Keen wil uit de schaduw Het Zuiderpark is volop in beweging .'ihVL nsp Cipollini dankt Museeuw ISf BOUWPLANNEN? Sport y DINSDAG 9 MAART 1993 Comité helpt Renze de Vries gronincen» Er heeft zich een comité gevormd dat pogingen wil ondernemen om Renze de Vries en de andere oud-bestuurders van FC Groningen uit de gevangenis te houden. ,,We willen De Vries, maar heel nadrukkelijk ook De Boer en Van der Pruik, on ze goede diensten aanbieden", aldus woordvoerder Hut van het comité. Dat zal gebeureh onder het motto 'genade voor recht'. Het comité wordt geadviseerd door W. Everards en F. Huizenga, beiden lid van de Raad van Commissarissen van FC Groningen. Brandt wordt trainer bij FC Lisse leiden Daaf Brandt wordt trainer bij FC Lisse. Brandt gaat de B- selëctie van de zaterdagafdeling onder zijn hoede nemen. Daar mee volgt hij Fred André op, die overigens werkzaam blijft bij de zondagsectie. Dit seizoen was Brandt nog werkzaam bij Leids- che Boys. Tijdens de winterstop stapte de oud-voetballer van RCL op bij de Leidse afdelingsclub. Tonnen voor Johnsons verhaal toronto Geld moet Ben Johnson verleiden zijn versie te geven op de recente doping-perikelen. De internationale media over- bieden elkaar bij het strikken van Johnson voor een exclusief in terview. Voor zijn huis, dertig kilometer van Toronto, staan de tv-camera's in slagorde opgesteld en liggen verslaggevers op de loer. Terwijl de Canadees, voor het leven geschorst vanwege het gebruik van anabolica, helemaal niet aanwezig is. Vlak na zijn eerste doping-affaire, tijdens de Olympische Spelen van 1988 in Seoul, sloeg Johnson een bod af voor een exclusief gesprek van bijna een miljoen gulden van het Duitse weekblad Stern. De schatting is dat nu tenminste zoveel voor hem klaarligt. Dodelijk ongeval bij race daytona Eddie Lawson won de Daytona 200 op spectaculaire wijze, maar zijn overwinning werd overschaduwd door een do delijk ongeval. In de zevende van 57 ronden verloor James Ada- mo (36) de macht over het stuur. Hij reed dwars door de vang rails en kwam tot stilstand tegen de muur. De motorrace werd niet afgevlagd of onderbroken. Het was het 25e dodelijke onge val op het fameuze circuit sinds de opening in 1959 en het twee de in dit jaar. Shorttrackselectie met Velzeboeren Amersfoort Drie outsiders zijn opgenomen in de Nederlandse ploeg voor het WK shorttrack. Bondscoach Gijs Rijneveld selec teerde Esmeralda Ossendrijver van het Leidse IHCL Priscilla Emst en Rob Lijtsman voor het toernooi, dat op 27 en 28 maart in Beijing wordt gehouden. De drie maakten dit seizoen geen "déél uit van de kernploeg. De Velzeboer-dynastie uit Oud-Ade is vertegenwoordigd met Monique en Mare. Verder zijn Erik Duy- velshoff en Jan Hoogeveen (beiden IHCL) en Penelope di Lella gekozen. Reserves zijn Anke Jannie Landman en Bart Bartels. De beste prestatie tijdens de vorige titelstrijd, een jaar geleden in Denver, kwam op naam van Monique Velzeboer. De studente psychologie werd vijfde. Duyvelshoff eindigde als elfde. Districtsprijzen voor 'Leidse' atleten leiden Drie prijzen van het atletiekdistrict West 2 zijn in de Leidse regio terecht gekomen. De Leiden Road Runners Club kreeg een beker voor het initiatief om ongeorganiseerde hardlo pers te binden. De jeugdprestatieprijs ging naar de Alphense polsstokhoogspringer Chris Tamminga. Veteraan Wim Ravens- bergen van De Bataven kreeg voor de derde keer de Jan Schik- hof-bokaal. demhaag gpd In hun gemeenschappelijk kan toortje in het Zuiderpark zijn Nol de Ruiter en ziin assistenten Heini Otto en Mark Wotte het er hartgrondig over eens. Wie aan ADO komt, komt aan menige Hagenees. Wotte: „Misschien is dat inherent aan een club met traditie in de grote stad. Als het hier even niet gesmeerd loopt, word je gek gebeld. Wildvreem de mensen. De een meent het goed, de ander scheldt de oren van je kop. Bij ons heeft ieder een een geheim nummer. Het is niet anders". De Ruiter, de onafscheidelijke sigaar tussen de lippen, on danks alles goed geluimd, wijst naar een beduimeld briefje ach ter zich op het prikbord. Een van de vele die hem inmiddels zijn toegestuurd. Ondertekend met: 'Een supporter die het bes te met ADO Den Haag voor OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WANO- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck I Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig II gegarandeerd en door onze i vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien v^n Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. BI At/*_ m rkVEV Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelotarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 Het wat bleke imago van een permanent verblijf in de schaduw heeft ze zeker. De 23-jarige Gerdie Keen zal nooit in één adem met Bettine Vriesekoop en Mir jam Hooman worden ge noemd, omdat dat duo al jarenlang het gezicht be paalt van het nationale vrouwentafeltennis. groningen» gpd Toch heeft ze buiten de schijn werpers een fraaie staat van dienst opgebouwd, want per slot van rekening is ze de num mer 21 van Europa en nummer 65 van de wereld. En er zit meer in het vat. „Ik vind het reëel om de Europese Top Twaalf te ha len," zegt Keen, die dit jaar al haar zinnen op dat evenement had gezet, maar haar aspiraties door twee slechte resultaten op open kampioenschappen in duigen zag vallen. Het Nederlands vrouwenta- fejtennis is internationaal van zeer hoge kwaliteit. Want naast Vriesekoop, Hooman en Keen is er ook nog eens Emily Noor, die het laatste jaar de kilootjes overtollig gewicht verloor en zelfvertrouwen won. Met hun vieren zijn ze eigenlijk aan hun stand verplicht om de Europese Superliga te winnen. De twee fi nalewedstrijden tegen België, waarvan de eerste morgen in de Groningen, mogen haast geen probleem vormen. „Mij zegt het veel als we de Superliga winnen," zegt Keen, die met Noor om de derde posi tie in het team moet strijden. „Het staat voor mij gelijk aan het Europees kampioenschap, al zijn deze wedstrijden over een langere periode uitge smeerd. De Superliga geeft wel Gerdie Keen: „Ik heb aan mijn vader en Trinko veel steun." een minder vertekend beeld dan het EK, omdat er in deze wedstrijden met teams van drie wordt gespeeld. Wij zullen er echter voor moeten opassen om België te onderschatten. Ik vraag me net als iedereen af hoe die ploeg in vredesnaam van Zweden en Roemenië heeft kunnen winnen, maar juist daarom zullen we ook gewaar schuwd moeten zijn." Trinko Gerdie Keen is telg uit een tafel- tennisgeslacht. Broertje Trinko is eveneens international, haar vader een gerenommeerd trai ner en haar zuster bondscoach bij de gehandicapten. De capriolen van het celluloid en wat daar omheen gebeurt, ko men in familiekring vaak ter ta fel. „Je hebt het eigenlijk niet eens zo in de gaten," zegt Keen, die net afgestudeerd is als on derwijzeres, „maar door alle ge meenschappelijke kennissen die we hebben, gaat het vaak over tafeltennis. Ik moet ook zeggen dat ik aan mijn vader en Trinko veel steun heb." Die hulp kan ze goed gebrui ken om uit de schaduw van Vriesekoop en Hooman te tre den. Om internationaal meer aan de bak te komen, zal ze eens één van die twee voorbij moeten. Dat ze wel degelijk een eigen heeft'. De anonieme schrijver roept de trainer tot de orde. Fat soenlijk, maar beslist. 'Mijnheer de trainer, dit zijn de elf! Een eredivisiewaardig team'. Vijf jaar lang werkte Nol de Ruiter bij de KNVB. Als assistent van Michels, als coach van Jong Oranje en als cursusleider. Een aangename job in de luwte. Maar: „Ik begon de wekelijkse wedstrijdspanning te missen", zegt De Ruiter, die de laatste weken over gebrek aan adrena line niets te klagen zal hebben. Want het gaat niet goed met ADO Den Haag. Sinds de thuisnederlaag tegen hekkeslui- ter Heracles en de 6-1 afstraf fing bij RBC, staat het Zuider park op stelten. Afgelopen zon dag voorafgaande aan de wed strijd tegen De Graafschap (2-1 zege) bezette een groep suppor ters de bestuurskamer, na eer der een brief op poten naar voorzitter Nyqvist te hebben ge stuurd. Ze eisen lagere prijzen voor een kaartje, premies voor de spelers gerelateerd aan het aantal goals, terugkeer van de oude naam FC Den Haag, af schaffing van het vuurwerkver bod en verandering van de clubkleuren in het oude, ver trouwde groen/geel. Alrecon Wie garant moet staan voor de kosten? Ook daarover laat de supportersvereniging geen mis verstand bestaan: Alrecon. De exploitant in reclame-objecten nam immers anderhalf jaar ge leden de touwtjes in handen bij toen nog FC Den Haag, en zal de club nog minstens twee- eneenhalf jaar runnen. Maar Alrecon heeft zich er bij de aanhang niet populairder op gemaakt. De fans-door-dik-en- dun verwijten het bedrijf door te draven in zijn streven het imago van de club te verande ren. En toen Alrecon-directeur Theo Bravenboer onlangs ver klapte dat de overeenkomst met ADO Den Haag 'niets met liefde voor de club' te maken had, maar alles met 'een zakelijke transactie die op termijn winst moet opleveren' wisten de sup porters genoeg. Alex Zülle (midden) wordt geflankeerd door zijn ploeggenoot Erik Breukink (links). fotc Meters voor de finish rechtte hij al zijn rug, trok zijn shirtje in de plooi en passeerde even verder op met gebalde vuisten de fi nish. Op de Rue Henri Barbusse in Nevers demonstreerde Mario Cipollini gisteren op dit mo ment de sterkste sprinter van de snelheidsduivels te zijn. De 25-jarige Italiaan boekte tijdens de tweede, slaapverwek kende etappe in Parijs-Nice, van Meung-sur-Loire naar Ne vers over 208,5 kilometer, zijn derde overwinning van dit sei zoen. In totaal sinds zijn debuut in 1989 was het zijn 47ste, waar van zestien vorig jaar. „Met dank aan Museeuw", grijnsde de winnaar zijn tanden bloot. „Hij heeft me opnieuw perfect in stelling gebracht, hij heeft uitstekend werk verricht door in de laatste drie kilometer het tempo hoog te houden." Met speels gemak kon de ON CE-ploeg de witte leiderstrui van Alex Zülle consolideren. Breukink handhaafde zijn twee de positie. Campanië De Italiaan Stefano della Santa heeft gisteren de Ronde van Campanië gewonnen. De koers verliep met horten en stoten. Protesterende arbeiders hielden de karavaan in de ochtend te gen met een blokkade rond de stad Sorrento. Pas na lang over leg met de renners kon de wed strijd vervolgd worden. SCOREBORD ROB ONDERWATER. 071-1 foto archief toontje heeft, blijkt als naar haar mening over Jan Vlieg wordt ge vraagd. „Mwah..., qua coaching ziet hij het wel goed," vindt Keen, „maar de rest verwaar loost hij. Hij is niet goed bezig in de contacten naar de organi satie en de spelers toe. Ik ben er pas de laatste tijd wat meer over gaan nadenken. Hij beseft zelf ook wel dat hij de trainingen het laatste jaar niet echt goed heeft verzorgd. En naar de spe lers toe moet hij ook veel duide lijker en directer vertellen wat hij wil. Zoals het nu gaat, zou er wat mij betreft best een ander als bondscoach mogen komen. Al was het alleen maar voor de frisse wind." Hiddink blijft bij Valencia Guus Hiddink heeft gisteravond zijn contract bij Valencia ver lengd tot juni 1994. De Neder landse trainer trad begin vorig seizoen in dienst van de Spaan se subtopper. Zondag verloor Valencia op eigen veld met 1-2 van Real Ma drid. De ploeg staat momenteel op de vierde plaats, acht punten achter het leidende duo Bar celona en Real. In de strijd om de UEFA-beker werd Valencia in de eerste ronde uitgeschakeld doorNapoli. Bergkamp wint op VVCS-gala Enkele maanden voor zijn ver trek naar Inter Milaan is Dennis Bergkamp voor de tweede keer op rij door zijn collega's geko zen tot beste voetballer van Ne derland. Hij eindigde voor ploeggenoot Wim Jonk en Ro- mariovan PSV. Een andere Ajacied, Mare Overmars, werd tijdens het gala van de WCS, de vakbond van contractspelers, gekozen tot het grootste talent op de Neder landse velden. Net als vorig jaar werd de 36- jarige Hans van Breukelen uit verkoren tot beste doelman. De betaalde voetballers vonden John Mutsaers, spits van RBC, de beste speler van de eerste di visie. MW werd club van het jaar. Als de dag van gisteren Veerig jaar geleden, om precies te zijn op donderdag middag 12 maart 1953, werd in het Parijse Pare des Princes een voetbalwedstrijd gespeeld die wat ouderen nog in het geheugen gebeiteld zal staan. Die dag kwam een elftal van in Frankrijk voetballende Nederlandse profs (plus doelman De Munck van FC Köln) uit tegen het Franse nationale elftal ten behoeve van de slachtof fers van de watersnoodramp die Nederland eind janua ri van dat jaar had getroffen. Ik was zestien jaar en ik kroop van spanning bijna in het radiotoestel om toch maar niets van het verslag te missen. De enorme opwinding die zich van mii (trou wens van heel de natie) meester maakte toen de Neder landse profs na een meeslepend duel met 2-1 aan het langste eind trokken, heb ik nooit meer zo beleefd. Nou, misschien nog één keer: toen Nederland bij het EK-1988 met dezelfde score van West-Duitsland won. Maar die wedstrijd in Parijs kerft toch dieper. Het initiatief daarvoor was uitgegaan van Theo Tim mermans (vroeger van ADO, opdat moment van Ni- mes). Hij hoorde van de ramp en vond dat hij wat moest doen ("Je voelt je in het buitenland altijd meer Nederlander dan in eigen land"). Hij belde tal van in Frankrijk spelende Nederlandse profs op of ze wilden meedoen aan een wedstrijd tegen een Zuidfrans elftal waarvan de opbrengst voor de getroffen gebieden zou zijn. Iedereen deed graag mee, waarna Timmermans met zijn idee naar de voorzitter van de Franse Voetbal bond stapte. Die was meteen enthousiast. Maar hij zei ook: "Een Zuidfrans elftal? Dat kennen we niet eens. Nee, we gaan ermee naar Parijs en juillie spelen tegen het Franse nationale elftal." Timmermans sloeg de schrik om het hart. "Het Franse elftal beschouwde ik als veel te sterk voor ons. We zouden tenslotte nooit meer zijn dan een samengeraapt zootje. Ik zag op tegen de inmaakpartij." De voorzitter van de Franse Voetbal bond hield echter voet bij stuk. Hij stel- Ode verder één voorwaarde: de KNVB moest ermee akkoord gaan, hij wilde geen gedonder met de bond. En daar zat hem nu net het probleem. Het voetbal in Nederland was in de be ginjaren vijftig diep weggezakt, het Ne derlands elftaJ leed nederlaag op neder laag, maar de KNVB (en het gros van de clubbesturen) hield met ijzeren hand vast aan het amateurisme. Voetballers die voor hun brood in het buitenland waren gaan spelen, beschouwde men zo niet als verraders dan in elk geval als lieden van laag allooi, met wie men niets meer te maken wilde hebben. De secretaris-penningmeester van de KNVB, Lo Brunt, die het absoluut niet eens was met zijn bestuur, bood in het geheim de sleutel tot de oplossing van het pro bleem: Timmermans moest de wedstrijd per telegram aanbieden aan het Nationaal Rampenfonds, waarvan prins Bernhard voorzitter was. Die zou ermee naar de KNVB gaan en dan kon de bond met goed fatsoen niet weigeren. En zo gebeurde het. Maar de Nederlandse profs mochten niet het oranjeshirt dragen (dat werd nu een rood shirt, een witte broek en blauwe kousen) en ook het Wilhelmus was taboe (dat werd nu 'Wien Neer- lands bloed"). In 1953 waren de communicatielijnen op geen stukken na wat ze nu zijn. De Nederlandse profs hadden dan ook geen idee hoezeer die wedstrijd in ons land leefde. Dat merkten ze pas toen het 'Wien Neerlands bloed' massaal werd meegezongen. (Ongeveer 6000 Nederlan ders hadden zich op die ongemakkelijke donderdag naar Parijs gespoed). Timmermans stond ervan "te tril len op m'n poten". Hij was niet de enige. De opstelling van het Nederlands profelftal gaf veel hoofdbrekens. Zo fungeerden als backs Vreeken (vroe ger ADO, nu Nantes) en De Vroet (Feyenoord, Rouen) die nog nimmer op die plek hadden gespeeld. Maar men had slechts een beperkt aantal spelers ter beschik king. Nood brak wetten. De Nederlandse toeschouwers in het afgeladen Pare des Princes vielen van de ene verbazing in de andere. Wat in Nederland vrijwel onbekende (Van Geen, Vreek en, De Kubber) dan wel voor versleten gehouden spe lers (De Vroet, Schaap, De Harder) als gevolg van inten sieve training en veel wedstrijdspel al niet vermochten! In triomf werd het profelftal na de 2-1 zege het Pare des Princes uitgedragen. Het sterkte iedereen in de opvat ting dat we over uitstekende voetballers konden be schikken als die KNVB nou maar eens met zijn tijd wil de meegaan. De wedstrijd zou ook van historische betekenis blijken te zijn. Ze legde de basis voor een revolutie. Een jaar la ter zag de aan alle kanten belaagde KNVB zich gedwon gen het betaald voetbal in Nederland toe te staan. Vijf jaar geleden interviewde ik Theo Timmermans over die wedstrijd in Parijs voor het boek 'De historie van Oranje'. Het werd het aardigste, maar ook merkwaar digste gesprek dat ik ooit met een oud-sportman heb gevoerd. Al na vijf minuten hield hij op en liet een lange stilte vallen. Tien minuten later gebeurde hetzelfde en toen dat zich een derde keer voordeed, vroeg ik hem wat ongerust: "Is er iets, meneer Timmermans?." Het hoge woord kwam er toen uit: hij kon over die wed strijd niet praten zonder dat de emoties hem bij de strot grepen. "Ik kan niet verklaren hoe dat komt, maar het is nu eenmaal zo." Nog een paar keer in dat ge sprek liep hij vast. En dan zei hij wat hulpeloos:Kom, ik zal weer eens wat inschenken." Ik begreep het beter dan hij vermoedde. Op sommige dingen komt geen stof, die blijven je bij. De jongen met ingehouden adem bij de radio, de speler met trillende poten op het veld. Als de dag van gisteren. PRIJSVRAGEN LOTTO 9: Eerste prijs: 2 winnaars, elk bru to f. 1.011.157,30; tweede prijs: 5 win naars, elk bruto f 14.643.90; derde prijs: 126 winnaars, elk f. 871,60; vierde prijs: 6 087 winnaars, elk f 18,00; vijlde prijs. twee cijfers goed: 2.417 VOETBAL Pistons 91-98, Golden State Warriors - Portland Trail Blazers 96-113, Miami Heat - Indiana Pacers 114-99, Los Angels La- kers - Charlotte Hornets 101-105. KUNSTRIJDEN Groep B: 1. Chen Lu (Chij, 2. Baioel (Oek), i, Sziva, Flear, Gervais, De Kleuver 9. Jackson. Van Parreren. en Milhgan 3. 14 Cooper 1 1/2, 15. FoulonenCarvalho 1. TENNIS 1. Courier (VSt) 3916 WIELRENNEN Declercq (Bel). 8. f Sampras (VSt) 3241, 3 Edberg <2we) 0lan° <SP?\'0 Chang (VSt) 2218, 8 Agassi (VSt) 2128, 9. Lendl (Tsj) 1982, 10. Stich (Dui) 1818, 11. Krajicek (Ned) 1773, 12 Costa (Spa) 57 Cordes, 64 Van Orsouw, 67. Breukink, 68 Alcala (Mex), 120 Delgado(Spa). 132. Voskamp, Leiden; Alan Campfens, boom (beiden l""" (Roo'denburg). ENGELAND, F/I County - Kheffield Wednesday 3-3. Replay SCHAKEN FA-beker, kwartfinales; Derby - Bhi op 17 maërtin Sheffield, Zonetoernooi, vróuwen: Zesde ronde; Mor (Eng) 0-1 Flear (Fra) 1-0, Garcia (Spa) - Gervais (Fra) 7. Mary-Joe Fernandez (VSt), 8 Marti BASKETBAL (Schj - Carvalho (Por) 1 -0. Stand; 1. Arkell 4 1/2 punt. 2.1 s (Ned) (Spa). 9. Novotna (Tsj), 10 Maleeva 1-0, Milligan Oremans. 112. Muns-Jagerman, 119- 183. Wegink, 198 5 05 zen 0 56, 143 Talen 1.02, 144 Hane- graal 1.02. 149 Veenstra 1 07, 156 Zu«j- erwijk 2 28, 157. en laatste Quevedo Rentree bevalt Fischer goed Zwemmer Christian Fischer heeft bij de Nederlandse winter kampioenschappen in Dordrecht een gouden en zilve ren medaille verbverd. De Kat- wijker bewees daarmee na een langdurige vingerblessure weer helemaal terug te zijn op het oude niveau. Fischer, die drie maanden uit 0T2. 54 Cordes de roulatie was, zette op de 100 meter rugslag (jaargang '76) de winnende tijd van 59.67 neer. Op de 200 meter wisselslag klokte hij 2.11,06. Die tijd was goed voor een zilveren plak. SPORT OP TV 7 00-17 15 Did 2 Soort H 1 7 05-1 7 10 Old 1 Sportschau-Teie- 18 00 19 00EURO Eurogoals Europees 18 45-19 15 RTL Sport 19 00 22 00EURO Soatn.euwsen WK kunslnjden op de schaats in Praag 19 30 70 00 BRT 1 Sport 21 30-22 00 BBC 1 A Quest ion of Sport 21 30-22 05 BRT 2 SooR 22 00-00 00EURO Bo*ven 22 15-22 30 Ned 3 Sport,ournaal 22 30-22 56 BRT 1 Sport 23 00-23 30 Old 1 Sport Extra WK OT&TO! 1 00 EURO Snooker European 1 30 EURO Sportnieuws 09 00-10 00 EURO Hoogtepunten van d. World Cup Biathlon in Liiichammer 10 00-12 00 EURO WKkunstr,,denopd<

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21