Meer kramen in Voorschoten De Kwispeldienst vult een gat in de markt Regio Nu ook oppas voor katten Bezoekers begraafplaats houden schoenen nog steeds niet schoon 'De politiek heeft ons aan het lijntje gehouden' Bumperfrogs en bloemenpark DONDERDAG 11 MAART 1993 chef gert visser. 071 -161417. plv -chef Tanja Koster in De Bloemerd, op pad met een roedel honden. De Oegstgeestse laat dagelijks beroepsmatig andermans honden uit. Meestal zo'n twaalf per dag. foto jan holvast verantwoording met ander mans honden, en soms loop ik met tien dieren tegelijk. De honden hebben allemaal zo hun gebruiksaanwijzing en is 'ie té uitgebreid, dan begin ik er niet aan. Er mag absoluut niks misgaan en ik mag natuurlijk anderen geen overlast veroorza ken. Is gelukkig ook nog nooit gebeurd." Tanja mag een uitkomst zijn voor hondenbezitters die gere geld overdag de deur uit zijn, ze zal mensen die full-time werken nooit een hond aanraden. „Ik weet het wel, het is m'n brood waarover ik het nu heb, maar ik zou er wel tien keer over naden ken! Zo'n hond rent bij mij dan wel een uur en met halen en brengen erbij is 'ie toch een paar uurtjes zoet, maar een dag is best lang. Maar ja, als iemand per se een hond wil..." Op zo'n zonnige ochtend is het best aardig om rond te lo pen. Frisse lucht, beweging, wat wil een mens meer. Bij regen en/of storm lijkt het allemaal minder aangenaam. En wan neer gaat de eigenaresse van het hondenuitlaatcentrum ei genlijk op vakantie? „Regen is vreselijk, hoewel, het went. De honden zelf geven er niks om. Op vakantie ga ik dus praktisch nooit. Toevallig binnenkort één week. Maar dat heb ik mijn klanten dus een half jaar gele den al aangekondigd, zodat ze tijdig een alternatief kunnen be denken. Want weet je: je kunt dit werk niet aan een ander overdragen. Ik kén de honden en had de gelegenheid hen één voor één te leren kennen. Een ander niet. Bovendien geniet je Tanja Koster heeft de zaken recentelijk uitgebreid met een katten-vakantiedienst, alleen bedoeld voor inwoners van Oegstgeest. Bij afwezigheid van de eigenaar geeft ze de katten eten, een schone bak en een aai over de bol. Tanja over haar jongste geesteskind: het vertrouwen van de eigena ren je loopt toch met hun huissleutel rond." Tot slot: de financiën. Een strippenkaart voor 20 uitlaat- beurten komt op negen gulden vijftig per keer. Een kaart met „Ik verwacht dat de katten- dienst deze zomer goed gaat lopen, want je hebt in Oegst geest niets op dit gebied. Nogal wat katten blijken van hun logeeradres weg te lopen. Of ie voelt je bezwaard steeds je buurvrouw te vragen. Met mij kunnen de eigenaren ge woon een zakelijke overeen komst sluiten." tien strippen is omgerekend een gulden per uitlaatbeurt duur der. En kan het eenmansbedrijf je van Tanja zichzelf bedruipen? „Ik woon bij m'n ouders, dat is mijn geluk. Op den duur moet ik er wel van kunnen leven." 'Wel interesse voor overname haven KPM' warmond uesbeth bufttnk Er zijn geïnteresseerden ge weest voor de exploitatie van de voormalige Warmondse jacht haven Kaager Plezier Meer- plaats (KPM). Dat beweerden omwonenden van het KPM-ter- rein gisteravond bij de verdedi ging van hun bezwaren legen het dempen en bebouwen van de haven. Het college van B en W heeft altijd gezegd dat geen exploitant voor de jachthaven meer kon worden gevonden en dat het terrein daarom beter kon worden bebouwd. PW-raadslid B. Schavemaker ondersteunde gisteren de aan tijging van de bezwaarmakers. „De Teylingerkade is de laatste mogelijkheid om een passan tenhaven te hebben op de plaats waar het water Warmond instroomt. Het college zegt dat uit een onderzoek naar de le vensvatbaarheid van de jacht haven blijkt, dat er geen geïnte resseerden meer waren. Maar ondanks verschillende verzoe ken heeft het college dat onder zoek nooit willen laten zien. Is dat onderzoek eigenlijk wel ge daan?". vroeg hij zich af. CDA-wethouder J. Wassenaar (ruimtelijke ordening) vond dat Schavemaker zichzelf moest be schuldigen. „Uw partij zat in het college dat het terrein aan een projectontwikkelaar heeft verkocht", wierp hij tegen. „Durft u zelf de verantwoorde lijkheid niet te nemen?", herin nerde Schavemaker hem er op verhitte toon aan dat het CDA de afgelopen jaren het grootste aantal zetels in de Warmondse raad heeft gehad. Volgens mevrouw Knegt. die als advocate namens enkele omwonenden optrad, heeft het college voor de meest winstge vende oplossing gekozen. „Er hebben zich wel degelijk gega digden aangediend voor de ha ven, maar als eigenaar heeft de gemeente meer opbrengst door verkoop voor bewoning. Het wonderlijke van de hele situatie is daarbij dat er juist een gebrek aan ligplaatsen in Warmond is", vond zij. Het college wilde de bezwaar makers op enkele punten wel tegemoet komen. Zo vond Was senaar de verplaatsing van een speelplaatsje dat direct naast de weg en het water is gepland het overwegen waard, omdat dat veiliger voor de spelende kinde ren zou zijn. Eeraer bleek al dat de Teylingerkade wel een dood lopende en verkeersluwe weg blijft en op het KPM-terrein meer groen- en speelvoorzle- ningen komen dan eerst was gepland. Politie grijpt bromfietsdief wassenaar Een 41-jarige man uit Den Haag is gistermiddag bij het tunneltje onder de Rijksstraatweg in Was senaar aangehouden. Hij reed samen met een andere man zonder helm op een bromfiets. Toen de politie achter hen aan ging. sloegen ze op de vlucht. De politie kon alleen de Hage naar in de kraag grijpen. De bromfiets bleek eerder die dag in de Stevenshof in Leiden te zijn gestolen. Wijk Warmond onder de rook warmond Bewoners van de Lommerlust- Jaan en omgeving in Warmond klaagden gistermiddag over een enorme rookoverlast. De politie kwam al snel achter de oorzaak: een plantenteler in de buurt was bezig verdorde plantjes te veibianden. Hij beloofde het vuur direct te doven. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Volgens de politie kwa men diverse meldingen binnen. En die waren niet overdreven: „De eerste huizen van de Lom- merlustlaan waren bijna niet meer te zien." OEGSTGEEST De Postzegel vereniging Oegstgeest houdt vrijdag 12 maan de maandelijk se ruilavond in 't Groot Proffijt in Oegstgeest. Aanvang: 19.00 Er moeten meer standplaatsen voor kramen en meer mi- nimarkten komen in Voorschoten. Bij winkelcentra trek ken viskramen, curiosaverkopers, karretjes met Vietna mese loempia's en dergelijke meer publiek. Maar ook el ders in het dorp is plek voor meer kramen. Dat vindt het college van B en W van Voorschoten. voorschoten judy nihof Nu al wordt in het hele dorp op straat van alles en nog wat ver kocht in kramen en wagens. Bij winkelcentrum Hofland staat bijvoorbeeld drie dagen in de week een viskraam, en op de zondag na, is er een kraam met Vietnamese loempia's. Op het Treubplein worden 's winters oliebollen verkocht en zo zijn er meer verkooppunten in de bui tenlucht. Het college wil niet alleen dat op deze plekken meer kramen komen. Ook op andere locaties kunnen standplaatsen komen. Zoals bij station De Vink, op de hoek van de Chopinlaan en de Beethovenlaan, in het Frans Halsplantsoen en op de hoek van de Starrenburg en Bijdorp. Verder zien Ben W wel iets in mini-markten bij winkelcen trum Hofland (op woensdag) en op het Treubplein of het Am bachtspad (op zaterdag). Snackwagen De plaatselijke winkeliers staan positief tegenover de uitbrei ding van het aantal standplaat sen, zo bleek gisteravond tij dens een vergadering over de notitie van het college. Maar zij plaatsten wel wat kanttekenin gen. Zo vindt R. Kühn, verte genwoordiger van de winkeliers in het dorpscentrum, het geen goed idee om een snackwagen in de Schoolstraat toe te staan. „Er zijn al drie snackbars in de buurt." Het is de bedoeling dat de nieuwe standplaatshouders een aanvulling, en geen concurren tie vormen voor winkeliers en marktkooplui. Concurrentie wil het college voorkomen door precies vast te leggen welke branches in aanmerking komen voor een standplaats, en welke Ook de marktkooplieden die op vrijdag in Voorschoten staan mag geen strobreed in de weg worden gelegd. De nieuwe standplaatshouders moeten ge paste afstand bewaren van de markt. Het college denkt aan een afstand van tenminste vijf tig meter. De marktkooplieden voelen meer voor een grotere afstand, hebben ze al laten we- Of er voldoende animo is voor de nieuwe standplaatsen moet volgens wethouder F. ten Have nog blijken. Naar aanlei ding van de vergadering van gisteravond wordt de notitie nog aangepast. Het voorstel wordt volgende maand voorge legd aan de gemeenteraad. Vervuiling kerkhof aan Hoge Rijndijk blijft bron van ergernis zoeterwoude gerry redel De vervuiling van de begraaf plaats achter de Goede Herder kerk aan de Hoge Rijndijk is nog steeds een bron van ergernis voor mensen die het kerkhof bezoeken. Vooral op het oude gedeelte van de begraafplaats is het zo nu en dan behoorlijk smerig door uitwerpselen van honden en katten. Gesprekken tussen gemeente en kerkbe stuur, beide eigenaar van de grond, hebben nog geen resul taat opgeleverd. Ongeveer een jaar geleden heeft CDA-raadslid G. van der Hulst tijdens een vergadering van de gemeenteraad vragen gesteld over deze vervuiling. Hij werd - en wordt nog steeds - re gelmatig door kerkgangers aan gesproken of daar niet iets aan kan worden gedaan. „Vooral op zondag, voor en na de mis, als de mensen een bezoek aan het kerkhof willen brengen", zegt Van der Hulst. Het probleem is dat de grond gedeeltelijk van de kerk en ge deeltelijk van de gemeente is. Het nieuwe deel is van de ge meente en grenst aan de woon wijk. Dat deel wordt door de ge meente regelmatig omgespit en schoongemaakt. Het oude deel is van de kerk en de grond is daar erg zanderig. Dat deel is ook het ergst vervuild, ondanks het regelmatige onderhoud door vrijwilligers uit de paro chie. In het afgelopen jaar zijn er gesprekken geweest tussen ge meente en kerkbestuur over eventuele maatregelen tegen de overlast. Deze hebben nog geen resultaat opgeleverd. Een hek rond de begraafplaats zou al leen effect hebben tegen hon den, niet tegen katten. Boven dien loopt er langs de begraaf plaats een openbaar pad, waar hondenbezitters veel gebruik van maken. Toch wil Van der Hulst het er niet bij laten zitten. Vanavond, donderdag 11 maart, in 3e commissie grondgebied stelt het raadslid de vraag over maatregelen bij de begraaf plaats opnieuw aan de orde Bestuur bibliotheek Leiderdorp woedend Het bestuur van de Leiderdorp- se bibliotheek is zeer ontstemd over het raadsbesluit van deze week om de uitbreiding af te blazen. Voorzitter P. van de Ven noemt de houding van het col lege 'in hoge mate bedroevend'. Hij verwijt B en W slecht be stuur. „De politiek heeft ons ja ren aan het lijntje gehouden." Eén lichtpuntje ziet Van de Ven: er is een eind gekomen aan de vijf jaar durende onze kerheid over de uitbreiding. „Nu weten we tenminste waar we aan toe zijn, en dat werd hoog tijd." Van de Ven wil op korte termijn aan tafel met de mede-bestuursleden om zich te beraden op de nu ontstane situ atie. Hij zegt te willen praten over enkele opties. Eén daarvan is om de bibliotheek uit Muzen- hof weg te halen. „We moeten bezien of we onze klanten in deze situatie nog wel voldoende service kunnen bieden." De bibliotheek in Muzenhof barst al geruime tijd bijna uit haar voegen. Er is veel te weinig ruimte voor de boekencollectie. De politiek onderschreef jaren lang de noodzaak tot uitbrei ding. Vijf jaar geleden werd het bestuur gevraagd ruimte af te staan om een extra nooduitgang in Muzenhof te kunnen maken. Indertijd is beloofd dat de verlo ren meters ruimschoots zouden worden gecompenseerd bij een nieuwbouw-operatie. Toen na jaren onzekerheid eindelijk woningen werden ge bouwd in het achter Muzenhof gelegen Palendorp', leek het leed geleden. Voor de biblio theek werd een fraaie ruimte aangelegd. Tijdens de bouw bleek evenwel dat de ruimte on geschikt was voor de uitleen. De plafonds waren op sommige plaatsen slechts 2,10 meter hoog, ongeschikt dus voor pu bliek. Overleg met de toenmalig ad interim-wethouder A. Roest (CDA) leverde een werkgroep op, die rapporteerde dat de ruimte onder voorwaarden voor bepaalde doeleinden geschikt was. Met wat interne verhuizin gen kon de bibliotheek dus toch uitbreiden. Er gebeurde evenwel niets. Het college nam een uiterst weifelachtige houding aan. ge dwongen door financiële pro blemen. Een ruimere biblio theek kost de gemeente jaarlijks circa 70 mille extra. Toen het college deze week tijdens de zo geheten kemtakendiscussie voorstelde opnieuw een onder zoek naar de uitbreiding te doen, greep de raad in. „We moeten eens ophouden met praten, maar handelen", aldus PvdA-raadlsid V. Molkenboer. Hij kreeg steun van de hele raad voor een voorstel om de uitbrei ding definitief naar de prullen bak te verwijzen. De klanten van de bibliotheek toonden gisteren ook weinig begrip voor de plaatselijke poli tiek. Op de toch al drukke woensdagmiddag spraken ver schillende mensen hun onge noegen uit. „Moet je kijken hoe ze die nieuwe cd-uitleen moe ten wegproppenaldus een be zoeker. Hij wees op de bakken met muziekschijfjes die inder daad verscholen staan achter de boekenkasten. In de leeshoek was het ge klaag evenmin van de lucht. Een mevrouw zat er een stukje voor te lezen voor een klein dochtertje. „Eigenlijk stoort dit natuurlijk andere mensen, maar je hebt hier verder geen ruim te." Indiëgangers naar de film in Leiderdorp leiderdorp roy klopper Volgens de secretaris verschij nen morgenmiddag zo'n 150 'oude mannetjes' in de Schep- pingskerk aan de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan. De Vereni ging Oud-Militairen Indiëgan gers draait er voor haar leden een film over de bevrijding van Nederlands Indië van de Japan ners en over de politionele ac ties. De afdeling Zuid-Holland Noord van de vereniging telt zo'n 600 leden. Landelijk zijn er bij de zestien afdelingen in to taal 6000 oud-militairen van land-, zee- en luchtmacht aan gesloten. Secretaris J. Ausma verwacht vrijdag 12 maart zo'n 150 van hen in Leiderdorp. Ook in andere regio-gemeenten wordt de film binnenkort ge draaid. Op 23 maart is een bij eenkomst in Zaal Heemskerk in Roelofarendsveen, op 6 april in het Wapen van Voorhout. Ausma benadrukt dat de film, samengesteld uit materiaal van de voormalige Legervoorlich- tingsdienst, niet op zichzelf staat. „Na afloop is er gelegen heid voor een drankje en napra ten. Het gebeurt erg vaak dat onze leden oude bekenden te genkomen, met wie ze uren. doorpraten." Veel van de leden nemen ook hun vrouw mee naar bijeen komsten, volgens Ausma 'zodat ze kunnen laten zien wat er al lemaal is gebeurd'. De secretaris ergert zich aan de negatieve beeldvorming over de Indië-mi- litairen. „We worden soms afge schilderd als halve Nazi's, velen komen daardoor in psychische problemen." De zaal van de Scheppings- kerk aan de Van Poelgeestlaan 2 in Leiderdorp is morgen om 13.30 uur open. De voorstelling begint om 14.00 uur en de toe gang is gratis. St. Matthias warmond Muziekvereniging St. Matthias uit Warmond houdt wegens het 75-jarig bestaan op zaterdag 13 maart van 16.00 tot 18.00 uur een receptie in 't Trefpunt. Te vens wordt dan het jubileum boek uitgereikt. Hondenuitlaatcentrum is een groot succes wassenaar Het was de enige attractie die de di recteur, graaf Van Zuilen-Van Nijeveld, eerst niet wilde: het personeel van Duinrell heeft tien jaar lang gezeurd voordat de 'Bumperfrogs' er eindelijk kwamen. 'Bumperfrogs' zijn doodgewone bots autootjes, maar ze rijden rond in een oerwoud vol met spiegels. Hierdoor wordt elk autootje vele ke ren weerkaatst en wordt de bestuurder 'helemaal gek', zegt adjunct-directeur Chris Schoenmaker van het Wassenaarse pretpark. Het gebouw waarin de botsauto's gaan rijden, is duidelijk herkenbaar aan een torentje. Het stamt uit 1500 en maakte deel uit van kasteel Duinrell. De bumperfrogs moeten op 2 april klaar zijn, wanneer het park open gaat Op dit moment zijn maar liefst 200 werknemers bezig met het gereed maken en opknappen van het pretpark voor de opening. Er veranderen nog meer dingen in Duinrell: deovemachtingsmogelijkheden worden uitgebreid en er komen meer bloemen en planten. „We proberen een bloemenpark te wor den", aldus Schoenmaker. FOTO HIELCO KUIPERS oegstgeest/leiderdorp miep de graaff Een tenger meisje in een stevig regenjack, omringd door een tiental honden in alle mogelijke soorten en maten. Alles dolt en dartelt door elkaar heen. Met korte, trefzekere commando's laat dat ene meisje ook de meest forse viervoeters gehoor zamen. Opvallen doet Tanja Koster zeker, die eerste zonnige maan dagochtend in het Leiderdorpse sport- en recreactiepark De Bloemerd. Maar dat doet de 26- jarige Oegstgeestse ook al tij dens haar rondritten door de re gio. De letters op haar bestel busje knallen eruit: 'Hondenuit laatcentrum De Kwispeldienst'. Het eerste en, tot nu toe, enige in de Leidse regio. Een hondenuitlaatcentrum? Ja dus. Stel: je hebt een hond, maar bent een gedeelte van de dag afwezig. Of je hebt je been gebroken en kunt geen kant meer op, maar je hebt wel die kwispelende hond die de deur uit wil. Enfin, er zijn legio rede nen te bedenken waarom de uitlaatbeurt op gezette tijden moet worden uitbesteed aan ie mand die vertrouwd is, zelfs de sleutel van je huis heeft en je viervoeter persoonlijk ophaalt, er een uur mee rondloopt en dan weer terugbezorgt. Het blijkt een flink gat in de markt dat Tanja Koster sinds enige tijd vult. Ze ontfermt zich dagelijks over twaalf tot dertien honden, verdeeld over twee roedels. De Oegstgeestse ge diplomeerd kynologe moet inmiddels een wachtlijst gaan aanleggen. Bovendien kan Tanja het zich veroorloven een heel kritisch aannemingsbeleid te voeren. Ze zegt 'nee' tegen hondenbazen die alleen zo nu en dan een be roep op haar doen, willen dat hun huisvriend aangelijnd mee gaat en viervoeters die slecht luisteren, neemt ze ook niet meer mee. „Ik ben heel streng in wat ik aanneem. Dat is soms vervelend voor de eigenaren, maar ik kan het me niet veroor loven dat er een hond tussenzit die niet luistert. Het is een hele Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of mook een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13