Peuterspeelzalen in de problemen 'Hé, wat stinkt het hier lekker!' Rem op horeca in Julianastraat Julianaschool mogelijk ook na '96 zelfstandig Strijd om beste biertapper 'Sprookjes nooit aan kinderen uitleggen' Rijn- en Veenstreek Boerderijbrand DONDERDAG 11 MAART 1993 De Alphense stichting peuterspeelzalen zit in de finan ciële problemen. De gemeente weigert vooralsnog meer subsidie te geven. Dat betekent dat de stichting de ou derbijdrage fors zal moeten verhogen of misschien een van de zes zalen moet sluiten. '-j den run. ruud sep Oorzaak van het tekort van 20.000 gulden is dat de salaris sen voor de peuterleidsters flink zijn gestegen. De stichting ex ploiteert zes peuterspeelzalen die totaal zon 500 peuters wor den bezocht. Daarnaast heeft de stichting ook nog een wacht lijst met 350 kinderen. Voorzitter P. de Hoog van de stichting klaagt niet over de loonsverhoging. „Op zichzelf vind ik dat heel terecht. Maar het gekke is dat de leidsters er niet zo om zaten te springen. Die houden er netto niet veel van over. Voor ons is het echter een enorme kostenstijging." Om de loonsverhoging te be kostigen moeten de arieven van de peuterspeelzalen met vijftig procent omhoog. Zo'n enorme verhoging wil het stichtingsbestuur niet in één klap doorvoeren. „We willen de Twee jaar cel voor overvallers amsterdam/alphen aan den run Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 20-jarige man uit Alphen aan den Rijn en een Hagenaar (21) wegens een gewapende overval op een super markt veroordeeld tot driejaar gevangenisstraf, waarvan één jaar voorwaardelijk. De twee mannen pleegden op 25 maart vo rig jaar een gewapende overval op de Édah-supermarkt in het winkelcentrum van Woerden. Sportkleding gestolen alphen aan den run» Uit een bedrijf aan de Albert Einsteinweg in Alphen is gisteravond rond negen uur sportkleding weggeno men. De inbrekers kwamen het gebouw binnen door een ruit in te slaan. Ter Aar geeft 12 cent voor oud papier ter aar De gemeente Ter Aar verhoogt de subsidie op oud pa pier naar twaalf cent. Dit is vier cent meer dan tot nu toe werd betaald. De vereniging, die het papier ophaalt, krijgt daar zes cent van, de handel de rest. Burgemeester Verhoef zei tijdens een commissievergadering het jammer te vinden, dat de regio gemeenten niet op een lijn te krijgen zijn om gezamenlijk een prijs voor het oude papier te bepalen. In het verleden leverde dat problemen op, omdat gemeenten die het meeste geld gaven een voorkeursbehandeling kregen van de handel. Elk halfjaar bekijkt Ter Aar de situatie op de papiermarkt en past aan de hand daar van de prijzen aan. Snelheidscontrole Hazerswoude hazerswoude Bij een snelheidscontrole op de Gemeneweg in Hazerswoude heeft de politie 85 bekeuringen uitgedeeld. In ver band met wegwerkzaamheden was ter plaatse maximaal 50 kilo meter per uur toegestaan. De hoogst gemeten snelheid was 95 kilometer per uur. voorziening voor iedereen be reikbaar houden", verklaart De Hoog. Daarom heeft de stich ting bij de gemeente subsidie aangevraagd om het tijdelijke tekort te dekken. Vanaf 1996 zou de stichting weer op eigen benen kunnen staan. Als antwoord op de subsidie aanvraag ontving de stichting een aantal suggesties om te be zuinigen: maak de groepen gro ter, neem minder leidsters aan, laat de tarieven sneller stijgen. Maar verder dan goede tips wil de de gemeente niet gaan. Vergroot De groepen in de zes peuter speelzalen van de stichting zijn de afgelopen jaren al twee maal vergroot. Van zestien naar ze ventien en sinds begin dit jaar van zeventien naar achttien. Daarmee is wat de stichting be treft de grens wel bereikt. Twee leidsters hebben hun handen meer dan vol aan een groep van achttien kinderen tussen de twee en een kwart en de vier jaar. Niet tomen aan de kwaliteit en de tarieven niet extra verho gen. Als die twee uitgangspun ten overeind blijven, resten wei nig manieren om de inkomsten met de uitgaven met elkaar in evenwicht te brengen. Alleen sluiting van één of meer peuter speelzalen zou eventueel nog uitkomst kunnen bieden. Het bestuur heeft gisteravond ech ter besloten voorlopig alle zalen open te houden. De ouders van de peuters hoeven zich in elk geval tot de zomervakantie geen zorgen te maken. Wat er daarna gebeurt is nog onduidelijk. Maar de stichting hoopt dat de gemeente tegen die tijd op andere gedachten gekomen is en zich bereid toont de peuterspeelzalen tijdelijk te subsidiëren. Volgens De Hoog mag dat geen probleem zijn. „Neem nou die boete die de so ciale dienst van het rijk heeft gekregen. Als de gemeente op die manier een ton kan weg gooien, dan moet er toch ook geld zijn om de peuterspeelza len te steunen?" De monumentale boerderij Staalduinen aan De Dijk in Benthuizen is van morgen vroeg door brand volledig verwoest. Bij de brand kwamen vier schapen en twee lammetjes om het leven. De andere dieren konden tijdig in veiligheid worden gebracht. De brand is ontstaan in het achterste ge deelte van de eeuwenoude boerderij. Ver moedelijk is er kortsluiting of oververhitting ontstaan in de lamp, die was opgehangen om de pasgeboren lammetjes warm te houden. De dochter ontdekte het vuur en waar schuwde haar ouders. Het brandweerkorps van Benthuizen bestreed de brand samen die van Rijnwoude en Zoetermeer. Ook de Zoe- termeerse politie verleende assistentie. De Dorpsstraat werd voor alle verkeer afgeslo ten. Om kwart over zeven was de brand on der controle waame een begin werd gemaakt met het nablussen. FOTO HIELCO KUIPER 7, plv -chef janet van d Prinses Juliana opent Effatha ALPHEN AAN DEN RUN Prinses Juliana komt dinsdag 23 maart naar Alphen aan den Rijn waar zij een uniek instituut voor dove jongeren zal openen. Het woon-werk project voor dove jongeren met gedragsproblemen is ge vestigd in een grote boerderij aan de Steekterweg en biedt Woonruimte aan zeven be woners. Het is de bedoeling dat zij na een verblijf van twee jaar weer op eigen be nen kunnen staan. Het project is enig in zijn soort in Nederland. Het is opgericht door vijf Neder landse doveninstituten, waaronder het Christelijk In stituut 'Effatha'. Prinses Juli ana is hier de beschermvrou- Ritzen in Alphen alphen aan den run» De Partij van de Arbeid, afdeling Alphen, houdt zondag 14 maart een bijeenkomst met onder wijsminister Jo Ritzen over de schaalvergroting en de fusiepro blemen in het basisonderwijs. Het overleg duurt van 15-16 uur bij de STEVA aan de Thorbecke- straat. Leerkrachten van basis scholen die dit overleg bij willen wonen, kunnen zich telefonisch opgeven: 01720-22167. Lucht van rode kool en zilveruitjes maakt ondernemers radeloos .wilfred simons „Ik ben vorige week begonnen met een stanklijst. Twee keer per dag bepaal ik de windrichting en dc stank. Ik heb vier om schrijvingen: geen stank, minder erg, erg, zeer erg. Ja, het is subjectief, maar je moet toch wat." C. Vriend van de ABN/AMRO- bank aan de Sotaweg in Roelofarendsveen is haast wanhopig na zeven of acht jaar vie ze luchtjes in zijn kantoor. „We hebben vaak klanten die zeggen: 'Goh, wat stinkt het hier toch'. Nu de kranten er wat aan dacht aan besteden, hoor je zelfs 'dus dit is nou die beroemcfe stank'. Maar het is echt een ellende." Samen met T. Norder van snackbar De Schelp en M. Hogenboom van café-biljart Hogenboom heeft Vriend onlangs bij de ge meente aan de bel getrokken. Deze heeft nu besloten een onderzoek naar de stank te la ten uitvoeren. Als blijkt dat de gemeentelij ke riolering de stank veroorzaakt, betaalt Alkemade de kosten. Als echter de rioolaan sluiting van de ondernemers de boosdoener is, moeten zij zelf wor de reparatiekosten opdraaien. De ondernemers geloven er niéts van dat zij zelf de lucht veroorzaken. Norden: „Ik heb duizenden guldens uitge geven aan loodgieters. Ze hebben dit gepro beerd, dat geprobeerd, niets gevonden. Daar kan het gewoon niet aan liggen." Als gevraagd wordt hoe de lucht precies ruikt, komen er verschillende beschrijvin gen op tafel. Soms is het gewoon een vieze strontlucht, maar vaak ruiken de bewoners van de Sotaweg, de Spireastraat en de Lely- straat ook rode kool, appels en zilveruitjes. Ellende Soms hangt de lucht vooral binnenshuis, dan weer alleen buiten. De lucht is er in alle jaargetijden, maar in de zomer hebben Norder en Hogenboom er minder last van: „Dan doen we de deuren en de ramen open, dan gaat het vaak wel", zegt Hogen boom. „Maar in de winter kan je dat niet doen, dan zit je er onherroepelijk in. Het is echt een ellende." De beschuldigende vingers gaat al snel in de richting van conservenfabriek Ruiten Troef. Woordvoerder J. de Vries trekt zich de beschuldiging erg aan. „We lozen óp het riool, dat is waar. Maar we doen er alles aan om stank tegen te gaan. We voegen ijzerchloride aan het afvalwater toe. Dat gaat een chemische verbinding aan met di- waterstofoxide, dat is de betreffende vieze lucht. Sinds een jaar hebben we meetappa ratuur die voortdurend het ontstaan van stank in de gaten houdt. Op basis van die gegevens doseren we de ijzerchloride. De vermoedens van de gemeente, dat wij te weinig ijzerchloride toevoegen, kloppen dus niet. Maar heel wat andere bedrijven lozen op hetzelfde riool. Wat die doen, weet ik niet." Gemakzuchtig De Vries vindt de beschuldigingen gemak zuchtig. „Zilveruitjes bijvoorbeeld produce ren we al jéren niet meer! Die lucht kan dus niet van ons bedrijf komen." De Vries sluit niet uit de dat stank uit zichzelf in het riool ontstaat: „Dat komt voor als er niet genoeg stroming in is, dan gaat het afvalwater rot ten en dus ook stinken." Toch wil hij de verantwoordelijkheid niet afschuiven: „Wij zijn bereid om kritisch naar onszelf te kij ken." Voorlopig zijn Norder, Hogenboom en Vriend nog niet van het probleem af. Vriend: „Er zijn dagen dat je hier niet be hoorlijk kunt zitten. Sommige medewerkers hebben geregeld hoofdpijn van de lucht. Het is dan echt ondraaglijk hoor, dan wil je het liefst gewoon weglopen." En Hoge- boom: „Soms krijg ik lachende klanten bin nen die roepen: „Hé Mart, wat stinkt het hier weer lekker! Dan ga je als ondernemer door de grond". u den run. ruudsep Er komt een stop op de vesti ging van kroegen en restaurants in de Alphense Julianastraat. In een brief aan winkeliersvereni ging De Hooghe Zijde schrijven Burgemeester en wethouders dat zij op korte termijn maatre gelen willen nemen 'om tot re gulering van de horecafunctie te komen'. De winkeliersvereniging is buitengewoon blij met dit ant woord. „Het is de eerste keer dat we een antwoord krijgen dat een klein beetje positief is", al dus secretaris G. van Dam van De Hooghe Zijde. De vereniging maakt zich al jaren sterk voor een horecastop in de Juliana straat. Onder de winkeliers ontstond begin dit jaar grote opwinding toen bleek dat er in het voorma lige pand van uitvinder Rijlaars dam op nummer 48 een restau rant komt. Vdlgens de vereni ging ging dat in tegen de afspra ken. Wethouder G. van As (WD/ruimtelijke ordening) zou hebben toegezegd dat biercafé De Natte de laatste horecavesti- ging in de straat zou zijn. De gemeente heeft inmiddels de nodige maatregelen geno men waardoor het moeilijker wordt om in de Julianastraat een kroeg of restaurant te be ginnen. Maar een keiharde stop op de vestiging van horeca-on- dememers is er nog altijd niet. Die komt eraan. De gemeente stelt een 'leefmilieuverordening' op waarin staat hoeveel kroegen er maximaal in de straat mogen komen. Hoe hoog het maxi mum voor de Julianastraat zal zijn, is nog onduidelijk. Maar gezien eerdere uitspraken van Van As valt aan te nemén dat de straat inmiddels wel aan zijn maximum zit. De Zwammerdamse Julianaschool hoeft niet per se te fuseren met een openbare basisschool in Al phen. Er blijft nog een kansje dat de school ook na 1 augustus 1996 als zelfstandige basisschool blijft voortbestaan. Dat zou kunnen wanneer bij voorbeeld de scholen in Ridderveld voor eind 1995 nog verder zouden gaan fuseren of wanneer de minister voor die tijd de wet weer verandert. Misschien is het allemaal niet erg waarschijn lijk, maar het is nog wel mogelijk. Het was in elk geval de enige troost voor de aanhangers van de Zwammerdamse dorpsschool die gisteravond naar de vergadering van de commissie onderwijs waren gekomen. De commissie ging zonder veel problemen akkoord met de fusievoorstellen van burgemeester en wethouders. Door de schaalvergroting in het basisonderwijs moet het aantal openbare basisscholen in Alphen aan den Rijn terug van elf naar vijf. De fusiegolf moet uiterlijk op 1 augustus 1996 afgerond zijn. Tot die tijd kan de Julianaschool dus zonder pro blemen zelfstandig blijven. De Alphense basis scholen die sowieso bij de. fusie betrokken wor den, moeten volgens planning op 1 augustus 1994 samengaan. Maar sommige scholen zouden graag al eerder fuseren. De scholen die het liefst al met ingang van het volgend schooljaar zouden fuseren, zijn de Hob- bitsteê en de Ridderburcht aan de ene en de ba sisscholen Oudshoom, De Helicon en John F. Kennedy aan de andere kant. Vanaf het moment van de nisie tot en met het schooljaar 1995/1996 houden scholen minimaal hetzelfde aantal do centen, ook wanneer het aantal leerlingen terug loopt. Voor sommige scholen is snel fuseren daarom bijzonder aantrekkelijk. Roelofarendsveen geeft 2 april startsein KEES VAN KUILENBURG Is de schuimkraag wel dik ge noeg? Staat het glas met het beeldmerk van de brouwerij wel naar de klant gericht? Zie hier twee eisen waar de jury volgen de maand op moet lenen bij de kampioenschappen biertappen in Roelofarendsveen. De wed strijden worden vanaf 2 april gehouden in vijf cafés in het dorp. Op 13 mei is de finale in café De Haven, wanneer 15 'tappers' uiteindelijk om de wis sel oeker strijden. De biertapwedstrijden zijn een initiatief van de vijf kaste leins. „Op die manier willen we in het voorjaar ook eens wat ac tiviteiten organiseren voor onze klanten. Dit is een succes. Kort nadat de inschrijving was ge opend konden we al stoppen. Binnen de kortste tijd had elk café de vereiste 20 deelnemers", vertelt cafébaas Jan Heemskerk. „Twintig deelnemers per café was onze absolute grens. Om dat de wedstrijden op doorde weekse avonden worden ge houden, kun je niet tot in de kleine uurtjes doorgaan." Om het geheel tot een succes te maken zijn de vijf kroegbazen enkele keren aanwezig geweest bij biertapwedstrijden in Al phen. „Je begint aan iets derge lijks, zonder het fijne er van te weten. Daar hebben we ons ook de details van het jureren eigen gemaakt", aldus Heemskerk. De kasteleins jureren bij elkaar en wordt de jury aangevuld met enige gasten. De deelnemers werken eerst twee ronden af. Daarbij wordt gekeken naar het spoelen van de glazen, het neerzetten, het afschuimen van het ^las, de maat van de 'bierkraag en het uitserveren. Daarnaast let de ju ry op de presentatie van de deelnemer. De beste acht plaat sen zich voor de derde ronde. Uiteindelijk blijven er drie deel nemers over voor de finale op 13 mei. De startsein wordt op 2 april m i aft I Je I laven aan de Noord kade gegeven, gevolgd door café Hogenboom aan de Sotaweg (15 april), café De Pepcrsteeg aan het Noordeinde (22 april), café Heemskerk aan de Lange- weg (27 april) en bar 't Veen«an de Langeweg (7 mei). Uiteinde lijk strijden 15 deelnemers op 13 mei wederom In De Haven aan de Noordkade om de ere prijzen. Woubrugse antroposoof Mariska van der Dussen: Klein Duimpje was zo'n slim jongetje, dat hij het gevecht met de reus met gemak won. En hij leefde nog lang en gelukkig. Wie dacht dat sprookjes als Klein Duimpje oppervlakkige vertel sels zijn voor kleine kinderen, komt bedrogen uit. „Niet alleen kinderen, maar ook volwasse nen halen er veel kracht en troost uit", meent antroposoof Mariska van der Dussen uit Woubrugge. „Er zijn zelfs zie kenhuizen waar voor het slapen gaan sprookjes worden verteld aan volwassenen. Dat is een therapie." Het is woensdagochtend. Langzamerhand komen de twaalf deelnemers aan de cur sus 'sprookjes' de huiskamer van Van der Dussen binnen druppelen. Het is de eerste bij eenkomst in een reeks van ze ven. Een initiatief van het Stu diecentrum voor Antroposofie Alphen. Van der Dussen steekt een kaarsje aan als zij het sprookje over het Gouden Sleu teltje vertelt. „Dat doe ik altijd als ik een sprookje vertel", legt ze uit. „Er ontstaat een band onder elkaar, een soort betove ring." Als het sprookje uit is, blaast zij de kaars uit. De be tovering is over. Iedereen is weer terug op de wereld. „Je moet sprookjes nóóit aan kinderen uitleggen", vertelt Van der Dussen. „Stel dat je dat wel doet, dan maak je iets kapot. Kinderen vinden het heerlijk om te kunnen slapen nadat ze zich helemaal inleefden in de belevenissen van Klein Duim pje. Ze krijgen een rijke fantasie, rijke dromen. Je krijgt er echt geen zoetsappige kinderen door. Maar kinderen die weten dat ze moeten opboksen tegen de 'grote-mensen-wereld'. En Door donkere en lichte strepen te trekken, ervaren de deelnemers van de cursus 'sprookjes' het gevoel bij licht en van der Dussen, de cursusleidster. daar niet voor terugdeinzen. Immers, Klein Duimpje over won toch ook?" Anderson „Het is een cursus voor jezelf', zegt Van der Dussen. „Zodat u begrijpt waarom kinderen het zo fijn vinden om te luisteren. En wat ze er aan hebben." Er blijkt meer achter de korte ver telsels van Grimm en Anderson te zitten dan de aanwezigen vermoedden. Zo vertelt Van der Dussen over het licht en donker in de sprookjes. Alle droevige gebeurtenissen gebeuren in het donker: bijvoorbeeld in een donker bos. De gelukkige mo menten daarentegen hebben al tijd in het licht plaats. De Wou brugse vertelt ook over de to- verglans rondom' een sprookje. De benamingen in een sprookje geven een bepaalde glans. „De grootmoeder van Roodkapje moet je ook nooit oma noe men". meent Van der Dussen. „Dat zou het sprookje verar men. Grootmoeder roept een bij donker. Achterin staat Mariska FOTO BEN DE BRUYN bepaald gevoel op. Net als dat zo is bij een kabouter of een ko ning." Een van de cursisten ver telt hoe er voor haar dochter een eind kwam aan een sprook je: „Toen mijn dochter koningin Beatrix in een gewone jurk zag lopen, was ze geschokt. 'Is dat nu een koningin' vroeg ze." Een luchtballon was doorgeprikt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15