Europa wacht op Billy Graham Kerk Samenleving Kerken in Hongkong vrezen 1997 DDR-kerk kon blijven dankzij hulp uit westen Raad van Kerken wil aandacht voor Sudan WOENSDAG 10 MAART 1993 UIT DE KERKBLADEN Arameeër (1) Met zijn "boek 'Een de Arameeër was mijn va der...' heeft de Wassenaarse predikant H. Steenstra zich de toorn van het Reformato risch Dagblad op de hals ge haald. De uitgave bevat on der andere een verslag van reizen naar Israël en een be schouwing over 'geloven'. Recensent Iz. den Dekker noemt de auteur weliswaar een 'goed verteller, die ons de sfeer van het woestijnle ven doet proeven', maar 'he laas moeten we zeggen dat dit slechts weinig graankor rels zijn tegenover een grote hoeveelheid kaf en onkruid'. „De schrijver gebruikt een bijbelvertaling die bepaald niet de onze is. Een vertaling die taaiverruwing zelfs in de hand werkt." Arameeër (2) Al of niet in verband met ge- bruike vertaling, komt Steen stra tot minstens vijf onjuiste feitelijke uitspraken, meent „Uit al 'zijn r blijkt dat Steen stra de Bijbel ziet ais een menselijk boek. Geen won der dat dan steeds geschre ven wordt over 'verhalen' in plaats van geschiedenissen, die het inderdaad zijn. Ma zes' roeping vindt hij zelfs een 'vreemd verhaal' (blz. 80). De eerbied voor de Schrift is hier en elders ver zoek. De gebeurtenissen zouden niet werkelijk plaats gevonden hebben, maar uit andere feiten zijn geconstru eerd door het volksgeloof." Arameeër (3) Steenstra's interpretatie van de Schrift is doortrokken van de evolutieleer, constateert het Reformatorisch Dagblad. „Hij spreekt over aardlagen die een miljoen jaar geleden aan de oppervlakte gekomen zijn. Daarvandaan ook zijn uitspraak op blz. 26: De oud testamentische geboden hebben altijd een praktische en concrete achtergrond, geen ethische. Homoseksua liteit en onanie zijn verspil ling van zaad, en dat is een 'luxe' die je je in een woes- lijnbestaan niet kan veroor loven." Wal is dan nog zon de, vraagt de recensent zich af. De slotconclusie kan dan ook geen andere zijn dan: „Het zal duidelijk zijn. dat wij dit boek beslist niet kun nen aanbevelen. De 25,50 gulden die u ervoor zou moeten neertellen, kunt u beter besteden." Buitenkerkelijk Een personal computer (pc) is een buitenkerkelijk appa raat, zo meldt 'Het Kerkblad voor de ring Alphen der I Ier- vormde kerk'. Dat blijkt vooral bij het gebruik van het spellingsprogramma, dat de gebruikte woorden op hun juistheid controleert en eventueel alternatieven aan biedt. Een woord dat de computer niet kent is bij voorbeeld 'pastorieën'. De alternatieven zijn: a. pesterij en, b. posteren, c. posterijen en d. posthorön. Predikanten worden zo predikaten of pro ducenten. Schuldbelijdenis en genadeverkondiging zijn voor de pc helemaal onbe kend. Er worden hiervoor zelfs geen alternatieven aan gegeven. Dat gebeurt nog wel voor 'preases'. dat veran derd kan worden in precies, precieus, pressies, proces of zelfs prozaïst. Liturgie ten slotte wordt door de pc ver anderd in lethargie. Evangelisatie-campagne Euro '93 per satellliet Alles is gereed om de inmiddels legendarische evangelist Billy Graham uit Amerika, die nog immer met veel verve de bijbelse boodschap verkondigt, met alle egards in Hu- ropa te ontvangen. Mogelijk dat het de laatste keer is dat de 74-jarige Graham op grond van zijn leeftijd op het Eu ropese continent een grote campagne leidt. Op 18 maart gaat het namelijk gebeuren. Dan wordt in Essen het startsein gegeven voor de omvangrijke evangelisatie-ac tie Euro '93. men niet alleen in Groenland naar zijn ongetwijfeld indrin gende boodschap luisteren, maar ook in Kroatië. Albanië en de GOS-landen. Zelfs in enkele Noordafrikaanse landen is men via de satelliet verbonden met de Jaarbeurs in Essen, die elke avond zo'n tienduizend bezoe kers kan herbergen. Euro '93 wordt een evenement dat in een aantal deelnemende landen ook in gevangenissen kan wor den meebeleefd. Mission World, de organisatie van Billy Graham, zendt de ma nifestatie in Essen uit via Eutel- Eerder al hield Graham een soortgelijke campagne in Zuid- Amerika, Afrika en Zuidoost- Azië. Hoewel hij zich vier dagen lang zich in levende lijve in het Duitse Roergebied ophoudt, zijn de toespraken van de Ame rikaanse evangelist in heel Eu ropa te ontvangen. Ook een man als Graham bedient zich van de moderne communica tietechnieken. Per satelliet zul len zijn predikaties worden doorgegeven naar honderden plaatsen in heel Europa. Zo kan sat, die via een schotelantenne ook thuis is te ontvangen, hoe wel Van der Schee, de landelijke coördinator van Euro '93, er op wijst dat Nederland eigenlijk is afgestemd op de'Astra-satelliet. De toespraken van Graham worden ter plekke in een hele boel talen simultaan vertaald. Ook ons land is volop betrok ken bij de evangelisatie-cam pagne. In ongeveer veertig ste den en dorpen zijn zalen, dorpshuizen dan wel culturele centra afgehuurd, waar op een groot beeldscherm het gebeu ren in Essen, met muziek en koorzang, kan worden gevolgd. In Rotterdam bijvoorbeeld zijn drie zalen beschikbaar voor Eu ro '93, terwijl in Utrecht de campagne zich 'afspeelt' op twee locaties. Maar ook Amster dam, Roosendaal, IJmuiden, Heerenveen, Sneek, Doetin- chem, Arnhem, Soest, Heerlen en Hoogeveen, om nog maar enkele plaatsen te noemen, zijn vier dagen met Essen verbon den. zagreb Vier jonge moslim-meisjes uit Bosnië doen hun middag-gebed in de stadsmoskee van Zagreb. Ze zijn erin geslaagd hun huizen in het door Servië bezette deel van oost-Bosnië te verlaten en hebben onder dak gevonden in de Kroatische hoofdstad. foto epa hongkong ips Hongkong is niet alleen bezorgd over de politieke vrijheden die verloren zullen gaan als de Brit se kroonkolonie in 1997 wordt overgedragen aan China. De kerken vrezen dat ook de gods dienstvrijheid zal worden inge perkt. Op 14 maart eindigt een bid- marathon die zeventig dagen heeft geduurd en die is georga niseerd door de protestantse kerken in Hongkong, de angli caanse. de methodistische, de unitaristische en de lutheraan- se. Tijdens deze campagne is aandacht gevraagd voor de dreigende inperking van gods dienstvrijheid na de overdracht aan China. De religieuze leiders wijzen op de reputatie die Beijing heeft als het gaat om het vervolgen van religieuze minderheden. Toch heeft China de laatste ja ren de teugels laten vieren. Ka tholieken mogen nu in het openbaar verwijzen naar de paus als hun religieus leider. De Chinese presbyterianen, doops gezinden en methodisten wer den in staat gesteld hun voor heen verboden kerkgenoot schap in ere te herstellen. De Christelijke *Raad van Hongkong (HKCC) heeft aange drongen op een gesprek met gouverneur Chris Patten over de godsdienstvrijheid na 1997. De onderhandelingen tussen Patten en China over de demo cratisering in Hongkong verlo pen stroef. China heeft Pattens voorstel om volgend jaar verkie zingen te houden krachtig van de hand gewezen. Ook dat is voor de christenen in Hongkong aanleiding om de toekomstige vrijheid van godsdienst ter dis cussie te stellen. Toch opereert de HKCC nog zeer behoedzaam om de Chine se autoriteiten niet te provoce ren. „Het vergaren van interna tionale steun voor ons pleidooi zou China wel eens kunnen be ledigen', zegt Lee Ching-Chee, die aan het hoofd staat van de Unitaristische Kerk van Christus in China. In China zelf groeit de aan hang van de christelijke kerken nu de culturele dogma's lang zaam maar zeker afbrokkelen. De mate van tolerantie verschilt echter van streek-tot streek. De zuidelijke provincie Zhejian is zo liberaal dat het de bijnaam 'Jeruzalem van China' heeft ge kregen. De kerken in China laten zich grofweg in twee categorieën in delen. Er zijn 'patriottische' ker ken die de heerschappij van de communistische leiders accep teren. Deze vorm kent tien mil joen volgelingen, voornamelijk katholieken. De andere vorm is de 'ondergrondse' kerk, die veertig miljoen aanhangers heeft. Het gaat hierbij vooral om protestantse en evangeli sche kerken die de staat als hoogste machtsinstantie weige ren te erke Billy Graham: „Evangeliseren met de modernste techniek.' De Evangelische Kerk in Duits land (EKD) is positief over het effect van de financiële en ma teriële hulp die ze sinds 1957 aan de kerken in de voormalige DDR heeft verstrekt. Die hulp heeft de DDR-kerken in staat gesteld hun werk te blijven doen, zei EKD-bestuurslid Barthold C. Witte bij de presen tatie van een rapport over de hulp aan de kerken in de voor malige DDR. Volgens Witte is alle hulp, die de laatste jaren voor de ophef fing van de DDR in 1990 onge veer 100 miljoen per jaar be droeg, bij de kerken terechtge komen. Driekwart van alle hulp werd door kerken en diaconieën opgebracht, de rest kwam van subsidies van de Westduitse re gering. De hulp was gebaseerd op een overeenkomst die de EKD in 1957 met de DDR-regering sloot. Krachtens deze overeen komst leverde de kerk via de diaconiën en Westduitse firma's die daartoe van haar opdracht hadden gekregen, jaarlijks gfbndstoffen ter waarde van on geveer 40 miljoen mark aan een DDR-instantie. De tegenwaarde werd door de DDR-regering volgens een ver deelsleutel aan de Oostduitse kerken betaald. Witte erkende dat de DDR-regering zich hier bij soms schuldig had gemaakt aan 'misleiding', maar de kerk noch de Westduitse regering kon daar iets tegen ondeme- amersfoort anp De Raad van Kerken in Neder land dringt bij minister Kooij- mans van buitenlandse zaken aan op meer aandacht voor de schending van de mensenrech ten, de oorlog en de hongers nood in Sudan. In een gesprek met W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken, noemde secretaris Kutjok van de Sudanese Raad van Kerken de situatie in zijn land zeer ernstig, zelfs ernstiger dan in Somalië. Genocide en het doden van onschuldige i behoren er tot de dage lijkse praktijk. Alle rechten van de mens worden genegeerd. Kutjok zei bang te zijn dat de internationale gemeenschap te weinig prioriteit geeft aan de el lende in zijn land. De Raad van Kerken dringt er bij de minister op aan om 'mee te werken om van de situatie in Sudan een blijvend punt op de agenda van de Verenigde Naties te maken'. Verschillende Raden van Kerken hebben toegezegd in hun land aan te dringen op politieke initiatieven voor het 'zwaar getroffen volk' van Sudan. BEROEPINGSWERK te Rhoon; te Vriezenveen (toez.): J.W. Goossen te Waddinxveen; te Blitters- wijck-Venray: mevr. W.C.P. Weersma kandidaat te Laag-Soeren, die dit be roep heeft aangenomen. Oenkerkc a D G Wiersmate Wom- mels-Hijdaard. Bedankt: voor Colijnsplaat: drs. R. Luijk te Genderem voor Stolwijk: C.J. van der Plas te Zwijndrecht GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar: Sj Haagsma, I I predi kant te Nes Ammim (Israël). H.W. Mesdaglaan 29, 2102 BC Heemste de, tel: 023-288226. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Pernis: R Tige- voor Vleuten-De Meern i. sen-Breukelen. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Meppel: W. Quak te HET WEER ROB GROENLAND Geleidelijk warmer De ontwikkelingen gaan langzaam maar zeker in de richting van lek ker lenteweer. De kracht van een mooi-weerperiode ligt vaak niet in de intensiteit maar in de duur. Ze ker in het vroege voorjaar moet een periode zoals we nu meemaken met de illusie wekken dat de koude en gure tijden voorgoed voorbij zijn. Juist kenmerkend voor het Hol landse voorjaar zijn de sterke tem peratuurschommelingen, die soms tot een vreemde volgorde van weer typen kan leiden. In 1990 beleef den we een periode in maart met bijna zomerse warmte (20 graden). De natuur kwam tot leven en ook de alledaagse mens liep in het overhemd fluitend op straat. Menig Nederlander kreeg zijn eerste brui ne kleur, en de eigenaren van strandtenten overwogen om alles vroeger op te gaan zetten. De na tuur rekende echter op een geme ne manier af met deze warmte, door het binnen 48 uur te laten sneeuwen bij 0 graden Celsius in een groot deel van Holland. In het voorjaar van 1979 werd een dergelijke warme periode op de zelfde manier afgestraft door de natuur. Een extreme uitspatting van kou zorgde op 2 mei voor uit voerige sneeuwval in het hele wes ten van Nederland bij een lucht temperatuur tegen het vriespunt. Tijdens het zwaartepunt van de sneeuwval kwam het zelfs tot een sneeuwdekje. Nog geen twee we ken later lag Nederland aan het strand te bakken en kon men nau welijks meer geloven dat de maand mei zo begonnen was. Het heldere weer van gisteren moet vandaag, tijdens de versterking van een hogedrukgordel, even plaats maken voor wat meer bewolking. Echter vanaf morgen komt het zwaartepunt van hogedruk over het midden en oosten van Europa te liggen, met een sterke uitloper in onze richting. Atlantische storings- gebieden worden door deze druk- verdelinggedwongen een koers over de Britse Eilanden naar het noordoosten te volgen, waarbij al leen wat randbewolkmg ons land kan bereiken. Zowel in de hogere luchtlagen als aan de grond komt een zuidelijke stroming opgang, die langzaam maar zeker de lente lucht uit Frankrijk ons land doet binnenkomen. De komende dagen kan de lucht temperatuur in de middag tot 12 a 13 graden oplopen, terwijl in het in de nachtelijke uren niet kouder wordt dan 4 graden. HET WEER IN EUROPA enige tijd sneeuw. Maxima m het zuiden ongeveer plus 3 graden en 's nachts lichte tot matige vorst. In het noorden vooral morgen ongeveer 5 graden, 's nachts lichte Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland overwegend be wolkt en nu en dan regen. Verder droog en wolkenvelden, maar vooral vandaag in Engeland ook af en toe zon. Maxima tussen 8 en 11 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Maxima tus sen 7 en 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, maar in het westen ook wolken velden. Droog. Middagtemperaturen van 9 graden in het noorden tot 13 in het Portugal en Madeira: Portugal: vandaag toenemende bewol king, langs de westkust plaatselijk ge volgd door wat regen. Aan de Algarve pe rioden met zon en droog. Morgen in het noorden nu en dan zon en droog, aan de Algarve en de westkust ten zuiden van Lissabon plaatselijk wat regen. Middag- temperaturen aan-zee ongeveer 16 gra- toezi ma circa 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de oostelijke Costa's wol kenvelden en af en toe regen of een bui. Morgen later op de dag ook aan de zui delijke Costa's kans op een bui Verder vooral in het noorden af en toe zon en droog. Maxima overal tussen 15 en 19 graden. Canarische Eilanden: Wolken velden, vooral morgen aan de zuidstran- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. D0N0ER0AG 11 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.02 zon onder 18.33 Maan op 23.25 Maan onder07.51 Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.59 en 17.18 Laagwater 2.50enl3.11 Weerrapporten 10 m Barcelona Berlin Budapest k perio droog Maxima ongeveer 21 graden, vooral morgen aan de zuidstranden en kelegraden hoger Marokko en Tunesië: Marokko: Toenemende bewolking en morgen hier en daar regen of een bui. Middagtemperatuur tussen 18 en 21 graden, morgen iets lager. Tunesie Wol- enkele regen- of onweersbui. Maxima ca. 16. morgen ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en vrij zonnig. Maximumtempera turen tussen 12 en 15 graden, aan de voet van de westelijke Pyreneeën bij föhn plaatselijk tot 20 graden HEINZ jc/jk paai? pesbeie we zeupp/ete A JjÉ

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14