Gokverslaving neemt toe Binnenland Amnesty gaat wellicht in zaken Eikeltjes planten Schapen en uitwerpselen verzwakken rivierdijken Restauratie Hollandsche Schouwburg Laatste driejaar forse stijging van immigratie Methode helpt tegen uitzaaiing WOENSDAG 10 MAART 1993 5 Expositie Indisch Verzet in Bronbeek arnhem» In congrescentum Kumpulan bij het militair tehuis Bronbeek in Arnhem wordt vandaag een expositie geopend over het verzet in Nederlands-Indië tegen de Japanse bezetter. De tentoonstelling toont onder meer spullen die de verzetsstrijders, vaak mensen van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (KNIL), in de periode 1942-1945 dagelijks gebruikten. De ten toonstelling wordt geopend door oud-verzetsman 'Bib' van Lan- schot. Zo'n honderdvijftig oud-verzetsmensen uit Nederlands- Indië zijn aanwezig. De expositie duurt tot en met 31 mei. Man bekent doodschieten Hagenaar den haag De Haagse politie heeft gisteren een 25-jarige man aangehouden die ervan wordt verdacht op 27 februari een 44-ja- rige Hagenaar te hebben doodgeschoten. De arrestant heeft be kend. Het tweetal had in een café ruzie gekregen. De verdachte schoot de 44-jarige man vervolgens van vlakbij door het hoofd. Het slachtoffer overleed twee dagen daarna aan zijn verwondin gen. De verdachte heeft zichzelf gemeld bij de politie. Het motief is nog niet bekend. Wel is het de politie duidelijk dat de mannen al langere tijd ruzie hadden. Dood bejaarde niet natuurlijk middelburg» Een 25 man sterk recherchebijstandsteam onder zoekt de dood van een 79-jarige man uit Biggekerke. De Zeeuw werd zaterdag dood aangetroffen in zijn woning. Aanvankelijk werd aan een natuurlijke dood gedacht. Bij het afleggen kwam echtereen aantal verwondingen aan het licht. Sectie heeft uitge wezen dat het om steekwonden gaat. Sporenonderzoek rond de woningen heeft vooralsnog niets opgeleverd. Zeven jongeren vast vanwege moord vlissingen» De politie heeft in verband met een dodelijke steek partij zaterdagnacht in de binnenstad van Vlissingen vijf jonge ren aangehouden. Eerder waren al twee broers gearresteerd. De zeven jongeren wordt moord, doodslag danwel openlijke ge weldpleging ten laste gelegd. Het gaat om twee broers van acht tien en zestien uit Middelburg en vijf jongeren tussen negentien en 26 jaar uit Vlissingen. Het slachtoffer, een 19-jarige jongeman uit Middelburg, overleed kort na de steekpartij. Volgens de poli tie is de ruzie begonnen om een meisje. D66 wil aftreden wethouder Rotterdam Rotterdam De fractie van D66 in de Rotterdamse gemeente raad vindt dat PvdA-wethouder Henderson moet aftreden. Dit omdat de wethouder de politiek niet heeft geïnformeerd over de resultaten van een onderzoek naar bijstandsfraude in de Rotter damse wijk Beverwaard. De vijfjaar oude gegevens kwamen en kele weken geleden alsnog in de openbaarheid. Volgens D66 had de wethouder bij het bekend worden van de fraude-resultaten meteen de raadscommissie op de hoogte moeten stellen. Marks Spencer voor niets ontruimd den haag Voor de 'tweede keer binnen tien dagen is een filiaal van Marks Spencer voor niets ontruimd na een bommelding. Op 1 maart werd het bedrijf in Amsterdam korte tijd ontruimd, dinsdag 9 maart trof hetzelfde lot de vestiging in Den Haag. In beide gevallen vond de politie niets. De bommelding in Den Haag noopte de politie het bedrijf kort voor sluitingstijd te ont- Rapen eieren van kievit blijft toch toegestaan Het rapen van kievitseieren blijft toegestaan in het hele land. Wèl heeft de Tweede Ka mer gisteren besloten de handel in kievitseieren te verbieden. Staatssecretaris Gabor wilde aanvankelijk alleen in Friesland het eierrapen gedogen, omdat de kievitsnesten in die provincie nog enigszins worden be schermd door vogelwachters. De Tweede Kamer vindt echter dat met het oog op de rechtsge lijkheid in het hele land naar ei eren gezocht moet kunnen wor den. De uiterste sluitingsdatum voor het raapseizoen heeft de Tweede Kamer vastgesteld op 9 april. Dat was tot nu toe 13 april voor Friesland en 6 april elders. De milieubiologen W. ter Keurs en M. Kruk van de Rijksuniver siteit Leiden vinden het niet lo gisch om de sluitingsdatum op 9 april te stellen. Zij zouden het evenwichtiger vinden de raap- tijd in het hele land mei vier da gen te bekorten. D66 sluit vorming progressieve volkspartij niet uit leiden »gpd Op termijn is het mogelijk dat in de Tweede Kamer nog maar twee partijen zitten: een conser vatief en een progressief blok. D66-leider Hans van Mierlo zou dat zelfs een prima ontwikke ling vinden, maar daar is het nu nog veel te vroeg voor. „De poli tieke vernieuwing is het meest gebaat bij de vorming van een kabinet met PvdA, WD en D66. Pas dan kan gedacht worden aan een progressieve volkspar tij". Aan de Leidse universiteit zei Van Mierlo gisteravond dat een herbezinning nodig is op de rol van politieke partijen: ze raken steeds meer hun ideologische grondslag kwijt. Dus moet ook de boodschap naar de burger veranderen. In Wordt Vervolgd pleidooi voor export meubels naar VS Amnesty International (AI) gaat wellicht in zaken. Om verzekerd te zijn van voldoende inkom sten heeft directeur Jack Healy van de Amerikaanse tak van AI voorgesteld Europese antieke meubels te exporteren naar de VS. In het jongste nummer van Wordt Vervolgd, het Nederland se AI-blad, ontvouwt hij zijn ideeën. In hetzelfde nummer krijgt Healy zowel bijval van de inter nationale voorzitter van Amnes ty, Ross Daniels, als van de hoofdredacteur van Wordt Ver volgd, Martin de Koning. Bei den sluiten sponsoring van Al- activiteiten door organisaties en bedrijven niet langer uit. In het blad wordt verteld dat de financiële situatie'van AI niet rooskleurig is. In 1992 moesten de internationale uitgaven met 1,5 miljoen gulden worden te ruggeschroefd terwijl het aantal activiteiten juist moet worden uitgebreid. Daniels wil uitdrukkelijk het uitgangspunt van Amnesty ter discussie stellen, dat sponsoring de onafhankelijkheid in gevaar zou kunnen brengen. „Een smetteloos imago levert ons geen geld op. Het is tijd om te overwegen wat we nu zoal mislopen", zegt de Amnesty- voorzitter. Hij denkt onder meer aan project-sponsoring, waarin het bedrijfsleven een rol zou kunnen spelen. Sponsoring door grote bedrij ven staat voor Amnesty Neder land nog niet direct op de agen da, meldt waarnemend direc teur Harry Hummel. In groot scheepse internationale handel om de kas te spekken, ziet hij al helemaal niets. Overigens zijn er wel regel- gemert In een dennenbos bij het plaatsje de Mortel bij Gemert plantten schoolkinderen gisteren eikels in het kader van de traditionele boom feestdag. Op die manier moet er op den duur een gemengd bos komen. Elk van de ongeveer 250 scholieren plantte zes kilo eikels. foto Vrouw krijgt vier jaar voor doden vriend De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een 31-jarige vrouw uit Den Helder veroordeeld tot vier jaar met aftrek van voorarrest wegens moord op haar vriend. De rechtbank acht bewezen dat de veelvuldig mishandelde en vernederde vrouw op 1 juli vo rig jaar met voorbedachte rade haar partner met een mes om het leven heeft gebracht. Dat er voorbedachte rade in het spel was, concludeert de rechtbank uit verklaringen dat de vrouw enkele dagen voor de steekpartij tegen mensen in haar omgeving had gezegd dat ze definitief van haar vriend af wilde. Nadat zij op 1 juli op nieuw door hem was mishan deld en vernederd, nam ze een besluit. Toen de man sliep, stak zij hem met een mes in de hartstreek. Advocaat M. Stegers vroeg ter zitting om ter beschikkingstel ling van de staat (TBS). De rechtbank ziet daar echter vanaf conform het advies van het Pie- ter Baan Centrum in Utrecht. Uit het vonnis blijkt dat, hoewel de vrouw zich wellicht opnieuw in een sado-masochistische re latie zou kunnen storten, de rechtbank de kans op een ver gelijkbare escalatie gering achL Simons: Andere vormen van verslaving nemen af door kabinetsbeleid De verslaving aan alcohol, drugs en tabak neemt af. Vol gens staatssecretaris Simons van volksgezondheid is een keerpunt bereikt en is dat rechtstreeks een gevolg van het kabinetsbeleid. Alleen de gokverslaving is een bron van toenemende zorg. Nederland telt nu 75.000 gokverslaaf den. Dat aantal groeit nog steeds, aldus Simons. den haag gpd matig plaatselijke afdelingen van Amnesty die goederen ver handelen. Op dat niveau is er in Nederland ook geen bezwaar, aldus Hummel. „De plaatselijke slager die een advertentie van een afdeling sponsort, mag daar van ons zijn eigen naam onder zetten." Voorlopig ziet de Nederland se afdeling meer heil in een nog professionelere aanpak van de werving van leden, donateurs en legaten. Met 158.000 leden en donateurs is Amnesty Neder land een van de grootste en rijk ste afdelingen. Toch staat de deur naar het bedrijfsleven op een kier. Hummel: „Nu de dis cussie ook hier wordt aange zwengeld, sluit ik helemaal niet uit dat ook wij meer ruimte zul len bieden voor steun door be drijven." Volgens een rapportage van Si mons aan de Kamer zijn er on geveer 1 miljoen probleemdrin kers in ons land. De overheid gaat in dit verband uit van men sen die gemiddeld meer dan vier glazen per dag drinken en daar problemen mee hebben. Enkele honderdduizenden Ne derlanders zijn verslaafd aan al cohol en hebben als gevolg daarvan lichamelijke en psychi sche klachten. Het drankgebruik in zijn alge meenheid neemt overigens af. Ook stelt de regering tevreden vast dat er een daling is van ver keersongelukken waarbij alco hol een rol speelt. Het aantal mensen dat sterft of ziek wordt door alcoholgebruik daalt even- Verder zijn er 21.000 mensen verslaafd aan harddrugs. Hun aantal is stabiel. De gemiddelde leeftijd van de verslaafde stijgt en ligt nu boven de dertig jaar. De aanwas onder jongeren daalt. De problemen van de harddrugsgebruikers worden wel steeds ernstiger. Ongeveer zevenduizend mensen krijgen dagelijks methadon. Naar schatting 550.000 mensen ge bruiken softdrugs. Tenslotte de verslaving aan shag, sigaren, pijp en sigaretten. Volgens de rapportage van Si mons roken vier miljoen Neder landers. Het rechtstreekse ge volg zou ongeveer 20.000 doden per jaar zijn. •Simons noemt het niet vreemd dat mensen soms in problemen komen gezien het ruime aanbod aan drank, tabak en gokkansen. De bestedingen aan drank, tabak en gokken be lopen per jaar zo'n 17 miljard gulden. De staatssecretaris vindt dat het aanbod, de pro motie en de reclame van alco hol en tabak verder moet wor den beperkt. Nog voor de zo mer wil hij alvast een nieuwe al- coholwet indienen. De bewindsman vindt voorts dat exploitanten met een ver gunning voor verslavende kans spelen, verplicht moeten wor den jaarlijks geld te geven voor - een beleid tegen gokverslaving. Van alle gemeenten zegt 43 pro cent problemen te hebben met het gokken. In 93 procent van die gevallen gaat het om fruit- Ten aanzien van soft- en harddrugs zegt Simons dat voorkomen dat jongeren gaan roken, de beste drugspreventie is. Rokers drinken daarbij vaak eerder en meer, experimenteren vaker met softdrugs, gebruiken die vaker regelmatig en lopen zo een verhoogde kans hard drugs te gaan proberen. Als ac tie tegen het roken noemt Si mons: voorlichting, hogere ac cijnzen, minder reclame. De staatssecretaris erkent dat er problemen zijn ontstaan rond drugsgebruik in centra voor vluchtelingen en asielzoe kers. Concrete gegevens ontbre ken echter. Hulpverlening is er niet. Ook merkt hij op dat ver slaafde Marokkanen en Turken vrijwel niet bereikt worden door de professionele hulpverleners. Rijk wil regionale verslaafdenzorg den haag gpd Het kabinet gaat 23 zogenoem de centrumgemeenten aanwij zen, die moeten zorgen voor de ontwikkeling van een regionaal beleid voor verslaafdenzorg. Een wetsvoorstel hierover gaat binnenkort naar de Tweede Ka mer. Staatssecretaris Simons i volksgezondheid heeft gisteren bekend gemaakt dat de 23 ge meenten elk jaar een verslag van hun werkzaamheden m ten uitbrengen. Verder moe de instellingen, die met de ver slaafdenzorg worden belast, hun werk registreren volgens regels van het ministerie. De 23 gemeenten krijgen hun geld straks direct van de over heid. Dat geld moet gedurende twee jaar rechtstreeks worden besteed aan de verslaafdenzorg. De gemeenten mogen daar niet op korten. Op zijn beurt is Si mons bereid nog eens te kijken of een voorziene korting op de verslaafdenzorg van tien pro cent in 1994 wel nodig is. wageningen anpbouwuniversiteit Wageningen (LUW). Op de meeste dijken worden schapen gehouden. Om hen van voldoende gras te voor zien, worden de dijken ruim be mest. Het gevolg is dat de be groeid raken met gras, dat korte wortels heeft. Daardoor kunnen de planten de toplaag niet goed vasthouden. De Nederlandse rivierdijken worden verkeerd beheerd. In tensieve beweiding en bemes ting maken ze gevoelig voor erosie. De kans dat stukken dijk wegspoelen, neemt daardoor toe. Dat stelt onderzoeker F. van der Zee van de Land- Grootste deel nieuwe vaderlanders komt uit Europa den haag gpd Het aantal buitenlanders dat zich in Nederland vestigt, is vooral de laatste drie jaar fors gestegen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) blijkt dat het voorlopige aantal over 1992 uitkomt op rond de 116.000. Een jaar eerder waren het er 120.200 en in 1990 met 117.400 een kleine drieduizend minder. In de tien jaar daarvoor schom melde het aantal immigranten tussen 66.000 in 1983/1984 en 112.500 in 1980. De piek begin jaren tachtig ontstond door een regeling met het inmiddels zelf standig geworden Suriname, waardoor veel rijksgenoten als nog naar Nederland kwamen. De gisteren verstrekte gege vens brengen in kaart hoeveel mensen los van het aantal poli tieke vluchtelingen en asielzoe kers zich hier vestigen. Veruit de meeste immigranten komen uit landen van de EG. Uit Duitsland komen bijvoorbeeld de meesten (ruim 10.000 mensen), gevolgd door Groot-Brittannië (8000), België (5000), Frankrijk (2800), Spanje (2000) en Portugal (1200). Inwoners van EG-landen kunnen zich door de nieuwe re gels relatief gemakkelijk in Ne derland vestigen. Uit Turkije komt een flink deel van de immigranten- stroom: 8500 mensen. Surina me staat voor ruim 7000 immi granten en Marokko voor 6500 mensen. Daarbij komen zo'n 5500 mensen van de Neder landse Antillen en Aruba, ruim 5000 uit de Verenigde Staten en uit het voormalige Joegoslavië nog eens bijna 4000 mensen. Over de toestroom van kers verse vaderlanders is politiek gekrakeel ontstaan. Premier Lubbers heeft laten doorklinken dat 'de kritische grens' aan de gastvrijheid in beeld komt. Zo zijn er de komende jaren bij voorbeeld 162.000 extra wonin gen nodig om de 'nieuwelingen' te huisvesten. WD-leider F. Bolkestein heeft er deze week, in het EO-pro- gramma 'Het Elfde Uur', een schepje bovenop gedaan. Hij wil bezien of maximum-aantal len per land van herkomst (quotai kunnen worden gesteld aan het aantal immigranten, ook al omdat de natuurlijke aanwas in ons land inmiddels kleiner is dan de stroom immi granten. Bolkestein Iaat daarbij asielzoekers uit brandhaarden als voormalig Joegoslavië na drukkelijk buiten beschouwing. De WD-voorman wijst er op dat ook traditionele immigratie landen als de Verenigde Staten, Canada, Australië en Nieuw- Zeeland strikte voorwaarden stellen aan het aantal nieuwe ingezetenen, aan hun kennis van cultuur en taal. Landen als Australië stellen ook eisen op het gebied van vaardigheden en/of vooropleiding. Bij het Nederlands Centrum voor Buitenlanders is verbaasd gereageerd op Bolkésteins op vatting. Daar wordt gewezen op het dalend aantal Turken en Marokkanen dat naar Neder land komt en op het fundamen tele recht op gezinshereniging voor buitenlandse families. „Je kunt niet aan het begin van het jaar zeggen dat de mensen er wèl in mogen en aan het eind van het jaar, als het quotum is bereikt, niet meer. Dat riekt naar willekeur en lijkt ons on uitvoerbaar", aldus woordvoer der I. Akel. „Door de nieuwe regels is er geen invloed uit te oefenen op het aantal immigranten uit EG- landen", meent Akel. „Bolke stein wil niet bij Lubbers ach terblijven en roept maar wat". Amsterdam» Met grote inspanning en concentratie wordt gewerkt aan de restauratie van de Hollandsche Schouwburg in Amsterdam. In de Tweede Wereld oorlog deed de schouwburg dienst als verzamelpunt voor joden, die vervolgens per trein vanaf het terrein achter dierentuin Artis naar de concentratiekampen werden vervoerd. Over een week zal de schouwburg opnieuw in gebruik worden genomen als educatief monument. foto anp Raymond rutting Wetenschappelijke vorderingen bij behandeling borstkanker amsterdam Een nieuwe methode maakt het mogelijk uitzaaiingen bij pa tiënten met borstkanker beter te behandelen. Dat stelt prof. dr. H. Pinedo van de Vrije Universi teit in Amsterdam. In het Aca demisch Ziekenhuis in Amster dam en aan de universiteit van Groningen wordt de nieuwe techniek getest. Daarbij wordt een zogenoem de stamcel uit het beenmerg van de patiënt geïsoleerd, be waard en weer teruggeplaatst. Deze methode maakt het mo gelijk de patiënt een twee keer zo hoge dosis kankerbestrij dingsmiddelen toe te dienen. Daardoor kunnen uitzaaiingen doeltreffender worden aange pakt, aldus hoogleraar Pinedo. Het is voor Pinedo en zijn col lega's duidelijk dat er een relatie bestaat tussen de bij chemothe rapie toegediende dosis cytosta- tica en het effect op de uitge zaaide kankercellen. „Hoe ho ger de dosis, hoe gunstiger het effect." Normaal is het niet mo gelijk de dosis zonder meer op te voeren. Er zou aanzienlijke schade worden toegebracht aan het beenmerg. Het gevolg is een afname van de afweer van het lichaam. Uitzaaiingen vormen een groot probleem bij borstkanker. Hoewel de meeste patiënten na verwijdering van een kwaadaar dig gezwel geen aantoonbare uitzaaiingen vertonen, blijken ze zich bij een aantal vrouwen binnen enkele jaren alsnog te manifesteren. Borstkanker is volgens de professor nog steeds de belangrijkste kanker bij de vrouw. Elk jaar komen er zeven- tot achtduizend nieuwe patiën ten bij.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5