Anti-corruptiewet weer ingetrokken Kroatië snoert laatste kritische krant de mond Buitenland Rodney King getuigt zelf over mishandeling Toegang tot heilige boeken Parkeerplaats geschrobd Chirac dreigt met Franse boycot Hulpkreten bejaarde vrouw niet gehoord Extra overleg rijke landen over Rusland WOENSDAG 10 MAART 19931557 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappei'i^c f Ind The Independent nited Press International Suharto herkozen als president jakarta Zonder stemming heeft het 1.000 leden tellende Volks congres van Indonesië president Suharto herkozen. De 71-jarige Suharto regeert Indonesië al 27 jaar met ijzeren hand en kan nu een nieuwe termijn van vijf jaar volmaken. Zoals bij eerdere pre sidentsverkiezingen had de gepensioneerde generaal ook dit keer weer geen tegenstanders. Monniken willen geen geld van EG athene» De Griekse monnikenrepubliek Athos heeft een rechts- streekse geldschenking van de EG geweigerd. Zij willen „niets verschuldigd zijn" aan „niet-orthodoxe" fondsen. Het geld was bedoeld om kunstvoorwerpen te beschermen. Athos krijgt sinds 1988 geld van de EG voor het onderhoud van de kunstvoorwer pen. Deze subsidies worden wel door Athos geaccepteerd omdat ze „de Griekse staat passeren", via de organisatie het centrum voor Bescherming van kunstvoorwerpen van Athos. Theodorakis uit parlement athene De Griekse componist Mikis Theodorakis is gisteren af getreden als parlementslid. Hij wordt muziekdirecteur van de Griekse radio en televisie. Vorig jaar maart trad hij al af als mi nister zonder portefeuille om zich meer aan muziek te wijden. 'Vrouwvijandig gebed wijzigen' Jeruzalem» De opperrabijn van Haifa, Shear JeshuvCohen, heeft opgeroepen tot afschaffing van een vrouwvijandige gebedstekst. De passage uit het hoofdgebed 'Geloofd zijt Gij, God, dat Gij mij niet als vrouw geschapen hebt', is volgens de rabbijn aan veran deringtoe. Naar aanleiding van de internationale vrouwendag, afgelopen maandag, stelde Cohen voor dat mannen voortaan bidden: 'Geloofd zijt Gij, God, dat U mij als man geschapen hebt' en dat vrouwen in deze tekst 'man' vervangen door VS: 20 april Midden-Oostenoverleg Washington» De VS zullen Israël en de bij het vredesoverleg voor het Midden-Oosten betrokken Arabische landen vragen het overleg 20 april in Washington te hervatten. Met uitzondering van de Palestijnen hebben alle partijen toegezegd te komen. Tibet en Taiwan samen tegen China new delhi» Twee gezworen vijanden van China, Taiwan en de regering-in-ballingschap van Tibet, hpbben een eerste officiële ontmoeting gehad. Volgens Tibetaanse functionarissen zal Tai wan binnenkort terugkomen op de mening dat Tibet deel uit maakt van China. Dat is ook al jaren de officiële lijn van Peking, dat het land in 1950 bezette. Franse premier nu ook defensieminister parijs De Franse premier Pierre Bérégovoy is gisteren be noemd tot minister van defensie en vervangt hiermee Pierre Joxe. De kabinetswijziging vond plaats nog geen twee weken voordat in Frankrijk verkiezingen worden gehouden. De 58-jari- ge Joxe wordt voorzitter van de Rekenkamer, het instituut dat de openbare financiën controleert. Cocaïne-netwerk opgerold frankfurt» De Duitse politie heeft een grote internationale co- caïnebende opgerold die in minder dan twee jaar ruim 500 kilo cocaïne uit Colombia naar Europa heeft gebracht. Na een bijna 20 maanden durend onderzoek zijn zeven mensen aangehou den in Duitsland, Italië en het voormalige Tsjecho-Slowakije. LOS ANGELES UPI-Rtr-AFP 'Wat is er moordenaar?' 'Wat is er nikker?' Zo hoonden de agen ten terwijl ze hem schopten en met knuppels sloegen. Dat heeft Rodney King gisteren gezegd tij dens het proces voor een fede rale rechtbank in Los Angeles tegen de vier blanke agenten die hem op 3 maart 1991 zo zwaar-mishandelden dat een vi deotape van de ranselpartij in de'hele wereld een golf van ver ontwaardiging veroorzaakte. Het was de eerste keer dat King In de getuigenbank plaatsnam. King, die toegaf op de betref fende avond veel te hebben ge dronken, vertelde dat het slaan al snel begon nadat hij na een korte achtervolging door de po litie was gestopt. Hij beschreef hoe hij door de agenten werd geschopt, geslagen en bescho ten. „Ze vroegen me hoe ik me voelde. Maar ik wilde niet zeg gen hoe zeer het me aangreep, ik wilde hun die voldoening niet geven," aldus King. Op vragen of hij zelf de betrokken agenten had aangevallen, antwoordde hij ontkennend. De vier agenten staan terecht wegens schending van de bur- Mogelijk fraude bij Leyland DAF Finance LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Britse politie stelt een on derzoek in naar eventuele frau duleuze praktijken bij Leyland DAF Finance, een financierings maatschappij van de Brits-Ne derlandse vrachtwagenfabri kant. Een voormalige topman van DAF Finance is al verhoord. Adviseur Hans Meyer heeft het onderzoek bevestigd maar zei in het duister te tasten omtrent de strafbare feiten die de be trokkene mogelijkerwijs heeft gepleegd. Leyland DAF Finance is ver antwoordelijk voor de huur koop en verhuur van vrachtau to's en busjes aan derden. Rodney King kwam gisteren in Los Angeles in het getuigenbank- je. FOTO REUTER LEE CELANO gerrechten van King en kunnen tot 10 jaar gevangenisstraf en 250.000 dollar boete worden veroordeeld. Het is het tweede proces tegen hen nadat ze eer der door een voornamelijk blanke jury werden vrijgespro ken. Die vrijspraak leidde tot enorme rellen in Los Angeles, waarbij 52 doden vielen. Italiaanse regering vraagt vertrouwen Arrestatie ENI-directeur ROME EELCO V De Italiaanse regering treedt niet af. Premier Amato heeft het omstreden anti-corruptiedecreet, dat president Scalfaro weigerde te ondertekenen, ingetrokken. De rege ring wil nu delen van het voorstel integreren in een wets voorstel dat wordt voorbereid in de Senaat. Amato zal vandaag in het parlement de positie van de regering uit eenzetten. pectievelijk 965 en 1601 lire waard waren. Maandag noteer de de mark 947 en de dollar 1572 lire. Gisteren sprak een parlemen taire commissie zich uit voor de opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van Bettino Craxi, ex-secretaris van de Soci alistische Partij. Als de 'Tweede Kamer' van het parlement dit 'advies' overneemt, kunnen on derzoeksrechter Di Pietro en zijn collega's Craxi vervolgen. De PSI kreeg gisteren nóg een zware klap te incasseren. In Mi laan werd de president-direc teur van het staatsenergiebedrijf ENI, Gabriele Cagliari, gearres teerd. De 66-jarige socialist Cagliari, een intieme vriend van Craxi, staat sinds 1989 aan het hoofd staat van de ENI. Hij wordt beschuldigd van corrup tie en de overtreding van de Wet op de partijfinanciering. correspondent De premier heeft gehoor gege ven aan de oproep van Scalfaro, maar liet gisteren weten niet aan aftreden te denken. Amato wil wel van de vier coalitiepar tijen opnieuw het volledige ver trouwen krijgen. „Ik wens niet alleen maar als bliksemafleider te fungeren", aldus de premier. Amato heeft de socialist Valdo Spini benoemd tot opvolger van de zondag uit protest tegen het decreet afgetreden minister van milieu Ripa di Meana. Een regeringscrisis lijkt voor lopig afgewend, maar de poli tieke onzekerheid en de aan houdende arrestatiegolven heb ben negatieve effecten op de beurs en de lire. De index van de Milanese beurs daalde giste ren ruim 3 punten en de lire verloor sterk ten opzichte van de mark en de- dollar, die res- ENI al jaren een bastion van PSI De ENI, die vorig jaar okto ber werd omgevormd in een NV, is na de staatsholding IRI en de Fiatgroep de grootse onderneming van Italië. ENI heeft 132.000 werknemers in dienst en maakte in 1991 een omzet van 76 miljard gulden. De winst bedroeg 1,25 mil jard gulden, maar zal dit jaar waarschijnlijk niet hoger zijn dan 283 miljoen. De ENI, van oudsher een bastion van de PSI, heeft schulden uitstaan voor een bedrag van 43 mil jard gulden, en dat komt niet in het minst doordat het be drijf als spaarpot van de poli tici dienst gedaan heeft. De voormalig financieel-di- recteurvan de ENI, Florio Fiorini, onthulde vorige maand dat in de jaren zeven tig 1,2 miljard dollar aan de regeringspartijen werd over gemaakt. Maar ook recente lijk heeft de ENI gegrossierd in duistere praktijken. moskou Hassidische joden hebben na vijf jaar strijd met eerst de Sovjet- en daarna de Russische regering toegang ge kregen tot de boeken v een van de grote voormannen van deze religieuze joodse bewe ging. De 'heilige' boeken werden tot nu toe achter slot en grendel bewaard in de Leninbibliotheek den zoeken in de kaartenbak van de bibliotheek naar informatie over de geschriften. FOTO REUTER KARL SCHATZ tweede Lubavitscher rabbi. Dat is in Moskou. Twee hassidische jo- mont saint michel» Een Franse gendarme schrobt een parkeerplaats schoon bij de verbindingsweg van het vasteland van Bretagne naar Mont Saint Michel. Er worden rond het begin van de lente veel toe risten verwacht omdat er dan een soort super-springtij optreedt. FOTO REUTER JACKYMAECELEN Unita stelt voorwaarden aan overleg LISSABON RTR-DPA-AFP Na herovering van de Angolese stad Huambo heeft de leider van de guerrillabeweging Unita, Jonas Savimbi, gisteren voor waarden gesteld voorde hervat ting van ae vredesbesprekingen met de regering in Lusaka. Sa vimbi eist vervanging van de speciale VN-vertegenwoordiger Margaret Anstee. Eerder liet Sa vimbi weten dat hij niet meer in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba wil onderhandelen maar in het Zwitserse Genève. In een door het radiostation van Unita uitgezonden rede gaf Sa vimbi zijn strijders opdracht zich te verzamelen in de jungle om de strijd tegen de Angolese regering voort te zetten. De uit zending werd opgevangen door de BBC. Bezetters eisen ontslag Ortega Een Nicaraguaanse regerings delegatie is gisteren in de Cos- taricaanse hoofdstad San José aangekomen om te spreken met de drie mannen die zich sinds maandag met gijzelaars in de Nicaraguaanse ambassade heb ben verschanst. De mannen, re- contra's, eisen het ontslag van legerleider Humberto Ortega, broer van de ex-president, en presidentieel adviseur Antonio Lacayo. Verder willen zij dat 5 miljoen dollar wordt uitgetrok ken voor sociale projecten in Nicaragua. Voor hun eigen be weging verlangen zij een bedrag van een miljoen en twee vlieg tuigen om Costa Rica te verla ten. De regering van de Nicara guaanse president Chamorro heeft laten weten dat over de ei sen van de bezetters niet valt te praten. GEVRES-LE-CHAPITRE ANP-Rtr Desnoods moet Frankrijk bin nen de Europese Gemeenschap maar weer zijn toevlucht ne men tot „de politiek van de lege stoel", om een voor de Franse boeren onacceptabel GATT-ak- koord te blokkeren. Dat heeft Jacques Chirac, leider van de RPR (Rassemblement pour la Republique) en burgemeester van Parijs, gisteravond gezegd. Chirac's gaullistisch georiën teerde partij wordt samen met de centrum-rechtse UDF van oud-president Giscard d'Estaing getipt als winnaar van de parle mentsverkiezingen eind deze maand. Frankrijk moet volledig afstand nemen van het land bouwakkoord dat vorig jaar no vember tussen Washington en Brussel is gesloten en in Frank rijk tot grote verontwaardiging heeft geleid, aldus Chirac. Het zou niet de eerste keer zijn dat Frankrijk naar het in strument van de lege stoel grijpt. In 1966 heeft de toenma lige president Charles de Gaulle de EG zes maanden geboycot om daarmee de Franse land bouwbelangen te beschermen. Het gebruik van dit instru ment door een EG-lidstaat kan op dit moment zware schade toebrengen aan een verdere in- Jegratie van de Europese Ge meenschap en aan de onder handelingen over de liberalise ring van de handel in het kader van de GATT (Algemene Over eenkomst inzake Tarieven cn Handel). Die onderhandelingen zijn afhankelijk van de totstand koming van een definitief land bouwakkoord tussen de VS en de EG. De rechtbank in Cardiff in Wales heeft gis teren twee 17-jarige meisjes tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden vo rig jaar juli de 70-jarige halfblinde Edna Phillips „letterlijk afgeslacht". De bejaarde vrouw was toen al maandenlang aan peste rijen en martelingen blootgesteld geweest. Omdat Edna voortdurend werd geterrori seerd door haar buren, had ze het gemeen telijke huisvestingsbureau al in 1987 om an dere woonruimte gevraagd. Er werd niets gedaan. De pesterijen werden erger en leidden vorig jaar juli tot het afschuwelijke drama. Edna's buurmeisje en een vriendin sleepten de ou de vrouw uit haar huis, wurgden haar en sneden met een Stanleymes haar gezicht open. Ook probeerden zij haar te scalperen. De volgende dag liep het buurmeisje, dat tijdens de gruweldaad onder de invloed van drank en drugs verkeerde, op te scheppen over de moord. De geschiedenis van Edna Phillips is die van een wanhopige roep om hulp. Politie, politici en maatschappelijk werkers bleken niet in staat de bange, een zame oude vrouw te redden. Edna kende haar buurmeisje van kleins af aan en ging vaak met haar wandelen. Maar in de loop der jaren maakten de buren het leven van de vrouw tot een onverdraaglijke hel. Haar buren verfoeiden haar omdat ze klaagde over het dronkemansgelal en harde muziek. Edna Philips diende een klacht in bij de politie met als gevolg dat ze door de buren werd bekogeld. Nadat haar buurmeisje al eerder bij haar had ingebroken en de muren had inge smeerd met hondepoep, schreef ze wanho pig naar Ann Clwyd, het parlementslid voor haar district, waarna de politie aarzelend in actie kwam. „Een paar weken geleden is er bij mij ingebroken", schreef Edna Phillips, weken voordat ze werd vermoord, „maar de politie wilde niet eens vingeraf drukken nemen. Een van mijn buren aan de overkant van de straat hoorde hoe de ra men werden ingeslagen en belde de politie. De politie zei dat ze niks hadden gezien, maar toen ik thuiskwam zag ik als eerste die ingeslagen ramen. Dus waarom hebben zij dat niet gezien. Ik ben ziek sinds het is ge beurd". Dergelijke brieven zijn voor Ann Clwyd niets bijzonders: „Ik krijg ze met pakken te gelijk. De criminaliteit is in Zuid-Wales met 130 procent gestegen. Na de werkloosheid is dat onze grootste zorg. Het is tragisch. Nu alle feiten bovenkomen wordt duidelijk dat mevrouw Phillips lange tijd het slachtoffer is geweest van pesterijen. Achteraf moet ie dereen zich de vraag stellen: Hoe komt het dat zoveel mensen duidelijk wisten wat er aan de hand was maar niet voor haar op kwamen?" Niet wachten op top G-7 in Tokyo 'hansdebruun zagreb »runahelunga CORRESPONDENT OOST-EUROPA Een paginagrote advertentie verscheen onlangs in de Kroatische staatskrant Slo- bodna Dalmacija. Daarin bood de de ei genaar van de krant 55 procent van de aandelen te koop aan. De enige kritische krant die in Kroatië nog verschijnt, wordt geprivatiseerd. Maar die privatisering is volgens de redactie niet meer dan een handige methode om de krant het zwij gen op te leggen. Gisteren zijn de mede werkers van de krant in staking gegaan. „Dit is de laatste ademtocht van de vrije pers in dit land", meent een journalist van Slobodna Dalmacija, die anoniem wil blijven omdat 'kritiek hebben riskant is'. Dat is een zinnetje dat we in vier da gen tijd toegefluisterd krijgen van een psychologe, van een politicus uit de op positie en van een zakenman die zich 'liever nergens mee bemoeit'. Slobodna Dalmacija geniet, als laatste krant van het land, een reputatie van on afhankelijkheid. Wie in Zagreb nog enigszins op de hoogte wil blijven, grijpt daarom tegenwoordig naar het regionale dagblad van Split en omstreken. Dat heeft om die reden ook een kantoortje in Zagreb, en volop plannen om een vol wassen landelijke krant te worden. De Kroatische pers is veel gelijkvormiger dan de Servische, en permitteert zich geen woord van kritjek op de regering. Kranten die wel kritiek hebben, moeten er volgens de journalist van Slobodna Dalmacija rekening mee houden dat ze in het openbaar worden aanbevallen op hun anti-Kroatische houding. Dat Slobodna Dalmacija zijn onafhanke lijkheid kon bewaren, is op zichzelf al een klein wonder. Sinds meer dan een jaar is de krant formeel in het bezit van de staat. Toch wist de redactie zijn onaf hankelijke geest te bewaren. De zeer ge zonde financiële positie hielp daarbij. Het concern maakte destijds meer dan een miljoen gulden winst per maand. Dat maakte het moeilijk de krant echt aan te pakken. Journalisten die elders niet meer terecht konden, onder wie re dacteuren van het inmiddels vakkundig omgebrachte kritische weekblad Danas, zochten en vonden bij Slobodna Dalma cija onderdak. De krant kan op weinig steun van de au toriteiten rekenen. Het is journalisten van Slobodna Dalmacija verschillende malen overkomen dat ze ergens simpel weg werden geweigerd. De correspon dent in Osijek kreeg ooit een officieel schrijven van de gemeente dat hij niet welkom was bij een bepaalde vergade ring. In het Kroatische deel van Bosnië, verbood een plaatselijke commandant een journalist van de krant de doorgang, terwijl een cameraploeg van de offic iële Kroatische televisie wel verder mocht. Voor de journalisten staat vast dat de verkoop van de aandelen van hun krant niet de bedoeling heeft een echte vrije pers te creëren. Ook het kritische week blad Danas was ooit te koop. Maar toen zich daar onverwacht een buitenlandse koper voor meldde, werd de verkooppro cedure gestaakt. De redactie van Slobodna Dalmacija houdt er rekening mee dat hun krant al leen wordt verkocht aan iemand uit de gelederen van de regeringspartij HDZ. Die hoeft maar zes procent van de aan delen aan te schaffen om samen met de drie staatsbanken een meerderheid van 51 procent te hebben, cn daarmee alle zeggenschap over de toekomst van de krant. CORRESPONDENT De VS en Frankrijk willen op korte termijn een bijeenkomst van de regeringsleiders van de G-7 over de economische hulp aan Rusland. Volgens de presi denten Clinton en Mitterrand kan daarmee niet gewacht wor den tot de geplande G-7-top van begin juli in Tokyo. „We moeten iets doen om de econo mische en politieke hervormin gen in Rusland in het goede spoor te houden. We kunnen niet langer wachten", zei Clin ton gisteren na zijn ontmoeting met de Franse president in h^-t Witte Huis. Ook Mitterrand zei dat een spoedbijeenkomst van de lei ders van de zeven rijkste indus trielanden (VS, Frankrijk, Duits land, Groot-Brittannië, Italië, Canada en Japan) „absoluut noodzakelijk" is. Maar na het beraad zei Clintons woordvoer der dat een topconferentie van de regeringsleiders niet de enige manier is. Hij suggereerde een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken en fi nanciën van de zeven. Japan, dat de geplande G-7-top organi seert, zou niet voelen voor een vervroegde top of een spoedbij eenkomst. Volgens Clinton en Mitter rand moet de Russische presi dent Jeltsin geholpen worden, maar Clinton wilde niet zeggen op welke manier. De Franse president gaat over twee weken naar Móskou en Clinton ont moet Jeltsin op 3 en 4 april tij dens hun eerste topconferentie in het Canadese Vancouver. „Pas daarna, en niet eerder, zal ik in actie komen om anderen te mobiliseren", zei Clinton. Clinton en Mitterrand be spraken verder vooral de situa tie in het vroegere Joegoslavië. Zij bleken het erover eens dat het op dit moment geen zin heeft meer westerse troepen naar Bosnië te sturen. Schotten tegen Majors plan voor meer zelfstandigheid De Britse regering heeft vandaag plannen bekendgemaakt die Schotland een grotere zelfstandigheid moeten geven. De Schotse nationalisten hebben de voorstellen direct verworpen. Ze noemden Majors plannen „waardeloos". Premier Major wil dat meer bevoegdheden worden overgedragen aan het ministerie dat verantwoordelijk is voor Schotland en dat het aantal ambtenaren op dit departement wordt uitgebreid. Hij is niet van Edinburgh meer politieke macht te geven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7