'Gemeente moet huizen opkopen' - In z - Si1 Bewaker Bijlmerbajes gepakt met softdrugs Koopjes jagen Binnenland 'Nederland moet gifvrij' Vrouw schudde baby's door elkaar: beiden raakten gewond Acht jaar cel voor doodslag 'Bolivianen kunnen zonder coca niet werken' Z O X g Kamer wil Nederlandse grondtroepen in Bosnië Boete voor kattenkwelster WOENSDAG 10 MAART 1993 Krantenmeisje in R'dam doodgestoken Rotterdam In de Rotterdamse wijk Ommoord is vanmorgen vroeg een 18-jarig meisje doodgestoken terwijl zij haar kranten wijk liep. De politie heeft dat meegedeeld. Buurtbewoners sloe gen alarm toen zij rond kwart voor zes het meisje hoorden gil len. De politie hield drie verdachte mannen in een auto aan en vond korte lijd later het meisje. Zij stierf ter plaatse. De mannen worden verhoord. Justitie vraagt Spanje om uitlevering Het openbaar ministerie zal op korte termijn de Spaanse autoriteiten verzoeken om de uitlevering van een 32-ja- rige Fransman. Hij ontsnapte op 2 augustus van het vorige jaar met een gekaapte helikopter uit het huis van bewaring in Zwaag. De man zat een straf uit wegens overvallen en oplichting. Nadat hij op de binnenplaats was ingestapt, vloog het toestel naar Has selt (Overijssel). Daar verdween de man op een motor. De piloot werd geboeid aan de helikopter achtergelaten. De Fransman werd op 2 maart in Spanje aangehouden. De ontsnapping was zijn zesde uitbraak. Weer vier gevallen van nekkramp heerlen In Zuid-Limburg hebben zich vier gevallen van nek kramp voorgedaan. Een meisje van zestien jaar en een kind van een jaar uit Brunssum zijn in het ziekenhuis van Heerlen opge nomen. Het meisje is er ernstig aan toe. De peuter maakt het re delijk goed. In her ziekenhuis van Sittard zijn een jongen van tien uit Munster-Geleen en een 20-jarige man uit Beek opgeno men. Zij verkeren volgens een woordvoerder van het Sittardse ziekenhuis niet in levensgevaar. Overval op team Memisa in Somalia den haag Een medisch team van Memisa is het afgelopen weekeinde in Gabre Harre in Somalia door zeven overvallers met geweren bedreigd en bestolen. Een lijfwacht van het team liep tijdens een worsteling enkele gebroken ribben op. Er'wer- den enkele duizenden guldens buitgemaakt. Memisa heeft be sloten het team voorlopig onder te brengen in Kenya. De laatste weken kampte het mét toenemende spanningen in het gebied. De gewapende overval was de druppel die de emmer deed over lopen. Het team zal nu 's nachts in Kenya verblijven en overdag naar Gabre Harre gaan. Ontruiming voormalig ADM-terrein Amsterdam Het voormalige gebouw van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) in het westelijke havengebied in Amsterdam is gisteren door de politie ontruimd. De ontruiming is vreedzaam verlopen en werd uitgevoerd door zestien politie mensen. In de scheepswerf woonden en werkten sinds 1985 vooral veel kunstenaars. Het gebouw en het terrein zijn eigen dom van de Utrechtse onroerend goed maatschappij West In- vest. West Invest is voortgekomen uit de ADM. AMSTERDAM CPD Een 30-jarige penitentiaire in richtingswerker van de 'Bijlmer bajes' in Amsterdam is vorige week vrijdag door het ministerie Justitie op non-actief ge steld. De man wordt verdacht het binnensmokkelen van softdrugs. De bewaarder werd al enkele maanden door de directie ver dacht van softdrugssmokkel. Daarom werd aan de rijksre cherche gevraagd om een on derzoek. De man werd vorige week donderdag aangehouden met vijftig gram softdrugs op zak. Volgens een woordvoerder van Justitie gebeurt het vijf keer per jaar dat gevangenisperso neel wordt opgepakt met soft drugs. „Dat is een gering aantal op de enkele duizenden be waarders die in de Nederlandse gevangenissen werken. És Amsterdam De Amsterdamse Stadsbank van Lening hield gisteren een kijkdag van niet opgehaalde onderpanden. Veel belangstellenden kwa men een kijkje nemen. Van 15 tot en met 18 maart worden de goederen geveild. foto dijkstra willen ten veldhuys CDA en PvdA willen lokale overheid verplichting opleggen Gemeenten moeten worden verplicht woningen op ver ontreinigde grond op te kopen, ook als de grond niet door de desbetreffende gemeente is uitgegeven. De rege ringspartijen CDA en PvdA willen met deze wetswijziging alle gedupeerde woningbezitters in gifwijken tegemoet komen. Zij gaan hierin verder dan minister Alders (milieubeheer), die gemeenten alleen wil verplichten tot het opkopen van woningen tegen een 'redelijke prijs' als de grond ooit door de gemeente is verkocht. den haag gpd-ai Dit bleek gisteren bij het debat in de Tweede Kamer over de bodemsanering. Het PvdA-ka- merlid Van der Vaart wees erop dat het aankopen van het huis door de gemeente een recht is voor de 'gifgrondbewoner'. Om gemeenten door de ruimere toepassing van deze zogeheten 'vrije woonkeuzeregeling' niet de dupe te laten worden, moet het rijk de kosten hiervoor op zich nemen. Ook moet de rege ling van de regeringspartijen langer dan de voorgestelde tien jaar van kracht zijn. Eerder heeft minister Alders van milieubeheer laten weten dat ongeveer tienduizend wonin gen op gifgrond staan. WD en PvdA botsten gisteren hard over het voorstel van Al ders om door een reparatie van de wet kosten van sanering te kunnen verhalen op vervuilers, als de vervuiling vóór 1 januari 1975 is ontstaan. Door een ar rest van de Hoge Raad van vorig jaar blijkt dat thans nauwelijks mogelijk. Zo heeft het gerechts hof in Amsterdam recent beslist dat Duphar niet hoeft op te draaien voor de kosten van de sanering van de Volgermeerpol der. Het bedrijf zou niet als eni ge schuld hebben aan de ver vuiling en het kon in de jaren vijftig toen het het afval stortte niet bevroeden dat dit decennia later door de overheid als een daad van milieuvervuiling zou worden vervolgd. Het WD-kamerlid Korthals vindt het ongehoord dat de mi- den haag Als herauten verklede actievoerders v Nederland Gifvrij overhandigden gisteren, namei diverse milieu-organisaties, een manifest voor et goede bodemsanering aan de Tweede Kamer. De Ka mer sprak daar gisteren over. foto nieuw anefo rob C. croes Officier van justitie G. Botman heeft gisteren voor de recht bank in Alkmaar TBS met dwangverpleging geëist tegen een 25-jarige wouw uit Lange- dijk. Zij heeft in 1991 twee ba by's op wie zij paste, zo ernstig mishandeld dat beiden een her senbloeding kregen en een van hen letsel aan een oog opliep. De moeder werkte na de ge boorte van haar dochtertje als oppas. De mishandelingen had den in juni en november 1991 plaats, beide keren op een maandag. Dat was de drukste dag van de week met vijf tot ze ven kinderen. Door de drukte kon de wouw zich niet aan haar minutieus opgestelde planning houden. Ook had zij beide keren een weekeinde vol ruzies achter de rug. Toen de baby's ook nog aanhoudend huilden, pakte zij de zuigelingen stevig vast en schudde hen heftig door elkaar. De wouw zei achteraf niet te begrijpen wat ze had gedaan. De officier achtte haar niet toerekeningsvatbaar en vond gedwongen behandeling op aanwijzing van de psychiater noodzakelijk. Volgens het psy chiatrisch rapport is de vrouw gewetensvol en plichtsgetrouw en stelt zij hoge eisen aan zich zelf. Zij zou angsten onderdruk ken en verbergen achter dwang matige handelingen. Toen de situatie haar te Veel werd, kregen de ongebreidelde angst, agressie' en jaloezie wij baan. In het rapport wordt ge waarschuwd voor herhaling. Volgens een getuige, een maat schappelijk werkster, eisen de ouders van de mishandelde ba by's schadevergoeding. Uitspraak 23 maart. den haag Als het vredesplan van de be middelaars Vance en Owen voor Bosnië-Hercegovina wordt aanvaard, dan moet Nederland grondtroepen leveren aan een omvangrijke wedesmacht in het voormalige Joegoslavië. CDA, PvdA en WD hebben dat giste ren in de Tweede Kamer laten WD-woordvoerder Weisglas vindt dat als het even kan de ongeveer achthonderd mari niers uit Cambodja moeten worden teruggetrokken om te worden ingezet in Bosnië-Her cegovina. Ook CDA-woordvoer- der De Hoop-Scheffer wees op de mogelijkheid om deze mari niers in te zetten, maar opperde tevens de inzet van een deel van de luchtmobiele brigade of een pantser-infanteriebataljon. PvdA-woordvoerder Van Traa GRONINGEN. ANP Een 62-jarige kattenfokster uit Ridderkerk die 134 katten ver waarloosde, heeft gisteren van de kantonrechter een boete ge kregen vap 1500 gulden, waar van duizend gulden voorwaar delijk. De wouw had de dieren op Perron Nul, de gedoogplaats voor drugsverslaafden bij het' Centraal Station in Rotterdam, tijdens een ruzie een man heeft ROTTERDAM ANP De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 36-jarige man veroordeeld tot acht jaar cel. De doodgestoken. De. officier rechtbank acht bewezen dat de justitie had een gevangenisstraf Rotterdammer in mei vorig jaar van tien jaar geëist. Tweedaagse conferentie in Artis: 'War on Drugs' uitoefenen op de regeringen van Peru en Bolivia om cocaplantages te vernietigen. Volgens de congresgangers wordt namelijk helemaal vergeten dat van coca niet alleen cocaïne maar ook tandpas ta, wijn, likeur en thee worden gemaakt. De Boliviaanse antropoloog M. Pocoacrfon- derzocht het gebruik van de cocaplant in de Andescultuur. „De plant is in Bolivia heilig, een geschenk van de natuur. Je kunt het co cablad er niet de schuld van geven dat er cocaïne is. Mensen die de plant misbruiken, zijn de schuldigen. Niet de boeren die de coca telen. Zij worden nu wel het slachtof fer van de hetze tegen de cocabladeren." De Andesbewoners zuigen vaak op een co cablad. „Het stilt de honger, geeft energie, bevordert de spijsvertering en bestrijdt de pijn. In Bolivia kennen we dankzij cocabla deren geen suikerziekten, maagzweren of reuma. We kunnen niet meer werken zon der coca. Bovendien heeft het een sociale functie. In Europa bieden mensen elkaar een kop koffie aan, in Bolivia is dat een co cablad." Schadelijk is de coca niet, stellen de aanhangers. De Rotterdamse psycholoog J. Grund waagt dat te betwijfelen. „Het pruimen van een cocablad is de meest milde manier om co caïne tot je te nemen, maar de gemiddelde kauwer krijgt dagelijks wel minstens een Coca verschilt net zo veel graan van whisky en suikerriet van een jon ge borrel. Thee drinken van een cocablad of erop kauwen doet meer goed dan kwaad. Daarom moet er na vijf eeuwen narigheid nu maar eens een einde komen aan de zin loze heksenjacht op het cocablad. Dat is de strekking van een conferentie in de Koningszaal van dierentuin Artis in Am sterdam. De initiatiefnemers hebben twee dagen uitgetrokken voor de rehabilitatie van het cocablad. De congresgangers ko men uit Zuid-Amerika, Denemarken, van het Boliviacentrum uit Antwerpen en de Werkgroep Bolivia in Amsterdam. Ze vinden dat het cocablad onmiddellijk van de lijst van verboden verdovende mid delen van de Verenigde Naties moet wor den gehaald. Dat was namelijk de reden dat de Spaanse regering een delegatie uit Boli via vorig jaar tijdens de wereldtentoonstel ling in Sevilla verbood om thee van coca bladeren te trekken. En eind vorig jaar werd de volledige oplage van het maandblad over Latijns-Amerika, Alerta, in beslag genomen omdat er in elk exemplaar een cocablaadje zat. Het moet ook eens over zijn mét de druk die de Verenigde Staten in het kader van de halve gram cocaïne binnen. Dat is veel als je het vergelijkt met wat een gemiddelde harddrugs-verslaafdebinnenkrijgt." G. Cahuana, boer te Peru, verbouwt net als zijn voorouders al zijn hele leven coca. Hij heeft drie hectare coca in het zuiden van Peru. Hij oogst per jaar 240 kilo coca. Cahuana heeft last van de druk die de Vere nigde Staten op zijn land uitoefenen. De VS dreigen zelfs de leningen van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) aan Peru te blokkeren. Zijn plantages zijn meerdere malen vernield. Het opzetten van gewasvervangingspro gramma's heeft volgens Cahuana geen zin. „De projecten mislukken vanwege de bu reaucratie en omdat de boeren niet mee werken. Ze willen dat we koffie gaan ver bouwen, terwijl dat niks opbrengt. We kun nen de bestrijdingsmiddelen die we nodig hebben voor de koffiebouw niet eens beta len." De Peruaanse regering neemt in de cocas- trijd een merkwaardige dubbele houding in. Terwijl plantages in het noorden en oosten van het land worden vernietigd, mogen de boeren in het zuiden hun coca-oogsten ver kopen aan het staatsbedrijf Enaco. Dat be drijf maakt er namelijk tandpasta, wijn en zelfs medicijnen van. Cool wool kostuum 349r 48r nister de „terugwerkende kracht" in de regeling wil invoe ren. Volgens hem is het nog maar de vraag of de rechter er mee akkoord zal gaan. Interna tionaal gezien zal een dergelijke regeling het Nederlandse inves teringsklimaat schaden. Het zal leiden tot een schrikreactie bij bedrijven en veel gerechtelijke procedures, aldus Korthals. Zijn PvdA-collega Van der Vaart vindt de reparatiewetgeving te recht. Voor de PvdA draait het om het antwoord op de vraag of een bedrijf dat in het verleden afval stortte, „de gevaren daar van kende of had behoren te kennen". Korthals waarschuwde dat de 100 tot 150 miljard gulden die de bodemsanering naar schat ting zal kosten, de Nederlandse economie zal 'verlammen' en de kredietwaardigheid van het bedrijfsleven zal aantasten. Lie ver ziet de WD dat door heffin gen de belastingbetaler meebe taalt aan het schoonmaken van de bodems. CDA en PvdA wij zen dit resoluut af en willen juist de schuldige vervuilers, vooral bedrijven, de rekening presenteren. vroeg het kabinet op zeer korte termijn aan te geven welke landmacht-onderdelen kunnen worden uitgezonden. „Want we kunnen dan niet alleen F-16's aanbieden", aldus Van Traa. Minister Kooijmans van bui tenlandse zaken sprak de „prin cipiële bereidheid" uit aan een vredesmacht een bijdrage te le veren, maar hield zich verder op de vlakte. Flij wil zijn defensie collega Ter Beek, die niet aan wezig was, niet voor de voeten lopen. Mocht een VN-vredesleger op basis van het plan-Vance/Owen worden ingezet, dan zullen zij zonder twijfel worden gecon fronteerd met zwaarbewapende eenheden. Het vredesleger zal dus ook veel zwaarder bewa pend dienen te zijn, dan de hui dige VN-militairen in het voor malige Joegoslavië, aldus Kooij- ondergebracht in een schuur omdat ze ze niet meer thuis 'mocht houden. De katten wa ren ziek, verwaarloosd en leden aan worminfecties en niesziekte of waren zwanger. De dieren zijn inmiddels bij particulieren ondergebracht. Uitwijzing van Marokkanen gaat toch door De problemen tussen de Rotterdamse politie en het Marokkaanse consulaat over de uitwijzing van ille gale, criminele Marokka nen zijn opgelost. De vori ge week gemaakte af spraak om illegale Marok kanen die verdacht wor den van een strafbaar feit, terug te sturen naar Marokko zal worden nage komen. De Marokkaanse consul heeft laten weten dat de weigering om aan twintig Marokkanen een doorreis- visum te verstrekken „op een misverstand berust". Maandag stelde het consu laat plotseling de voor waarde dat er een veroor deling van de rechter no dig was alvorens tot uitzet ting over te gaan. De Rotterdamse politie gaat ervan uit dat de twin tig Marokkanen die vast zitten wegens inbraken en handel in verdovende mid delen, nog deze week de benodigde papieren krij gen om terug te gaan naar hun land. Vier en negen jaar geëist voor doodsteken man Officier van justitie 11. Bolhaar heeft gisteren bij de rechtbank in Breda negen respectievelijk vier jaar gevangenisstraf geëist tegen twee mannen wegens het doodsteken van een Bredanaar. Een 29-jarige man hoorde de hoogste straf tegen zich eisen. Tegen een 24-jarige man eiste de officier tevens 'I BS. De twee mannen worden er van verdacht de Bredanaar in augustus vorig jaar in park Het Valkenberg zes keer met een mes te hebben gestoken. Het slachtoffer slaagde er nog in met zijn wagen het ziekenhuis te bereiken, maar overleed daar drie uur later op de operatie-ta fel. De bedoeling zou eigenlijk zijn geweest het slachtoffer op de ontmoetingsplaats voor ho moseksuelen te her de man zich verzett neergestoken. Volgens de officier is een willoos slachtoffer mee dogenloos afgemaakt. Maar ad vocaat mr. M. Moszkowicz be twijfelt of de dodelijke steken wel in het Bredase park zijn uit gedeeld Uitspraak op 23 maart. erd hij justitie

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3