slechte een bui hebt, kun je minder hebben' Paintball: nu ook in de kas 'Wanneer je Het Gesprek van de Dag Nationale gehaktbal in gevaar Milieuactivist Bosch: 'Ik ga door tot er niet meer wordt gestort' DINSDAG 9 MAART 1993 'De nationale gehaktbal is in ge vaar'. Dit slechte nieuws heeft het vakblad De Slager voor dé gehakteters van de wereld. Wat blijkt: de bal dreigt peperduur te worden als de EEG blijft eisen dat het gehakt zo rein is dat je het rauw kunt eten. We doen dat hier wel nief, maar moeten in de pas lopen bij de Zuid- europese landen die dat wèl doen. Paniek bij de slagers, zou je ver wachten. Want gehakt is het meestverkochte vleesprodukt met twintig procent van de 'huishoudelijke vleesconsump tie'. De commotie blijkt mee te vallen. De slager om de hoek moet eerst nog zien of de richt lijn het haalt en denkt dat er ook dan uitwegen overblijven. „Dan verkoop ik gewoon voor gebakken ballen", zegt H. Be- kooy uit de Katwijkse Prince- straat. „Dat mag wel en is nog sneller klaar". Voor keukenprin sen die zweren bij hun eigen bal, heeft hij twee oplossingen. Öf de klanten wijzen de dure lappen aan zoals je in een res taurant een forelletje aanwijst en laten die voor eigen ogen door de gehaktmolen halen. Öf ze zien in de vitrine de restjes vlees staan die nu nog achter de schermen in de gehaktmolen gaan en laten daar gehakt van maken. Die laatste variant levert na tuurlijk de goedkoopste ballen op en dat lijkt een belangrijk ar gument bij een zuinig volk als het onze. „Ik wil de gehaktbal natuurlijk niet afkraken, lust 'm ook best op z'n tijd, maar dat we zulke gehakteters zijn heeft ongetwijfeld te maken met Ne derlandse zuinigheid", zegt sla ger J.C. van Vliet uit de Alphen- se Lijsterlaan. „Fransen zijn veel meer fijnproevers. Die importe ren het luxere vlees uit Neder land en sturen met dezelfde vrachtwagen het gehaktvlees mee terug, zoals de voorvoeten van koeien". Vanuit slagerij Van den Berg aan de Noordwijkse School straat, laat Van der Holst weten dat de Nederlander zijn bal niet zomaar zal opgeven. Ook niet als de grondstof flink duurder wordt. „Waar de Fransen een flesje wijn opentrekken, willen wij Nederlanders een bal, mini maal een keer per week", weet hij. Hij noemt het een 'vast eet patroon' waar wij nog koppiger aan vasthouden dan aan onze erwtensoep: „En daar zijn we ook al uniek in". Ook de koeien zelf spreken een woordje mee, zegt Alphenaar Van Vliet. Waar de Franse vlees koeien weinig 'gehaktvlees' hebben, barsten de Nederland se melkkoeien ervan. En dat gooi je natuurlijk niet zomaar weg, als je op de kleintjes let. Of, zoals de Leidse slager Kok van de Lage Morsweg het noemt, gehakt is een goede winstma ker: „Wat moet je anders met die snippers doen? Worst ma ken?" Waar de discussie op uitdraait, weet hij niet. Misschien veran dert alleen de naam: gehakt gaat dan gemalen vlees heten en de slagers hopen dat die naam niet te veel Hollanders af schrikt. „Als alles tegenzit en we snippers moeten weggooien, wordt vlees drie tot vier gulden per kilo duurder", klaagt hij. „En dan zouden er dus wel eens "koppen kunnen gaan rollen door de bal", filosofeert de Kat wijkse slager Bekooy. „Want veel slagers verliezen nu toch al omzet aan supermarkten". Het zou een hard gelag zijn voor de slager wiens rundergehakt zo goed is dat je het rauw kunt eten. Zegt hij trots. PAUL VAN DER KOOU De Leidse slager J.A. Kok; „Wat moetje anders met die snippers vlees doen? Worst maken?" foto jan holvast Pechvogel van de week Ie hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raar ste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Ge sprek van de Dag bombar deert met ingang van zater dag een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad ver rast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aan merking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u fami lieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens werk dagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071- 164352. Ook kunt u schrij ven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Erick Bosch omschrijft zichzelf als een fox-terriër: als hij zich in iets vastbijt, laat hij niet zo ge makkelijk meer los. In 1987 be gon hij een actiegroep voor het behoud van het Braassemer- meer, omdat hij fel gekant is te gen het storten van bagger in het meer. Hij begon met een handtekeningenactie tegen de slibstort, maar houdt zich nu voornamelijk bezig met proce deren tegen de provincie. Bosch is voorzitter van de stichting en tot op de dag van vandaag zet hij zich daarvoor in. Een ge sprek met een spraakwaterval die zeer nauw bij de Braassem is betrokken. „Ik begin niet zo snel aan een project, maar als ik eenmaal 'ja' heb gezegd, moet ik het afma ken", zegt Bosch in zijn woning in Woubrugge. Vijf jaar lang voert de 34-jarige leraar al pro cessen tegen de provincie, die vergunningen verstrekt aan be drijven en gemeenten om slib in het Braassemermeer te stor ten. „Voor die tijd maakte ik me niet zo druk om de Braassem. Ik zeilde daar alleen. Maar in 1987 verscheen er een stuk in de krant over de stort van vervuilde bagger in de Braassem. Dat zorgde voor nogal wat opschud ding in Woubrugge. Iedereen vond dat er iets tegen moest worden gedaan. Ze zeiden te gen mij: 'Jij bent schoolmeester, dus jij kan destukken maken.' Zo werd ik er bij betrokken. We hebben met de groep een hand tekeningenactiegehouden." vertelt Bosch. Hij betreurt dat maar weinig mensen echt tot actie overgaan. Maar een handtekening wilden de meeste mensen wel zetten. Resultaat: geen stort van ver vuilde bagger in de Braassem. Een triomf voor de actiegroep dus. Daarna braken rustiger tijden aan, vertelt Bosch. Maar een paar jaar later werd er weer ge stort „En dat ging om veel meer bagger dan wij in '87 hadden kunnen tegenhouden. Toen kwamen wij weer in actie. Maar ja, wij vormden maar een actie groep. En die doet pas wat als er iets aan de hand is, zodat je ei genlijk altijd te laat bent. Zo'n bedrijf heeft dan al een vergun ning en mag dan dus al storten, je moet erbij zijn als de vergun ningen worden verstrekt. Dan kan je nog iets veranderen. Daarom zijn we stichting ge worden." Bosch heeft uren, dagen, we ken, zelfs jaren gestoken in de Braassem. Hij zegt in de periode '91 /'92, waarin de stichting werd opgericht, geen vrije tijd te hebben gekend. „Soms vraag ik mezelf wel af waarom ik dit doe. Dan denk ik: 'Erick, je bent 34, je kan carriere maken, waarom doe je dit?'. Maar ik vind het echt schandalig dat het storten van vervuilde bagger in deze tijd nog kan. Iedereen moet af val scheiden, tuinders moeten vergunningen aanvragen, ter wijl achter hun ruggen om in de Braassem vuil wordt gestort. Dat irriteert me enorm. Óaarbij komt dat ik er alweer vijf jaar mee bezig ben. Als ik er nu mee stop, is alle energie die ik erin Erick Bosch, voorzitter Stichting Tot Behoud van het Braassemermeer „Het is schandalig dat er in een tijd waarin er zoveel aandacht voor het milieu is, vergunningen door de overheid worden verstrekt om bagger in de Braassem te storten." foto hklco kuipers Bij elke vergunning die wordt aangevraagd voor net stort van veelal vervuilde bagger in het meer, dient Bosch tegenwoor dig meteen een bezwaarschrift in. „Het was een mooi, schoon gebied en aan de rand van het Braassemermeer heb je dat schitterende natuurterrein. Het is ook een stiltegebied. Twee ki lometer verderop is dan die baggerput. Alles wordt daardoor beïnvloed. Zonde," zegt Bosch. Hij zegt door te gaan met actie voeren totdat er niet meer wordt gestort. „Het zou toch leuk zijn als je over een paar jaar ook nog op het Braasse mermeer kan zeilen." EVELYNS lAMMBtfMNC Lastige mannen? Zo lossen we dat op. willen heersen. Bij vrouwen zouden vaak medische of py- schologische factoren meespe len. Een opvallend bericht, en dat op internationale vrouwen dag. Als dat geen stof doet op waaien... Annet Martens, van de Stichting Samenwerkingsverband tegen Seksueel Geweld in Leiden, staat behoorlijk met haar oren te klapperen als wij haar op de hoogte brengen van het bericht. „Ik ben echt verbaasd. Het lijkt me heel erg overdreven. Een vreemd sensatieverhaal. Het lijkt me geen representatief on derzoek. Wat zijn bijvoorbeeld de percentages?" Macht Die zijn ons niet bekend. Mar tens dan, na enige aarzeling („ik heb het artikel tenslotte niet ge lezen): „Als je het afzet tegen het heersende rollenpatroon, dan kun je inderdaad zeggen dat bij geweld van mannen het machtsaspect meespeelt. Maar bij vrouwen mag je niet onmid dellijk verwijzen naar de hor monen. Om het op medische factoren te gooien, vind ik zwak. Het is volgens mij eerder on macht van vrouwen. De onmacht slaat ook even toe bij Iris de Ruiter, van het vrou wen- en meidenproject van de Stichting Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SK3L). Zij heeft een korte adempauze nodig („mag ik daar even om lachen?") om vervolgens toch serieus op het gewraakte artikel in te gaan. „Ik kan me voorstellen dat het ge beurt. Het is mogelijk dat de oorzaken die zij noemen waar om vrouwen tot mishandeling overgaan, kloppen." Zij deelt daarnaast de mening van Martens. „Ia, het kan ook voortkomen uit onmacht. Datje als vrouw denkt alles al gepro beerd te hebben. Dat je geen uitweg meer ziet. Dat je in de moed der wanhoop misschien een mes pakt. Maar of het nu vrouwen, mannen, kinderen of ouderen zijn die zich schulidg maken aan mishandeling, het is nooit goed te praten. Want het is geweld. Maar dan nog, als de kranten het artikel expres op in ternationale vrouwendag heb ben geplaatst, vind ik dat jam mer. Maar aan de andere kant, het is een thema dat door vrou wengroepen besproken kan worden." Onderdrukt Alien Lap, plaatsvervangend co ördinatrice van vrouwenop vanghuis Cassandra in Leiden, blijkt al op de hoogte. „Ik hoor de het op de radio. Maar we we ten hier uit ervaring dat er man nen genoeg zijn die ook mes sen, scharen en brandende si garetten gebruiken. Vrouwen worden in de regel meer onder drukt. Ook als ze niet worden geslagen, kan het zijn dat ze psychisch worden onderdrukt." Maar ach, van zo'n artikel ligt ze niet wakker. „Welnee, ik vraag me af hoe zo'n onderzoek tot stand is gekomen. Ik neem het in elk geval met een korreltje zout. De uitkomsten zijn mij in elk geval veel te simpel. Er zijn veel meer factoren die meespe len. Bij mannen speelt inder daad het heersaspect een rol, maar dat kan bij vrouwen ook het geval zijn. En wat zijn nou medische en pyschologische factoren? Als je een slechte bui hebt kun je minder hebben." „Ik ben in elk geval niet zo ge charmeerd van de berichtge ving. Het is geen toeval dat dit op acht maart naar voren wordt gebracht. De pers probeert een steek onder water te geven. Zo voel ik dat." Niet militaristisch en zeker niet eng. De tegenstanders worden niet doodgeschoten of vernie tigd maar uitgeschakeld; de deelnemers spelen het spel met verfballetjes in plaats van verf- kogels. Paintballeen soort oorlogje spelen met verf moet worden gezien als een ge zellige recreatieve bezigheid, zeggen de vier mensen achter Worldwide Event Management uit Roelofarendsveen. Sinds ja nuari organiseren zij paintball- toernooien en bedrijfsfeesten met paintball in een kas bij Aal smeer. Lekker warm en droog, dus heel wat beter dan in de koude duinen. „Deze week zijn we eigenlijk echt begonnen met het indoor paintballen", zegt Ton den Har- tog van Worlwide Event Mana gement. „De kas hebben we vanaf januari maar we zijn druk geweest met onder meer de or ganisatie van Sterrenslag en de alternatieve elfstedentocht in Oostenrijk. Nu gaat het echt lo pen. We hebben nog wel een buitenterrein waar we kunnen paintballen maar vanaf nu or ganiseren we evenementen bij voorkeur binnen in de kas. Ook in de zomer. De omstandighe den zijn ideaal, binnen. Nooit te koud en dankzij zonnescher men ook nooit te warm. We zijn dus niet meer afhankelijk van het weer." De vreemdste gezelschappen krijgt Worldwide Event Mana gement over de vloer. Bedrijven komen in de kas hun feestjes vieren, met na de wedstrijdjes een barbecue. Maar ook vrijge- zellenparties vinden er plaats. „Dat is weer eens wat anders dan je vol laten lopen in de kroeg." Ton den Hartog: „Het is best jeuk om te zien hoe directeuren helemaal uit hun bol gaan." foto jan holvast De kas staat vol met oude olie drums, camouflagenetten, hin dernissen, schuilplaatsen en dennebomen. Inmiddels heb ben de objecten een vrolijk kleurtje gekregen. Er wordt na tuurlijk wel eens misgeschoten. Deelnemers krijgen een overall aan (geen camouflagekleding), een masker op dat ogen, neus en mond beschermt, een gé- weer met C02-patronen en verfballetjes en kunnen na een korte instructie aan de slag. De bedoeling is de vlag van de te genpartij te veroveren. Zodra "ie mand wordt geraakt, is hij uit geschakeld tot het volgende spel begint. Paintball blijkt in alle gelederen aan te slaan. Een verklaring daarvoor is volgens Den Hartog makkelijk te geven. „De mens is van nature een jager. Hij moest vroeger wel om te overleven. En nu zit dat er nog steeds in. Bij iedereen, het maakt niet uit wat de deelnemers in het dagelijk leven doen. Het is best leuk om te zien hoe directeuren hele maal uit hun bol gaan." Vrouwen blijken in de praktijk volgens Den Hartog vaak de be tere paintballers. „Ze zijn tac tisch heel sterk, blijven eerst voorzichtig op hun plaats zitten en schieten vervolgens raak als er iemand op ze af komt stor men." Paintballtoemooien teams van tien man kunnen zich op geven en feestjes met paint- ballwedstrijden zijn niet de eni ge activiteiten, die Worldwide Event Management organiseert. Zo heeft het viermansbedrijf in Roelofarendsveen ook de orga nisatie van de Nederlandse Se cretaresse Dag binnenkort in de Beeksche Bergen in han den. Diverse teams met secreta resses moeten dan proberen de team spirit award in de wacht te slepen. Op het programma staan onder meer jetski varen, een toren beklimmen, vier-wiel- rijden en paintballen. Ook zit Wordwide Event Management in de organisatie van de Camel Trophy en 'survival of the fittest' en verzorgt het zogenaamde 'adventure' dagen in België en Duitsland met onder meer kano varen, klimmen en abseilen en vierwiel-rijden. Den Hartog: „Of mensen bang zijn dat ze voor dergelijke acti viteiten te krukkig zijn? Het is wel vaak een reden waarom ie mand uiteindelijk niet boekt. Mensen die wel doorzetten, hebben achteraf altijd zoiets van 'jeetje, dat ik dit allemaal kon'. De mensen leren hun ei gen grenzen kennen en in prin cipe kan iedereen yan jong tot oud meedoen." Voor meer informatie: World wide Event Management, tel: 01713-19020 Naar de deegroller luisterde hij al lang niet meer. Die kopte hij gewoon brutaal terug. En de re primande met het peertje - rechtsdraaiend - had ook niet veel uitgehaald. Haar man bleef schelden en schreeuwen. Dus gooide zij het dit keer over een andere boeg. Zij greep de juskom en goot de nog bijna kokende in houd over hem uit. Het slachtof fer schreeuwde van ongenoegen: wat maak je me nu?" Bovenstaande scène was tot nu toe alleen te zien in Engeland en de Verenigde Staten, maar valt wellicht binnenkort ook in onze knusse theatertjes, de Ne derlandse huiskamers, te aan schouwen. Want wat lazen we in de krant van gisteren? Dat ge huwde vrouwen steeds vaker hun man mishandelen. Een on derzoek van het blad Esquire, uitgevoerd in de VS en Groot- Brittannië, zou dat hebben uit gewezen. Tja, waarom zouden de echtgenotes in Nederland dat dan niet doen? Volgens Esquire grijpen ge trouwde vrouwen in elk geval naar verschillende wapens, ter wijl mannen nog 'gewoon' hun vuisten gebruiken. Mannen zouden ook alleen moeder de vrouw mishandelen omdat ze

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17