Bedrijven zuinig met sponsoring JVC: pas op de plaats hetWmbacht Lease Special '932 939,- Stand van Zaken WOENSDAG 10 MAART 1993 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. NCOV REGIO Het NCOV (Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond) houdt op 24 maart 1993 een jubileumcongres in het Congresgebouw in Den Haag. De organisatie bestaat 75 jaar. Het thema voor het con gres is 'Ondernemer en over heid, een spannend krachten veld'. Premier Lubbers is een van de sprekers die zijn licht over deze kwestie zal laten schijnen. Arbeidscontract LEIDEN Het Instituut voor het Midden en kleinbedrijf (IMK) en de Kamer van Koop handel organiseren op 15 april een 'praktijkmiddag' over 'ar beidscontract en arbeidsrecht'. Opgave is mogelijk bij de Kamer van Koophandel, Antwoord nummer 12002, 2300 VC Lei den. De kosten bedragen 215 gulden exclusief BTW. Daarvoor ontvangen deelnemers ook een praktisch naslagwerk. Thinktank LEIDEN Thinktank Leiden, een netwerk van jonge acade mici met een eigen bedrijf, houdt dinsdag 16 maart een thema-avond over belastingen onder het motto 'Think about tax'. Drie belastingconsulenten, J. van der Laan, W. Herman en R. Freudenthal zullen er spre ken. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het kantoor van Deloitte en Touche aan het Ka naalpark 143 in Leiden. Regionale firma 's zetten vraagtekens bij rendement Verenigingen en actiegroepen vragen bedrijven in deze regio om de haverklap om geld in de vorm van sponso ring, dan wel donaties. Het beftreft hier verzoeken om fi nanciële ondersteuning van hun activiteiten, zoals bar becues, feesten, lezingen en sportmanifestaties. In de meeste gevallen krijgt de aanvrager echter nul op het re kest. Het kost de bedrijven anders te veel geld. Bovendien zetten ze vaak vraagtekens bij het rendement van spon soring. de maatschappelijke doelen." ,,Het reumafonds, het astma fonds... er zijn genoeg belan gengroepen en instellingen waarmee wij sympathiseren. In dat geval doen we een donatie", aldus Strop. Ook bij 3 M laten verenigin gen en actiegroepen dagelijks de telefoon rinkelen. Volgens de persvoorlichtster van de vesti ging in Zoeterwoude veelal te vergeefs. „We worden werkelijk overstelpt met verzoeken. Meestal wimpelen we het af. We hebben een aantal strenge crite ria opgesteld waaraan een aan vraag moet voldoen. Sponso ring moet voor ons te rijmen zijn met ons eigen communica tiebeleid, de manier waarop wij ons willen presenteren. Het meeste is daarom niet interes- LEIDEN HERMAN JOUSTRA „Het komt ongelooflijk veel voor", aldus persvoorlichter K. Strop van Heineken, „maar we honoreren slechts weinig ver zoeken. Toch wordt elk verzoek serieus in overweging genomen. Ook van individuen. Bijvoor beeld van iemand die met een waterfiets het Kanaal wil over steken." De bierbrouwerij, die jaarlijks een vast budget reser veert voor sponsoring, hanteert bij de beoordeling van de aan vragen een aantal criteria. „Kan sponsoring bijvoorbeeld dienen als marktondersteuning? Dat is het geval bij evenementen als de Amstel Gold Race en de Hei neken Open die een enorme uitstraling hebben. Daar heb ben we wat aan. Hoeveel geld we er in steken? Hou het er maar op dat het slechts een aanvulling is op onze reguliere reclameactiviteiten." Volgens Strop wordt er ook incidenteel geld gestoken in de wat kleinere evenementen. „Geld voor cadeautjes voor bin go's en loterijen, van sportver enigingen bijvoorbeeld. Ge woon giften. Daarbij stellen we wel als voorwaarde dat het acti viteiten betreft in steden of dor pen waarmee wij direct hebben te maken." Daarnaast legt Hei neken geld apart voor „bepaal- Zij wijst wat dat betreft naar de Olympische Spelen van Bar celona waar 3 M als een van de hoofdsponsors optrad. „Dat was een evenement dat diversi teit uitstraalde, in een interna tionale omgeving. Het streven naar steeds beter stond cen traal. Dat willen wij ook, 3 M is een innovatief bedrijf. In veel aanvragen vind je dat niet te rug." Wat niet wil zeggen dat 3 M alleen de mondiale evenemen ten sponsort. Zo steekt het be- De vraag van verenigingen naar een financiële ondersteuning van met name grote bedrijven is zeer groot. Veel verzoeken tot ondersteuning kun- i wegens de door de bedrijven gestelde criteria niet worden gehonoreerd. FOTO HIELCO KUIPERS drijf ook geld in de marathon centage van de omzet", aldus staat. „We bekijken elk verzoek slotte rendement hebben. We Leiden. En wordt ook voor de voorlichtster, donaties, zoals aan het Rode Akzo Sassenheim werkt niet Kruis, geld vrij gehouden. In elk met een vast budget voor spon- geval heeft 3 M een budget voor soring. W. Sanders, locatie-di- sponsoring en donaties. „Geen recteur, meldt wel dat de tele- vast bedrag. Wel een vast per- foon dagelijks roodgloeiend ad-hoc. In elk geval hebben we kunnen niet overal op ingaan, als uitgangspunt dat er wel wat Elke dag belt er wel een speel- tegenover moet staan. We vra- turnvereniging of een bejaar- gen ons af in hoeverre sponso- denclub. De mensen moeten ring onze naamsbekendheid het dan ook kunnen begrijpen kan vergroten. Het moet ten- als we nee zeggen." Azië groeimarkt voor Heineken ZOETERWOUDE RUDOLF KLEUN Bijna terloops meldde bierbrou wer Heineken afgelopen week een meevaller van 101 miljoen gulden. De opbrengst van een grondverkoop in Singapore kon worden gevoegd bij de netto winst van 463 miljoen gulden over 1992. De transactie maakt deel uit van de sterk groeiende activiteit van Heineken in Zuid- Oost Azië. Een van de weinige overgebleven groeimarkten waar het gaat om bierconsump- -De grondverkoop in Singapo re werd al aangekondigd in het jaarverslag over 1991. De grond kwam vrij door de ontmanteling van twee verouderde brouwerij en die zijn vervangen door één nieuw complex. Die nieuwe brouwerij is inmiddels al een aantal jaren in gebruik en de in vesteringen daarvoor waren al eerder in de jaarcijfers verwerkt. Heineken heeft al sinds jaar en dag grote belangen in Azië. Zo is het eigenaar van de al meer dan 60 jaar oude Indone sische Bintang-brouwerij. In Maleisië brengt Heineken het bier op de markt onder de eigen naam en onder de merken An chor, Tiger, Lion Stout en Guin ness. Naast die merken voert Heineken in Singapore ook ABC Stout. Heineken is in het verre oosten ook met brouwerijen aanwezig in China (Shanghai Mila Brew, Reeb en ABC Stout), in Nieuw Guinea (SP, South Pa cific en Export Lager), terwijl in Vietnam een nieuwe brouwerij wordt gebouwd. In Europa neemt de hoeveel heid die per hoofd van de be volking wordt gedronken nau welijks meer toe. In Azië daar entegen is die groei er nog wel. Dat maakt het gebied volgens een woordvoerster van het con cern belangrijk. „Het is voor ons een toekomstmarkt." 'Campagne nodig om elektronicaverkoop te stimuleren „Wat doe je als je broek kapot is? Je koopt geen r je laat hem repareren. Je koopt pas een broek als je geld over houdt nadat je de huur hebt betaald. Wat doe je als je net een dieet hebt gedaan en je bent afgevallen? Je kleren zitten veel te wijd. Je brengt ze naar ons. Wij nemen alles in. Mijn dochter is hier nooit. Ik begeleid de hele zaak. Ik heb deze zaak acht jaar geleden geopend. Hij staat op naam van mijn dochter. Ik ben hier niks, maar zonder mij draait de zaak niet. En dat is wel de bedoeling: de zaak moet blijven draaien. Hier werken twee mensen in vaste dienst en een aantal mensen op tijdelijke basis. We repareren kleding, maar ook kussens van bankstel len. Alles wat met stof te maken heeft en kapot is, ma ken wij weer goed. We zitten inmiddels acht jaar in dit pand en hebben een goede naam opgebouwd. Er ko men niet alleen particulieren, maar ook eigenaars van boetiekjes bij ons. Ze komen overal vandaan: Rotter dam, Gouda, Alphen aan den Rijn, maar ook uit Am sterdam. Ja, de mondelinge reclame werkt perfect. Toen we in 1985 begonnen, moesten we eerst wachten op klanten. En zo langzamerhand, heel rustig, kwamen ze binnen. Hollandse mensen hebben het altijd druk. 's Morgens vroeg gaan ze naar hun werk en ze komen 's avonds Iaat thuis. Ze hebben geen tijd om hun kleding te repareren, als die kapot is. Dan komen ze bij mij, want nieuwe kleding, is te duur. Vroeger maakten we ook nieuwe kleding, maar tegenwoordig doen we alleen reparaties. Daarmee hebben we het druk genoeg. Vanaf december was het niet zo druk, maar als het goed is, begint het deze maand weer te lopen. De uit- De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Aan het woord is S. Usjae, vader van de eigenaresse van de Diamant Schaar een bedrijf dat kleding repareert. Hij praat namens haar over de zaak, omdat zijn twintigjarige dochter praktisch nooit in de zaak is te vinden. verkoop in de kledingzaken is weer voorbij. De i kopen geen nieuwe kleren meer. Maar de slijtage gaat gewoon door. Daardoor is er altijd werk voor ons, dat gaat altijd door. Zoals overal kennen ook wij drukke en minder drukke perioden, maar we worden nooit werk loos. De zaak hoeft nooit dicht. Als mijn dochter de zaak niet meer op haar naam wil hebben, dan gaan we naar de Kamer van Koophandel en maken een zoon eigenaar, of mijn vrouw. Het is een familiebedrijf en dat wif ik wel zo houden. Twee zoons werken hier en mijn andere dochter helpt ook mee. We werken meestal met drie mensen. Mijn dochter haalt de ritssluitingen los. Dat kost een paar uurtjes en dan kan ze weer naar huis. Mijn zoorfzet de nieuwe ritsslui tingen er dan in. Maar het gaat niet alleen om nieuwe ritssluitingen. De klanten komen ook met jassen binnen die kapot zijn, of met brandgaatjes in jurken. Ik bekijk wat er met zo'n kledingsstuk moet gebeuren. Ik praat met de klanten, ik vertel wat we er mee gaan doen en als ze het er mee eens zijn, gaan we aan de slag. Innemen of juist ruimer maken. Ook maken we wel Ideding na. Iemand neemt bijvoorbeeld een broek mee. Wij kijken hoe die in el kaar zit en vertellen welke stof er gekocht moet worden. Die persoon koopt die stof, geeft die aan ons en wij ma ken dan de door de klant gewenste broek na. Maar we ontwerpen nooit zelf. Dit is mooi werk. De klanten gaan altijd tevreden naar huis en eigenaars van kledingzaken die hun spullen bij ons laten repareren, komen elke week weer terug. Een eigenaresse van een boetiekje komt bijvoorbeeld elke maandag kapotte kleding brengen en haalt die elke vrij dag weer als nieuw op. De naaimachientjes blijven draaien. Of ik zelf ook naai? Nee, ik kan nog geen knoop aanzet ten. Maar ik laat mijn hersens draaien, waardoor de zaak kan draaien, waardoor de machines draaien." TEKST EVELYNE LAMMERDING FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN RUDQLF KLEUN Het zag er zo mooi uit twee jaar geleden, toen elektronicagigant JVC zijn Nederlandse hoofdkan toor opende in Leiden. Het be drijf voorzag toen nog een forse groei van de werkgelegenheid. Met de gemeente Leiden wer den afspraken gemaakt over het aanstellen van personeel af komstig uit minderheden. Maar de malaise op de elektronica- markt ging ook aan JVC niet voorbij. De personele groei is uitgebleven en de afspraken met de gemeente worden voor lopig noodgedwongen niet na gekomen. „We maken pas op de plaats", verzucht directeur H. Heessels. Heessels laat blijken liever niet over de ellende in de bran che te praten. „Het gaat niet goed, de enorme groei is er uit. Maar we moeten ervoor uitkij ken dat een marktsegment ka pot wordt geschreven". Liever wijst hij er op dat de fabrikan ten zowel in Europa als Japan, waaronder ook het moederbe drijf van JVC, driftig bezig zijn de bakens te verzetten. Grote reorganisaties moeten er toe lei den dat er een einde komt aan de overproduktie van beeld- en geluidsapparatuur. Heessels noemt de overpro duktie de oorzaak van de pro blemen op de markt. „Er is prijserosie ontstaan. De ene week kost een apparaat nog 1199 gulden en de week er na 999 gulden. Dan komt er een moment waarop niemand meer iets verdient en de service ook niets meer voorstelt. Televisies kosten inmiddels al zeven tot acht jaar ongeveer 1800 gulden. Maar voor dat geld koop je nu heel geavanceerd en Directeur H. Heessels: „De consu ment laten weten dat elektronica mooi is en leuk om te kopen." FOTO HIELCO KUIPERS blijken dat elektronica mooi is en leuk om te kopen." Bij het herstel heeft JVC ook zijn hoop gevestigd op nieuwe produkten zoals (auto-)telefoons en auto radio's. „We verkopen al jaren telefoons in Japan, apparaten die heel veel kunnen en die hier niet bekend zijn. Ook op het ge- Personeel Toen JVC twee jaar geleden van Zoeterwoude naar Leiden ver huisde, werkten er 110 mensen bij het bedrijf. Destijds werd nog van een groei uitgegaan van het personeelsbestand tot 165 mensen. Met de gemeente Leiden werden afspraken ge maakt over eeuwigdurende erf pacht voor de grond op het in dustrieterrein en over een per soneelsbeleid waarbij allochto nen en vrouwen voorrang zou den krijgen. Daar is als gevolg van de teruglopende omzet niets van terecht gekomen. Nieuw personeel wordt nu al leen aangetrokken om gaten als gevolg van natuurlijk verloop aan te trekken. Maar de afspra ken met de gemeente zijn niet vergeten, verzekert Heessels. „Voor ons staat dat als een con tract." De groei was mede voorzien omdat de Nederlandse vestiging kans zou maken het Europees hoofdkantoor te worden. Die kans is er nog steeds verzekert Heessels. Op grond van de ge wijzigde marktomstandigheden is er nog steeds geen besluit ge nomen. Behalve Nederland zijn echter ook andere landen nog in de race, waaronder Groot ürittannië. Interesse Heessels bestrijdt dat de consu ment de interesse voor elektro nische apparatuur heeft verlo ren. Hij schat dat de omzet van JVC Nederland vorig jaar zeven acht procent is gedaald, maar dat het aantal verkochte appa raten niet heel erg is veranderd. „Maar dat kun je moeilijk in zijn algemeenheid zeggen. Het verschilt per produkt. Videoca mera's zijn juist meer verkocht, witgoed, dat wij niet voeren, juist minder." Hoewel dat moeizaam ver loopt, voorziet Heessels wel een herstel van de markt. Vanaf vol gend jaar zou het beter moeten gaan. „Misschien moeten we wel net als de melkindustrie met de witte motor in deze branche gezamenlijk proberen de consument meer te interes seren voor elektronica. Laten NU UIT VOORRAAD LEVERBAAR U least de nieuwe VW Vento al voor de all-in prijs van per maand, excl. BTW.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21