'We snakken naar betekenis' Vals licht en vleugje relativering KOOPAVOND MENU Cultuur Kunst Boekenweek in Leiden: Mulisch en miljoenen ja Plagt. Philip Morrisprijs voor Oostenrijk en De Ruiter Strenge maatregelen om Haags museum te redden Prins opent Museonder WOENSDAG 10 MAART 1993 1 -CHEF )AN RIJSDAM C Anton Dreesman en zijn miljoe nen, horoscopen maken op de computer en beeldende kunst op miniatuurformaat. Allemaal onderwerpen die in Leiden aan de orde komen tijdens de 58ste Nationale Boekenweek. Dit jaarlijkse evenement is vandaag van start gegaan en duurt tot 21 maart. Het Leids Literatuur Festival, een samenwerkingsverband van de boekhandels Kooyker, Zand vliet, De Kier en de Openbare Bibliotheek, heeft een heel pro gramma. Ze beginnen welis waar een dagje later maar ope nen meteen groots. Marita Mathijsen praat morgen in de Leidse Schouwburg met Harry Mulisch. Hij schijnt de meest ijdele schrijver van Nederland te zijn. Zij is zijn biografe. Mulisch kwam vorig jaar met zijn alom geprezen roman De ontdekking van de hemel'. Dat werk komt in het gesprek uiter aard aan de orde. Vriendschap, ziekte en Cuba staan eveneens op het lijstje van Mathijsen. Van tevoren heeft ze geen overleg gehad met Mulisch over de on derwerpen. Het gesprek begint om 20.15 uur. De toegang is 17,50. Vrijdag geeft Joop Peijnen- burg een lezing over het ex-li- bris in het bibliötheekfiliaal Zuid-West aan de Eduard van Beinumstraat. Met deze 'plak plaatjes' maakten mensen vroe ger duidelijk dat een boek hun eigendom was. Vaak was het ex- libris speciaal voor de boekenfa- naat ontworpen en een kunst- werk op zich. De lezing begint om 20.00 uur. Tot 1 april is in hetzelfde filiaal een tentoonstel ling te zien van ex-librissen uit de verzameling van Peijnen- berg. In de bibliotheek in de Me- renwijk lezen woensdag 17 maart de leden van de schrij versclub Leiden 1990 voor uit eigen werk. De groep heeft uit eenlopende achtergronden en hun werk vertoont Indonesi sche, Surinaamse, Friese en ui teraard Merenwijkse invloeden. Het voorlezen wordt afgewis seld met muziek van leerlingen van de Streekmuziekschool. De bijeenkomst begint om 20.00 Op donderdag 18 maart ver telt Pierre Dubois over Belle van Zuylen in de Burchtsociëteit. Met zijn vrouw Simone is hij al dertig jaar in de ban van deze zeer getalenteerde 18-de eeuw- se schrijfster. Hun biografie over Van Zuylen verscheen on langs. De lezing begint om 20.15 uur en de toegang is 10 gulden. In het filiaal Morskwartier kunnen belangstellenden op vrijdag 19 maart hun eigen ego document maken: een horo scoop. Anjuska Grimbergen is met een computer aanwezig om daarbij te helpen. De eigen horoscoop maken kan tussen 13.30 uur en 16.30 uur en 's avonds van 18.30 uur tot 20.30 uur aan de Robijnstraat 4. Omdat Het Leids Literatuur festival een dag later begint dan de boekenweek, eindigen de ac tiviteiten ook een dag later. Jeroen Terlingen, journalist bij Vrij Nederland, is zondag 21 maart de uitsmijter. Hij geeft een lezing over zijn vorig jaar gepubliceede boek 'Anton Dreesmann: moed, macht en miljoenen'. Gedurende de boe kenweek zijn er in alle biblio theekfilialen tentoonstellingen met onder meer geboortekaart jes, poëzie-albums en ex-libris- Het Alphense Parkfilmhuis haakt op de boekenweek in met 'De Bunker' van Gerard Soete- man. De film vertelt het waar gebeurde verhaal van verzets man Gerrit Kleinveld. Na een overval op het distributiekan toor in Joure wordt hij opge pakt. Eenzaam in zijn cel besluit Kleinveld niet op zijn executie te wachten en werkt aan zijn ontsnapping. Thorn Hoffman speelt de rol van gevangene. De film is vrijdag 12 maart en za terdag 13 maart te zien om 20.30 uur. In de bibliotheek aan de Thorbeckestraat is een kleine expositie te zien met materiaal uit het gemeentearchief en de historische verenigingen uit Al phen en Woubrugge. Gemeen te-archivaris Frits de Wilde ver telt op zaterdag 20 maart over de het belang van egodocumen ten voor de plaatselijke ge schiedschrijving. Zijn lezing be gint om 11.00 uur. Ted de Hoog: „Zelfs als je op een avond maar een paar zinnen schrijft, ben je er toch mee bezig ge weest." Leidenaar Ted de Hoog werkte drie jaar aan zijn debuutroman leiden wilfred simons Achter een rek vol drogende was gaat een boekenkast schuil. Uit alles in het huis van de Leid se schrijver Ted de Hoog (36) blijkt de aanwezigheid van klei ne kinderen. Op een kaal bu reau in de echtelijke slaapkamer staat een computer en een schemerlampje van Blokker. Ted de Hoog gaat achter zijn bureau zitten, rommelt wat aan het lampje, legt zijn debuutro- Deze week in La Place Leiden: Pastaschotel tagliatelle met zalm forel, in champignonroomsaus, met een gemengde salade en een chipolata dessert. Slechts 9.95 HgSTAUR^NT Op de 4e etage V&D, UW WARENHUIS man, De geboorte van Thomas Stein', in het licht. Hij kijkt ver liefd naar de omslag: „Het is prachtig uitgegeven", stelt hij tevreden vast. Toen hij besloot 'De geboorte van Thomas Stein' te schrijven, ging hij een dag per week min der werken bij zijn werkgever, het ministerie van Binnenland se Zaken in Den Haag. Op de vrijdag, zaterdag en zondag ging hij geheel op in zijn roman en dat bracht hem nogal eens in conflict met zijn gezinsleden. Die wilden hem wel eens vaker zien. De Hoog: „Er zijn heus wel weken voorbij gegaan dat het gezin me zó opslokte dat ik nauwelijks kon schrijven. Maar zelfs in die perioden bleef ik over het boek nadenken." Drie jaar lang schreef De Hoog aan zijn roman. Het ging vaak moeizaam. Soms kwam er op een avond maar één zin op papier, soms zelfs helemaal niets. Het trage tempo zat De Hoog niet dwars: „Zelfs als je op een avond maar een paar zin nen schrijft, ben je er toch mee bezig geweest. Ik wil graag dat het schrijven een moeizaam proces is. Als het vanzelf zou gaan is het gevaar voor clichés levensgroot aanwezig. Goeroe De roman beschrijft het studen tenleven van de Leidse student Thomas Stein. Hij weet zich omringd door vrienden, maar toch voelt hij zich onzeker en eenzaam. Dat heeft te maken met zijn ontluikende seksuali teit, maar ook met het gevoel dat hij zijn leven zin moet ge ven. Vooral dat laatste zit hem dwars, want om de zin van het bestaan lijkt niemand in zijn omgeving zich te bekommeren. De twee vaste punten in zijn leven zijn Leontine, een nuchte re meid op wie hij hopeloos ver liefd is, en August, een goeroe die aan het Rapenburg woont. Thomas aarzelt. Moet hij werk maken van Leontine en zo ja, hoe dan? Moet hij zich overge ven aan de (Boeddhistische) leer van August, of moet hij zich er juist verre van houden? De roman heeft een open einde: de doortastendheid van Leontine maakt een eind aan het eerste Erobleem, maar het andere pro- leem, wel of niet volgeling worden van August, blijft zijn gedachten beheersen. Verzonnen De Hoog studeerde Nederlands aan de Leidse universiteit. De vraag of de roman autobiogra fisch is, ligt dan ook voor de hand. De Hoog ontkent half slachtig: „Het verhaal is van a lk ben geen Thomas Stein, al heb ik natuur lijk mijn studentenherinnerin gen en -ervaringen gebruikt. Ik heb het manuscript aan vrien den laten lezen: zij vonden wel dat ik Thomas Stein was. Maar zij herkennen mijn toon, die verwarren ze met mijn karakter. Ik ben veel minder geobsedeerd en radicaal dan Thomas Stein. veel minder gevoelig ook voor goeroes." De problemen van Thomas Stein zijn volgens De Hoog al gemeen: „Zingeving, daar krijgt iedereen mee te maken. God is dood, maar wat nu? Het leven is een chaos en alles wat ons over komt is toeval, maar dat accep teren we niet. We snakken naar structuur en betekenis. Als die er niet zijn, scheppen we zelf betekenissen achteraf. Die vraag naar zingeving, naar wat orde en wanorde is, boeit me mateloos, noem het een obses sie. Mijn volgende boeken zul len daar ook weer over gaan." „In De geboorte van Thomas Stein' stel ik ernstige thfcma's aan de orde. Toch heb ik het luchtig en geestig willen schrij ven. Uit de reacties die ik krijg, concludeer ik dat me dat wel is gelukt. In de roman komen ech ter ook een paar welbespraakte cynici voor en er zijn mensen die het boek daarom naargees tig vinden." Judith Karstens exposeert bij Bernsen noordwuk City Pig Unit maakt muziek dat het beste omschre ven kan worden als een crossover tussen trashmetal en funk af gewisseld met uitstapjes naar andere genres. De groep treedt aanstaande zaterdag op in Join aan de Weteringkade in Noord- wijk. De zaal gaat open om 21.00 uuri foto pf De hoboïste Pauline Oostenrijk (25) en de choreograaf Pieter de Ruiter (33) hebben de Philip Morris Finest Selection 1993 ge kregen in respectievelijk de ca tegorie klassieke muziek en de categorie eigentijdse dans. De voorzitters van de onafhankelij ke raden van advies, Theo Olof (klassieke muziek) en Caroline Willems (eigentijdse dans) maakten dat gisteren in Amster dam bekend. De onderschei ding is ingesteld ter ondersteu ning van talentvolle, jonge kun stenaars. De prijs in de catego rie eigentijdse dans werd dit jaar-voor het eerst uitgereikt. Aan de prijs is een sculptuur van Jan Verschoor verbonden. Daarnaast mogen de winnaars een cd uitbrengen, een tentoon stelling organiseren of een mas terclass volgen. beeld met een Escher-tentoon- stelling. Dat blijkt uit het dins dag door de gemeente gepre senteerde Bedrijfsplan Haags Gemeentemuseum 1993. De onlangs geopenbaarde schulden van het museum heb- ben inmiddels geleid tot het af treden van wethouder Van den Berg van financiën en cultuur. Het tekort bleek kort nadat di- Vecteur Rudi Fuchs was vertrok ken naar het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het tekort van 4,2 miljoen gul den dat het Haags Gemeente museum in 1991 en 1992 heeft opgelopen, kan alleen met strenge maatregelen worden rechtgetrokken. Het tentoonstellingen-budget gaat omlaag naar twee ton, er worden geen aankopen gedaan en verkoop van kunstvoorwer pen is niet uitgesloten. Het mu seum moeten bovendien meer publiek gaan trekken, bij voor- leiden In restaurant Bernsen, aan de Breestraat 157 te Leiden, zijn tot en met 10 mei schilderijen en collages te zien van Judith Karstens. De kunstenares geeft emotie in kleur weer. Een eeuwi ge drang tot het uitbeelden van iets dat niet in woorden is de vangen creërt voor haar de mogelijkheid expressies in verf en papier vorm te geven. Deze expressies geven iedereen de moge lijkheid tot persoonlijke invulling en associatie. Bernsen is ge opend van maandag tot en met zaterdag van 9.30 tot 20.30 uur. Open podium Solution hillegomDrie amateursbands presenteren zich vrijdag 12 maart aan een groter publiek in Solution in Hillegom. Behind the sofa, vier Noordwijkse Britten, spelen veel stijlen met even zovele instrumenten. Sly Boots komt uit Haarlem. De vier bren gen eigen nummers en covers. Switch 05 speelt eigen repertoire waarin invloeden van the Cure en Sisters of Mercy zijn te beuis- teren. Open podium begint om 21.30 uur. De toegang is 5 gul den. Optreden Kunst Na Arbeid koudekerk aan den run Klassiek modem, blues en popmuziek. Dat is het thema van de jaarlijkse uitvoering van de Koudekerkse muziekvereniging Kunst Na Arbeid op zaterdag 13 maart in de Ridderhof. De programma aan de Kerklaan 20 begint om 20.00 uur. De entree is 5 gulden. Expositie in De X over De X leiden fn De X aan de Haarlemmerstraat in Leiden is tot eind april een tentoonstelling te zien over de eigen, piepjonge ge schiedenis. Het cultureel centrum in de voormalige bioscoop Rex bestaat deze maand één jaar. Met ondermeer knipsels en fo to's Mengt De X die afgelopen twaalf maanden in beeld. Concert City Pig Unit in Noordwijk Rushdie doet oproep op Boekenbal De auteur Salman Rush die heeft gisteren tijdens het Boekenbal een oproep gedaan aan alle aanwezi gen een einde te maken aan zijn terdoodveroorde ling door Iran. In een brief schrijft Rus hdie: „Doet u dit alstu blieft zo snel mogelijk, zo vaak mogelijk, op zo veel mogelijk manieren, voor alle soorten publiek die u maar kunt bedenken en met alle kracht die u kurit opbrengen. Er is sinds het uitroepen van de Fatwa meer dan vier jaar verlo pen: en vier jaar is zat!". De schrijver houdt zich sinds het uitspreken van het doodvonnis door de inmiddels overleden Iraanse geestelijk leider Khomeini schuil. Rushdie werd veroordeeld omdat zijn boek De Duivelsver zen godslasterend zou zijn. Aan het eind van het Boekenbal kregen de be zoekers behalve een exemplaar van de brief ook een boekje uitgereikt getiteld 'Is er dan niets meer heilig? over religie en literatuur', waarin Rus hdie terugblikt op de afge lopen periode. De boekenverkopers, uitgevers en gezamenlijke auteurs deden een klem mend beroep op de Ne derlandse regering alles in het werk te stellen een eind te maken aan de ver oordelingvan Rushdie. Museonder, de nieuwe aan winst van het Nationaal Park De Hoge Veluwe, is open voor het publiek. Prins Claus maakte gis termiddag officieel de weg vrij door met een vuistbijl uit de oertijd de toegang tot het unie ke ondergrondse museum te ontsluiten. Begeleid door een spervuur van nerveus klikkende en zoe mende camera's betrad de prins vervolgens de expositie ruimte, waar de bezoeker een blik wordt gegund op 'de won derlijke schemerwereld onder het maaiveld'. Te zien valt in grote lijnen hoe de bodem van de Hoge Veluwe door de eeu wen heen is opgebouwd en wel ke miljoenen levende wezens daarin rondkrioelen. Verwacht wordt dat de nieu we attractie zo'n 30.000 tot 50.000 extra belangstellenden naar De Hoge Veluwe zal trek ken bovenop de 600.000, die nu jaarlijks de kassa's passeren. Boekenbal mist openbare verzoening Van Thijn en W.F. Hennans amsterdam franqoise ledeboer Burgemeester Van Thijn en cul tuurwethouder Bakker waren er gisteravond wel, door een onge lukkige val was W.F. Hermans er niet. In de Amsterdamse Stadsschouwburg konden de bezoekers van het Boekenbal daarom, jammer genoeg, geen getuige zijn van een openbare verzoening tussen het gemeen tebestuur en Hermans. Na de tumultueuze opheffing van zijn boycot had dit het jaarlijkse boekenfeest beslist een extra at tractie gegeven. Voor CPNB-voorzitter Piet de Jong was er echter geen enkele reden tot treurnis: „Dank aan het gemeentebestuur. Nog nooit eerder kreeg een schrijver van het Boekenweekgeschenk zoveel publiciteit vooraf'. De Jong herinnerde daarmee nog even aan de ban die de ge meente Amsterdam in 1986 over Hermans uitsprak naar aanleiding van een bezoek aan Zuid-Afrika. De auteur eiste in januari schriftelijk excuus, Van Thijn heette hem per brief weer welkom als een van de grootste schrijvers vari deze tijd. Her mans hield de spanning erin tot de CPNB-persconferentie over de Boekenweek van begin fe bruari, maar verwees de affaire toen triomfantelijk naar het ver leden. Zijn Boekenweekge schenk 'In de mist van het schimmenrijk' verscheen dit jaar in een recordoplage van 582.000 exemplaren. Margreet Dolman Paul Haenen in de rol van zijn alter ego Margreet Dolman had vervolgens een uitstekende op lossing voor literaire ruzies voorhanden. Harry Mulisch en Stephan Sanders kunnen elkaar Schrijver Harry Mulisch tijdens het boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Morgenavond is Mulisch in de Leidse Schouwburg waar hij praat met Marita Mathijsen. foto anp het beste in een donkere kamer ontmoeten, dat zou hun contact reuze veraangenamen. Voor Theo van Gogh en Piet Grijs be dacht Dolman „een ontmoeting in een bepaald soort licht". Met Joost Zwagerman's boek in ge dachten reageerde de zaal meteen alert: „Vals licht mis schien?'" Zoals gebruikelijk hielden de honderden feestgangers zich daarna bezig met drinken, dan sen en naar bekende literaire persoonlijkheden speuren. Te voren had de CPNB al de komst aangekondigd van Boeken weekessay-auteur M. van Amerongen, J. Bemlef, Remco Campert, Renate Dorrestein, A.F.Th, van der Heijden, Harry Mulisch, Nelleke Noordervliet, Connie Palmen, Michel van der Plas, Jean Pierre Rawie, Gerard Reve, Rogi Wieg, Leon de Win ter en Joost Zwagerman. Als buitenlands neusje van de zalm maakte later op de avond ook de Amerikaanse succesauteur Donna Tartt van 'The secret history' haar opwachting. Boekenbal-vormgevers Leon tine Franssen en Joep Mutsaers hadden de schouwburg aange kleed met een ego-circus, waar men door middel van een kleu- rentest, grafoloog en een hand lijnlezer inzicht kon krijgen in de eigen zieleroerselen. Samen met stapels neergelegde twee- dehandsboeken van lang verge ten schrijvers gaven zij het Boe kenweekthema 'Het leven ge schreven' zo een vleugje aange name relativering mee. Margreet Dolman had er al het volste vertrouwen in gehad dat het publiek dat zou oppik ken: ,,U bent namelijk erg hoog staand en intelligent en heel ge voelig, u bent eigenlijk het zui vere geweten van heel Neder land en Vlaanderen!" De zaal beloonde haar conférence vol prikkelende plagerijen met veel applaus, al voldeed helaas nie mand aan haar verzoek te ver tellen wat dit jaar de meeste op zienbare literaire rel is geweest.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23