Ritzen eist voorstellen concentratie theologie m Kerk Samenleving 'Iemand die gelooft is nooit arrivé' 'Protestanten moeten angst voor mystiek overwinnen' DONDERDAG 11 MAART 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-1 BUITENLAND KORT Jeruzalem Joodse, islamitische en chris telijke deskundigen beraden zich in mei over de 'geestelij ke betekenis van Jeruzalem'. De bijeenkomst is bedoeld als stap op weg naar het scheppen van een 'klimaat van begrip' voor het gevoeli ge probleem van de beteke nis van Jeruzalem voor de drie monotheïstische gods diensten, aldus mgr. Michael Fitzgerald, secretaris van de pauselijke raad voor de inter religieuze dialoog. De bijeen komst wordt van 2 tot en met 6 mei in de Zwitserse plaats llanz gehouden. De Wereld raad van Kerken organiseert de bijeenkomst samen met het Vaticaan en de Lutherse Wereldfederatie. Discotheek Om jonge mensen naar de kerk te lokken zal de leiding van het bisdom Winchester de circa 900 jaar oude kathe draal van Winchester in april tijdelijk ombouwen tot dis cotheek. Het bisdom Win chester heeft een lichtshow en een muziekinstallatie be steld om het feest in de nacht van 24 op 25 april compleet te maken, zo meldt de Daily Telegraph. Christelijke bands zullen het verwachte jonge publiek opzwepen met swin gende ritmes. Alcohol en ver dovende middelen zijn ta boe, aldus deken Trevor Beeson. De jongeren zullen met frisdrank genoegen Hervormd beraad: SoW-kerkorde naar binnen gericht LEEUWARDEN. ANP Minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen eist op korte termijn voorstellen tot concentratie van het theolo gisch onderwijs en onderzoek aan de openbare universi teiten van Amsterdam, Groningen, Leiden en Utrecht. Als de universiteiten tijdens een gesprek met de minister op 22 maart niet met uitgewerkte voorstellen komen, zal hij eenzijdig maatregelen treffen. Dat heeft hij de colleges van bestuur van de vier universiteiten meegedeeld. ZOETERMEER/LEIDEN De colleges van bestuur lieten Ritzen begin januari weten dat er naar hun mening op dit mo ment onvoldoende aanleiding was voor concentratie van on derwijs- en onderzoekactivitei ten van de theologische oplei dingen. De besturen reageren niet op zijn verzoek om met een voorstel tot concentratie te ko men, maar gaan bovendien niet in op de'ontwikkelingen in de afgelopen jaren die wel moes ten leiden tot zo'n verzoek. De minister herinnert er^an dat de verkenningscommissie godgeleerdheid drie jaar gele den opheffing van de theologi sche faculteit van de .Universi teit van Amsterdam bepleitte. Ritzen besloot toen daarvan voorlopig af te zien, onder meer omdat het college van bestuur van de universiteit besloot tot reorganisatie van de faculteit. In mei 1992 leverde de visita tiecommissie godgeleerdheid ernstige kritiek op de organisa tie van de theologische facultei ten. Ritzen heeft de vier univer siteiten verzocht met de conclu sies en aanbevelingen van de vi sitatiecommissie rekening te houden, maar de besturen van de vier universiteiten hebben dat in hun brief van januari na gelaten. Ook worden er geen maatregelen genoemd om de kwaliteit en efficiency van de opleidingen te verbeteren. Een woordvoerder van de Rijksuniversiteit in Leiden spreekt van een brief 'met een stevige toonzetting'. Hij ont houdt zich van commentaar, zolang de besturen van de vier universiteiten niet met Ritzen hebben gesproken. Volgens ge gevens van het CBS studeerden er op 1 december 1992 aan de theologische faculteit in Utrecht 574 studenten, 22 minder dan een jaar eerder. In Leiden waren er eind vorig jaar 137 studenten, 13 meer dan op 1 december 1991. Groningen had 183 stu denten, 1 meer dan eind 1991 en Amsterdam had er 105, 6 meer dan het jaar daarvoor. Een tijdelijk beraad van functio narissen van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft kritiek op de ontwerp-kerkorde van de Sa men op Weg-kerk. De kerkorde is te veel naar binnen gekeerd en doet het diaconale karakter (dt solidariteit met de ontrech ten) van de kerk te weinig recht. Bovendien wordt in het ont werp de verantwoordelijkheid van de gelovigen voor de sa menleving slechts in zeer globa le termen genoemd en ont breekt een theologische basis voor de relatie met de overheid, meent het beraad. De hervormde, gereformeer de en lutherse synodes besloten in oktober vorig jaar de ont werp-kerkorde voor de Verenig de Reformatorische Kerk voor commentaar te sturen naar de landelijke en provinciale orga nen van de drie kerken. Asielrecht Het Vaticaan heeft bij de Ver enigde Naties in New York de voortdurende beperking van het asielrecht in de wes terse landen aan de kaak ge steld. Terwijl het aantal asiel aanvragen blijft groeien, nei gen deze landen tot een steeds restrictiever opname- beleid. Dat zei curiekardinaal Roger Etchegaray tijdens een vergadering die was georga niseerd door de Heilige Stoel. Hij beklaagde zich erover dat veel landen in het Westen hün grenzen sluiten, om meer zichzelf dan de vluch telingen te beschermen. Nationaal heiligdom De leiding van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Czestocho- wa heeft een Italiaans advies bureau in de arm genomen voor een modemiseringspro- ject om de groeiende stroom pelgrims naar de ikoon van de Zwarte Madonna op de heuvel Jasna Gora te kunnen opvangen. De Jasna Gora, dat in de veertiende eeuw een bedevaartsoord werd, trekt jaarlijks ongeveer vier milioen pelgrims voor een reeks van evenementen die hun hoogtepunt vinden op Maria Tenhemelopneming (15 augustus). Matthew Fox De Amerikaanse theoloog Matthew Fox is uit de orde der dominicanen gezet, waarvan hij sinds 1960 deel uitmaakte. Het generaal be stuur van de orde in Rome geeft als reden dat Fox heeft geweigerd zich bij zijn orde genoten in Chicago te voe gen, maar de theoloog ver moedt dat het besluit onder druk van het Vaticaan is ge nomen in verband met zijn ideeën over spiritualiteit. Fox, vorig jaar één der gasten tijdens de manifestatie van de Acht Mei Beweging in Utrecht, is de auteur van een reeks boeken over spiritual i- DE QJOEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De gereformeerde dominee M. Koster (33) was aanvankelijk vooral geïnteresseerd in antwoorden op geloofsvragen. En de studie theologie bood alle mogelijkheden voor een uitgebreide zoektocht. Pas in de laatste jaren op de universiteit van Kampen koos hij bewust voor het predikantschap. Koster werd vorige maand bevestigd in de Geformeerde Kerk te Leimuiden. Binnen de grenzen van zijn kerkelijke gemeente vallen ook de kernen Rijnsaterwoude, Bilderdam en Burgerveen. RUNSATERWOUDE/LEIMUIDEN DICK VAN DER PLAS „Ik wilde altijd al van alles het naadje van de kous weten. Tij dens mijn middelbare school tijd ging mijn interesse dan ook voornamelijk uit naar de exacte vakken. Dan kon ik tenminste dóórvragen. Diezelfde' aanpak volgde ik echter ook als het ging om geloofszaken. Het kon me vreselijk irriteren als iemand zich daar te gemakkelijk van af maakte. Zelf ben ik nu eenmaal niet zo gauw tevreden. Ik ben geboren en opgegroeid in de Hoekse Waard, in een ge reformeerd milieu waarin de kerk een hele vanzelfsprekende rol speelde. Mijn vader zat in de kerkeraad en mijn opa's daar voor ook. Zelf ging ik als kind al vroeg mee naar de diensten, volgde de catechisaties en zat op een christelijke school. Het verraste me in die tijd wel eens dat er buiten dat milieu nog een hele andere wereld was. Na het atheneum in Rotter dam leek, gelet op mijn voor liefde voor exacte vakken, een keuze voor de Technische Uni versiteit in Delft een hele logi sche. Ik deed vliegtuigbouw, maar al snel bleek dat ik hier m'n draai niet kon vinden. Lan ger dan een half jaar hield ik het niet uit. Ik keerde de universiteit de rug toe en heb een tijd lang met m'n handen gewerkt in het agrarische bedrijf van de fami lie. Dat is gespecialiseerd in de teelt van rabarber, in kassen en op de koude grond. In deze pe riode heb ik wat nagedacht en mede door toedoen van een vriend, die ook theologie stu deerde, ben ik na drieënhalf jaar uiteindelijk in Kampen terecht gekomen op wat toen nog de Theologische Hogeschool heet te. Voor mijn studie heb ik bijna de maximum-tijd van negen jaar gebruikt. Tussendoor ben ik er ook nog een jaar uit ge weest. Na de afsluiting van het eerste deel van de opleiding wil de ik wel even wat anders dan alleen met m'n hoofd bezig zijn. Omdat ik altijd al geïnteresseerd was in Israël en het jodendom, heb ik een jaar gewerkt in de 'christelijke kibboets' Nes Am- mim. Door te wonen en te wer ken tussen de joden wilde ik de beeldvorming die ik had van het land en het volk bijstellen en waar nodig corrigeren. Je moet oppassen dat je niet verstart in het beeld dat je hebt. Ook voor mijn werk als predikant vond ik het belangrijk dat ik stilstond bij de relatie tussen kerk en Israël. Ik zag het als een bescheiden begin van een denkproces. Het verblijf in Israël heeft me ook geholpen aan het onder werp voor mijn afstuderen. Ik heb me verdiept in theorieën over geweld en dan met name toegesneden op het zondebok mechanisme. Een deel van de bijbelse traditie heeft heel na drukkelijk te maken met het blootleggen van geweld tussen mensen. De uitspraak dat de mens geneigd is tot alle kwaad is weinig populair. Maar als je dat verstaat als geneigd tot alle geweld, wordt dat heel actueel. De keuze voor het predikant schap in de laatste fase van mijn studie heeft te maken met de manier waarop ik het geloof op het dagelijks leven wil be trekken. Het op zo'n manier be zig zijn met de bijbel, bijbeltek sten en verhalen dat je durft te morrelen aan je horizon. Dat je je horizon in beeld krijgt en soms even in staat bent om je horizon te verleggen en uit te breiden. Dat geeft een enorme bevrijding. Dat boeit me en ik denk dat ik daar ook in een ge meente mee aan de slag kan. Ik ben ook op zoek. Iemand die gelooft is nooit arrivé. Dat is ook het mooie van het geloof." Protestanten in Nederland moeten hun angst voor mystiek overwinnen. De leer van Ruusbroec, over het algemeen be schouwd als de grootste mystieke auteur in het Nederlandse taalgebied, is niet in strijd met fundamentele protestantse uit gangspunten. Dit betoogt de gereformeer de predikant Kick Bras (44) uit Sassen- heim in zijn proefschrift 'Mint de Minne - Eros en Agapè bij Jan van Ruusbroec', waarop hij vandaag aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen hoopt te pro moveren. Zijn dissertatie verschijnt 700 jaar nadat Jan van Ruusbroec (1293 - 1381) werd geboren. Er bestaan in protes tantse kring nog heel wat vooroordelen te gen de mystiek, weet Bras ook uit eigen ervaring. Voor menig theoloog en kerldid is mystiek uiteindelijk gericht op de vereniging van de mens met God te subjectivistisch, dweperig en typisch rooms-katholiek. De grote aandacht voor gevoel en ervaring drukt voor hun gevoel de bijbelse boodschap weg. De vooroordelen zijn in de jaren tachtig en negentig al wel minder geworden. „Op theologisch terrein is al een hoop puin ge ruimd, maar dat heeft in de kerken en ge meenten nog niet echt doorgewerkt", zegt Bras. Onder orthodox-protestanten zit de argwaan helemaal diep, hoewel hun na druk op bevinding anders zou doen ver moeden. „Bevinding is goed, maar mys tiek is rooms-katholiek en dus fout." Vooral in reformatorische kringen wil men nog wel eens geloven 'dat het licht pas is opgegaan toen Luther en Calvijn opstonden'. Daardoor beroven deze chris tenen zichzelf van 15 eeuwen christelijke traditie, waarop zij ook zelf voortbouwen. BEROEPINGSWERK Blieckstraat 185, 3572 WC Utrecht, tel. 030-711022. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Oude en Nieuwe Wete ring R.J. Wilschut te Tzummarum. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid: N.W. Schreuder te Goes; te Beekbergen: C.A. van Dieren te Stolwijk; te Uddel: A. Moerkerken te Gouda; te Werken dam: B. van der Heiden te Hardinx- veld-Giessendam-, te Meeuwen: E. Ve- nemate Elspeet; teOud-Bei|erland: B. van der Heiden te Hardinxveld- Giessendam die bedankte voor Bos koop; te Puttershoek: D. Rietdijk te Moerkapelle. COLOFON door Jan Krui kuk eek* mevrouwtje t CE V0L6EHCE MO**EH~f VEZZOE41' BB UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeveni Damiate bv. DIRECTIE J de Vnes, G.P. Arnold (ad/. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor. I Nypels. Henk van der Post (ad/) H°SfeSR23nBGL, telefoon 071-16 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02521-19353. Fax: 02521- ■OSTADRESSEN Postbus 54.2300 A8 Leiden Telefoon 071 -143545 Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES 8.30-17.0" eutelties) Telefi INEMENTEN Tel. 071-128030 bijvooruitt perkwartaal per kwartaal (posV KUCHTEN BEZORGING; HET WEER ROB GROENLAND Wolkenluchten mooier Aan het Nederlandse hemelgewelf was gisteren overdag voor het eerst dit seizoen duidelijk te zien dat we het lenteseizoen zijn ingetreden. Door de steeds hogere zonnestand krijgt de dagelijkse instraling van de zon steeds meer vat op het wol kenpatroon. De lokaal verwarmde luchtbellen die in de loop van de ochtend opstijgen en hogerop af koelen waarbij zich bij voldoen de vocht stapelwolken kunnen ont wikkelen ontbreken in het win- terjaargetijde. Pas in de maand maart ontpoppen deze cumulus wolken zich weer in pracht en praal boven het Hollandse landschap. Gisteren gan het begin van de mid dag formeerden de stapelwolken zich verder landinwaarts in west oost georiënteerde straten. Vanuit de satelliet op 36.000 kilo meter boven ons hoofd zijn deze straten vaak als lange lijnen boven Nederland zichtbaar. De gemiddel de hoogte waarop dergelijke stra ten van cumuluswolken zich ont wikkelen is tussen de 700 en 1500 meter. Voor bepaalde doel groepen zijn deze straten belangrij ke indicatoren. De zweefvliegers zoeken deze wolkenstraten bewust op om hoogte te winnen. Juist on der de cumuly is namelijk de con vectie (opstijgende warme lucht) het grootst, terwijl in de opkla ringsstroken daarnaast dalende mende maanden naar zweefvlieg tuigen te kijken, is het de moeite waard om eens te letten op het speciale vlieggedrag van dergelijke 'kisten'. De computerkaarten van het Euro- peesch Centrum (wa?r alle lidsta ten in Europa aan meebetalen) in Reading, berekenen voorde ko mende dagen een stromingspa troon met lente-achtige allures. Weliswaar blijft er boven het mid den van de Atlantische Oceaan een sterke westdrift bestaan, maar juist voor de Britse Eilanden buigt de stroming sterk om. Deze ombui ging van de hoogtestroming i: het zuiden op gang wordt gebracht. Aan de grond vinden we de komen de vier dagen een groot hogedruk- gebied boven het midden en oos ten van Europa. De Britse Eilanden ingeren alsove ;n Atlantisch v beeld. Morgen kan een front uit dat overgangsgebied nog net ons land bestrijken. Doch regen wordt uit de bewolking niet meer verwacht. In het weekeinde heeft de zon waar schijnlijk de overhand en bij zachte zuidenwindwinden wordt het lente- gevoel alleen maar verder aange wakkerd. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het algemeen veel be wolking en af en toe re gen, in het noorden eerst nog sneeuw. In het zuiden aan de lijzijde van de Noorse bergen vrijwel der maxima tussen 3 en 7 graden, morgen nog enke le graden hoger. Zweden: het noorden meer bewol king en morgen af en toe sneeuw, overgaand in re gen. Morgen maxima plus 3 graden in het zuiden, in het noorden Veel kouder met maxima van -10 gra den. Morgen zachter en temperaturen in de mid dag in vrijwel het hele land oplopend tot 6 9 graden. Denemarken: Perioden met zon. vooral morgen ook enkele wolkenvelden en vrijwel overal droog, 's Nachts eerst nog lichte vorst, maxima morgen 6, morgen 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland, Wales en Schotland overwe gend bewolkt en nu en dan regen. Ver der droog, wolkenvelden en in zuidoost Engeland ook af en toe zon. Maxima tus sen 9 en 13 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon afgewisseld door en kele wolkenvelden. Droog. Maxima 9 tot 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar in het westen en noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima tussen 11 en 15 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon, maar mor gen m het westen meer bewolking en la ter kans op wat regen. Maxima 16 tot 18 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en morgen kans op een en kele bui. Maxima circa 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima 15 tot 18 graden, maar in het binnenland van Andalusië tot iets boven de 20. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxima ongeveer 21 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon afgewisseld door enkele wolkenvelden. In het bin nenland kans op een bui. Maxima 18 tot 20 graden. Tunesië: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxima ca. 17 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Maxima 13 tot 16 graden, maar aan de voet van de weste lijke Pyreneeën bij föhn plaatselijk tot 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima ca. 15 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In de Dolomieten en de Italiaanse Alpen zonnig en temperatuur op 2000 meter in de middag iets boven nul. Op Corsica, Sardinië en in de rest van Italië perioden met zon en droog. Maxima van 11 gra den inde Povlakte tot 17 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Maxima ge leidelijk oplopend tot ongeveer 15 gra den. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Maxima aan zee geleidelijk oplopend tot ongeveer 15 graden. Zwitserland: Droog en zonnig. Temperatuur op 2000 meter in de middag rond het vriespunt. Oostenrijk: Droog en vooral in de bergen zonnig. Middagtemperatuur op 2000 meter ge leidelijk oplopend tot rond het punt. Polen: Perioden met zon. ook enkele wolken velden en vandaag I- VRIJDAG 12 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.59 zon onder 18.35 Maan op 00.00 Maan onder08.24 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.40 en 18.04 Laag water 1.20 en 13.56 Weerrapporten 11 mrt7u Rotterdam zwaai bew. o2 Athene Budapest Bordeaux Brussel Cyprus frankfurt Innsbruck Istanbul Klagenfurt Las Palmas rindst 12 3 0.2 HEINZ mrs, KA/V J/J AL£.£ &W£&S£M YAM SM££C/tVW/TJ£ w OPDR£L/M£fY

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12