Scholenfusie in Leiderdorp Regio Willem-Alexander blijft voorlopig zelfstandig 'Een typisch geval van bedrijfsblindheid' Nieuwe brug bezorgt roeiers Asopos stijve nek Buitenbad Does dicht WOENSDAG 10 MAART 1993 De HobbitVogelweid en Koningin Julianaschool gaan samen LEIDERDORP ROY KLOPPER De Leiderdorpse basisscholen De Hobbit en Vogelweid gaan met ingang van komend schooljaar samen. Een jaar later komt daar ook nog eens de Koningin Julianaschool bij. De drie openbare scholen blijven in hun eigen ge bouwen, de werkgelegenheid van de onderwijzers is voor jaren gegarandeerd. Daarbij komt dat de Jena- school De Hobbit aan de Kler kenhof kampt met een tekort aan lokalen. „We hebben er twaalf nodig, maar hebben er slechts negen", aldus directeur H. van Dijk. De school met ruim 300 leerlingen, 'leent' nu al lo kalen bij het vlakbij gelegen Vo gelweid. Daar krijgen de hogere klassen les. Dat is in strijd met de op indi viduele begeleiding gerichte Je- na-formule, waarbij juist veel waarde wordt gehecht aan de contacten tussen jongere en ou- De fusie is vooral ingegeven door de dreigende sluiting van De Vogelweid aan het Heel- Ijespad en van de Koningin Julianaschool aan de Kom van Aaiweg in het Oude Dorp. Beide zouden wegens leerlingentekort de deuren moeten sluiten als in 1996 de strengere eisen van het ministerie van onderwijs van kracht worden. De verscherping betekent voor Leiderdorp dat scholen met minder dan 169 leerlingen moeten stoppen. dere leerlingen. Daarom staat ook De Hobbit welwillend te genover een fusie, hoewel ze op basis van haar leerlingental niet hoeft te vrezen voor sluiting. En zo gaan Vogelweid en Hobbit met ingang van septem ber verder onder een gezamen lijke naam. Hoe die gaat luiden is nog onduidelijk. Daarover be slist een van de werkgroepen zich die de komende tijd bezig houden met de fusie-voorberei- dingen. Vast staat wel dat de leerlin gen in de toekomst netjes over de twee schoolgebouwen wor den verdeeld, negen lokalen aan de Klerkenhof en negen aan het Heelblaadjespad. Daarvoor is het nodig dat de scholen het zelfde onderwijs-systeem han teren. Momenteel is De Hobbit een Jena-plan-school en biedt De Vogelweid regulier basison derwijs. Besloten is om ook de laatste schoof te 'bekeren' het jena-onderwijs. vDit gebeurt geleidelijk, zodal de leerlingen van de hogere klassen op de Vogelweid plotseling met een totaal andere benadering worden geconfron teerd. Uit gesprekken met ders is volgens de schoolleiding van de Vogelweid niets geble ken van weerstand tegen het Je na-systeem. „Ze vinden het be langrijker dat hun kinderen dichtbij huis naar school kun nen", aldus onderwijs-wethou der C. Huigen. De leerkrachter van de Vogelweid krijgen de ko mende maanden cursussen orr snel thuis te raken in het Jena onderwijs. De Koningin Julianaschool treedt pas aan het begin van het schooljaar '94-'95 toe tot de scholencombinatie. Het college van B en W had liever gezien dat dit onmiddellijk was ge beurd, maar de inspraakorga nen van De Vogelweid en Hob bit willen eerst de eigen fusie goed regelen. Wel is de intentie uitgesproken tot samenwerking, zodat zeker is dat de Julianan- school niet tussen wal en schip valt. Overigens blijft de basisis- school in het Oude Dorp ook na de fusie een gewone basis school, zij neemt niet het Jena- systeem over. De directies van de drie scho len zeggen blij te zijn met de fu sie. Het voortbestaan van de scholen is volgens hen gegaran deerd en ook de werkgelegen heid is veilig gesteld. Bij de fusies tussen de ver schillende openbare basis scholen speelt de Prins Wil lem Alexanderschool aan de Leeuwerikstraat geen rol. De school telt op het moment een kleine 200 leerlingen, zo dat het voortbestaan niet wordt bedreigd. Toch ver wacht wethouder C. Huigen (onderwijs) dat ook deze school in de toekomst samen gaat met een andere school. Directeur E. Snell denkt niet dat het zo'n vaart zal lo pen, vooral omdat de nood zaak ontbreekt. „De progno ses zijn goed, over een paar jaar zitten we op ongeveer 220 leerlingen." Verder wijst hij er op dat de Prins Willem Alexander een kleine drie jaar geleden al is gefuseerd met De Spring- schans. „Organisatorisch hebben we de boel net op or de. Een nieuwe fusie zou weer onrust brengen." Toch heeft de directie van de openbare school wel eens gedacht aan een samengaan met de rooms-katholieke ba sisschool Meijehof aan de Vronkenlaan. Maar die plan nen zijn afgeblazen nadat de ze school onlangs had be kendgemaakt te fuseren met het eveneens katholieke En- gelendael aan de Ericalaan. Tafeltje Dek Je Zoeterwoude laat eters kiezen ZOETERWOUDE GERRY REDEL Ouderen in Zoeterwoude die gebruik maken van de diensten van Tafeltje Dekje kunnen sinds februari een keuze maken uit twee maaltijden. Ze kunnen, bij wijze van proef, kiezen uit twee soorten groente. De mensen krijgen een lijst met menu's voor een maand en kunnen daarop hun voorkeur aangeven. Dit moet een maand van tevo ren omdat de kok dan zijn pro gramma daarop af kan stem men. Volgens peilingen onder de deelnemers is de proef goed aangeslagen. De maaltijden worden bereid de keuken van Swetterhage. Om een goed systeem voor keu maaltijden te krijgen moet Dr de kok een speciaal com puter-programma worden sa mengesteld. De kosten hiervoor bedragen 3000 gulden waarvan de stichting de helft kan beta len. Voor de resterende 1500 gulden krijgt de stichting een aanvullende subsidie van de ge meente. De gemeente wil ook in 1994 :n aanvullende subsidie geven als de stichting het geld zelf niet kan opbrengen. Deze toezeg ging is gisteravond gedaan in de vergadering van de raadscom- lissie welzijn. Stichting Tafeltje Dek Je be gon in Zoeterwoude in 1981 met het rondbrengen van maal tijden bij ouderen, zieken errge- handicapten die niet, of tijdelijk niet zelf in staat zijn te koken. Deelname aan Tafeltje Dek Je kost 6,50 gulden per keer. Het eten wordt dagelijks door vrij willigers tussen 12.00 en 12.30 rr bij de mensen gebracht. De maaltijden worden in heel Zoeterwoude rondgebracht. Vanuit Swetterhage rijden dage lijks vier of vijf auto's richting Hoge Rijndijk, Weipoort, Dorp en Huize Emmaus. Vijf dagen in de week wordt het eten ge bracht, op zaterdag en "zondag kunnen de maaltijden worden JE BENT GOED BIJ DE TIJD MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. /OU£ GOED VOOR VlTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-254145 Warmond verwerpt bezwaren tegen bouw van Endepoel III WARMOND LIESBETH BUITINK Bijna alle bezwaren tegen de aanleg van de Warmondse nieuwbouwwijk Endepoel III zijn ongegrond verklaard. Ne gentien omwonenden en ver schillende instellingen en be drijven dienden een protest in tegen de bouw van een sporthal en 89 woningen in het gebied. Het college verklaarde slechts twee bezwaren, tegen de aan tasting van een monumentale boom en een bestaande tuin, Endepoel III komt ingeklemd te liggen tussen het tuincen trum aan de Herenweg, de Wei den, de Oude Dam en de rooms-katholieke basisschool, kerk en begraafplaats. Het plan telt vijftien appartementen, drie vrijstaande, 23 gedeeltelijk vrij staande en 48 rijtjeswoningen. De sporthal wordt in de noord westhoek gedacht, vlakbij de Oude Dam. De bezwaarmakers hebben vooral veel twijfels over de sporthal. Die neemt het uitzicht weg op het omliggende groen en bezoekers verstoren de rust op de begraafplaats, vrezen zij. Bovendien zou het pand door de gesloten muren ronduit lelijk wofden. Een van de bezwaarmakers is de schrijver Maarten 't Hart, die vlakbij Endepoel III woont. Vol gens hem kan beter een een voudiger sporthal aan de ingang van de wijk worden gebouwd. Sportverenigingen zouden dan verder gebruik kunnen maken van het sportcomplex Dekker. De sporthal moet in het cen trum van het dorp komen, ver dedigt het college. De hal wordt volgens B en W niet lelijk, maar past juist binnen het karakter van Warmond. „De school met sportveld en de sporthal vor men een aantrekkelijk ruimte lijk samenspel op de grens van een nieuwe woonbuurt." Geluidshinder verwacht het college niet. „Voor verstoring van de rust op de begraafplaats hoeft dus niet te worden ge vreesd." Ook passerende kerk gangers hebben geen last van de sporthal en de bezoekers, zeggen burgemeester en wet houders. De omwonenden zijn ook bang dat het appartementen complex te hoog wordt. Volgens het college worden de flats ech ter niet hoger dan de woningen aan het ernaast gelegen Leer- pad. Parkeeroverlast van de flat bewoners hoeven de omwonen den ook niet te vrezen, stellen B en W. De appartementen krij gen een eigen parkeerplaats en de beukenhaag langs het Leer- pad zal de straat afscheiden van de nieuwbouwwijk. B en W beloven wel dat er niets gebeurt met de tuin van PvdA-statenlid C. van der Zalm die eerder de angst uitsprak dat het college alle bezwaren van tafel zou vegen. Ook een be woonster van de Herenweg is in het gelijk gesteld. Zij vreest dat de geplande parkeerplaats een monumentale boom zal be schadigen. B en W verleggen nu de grens van het plan, zodat de boom onaangetast blijft. De Warmondse gemeente raad moet zich nog uitspreken over de bezwaren tegen Ende poel III. Dat gebeurt op dinsdag 12 maart tijdens de ruimtelijke ordening. Ooit waren de boompjes klein. De automobilisten konden de borden 'Einde bebouwde kom' en 'Einde 50 kilome ter' nog goed zien. Nu rijden de meeste auto mobilisten die over de Papelaan van Voor schoten naar Wassenaar gaan sowieso tach tig kilometer per uur, maar het is toch prettig om te weten wanneer het ook mag. Een woordvoerder van de gemeente Voor schoten noemt de onzichtbare plaatsing van het verkeersbord een 'typisch geval van be drijfsblindheid': „Dat bord staat er al, nou, sinds de jaren '60 denk ik. Het is ons nooit opgevallen. Maar wij hadden er ook niks mee te maken, plaatsing van het bord viel onder de verantwoordelijkheid van de provincie. Zij bepaalden tot op de millimeter nauwkeurig waar de gemeentegrens loopt en waar dat soort borden moest staan. Maar sinds 1 janu ari van dit jaar heeft de provincie de weg aan ons overgedragen, dus we sturen er binnen kort wel een paar mannnetjes langs. Dan ver schuiven we het wat naar links of naar rechts." Overigens heeft het bord zijn langste tijd gehad: in oktober is de tunnelbak onder de spoorweg klaar en wordt het weggedeelte gereconstrueerd. „De bomen blijven wel staan", aldus de woordvoerder. FOTO HIELCO KUIPERS Gereedschap weg VOORSCHOTEN De Leidse studenten-n niging Asopos-De Vliet komt ernstig in de problemen, nu de gemeente Leiderdorp heeft be sloten een nieuwe brug te bou wen over de Dwarswatering. Deze brug is nodig om de nieu we woonwijk Buitenhof te ver binden met de provinciale weg. De brug komt echter precies over het vaarwater waar de le den van Asopos-De Vliet trai nen voor hun roeiwedstrijden. De roeiers, die achterstevoren in de boot zitten, moeten steeds omkijken om te voorkomen dat ze tegen pijlers van de brug va ren. Ook de coach, die tijdens wedstrijden op het fietspad met zijn ploeg meefietst, krijgt pro blemen met de oeververbin ding. Het uitzicht wordt erdoor belemmerd. Herlinde Vos, voorzitter van de vereniging, heeft in samen werking met de Koninklijke Ne derlandse Roeibond een be zwaarschrift ingediend bij de gemeente, maar dit mocht niet baten. Volgens de gemeente is het niet mogelijk een andere, hoge re brug te bouwen, zodat het 'coachpad' onder de brug door loopt. Volgens de gemeente is dit te duur en bovendien 'een zeer grote onverantwoorde be lasting op de omgeving'. Vol gens Vos is het roeigebied nu voor de helft in waarde vermin derd. De boten moeten veel meer manoeuvreren en zullen veel meer beschadigingen oplo pen. Over een maand begint de bouw van de brug, die ongeveer een half jaar in beslag zal ne- Uit een container van een Leids bouwbedrijf is in de nacht van maandag op dinsdag voor enke le duizenden guldens aan ge reedschap gestolen. De contai ner stond op een bouwterrein naast het Vlietland-college in Voorschoten en werd openge broken. Autokrakers in Voorschoten VOORSCHOTEN Op drie plaatsen in Voorscho ten is in de nacht van maandag op dinsdag een personenauto opengebroken, De voertuigen stonden geparkeerd aan de Veurseweg en aan de J.F. Ken- nedylaan. Uit de auto's werden een koffer, een autoradio en een diplomatenkoffer met papieren gestolen. LEIDERDORP Een rijverbod voor acht uur en een proces verbaal voor het rijden onder invloed kreeg gisteravond een 26-jarige leidenaar. Tevens moest hij zijn rijbewijs inleve ren. De man reed op de kruising Persant Snoepweg/Acasialaan tegen een personenauto, be- stuurd door een 24-jarige Lei derdorper. 417, PLV -CHEF JANET VfN DIJK. 071-161443 LEIDERDORP ROY KLOPPER Leiderdorp weet waaraan het toe is. Het buitenbad van zwembad De Does gaat dicht, de bibliotheek kan fluiten naar de lang gekoesterde uitbreiding, er wordt onderzocht hoe de kosten van de muziekschool omlaag kunnen, de markt blijft voorlopig in het Oude Dorp en waarschijnlijk kunnen alle leer lingen blijven schoolzwemmen. De Leiderdorpse raad heeft zich gisteren voor het eerst uit-« gesproken over wat 'de kernta kendiscussie' wordt genoemd Uitgangspunt in deze discussie is dat Leiderdorp een zoge noemde regie-gemeente wordt. Dit betekent zoveel dat de plaatselijke overheid alleen nog maar die taken zelf uitvoert die ze per se in eigen hand wil hou den. Er moeten dus keuzes worden gemaakt. Het debat hierover kwam gisteravond maar niet uit de verf en volgens de meeste raadsfracties is dat de schuld van het college. Dat voert geen kemtakendiscussie, maar is simpelweg bezig met een bezui nigingsronde, zo luidde de opi nie van onder meer de PvdA. Maar ook collegepartijen CDA en D66 lieten dergelijke gelui den horen. Het CDA sprak bij monde van fractievoorzitter A. Roest zelfs van een 'onaanvaardbare lage finaciële opbrengst'. Dc chris ten-democraat doelde hiermee op de kleine drie ton die de plannen in 1994 opbrengen. „Hoe krijgt u volgend jaar in vredesnaam een sluitende be groting?" Zijn fractiegenoot T. Meijer liet zich ontvallen dat het college 'geen principiële keuzes durft te maken'. Bibliotheek Ook D66 had moeite met de wijze waarop B en W met de kerntaken omgaan. „We praten nu feitelijk over een nieuw col legeprogramma. Een goede kerntakendiscussie gaat over het afstappen van oude ge meentelijke gewoonten Dat doen we hier dus niet", aldus l Grootaarts. De WD was milder. „Wij kunnen ons wel vinden in de meeste keuzes, al blijft het jammer dat we deze discussie niet hebben gevoerd toen de gemeente nog wel geld had Dan had die bezuinigingsdruk niet op de achtergrond ge speeld", meende P. Muller. Meer duidelijkheid ontstond over de specifieke bezuinigin gen die het college naar aanlei ding van de kerntaken-nota wil uitvoeren. Zo werd op voor spraak van V. Molkenboer (PvdA) besloten de uitbreiding van de bibliotheek af te blazen. Dit bespaart de gemeente in elk geval 70 mille per jaar, nog afge zien van het geld dat aankleding van de nieuwbouw (die er in middels wel staat) vergt. Loco burgemeester C. Huigen zegde toe het in de kerntakennota voorgestelde onderzoek naar de uitbreiding niet uit te voeren. Tegen de sluiting van het bui tenbad van De Does bestaat geen weerstand. Het bassin wordt volgend jaar gesloten en dc zonneweide aangepast. Wel blijft het peuterbad gehand haafd. De stemmen staakten (negen tegen negen) bij het col legevoorstel om het school zwemmen te beperken tot leer lingen die nog geen diploma hebben. CDA, PvdA en Groen Links vinden dat alle leerlingen naar De Does moeten blijven gaan, Omdat in dc gelederen van het CDA-raadslid G. Hoger vorst ontbrak, is de verwachting dat het college aan het kortste eind trekt bij een nieuwe stem ming. Hoofdstraat Raadsbreed was steun voor het B en W-voorstel om de bijdrage aan streekmuziekschool Rijnak koord kritisch te bezien en het cultureel centrum De Muzenhol op termijn kostendekkend te maken. Over hoe dat gaat ge beuren, kon het college gister avond nog weinig zeggen Het college kreeg de handen niet op elkaar voor het idee om de markt eventueel uit het Ou de Dorp weg te halen als dit het einde van de verliezen zou he tekenen. De markt blijft op last van de raad in elk geval de k<> mende jaren aan de Hoofd straat. De wedstrijdploeg van Asopos-De Vliet moet binnenkort veel vaker achterom kijken tijdens het FOTO JAN HOLVAST men. De gemeente houdt wel rekening met wedstrijden van de roeiers. Dan wordt de bouw tijdelijk stilgelegd. Vice-voorzitter Inge Belksma vreest zelfs voor de toekomst de vereniging. Het ledental nu 400, maar dat zou wel is terug kunnen lopen. „We zijn op dit Op andere druk." Inbrekers stelen apparatuur uit keet 15.000 gulden aan apparatuur gestolen. Meegenomen werden elektrisch gereedschap, reken machines en een draagbare te lefoon. Het slot van de keet werd door de inbrekers opengr broken met een koevoet Uit een bouwkeet bij het in aan bouw zijnde nieuwe politiebu reau aan dc Elisabethhof in lei derdorp is in dc nacht van maandag op dinsdag voor

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15