Nieuwe kans voor Boheemse bossen ijl K 11 I ;uU u 'De vrouw is het sterke geslacht' Erfelijkheidswetten gaan niet altijd op Chocola-eter zoekt een excuus om te snoepen Wetenschap Mieren bewaken Tococa-struiken WOENSDAG 10 MAART 1993 In de kernen van al onze li chaamscellen bevindt zich een dubbel stel chromosomen, waarvan de ene helft van de moeder en de andere helft van de vader afkomstig is. Deze chromosomen, de dragers van onze erfelijke eigenschappen, bestaan op hun beurt weer uit een groot aantal erfelijke eenhe den of genen. Voor elke erfelijke eigenschap krijgt een nakome ling een of meerdere genen van zowel de vader als de moeder. Maar deze algemene regel gaat niet altijd op. Dat bleek voor het eerst bij experimenten met muizen. Bij deze dieren is het mogelijk om na het samen smelten van de eicel met een zaadcel, nog voor de beide cel kernen tot één kern zijn ver smolten, de moederlijke dan wel vaderlijke chromosomen weg te nemen en voor een an der stel chromosomen in te rui len. Nam men nu het stel chro mosomen van de vader weg en voegde men in de plaats daar van een extra stel moederlijke chromosomen toe dan bleek het met de ontwikkeling van het embryo niet goed te gaan. Dat zelfde bleek ook op te gaan wanneer de chromosomen van de moeder vervangen werden door een extra stel van de vader. Een belangrijke verschil was evenwel dat in beide experi menten de embryo-ontwikke ling op een andere manier fout ging. Met andere woorden: het maakte duidelijk wat uit of er een dubbel stel chromosomen van het moederdier of van de vadermuis afkomstig was. Dit verschijnsel wordt 'chromo soom inprenting' genoemd. Wat voor een stel chromoso men geldt, gaat ook op voor een enkel chromosoom of voor een gen. En niet alleen-bij muizen, maar ook bij de mens. Een voorbeeld bij de mens zijn bepaalde erfelijke afwijkin gen die tot een geestelijke ach terstand leiden. Van twee van dergelijke erfelijk bepaalde syn dromen weet men dat de afwij king berust op het missen van een stukje in een bepaald ge bied op chromosoom 15. Maar het wonderlijke is dat het ontbreken van het deel van de vader tot een ander syn droom leidt dan wanneer dat van de moeder ontbreekt. Wie iets mist van de vader lijdt aan het Prader-Willi syndroom, wie daarentegen hetzelfde stukje mist op het chromosoom van de moeder heeft het Angelman syndroom. Een ander voorbeeld van chromosoom inprenting betreft de ziekte van Huntington, een zeer ernstige (erfelijk dominan te) aandoening van het zenuw stelsel die zich meestal rond het 40ste levensjaar openbaart. De ziekte is dodelijk. Opmerkelijk is echter dat wie het Huntington- gen van zijn vader erft, de aan doening al veel eerder, in de vroege kinderjaren, krijgt. Ook in ons land staat chro mosoom inprenting volop in de wetenschappelijke belangstel ling. Zo hebben Leidse artsen enkele jaren geleden al aange toond dat een bepaald type goedaardig gezwel, het glomus, dat vooral in de nek en de hals voorkomt, op een patroon van overerving berust dat alleen kan worden verklaard door chromo soom inprenting. THE INDEPENENT Mensen die naar chocola 'snak ken' en beweren dat zij er ver* slaafd aan zijn, houden volgens wetenschappers van het Britse Instituut voor Voedingsonder- voor de gek. Ónd verslaving proberen zij hun snoeplust te rechtvaardigen. Volgens de onderzoekers is chocola het standaardvoorbeeld van 'verslavend' voedsel. Het staat bovenaan de lijst van 'moeilijk van af te blijven' voed sel nog boven aardbeien en biscuits en in 60 procent van de gevallen richt de trek zich op dit snoepgoed. De consumptie is sinds de jaren zeventig met de helft gestegen. Hoewel cho cola ingrediënten bevat die het bewustzijn activeren, heeft on derzoek in het algemeen aange toond dat het niet verslavend is. Wel kan zoetigheid verlichtend werken: een suikeroplossing maakt baby's eerder rustig dan water. Chocola lijkt de produk- tie te stimuleren van stoffen die ervoor zorgen dat men zich prettig voelt. Het bevat substan ties die sterk lijken op stoffen die de hersenen afscheiden wanneer iemand verliefd wordt. In recente onderzoeken wordt er echter op gezinspeeld dat de hunkering naar chocola overeenkomsten vertoont met verslaving aan opiaten. Chocolade-verslaving is volgens wetenschappers onzin maar wel geven ze toe dat je je door het eten van zoetigheid een stuk prettiger kunt voe len. foto united photos de boer. Masker tegen stokkende ademhaling Mensen die veel last hebben van een stokkende ademhaling tijdens hun slaap (apnoe) kun nen eventueel worden geholpen met een masker. Dit maskertje dient via de neus zuurstof toe en veroorzaakt een overdruk in de mondholte zodat de lucht door de mond wordt uitge ademd. Het apparaat is te zien op de vakbeurs Medica die van 16 tot 19 maart in Utrecht wordt gehouden. Van apnoe is sprake als ie mand meer dan tien seconden niet ademt. In de meeste geval len blokkeert de tong de lucht wegen. De afwijking komt voor bij ongeveer één procent van de bevolking en vooral bij mensen die snurken en bij (dikke) man nen boven de 65. Doordat de slaap regelmatig wordt onder broken - soms vele malen per uur - kan het gebrek aan zuur stof op den duur beschadiging van weefsels veroorzaken. De voelen en krijgt last hoofdpijn en trillingen. Resonantietherapie kan 'dodendriehoek' redden Het Duitse wetenschapsbureau IRT gebruikt de resonantiethe rapie om de vitaliteit van de bossen in Bohemen te verbete ren. De operatie gebeurt in sa menwerking met de land bouwuniversiteit in Wagenin- gen (LUW) en met het Tsje chisch Botanische Instituut in Praag. De stichting Milieube wustzijn in Hilversum betaalt het geheel. TONNY MEUERMAN Het IRT verraste eind vorig jaar de wetenschap met enkele succesvolle operaties. Dank zij de 'behandeling op afstand' werden enkele percelen bos op de Veluwe aanzienlijk fitter. Ook slaagde het instituut erin, geleid door de voormalige LUW-medewer- ker Hans Andeweg, grotere kiem- kracht te ontwikkelen bij partijen ei kels. Sinds begin februari behandelen IRT-medewerkers vanuit Weilerswist (bij Keulen) potten vol zaden die op gesteld staan in het Tsjechische Bo hemen. Via hun foto krijgen de zaden informatie die hen straks bij de kie ming en verdere ontwikkeling tot jon ge bomen helpt om zich beter aan te passen aan het sterk vervuilde milieu. De overlevingskans en de weerstand van het toekomstige bos kunnen hier door aanzienlijk vergroot worden. Verzuurde bodem Bohemen ligt in de zogenaamde 'do dendriehoek van Europa', het grens gebied tussen Polen, Tsjechië en de voormalige DDR. Het is een van de meest vervuilde gebieden van Euro pa, veroorzaakt door een extreem ho ge uitstoot C02 (zwaveldioxyde) van de bruinkoolcentrales in dit gebied. Dit had een massale bossterfte tot ge- Een bruinkoolfabriek in het zuiden v ling in de 'dodendriehoek'. ri de voormalige DRR. Bruinkool is e n de belangrijkste oorzaken van de milieuvervui- volg. De politiek doet er alles aan om de uitstoot te verminderen, maar daarmee zijn de milieuproblemen nog niet opgelost. De vervuilende en giftige stoffen zitten nog steeds i zoeken de kieming van de zaden e de weerstand en ontwikkeling van Veluwe en met eikels gaven vorig jaar verbluffende resultaten te zien. Om de werking van de resonantietherapie zaaiingen. De W< w ook in zwaar vervuilde gebieden te Ecologische Landl toetsen is dit Tsjechische experiment bodem. Daarom heeft herbebossing opgezet waarin de werking van deze ïinig resultaat. De jonge aanplant is behandelmethode op fïjnspar-, niet opgewassen tegen de sterk zuurde bodem. Het grootste deel sterft het eerste jaar na aanplant. Het IRT denkt dat het mogelijk is de weerstand van de boompjes te verhogen, zodat hun overlevingskan- groter zijn. Experimenten op de doorn-, es- en lijsterbeszaden wordt onderzocht. De in februari begonnen behandeling duurt tot eind maart. Deze zomer worden uit de zaden plantjes gekweekt, die volgend jaar de (zwaar vervuilde) grond ingaan. Tsjechische wetenschappers onder- i if.rj De gevolgen van verzuring op z'n ergst. Dit waren ooit naaldbomen in de ooit zo dichte bossen van Bohemen. foto cpd woordelijk voor de statistische bere keningen. In totaal zal ze zesduizend boompjes in het onderzoek betrek ken. Gelijkvormig Het begrip gelijkvormigheid, geïntro duceerd door de Britse bioloog Sheldrake, staat centraal bij de thera pie. Sheldrake stelde dat in tijd en ruimte alom patronen aanwezig zijn, die op elkaar kunnen reageren. Die reactie (resonantie) heeft plaats bij gelijkvormige zaken. Ook de resonantietherapie, toege past op bossen en zaden, gaat uit van gelijkvormigheid. Een luchtfoto van een bos vertoont overeenkomst met het bos in werkelijkheid. Op het eer ste gezicht bevat ze een willekeurige mengeling van zwarte, grijze en witte puntjes, maar deze zijn zo uniek ge ordend dat ze een natuurgetrouwe afbeelding van dat ene stuk werke lijkheid, dat ene stuk bos, vormt. Iets anders kan het niet voorstellen. Deskundigen zetten de Toto's om in computertaal en dienen ze vervol gens informatie (kennis) toe. Radio- nische apparatuur 'pulsen' deze boodschappen dagelijks meerdere uren naar het zieke bos of de zwakke zaden. Met de toegevoegde kennis kunnen de bomen of zaden zich be ter wapenen tegen veranderende omstandigheden. De natuur deed dat steeds vanuit zichzelf, maar raakte de afgelopen decennia door de snelheid waarmee het milieu veranderde de kluts kwijt. Volgens het IRT zal een adequate behandeling van ziek bos minstens driejaar duren. Wageningse professor verklaart bestaan van twee seksen TONNY MEUERMAN Mannen vormen het sterke geslacht; vrouwen het zwakke. Deze stelling is al zo oud, dat ze logisch is geworden. Sterk staat voor spierballen en kracht, fysiek vermogen dus. Maar is het allemaal wel zo vanzelfsprekend? 't Is maar door welke bril je kijkt. Professor dr. R.F. Hoekstra van de landbouwuni versiteit in Wageningen: „Niet de mannen, maar de vrouwen vormen het sterke geslacht. In alle leeftijd- geledingen zijn de mannen kwetsbaarder. Kijk al leen maar naar de bejaardentehuizen; daar zijn aanmerkelijk meer vrouwen dan mannen." Maar hoe komt het dat wouwen 'taaier' zijn dan mannen? Hoekstra heeft daar wel een verklaring voor. Het antwoord ligt verscholen in de beide seksen zelf, stelt hij. Bij een bevruchting versmelten twee cellen. Zowel bij dieren als bij mensen zijn de zaadcellen (van de man) klein en de eicellen (bij de vrouw) groot. „Dat is geen toeval. Van oorsprong wil de man zoveel mogelijk nakomelingen maken. Dus zijn er veel cellen nodig. Meer is inherent aan kleiner. Bij de vrouw ligt het anders. De bevruchte eicel moet voedsel hebben om uit te groeien. Voor dat voedsel is ruimte nodig, dus moet de eicel wel groter zijn." Kieskeuriger Volgens Hoekstra zijn uit deze gegevens bepaalde gedragingen van de man en vrouw te verklaren, al thans bij de dieren. Voor de geboorte van ieder in dividu is een versmelting van cellen nodig. Het vrouwtje moet daarbij veel meer investeren, omdat ze veel minder cellen heeft. „Dus moet het vrouw tje kieskeuriger zijn. Ze past een selectie toe. Dat wil zeggen dat ze terdege in de gaten houdt wie haar eicel mag bevruchten. Bij voorkeur dus door een sterk mannetje", aldus Hoekstra. En daarmee is het spel op de wagen. De mannetjes zijn in felle strijd gewikkeld om uitverkoren te worden: „Ze ge dragen zich bronstig en willen er mooier dan mooi uitzien." Bij mensen ligt Het een tikkeltje gecompliceerder. Immers, hier is het veelal de vrouw die de meeste energie steekt in het verfraaien van lijf en leden. „Misschien", suggereert hij, „komt dat omdat de man ook vrij veel energie in de verzorging van de Anders dan in de die renwereld houdt de menselijke man zich bezig met de kinde ren. Dat zou er wei eens de oorzaak van kunnen zijn dat hij minder sterk is. foto* archief kinderen steekt. Anders dan bij veel dieren daar is het paren en wegwezen maakt de mannelijke mens zich druk om kwaliteit. Hij investeert in de bevruchting èn in het grootbrengen van de kinde ren. Wellicht is de man hierdoor kwetsbaarder dan de vrouw. Overigens is het bij de mens bijna niet mogelijk om onderscheid te maken tussen biolo gische en culturele oorzaken van gedrag." Seksleven Twee seksen, is het wel zo logisch? Feitelijk niet, want bij primitieve levensvormen zoals schimmels en algen ligt dat allemaal niet zo duidelijk. Daarbij heeft een versmelting plaats van ogenschijnlijk identieke cellen. Professor Hoekstra heeft zich ja renlang verdiept in de vraag hoe het mogelijk is dat bij dieren en mensen wel sprake is van man /vrouw en bij deze primitieve levens niet. „Nog niet zo lang geleden is ontdekt dat er toch verschillen bestaan tussen de geslachtscellen van groenwier en schim mels. Niet in grootte, zoals bij mens en dier, maar in de celorganellen, het cytoplasma, om de celkern heen. We geven dat aan met plussen en minnen. Er zitten in deze celorganellen wel degelijk genen. Op merkelijk is dat bij de versmelting één van de twee ouders de celorganellen door geeft." Het antwoord op de vraag waarom dit gebeurt, vormt mogelijk de sleutel tot het begrijpen van het raadsel van de twee seksen. Waarom het cytoplas ma door één ouder wordt doorgegeven, is duidelijk. „Geven beide ouders de organellen door, dan zou één mutant de hele populatie kunnen besmetten of verzwakken. De seksuele differentiatie bij de prinji- tieve levensvormen is dus belangrijk voor het voort bestaan ervan. Het is nuttig dat er in de kernen plussen en minnen zijn, die de soort krachtig hou den. Iets verder gedacht bewijst het de zin van ver schillende seksen Troje mogelijk toch stad uit de Ilias Vondsten in de oude stad Troje (gelegen in wat nu Turkije heet), wijzen er op dat de door de Griekse dichter Homerus beschre ven Trojaanse oorlog inderdaad daar uitge vochten kan zijn. Manfred Korfmann, een Duitse archeoloog, zei dat zijn opgravingen aantonen dat Troje groter was dan tot nu toe'werd aangenomen. De stad had verster kingen, paleizen en kerkhoven, waarvan Homerus geweten moet hebben toen hij rond 730 voor Christus zijn 'Ilias' compo neerde. Volgens Homerus begon de oorlog in 1300 voor Christus toen de Trojaanse prins Paris Helena, de vrouw van de koning van Sparta, schaakte. Daarop belegerde koning Aga memnon en zijn troepen tien jaar lang Tro je. De strijd verzandde in een patstelling, waarop de Grieken de stad met een list (het paard) innamen. De meeste historici gaan ervan uit dat de macht en de strategische ligging van de stad hebben geleid tot de Trojaanse oorlog, niet de ontvoering van Helena. Troje is vele malen verwoest, waarvan zeker tien opgegraven lagen getuigen. Sommige historici denken dat een mogelijke natuur ramp een eigen leven is gaan leiden als oor logsverwoesting en dat daar omheen de ge schiedenis van het houten paard is ont staan. Delen van Troje werden voor het eerst blootgelegd in 1871 door de Duitser Heinrich Schliemann. aBk Heinrich Schliemann, die in 1871 de ruïnes van Troje blootlegde. foto archief De droom van iedere tuinman: nooit meer wieden of schoffelen en toch een tuin die jaar in jaar uit onkruidvrij blijft. Een soort biologisch cordon sanitair rond iedere sier plant. Tuiniers kunnen er slechts van dro men, maar in de natuur bestaat onkruidbe- strijding rond gewenste planten echt, zo meldt het Britse dagblad The Independent. In de regenwouden van de Amazone komt een mierensoort voor die leeft van de Toco- ca struik en hem beschermt tegen andere opdringende planten. Iedere plant die het waagt in de buurt te komen, wordt gedood. Deze ontdekking deden drie Oostenrijkse biologen, Wilfried Morawetz, Martin Henzl en Bruno Wallnofer, in het Sira-gebergte (Peru). De Tococa is een struik die maar drie meter hoog wordt en het daarom moeilijk heeft om in de dichte, hoge regenwoudjungle aan voldoende licht te komen. Als een Tococa- zaadje ontkiemt, verschijnen als bij tover slag mieren die zich in de holle stam en de bladporiën van het plantje nestelen. Vervol gens trekken ze erop uit om iedere plant binnen een straal van 3 meter rond de To coca uit de weg te ruimen. De nietige mie ren vallen zelfs hoge bomen aan. In ruil voor deze diensten verschaft de To coca de mieren voedsel dat door speciale klieren op de bladeren wordt uitgescheiden. Dat het hele regenwoud niet uit Tococas bestaat, komt dóór de beperkte actieradius van de mieren. Grote bomen in de nabije omgeving zorgen ervoor dat het bladerdak hoog boven de Tococas zich uiteindelijk toch sluit, waarna de plant in het schemer duister wegkwijnt. Prof. dr W. A. van Es eredoctor KU Leuven Wegens zijn bijzondere verdiensten op het gebied van de archeologie heeft de Katho lieke Universiteit in de Belgische stad Leu ven een eredoctoraat verleend aan prof. dr. W.A. van és (58), de voormalig directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Amerfoort. Van Es werd in 1968 benoemd tot hoogleraar in de pre- en protohistorie van Noordwest-Eu ropa aan de Vrije Universiteit van Amster dam. In 1989 legde hij zijn directeursfunctie bij het ROB neer. Ter gelegenheid daarvan werd Van Es geëerd met zijn naamgeving aan de toen nieuwe, jaarlijkse Prijs voor de Nederlandse Archeologie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8