VN-troepen wachten op akkoord Angolese regering ontkent val Huambo Sekteleider dreigt politie met geweld te verdrijven Buitenland Bukarest ondergesneeuwd Palestijnen bewaakt Major lijdt eerste nederlaag Denemarken Europees koploper met meeste vrouwen in parlement Onderzoek 'troostmeisjes' zonder resultaat 'Dwangarbeid vermomd, maar even schokkend' 'Rwanda schendt op grote schaal mensenrechten' DINSDAG 9 MAART 1993 Eerste ontmoeting Clinton-Mitterrand Washington Internationale economische kwesties en de toe stand in Bosnië en in Rusland staan op de agenda van de ont moeting die vandaag in Washington plaatsvindt in tussen de presidenten van de Verenigde Staten en Frankrijk, Bill Clinton en Francois Mitterrand. Praag scherpt grenscontrole aan praag De Tsjechische republiek wil nog dit jaar de bewaking van de grens met buurland Slowakije aanscherpen. Door deze maatregel zou de golf van vluchtelingen in Tsjechië kunnen worden ingedamd. Voor Slowaken en Tsjechen, die in een cirkel van 20 kilometer met de gemeenschappelijke grens wonen, be staan aangepaste maatregelen in het Kader van het zogenoemde kleine grensverkeer. Paus opnieuw naar België brussel. Paus Johannes Paulus ii bezoekt in 1994 voor de twee de maal België. Hij is op 15 mei aanwezig bij de zaligverklaring van pater Damiaan, geboren Joseph Deveuster. De paus bezocht in 1985 België in aansluiting op zijn bezoek aan Nederland. Pa ter Damiaan, in 1840 geboren, ging in 1864 als zendeling naar Hawaï waar hij onder de melaatsen werkte. In 1889 overleed hij zelf aan deze ziekte. Camera's bewaken Singapore Singapore Singapore is er op gebrand zijn reputatie als schone stad hoog te houden en de autoriteiten schromen niet vergaan de maatregelen te treffen om er voor te zorgen dat geen snipper vuil de straten ontsiert. Toch zijn er nog mensen die vuiligheid uit het raam gooien en om die op heterdaad te kunnen betrap pen hebben de autoriteiten sinds zaterdag bij een als vervuiler bekend staande flat video-camera's ingezet. Ambassade Nicaragua bezet sanjose. Een groep gewapende en gemaskerde mannen, die zichzelf „Nicaraguaanse patriotten" noemen, heeft gisteren de ambassade van Nicaragua in Costa Rica bezet. Mensen die zich op dat moment in het gebouw bevonden, worden gegijzeld. De exacte eisen van de groep zijn nog onduidelijk. 'Iran binnen 7 jaar kernmogendheid' londen Iran zal binnen zeven jaar de beschikking hebben over kernwapens, zo heeft voormalig CIA-directeur Robert Gates gis teravond in het BBC-programma Panorama gezégd. De Vere nigde Staten hebben „voldoende bewijzen" dat het Iraanse nu cleaire programma gericht is op de verwerving van kernwapens en niet louter vreedzame kernenergie, zei Gates. ETA blaast stuk spoorlijn op vitoria De Baskische terreurbeweging ETA heeft gisteren een dreigement waargemaakt en een stuk spoorlijn tussen Madrid en de noordelijke grensplaats Irun opgehlazen, De ontploffing vernielde ongeveer 15 meter spoorbaan. Staking bij Slobodna Dalmacija zagreb Het enige onafhankelijke Kroatische dagblad, Slobodna Dalmacija, is gisteren in staking gegaan uit protest tegen pogin gen de krant met een oplage van 100.000 exemplaren, onder controle van de regering te plaatsen. De eis is dat de krant, die onder toezicht van de regering geprivatiseerd gaat worden, haar onafhankelijke positie kan handhaven. 'Slechts tactische terugtrekking De Angolese onderminister Mi randa (buitenlandse zaken) heeft gisterend ontkend dat de stad Huambo is gevallen. Het Angolese leger is slechts uit strategische overwegingen uit de belangrijke stad vertrokken. Het voorstel van de rebellenbe weging Unita om de onderhan delingen te openen noemde hij „kletspraat". De uitlatingen van Miranda dragen bij aan de verwarring rond de situatie in Huambo. Zondag meldde Unita de stad na 57 dagen van hevige strijd te hebben ingenomen. Enkele uren later bevestigde het rege ringsleger zich uit de stad te hebben teruggetrokken. Vol gens het Portugese persbureau Lusa worden voorbereidingen getroffen voor een tegenaanval. Twee militaire kolonnes van het Angolese regeringsleger zijn op weg naar Huambo. Volgens de radio van de Unita verlaten regeringsmilitairen na de val van Huambo hun posten in het midden en het zuiden van Angola. Soldaten vluchten waco. phil reeves the independent De belegering van de fanatieke religieuze sekte de Branch Da- vidians in Waco, Texas, dreigt een gewelddadige afloop te krij gen. De FBI maakte gisteren be kend dat sekteleider David Ko- resh tot een complete oorlog heeft opgeroepen. Koresh daagt de Amerikaanse politie regelmatig uit om zijn hoofdkwartier, de Ranch Apoca lypse, aan te vallen. In deze tot vesting omgebouwde boerderij bevinden zich behalve automa tische wapens ook enorme hoe veelheden explosieven en raket- Koresh gaat er prat op dat hij de pantserwagens die zijn hoofdkwartier omsingelen ge- rpakkelijk „twaalf tot vijftien meter de lucht in kan blazen". De federale autoriteiten hebben gisteren Abramtanks van het Amerikaanse leger laten aan rukken in voorbereiding op een eventuele escalatie. FBI-woordvoerder Bob Ricks zei gisteren dat Koresh tegen de onderhandelaars heeft gezegd: „We zijn klaar voor de oorlog, laten we het maar uitvechten. Al dit gepraat leidt nergens toe. Ik geef jullie de kans om jezelf in veiligheid te brengen voordat jullie worden weggeblazen". Koresh beweert dat hij zich al vanaf 1985 heeft voorbereid op een confrontatie met de Ameri kaanse autoriteiten. Hij gelooft dat zijn heilige missie zal zijn vervuld als hij in een vuurge vecht met de politie wordt ge dood. Bisschop treedt af na schandaal londen cees van zweeden correspondent De Anglicaanse bisschop van Gloucester is afgetreden nadat hij zich aan een monnik had vergrepen. Bisschop Peter Ball maakte gisteren zijn aftreden bekend. Hij had in december een niet nader omschreven seksuele avances gedaan naar een 17-jarige novice. Het incident kwam vorig jaar kort voor Kerst aan het licht toen de aspirant-monnik een aanklacht indiende bij de poli tie. Ball (61) deed er maanden lang het zwijgen toe, maar kreeg gisteren een officiële waarschu wing van de politie. Dergelijke waarschuwingen worden alleen gegeven als de verdachte eea bekentenis heeft afgelegd. Van den Broek grijpt naast hoge post EG brussel. peter de vries correspondent De Nederlandse oud-minister Van den Broek is er in Brussel niet in geslaagd de door hem zo fel begeerde post van vice-voor- zitter van de Europese Commis sie (het dagelijks bestuur van de Európese Gemeenschap) in de wacht te slepen. Van den Broek heeft het moeten afleggen tegen de Belgische socialist Van Miert. Die beriep zich met succes op een oude afspraak dat de Bene- lux-landen om beurten een on dervoorzitterleveren. Van den Broek heeft direct bij zijn benoeming in Brussel hard op gezegd dat hij een van de plaatsvervangers van de Franse voorzitter Delors wilde worden. Volgens de Nederlander gaf dat extra status aan zijn positie van commissaris voor de buiten landse betrekkingen. Die 'zware post' nam hij begin dit jaar over van Andriessen, die jarenlang de tweede man achter Delors De zeventien leden tellende Europese Commissie zal de ko mende maanden, net als vroe ger, zes ondervoorzitters tellen. Morgen worden de namen offi cieel bekendgemaakt. Weer bloedbad in Zuid-Afrika johannesburg p.van nuusenburg correspondent Bij een nieuwe aanslag in de Zuidafrikaanse provincie Natal zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen en acht ge wond geraakt. Het is het derde bloedbad binnen een week in het gebied rond de hoofdstad Pietermaritzburg, een van de brandpunten in cle smeulende burgeroorlog tussen aanhangers van het ANC en de Zulu-bewe- ginglnkatha. Gisteren reed een busje met ANC-aanhangers in een hinder laag, waarna met automatische geweren het vuur op hen werd geopend. Volgens een woord voerder van het ANC waren de slachtoffers op weg naar het re gionale gerechtshof, waar de drie verdachten van de eerste aanslag voor de rechter ver schenen. Zij worden er van be schuldigd verleden week dins dag zes scholieren, kinderen van plaatselijke Inkatha-leiders, te hebben vermoord. Vrijdag werden tien mensen om het leven gebracht toen hun busje in een hinderlaag reed. In deze zaak zijn eveneens drie verdachten gearresteerd. De re gering heeft politie- en legerver- sterkingen naar het gebied ge stuurd om verdere escalatie van het geweld te voorkomen. bukarest. Hevige sneeuwval en zware storm drijven en winkels moesten worden gesloten. de hevige sneeuwval ongeveer 70 centime hebben gisteren in geheel Roemenië en het Varna, een Bulgaarse havenstad aan de Zwarte ter autoverkeer in de hoofdstad te verbie- noordoosten van Bulgarije het openbare leven Zee, werd tot rampgebied verklaard. Het ge- den. foto epa praktisch stilgelegd. Vliegvelden, scholen, be- meentebestuur van Bukarest besloot vanwege Zenden vredesmacht naar Bosnië heeft anders geen zin De EG ziet alleen heil in het sturen van een VN- leger macht naar Bosnië wanneer er een vredesakkoord gete kend is tussen Serviërs, Kroaten en moslims. Niemand is bereid om een vredesregeling af te dwingen tegen de zin van één van de strijdende partijen. deeld door alle EG-ministers en komt nadat VN-secretaris-gene- raal Boutros Boutros-Ghali het afgelopen weekeinde liet door schemeren dat de Verenigde Naties het zenden van troepen moeten overwegen. In interna tionale diplomatieke kringen heerst onduidelijkheid over wat brussel peter de vries correspondent Dat zei EG-onderhandelaar Owen gisteren in Brussel na af loop van overleg met de minis ters van buitenlandse zaken van de Gemeenschap. De terughou dendheid van Owen wordt ge- Boutros-Ghali precies bedoelt. Owen omschreef de komende twee weken als „cruciaal" voor de vredesonderhandelingen, omdat moet blijken of de Bosni sche Serviërs en moslims in stemmen met een verdeling van Bosnië in tien autonome pro vincies. Stagneert het vredes proces, dan moet de VN het vredesplan officiëel overnemen en scherpere economische sancties en politieke druk uitoe fenen. De „beperkte militaire middelen" die de VN in deze si tuatie kan inzetten, houden niet meer in dan een wapenembar go en naleving van het vliegver bod, aldus Owen. Volgens de Nederlandse mi nister Kooijmans ziet ook Den Haag niets in een interventie wanneer de strijdende partijen niet eerst een vredesakkoord hebben gesloten. „Het is vol strekt onduidelijk wat je anders wilt afdwingen aldus Kooij mans. Of Nederland bereid is troepen te leveren aan een vre desmacht, liet de bewindsman in het midden. Zijn terughou dendheid is opmerkelijk, omdat Nederland tot nu toe internatio naal één van de grootste pleit bezorgers was van militaire ac tie tegen de Serven. Een VN-hulpkonvooi is van morgen uit Belgrado vertrokken om medicijnen naar de beleger de Moslim-stad Konjevic Poljc in Oost-Bosnië te brengen. De Serviërs gaven de VN toestem ming gewonden te evacueren, maar zetten afgelopen nacht hun offensief tegen Konjevic Polje en Srebenica voort. Ratificatie 'Maastricht' vertraagd naar Menongue in het zuiden en Kuito in het midden van het land. Het leger zou trachten de militairen in Kuito, 145 km van Huambo, vanuit de lucht te be voorraden, maar de rebellen verhinderen dit door de vlieg' tuigen met luchtafweer te be stoken. Bij de strijd om Huambo, die 55 dagen duurde en de bloedig ste was in de Angolese burger oorlog, zijn meer dan 10.000 mensen om het leven gekomen. Het grootste deel van de stad, die traditioneel geldt als het bolwerk van de Ovimbundu- stam waartoe Unita-leider Jo nas Savimbi behoort, is tot puin gereduceerd door de onophou delijke bombardementen. Onmiddellijk na het succes in Huambo liet de verzetsbewe ging weten dat zij wil bepalen hoe het vervolg van de vredes onderhandelingen met het be wind eruit moet zien. Unita-lei- der Savimbi zou vandaag details bekendmaken over zijn voor stellen voor de onderhandelin gen en voor humanitaire hulp aan de oorlogsslachtoffers, al dus de radio van de beweging. londen» cees v correspondent Voor het eerst sinds zijn zege in de algemene verkiezingen vorig jaar heeft de Britse premier Ma jor gisteravond een nederlaag geleden in het Lagerhuis. De nederlaag zal echter geen direc te gevolgen hebben. Een amendement van de La bour Party dat betrekking heeft op de procedure voor bekrach tiging van het Verdrag van Maastricht werd met 314 tegen 292 stemmen aangenomen. Het amendement kreeg de steun van de Liberaal-Democraten en de zogenaamde 'Eurorèbellen' binnen de Conservatieve Partij. In het amendement wordt een extra lezing van de 'Maas tricht-wet' geëist. Het gevolg er van is dat de hele procedure en kele weken langer gaat duren dan was voorzien. Uitstel tot de herfst is zelfs mogelijk. De nederlaag bracht echter de bittere verdeeldheid van de Conservatieve Partij opnieuw aan het licht. Lagerhuisleden die loyaal waren gebleven aan de regering, brandmerkten de rebellen als „klootzakken" en „robots die niet meer gecontro leerd kunnen worden". Sir Norman Fowler, voorzitter van de Conservatieven, deed een felle aanval op de opposi tiepartijen. „labour en de Libe raal-Democraten hebben van avond samengezworen om de bekrachtiging te vertragen", zei hij. „Daarmee hebben zij hun eigen schijnheiligheid blootge- legd". gan or Kolonisten uit de Gazastrook hebben gister avond in Israël Palestijnse arbeiders beschoten die terugkeerden van hun werk in Tel Aviv. Een van de Palestijnen is overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij later aan zijn verwondingen bezweek. De kolonis ten keerden terug van de begrafenis van een collega, die gisterochtend was doodgestoken door twee van zijn Palestijnse werknemers. In de Gazastrook raak ten in het vluchtelingenkamp Jabalaya zes Palestij nen gewond door geweervuur van Israëlische solda ten. In Rafiah, waar begin vorige week een Israëli sche zakenman is gelyncht, vielen drie gewonden. Voor het eerst sinds dat laatste incident mochten gis teren arbeiders uit de Gazastrook weer Israël in, zij het na een grondige veiligheidscontrole (foto). foto epa sven nackstrand Nederland op tweede plaats amsterdam tokyo upi-dpa Het onderzoek van de Japanse regering naar bewijzen dat sol daten van het keizerlijke leger in de Tweede Wereldoorlog vrou wen hebben gedwongen tot prostitutie heeft nog niets opge leverd. Het verhoren van de eer ste tien oud-militairen en leger artsen over de zogeheten 'troostmeisjes' heeft geen bewij zen op tafel gebracht dat de vrouwen tot seks werden ge dwongen, zo meldt het persbu reau Kyodo Nieuwsdienst. Talrijke voormalige troost meisjes, onder wie enkele Ne derlandse vrouwen, hebben echter verklaard dat ze indertijd verkracht, mishandeld en ge marteld werden. Volgens histo rici zouden zeker 200.000 vrou wen en meisjes op deze manier zijn misbruikt. Denemarken heeft de meeste vrouwelijke parlementariërs (33 procent), Griekenland (4,3 pro cent) de minste. Dat blijkt uit cijfers die de socialistische frac tie in het Europees Parlement gisteren ter gelegenheid van de Internationale Vrouwendag be kendmaakte. Van de twaalf lid staten neemt Nederland met 25 procent de tweede plaats in. In het Europees Parlement is twin tig procent van de 518 leden vrouw. De Euro-parlementari- ers vinden dat het aantal vrou wen omhoog moet. De Socialistische Internationale heeft gisteren opgeroepen om verkrachtingen in tijd van oor log te erkennen als „legitieme reden om asiel te krijgen". De SI riep 8 maart uit tot de dag van solidariteit met het volk van Bosnië-Hercegovina. Vrouwen in onder andere Zwitserland, Italië, Turkije, Duitsland en Frankrijk gingen de straat op om te protesteren tegen de col lectieve verkrachtingen van Bosnische vrouwen. Enkele honderden Russische t protesteerden in Mos kou tegen het beleid van presi dent Jeltsin. Slaand op potten en pannen en zwaaiend met Sovjet-vlaggen eisten zij dat een einde komt aan de prijsstijgin gen en de dalende levensstan daard. De politie van Rome heeft giste ren ongeveer tweeduizend vrouwen tegengehouden die op het Sint Pietersplein wilden de monstreren tegen het stand punt van het Vaticaan tegen abortus. Het protest tijdens de avondspits leidde tot grote ver keersopstoppingen. washington hans de bruun correspondent Miljoenen mensen in tal van landen in vooral de Derde We reld leven nog altijd in slavernij of verrichten dwangarbeid. Vooral in Afrika komt traditio nele slavernij voor, waarbij mensen worden 'verkocht'. Dat staat in een gisteren in Was hington gepresenteerd rapport van de Internationale Arbeids Organisatie (ILO). „Veel mensen denken dat sla vernij is uitgeroeid, maar dat is niet zo. De vormen van dwang arbeid zijn veranderd en beter vermomd dan vroeger, maar niet minder schokkend", zei de Belgische directeur-generaal van de ILO, Hansenne. In het rapport worden Mauritanië, Sudan, Pakistan, Thailand, Haï ti, Peru, Brazilië en de Domini caanse Republiek als de belang rijkste slavernij-landen ge noemd. In Mauritanië4 en Sudan be staat de 'ouderwetse' slavernij nog, waarbij volwassenen en kinderen voor vijftig tot hon derd gulden worden verhan deld. In Mauritanië zou het gaan om honderdduizenden slaven. In Sudan worden zij ontvoerd door milities, die van de regering de opdracht hebben gekregen de grensgebieden te ontvolken. In landen als Haïti, Sri Lanka en Thailand worden honderd duizenden kinderen tot dwang arbeid gedwongen. Iri Haïti gaat het vaak om kinderen van zes jaar of ouder, die worden ver kocht aan rijke families. In Sri Lanka worden kinderen van zes tot tien jaar gedwongen tot ze ventien uur per dag te werken in de visserij. Thailand kent 'kindervangers' die kinderen weghalen uit arme dorpen. India en Pakistan worden ge noemd als landen met een ver fijndere vorm van slavernij,-de 'schuldslavernij', waarbij arme mensen een bedrag aan geld krijgen van een werkgever, dat zij daarna moeten aflossen. Omdat zij nauwelijks loon krij gen lukt dat niet. waarna zij een soort slaven worden. In Pakis tan zou het om twintig miljoen 'schuldslaven' gaan, in India om vijftien miljoen. parus-brussel «afp-c De publikatie van het rapport De mensenrechten worden in Rwanda „op grote schaal en systematisch" geschonden en de autoriteiten zijn daar voor het grootste deel verantwoorde lijk voor. Sinds het begin van de strijd in oktober 1990 zijn in dit Oostafrikaanse land meer dan tweeduizend mensen (voorna melijk Tutsi's die een minder heid vormen) om het leven ge komen, zo heeft een internatio nale onderzoekscommissie gis teren in Parijs meegedeeld. t de r Bel gië aanleiding zijn ambassadei uit Kigali terug te roepen en te dreigen met herziening van de ontwikkelingsrelatie met zijn voormalige kolonie. Volgens de onderzoekers zijn de schendingen van de men senrechten het resultaat van een opzettelijk beleid van het bewind in Rwanda tegen zijn politieke tegenstanders.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7