D66 wil opheldering over afkopen van ambtenaren EWR biedt kabelconsument veelheid van diensten Leiden Regio Prins Hendrikkanaal mogelijk gedempt Leiden eist geld voor gebruik van woning als artsenpraktijk WOENSDAG 10 MAART 1993 16 chef gertvisser. plv.-chef aad rietveld. 071-161417 De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) biedt de kabelconsumenten relatief lage re abonnementsprijzen en een uitgebreid aanbod van pro gramma's en diensten na over name van het regionale kabel net. Dat blijkt uit een vandaag door de EWR gepresenteerde nota. De EWR heeft een speciale maatschappij in het leven ge roepen voor de zogenaamde re gionalisatie van het kabelnet: De Kabelexploitatie Maatschap pij Rijnland (KMR). Naast Lei den, dat al te kennen heeft ge geven de exploitatie van het ka belnet te willen uitbesteden, kunnen ook de andere gemeen ten in het verspreidingsgebied van de EWR dat doen. Het grote voordeel is dat de exploitatie van het net rendabeler wordt en dat nieuwe technische ontwik kelingen, zoals glasvezelkabel, gemakkelijker kunnen worden toegepast. Voor de abonnees is er nog een aantal bijkomende voordelen: de KMR rekent geen kosten bij verhuizing binnen de gemeente, geen entreekosten voor nieuwe abonnees en geen voorrijkosten bij terecht gemel de storingen. Voor een nieuwe aansluiting wordt hetzelfde ge rekend als voor een standaard elektriciteitsaansluiting. Verder is er het voordeel van een combinatie van de diverse nutsvoorzieningen. Nieuwe be woners kunnen met één aan vraagformulier vrijwel alles re gelen met één contactpersoon. De nota voor gas, water en elek triciteit wordt aangevuld met een post voor kabeltelevisie. De storingsdienst van de EWR is 24 uur per dag beschikbaar en kan goedkoper werken omdat tech nici meer problemen kunnen oplossen. Verder hoeft de straat minder vaak open omdat alle leidingen in één keer kunnen worden gelegd. De KMR garandeert dat de gemeenten toezicht kunnen blijven houden op abonne mentsprijzen en de selectie van door te geven programma's. Gemeentelijk toezicht wordt zelfs noodzakelijk gevonden om te verzekeren dat binnen de programmapakketten voldoen de aandacht blijft voor wensen van anderen dan de meerder heid van de abonnees. Voor de zogenaamde regio nale basisprijs levert de KMR een basispakket van 30 TV-ka- nalen en 64 radiokanalen. Als de glasvezelkabel wordt aange bracht, ontstaan er uitgebreide mogelijkheden voor de abon nees. De abonnee kan kiezen uit vele programma's als aan bieding op het basispakket. Voor elk programma wordt de commercieel bepaalde markt prijs betaald. Aftekening van de keuze heeft plaats via nieuwe geavanceerde systemen, waar door prijzen specifiek aan de in dividuele abonnee in rekening kunnen worden gebracht. Zo onstaat er een op maat gesne den programma-aanbod voor de abonnees. Verder biedt het glasvezelnet allerlei mogelijkheden op het gebied van datacommunicatie. Dit als alternatief voor de netten van de PTT. Zo is een vorm van videotekst mogelijk, die de con sument de mogelijkheid geeft zelf informatie met het kabelnet uit te wisselen, zoals dat bij voorbeeld bij teleshopping ge beurt. Voorts is bijvoorbeeld be- jaardenalamering mogelijk. Eventuele voordelen van nieu we diensten komen direct ten goede aan de abonnee. Naast het EWR zijn ook Casema en de NKM nog in de markt om het kabelnet over te nemen. Hun offertes zijn echter nog niet vrij gegeven. De gemeente Leiden verwacht 40 miljoen gulden te verdienen met het uitbesteden van het kabelnet. De Leidse D66-fractie wil opheldering over het toepassen van wachtgeld-regelingen voor ambtenaren die voortij dig vertrekken bij de gemeente. De actie van D66 volgt op een artikel in het gemeentelijk personeelsblad waarin wordt gesteld dat er grote verschillen zijn in regelingen voor ontslagen Leidse ambtenaren. leiden»op wachtgeld gezet, maar voor hem werd de functie van stads- In het inmiddels beruchte ver- ingenieur gecreëerd, haal speelt ambtenaar Ir. L. Ba- rendregt een hoofdrol. Voor het voormalig hoofd van de afde ling civiele werken was er na de laatste gemeentelijke reorgani satie geen plaats. Hij werd niet Deze nieuwe baan levert hem een inkomen op van 150.000 gulden bruto per jaar. „Het col lege betaalt mij wel, maar krijgt er in wezen niets voor terug", Verdriet over barbecueverbod op het Noordwijkse strand noordwuk paul de vlieger Barbecuen op het Noordwijk se strand moet niet worden verboden. Dat vindt het CDA in de badplaats. „Zo'n verbod van u verdriet mij. En eerlijk gezegd, zeg ik dit een beetje uit sentimentele overwegin gen". aldus fractievoorzitter R. Dessing gisteravond tot wethouder P.J. Bamhoom, tij dens een vergadering van de commissie toerisme en eco nomische zaken. Volgens Dessing is het bar becueverbod dat Bamhoom heeft ingesteld te vergelijken met het verbod op windsur fen dat in een grijs verleden in Noordwijk van kracht was. „Toen die surfplank in op mars was, wist eigenlijk nie mand wat men er mee aan moest. Tja, en toen werd het surfen maar verboden. Dat is immers de makkelijkste op lossing voor een gemeente. Gewoon verbieden, dan ben je overal vanaf." Barnhoorn pareerde Des- sings woorden door er op te wijzen dat het barbecuever bod een uitdrukkelijke wens was van de strandpaviljoen houders. Die hadden in de af gelopen jaren namelijk meer dan eens schade aan hun ma terialen gehad door uit de hand gelopen barbecuefeest jes. „Da's geen argument", rea geerde Dessing. „Het strand is er voor iedereen en niet al leen voor de strandtenteige naren. Wat ons betreft gaat het verbod van tafel. Er was namelijk helfemaal geen be heersprobleem, omdat elke barbecue-activiteit vooraf bij het gemeentehuis moest wor den gemeld", aldus de chris ten-democraat, die voor zijn opstelling bijval kreeg van Groen Links. aldus Barendregt in het artikel. Volgens de schrijver van het verhaal - de Leidse ambtenaar Reinout van Gulick - past de ge meente speciale regelingen toe om de ontslagen ambtenaren tevreden te stellen en een rechtszaak voor de ambtena renrechter te vermijden. Vol gens Van Gulick is sinds 1980 dertig maal afgeweken van be staande regelingen. Soms was een reorganisatie aanleiding om ambtenaren buitenspel te zet ten, in andere gevallen bestond er een conflict tussen ambte naar en wethouder. „Hoewel het vaak om flinke afleoopsom- men gaat, worden deze hoogst zelden besproken in raadscom- aldus Van Gulick. Wethouder Van Bochove (personeelszaken) weigerde in het artikel commentaar te ge ven op individuele gevallen. D66 wil van de wethouder op heldering over zijn beleid. De fractie vraagt zich bovendien af of het toepassen van sociale re gelingen de steun heeft van het gehele college of dat Van Bochove uit eigen initiatief han delt. Koren (CAD) weer aan de slag persbureau cerberus De coördinator van het Leidse consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD), J. Koren (50), kan vandaag weer aan het werk na vier maanden op non-actief te hebben gestaan. Dat heeft de Haagse rechter, mr. J. Bodewes, gisteren besloten naar aanlei ding van het kort-geding dat Leidenaar Koren tegen zijn Haagse werkgever, de stichting Centrum Verslaafdenzorg Zee straat (CVZ), aanspande. Koren werd eind vorig jaar op non-actief gesteld nadat hij zich had verzet tegen een in samen werking met de Leidse GGD op gezet voorlichtingsproject over drugs voor leraren aan middel bare scholen. Bij dat project ging een stikkie rond waaraan de leerkrachten mochten rui ken. Koren vindt een dergelijke methode in strijd met de wet. Omdat dit idee maar ook ande re ideeën van Koren weer in strijd zijn met het beleid van het CVZ, stelde de stichting Koren, op non-actief. Koren spande naar aanleiding van die beslissing een kort-ge- ding aan tegen zijn werkgever, maar dat werd door de rechter afgeblazen omdat vijf dagen daarna door de kantonrechter zou worden beslist over een ge dwongen beëindiging van het dienstverband van Koren. De kantonrechter stelde Koren in het gelijk. Hij noemde de ont slagaanvraag door het CVZ 'vol strekt ongegrond' en daarmee leek de kous voor Koren af. Maar nog voordat Koren vori ge week maandag op zijn werk kon verschijnen, kreeg hij te ho ren dat hij opnieuw op non-ac tief werd gesteld in. afwachting van een nieuwe ontslagaan vraag bij de kantonrechter. De ze gang van zaken werd door de kort-gedingrechter G. Bodewes afgekeurd, zo bleek gisteren. Zijn werkgever eist vandaag bij de kantonrechter opnieuw het ontslag van de gewraakte coördinator. Het Prins Hendrikkanaal doorsnijdt momenteel nog het hart van Katwijk. Er bestaan plannen om het kanaal te dempen. foto frans rombouts Optie om hart van Katwijk verder op te knappen katwuk peter van der hulst Het Prins Hendrikkanaal in Kat wijk wordt mogelijk gedempt. Het is een van de serieuze op ties die de gemeente onder zoekt om de omgeving van de Prins Hendrikkade op te knap pen. Of het plan financieel haal baar is, zal binnenkort blijken. Deze maand nog wordt in een besloten commissievergadering gesproken over de toekomst van het gebied. In het kader van Katwijk 2000 de stedebouwkundige en economische toekomstvisie van de gemeente heeft de kust plaats de nodige wensen op het verlanglijstje staan. Het is ech ter onmogelijk om alle wensen te realiseren. „We zullen afwe gingen moeten maken. Dat is ook de reden waarom we on derzoeken wat de diverse opties voor het Prins Hendrikkanaal kosten. We willen financieel zichtbaar maken wat het kost om het water open te houden en de kades op te knappen, en wat het kost als je besluit om het kanaal dicht te schuiven. Als dat bekend is, kunnen we afwe gingen maken", aldus wethou der ruimtelijke ordening W. van der Plas. Het dempen van het Prins Hendrikkanaal is een nieuwe variant in de al eerder geopper de plannen voor het gebied. Zo wordt in het plan Katwijk 2000 gesproken over terraswoningen langs de Haven. Aan de Prins i Hendrikkade zouden groot schalige winkelbedrijven met daarboven woningen moeten j verrijzen. Op de kop van het I Prins Hendrikkanaal dient vol- j gens Katwijk 2000 een parkeer- terrein te komen dat plaats biedt aan 400 voertuigen. Het terrein is vooral van belang voor de bezoekers van het Katwijkse centrum. In tegenstelling tot wat algemeen in Leiden wordt verondersteld, kan de Blauwpoortsbrug nog steeds niet open. Aan de buitenkant lijkt alles af. Maar aan de motoriek werd tot voor kort nog gesleuteld. Pas eind deze maand kan de brug weer 'op en neer'. De Leidse g| schipper Hans Zierfuss had een mooi plan. Zijn H igfe, historische tjalk UMW (1908) zou UJ vandaag, als tweede schip sinds de jaren zestig, onder de open brugdelen van de Blauwpoortsbrug doorvaren. In de passantenhaven aan de kant van de Turfmarkt zou hij vervolgens enkele dagen aanmeren om proviand te laden voor een chartertocht. Maandag zou hij, met een groep tijdelijke bemanningsleden aan boord, de brug weer laten openen en aan de tocht richting Terschelling beginnen. Op en neer „Het zou mij allemaal goed uit komen. Een aantal van de men sen die met de chartertocht meevaren, komt met de trein. En die zouden 'dus gemakkelijk dichtbij het station kunnen op stappen. Verder zou ik in de binnenstad eten en drinken kunnen kopen en inladen. Toe stemming om aan te leggen bij de Turfmarkt had ik al. Ik moest alleen nog met de havenmees ters afspreken wanneer het 't beste uitkwam dat de brug openging", aldus Zierfuss. Maar wie schetst zijn verbazing toen de schipper van de haven meesters te horen kreeg dat de brug helemaal nog niet open mag. „En als het al zou mogen, dan zouden ze nog niet eens weten hoe. Daar hadden ze de instructies nog niet voor gehad, zeiden ze", aldus Zierfuss die nu ergens buiten de stad pro viand moet inslaan en de passa giers per taxi van het station moet laten ophalen. Nog even ter herinnering: de brug werd vorig jaar november officieel geopend na een reno vatie van een jaar. Kosten: drie miljoen gulden, inclusief de nieuwe plankiers bij de Bees tenmarkt. Maar vanwege het 'toeristisch belang' werd het leeuwedeel van dit bedrag door het ministerie van economische zaken beschikbaar gesteld. Een leuk voordeeltje. Alle betrokken partijen keken met gepaste trots toe hoe de brug op 19 novem ber 1992 onder grote belang stelling weer feestelijk geopend werd met het doorlaten van een speciaal voor de gelegenheid gehuurde sleepboot. Op en neer 2 Naar nu blijkt was dat voorlopig een incidentele gebeurtenis. Al leen het auto-, fiets- en voet gangersverkeer kon de afgelo pen vier maanden weer onge hinderd over het brug. Haven meester A. van Paridon legt uit waarom de brug sindsdien dicht is gebleven en waarom het verzoek van Zierfuss niet is ingewilligd: „Wij mogen de brug pas gebruiken als die helemaal is opgeleverd. Tot die tijd ligt de verantwoordelijkheid nog bij de aannemer. En die oplevering is pas enkele dagen geleden ge weest. De brug was wel in no vember klaar maar er moest aan het bovenwerk nog wat ge- leiden/den haag persbureau cerberus De gemeente Leiden vindt het getuigen een goed beleid geld te vragen voor het onttrekken van een goedkope en aantrekkelijke woning aan de huizenmarkt. Ook als die woning als een huis artsenpraktijk wordt gebruikt. Dat zei een woordvoerder van de gemeente Leiden gisteren bij de Raad van State tijdens de be handeling van het beroep van de gemeente tegen de beslissing van de provincie Zuid-Holland dat de huisarts E.K. Fogelberg geen geld hoeft te betalen voor het gebruik van haar woning als praktijk. Fogelberg had daarbij toegezegd dat haar woning na beëindiging van de praktijk weer als woonhuis wordt ge bruikt. Voorheen had Fogelberg slechts een deel van de woning in gébruik als praktijk, maar sinds enige tijd wordt het hele pand samen met een collega als praktijk benut. De gemeente Leiden vroeg daarop een bedrag van 27 duizend gulden. Fogel berg vindt dat Leiden een te genstrijdig beleid voert door geld te vragen voor het gebruik AGENDA WOENSDAG 10 MAART I nformatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Vergadering van de commissie voor emancipatiezaken. Gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. van haar woning aan De Sitter- laan als huisartsenpraktijk. „De gemeente kiest er kennelijk voor nu een bedrag geld binnen te krijgen en daarmee de wo ning voorgoed aan het woning bestand te onttrekken. Op die manier kan zich straks ook een snackbar in het pand vestigen". Volgens de provincie Zuid- Holland dient een huisartsen praktijk een specifiek belang, de volksgezondheid, en hoeft Fogelberg daarom geen geld te betalen voor het gebruik van haar woning. Maar de afdeling rechtspraak van de Raad van State vond het wel merkwaardig dat Fogelberg moet beloven het pand weer als woning op te le veren. Want als de praktijk be langrijk is in de buurt, dan moet die daar ook langere tijd kun nen blijven, los van de belangen van een enkele huisart. Voorlopig moet de gemeente eerst uitzoeken wat nu de echte bestemming is van het pand: wonen of winkelpand. Volgens Fogelberg is dat laatste het ge val, en dan had de gemeente nooit geld mogen vragen. De af deling rechtspraak van de Raad van State hoopt in april uit spraak te doen. de situatie nog 'geestiger' door dezelfde fout te maken als som mige sekshuisbezoekers. In het blad stond te lezen dat het bor- deeltje op nummer 79 is gesitu eerd en het huis van de wethou der op 97. Dat zal de nachtrust van de De la Mar zeker ten goe de zijn gekomen. Eén voordeel heeft dit wel. De wethouder kan ook zonder lezersonderzoek precies nagaan hoe goed het huis-aan-huisblad, waarin ook de gemeentelijke advertentie staat, door bezoekers van seks clubs wordt gelezen. (LL) Frank Buurman en Loman Leefmans tel:071-161418 beuren." Maar ook al is de brug pas op geleverd, schipper Zierfuss had er vandaag toch wel onderdoor kunnen varen? „Nee, want de officiële overdracht van de op drachtgever, de afdeling civiele werken van de gemeente, naar de havendienst moet nog plaatshebben. Pas daarna kun nen wij de brug opendraaien. Waarschijnlijk gaat dat volgen de week gebeuren", aldus Van Paridon. De reactie van Zierfuss: „Ach, ik had graag de primeur gehad. Ik zal het over driekwart jaar nog wel eens proberen. Maar waar schijnlijk zal een dikke Duitser met een dito motorboot ko mend voorjaar de eerste zijn. 't Is jammer." Op en neer 3 Het veelbesproken bordeeltje aan de Maredijk waar de om wonenden zo tegen ageren, is nu ook landelijk nieuws gewor den. In het Reformatorisch Dagblad wordt het wijkje alvolgt omschreven: 'De avond is koud en het is rustig in de smalle straat. Hier en daar klinkt mu ziek. maar verder heerst de stilte. Een ijskoude wind waait langs de huisjes die gemoedelijk steun zoeken bij elkaar. Zo voor het buurt'. En het spreekt volgens dit dagblad voor zich dat de be woners dat zo willen houden. Maar ons plaatselijke, sterk aan de gemeente verbonden Leids Nieuwsblad, gooit liever olie op het vuur. Het advertentieblad vond het een leuke bijkomstig heid dat het bordeel aan de Ma redijk nummer 97 geregeld wordt verward met het huis op nummer 79 waar de Leidse wet houder De la Mar woont. Dit 'grapje' mocht niet onvermeld blijven en werd dan ook in een in het oogspringend kadertje afgedrukt. Het huis-aan-huisblad maakte De Blauwpoortsbrug is nog maar één keer open geweest, bij de officiële opening door wethouder Van Rij.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16