Vlieg stuurt Hooman weg BOLLEN Priem doet afstand van rechten op Konisjev Sport Dreigende taal Cruijff Ploegmaat Zülle voor Breukink enige ballast op weg naar Nice l r— WOENSDAG 10 MAART 1993 25 SIZE OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Amerikaans meisje wil boksen Seattle De zestienjarige Jennifer McCleery heeft de hulp van de rechtbank in Seattle ingeroepen om als bokser te worden er kend. De Amerikaanse bokst onder de naam „Dallas Malloy", maar de reglementen van de Internationale Federatie verbieden wouwen in de ring. Het verzoek van McCleery wordt gesteund door de Amerikaanse groepering die strijd voor gelijke rechten voor mannen en vrouwen. „Ik houd van deze sport, hoop ooit nog eens Olympisch kampioene te worden. Het is mijn recht partijen te boksen." McCleery trainde de afgelopen maanden vijf keer per week. Een verzoek aan de Amerikaanse bond lid te kunnen worden van een amateurclub werd afgewezen. Daarom stapte ze naar de rechter. Zanoli tekent bij pioeg Elen dongen Michel Zanoli heeft onderdak gevonden bij de wieier- formatie van Jos Elen. De Nederlander tekende een contract voor één seizoen. Zanoli kwam het laatst uit voor de Amerikaan se formatie Motorola, waar hij vorig seizoen zijn ontslag kreeg na een ruzie. Zanoli (25) zocht lang naar een nieuwe werkgever. FIFA wil uitzondering op leeftijdregel Adelaide» De Wereldvoetbalbond (FIFA) wil voor het Olympische toernooi in 1996 in Atlanta drie spelers per ploeg toelaten, die ouder zijn dan 23 jaar. Dat verklaarde FIFA-voorzitter Joao Ha- velange gisteren in Adelaide tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap voor landenteams met spelers tot 20 jaar. Have- lange zei, dat voor de kwalificatiewedstrijden wel een strikte leeftijdsgrens van 23 jaar in acht moet worden genomen. Voor de Olympische eindronde met zestien teams zouden per ploeg drie 'vrije' spelers per land geselecteerd kunnen worden. Have- lange verklaarde voorts dat de FIFA probeert vaart te zetten ach ter de plannen een vrouwentoernooi met acht ploegen op het programma van de Spelen in Atlanta te krijgen. Baljakin verrast Clerc Voor Rob Clerc is de kandidatenmatch dammen gisteren dramatisch verlopen. De Nederlander nam tegen de Witrus Baljakin veel risico en verloor. Nu de drie deelnemers al lemaal twee keer tegen elkaar hebben gespeeld, is Clerc gezakt naar dc laatste plaats met drie punten. Wiersma staat eerste met vijf, Baljakin wrong zich tussen de Nederlanders met vier pun ten. De winnaar van de match over drie speelronden mag we reldkampioen Tsjizjov uitdagen. Prinses Anne stopt als voorzitter FEI londen Prinses Anne treedt na een periode van zeven jaar af als voorzitter van de internationale hippische sportfederatie FEI. De ambtstermijn van de dochter van de Engelse koningin loopt eind dit jaar af en ze stelt zich niet herkiesbaar. Anne zal haar besluit deze week officieel bekend maken tijdens de FEI-verga- dering in Rio de Janeiro. Prinses Anne nam het voorzitterschap zeven jaar geleden over van haar vader prins Philip. Prinses An ne is tevens voorzitter van het Britse Olympisch Comité en lid van het IOC. Bettinne Vriesekoop, serverend tegen de Belgische Els Billen, was gisteren niet in normale doen. fotc Nieuwe rel in Oranje-tafeltennisploeg Tien jaar lankmoedigheid leidde dan toch tot een uitbar sting bij Jan Vlieg. De tafeltennisbondscoach heeft zich al die jaren in allerlei bochten moeten wringen om zijn speelsters optimaal te laten presteren. Maar gisteren was er de bekende druppel. Hij liet Mirjam Hooman bij aan komst in Groningen weten dat ze niet zou spelen in de fi nale van de Superliga. Hooman nam de eerstvolgende trein richting Sassenheim, waar ze bij haar toeverlaat Frits Kantebeen kon uithuilen. Nederland won vervol gens moeizaam de eerste wedstrijd met 4-2 van België. barcelona» sip Johan Cruijff wil binnen drie dagen zijn handtekening zetten onder een nieuw contract bij Barcelona. De Nederlandse trai ner sloeg gisteren dreigende taal uit richting de Spaanse clubleiding. Cruijff is het wach ten op de definitieve inhoud van het nieuwe contract meer dan beu. „Als de club niet voor vrijdag mijn eisen op papier heeft ge zet, dan pr^at ik het hele sei zoen niet meer over contract- roanne anp De vreugdekreten weerkaatsten tegen de. troosteloze fiatgebou wen op de boulevard Jean Bap- tiste Clement. Als eerste van de gele ONCE-trein flitste Erik Breukink schreeuwend en jui chend over de finish in Roanne. Het deerde de Nederlander in Spaanse dienst ogenschijnlijk niet dat Alex Zülle voor de der de keer als leider werd gehul- verlenging. Ik zie me ook wel bij een andere club aan de slag ko men." De trainer van de Spaan se landskampioen deed de kras se uitlatingen een dag voor de tweede wedstrijd om de Super cup tegen Werder Bremen, in Barcelona. Het eerste duel ein digde in 1-1. Cruijff vocht de laatste tijd een competentiestrijd uit met voorzitter Nunez. De Nederlan der eiste onbeperkte volmach ten op sportief gebied, hetgeea de clubleiding te ver gaat. digd, ook al had de Zwitser en kele tientallen meters achter stand. De achterstand van een tel op zijn ploeggenoot is voor Breu kink bepaald geen onoverbrug bare achterstand. Zülle lijkt na gisteren dé enige ballast om na twee jaar weer eens een etappe wedstrijd te winnen. De laatste keer was in 1991 toen hij in de Dupont Tour zegevierde. De verwoestende uithaal van ONCE in de race tegen het uur werk gaf het klassement giste ren al aardig vorm. De winnaar van Parijs-Nice wordt zondag Breukink of Zülle. Ook al is de 43ste editie van de „Koers naar de Zon" pas drie dagen oud, maar onder normale omstan digheden komt de eindzege bij een van de twee terecht. Op GAN van Roger Legeay na OSTIA ANP Cees Priem heeft afstand ge daan van de rechten op Dimitri •Konisjev. De Russische wielren ner was in bezit van twee con tracten, bij TVM en de Italiaan se formatie Jolly. De UCI legde hem voor deze handelwijze aan het begin van het seizoen een startverbod op. TVM ging giste ren, na de toezegging van een financiële genoegdoening,, ak koord met de overstap van zijn pupil naar de Italiaanse forma tie. Als vervanger contracteerde Priem nog dezelfde dag de Itali aan Sergio Girardi. De verstandhouding tussen Konisjev en de leiding van TVM was al tijden slecht. Zo slechts groningen gpd Wat was er nu gebeurd? Op maandagavond had Hooman Vlieg gebeld met de mededeling dat ze niet, zoals de andere in ternationals, 's middags om twaalf uur present kon zijn. Ze had een belangrijke afspraak, zo meldde ze de bondscoach. Vlieg, enigszins gewend aan dit soort fratsen, kon op dat mo ment niet vrijuit spreken, om dat op enkele meters van hem vandaan Bettine Vriesekoop bij hem in de huiskamer zat. Maar de mededeling zat hem niet lek ker en hij ging bij zichzelf te ra de. De uitkomst van het solo- overleg: Hooman zou op de bank blijven. „Ik was misschien niet hele maal alert toen Mirjam belde", aldus Vlieg, „maar er is wel een werden alle concurrenten in de rit van 33 kilometer tegen het uurwerk op meer dan een mi nuut gereden. De winnaar van vorig jaar, Jean-Francois Ber nard, diende met Banesto bijna anderhalve minuut prijs te ge ven. ONCE raffelde de afstand over licht glooiend terrein in een formidabele tijd van 36.16,07 af, een gemiddelde van 54,593 km/u. Jean-Paul van Poppel heeft zijn derde sprintzege van het seizoen binnen. De Nederlan der in Spaanse dienst won gis- téren de eerste rit van de Ronde van Murcia. Van Poppel ver sloeg in de massasprint de Spanjaard Alfonso Gutierrez en de Belg Jo Planckaert. Van Pop pel verzekerde zich met de overwinning eveneens van de leiderstrui. zelfs dat Priem, die de Rus in 1990 persoonlijk overhaalde voor zijn formatie te kiezen, van hem af wilde. De Zeeuw moest daarvoor destijds wel enkele ke ren naar Moskou. Konisjev werd in 1989 prof bij de inmiddels ter ziele gegane Italiaanse formatie Alfa Lum. Met zijn tweede plaats bij de wereldtitelstrijd in Chambéry, achter de Amerikaan Greg Le- mond, vestigde hij plotseling de aandacht op zich. Een jaar later werd hij in Pau de eerste Rus die een etappe won in de Tour. Botsingen Daarna openden diverse ploe gen de jacht op hem, met TVM toen nog als triomfantelijke gedragscode. Mijn taak is om de normen en de grenzen te bewa ken. Deze finale is belangrijk en ik miste toch de gedrevenheid bij haar." Wraak Vlieg voerde maandagavond nog overleg met het hoofdbe stuur en trachtte Hooman gis termorgen te bereiken om haar een mogelijk vergeefse reis naar Groningen te besparen. Die missie mislukte, waardoor hij 's middags om drie uur in het ge zelschap van bondsdirecteur Speekenbrink naar het station in Groningen toog. Daar legde Hooman de actie van Vlieg als wraak uit, want eerder was ze gevallen over een artikel in de GPD-bladen waarin Vlieg kritiek op haar en Kantebeen uitte. Daarover had ze afgelopen week een gesprek met het winnaar. Het moest wel diep in de buidel tasten voor zijn komst. Bij Alfa Lum streek de coureur ruim zes ton op, bij TVM werd dat meer. In zijn eer ste jaar bij de Nederlandse ploeg waren er direct botsingen met de leiding. Met twee rit- overwinningen maakte Konisjev de Tour van TVM nog goed, waama hij aankondigde te wil len vertrekken. Konisjev wilde terug naar Ita lië, waar Carrera bereid was zijn pittige financiële eisen in te wil ligen. Zijn verzoek om ontbin ding van zijn contract werd ech ter door directeur Ad Bos afge wezen. Konisjev moest tegen zijn zin blijven. Afgelopen winter tekende hij, hoofdbestuur, dat zich echter vierkant achter Vlieg opstelde. Vlieg: „Hoe meer ik hierover nadacht - ik zag alleen maar na delen voor het team. De andere meiden hadden per slot van re kening wel de dag vrij gehou den. En Keen en Noor staan te trappelen om het over te ne men. Bovendien spelen ze goed de laatste tijd." Hooman, naar aanleiding van de uitspraken van Vlieg in de media, had vorige week al te kennen gegeven niet meer voor Oranje uit te komen. „We heb ben haar gevraagd of het in haar eigen belang was om zich niet beschikbaar te stellen", al dus NTTB-voorzitter Tempel- aers. „Daarna is ze terug geko men op haar besluit." Vriesekoop, die tegen de Bel gen door alle trammelant dui delijk onder haar kunnen speel de, viel de bondscoach gister avond in bedektè termen bij: „Er zijn meer speelsters naar Groningen gereisd zonder te weten of ze spelen". Vriesekoop voegde er wel aan toe: „Mirjam hoort in het team, al zijn die an deren ook goed bezig." Diepvrieskippen Toch, heel Nederland weet dat Vriesekoop en Flooman een even warme verstandhouding na een teleurstellend seizoen met slechts één overwinning en de derde plaats bij het WK in Benidorm, een contract voor het Italiaanse Jolly. Terwijl de Rus ook een verbintenis met TVM had afgesloten. Priem, die de moeilijke hou ding van zijn pupil meer dan zat was, probeerde enkele keren vergeefs met de Italianen tot een compromis te komen. De profsectie van Internationale Wieier Unie greep in en legde de coureur een startverbod op. Gisteren kwam er aan het ge harrewar een einde. Priem en zijn collega Marino Basso kwa men overeen, dat Konisjev dit seizoen-het shirt van lolly mag aantrekken. „Wij wilden van hebben als twee diepvrieskip pen. Het botert niet tussen hen, omdat beiden de topsport zo verschillend beleven. Voor Vriesekoop is het vanzelfspre kend dat ze op de'finaledag tij dig in Groningen is; ze was er zelfs al een dag eerder. Hooman wekt vaak de indruk het er alle maal even bij te doen. Ze oogt minder gedreven, maar pres teert juist beter met een prepa ratie uit de losse pols. Hooman mag op korte ter mijn terugkeren in Oranje. Vriesekoop zegt geen proble men met haar te hebben. En Vlieg: „Mirjam is volgende week in de return tegen België weer van harte welkom. Ik heb geen problemen met haar, zij heeft ze alleen met mij." Hooman wenste vanuit Sassenheim niet op de affaire in te gaan. Gisteravond dreigde tegen België ook op de speeltafel een drama. Nadat Noor in het enkel had verloren van Ozer en met Vriesekoop aan haar zijde ook nog eens het dubbel verspeelde, leek de Nederlandse ploeg nog reddeloos. Maar de ontregelde Vriesekoop haalde tegen Bo- gaerts de eerste zege binnen, waarna Keen heel gedecideerd tegen Ozer de puntjes op de i zette. Uiteindelijk werd het 4-2. hem af. Volgens Priem viel er met Konisjev niet te werken. Maar hij had zelf geen geld om zijn contract af te kopen en de Italiaanse ploeg beschikte niet over voldoende middelen. Nu is er wel een regeling. Hoe hoog de afkoopsom is, weet ik niet", verklaarde woordvoerder Arjen Bos van TVM. Priem vond een dag voor de start van de Tirreno - Adriatico meteen een vervanger voor zijn vertrokken kopman. De Zeeuw contracteerde de Italiaanse be lofte Sergio Girardi. De nieuwe ling werd vorig jaar bij de natio nale titelstrijd tweede en beëin digde de ronde van Italië voor amateurs als vierde. De meervoudige kuitbeenbreuk die voetballer Huub van Haasteren van LSW enke le weken geleden opliep in de wedstrijd tegen SVOW houdt de gemoederen nog steeds be zig. Bij SVOW uit Oude Wete ring is men niet erg tevreden over de manier waarop een en ander in de publiciteit kwam. In deze krant werden na de beenbreuk beide partijen aan het woord gelaten. Volgens SVOW was er sprake van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Bij LSW sprak men van een ordinaire 'schop' door SVOW'er Ed van Emmerik. De waarheid zal dus wel weer ergens in het midden hebben gelegen, constateer den wij. Maar volgens SVOW ligt de waarheid helemaal niet in het midden. Vice-voorzitter Raap horst uit Oude Wetering klom in de pen en greep naar de te lefoon omdat hij vond dat de waarheid (en zijn cluppie) ge weld werd aangedaan. Raap horst schreef ons dat hij graag een gerectificeerde tekst ge plaatst wil zien. De volgens SVOW juiste lezing luidt als volgt: „Bij een poging van Ed van Emmerik om de bal af te scher men verloor Ed zijn evenwicht en viel op het been van Huub van Haasteren met het nood lottig gevolg dat Huub zijn been brak (einde rectificatie). Allemaal leuk en aardig, maar hoe denkt het slachtoffer daar over? Huub van Haasteren - hij lag een week in het ziekenhuis - heeft wel vrede met de SVOW- lezing. Hij heeft Raaphorst met een bos bloemen aan het ziekbed gehad en is volledig overtuigd van de goede inten ties uit Oude Wetering. Van Haasteren: „Er was geen sprake van opzet bij het incident. LSW-voorzitter Patrick Ras vindt het allemaal wel best, dat roken van die vredespijp. Maar hij blijft bedenkingen houden tegen de gebeurtenis sen op die gedenkwaardige za terdagmiddag. „Wat er met SVOW gebeurt en of die club vanwege die been breuk negatief of positief in de krant komt, interesseert me geen reet. Wat ik daar heb meegemaakt tijdens de wed'- strijd is afschuwelijk. Suppor ters van SVOW juichten toen Huub zijn been brak. Ze maak ten daarna allemaal ambulan ce-geluiden. In het vervolg van de wedstrijd zag ik diverse SVOW'ers op kniehoogte in ko men. Het is een wonder dat er niet meer blessures zijn voorge vallen. Raaphorst betreurt het dat Ras nog meer wonden wil openha len nadat de zaak door hem persoonlijk is gesust. „Ik begrijp zo'n reactie niet. Het is gewoon niet waar wat die man zegt. Bij elke club lo pen lieden die tegen een arbiter schreeuwen en bij een blessure van de tegenpartij nare dingen roepen. Dat keur ik af ik schaam me er zelfs i>oor. Maar ik heb niet hef idee dat de stemming bij SVOW grimmig was. Ik ontken dat er dingen zijn gebeurd zoals de voorzitter van LSW suggereert. Voor mij is de zaak nu over. De waarschuwing komt luid en dui delijk over: OOer drie jaar is Noord wijk weer terug aan de amateurtop. Als de oude hap zich er mee gaat bemoeien, kan het toch niet meer misgaan. Frans van der Veen zit nooit om een woordje verlegen. Het voormalige eenmans destruc tiebedrijfvan het succesrijke Noordwijk houdt er ook van om de zaken nogal eens aan te dikken. Dus plaatsen we op voorhand al enige vraagtekens achter de door Van der Veen gememoreerde woorden. Maar ditmaal maakt Van der Veen geen grapjes. Aan de Duinwetering zijn alle krach ten gemobiliseerd om de hui dige zaterdageersteklasser weer de juiste richting op te duwen. Van der Veen maakt deel uit van een vierkoppige commissie, die hardnekkige pogingen in het werk stelt om alle elders spelende Noordwij- kers weer voor de kustclub te interesseren. Van der Veen: We willen weereen ouderwets sfeertje creëren rondom het eerste elftal." Wat moeten we ons daarbij voorstellen? Worden spelers gelokt met een vette worst? Van der Veen: „ln Noordwijk géén Rijnsburg- se toestanden. Je ziet waar dat toe leiclt als je met pakken geld gaat smijten. Wij proberen het anders te doen." Het Quick Boys-model dient voor de commissie, waarin ook Yvan Hermans, Sjaak Sluys en Siem van Beveren zit ting hebben, als voorbeeld. Van der Veen: „Het eerste elftal moet herken baarzijn voor de Noordwijkse supporter. Als er straks spelers gehaald worden, moeten die iets toevoegen aan het elftal. En wat krijgen de tegenwoor dig in de watten gelegde voet ballers ervoor terug? Van der Veen: „De commissie gaat zich met allerlei zaken bezighouden. IVt' gaan proheren meer sponsors aan te trekken. We gaan spe lers begeleiden met hun studie of werk. In die sfeer moet je hel zien. En we gaan ze binnen de KNVB-normen een vergoeding geven." Nu de nood aan dc man is, worden in Noordwijk plotse ling deuren geopend die jaren lang hermetisch gesloten ble ven. Of zien we dat verkeerd? Van der Veen: „Je moet het zien in hel ver lengde van die noodkreet van de supporters, tijdens een alge mene leden i 'ergadering eind vorig jaar. De bezwaren van de supporters waren natuurlijk een klein beetje terecht. Het was hier een duiventil. De commissie heeft al dc no dige succesjes geboekt. Dank zij de overredingskracht van Van der Veen keerden René van Staveren. Geert Jan Bak ker, René van Hensbergen en Timo Gerlof terug in de afge kalfde selectie. Hoe gaat het nu verder? Keren Noordwij- kers als Patrick Scheurwater, Leonard van Utrecht en Bram Marbus terug op het oude nest? Van der Veen: „Eind mei weten we meer. We zijn nu bezig met de gesprek ken. Dat vergt tijd, want we handelen niets telefonisch af. We willen alles van de spelers weten." Patrick Scheurwater, de voet baller in dienst van Haarlem, is onlangs op audiëntie ge weest bij Van der Veen. Scheurwater was diep onder deindruk: Eindelijkergelwurt nu eens wat bij Noordwijk. Als ik met Haarlem niet rond kom, dan keer ik zeker weer terug. j Uitgebreide informatie door: i Iers verkeersbureau I Lankhorst-Taselaar i op Ierland gespecialiseerde j reisorganisaties. Haven 24926aP Leiden (071-226107) Hengelsport Teunissen Leiden (071-122053) Hengelsport Buitencentrum Hoofdstraat 29 Alphen a/d Rijn (01720-91260) ONDER REDACTIE VAN ROB ONDERWATER EN ROB VAN DER ZANDEN Alex Zülle voert de ONCE-trein aan. De ploeg van Erik Breukink won gisteren de ploegentijdrit. foto epa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25