Staatssecretaris tegen cadeaus voor huisarts ROME, SORRENTO NAPELS en FIUGGI Binnenland De geest overwint. Deetman weerlegt kritiek Lubbers Disciplinaire straf voor agenten na dood Turk Mogelijk nieuwe Boerenpartij Raadsvragen PvdA over brand AKZO Arabische luistertoets Eis tweemaal twaalf jaar cel wegens moord Negen jaar geëist voor schuld aan dood peuter Prachtige 12-daagse VLIEG- en RONDREIS KRAS BEL: 072-15 80 60 DINSDAG 9 MAART 1993 5 GPD Gemwnchappeii|ke Persdiei Varkensfokkers gaan wegen blokkeren zundert» Brabantse varkenshouders en -exporteurs hebben be sloten vrijdag een aantal rijkswegen te blokkeren uit protest te gen het exportverbod op varkens en biggen. De blokkades ko men onder meer op de E10 tussen Breda en Antwerpen en aan de grens bij Venlo. Morgen om half twee begint in de Brabant hallen in Den Bosch een protestbijeenkomst, waar enkele dui zenden varkenshouders worden verwacht. Het exportverbod is het gevolg van een vermoeden van blaasjesziektebij Nederland se varkens in Italië. Volgens de varkenshouders loopt de schade in de miljoenen. Boetes Ajax-supporters wegens geweld Amsterdam» Het gerechtshof In Amsterdam heeft gisteren vier Ajax-supporters veroordeeld tot boetes van 450 gulden. De sup porters, in de leeftijd van 20 tot 23 jaar. hebben tijdens een wed strijd in maart 1991 met golfballen, hout en aanstekers gegooid naar supporters van FC-Utrecht. De politierechter sprak het viertal vorig jaar vrij wegens gebrek aan bewijs. De officier van justitie tekende hoger beroep aan. De verdachten werden des tijds aangehouden omdat de politie ze op videobeelden had zien gooien. Volgens de politie ging het hierbij om genoemde voor werpen. Volgens de vandalen ging het om snoepgoed. Verdachten moord vast in Australië den haag Nederland heeft gisteren bij de Australische autoritei ten om de uitlevering gevraagd van een Brits echtpaar en een 35-jarige Nederlander. Het drietal wordt verdacht van betrok kenheid bij de moord op een Hagenaar. Vorige maand werden delen van het stoffelijk overschot gevonden in de bossen rond Apeldoorn. Eind vorige week werd de identiteit vastgesteld. De man is het laatst gezien in gezelschap van de Nederlandse ver dachte. Gisteren werd bekend dat de Australische politie op ver zoek van de Nederlandse justitie het Britsé echtpaar en de Ne derlander heeft gearresteerd. Bij de aanhouding werd ruim twee kilo heroïne in beslag genomen. Agent in openbaar vervoer Rotterdam Rotterdam Het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET mag politiepersoneel huren voor begeleiding van de eigen contro leurs. Minister Dales heeft toegestemd omdat de politiesurveil lanten worden betaald door de gemeente Rotterdam. De RET gaat honderd surveillanten inzetten om de veiligheid in het openbaar vervoer te verbeteren. De surveillanten komen in dienst van de politie. Zij worden, net als de al bestaande surveil lanten, uitgerust met wapenstok en handboeien en hebben geen pistool bij zich. Man tracht zichzelf te castreren almere» Een 20-jarige man uit Almere is naar eerst gisteren be kend werd vrijdagnacht in het Flevoziekenhuis opgenomen na een mislukte poging zichzelf te castreren. De marl deed dat thuis en zei later uit religieuze motieven te hebben gehandeld. Na enige medische ingrepenwas hij echter bang geworden en naar een telefooncel gerend. Daar heeft hij de politie gebeld. In het ziekenhuis moest hij een spoedoperatie ondergaan. Kinderen mogen meer bijverdienen den haag Kinderen mogen in 1993 tot zestienhonderd gulden netto bijverdienen met vakantiewerk zonder korting op hun kin derbijslag. Dat is vijftig gulden meer dan vorig jaar. Staatssecre taris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid heeft het bedrag opgetrokken omdat ook de netto minimumlonen zijn verhoogd. Patiënten diabetes zamelen ton in utrecht» Een actie van patiënten om het Diabetes Centrum Bilt- hoven te behouden heeft tot nu toe bijna een ton aan giften en lenmgen opgeleverd. Gisteren zijn bijna duizend steunbetuigin gen van patiënten overhandigd op het ministerie van WVC. Het diabetescentrum is verbonden aan het ziekenhuis Berg en Bosch dat onlangs failliet is verklaard. Het biedt alle gespecialiseerde hulpverlening onder één dak en geeft behandelingen die elders niet mogelijk zijn, aldus de patiënten. Simons dreigt LHV met maatregelen bij uitblijven interne richtlijn den haag «gpd Huisartsen moeten niet langer cadeaus aannemen van de farmaceutische industrie. Dat geldt ook voor snoepreisjes. Staatssecretaris Simons van volksgezond heid wil hierover op korte termijn een gesprek met de vereniging van huisartsen LHV. Beperken de huisartsen zich niet vrijwillig, dan overweegt Simons wettelijk ingrij pen. mons. Hij betwijfelt of de pa tiënt zo het beste middel krijgt tegen zijn kwaal. Aanleiding tot de actie van Si mons vormt een EG-richtlijn die erop neerkomt dat huisart sen niet aan de praktijken van de farmaceutische industrie zouden moeten meewerken. Si mons wil die richtlijn in ons land 'scherper' aanhalen. Hij zal dat aankondigen in een binnen kort aan de Kamer te zenden brief over het beleid inzake ge neesmiddelen. Onder het 'scherper' aanha len verstaat Simons in eerste in- De farmaceutische industrie probeert al sinds jaar en dag huisartsen gunstig te stemmen via cadeautjes en snoepreisjes. Op het departement van Si mons wordt deze wijze van wer ving 'zo oud als de weg naar Ro me' genoemd. Desondanks acht de bewindsman de houding van de farmaceutische industrie verwerpelijk. De industrie ver strekt de huisartsen immers al leen gunsten om hen ertoe te bewegen het eigen medicijn voor te schrijven, meent Si- stantie een dringend beroep op de huisdrtsen om geen gebruik te maken van de gunsten van de farmaceutische industrie. De bewindsman acht het aanne men van cadeaus en snoepreis jes 'niet te verenigen met het ambt van arts'. De bewindsman heeft zijn hoop gevestigd op de LHV die zich nu ook intern op de zaak beraadt. De organisatie maakt een richtlijn voor de leden. In dien blijkt dat de huisartsen zich niet aan die 'eigen' regeling houden, wil Simons wettelijk ingrijpen. Hoe dat moet, is nog ondui delijk. Formeel kan de staatsse cretaris de industrie niet verbie den iets aan te bieden en de huisartsen niet om iets aan te nemen. Op WVC wordt erkend dat men er niets aan heeft een wet uit te vaardigen die niet de handhaven is. Van de andere kant wordt erop gewezen dat Indisch Monument in Den Haag. Met een kranslegging ii pituleerde voor de Japanse strijdkrachten. Op het n Lapré van de stichting Japanse stilte werd herdacht dat Neder- ment staat: De geest overwint. Ereschulden gisteren bij het lands-Indië 51 jaar gelede» ca- foto anp ed oudenaarden den haag» gpd Tweede kamervoorzitter Deet man is het niet eens met de kri tiek van premier Lubbers op de werkwijze van de Kamer. Hij zal hem dit vandaag in een brief la ten weten. Daarin zal hij ook de cijfers weerleggen die de pre mier heeft genoemd over nog liggende wetsvoorstellen. Lubbers beweerde vorige week na afloop van het kabi netsberaad dat de Kamer te traag werkt. Er zouden tiental len wetsvoorstellen onnodig op behandeling liggen te wachten. Uit een lijst die de eerste mi nister bij de Kamer heeft inge diend, blijkt dat hij voor de zo mervakantie nog vijftig wets voorstellen afgehandeld wil zien in Eerste en Tweede Kamer. Daarnaast zou de Kamer nog eens 78 andere wetten voor de zomer moeten afhandelen zo dat zij naar de Senaat kunnen. Volgens Deetman kloppen de cijfers niet. De betrokken wet ten zijn door het kabinet zelf nog niet in de ministerraad be sproken, liggen bij de Raad van State voor advies of zijn na ad vies van die raad nog niet bij de •Kamer ingediend. Volgens Deetman wachten in de Twee de Kamer slechts vijftien voor stellen op een debat. venlo» anp Monument als nagedachtenis aan Slag bij Hollandsche Veld hollandsche v De Boerenpartij wordt wellicht opnieuw opge richt. Kringen rond de SBL, een organisatie van ruim vijfhonderd vrije boeren in de streek rond het Drentse Hollandsche Veld, maakten gisteren bekend dat ze streven naar heroprichting van de partij. De naam wordt vermoedelijk Solidariteit, naar het voorbeeld van de Poolse vakbond die het communistische regime op de knieën kreeg. Een en ander werd gisteren bekend bij het ont hullen van een monument, een zwerfkei, naar aanleiding van wat de boeren de 'Slag bij Hol landsche Veld' noemen. Die staat niet in de va derlandse geschiedenisboekjes, maar heeft alles te maken met de boerenopstand dertig jaar gele den tegen het Landbouwschap. Die opstand leid de tot de oprichting van de Boerenpartij. De onthulling van het monument werd gedaan door twee strijders van weleer, oud-politicus E. Harmsen van de voormalige Boerenpartij en de hoogbejaarde boer Hartman (72), de enige nog in leven zijnde boerenverzetsheld van het eerste uur. Hartman behoorde tot de Vrije Boeren in Hollandsche Veld, die principieel weigerden het Landbouwschap te erkennen als vertegenwoordi ger van het boerenbelang. Hij en de zijnen wilden ook geen verplichte contributie afdragen. Om die reden legde hel schap beslag op drie boerderijen, waaronder die van Hartman. De ge zinnen van de drie boeren werden, zoals Harm sen gisteren nog eens in herinnering bracht, 'in ijskoud winterweer hun huis uitgejaagd'. Enkele dagen later ging de boerderij van Hartman in vlammen op. De oorzaak is nooit opgehelderd. De oppositie tegen het Landbouwschap is voor de boeren nog steeds actueel. Een van de pro grammapunten van de nieuwe Boerenpartij is af schaffing van het Landbouwschap en oprichting van een nieuwe belangenorganisatie waar boeren vrijwillig lid van kunnen worden. Ook moeten de leiders voortaan democratisch worden gekozen. De misdaad in Nederland moet eveneens streng worden aangepakt, zegt initatiefnemer D. Guichelaar. ,,De mensen "pikken het niet meer. Als we er geen halt aan toeroepen, gaan de stem men straks naar uiterst rechts, of gaan we naar de dictatuur". Guichelaar en de zijnen willen de misdaad be strijden door 'de macht van de advocaten en psy chiaters aan banden te leggen'. Het gezelschap wil ook strengere straffen. „Het kan op een heel gemakkelijke manier. Meer politie hebben we niet nodig. Wij lossen het wel op". Guichelaar heeft geen affiniteit met de Cen trumdemocraten van Janmaat. Hij geeft wel toe rechts te zijn. „Maar eerlijk en oprecht. Wij heb ben niets tegen vluchtelingenhulp. Wij zijn niet als Janmaat". Overigens willen de initiatiefnemers niet ver vallen in dezelfde fout als wijlen de Boerenpartij, die zo hard en snel groeide, dat de organisatie uiteindelijk door ruzies en rellen uit elkaar viel. ,,Er moet eerst een goede organisatie van de grond komen met heel goede mensen. Daar wil len we eerst naartoe werken". Oud-coryfee Hqrmsen, die destijds de Boeren partij de rug toekeerde en Binding Rechts op richtte, is het daar volledig mee eens. Niet over haast te werk gaan, is zijn pleidooi. ,,Want anders zien we straks weer de banen blinken, het veld stinken en de mensen zinken". Tegen drie agenten, die in janu ari in Venlo betrokken waren bij de arrestatie en dood van een 32-jarige Turk, worden alsnog disciplinaire maatregelen ge troffen. Burgemeester Van Graafeiland van Venlo heeft gis teren een brigadier voorwaarde lijk ontslagen. De man gaat de laan uit wanneer hij zich bin nen twee jaar opnieuw schuldig maakt aan ernstig plichtsver zuim en onnodig hard optreden tegen arrestanten. Twee agen ten zijn schriftelijk berispt we gens 'verwijtbaar gedrag'. De Turk overleed een dag na zijn arrestatie in een ziekenhuis in Venlo aan een hersenbloeding. Ook na sectie bleef onduidelijk hoe die bloeding is ontstaan: door een aangeboren afwijking of door geweld van de politie. Burgemeester Van Graafeiland Wegens mishandeling en seksu eel misbruik van een 2-jarige peuter is gisteren bij het ge rechtshof in Den Bosch negen jaar cel en TBS met dwangver pleging geëist tegen een 20-jari ge vrouw uit het Limburgse Echt. De vrouw was in hoger beroep gegaan, nadat ze in Roermond door de rechtbank was veroordeeld tot eenzelfde straf. De peuter is in een zieken huis aan zijn verwondingen overleden. De vrouw heeft de feiten in een eerder stadium bekend. Ze zou ze samen met haar vriend hebben gepleegd. Die is in Roermond tot tien jaar en TBS sen dat. Het bondsblad FNV-Magazi- ne publiceert deze week een ei gen onderzoek naar de praktij ken van de farmaceutische in dustrie. Daarbij blijkt dat elke huisarts jaarlijks gemiddeld voor circa vierduizend gulden aan cadeaus krijgt en dat de in dustrie per huisarts dertig a veertig mille aan promotie be steedt. Zoals het aanbod deel te nemen aan een congres in Ca nada waar een halve dag wordt vergaderd en de rest van de week vakantie kan worden ge houden op kosten van de indu strie, het ter beschikking stellen van een computer, dagtripjes of CD's. De farmaceutische indu strie zou per jaar 325 miljoen gulden aan dit soort zaken be steden. amsterdam anp De PvdA Amsterdam heeft naar aanleiding van de explosie en de korte brand zondag bij AKZO in Amsterdam raadsvragen ge steld over mogelijke vrijgeko men giftige stoffen. Ook wil de partij weten hoe de alarmering van de buurt was geregeld. Bij de brand is een schade van on geveer tien miljoen gulden aan gericht. De explosie had ver moedelijk plaats in de produk- tie-installatie voor speciale ka talysatoren. De bedrijfsbrand weer wist het vuur met steun van de gemeentelijke brand weer binnen drie kwartier te be dwingen. den haag Onder toeziend oog I twee docenten maakt een leerlinge van de Anne Frank- MAVO uit Den Haag een Arabi sche luistertoets. Deze maakt deel uit van het examenpro gramma MAVO-D. Het is voor het eerst dat de luistervaardig- heidtoetsen Turks en Arabisch deel uitmaken var programma. De toetsen zijn ont wikkeld door het CITO in op dracht van het ministerie van onderwijs. De kandidaten zitten voornamelijk op scholen in grote steden als Den Haag en Amster dam. foto anp ed oudenaarden zutphen anp Officier van justitie mr. K. Wet- zels heeft gisteren bij de recht bank in Zutphen twaalf jaar ge vangenisstraf geëist tegen ile twee hoofdverdachten van de moord op een 20-jarige inwoner van Deventer. Het slachtoffer werd 1 november vorig jaar in de woning van een van de twee neergeschoten. Een 34-jarige man heeft bekend, maar zegt Uit noodweer te hebben gescho ten. Hij zou zich bedreigd heb ben gevoeld door het slachtoffer toen die zowel zijn vrouw als de andere hoofdverdachte mishan delde. De hoofdverdachte heeft ver volgens twee keer op het slacht offer geschoten. De andere hoofdverdachte (28). eigenaar van het wapen, heeft het slacht offer een aantal malen met een- stoelpoot geslagen. is na onderzoek tot de conclusie gekomen dat de drie politie mensen wel degelijk verwijtbaar gedrag hebben vertoond. An derzijds gelooft de burgervader niet dat dit de oorzaak is van de dood van de man. De zaak van de gestorven Turk heeft zowel in Nederland als in het geboorteland van de man veel stof doen opwaaien. De advocaat van de weduwe en een delegatie van het Turkse parlement hadden sterk op maatregelen aangedrongen. De Turk werd in de nacht van 6 op 7 januari aangehouden na dat hij met zijn auto tegen een paaltje was gereden. Ooggetui gen meldden dat de man onwel was geworden. Volgens de drie agenten echter was de man dronken en verzette hij zich te gen de arrestatie. Uit recherche onderzoek bleek die voorstel lingvan zaken onjuist. den bosch anp veroordeeld. De twee vertelden de politie dat zij de peuter, de dochter van een vriendin, vier dagen lang vrijwel continu te gen zijn hoofdje hadden gesla gen en hem meerdere malen seksueel hadden misbruikt. Op aandringen van de vrouw was het kind uiteindelijk, toen het al bewusteloos was. naar het ziekenhuis gebracht. Vijf dagen later overleed de peuter. Uit psychiatrisch en psychologisch onderzoek bleek dat de vrouw verminderd toerekenbaar is. Gisteren zei ze tegen het hof dat ze het jongetje nauwelijks had geslagen en hem niet seksueel had misbruikt. De uitspraak is op 22 maart. Soms geloven we onze eigen aanbiedingen niet! En dit is er zo een: deze 12-daagse VLIEG- en CULTUURRONDREIS naar het indrukwekkende Italië. In speciale samenwerking met SINGAPORE AIRLINES, een van de beste maatschappijen ter wereld, die onder zeer speciale condities de vlucht van Amsterdam naar Rome en terug uitvoert, stelden we EXCLUSIEF VOOR DE LEZERS VAN DEZE COURANT, een viertal topvoordelige rondreizen samen. Voor maar 1495,- kunt u mee. Op een reis die u doet kennismaken met het land waar zich meer dan de helft van alle ter wereld geregistreerde kunstschatten bevindt! WE VERWACHTEN VOOR DEZE AANBIEDING EEN BIJZONDER GROTE BELANGSTELLING EN ER GELDT DUS STRIKT: WIE HET EERST KOMT. De reis kort samengevat: 1e dag Vertrek 's avonds vanaf Schipnol naar Rome waar we overnachten. 2e dag We niden naar Sorrento voor een verbluf van 4 nachten 's Middags stadsbezichtiging van het beeldschone Sorrento. 3e dag Tocht langs de Amamkust, volgens velen de mooiste kust ter wereld U ziet oa Positano en Amalfi zelf 4e dag Vrije dag Wie wil kan boeken voor de bootexcursie naar het beroemde bloemeneiland Capri (kosten ca 50,-). 5e dag Bezoek aan Pompei, de beroemde stad uit de Oudheid die in 79 na Chnstus door een uitbarsting van de Vesuvius werd bedolven. 6e dag Bezoek aan Napels en aansluitend het beroemde klooster Montecassino Overnachting u 7e dag Excursie naafPalestrina en Tivoli, indrukwekkende plaatsen uit de Romeinse tijd 8e dag Vrij en Fiuggi met 's middags bezoek aan Anagni, in de middeleeuwen meermalen zetel van de paus. We bezoeken de schitterende Romaanse Dom 9e dag Op naar Rome 's Middags volgt de eerste grote rondrit. We logeren 3 nachten iets buiten de stad 10e en 11e dag Uitgebreid aandacht voor Rome, de Eeuwige Stad U ziet o a Sint Pieter, catacomben, de Via Appia, Colosseum, Forum Romanum, Tibereiland, Spaanse Trappen, Trevifontein en nog veel meer) 12e dag Vroeg ontbijt en aansluitend terugvlucht naar Amsterdam Vertrekdata: Reissom: April 23 1495,- Mei 7-21-28 1495,- Toeslag 1-persoonskamer 195,- Bi| de reissom is het volgende inbegrepen de vliegreis per lijndienst van Singapore Airlines van Amsterdam naar Rome en terug (u vliegt met een JUMBOJETI) de hele rondreis in Italië per moderne tounngcar de diensten van een eersteklas Nederlandse reisleider-ster gedurende de hele rondreis verblijf in prima 3- en 4-sterren toeristennotel in kamer met tenminste eigen douche, wc en telefoon verzorging op basis van halfpension (diner, logies en ontbijt) behalve in Rome waar verzorging op RITSEVOORT 52 -1811 DP ALKMAAR

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5