Onze Top 5 van deze week O m Brinkman wordt de nummer één Binnenland Procureur verlaagt eis tegen moordenaar Fagel 'Adresproever' in strijd tegen de zwartrijders Grootste maan Computers te koop Bolkestein: Quota voor immigratie 'TUT moet VUT vervangen' Fonds gesticht voor behoud regenwoud O 1.59 xwf 9.90 1.99 69 0 DINSDAG 9 MAART 1993 Unicum op Curagao: Een echte bankroof willemstad anp Voor het eerst na vele jaren is Curacao opgeschrikt door een bankoverval. Vier Spaanssprekende mannen stormden gistermorgen ge wapend met handgranaten en automatische geweren een bankfiliaal in Willem stad binnen en dwongen het personeel de hoofdlduis te openen. Het viertal ver dween met driekwart mil joengulden. De overvallers waren goed op de hoogte van de situa tie. Gisteren zou een begin worden gemaakt met de uit betaling van de pensioenen, waardoor meer geld dan normaal aanwezig was. De politie heeft de controle ver scherpt op de luchthaven en bij de baaien waar buiten landse jachten meren. Schutter Vinkeveen nog onbekend utrecht» De rechter-commissaris moet de zaak van de dood van de 40-jarige politieman, die bij de achtervolging van drie bank overvallers in hotel Résidence in Vinkeveen werd neergeschoten, nader onderzoeken. De Utrechtse rechtbank hield de zaak giste ren voor onbepaalde tijd aan omdat niet duidelijk is wie van de overvallers een 22-jarige en twee 25-jarige mannen het do delijke schot heeft gelost. Explosie doodt 22-jarige Utrechter utrecht» Een explosie en een daarop volgende brand in een flat woning in Utrecht heeft vanmorgen Het leven gekost aan de 22- jarige bewoner. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Een gasexplosie is uitgesloten omdat er geen gasleidingen in de woning aanwezig waren. Ongeveer 25 bewoners van de flat zijn vanwege de schade aan hun huizen tijdelijk geëvacueerd. 'Jongeren PvdA en D66 moeten fuseren' den haag De jongerenorganisaties van de PvdA en D66 moeten fuseren. Zij zijn niet belast met het verleden en kunnen dus de droom van een progressieve unie uitstralen. Dat zegt de voorzit ter van de PvdA, Felix Rottenberg, in het gisteren verschenen blad van de Jonge Democraten, de jongerenorganisatie van D66. Rottenberg zegt dat hij nu niet uit is op de vorming van een pro gressieve politieke partij van PvdA en D66, maar dat hij het een „onvergeeflijke fout" zou vinden als D66 in het volgende kabinet niet met de PvdA wil regeren. KNMG tegen attest bij aangifte baby utrecht» De artsenorganisatie KNMG is ertegen dat een ambte naar van de burgerlijke stand mag vragen om een medische ver klaring als iemand een geboorte komt aangeven. Zo'n regeling schaadt de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt en staat op gespannen voet met het medisch beroepsgeheim. Veroordeling tot tien jaar omgezet in eis acht jaar Procureur-generaal Koolschijn heeft gisteren voor het Amster damse gerechtshof in hoger be roep acht jaar cel geëist tegen de 21-jarige Nijmegenaar die bij een roofoverval restauranthou der Gerard Fagel in zijn slaap kamer doodschoot. Op de avond van 9 juni 1989 drongen de man en een mede dader via een slaapkamerraam het huis van Fagel binnen. Hij lag in bed met zijn vriendin. Volgens de destijds aan drank en drugs verslaafde schutter is het pistool per ongeluk afge gaan toen Fagel zijn hand die het pistool vasthield, greep. Vol gens Koolschijn is bij een re constructie die lezing nogal on waarschijnlijk gebleken. „Het lijkt er veel meer op dat Fagel voorover is gevallen of getrok ken en vervolgens in de rug is geschoten", aldus de procureur. Koolschijn paste haar eis aan aan de veroordelingen in hoger beroep van de twee kompanen van de schutter in januari. Een ging met hem mee naar binnen, de ander bleef buiten op de uit kijk staan. Zij werden door het Amsterdamse hof schuldig be vonden aan een poging tot dief stal met geweld, de dood ten gevolge hebbend. In tegenstel ling tot de Utrechtse rechtbank achtte het hof niet aannemelijk dat Fagel het slachtoffer is ge worden van een vooropgezet moordplan. De rechtbank ver oordeelde het tweetal tot straf fen van, twaalf en tien jaar, in hoger beroep bleef daar negen en zes jaar van over. De schut ter kreeg van de rechtbank tien jaar. Koolschijn liet de aanklacht van moord met voorbedachten rade gisteren eveneens vallen en verlaagde de eis tot acht jaar. Curieus is dat de schutter in eerste instantie hoger beroep aantekende tegen zijn veroor deling door de rechtbank, maar dat hij dat later weer introk. Het openbaar ministerie handhaaf de zijn appèl. Dat lijkt de man nu twee jaar minder straf te kunnen opleveren. CDA-bestuitr wijst fractievoorzitter aait als nieuwe lijsttrekker Elco Brinkman wordt de nieuwe lijsttrekker van het CDA. Om aan alle geruchten over een terugkeer van premier Lubbers na de verkiezingen van volgend jaar een einde te maken, heeft het partijbestuur de fractievoorzitter giste ren aangewezen als de nieuwe nummer één. Brinkman heeft het lijsttrekkerschap aanvaard. Lubbers wees Brinkman vorig jaar al aan als zijn opvolger. In een verklaring stelt het bestuur dat „de beslissing van het par tijbestuur volgt op de eerdere belangwekkende aanbeveling van de heer Lubbers om Brink man aan te wijzen als lijsttrek ker". Toch ontstond er de laatste weken twijfel aan de positie van Brinkman. Lubbers herhaalde twee weken geleden te zullen vertrekken, maar voegde daar aan toe „dolgraag" nog een keer minister-president te willen worden. Het bestuur, met name partijvoorzitter Van Velzen, be sloot daarop tot actie. Lubbers werd voor zijn vertrek naar de Antillen op de hoogte gebracht, Brinkman het afgelopen week einde na terugkeer van de win tersport. Over de vermeende rivaliteit tussen de premier en de fractie voorzitter was Van Velzen kort: „De discussie over de vraag of het Lubbers of Brinkman moet worden is wat mij betreft hier mee gesloten". Brinkman zelf ontkende dat hij en Lubbers „elkaar in de weg zitten" en dat er voortdurend „gedonder en ruzie tussen die twee" is. „Dat is de werkelijk heid niet", aldus Brinkman. Voor de PvdA komt de aan wijzing van Brinkman op een pijnlijk moment, omdbt PvdA- ieider Kok vorige week verklaar de dat hij liever met Lubbers dan met Brinkman verder gaat en de laatste eigenlijk niet ge schikt acht als premier. „Je kunt tien keer met Brinkman praten, maar dat betekent niet dat je contact met hem hebt", aldus Kok. Volgens Brinkman heeft Kok hem gisteren persoonlijk meegedeeld dat hij zijn negatie ve opmerkingen „niet zo be doeld heeft". Hij zei geen reden te hebben om daaraan te twijfe len. WD-fractievoorzitter Bolke- stein zei in een reactie dat Brinkman recht had op duide lijkheid na het „gesol" van de afgelopen weken. Hij prees Brinkman als een „eerlijk, dege lijk en fatsoenlijk man" en als „een goed bestuurder" en ziet geen probleem voor samenwer king in een volgend kabinet. Apparaat controleert persoonsgegevens ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Overmorgen starten de Amsterdamse kaartcontroleurs met achttien adresproevers. De controleurs in Rotterdam en Den Haag volgen in april met elk zestien apparaatjes. Voorlo pig gaat het om een proef van een half jaar. De verwachting is dat het aantal onverwerkbare processen-verbaal zal dalen tot vijftien procent. Het computertje is uitgerust met een digitale databank. Met het intikken van de opgegeven naam en adres van de passa gier, kan worden nagegaan of de gegevens juist zijn. Op een klein beeldscherm verschijnen naam en adres, of de medede ling 'onjuist'. Tot nu toe kamp ten de controleurs met het pro bleem, dat in zeventig procent van de gevallen onjuiste per soonsgegevens werden ver strekt. Amsterdam De maan scheen vannacht niet alleen helder, hij leek ook veel en veel groter. Dat kwam omdat de maan, die op gemiddeld ruim 380.000 kilome ter afstand zijn rondjes om de aarde maakt, in een enigszins el lipsvormige baan draait. Gisteren stond hij enkele tienduizenden kilometer dichterbij dan normaal. FOTO ANP RUUD HOFF Zwartrijders in het openbaar vervoer in de drie grote steden kunnen de komende tijd wor den geconfronteerd met een nieuw apparaat, de zogeheten 'adresproever'. Met dit draagba re computertje kunnen de con troleurs in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag de persoons gegevens controleren van reizi gers die geen kaartje hebben. Vorig jaar nam het Amster damse Gemeentevervoerbedrijf een proef met het apparaat. Tot stomme verbazing van de con troleurs bleken veel meer men sen dan was verwacht een ver keerde naam of adres op te ge- In totaal zijn vijftig adresproe vers aangeschaft. De ontwikke- lings- en produktiekosten be dragen vier ton. Die zijn betaald via het Agressiefonds van het maarssen In Maarssen kwamen vandaag 250 personal computers onder de veilinghamer. Het zijn de laatste bezittingen van G2 Com- putersystemeri BV, dat inmiddels failliet is verklaard. Ook tafels, bureaus, kasten en stoelen wer den geveild. Gisteren konden be langstellenden alvast een kijkje den haag gpd Een tijdelijke uittredingsregeling (TUT) moet de VUT gaan vervangen. Mensen moeten niet alleen vernoegd met pensioen kunnen gaan, maar ook tijdelijk hun werk kunnen neerleggen om bijvoor beeld hun (kleine) kinderen of hun zieke of ster vende ouders te verzorgen. Verder moet het recht op deeltijdarbeid wettelijk worden vastgelegd. Dat zei staatssecretaris Ter Veld van sociale za ken gisteren op een symposium van het feminis tische maandblad Opzij ter gelegenheid van de Internationale Vrouwendag. Daarbij stond het Nationale Zorgplan van arbeidssociologe De Bruijn centraal. Zij pleit voor een 28-urige werk week waarbij mannen meer zorgtaken op zich nemen. Werknemers die meer dan 28 uur wer ken, dienen meer belasting te betalen. Ter Veld zei wel wat te voelen voor het principe van het plan, maar ziet meer in een soort knip- kaart. Een aantal jaren kan een werknemer dan meer uren werken om het vervolgens rustiger aan te doen om de zorg voor ouderen en kinderen op WD-fractieleider Bolkestein wil quota instellen om de komst van buitenlanders naar Neder land in te perken. Bolkestein acht een dergelijke maatregel onontkoombaar om de voorzie ningen op onder andere het ge bied van de huisvesting en de werkgelegenheid op peil te kun nen houden. Bolkestein wijst erop dat er momenteel jaarlijks meer bui tenlanders naar Nederland ko men dan er Nederlanders wor den geboren en stelt dat landen als de Verenigde Staten en Ca nada (ook) een quota-systeem hanteren, waarbij zich van een beperkt aantal landen een per land vastgesteld aantal inwo ners in de VS of Canada mag vestigen. De WD-leider reageert met zijn pleidooi op het vrijdag ge presenteerde Trendrapport van minister Alders en staatssecre taris Heerma van volkshuisves ting. Daarin staat dat er tot 2005 162.000 woningen moeten wor den gebouwd, waarvan een be langrijk deel nodig is voor de huisvesting van immigranten en asielzoekers. Bolkestein is het eens met premier Lubbers, die al meerde re malen te kennen heeft gege ven dat Nederland de kritische grens heeft bereikt waar het gaat om de opvang van buiten landers. Maar volgens Bolke stein mag hel niet blijven bij die „juiste" analyse en moeten er maatregelen worden genomen. De WD-leider geeft daarbij de voorkeur aan het instellen van quota boven bijvoorbeeld het beperken van het recht op ge zinsherenigingen -vorming. Ter Veld: Tijdelijk uittreden om familie of kind te verzorgen zich te nemen. Ze noemde het 'schrijnend' dat de zorg voor deze groepen in het gedrang komt om dat meer mensen gaan werken. In plaats van de VUT (vervroegd uitreden) moet er een TUT-rege- ling komen. Die tijd kan worden gebruikt voor verlenging van het ouderschapsverlof of het bege leiden van familieleden die hun einde naderen. In het verlengde daarvan zei ze het recht op deeltijdarbeid wettelijk te willen vastleggen. De werkgever kan deeltijdarbeid dan alleen nog wei geren als hij kan aantonen dat dat voor de betref fende functie onmogelijk is. Ter Veld loopt met haar uitspraak vooruit op een adviesaanvraag die bij de Stichting van de Arbeid ligt. Voorzitter Rinnooy-Kan van de werkgeversver eniging VNO hekelde Ter Veld. Volgens hem staat het eenzijdige recht van de werknemer zijn dienstverband om te zetten in een deeltijdbaan haaks op het door werknemer èn werkgever ge sloten arbeidscontract. Vice-voorzitter Adelmund van de vakcentrale FNV toonde zich daarentegen verheugd over het plan van de staatssecretaris. hilversum» anp Het Milieufonds Costa Rica, dat gisteren officieel werd opge richt, gaat geld inzamelen voor behoud van het regenwoud. Met het in Nederland ingeza melde geld kan de Costaricaan- se regering stukken regenwoud terugkopen van particuliere be leggers. Bij de officiële oprich ting in Hilversum was de Costa- ricaanse minister van toerisme, Luis Chacon, aanwezig. In totaal heeft de Costari- caanse regering, die zegt er alles aan tè willen doen om het re genwoud te behouden, honderd miljoen gulden nodig. Daarmee kan ongeveer een derde van de natuurparken in het land, ruim 60.000 hectare, worden terugge kocht. Als tegenprestatie zal de over heid een databank bijhouden met informatie voor touropera tors en zullen toeristen extra in de watten worden gelegd. Toe risme, op bescheiden schaal, is namelijk van groot belang voor deze Middenamerikaanse staat, zeker nu de Europese Gemeen schap onlangs de import van bananen aan banden heeft ge legd. Aan Nederlandse reisorgani satoren zal jaarlijks een vrijwilli ge bijdrage voor het fonds wor den gevraagd. Elke toerist die Costa Rica bezoekt, zal ook een bedrag van vijftig gulden wor den gevraagd. Vier keer per jaar wordt in Nederland een toeristi sche markt gehouden, waarbij bezoekers om een bijdrage voor het fonds wordt gevraagd. CU Pindakaas, pot 350 gram 01 Goudse oud 48+ kaas, vers van 't mes of vacuüm verpakt ©©O®®kilo Surinaamse rijst [2£9l of Zilvervliesrijst, zak 1 kilo 01 Superbintje, extra grof en gewassen zak 5 kilo 1.38, zak 2.5 kilo 01 Rundvlees voor de kat, diverse smaken, 4 blikken 400 gram ,6.36' 4.98 J/ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 maart Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3