Windenergie opwekken in Groene Hart Provoboer twijfelt over Boerenpartij 'Verdubbel spoor Leiden-Woerden' 'Politiek meest gebaat met kabinet PvdA, WD en D66' Randstad Ambtenaren provincie gaan op papierrantsoen Politie verlost Velsen van bende snelkrakers Albert Heijn verslikt zich in prijs van prei WOENSDAG 10 MAART 1993 willem spierdijk. 071-161440. plv -chef meindert van der k. Waddinxvener bekent moord waddinxveen» Een 38-jarige inwoner van Waddinxveen heeft gis teren bekend dat hij maandagavond een 47-jarige plaatsgenoot in diens woning met messteken om het leven heeft gebracht. Dat heeft de politie gistermiddag meegedeeld. Het slachtoffer werd maandagavond kort na het misdrijf door zijn vriendin ge vonden. De politie heeft het mes in de omgeving van het mis drijf aangetroffen. Over het motief wil de politie geen medede lingen doen. De verdachte, die gisteren werd aangehouden, wordt vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie in Rotter dam. Bestuurskunde-dag in Leiden leiden» Ongeveer 600 studenten, wetenschappers en andere ge- interesseerden worden vrijdag 19 maart verwacht op de Lande lijke Bestuurskunde Dag van de Leidse universiteit. Thema is: 'In staat van ontbinding, over het vermeende machtsverlies van de rijksoverheid'. Aan het eind van de middag, om 16.20 uur, reikt A. Docters van Leeuwen (Binnenlandse Veiligheids Dienst, BVD) de scriptieprijs uit van de Vereniging voor Bestuurskunde. De Bestuurskunde-dag begint om 8.45 uur. Plaats: de Leidse Stads gehoorzaal aan de Breestraat. Bouw stadhuis mogelijk vertraagd den haag De gemeente Den Haag en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) zijn bang dat de bouw van het nieuwe stadhuiscomplex ernstige vertraging oploopt als de firma Huls- hoff Wonen niet spoedig wil verhuizen. Het college van B en W wil het geschil voorleggen aan de raad van abitrage van de bouwbedrijven. Het huidige pand van Hulshoff Wonen aan het Sppi moet plaats maken voor het nieuwe stadhuis. De winkel komt in het nieuwe complex. Volgens H. Hulshoff is het nieuwe pand wel klaar maar de achterzijde van het gebouw is vanwege werkzaamheden nog zeker vijf maanden niet bereikbaar. meerkerk herman joustra Een nieuwe Boerenpartij? Ook al roeren de agrariërs zich zich steeds nadrukkelijker, het is nog een beetje te vroeg om daarover te praten, vindt W. van den Berg. De 51-jarige veehouder uit Meerkerk, in de Alblasser- waard, was vroeger statenlid van de provincie Zuid-Holland voor de inmiddels opgeheven Boerenpartij van '66 tot '70 en van '74 tot '78. Hij vindt alle op hef rond de 'vrije boeren' in Drente lichtelijk overdreven. „Laten we eerst nu maar eens kijken wat ze willen. Wat ze de mensen te bieden hebben. Voorlopig heb ik nog niets van een officieel programma verno- men, alleen wat losse, nog niet nader uitgewerkte punten." Van den Berg refereert daar mee aan de bijeenkomst van af gelopen maandag in het Drent se Hollandscheveld, waar oude en nieuwe boerenleiders de op richting van een nieuwe partij bepleitten. Eentje die zich inzet voor de kleine ondernemer, de criminaliteit en de bureaucratie aanpakt. Maar ook een partij die pleit voor het opheffen van het Landbouwschap waarvan alle boeren verplicht lid zijn. Het orgaan, dat officieel de be langen van alle boeren behar tigt, zou er volgens de initiatief nemers alleen voor de grote boeren zijn. Daarvoor in de plaats zou een nieuwe organisa tie moeten komen waarvan de boeren vrijwillig lid kunnen worden. Wat dat laatste betreft heeft Van den Berg, die inmiddels raadslid is voor de partij Ge meentebelangen in Meerkerk, dan ook zo zijn twijfels over de toekomst van een nieuwe Boe renpartij: „Als het een partij wordt als de Boerenpartij vroe ger was, dan denk ik dat er ze ker plaats voor is in de landelij ke politiek. Ik bedoel daarmee, als het een partij wordt die de algemene belangen van de ge hele bevolking behartigt. De agrarische sector wordt natuur lijk steeds meer in een wurg greep genomen - natuur en milieu overheersen alles - maar als je alleen maar het verleng stuk van een bepaalde stroming binnen de landbouw bent, kun je landelijke invloed wel verge ten." Op regionaal niveau ziet Van den Berg meer mogelijkheden. „Kijk maar naar de regiovor ming. Men wil naast gemeente, provincie en rijk nu een vierde bestuurlijke laag, om de regio's te besturen. Nog meer bureau cratie. Dat gaat enorm veel kos ten. De landelijke partijen doen echter niets en huppelen zo achter de plannen aan. Het lijkt me aannemelijk dat veel men sen zich aangetrokken voelen tot het standpunt de bureaucra tie aan te pakken." Alles beslissend zal volgens de Meerkerker echter de keuze van de leiders zijn. „Welke figuren schuiven ze naar voren? Heb ben ze charisma? Zijn ze des kundig? Boer Koekoek was na tuurlijk iemand. En ik wil me zelf niet op de borst kloppen, maar vroeger noemden ze me provoboer of kabouterboer. Omdat ik me niet liet kisten en dwars bleef liggen als dat nodig was. In de politiek draait het om vasthoudendheid. Je moet een lange adem hebben. Het is de vraag of die nieuwe partij over dergelijke mensen beschikt." Plan energiebedrijf: Leidse regio in brief aan Maij jan kuys/monica wesseling De Leidse wethouder J. Walen kamp heeft bij minister Maij- Weggen van verkeer en water staat aangedrongen op een spoedige verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Woerden. Na mens het overleg vervoer en verkeer Leidse agglomeratie vraagt hij de bewindsvrouw een algehele verdubbeling van het traject voor het jaar 2000 te rea liseren. Bezuiniging In het kader van Rail 21 is de NS overgegaan tot een gedeeltelijke bezuiniging op de uitbreidings plannen voor het traject Leiden- Woerden. Aanvankelijk zou het hele traject twee-sporig worden. Later is besloten slechts gedeel ten te voorzien van twee sporen en andere gedeelten enkelspo- rig te houden. Een en ander be tekent voor de NS een bezuini ging, terwijl er toch vaker trei nen op het traject kunnen rij den. Walenkamp heeft het idee dat de NS het besluit om de ver dubbeling te schrappen, wat dubieus hebben onderbouwd. „De ene keer beslissen ze voor verdubbeling en kort daarop weer voor enkel spoor. Er lijken niet duidelijk argumenten voor of tegen te zijn". Beroerd Die argumenten heeft de Leidse wethouder zelf wel. Hij noemt het onbegrijpelijk dat Leiden, als vijfde station van Nederland, beroerde verbindingen heeft. „Zolang het spoor enkel blijft, is de oost-west-verbinding ge woon slecht. Dag in dag uit staan mensen uren in de file en dat wordt er met de jaren niet beter op. Een enorme vernieti ging van menselijk kapitaal, al die uren in de rij." De aantrek kingskracht van Leiden wordt door de gebrekkige bereikbaar heid behoorlijk aangetast meent Walenkamp. Het overleg verkeer en ver voer van de Leidse regio denkt dat de kans op vertragingen met het grotendeels enkelsporig houden groot blijft. Om die re den heeft Walenkamp de minis ter gewezen op het belang van een snelle verdubbeling van het traject. Momenteel is volgens een onderzoek van de vereni ging Reizigers Openbaar Ver voer meer dan de helft van de treinen van Utrecht naar Leiden vertraagd. Er komt mogelijk een windenergiepark in het Groene Hart. De Energie- en Watervoorziening Rijnland wil in 1995 bij Nieuwkoop en Nieuwveen windmolens bouwen. Het energiebedrijf voert nog overleg met de provincie over de de windturbines waarvoor de vergunningen nog moeten worden aangevraagd. leiden» komen volgens het Energiebe drijf Rijnland in aanmerking om de turbines neer te zetten, om dat de windaanvoer er stabiel is door afwezigheid van hoog bouw en een goede windsnel heid vanuit het zuidwesten. Om hoeveel turbines het gaat, is niet bekend. De provincie heeft nog geen overleg gepleegd met de gemeenten, maar neemt vol gens een woordvoerder de bei de locaties wel op in haar nieu we streekplan. evelyne lammerding Het opwekken van elektriciteit met windenergie is milieuvrien delijk, er komen geen rookgas sen bij vrij en wordt om die re den door het rijk met subsidies gestimuleerd. In het program ma voor windenergie van de overheid wordt gestreefd naar een vermogen van 1000 Mega watt (MW) voor het jaar 2000. Voor Zuid-Holland is dat streef- vermogen 150 MW. Nu zit Zuid- Holland pas op 15 MW, aan het einde van dit jaar moet dat 30 MW zijn. Als er elk jaar een ver dubbeling optreedt, wordt het streefvermogen van 150 MW in 2000 wel gehaald. Nieuwkoop en Nieuwveen Het opwekken van elektriciteit door windmolens is milieuvriendelijk en wordt om die reden door hét rijk gestimuleerd. In Friesland, Noord-Holland en in de gebieden rond het IJs- selmeer staan al windmolen parken. Dat de EWR pas in 1995 begint met het opwekken van windenergie, hangt samen met de kosten. Bovendien ontbre ken nu nog de nodige vergun ningen om turbines te bouwen op de genoemde plaatsen. Als er een windmolenpark komt, krijgt dat een vermogen van 22 MW, ongeveer de helft van een elektriciteitscentrale. Niet alleen in Zuid-Holland verloopt de bouw van wind energieparken traag. Ook in an dere provincies waar het op wekken van windenergie moge lijk is, zoals Zeeland en Noord- Holland, gaat de uitbreiding van windenergie langzamer dan aanvankelijk was gepland. Dat heeft te maken met economi sche factoren zoals kostprijsont wikkeling, de ontwikkeling van energieprijzen en subsidies. Een kostprijsdaling door seriepro- duktie van turbines is bijvoor beeld nodig voor de uitbreiding. Serieproduktie is pas mogelijk als er veel vraag is naar de windturbines. Bovendien is het een probleem om geschikte lo caties te vinden. den haag monica wesseling Vergaderstukken van de provincie mogen de laatste week van april niet langer zijn dan vier kantjes. De ambtenaren houden dan milieuweek. Stukken langer dan vier kantjes worden simpelweg niet verstuurd. Deze kunnen desnoods bij de opsteller worden in gekeken. Het is de bedoeling dat de ambtenaren ook na de milieuweek niet meer klakkeloos lange stukken laten kopiëren en versturen. De ambtenaren moeten het die week ook zonder kroket, frikan- del en andere snacks stellen. Het provincierestaurant serveert de laatste week van april uitsluitend ecologische lunches. Doel van de week is de medewerkers van de provincie (zo'n 2000) een milieu-opvoeding te geven en ook om de burger het goede voor beeld te geven. Ook de provinciehuizen in andere provincies ge dragen zich deze week 'groen'. De verwarming gaat geen graadje lager en ambtenaren die on danks de goede bereikbaarheid van het provinciehuis per open baar vervoer, toch met de auto komen, krijgen geen straf. „We overdrijven het niet", aldus een voorlichtster van de provincie. Over de meeste maatregelen in die week, geeft ze nog geen ope ning van zaken: „Dat blijft een verrassing". Tien aanhoudingen, buit 3,5 miljoen snelle auto's. In totaal werden 25 auto's gestolen die allemaal zijn teruggevonden, evenals een motorfiets. Van Mierlo sluit komst progressieve volkspartij niet uit leiden meindert van der kaau Op termijn is het mogelijk dat in de Tweede Kamer nog maar twee partijen zitten: een conser vatief en een progressief blok. Dat zou D66-leider Hans van Mierlo een prima ontwikkeling vinden, maar nu is het daarvoor npg te vroeg. „De politieke ver nieuwing van nu is het meest gebaat bij een vorming van een kabinet met PvdA, WD en D66. Pas dan kan gedacht worden aan een progressieve volkspar tij". Van Mierlo was gisteravond de tweede lijsttrekker die zich aan de Leidse universiteit boog over de vraag of politieke partij en nog wel levensvatbaar zijn en hoe Nederlandse partijen zich in de toekomst zullen ont wikkelen. In een volle college zaal, legde Van Mierlo uit dat er wel een herbezinning nodig is op de rol van politieke partijen. Volgens hem is het onmisken baar dat partijen steeds meer hun ideologische grondslag kwijt raken en dat dus ook de boodschap naar de burger moet veranderen. „Voor D66 is dat dus het ge makkelijkst", vertelde de op richter tijdens het gastcollege. „Wij zijn een jonge partij en hebben nooit ons vastgebeten in keiharde standpunten." Het gevolg van de laatste ontwikke lingen is volgens de D66-fractie- leider dat de rol van de politicus als mens steeds belangrijker wordt. „Natuurlijk kunnen par tijen niet zonder een program, want dat zorgt voor discussie binnen de partij en vormt een leidraad voor het stemgedrag van de politicus in de Tweede Kamer. Maar het zal allemaal wel minder gedetailleerd wor den. De identiteit van de partij wordt straks meer bepaald door sfeer, houding en mentaliteit dan door ideologie." Door het wegvallen van de diepgaande verschillen die de politiek altijd kenmerkten, zal volgens Van Mierlo tevens het aantal partijen afnemen en ziet hij vervolgens voor Nederland een twee-partijstelsel opdoe men. Met een overwegend pro gressief en een overwegend conservatief blok. „Dat lijkt mij voor de toekomst een relevante tegenstelling. Progressieven die meer willen ingrijpen in het ver anderingsproces en conserva tieven die daar vanaf willen blij ven." Het eeuwige geschil over de koers van de verandering is dan verdwenen. Maar volgens Van Mierlo is dat nu nog 'een ver toekomst beeld'. Er gaan steeds meer stemmen op om een progres sieve volkspartij van de grond te tillen. „Mijn antwoord daarop is nee," stelde Van Mierlo onver biddelijk. „Wij hebben het ooit geprobeerd en dat is toen mis lukt. Ik wil niet zeggen dat dat voor ons voor eeuwig van de baan is. Maar op dit moment zie ik die mogelijkheden daar voor nog niet. De eerste stap zou zijn een vorming van een kabinet van WD, PVDA en D66. Pas dan kan er echt iets in Ne derland veranderen." Van Mierlo is het niet eens met Groen-Links fractieleider Ria Beckers, die vorige week in Leiden haar visie op de toe komst van partijen gaf. Zij stel de toen dal in Nederland nog maar plaats was voor twee pro gressieve partijen: een voor het milieu (Groen Links) en een Met de arrestatie van vijf inbre kers en vijf helers heeft een re chercheteam in Velsen 110 mis drijven opgelost. De verdach ten, die inmiddels hebben be kend, zijn afkomstig uit IJmui- den, Haarlem, Velsen en Am sterdam. De kraken leverden een buit van circa> 3,5 miljoen gulden op. Het rechercheteam, dat bestond uit leden van de korpsen Noord-Holland Noord en Ken- nemerland, kwam de inbrekers op het spoor nadat een van hen, de 25-jarige hoofdverdachte uit IJmuiden, bij een inbraak door getuigen was gezien met een pols in het gips. De groep, die sinds medio vo rig jaar in verschillende samen stellingen opereerde, werkte meestal volgens een vast pa troon. De krakers stalen een au to uit een showroom door het voertuig dwars door een ruit naar buiten te rijden. Daarbij ging de voorkeur uit naar dure, Met gestolen auto's werden ook de gevels van enkele pan den geramd. In een paar minu ten tijd wérden een of twee ge stolen voertuigen volgeladen met gestolen goederen. De meeste inbraken werden ge pleegd bij surfcentra, radio- en televisiezaken, foto-, film-, en videozaken, gereedschappen-, kleding- en muziekwinkels. Behalve het vijftal werden ook vijf helers aangehouden. Van de aangehouden personen, allen mannen, zitten er vier vast. Het gaat om drie snelkrakers onder wie de hoofdverdachte uit IJmuiden, een 27-jarige Haar lemmer en een 23-jarige Am sterdammer en de grote heler, een 23-jarige IJmuidenaar. De anderen zijn in afwachting van het onderzoek weer vrijgelaten. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Hans van Mierlo: „Ik herinner mij nog dat de toenmalige radioverslaggeefster Hedy d'Ancona mij vragen stelde omdat wij de enige partij waren die r emancipatie iets té melden hadden." voor bestuurlijke vernieuwing (D66). De PvdA had hierin geen plaats meer. „Ik heb helemaal geen zin in zo'n scheiding", meende Van Mierlo. „Dat is een voorstelling alsof het gaat om twee stok paardjes van twee partijen. Vol gens mij is verdere democrati- ng juist noodzakelijk om na om terug te gaan naar de be- ook wat aan het milieu en duur zame ontwikkeling te kunnen doen. Die twee zaken zijn dus aanvullend. De gedachte dat Groen Links meer te zeggen heeft over het milieu dan D66 is bovendien volstrekt fout." Natuurlijk liet Van Mierlo niet gintijd van D66, de roerige jaren zestig. Hij constateerde daarbij dat het eerste verkiezingspro gramma behalve gedateerd en naïef, toch ook elementen be vatte die ook nu nog zeer actu- wij de enige partij waren die eel zijn. Hij noemde de zorg om over emancipatie iets te melden het milieu, die destijds onder hadden." FOTO JAN HOLVAST het kopje gezondheidsbescher ming viel, Europese integratie, maar ook emancipatie. „Ik her inner mij nog dat de toenmalige radioverslaggeefster Hedyd'An- mij vragen stelde omdat Albert Heijn heeft gisteren ijlings een advertentie ingetrokken, waarin prei werd aangeboden voor 99 cent per kilo. Voor de su permarkt-keten dreigde een enorme strop, omdat zij de groente zelf nooit voor die prijs had kunnen bemachtigen op de veilin gen. Daar moet deze week bijna twee gulden per kilo voor de prei worden betaald. Volgens een woordvoerder van Albert Heijn is er een fout ge maakt. „Bij versprodukten maken we altijd verschillende adver tenties, waarna we op het laatste moment, afhankelijk van de marktsituatie, besljssen welk produkt we aanbieden. Deze week had dat hutspot moeten zijn voor 99 cent per 500 gram, maar per abuis is de prei-advertentie naar de kranten gestuurd." De woordvoerder geeft toe dat de prijs van 99 cent wat al te laag „Daarom hadden we ook voor hutspot gekozen. Daar zijn we óók kruidenier voor." Het is de tweede keer dat Albert Heijn zich danig verslikt in de veilingprijzen. Enkele jaren geleden adverteerde het concern met bloemkool voor 75 cent per stuk, maar alleen al de aankon diging van die actie joeg de veilingprijzen naar recordhoogte. AH probeerde in heel Nederland bloemkolen in te slaan, waardoor zij op een gegeven moment zelf 4,75 gulden moes' betalen op de veiling. Het gevolg was dat 'gewone' groenteboeren zonder bloemkool kwamen te zitten en hele boodschappenwagens ko len bij Albert Heijn gingen inslaan. Voor 75 cent per stuk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18