Leidsch Dagblad 'Papenwegse polder niet volbouwen' Rushdie doet oproep op Boekenbal Verslag razzia Joods Weeshuis spoorloos Conferentie over Antillen lijkt gered Simons tegen keuze voor jongen of meisje Russisch congres gaat in de aanval Lubbers wil geen plaats op CDA-lijst LEITHON VAN GILS GOEDl NIEUWS X WOENSDAG 10 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40103 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Amsterdam De auteur Salman Rushdie heeft gisteren tijdens het Boekenbal, de opening van de Boekenweek, een oproep ge daan aan alle aanwezigen een einde te maken aan zijn terdood veroordeling door Iran. Piet de Jong van de stichting Collectieve Propaganda van het Nederland se Boek las een brief van Rush die voor, en overhandigde deze aan minister Andriessen van Economische Zaken. Rushdie schrijft: „Doet u dit alstublieft zo snel mogelijk, zo vaak mogelijk, op zoveel mogelijk manieren, voor alle soorten publiek die u maar kunt bedenken en met alle kracht die u kunt opbrengen. Er is sinds het uitroepen van de fat wa meer dan vier jaar verlo pen, en vier jaar is zat!" De boekenverkopers, uitgevers en gezamenlijke auteurs deden gisteren een klemmend beroep op de Nederlandse regering al les in het werk te stellen een eind te maken aan de veroor deling van Rushdie, foto anp raymond rutting Oorlogsinvaliden 2Servisch-Bosnische oorlogsinvaliden zien geen toekomst meer. Met cynische grappen komen zij de dag door. Windenergie q Energiebedrijf Rijn- I O land overlegt met de provincie over de bouw van een windenergiepark in het Groene Hart. Sponsoring Bedrijven in de re- Z I gio Leiden zijn zui nig met sponsoring. Weer rel 3 Het Nederlandse ta- Z J feitennis heeft er weereen rel bij. Gisteren zette coach Vlieg Mirjam Hoomanuit de ploeg. Betrokken politiemannen hadden toegang tot archieven leiden valerie leenheer frank buurman IS het politieverslag over de de portatie van de bewoners van het Joodse Weeshuis in Leiden op 17 maart 1943 bewust ver nietigd om de rol van de Leidse politie daarin te verdoezelen? Of is er nooit een verslag van ge maakt van deze actie, omdat de betrokkenen buiten schot wil den blijven? Het zijn vragen waar bijna vijftig jaar na dato nog steeds geen antwoord op kan worden gegeven. Zeker is dat in het po- litie-archief niets is terug te vin den van deze geruchtmakende deportatie, en dat de betrokken politiemannen na de oorlog nooit als collaborateurs zijn ver volgd. Bij de razzia werden 54 n, vooral kinderen, afge voerd naar vernietigingskam pen. Slechts enkelen overleef den de oorlog. Het archief van de Leidse po litie werd aan het einde van de jaren zeventig overgenomen door het Leidse gemeente-ar chief. De politie had er geen plaats meer voor. Volgens P. de Baar, medewerker van het ge meente-archief aan de Boisot- kade, werd ontdekt dat het ar chief incompleet is toen infor matie over de oorlogsjaren werd ingewonnen. „Dat is enkele ma len gebeurd, bijvoorbeeld bij het onderzoek naar de naar Ar gentinië gevluchte oorlogsmis dadiger Abraham Kipp. Die heeft een blauwe maandag bij de Leidse politie gewerkt." Bij het bekijken van de stuk ken viel op dat gedeelten ont braken. „Het gedeelte rond de bezetting van Nederland op 10 mei 1940 ontbrak, en ook het verslag van de deportatie van de bewoners van het Joodse Wees huis zat niet op de plaats waar het hoort te zitten." Volgens De Baar hoeft dit nog niet te betekenen dat het ver slag is verdwenen. „Het zou op een verkeerde plaats in het ar chief kunnen zitten. Het wordt dan heel moeilijk om het terug te vinden. Er zijn allerlei specu laties mogelijk. Misschien is het verslag wel nooit gemaakt, of is het naar Duitsland gestuurd, of aan het eind van de oorlog ver nietigd." De archivaris sluit de moge lijkheid dat de papieren door de betrokken agenten zijn verdon keremaand evenmin uit. „Maar het blijft speculeren. Je kunt daarover eindeloos doorfanta seren." Z^ker is dat oud-politie mannen in de afgelopen jaren toegang hebben gehad tot het archief, dat in principe nog ze ker 25 jaar niet openbaar is. „Er is speciale toestemming van de commissaris nodig om het ar chief te mogen gebruiken", ver telt De Baar. Audette Vlessing van de jood se afdeling van het gemeente archief in Amsterdam is niet verbaasd over het feit dat stuk ken in het archief ontbreken. „Dat komt bij ons in Amster dam ook wel voor. Het lijkt er sterk op dat stukken opzettelijk worden weggegooid." Zie verder pagina Leiden: Oorlogsarchieven wel vaker weg. Alders: Voorrang aan groene bufferzone Minister H. Alders (PvdA/ruimtelijke ordening) is tegen de bebouwing van de Papenwegse polder in Voorscho ten, bij de Leidse Stevenshof. Alders schrijft dat in een brief aan de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond West-Neder land. Beide organisaties hebben eind vorig jaar in een brief hun verontrusting uitgesproken over de bouwplan nen van de Leidse regiogemeenten in de Papenwegse polder. leiden»jan kuys doelt expliciet dat alles op alles moet worden gezet om marine vliegkamp Valkenburg voor wo ningbouw te gebruiken. Dat is immers de enige manier om de Papenwegsepolder groen te houden." Van Rij is evenmin onder de indruk van 'het tromgeroffel van het ministerie van defensie' dat het vliegkamp wil behou- den. „Het is onverantwoord om polders met hoge natuurwaar den te bebouwen opdat dan een vertrek- en terugkeerbasis welgeteld dertien Orions wim, koevoet-hans koenekoop Volgens plannen van de regio Leiden kunnen in de Papen wegse polder 2200 huizen een plaats krijgen. Mihister Alders wil echter de hele bufferzone tussen Den Haag, Leiden en Zoetermeer vrijwaren van ver dergaande verstedelijking. Be houd van natuur en landschap in dit gebied wegen voor de mi nister zwaarder dan woning bouw. De Leidse wethouder Tj. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) niet onder de indruk van de kan worden behouden", aldus uitlatingen zei hij gisteravond in de Leidse gemeenteraad. „De minister be- willemstad gpd-anp Premier Lubbers heeft vanmor gen een nieuw plan gelanceerd om te voorkomen dat de toe komstconferentie over de Antil len mislukt. Curagao heeft de felle kritiek ingteslikt die eerder werd geuit. Vandaag wordt ge probeerd alsnog tot een verge lijk te komen. Lubbers kwam maandag met een document waarin de Antil len en Aruba in feite onder per manent toezicht van Nederland werden geplaatst. Vrijwel alle Antilliaanse vertegenwoordigers reageerden furieus. Curasao noemde het stuk van Lubbers „onbespreekbaar". Na een gesprek tussen de pre mier en de Curagaose delegatie was plotseling sprake van 'mis verstanden en schrijffouten' in het voorstel. Het werd bij het sluiten van deze editie overi gens ernstig betwijfeld of Lub bers ver tegemoet zou komen aan de eisen van Curagao. De acties van ontevreden bur gers op Sint Maarten tegen het eilandsbestuur lijken inmiddels voorbij. Gezaghebber Russell Voges heeft vier gearresteerde actieleiders toegezegd dat ze hun grieven kunnen bespreken met de Antilliaanse premier Li beria Peters. de wethouder die zich gesteund weet door de gemeenteraad. Voor de Voorschotense wet houder F. ten Have (CDA), een fel tegenstander van bebouwing van de Papenwegsepolder, is de brief van Aiders geen verrassing. „Ik ging er al van uit dat de pol der groen blijft. Toch ben ik nog niet helemaal gerust. De discus sie in Provinciale Staten moet nog beginnen. Blij ben ik ook niet. Want een blijvend groene Papenwegsepolder betekent dat er dan andere polders moeten worden opgeofferd. Zie ook pagina Leiden Sekse-selectie alleen om medische redenen Een demonstrant gebruikt een opengescheurd melkpak als 'megafoon' bij een anti-Jeltsin-demonstratie bij het begin van het Congres van Volksafgevaardigden. foto reuter richard ellis ASPECIAL BRAND OF FREEDOM DE TELEFOONSPECIALIST Flevoweg 35c, Leiden telefoon 071 -213024 moskou hans geleunse correspondent De Russische parlementsvoor zitter Chasboelatov heeft van ochtend het Congres van Volks afgevaardigden geopend met een felle aanval op ^president Jeltsin en de regering. Volgens Chasboelatov trekken „de hoog ste vertegenwoordigers" zich niets aan van parlementaire kri tiek op de politieke en economi sche hervormingen. „Hun radi cale hervormingen overschrij den de grenzen van de grond wet", aldus Chasboelatov. De parlementsvoorzitter waarschuwde dat 'politieke krachten' proberen de grondwet te ondermijnen. „Ze zoeken nieuwe vijanden en proberen de gewapende macht van defensie, staatsveiligheid en binnenland se zaken bij het politieke con flict te betrekken", aldus Chas boelatov. Gisteren al wees hij Jeltsins laatste voorstellen van de hand om een machtsdeling met het parlement te bereiken. „We hoeven die niet serieus te ne men. Het is een spelletje. Het Congres moet ze niet eens be spreken", aldus Chasboelatov. De voorzitter van het parle ment gaf vanochtend in zijn openingstoespraak toe dat op het vorige Congres een akkoord met Jeltsin was bereikt over het houden van een referendum op 11 april, maar hij nogmt dit nu een slechts besluit. Jeltsin schat te de kansen op een compromis vanmorgen op 50 procent. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) is pricipieel tegen toepassing van de techniek waarmee aanstaande ouders kunnen kiezen of ze een jongen of een meisje krijgen. Hij vindt deze 'sekse-selectie' alleen aan vaardbaar om medische rede nen, bij voorbeeld als een zoon een grote kans zou hebben op een ernstige erfelijke aandoe ning en een dochter niet. De staatssecretaris heeft dit gisteren geantwoord op kamer vragen naar aanleiding van de publiciteit rond een Engelse kli niek die deze techniek aanbiedt. Daar worden de twee typen zaadcellen die het geslacht van het kind bepalen via een centri fugemethode van elkaar ge scheiden. Nederlandse gynae cologen zullen deze techniek den haag gpd Premier Lubbers wil geen plaats op de CDA-lijst voor de verkie zingen van mei 1994. „Ik geloof niet dat dat zinvol is. Dus: nee", aldus de eerste minister giste ren vanuit Curagao, waar hij de conferentie over de Antillen De premier reageerde op het besluit van de CDA-top om fractieleider Brinkman nu al aan te wijzen als lijsttrekker. Hij noemde die keuze 'prima'. De keuze van Brinkman kan vol gens Lubbers geen verrassing zijn voor coalitiegenoot PvdA. Dat vanuit die partij geluiden zijn gekomen dat men liever verder gaat met hem, deed de premier af met: „Dat was mis schien een sympathieke uitla ting naar een collega." Volgens Lubbers is de keuze voor Brinkman „een keus voor continuïteit". De premier be trok die opmerking alleen op het CDA en liet in het midden of dat ook geldt voor een voort zetting van de coalitie met de PvdA. Pagina 2: Brinkman mag Lub bers een beetje pesten. overigens voorlopig niet toepas sen. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de methode niet be trouwbaar is. Simons vindt sekse-selectie niet verdedigbaar, omdat de techniek het natuurlijke even wicht zou kunnen verstoren. Daarnaast zouden volgens Si mons 'consumentistische mo tieven' de overhand kunnen gaan krijgen. Deze vorm van selectie kan de deur openzetten voor ande re. Een kind dreigt dan iets te worden dat op bestelling met een bepaalde begaafdheid of een bepaald uiterlijk afgeleverd zou kunnen worden, aldus de staatssecretaris. Hij vreest ook het ontstaan van een verschil in waardering tussen de geslach ten, wat discriminatie in de hand zou kunnen werken. Omdat de techniek momen teel in Nederland niet wordt toegepast, vindt Simons formele stappen nog niet nodig. Hij voegt hieraan toe dat een ver bod mogelijk is als zich onge wenste ontwikkelingen zouden gaan voordoen. Baby overleden aan nekkramp roza van der veer In Rijnsburg is een negen maanden oud jongetje overleden aan nekkramp. Het gaat vooralsnog om één geval in de hele Duin- en Bollenstreek. Volgens de GGD Duin- en Bollenstreek is er geen re den tot paniek. „Mensen hoeven kinderen niet thuis te houden. Ze moeten alleen wel alert zijn als de kinderen ziek worden", aldus een woordvoerster van de GGD. Het is overigens niet de eerste keer dat in Rijnsburg kinderen worden getroffen door de ziekte. In 1992 en 1991 waren er ook gevallen van nekkramp in het dorp. Volgens de GGD is dit puur toeval. Nekkramp komt vooral voor in de eerste maanden van het nieuwe jaar. Vooral kleine kinderen en jongeren in de puberleeftijd blijken gevoelig te zijn voor de ziekte. MEUBELS HALF GELD Nederlandse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridderkerk, eon enorme partij massief eiken meu belen blank, donkeren gepatineerd alsmede een partij moderne stoften en lederen bankstellen verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paar voorbeelden te noemen prach- van 398,= voor 199,=. Originele ei ken toog-kasten van 2390,= voor 1195,=. Schitterende gebloemde 2- zits-bankon, Chesterfield model, van 1195,=voor595,=. Schitterende eiken dressoirs met een zee van ruimte van 1590,- voor 795,- Top kwaliteit rundlederen bankstollen, 3 2- zitsbank kómpleet van 4199,= voor 2098,=. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Alles wordt g ra- tls thuisgebracht en met schrifte lijke garantie verkocht. Wie binnen kort dus meubels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reljer, Kievitsweg 124, Ridderkerk-Bol nes (bij Rotterdam). Dagelijks geo pend van 10.00 - 18.00 uur. Vnj- dags koopavond. Ruime parkeer gelegenheid. Morgen is het zover De nieuwe SPECTACULAIRE PEUGEOT 306 staat te pronken in onze showroom. U bent van harte welkom. AUTO '*"9T Peugeot-dealer voor Leiden e.o. Oegstgeesterweg/Maredijk 175 - Leiden Tel.: 071-212911 T.o.v. hel nieuwe postkantoor Donderdag koopavond FAILLISSEMENTS VERKOOP Zie pagina 24 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Wim Kok De sociale zekerheid is vaak te veel een vangnet geworden en te weinig een tampoline. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur RTV Show Stand van zaken - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Perioden met zon en droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 3 graden. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Zwakke tot ma tige zuidwestenwind, kracht 2 a 3 de ontdekking van de de hemel Harry Mulisch in gesprek met Marita Mathijsen Leidse Schouwburg donderdag 11 maart 20.15 uur voorverkoop: Uitbureau K&O, Oude Vest 45 tel. 141141. Openbare bi bliotheek, Nieuwstraat 4 leidsch Dagblad K r;i-SedS*gg f»jte NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tri <1 m .ontrok t-rorpnj, Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: jQPer maand, automatisch 2H.75) Ma I iQPrr viaiccrptg N'r. hank/giro: - I Handtekening Ofbd 071-128030 8 71214 1 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1