onze fans van toen elk lied, elk refrein meezingen." Bij gebleken succes zit er mis schien nog een tweede cd in met nummers uit de periode 1968 tot 1970. Wat de gebroe ders De Bruyn betreft, blijft het daarbij. „We gaan als Flying Birds niet uigebreid toeren zegt Kees. „Je bent al snel 15 avonden zoet met repeteren om anderhalf uur te spelen. Als mu zikant wil je tenslotte steeds be ter En straks sta je als vijftig plusser nog op dat podium. Misschien spelen we nog met koninginnedag. Dat is het laatste." Kaarten 15 gulden voor de optredens van de Flying Birds zijn te koop bij restaurant de Woelige Baren in Oude Wete ring en drogisterij Van Berkel in Roelofarendsveen. De Flying Birds: „We gaan niet uigebreid toeren. Je bent al snel 15 avonden zoet met repeteren om anderhalf uur te spelen. Als muzikant wil je tenslotte steeds beter. En straks sta je als vijftigplusser nog op dat podium." FOTO BEN Di BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27