Milieucontainers raken overvol Koelkast draait prima op propaan Socar Carmarket Afvalpreventieteam: luierservice spaart milieu Vogelsterfte niet door lozing van kerosine Over leven Zeeveulentjes in Blijdorp 'Groene punt is misleidend' WOENSDAG 10 MAART 1993 Duincursus in Leidse Sterrewacht leiden» De afdeling Leiden van de Vereniging voor Natuur en Milieu educatie geeft een duincursus. Die worden gehouden op drie woensdagavonden te weten 14 en 28 april en 12 mei in Ster rewacht in Leiden. De onderwerpen zijn mieren, planten en vo gels in de duinen. De cursusprijs is 52,50 gulden incl. het Duin- boek Beleef het Duin. Inlichtingen en opgave S. Eikelenboom, tel. 071-174175. Wandelingen in de natuur leiden» In de Leidse Hout start op zondag 14 maart een wande ling vanuit het Koetshuis. Op zondag 21 maart is een wandeling gepland vanaf landgoed Huijs te Warmond, Herenweg 139 in Warmond. Bij de ingang van Laan van Oud Poelgeest start zater dag 27 maart een wandeling. Het Heempark aan de Oegstgees- terweg is het vertrekpunt van de wandeling op zondag 28 maart. Organisator van de natuurwandelingen, die alle om twee uur be ginnen, is de IVN Leiden. Open dag Kleine Aarde boxtel Het milieu-educatiecentrum De Kleine Aarde in Boxtel houdt op zaterdag 17 april weer zijn jaarlijkse milieuvriendelijke tuinmarkt. Op de markt wordt voorlichting gegeven over bemes ting en compostering, zaaigoed, kruiden en tuingereedschap. Ook over het houden van dieren als kippen, schapen of bijen is informatie voorhanden. De tuinmarkt is van 10-16 uur en de toegang is gratis. Tijdens de markt kunnen ook de tuinen van de Kleine Aarde zelf en het huis met de zonne- en windenergie worden bezichtigd. Spithoven voorzitter keuringsdiensten den haag De keuringsdiensten NAKB en NAKS, de operationele diensten inmiddels zijn geïntegreerd, krijgen een nieuwe voorzitter. De besturen van van de Nederlandse Algeme ne Keuringsdienst voor Boomkwekerijgewassen (NAKB) en de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Siergewassen (NA KS) hebben de ir. J.E.C. Spithoven (64) voorgedragen voor het voorzitterschap den haag»jan kuys De dood van tienduizenden zeevogels in januari dit jaar heeft niets te maken met het lo- van tonnen kerosine door een Boeing van Martinair op 15 januari. Dit schrijft minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Van Gijzel. Na het opflikkeren van een waarschuwingslampje loosde de piloot kort na de start de in houd van de brandstoftanks bo- zee. De gezagvoerder wenste geen enkel risico te ne- a. Later bleek een los contact de oorzaak te zijn van het bran den van het lampje. Het PvdA-kamerlid Van Gijzel Leidse firma Kluivers heeft handenvol werk legde kort daarna een relatie tussen het sterven van zeevo gels en de kerosine-lozing. Mi nister Maij antwoordt nu dat de vogelsterfte is veroorzaakt door paraffine-olie. Onderzoek heeft dat aangetoond. Volgens Maij heeft een onder-, zoekscommissie van de Vere nigde Naties vastgesteld dat pa raffine niet schadelijk is voor het watermilieu. Daarom zijn er in internationale verdragen geen voorwaarden gesteld aan het vervoer van deze stof. Sinds dien is echter wel de schadelijk heid van deze stof gebleken voor kust- en zeevogels. De vet- oplossende eigenschappen tasten het verenkleed aan, waardoor het drijfvermogen van de vogels verloren gaat. De milieucorners in Warmond, Oegstgeest en Leiderdorp zijn zo'n doorslaand succes dat het aanbod soms niet meer te verwerken is. Vooral de glas- en papierbakken zijn vaak overvol en dozen vol papier worden dan maar naast de containers geplaatst. regio -miep de graaffGewaardeerd Haar man vult even later aan: „Wij mogen best eens wat meer gewaardeerd worden. Per slot van rekening ruimen wij voor iedereen de rotzooi op. Maar ja, u ziet het, echt netjes blijft het hier natuurlijk niet. Laatst vroeg de gemeente ons of we daar niet iets aan konden doen. Het werd zo 'druk' hier. Ze duwen ons het liefst in de polder, waar niemand ons ziet. Maar dan komt er niemand z'n afval bren gen ook! En verder vraag ik op mijn beurt: zijn we nuttig of niet? Anders schei ik er zo mee uit". Je denkt er als gemiddelde con sument verder niet bij na waar alle papier, oude kleding, glas, plastic, blik terechtkomt dat menigeen zo keurig apart inza melt. Dat gebeurt onder andere bij het bedrijf Kluivers op het Leidse industrieterrein De Waard. In alle anonimiteit ver werkt Kluivers wekelijks enkele honderdduizenden kilogram- de Leidse regio achteloos weggooi- Voor wie een kijkje in De Waard neemt, gaat er een we reld open. Papier, metaal, kle ding en andersoortig afval zover het oog reikt, zowel buiten op het opslagterrein als binnen in de hal. Tientallen containers, s barstensvol afval. Respect, maar ook kritiek valt het afvalverwerkende bedrijf dagelijks ten deel. Mevrouw Kluivers van het gelijknamige familiebedrijf (echtpaar plus twee zonen): „Ze zeggen vaak: wat een rommel, ik zou hier niet kunnen werken. Maar het is geen rommel! Nee, je kunt het hier niet vergelijken met hoe een kantoorpand er uit ziet, maar het ligt allemaal zoveel mogelijk opgestapeld". Intussen is Kluivers druk be zig met een bouwplan op het stukje tuin. Daar moet een pa piervernietiger worden onder gebracht die wekelijks 50 ton kan verwerken. Het bedrijf zit erom te springen. Het zal aan de Admiraalsweg komende jaren alleen maar drukker worden. De milieupark jes zijn te vinden in Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond, maar een plaats als Wassenaar moet er bijvoorbeeld nog aan begin nen. Laat staan als er nog meer bakken richting Kluivers ko men. Het huidige aanbod con tainers is bij lange na niet vol doende om het dagelijks stij gende aanbod te verwerken. Niet zelden zijn ze barstensvol en deponeert de milieubewuste consument glas en/of papier boven of naast de container. Kluivers en zonen. „Ze duwen onsïiet liefst in de polder, waar niemand ons ziet. Maar dan komt er niemand z'n afval brengen. En verder vraag ik op mijn beurt: zijn we nuttig of niet?" foto loek zuyderduin Rijk Echt rijk zal het bedrijf er niet van worden. Althans, niet van de oud papier-verwerking. De oud-papierprijzen bereikten af gelopen tijd een absoluut diep tepunt. Kluivers: „Gesorteerd en geperst leveren wij de papier handelaren tegen het nul-tarief. Natuurlijk verdienen we er wel iets aan, want de gemeenten moeten ons weer betalen voor Frank Kluivers beaamt dat er niet tegenaan te legen is. „Voor al in Oegstgeest. Daar staan nu milieuparkjes op vier verschil lende plekken en eigenlijk is dat nog veel te weinig. We legen de containers drie keer per week, maar je kunt er elke dag wel naar toe rijden". van twee ton is niet niks". Klui vers ziet de papierprijzen voor lopig niet omhoogschieten maar piekert er anderzijds ook niet over deze sector af te sto ten. „Nee, stel dat er betere tij den aanbreken, dan zit je er ook En dan heb je 50 lege contai- lers voor je eigen deur staan vaarvan je niet weet wat je er mee moet. Maar ik zeg weieens: de toelevering van papier. Maar eigenlijk zouden wij gesubsidi- kijk naar onze kosten: een pers eerd moeten worden..." eindertvanderk, Merkkleding Inwoners van Oegstgeest lijken welgestelder te zijn dan die uit Leiderdorp. Dat kan worden opgemaakt uit de inhoud van de kleding- containers. In Oegstgeester bakken belandt niet zelden dure merkkleding van La- rfjste en Hugo Boss. Leider dorpers dragen dergelijke dure kleding doorgaans niet. Niet alle nog bruikbare kleding gaat via sorteerbe- drijven door naar landen in de Oostblok en Afrika. Een enkele keer pikt Frank Klui vers zelf iets van zijn gading uit de stapel. „Het jasje dat ik nu bijvoorbeeld aan heb", grijnst hij. „Wat maakt het uit, in dit werk word je toch weer vies". Tentoonstelling zand in beweging in Ecomare Texel In Ecomare op Texel, het Cen trum voor Wadden en Noord zee, is een tijdelijke expositie geopend met de titel 'Zand in beweging'. Aanleiding daarvoor is het opspuiten van zand op het strand, dat onder andere op Texel plaatsheeft. Uitgelegd wordt waarom dit gebeurt en wat 'dynamisch kustbeheer' precies inhoudt. Er is onder andere een com putersimulatie aanwezig, waar mee bezoekers zelf de kustlijn verandering kunnen beïnvloe den. De tentoonstelling is sa men met Rijkswaterstaat ge maakt en is te zien tot novem ber. leiden monica Peuterspeelzalen en kinderdagverblij ven worden een stuk vriendelijker voor het milieu als zij een bedrijf inschake len dat de vuile luiers ophaalt, wast en gestreken terugbrengt. Want vuile lui ers zijn hét milieuprobleem waarmee de kindercentra kampen. Dat zegt het afvalpreventieteam van de provincie Zuid-Holland in een onderzoek, waar uit blijkt dat ruim zeventig procent van het afval van de kindercentra uit luiers bestaat. Als een bedrijf wordt ingescha keld om ze weg te halen, wordt er be hoorlijk wat milieuwinst geboekt. Winst, zegt het team, valt er ook te ha len uit de manier waarop wordt schoongemaakt, energie wordt ver bruikt en het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (gft). Sinds ruim een jaar zijn er in Zuid- Holland bedrijven actief, die vuile luiers bij de centra ophalen en ze weer schoon terugbrengen. Voor een klein huishouden, denkt het team, is de ka toenen luier met wasservice is duurder dan de papieren luier. Maar woord voerder Questro van de team verwacht dat de luierservicebedrijven best bereid zijn om over een lagere prijs te praten als de luiers in groten getale worden aangeboden. Het afvalpreventieteam is al begonnen de onderhandelingen. Het team heeft samen met een Delfts kinderdagverblijf en op verzoek van de Stichting Zuidhollands Overleg Kinder centra, een plan gemaakt om de kin dercentra milieuvriendelijker te laten zijn. Het onderzoek is afgerond en in juni van dit jaar komt een werkboek uit. De centra kunnen met het boek in de hand zelf maatregelen nemen om schoner te worden. In oktober worden cursussen georganiseerd voor de lei ders van de centra. Volgens Questro zijn kinderdagver blijven en peulerspeelzalen 'uit milieu oogpunt' vergelijkbaar met een uit de kluiten gegroeid huishouden of een klein bedrijf. Zoals overal scheelt ook in het dagverblijf vervanging van de lampen door spaarlampen, het goed dichthouden van tochtportalen en het gescheiden inzamelen van glas en pa pier, een slok op een borrel. Questro: „De berg verpakkingen is goed terug te dringen, bijvoorbeeld door closetpapier of zakdoekjes in grootverpakking in te kopen. Melk in glas in plaats van pak en opletten op de milieubelasting van het verpak kingsmateriaal maakt ook een groot verschil." Questro verwacht een uitstralingsef fect als de kinderdagverblijven en peu terspeelzalen op katoenen luiers zou den overschakelen. „Ouders kijker? de kunst dan wel af van de centra. Goed voorbeeld, doet goed volgen." Rotterdam Met speldeknop-grote larven worden ze gevoerd: de zes zeeveulentjes in diergaarde Blijdorp in Rotterdam. De jonge zeepaardjes zijn nakomelingen van de zeehengsten uit Artis en zijn pas een paar dagen oud. Zeepaardjes zijn geen eenvoudige kostgangers: ze eten alleen levend voedsel zoals pekelkreeftjes en waterluis. De jonge dieren eten zelfs alleen de jongen van de waterluis: waterlarven. De manier waarop zeepaardjes zich voortplanten is bijzonder vreemd. Niet de vrouwtjes, maar de man netjes raken zwanger en baren de kinderen. De vrouwtjes zetten hun eieren af in de broedbuidel van het mannetje. Vier weken later worden de jon gen geboren. Eenvoudig is dat niet: het mannetje schuurt met zijn buidel langs schelpen en stenen om de jongen te laten ontsnappen. Dit kan dagen in beslag nemen. Het mannetjes is soms hierna zo uitgeput dat hij het leven laat. De jongen zijn sprekend hun vader en moeder. Bij de geboorte zijn ze nog geen centimeter groot. Een zeepaardje wordt twee tot drie jaar oud. foto diergaarde blijdorp amsterdam anp De Alternatieve Konsumenten Bond (AKB) is een actie begonnen tegen het gebruik van de Duitse 'der grüne Punkt' op verpakkingen in Nederland. De bond vindt de groene punt, die staat voor milieuvriendelijkheid, misleidend. De AKB roept consumenten op de verpakkingen terug te sturen naar Duitsland. Bovendien heeft de bond een klacht ingediend bij de Reclame Code Commis sie wegens misleidende reclame. De groene punt is ontwikkeld in Duitsland, maar is de laatste tijd ook steeds vaker te vinden op verpakkingen in ons land. "Het logo suggereert volgens de AKB ten onrechte dat het gaat om milieuvriendelijke produkten en verpakkingen. Ook verpakkingen waarin PVC of cadmium is verwerkt, kunnen het logo dragen, hergebruik is niet gegarandeerd en het grootste deel van de in gezamelde verpakkingen Wordt alsnog gestort of verbrand, aldus de bond. P. Roessel van het Instituut voor Verpakken en Distributie verwacht dat de groene punt uitein delijk ook in Nederland wordt ingevoerd. In Ne derland zou het overigens geen groene maar een oranje punt worden. Een koelkast is in een half uur omgebouwd van cfk-kast tot propaankast. Een kwestie van afvangen van de cfk ventiel en vullen met propaan. leiden/warmond monica wesseling Voor Warmonder D. Gijsen is het een uitgemaakte zaak: de koelkast op cfk's is echt verle den tijd. Gijsen doet al jaren on derzoek naar vervanging van de cfk's in koelkasten en diepvrie zers door het minder belasten de gas propaan. Elke koelkast lekt cfk's (chioorfluor koolwaterstoffen). Cfk's tasten de ozonlaag aan en zijn dus bijzonder milieuon vriendelijk. Door in 'oude' koel kasten de cfk's te vervangen door propaan, is de koelkast niet langer een cfk-bron. Pro paan koelt net zo goed en is niet gevaarlijk. De hoeveelheid pro paan in een koelkast is gelijk aan de inhoud van twee weg werpaanstekers. In tafelmodel-koelkasten is propaan geen probleem, de hoeveelheid is zó klein dat er geen explosiegevaar bestaat. De grote koelkasten in supermark ten of restaurants bevatten veel meer propaan en daar moet een beveiliging tegen explosie wor den ingebouwd. Gijsen, zelf technicus en arts, heeft een be veiligingssysteem ontwikkeld. De weg is open naar het cfk-vrij worden van de Nederlandse koelkast. Sinds januari werkt Gijsen sa men met het bedrijf Socar in Lelystad dat afgedankte Neder landse koelkasten naar Afrika exporteert. Gijsen: „Dik 90 pro cent van die koelkasten is een voudig te repareren.". In het warme Afrika is behoefte aan koelsystemen. „Daarmee expor teer je niet alleen een gerepa reerde koelkast, maar ook een cfk-bron. Jaarlijks steken 20.000 koelkasten de oceaan over." Proef Socar, geleid door een interim manager die met het milieu be gaan is, begint 'met een proef waarbij bij 1000 koelkasten de cfk's worden vervangen door pfopaan. De kasten worden ver volgens naar Afrika geëxpor teerd. „Daar ben je er nog niet mee. Je moet de mensen daar ook leren hoe de kast met pro paan kan worden bijgevuld. Zo goed als elke koelkast cfk lekt, lekt ook het propaan langzaam maar zeker weg." Slaagt de proef en Gijsen verwacht niet anders, dan worden voortaan alle koelkasten die naar Afrika gaan vóór verscheping omge bouwd tot propaan kast. Binnen Nederland wil Gijsen ook kasten op propaan laten lo pen. Socar in Lelystad bouwt de kasten om .„Een koelkast is met een half uurtje omgebouwd van cfk-kast tot propaan kast. Een kwestie van afvangen van de cfk's, het erop lassen van een nieuw ventiel en vullen met propaan. Het kost maar 60 gul den." Iedereen die zijn koelkast wil laten omzetten, kan met de 06- lijn van Socar bellen (06- 35032010). De kast moet dan wel zelf naar Lelystad worden gebracht. „We denken over een systeem om regionale ombouw- punten in te stellen. Nog mooi er zou het zijn als we bij de mensen zelf de zaak gaan om bouwen." Vanaf begin april zijn er ook nieuwe propaan-koelkas ten te koop. De grote koelkasten (hotels- /supermarkten) is een verhaal apart. Het ombouwen van een dergelijke grote kast is meer werk dan een kleintje. Er moet een beveiligingssysteem wor den ingebouwd. Gijsen heeft dit systeem uitgedacht en wil over de techniek ervan weinig kwijt. „De komende tijd moeten we kijken of ook de supermarkten en hotels voor een milieuvrien delijke koelkast te interesseren zijn." Verleggen De cfk's worden in Lelystad af getapt, maar is dat niet het ver leggen van hel milieuprobleem? Gijsen is ervan overtuigd dat dat niet zo is. De afgetapte cfk's worden tot vloeistof samenge perst (vergelijkbaar met Ipg in de tank van de auto) en vervol gens afgevoerd naar de Afval- 's, bet erop lassen van een nieuw foto wim dijkman verwerking Rijnmond. Daar worden de cfk's onder hoge temperaturen afgebroken tot stofjes die veel minder schade lik zijn. Gijsen denkt dat alleen door de cfk's voortijdig uit de koel kasten te halen en te verwerken, het vrijkomen van het goedje te voorkomen is. „Alle kasten lek ken. Het maakt dus wel degelijk iets uit of je ze nu aftapt of wacht tot ze langs de straat wor den gezet. Voor Afrika is de winst nog duidelijker. Ze heb ben daar geen AVR en van een goede verwerking van cfk's is dus al helmaal geen sprake.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19