Plan tweede flitstrein Randstad Sportzaak voor gehandicapten Bouw is op zoek naar vaklieden Nieuwbouw provinciehuis staat op losse schroeven Randstad Zuid-Holland wil meer vrouwen in de staten Heineken akkoord met reparatie WAO DONDERDAG 11 MAART 1993 De bouwbedrijven in Leiden en omgeving hebben moeite met het vinden van geschoold per soneel. Een of twee timmerlie den of metselaars aantrekken lukt nog wel, maar tien tegelijk aannemen is onmogelijk. De bedrijven verwachten dat de bouw van extra huizen, zoals het kabinet wil, wordt vertraagd door tekort aan personeel. Uit een rapport van de Stich ting Bouw-Vakwerk blijkt dat er de komende vijf jaar een lande lijk tekort van 20.000 bouwvak kers ontstaat. Hierin is geen re kening gehouden met het kabi netsbesluit om 162.000 extra huizen te bouwen. Een groot tekort in de toe komst, maar ook nu al moeten de bouwbedrijven de boer op om voldoende personeel te krij gen. „Een enkeling lukt nog wel, maar een paar timmermensen tegelijk is echt onmogelijk", al dus J. du Prie, directeur van het gelijknamige Leidse aanne mersbedrijf. Dat er een enkele vakman zonder werk rondloopt, is volgens Du Prie te danken aan het faillissement van een paar bouwbedrijven. „Dat geeft wat ontspanning op de arbeids markt." Du Prie is als bestuurs lid van het Nederlands Onder- Verbond Bouwbedrij ven nauw betrokken bij de op leiding van nieuwe bouwvak kers. „De instroom op de scho len is veel te klein." Voor de aannemersbedrijven zelf is de bouw van extra wonin gen overigens een welkome aanvulling. „De overheid laat steeds minder bouwen en ook de bedrijven zijn veel voorzich tiger. We kunnen dus wel wat extra werk gebruiken." Hoofd bedrijfsbureau H. Sleg- tenhorst van het bedrijf Arbouw uit Leiderdorp ziet vooral een probleem bij het vinden van voldoende timmerlieden. „Er zijn er wel die nét een hamer kunnen vasthouden, maar dat zijn geen all-round timmerlui". Slegtenhorst is ervan overtuigd dat er geen mensen te vinden zijn om extra huizen te bouwen. Ook hij wijt de schaartse aan een tekort aan leerlingen. „Technisch onderwijs is een vies woord. Zo gauw de kinde ren ook maar iets meer kunnen dan hun naam foutloos schrij ven worden ze naar de mavo gestuurd. En wat heb je daar nou helemaal aan?". Het Katwijkse bouwbedrijf Marei heeft op dit moment vol doende mensen voor de klussen die ze hebben. Bij een fikse ex tra bouworder is voldoende per De bouw heeft dringend behoefte aan vaklieden. soneel een probleem. „Extra mensen vinden is een hele toer. We zouden dan eerst maar eens bij het arbeidsbureau te rade gaan", zegt H. Turnhout van het bouwbedrijf. Krijgt Marei een nieuwe grote klus dan i direct onderaannemers worden ingeschakeld. Dat gaat ten koste van de winst op een project. Het arbeidsbureau Leiden toont zich enigszins verbaasd over de vermeende tekorten aan vaklui. „Wij hebben een bak vol vakbekwame bouwvak kers. Er is "echter geen vraag naar", aldus W. Colijn, coördi nator bouw- en agrarische sec tor van het arbeidsbureau Lei den. Hij merkt erbij op dat in najaar en vroege voorjaar vrij- FOTO JAN HOLVAST wel nooit veel vraag is naar vak lui: „Dan begint een bedrijf niet aan een nieuwe klus." Zelfs tim merlieden heeft Colijn volop in voorraad: „Zolang ze geen tien schapen met vijf poten zoeken, kunnen wij ze wel helpen." In een uurtje van een willekeurige straat in Amsterdam naar een willekeurig kantoor in Rotterdam. Dat moet kunnen als de NS elk kwartier supersnelle treinen laten rijden tussen de vier grote steden iri de Randstad én de bussen, metro's en taxi's een beetje meewerken. leiden van 280 kilometer per uur kan halen. Dan pas kun je in een kwartier of half uur van grote stad naar grote stad treinen, ter wijl de reis van Rotterdam naar Amsterdam nu nog 63 minuten duurt. Bovendien rijden die in tercity's volgens de nieuwste plannen van de NS maar een keer per uur. De onderzoekers noemen het paul van der koou Onderzoekers van de Techni sche Universiteit in Delft heb ben dit plan bedacht. Het kost zes miljard gulden en kan alleen worden uitgevoerd als er nieu we sporen komen voor de inter nationale flitstrein, waar ook de binnenlandse trein snelheden zonde om 'hun' treinen onder weg te laten stoppen in steden als Leiden of Gouda. Hooguit zou de trein voorstadstations kunnen aandoen als Schiphol, Amsterdam Zuid/WTC, Amster dam-Museumplein, Rotterdam- Noordrand en Rotterdam- Alexander. De helft van de geraamde kosten gaat op aan een bredere noord-zuidtunnel bij Amster dam Zuid/WTC. Als treinen daar de tunnel in duiken, hoe ven ze niet langer om te rijden via Sloterdijk. De rest van de zes miljard is nodig voor eindsta tions, een boog bij Den Haag en afsnijdingen op de lijn Rotter dam-Utrecht, zodat ook op 'ou de lijnen' snelheden van 200 ki lometer per uur haalbaar zijn. Reizigers Naar schatting zullen dagelijks zo'n 29 tot 89.000 reizigers in de nieuwe trein stappen, tegen vijf tot twintigduizend reizigers in de intercity's van nu. Voor een deel zijn dat mensen die hun auto laten staan, anderen ruilen de ene trein in voor de andere of hadden anders helemaal niet gereisd. Met een dergelijk reizigers bod zou de overheid jaarlijks een miljard gulden kunnen overhouden aan Argus, zoals de supersnelle trein is gedoopt. Als je van dat bedrag de exploitatie kosten aftrekt, zou een jaarlijkse winst van 100 miljoen gulden mogelijk zijn. Om het onderzoek is ge vraagd door het Overleg over Ruimtelijke Investeringen, met mensen uit het bedrijfsleven en de overheid. Dit overleg wilde weten of openbaar vervoer de Randstad meer samenhang kan geven, zodat dit stukje Holland beter kan concurreren met an dere vestigingsplaatsen in Euro pa. Opvallend genoeg melden de onderzoekers dat de plannen alleen door kunnen gaan als er nieuw spoor voor de TGV komt, maar geven ze niet aan wat dat nieuwe spoor al voor goeds brengt. Zo melden de onder zoekers wel dat het NS-plan Rail 21 7 minuten afsnoept van de 63 minuten reistijd tussen Rot terdam en Amsterdam, maar geven ze niet aan dat de TGV daar nög meer afhaalt. De NS kennen het plan nog niet en kunnen er dan ook niet op reageren. chef willem spierdijk, 071 -161440. plv -chef meindert van der kaau. 071 -1613! Er moeten meer vrouwen komen in het bestuur van Zuid-Hol land. Dat vinden gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. In 1995 moet het bestuur van de provincie (provin ciale staten) voor ten minste 35 procent uit vrouwelijke bestuur ders bestaan. Nu zijn drie op de tien statenleden vrouw. Ook in provinciale advies- en overlegorganen moeten vrou wen een belangrijker aandeel krijgen. Over twee jaar moet een kwart van de adviseurs en 'overleggers' vrouw zijn. De provincie laat onderzoeken waarom er relatief weinig vrouwelijke bestuurders zijn. Als de knelpunten bekend zijn, kunnen deze worden opgelost. Overigens scoort Zuid-Holland landelijk gezien niet slecht. De andere provincies streven naar 30 procent vrouwelijke statenleden in 1995. Zuid-Holland zit al op dit aantal en gaat een stapje verder. zoeterwoude» Bierbrouwer Heineken en de vakbonden hebben' de afgelo pen nacht in principe overeen stemming bereikt over een nieuwe, eenjarige collectieve ar beidsovereenkomst. Het ak koord voorziet onder meer in een collectief herstel van de ka- binetsingrepen iri de wao. De cao geldt voor 3.500 van de 5.000 werknemers van Heine ken. De toekomstige arbeidsonge schiktheidsuitkeringen van Hei neken-werknemers worden aangevuld tot 80 procent van het laatst verdiende loon. Voor de regeling wordt gebruik ge maakt van het reeds bestaande invaliditeitspensioen bij het drankenconcern. In het verle den werden de wao-uitkeringen bij Heineken met 20 procent aangevuld tot 90 procent van het laatste inkomen. Met een verlaging met 10 procent van het invaliditeits pensioen en met een verlaging van de bestaande aanvulling tij dens het tweede wao-jaar kan het wao-gat ruimschoots wor den gedicht Voor Heineken was van uitermate groot belang dat de wao-reparatie zonder ex tra kosten kon worden uitge voerd. De overeengekomen re geling is inderdaad kostenneu traal. Ondanks de overeenstem ming over de wao-kwestie zag het er enige tijd naar uit dat er een conflict zou ontstaan. Hei neken bood op een gegeven moment een loonsverhoging van 2,5 procent, waarop de In dustriebond FNV de onderhan delingen als afgebroken be schouwde. De bond eiste 3 pro cent. In een laatste poging grote ar beidsonrust te voorkomen deed Heineken een bod van 2,75 pro cent per 1 januari van dit jaar en een eenmalige uitkering van 250 gulden voor alle werkne mers. Daarmee stemde onder handelaar J. Duynhoven van de FNV-bond in. Voor L. Bons van de Indu strie- en Voedingsbond CNV was het bod van 2,5 procent overigens geen reden om van een conflict te spreken. Hij was bereid met een 'neutraal' ver haal naar zijn leden terug te gaan. De partijen hebben verder af gesproken dat de huidige vut regeling met een jaar wordt ver lengd tot 1 januari 1999. Tot die datum kunnen Heineken-werk nemers op 60-jarige leeftijd met vut. Tot slot zijn afspraken ge maakt over verbetering van de toeslagen voor de vier- en vijf ploegendienst, uitbreiding van de kinderopvang en uitbreiding van het aantal werkervarings plaatsen. den haag monica wesseling De bouw van een nieuw provin ciehuis in Zuid-Holland staat op de tocht. Reden is de afsplitsing van de stadsprovincie Rotter dam. Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provin cie) willen eerst weten hoeveel ambtenbaren de provincie overhoudt en hoeveel geld de nieuwe provincie Zuid-Holland van het rijk krijgt. De ambtena ren zijn kwaad over de opschor ting van de planneri. „De-werk- omstandigheden in dit provin ciehuis zijn niet meer van deze tijd". Vlak voordat bekend werd dat Rotterdam zich van de provin cie zou afsplitsen, besloot ze een groot deel van het Haagse provinciehuis te slopen en op dezelfde plek een nieuw, bedui dend lager, gebouw neer te zet ten. Ongeveer de helft van het huidige provinciehuis is bouw- I vallig: het tocht, de verwarming werkt onvoldoende en van een fatsoenlijke luchtverversing is geen sprake. Voor de rest is een flinke opknapbeurt voldoende. De hele operatie zou ongeveer 100 miljoen gulden kosten. Direct na het besluit tot split sing verzekerde Commissaris van de Koningin S. Patijn dat de nieuwbouw toch gewoon zou doorgaan. De politieke partijen in provinciale staten vinden echter dat eerst bekend moet zijn hoeveel ambtenaren er bij de nieuwe provincie Zuid-Hol land blijven werken. Ook willen de staten opnieuw laten doorre kenen wat het kost de huidige gebouwen toch op te knappen. Opsplitsing van de provincie betekent dat er enkele honder den ambtenaren minder in Den Haag zullen werken. Wellicht is er in de huidige gebouwen, zelfs na een grondige verbouwing, voldoende plek voor iedereen. De kamers in het huidige pro vinciehuis blinken nu niet uit in ruimte. Al met al wordt de beslissing inzake nieuwbouw naar het na jaar opgeschoven. In elk geval blijft het provinciehuis aan de Koningskade gevestigd. De stu dies voor nieuwbouw aan die Koningsgkade (een paar meter vóór het huidige, te slopen ge bouw) gaan wel door. „Mocht het provinciaal bestuur beslui ten toch de oude plannen uit te voeren, dan hebben we in elk geval geen vertraging opgelo pen", aldus voorlichter J. Distel brink. Ontstemd De vakbonden zijn ongerust en ontstemd over het opschorten van het besluit. Een goede huis vesting van de ambtenaren moet uitgangspunt zijn van elke discussie, zo vinden de bonden. Splitsing van de provincie en de ambtenaren fatsoenlijk onder brengen heeft niets met elkaar te maken. Volgens de vakbonden zijn de oude gebouwen niet alleen on plezierig om in te werken, maar nog gevaarlijk ook. „Het is een bekend feit dat werknemers die in een .dergelijk gebouw moeten werken, sneller ziek worden of een ongeluk krijgen dan colle ga's die in nieuwe of goed on derhouden gebouwen werken", aldus de vakbonden in hun brief aan het provinciaal be stuur. De vakbonden hebben weinig vdttrouwen in de nieuwbouw- plannen. „Men gaat uit van de minimale norm voor ruimtebe hoefte van ambtenaren in rijks gebouwen. Het welbevinden van de ambtenaren moet op de voorgrond staan." LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521 -19119. ALNOQUARZ is de keuken waarin kleuren en lijnen gewaagde kon- frontaties aangaan. De vol maakte kombinatie van vorm, funktie en betaalbaarheid. Wie de uitdaging aan durft zit met ALNO op het juiste spoor. ÏO durft... met keukens die tot de verbeelding spreken. Gert-Jan van der Linden denkt nieuw gat in de markt te hebben gevonden: sportartikelen voor gehandicapten bij elkaar In één zaak in Bodegraven. FOTO BEN DE BRUYN Bodegraven krijgt Nederlandse primeur Procedures niet omzeilen leiden meindert van der kaau De wettelijke inspraak- en be zwaarprocedures bij de bouw van de Scheidings- en Vergis- tingsinstaJlatie (SVI) zullen nooit worden omzeild. Dat is de reactie van het projectbureau SVI op het advies dat het lande lijke Afval Overleg Orgaan (AOO) onlangs aan minister Al ders van milieu gaf. Het AOO vindt dat de minister de tijdro vende procedures bij de bouw van composteringsinstallaties buiten spel moet zetten. Volgens dit adviesorgaan dreigt er in de nabije toekomst een ernstig tekort aan verwer kingsmogelijkheden voor het groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Dat tekort loopt nog eens op wanneer per 1 januari 1994 alle gemeenten in Neder land verplicht zijn dit GFT-afval gecheiden op te halen. Nieuwe composteringsinstallaties zijn in Nederland hard nodig. Volgens Fons Delemarre, woordvoerder van het project bureau SVI, is het advies van het AOO helemaal niet van toe passing op Leiden, omdat hier meer dan een composteringsin- stallatie wordt gebouwd. Behal ve GFT-afval wordt bij de SVI straks ook gewoon huisvuil ver werkt. Bovendien is het volgens Delemarre voor de SVI hele maal niet nodig om de uitge- bodegraven evelyne lammerding Double Performance, is de naam van de eerste sportzaak voor gehandicapten in Ne derland, die deze maand in Bodegraven wordt geopend. Gert-Jan van der Linden (26) is manager van de zaak. Hij richt zich vooral op sportrolstoelen omdat de gehan dicaptenwereld daar vaak naar vraagt. „Er zijn verschillende dealers die sportrolstoelen verkopen, maar ze hebben er meestal niet meer dan twee of drie in hun zaak staan. De keus per zaak is dus be perkt. Als je alle stoelen wilt zien, moet je naar veel verschillende zaken. Ik heb ze al lemaal bij elkaar staan, zodat je maar een middag hoeft uit te trekken om té kijken wat er allemaal op dit gebied te koop is. Ik krijg tussen de veertig en vijftig sportstoe len," vertelt Van der Linden, die zelf op top niveau rolstoelbasketbal speelt. 1 Hij importeert de rolstoelen vanuit Zwe den, Duitsland, Zwitserland en de Verenig de Staten. Voor de verschillende sporten heeft hij verschillende rolstoelen. Hij laat de dans-, basketbal- en de tennisstoelrolstoel zien. „Bij het aanschaffen van een sportstoel moet de koper op allerlei dingen letten. Ik geef ze daarbij adviezen. De koper kan hier een stoel uitkiezen die ik dan op maat laat maken," zegt hij. De kracht van dé zaak zit volgens Van der Linden in het feit dat er zoveel verschillen de rolstoelen bij elkaar zijn en het feit dat hij goede adviezen kan geven aan mensen die een sportrolstoel willen kopen. Voor dat laatste profiteert hij van zijn reputatie die hij bij het rolstoelbasketballen heeft opge bouwd. Hij heeft twee keer meegedaan aan de Olympische Spelen, toen het team in '88 zilver in Seoul won en vorig jaar goud in Barcelona. Naast de rolstoelen verkoopt Van der Lin den ook ballen met een belletje erin waar mee blinden sport bedrijven, speciale kle ding en ski's. Dit is maar een greep uit het totale assortiment, dat 26 maart compleet moet zijn. Dan gaat Double Performance open. breide inspraak-, bezwaar- beroepsprocedures over te slaan. „De vergunning voor ge bruik van het overslagstation op het voormalige \.m Gent i Loos-terrein, loopt tot 1 januari 1996. Dat is voor ons eigenlijk de deadline, dan moet de SVI aan de Voorschoterwcg klaar zijn. We hebben een tijdschema gemaakt dat meer dan genoeg ruimte biedt aan de gehele pro cedure. We hoeven dus hele maal niets over te slaan". Volgens Delemarre wil het projectbureau, een initiatief van de gemeente Leiden en het pro vinciale afvalverwijderingsbe- driif, de wettelijke procedures ook niet omzeilen. „Omwonen den stellen terecht eisen aan de komst van een vuilverwerkings installatie."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17