Opwinding over ambulancevervoer Parkeerwachters: geweld neemt toe Verzet tegen plannen KLM 'vakbondsbreed' Randstad Omzet Bols vijf miljard Centra zorgvuldig met levensverlenging baby's DINSDAG 9 MAART 1993 16 Hen 15-}arige fietser komt onder een auto en wordt met ernstig hersenletsel naar het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) gebracht. De ambulance die de gewonde ver voert, heeft alleen personeel met EHBO-diploma's aan boord én beschikt niet over de benodige beademingsap paratuur. Het enige wat het ambulancepersoneel kan doen is de gewonde oppakken en zo snel mogelijk naar het AZL vervoeren. Maar daar wordt hij acht minuten la ter levenloos binnengebracht: tijdens die kostbare minu ten in de ambulance is hij niet beademd. „Was hij dat wél, dan had hij nog een eerlijke kans gehad." AZL-chirurg: „De politiek moet het belang van goed ambulancevervoer nu maar eens inzien en de opleiding tot verpleegkundige verplicht stellen bij spoedeisend vervoer." foto lofk ZUYDERDum Ontsnapt aan de rolstoel leiden» Hij heeft geluk gehad, ontzet tend veel geluk. Als hij toen niet bij bewustzijn was gekomen, had hij nu misschien in een rol stoel gezeten. De Leidenaar Daan van der Keur kreeg vorig jaar een ernstig motorongeluk in Katwijk en heeft toen aan den lijve ervaren hoe belangrijk goed ambulancevervoer is. Op het nippertje ging het goed, ver- telt hij. „Ik kwam even bij bewustzijn, vlak voordat ze me op een bran card zouden sjorren. Omdat ik toen zei dat ik pijn in mijn rug had, gebruikten ze godzijdank een 'schepbrancard'. Die is spe ciaal bedoeld voor mensen met nek- en rugletsel. En ik bleek een instabiele wervelbreuk on derin mijn rug te hebben. Had den ze me gewoon opgetild, dan had ik een dwarslaesie kun nen oplopen. In dat geval had ik nu in een rolstoel gezeten." Volgens Van der Keur worden er tijdens het ambulancevervoer nog steeds fouten gemaakt. „Daarom is goede regelgeving, goed personeel en goede appa ratuur zo ontzettend belang rijk." leiden caroline van overbeeke Dr. A. van Vugt, chirug-trauma- toloog in het AZL, wil absoluut njet naar het ambulanceperso neel wijzen, maar hij vindt, dat er op hoger niveau iets moet ge beuren. Hoewel het ambulance vervoer de laatste jaren is verbe terd, kan het nóg beter. Men senlevens kunnen worden ge red en blijvende handicaps voorkomen door goede hulp en goede apparatuur in de ambu lance. Van Vugt: „Het is toch van de gekke dat bij zulk belangrijk werk alleen een EHBO-diploma verplicht is. In ziekenhuizen moet het personeel wél goed opgeleid zijn, maar de ambu lancevervoerders, die als eer sten bij ongevallen komen, heb ben niet eens een verpleegkun digeopleiding." „De politiek moet het belang van goed ambulancevervoer nu maar eens inzien en de oplei ding tot verpleegkundige ver plicht stellen bij spoedeisend vervoer. Die opleiding moet bo vendien landelijk gestructu reerd worden. De overheid dient een strikte scheiding aan te brengen tussen spoedeisend vervoer en de niet-dringende, bestelde ritjes." Samenwerking „Verder is een goede samen werking noodzakelijk tussen de zorgverleners in het ziekenhuis en daarbuiten: het ambulance personeel. Tenslotte pleit ik voor een betere spreiding van de ambulanceposten in de re gio. In de Leidse regio betekent dat, dat er nog twee posten moeten komen in de Duin- en Bollenstreek: bijvoorbeeld in Noordwijken Katwijk. Dan kun nen nog meer kostbare minuten worden gewonnen." Het ambulancevervoer staat opnieuw ter disccussie: de afge lopen jaren hebben de vervoer ders in deze regio geregeld flin ke kritiek over zich heen gekre gen. Het deugde niet en het moest beter. En inderdaad: het werd beter. Dr. Van Vugt: „De spoedeisende hulp wordt nu al leen nog verleend door de grote ambulancebedrijven: Prins, Be- zemer, De Jong en de over heidsdienst EHD. Zij hebben ook de kennis en de apparatuur in huis." De aanleiding voor de recente opwinding over het ambulance vervoer is een afstudeerpoject van twee Leidse studenten ge neeskunde: Ger van Olden en Michael Edwards. Zij onder zochten in Amerika het ambu- lancesysteerrt en concludeerden dat er in Nederland nog veel valt te verbeteren. Van Vugt be geleidde het tweetal tijdens het afstudeerproject. Ook hij vindt dat het in Nederland beter kan. De twee studenten consta teerden dat het ambulanceper soneel in Nederland beter moet worden opgeleid en dat er meer moderne communicatiemidde len en hulpmiddelen aan boord van de ambulance moeten ko men. „Goede zorg begint op de plaats waar de patiënt aangetroffen is", zo vat Van Vugt het samen. „Juist die zorg is zo belangrijk. En de mensen moeten die hulp verlenen in hele moeilijke om standigheden op straat. Daar voor zijn specifieke kennis en vaardigheden nodig. Het lijkt me duidelijk dat bij de meest af grijselijke ongevallen een EH BO-diploma niet voldoende is." vervolg van voorpagina amsterdam bill meyer Het verzet tegen de nieuwe be zuinigingen wordt door alle bonden, inclusief die van de vliegers, het cabinepersoneel en het grondpersoneel gedragen. Volgens de bonden zetten de programma's die kosten bespa ren geen zoden aan de dijk zo lang de bedrijfscultuur bij de KLM niet radicaal verandert. Nog altijd heerst er binnen de KLM de ouderwetse baas-werk nemer verhouding. Deze strikte hiërarchie houdt elke verande ring ten goede tegen, aldus de bonden. „Er bestaan op elk niveau en binnen elke afdeling schrijnen de voorbeelden van mismana gement. Iedereen wil scoren om zelf promotie te maken. En pro motie maak je binnen de KLM tegenwoordig met teruglopende budgetten, niet met nieuwe ideëen of met kwaliteitsverbete ring", aldus een vakbondsbe stuurder. Het steekt de bonden dat de verantwoordelijken voor het verlies bij de deelnemingen van de KLM (Air Littoral en North west) niet worden afgerekend op hun fouten. De KLM heeft de laatste jaren een strop van een miljard gulden overgehouden aan samenwerkingsverbanden. Zij menen dat de fouten nu af gewenteld worden op het per soneel. Daarom willen de bon den duidelijkheid over de gevol gen voor de werkgelegenheid van de fusiebesprekingen met SAS, Swissair en Austrian Airli nes. „Nu is het cruciale mo ment aangebroken in het perso- neelbeleid. Helaas zitten bij de KLM economen op de plek van personeelfunctionarissen", al dus een bestuurder. De bonden overwegen een gezamenlijke algemene leden vergadering bij elkaar te roepen in de RAI in Amsterdam. Giste ren gingen de 1100 medewer kers van KLM Catering in 'hon gerstaking'. Zij aten niet in de bedrijfskantine. De actie is ge voerd onder het motto 'vandaag eten wij niet, morgen misschien uw klanten niet'. amsterdam anp De fusiepartners Wessanen en Bols, die binnenkort onder de naam Koninklijke Bols Wessanen door het leven gaan, behaalden vorig jaar samen een omzet van vijf miljard gulden. Het samengevoegde resultaat na belastingen is op 285 miljoen gulden uitgekomen te gen 216 miljoen een jaar eerder. Bij.de nieuwe voedingscombinatie staan ruim 8400 mensen op de loonlijst. Dit staat in het maandag verschenen fusiebericht. Voor ieder aandeel Bols van nominaal twee gulden biedt Wessa nen 1,185 aandeel Koninklijke Bols Wessanen van twee gulden no minaal. Voor de nieuwe aandelen wordt behalve in Amsterdam beursnotering aangevraagd in Londen, Frankfurt, Düsseldorf, Ba zel, Genève en Zürich. Het bod wordt gestand gedaan als Wessa nen ten minste 90 procent van de aandelen Bols in portefeuille heeft. Tot uiterlijk 2 april kunnen stukken Bols ter omwisseling worden aangemeld. Op 8 april zal Wessanen bekendmaken of het bod gestand wordt gedaan. Op 25 maart worden zowel aandeel houders Wessanen als Bols op speciale vergaderingen ingelicht over de fusie. Eis 3,5 jaar tegen planner Zegwaard den haag De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren 3,5 jaar celstraf geëist tegen het voormalig hoofd planning bij afvaltransporteur Zegwaard. De rechtbank veroordeelde de man eerder tot twee jaar gevangenisstraf waar van zes maanden voorwaardelijk. Volgens procureur-generaal Zandbergen zat het hoofd planning als een spin in het web en was hij van alle misdrijven bij het bedrijf op de hoogte, voor zo ver hij ze niet zelf uitdacht. Het gaat onder meer om het mengen van chemisch met huishoudelijk afval, gebruik maken van valse douaneformulieren, waardoor gemengd afval illegaal de Belgi sche grens over kon en opstellen van valse facturen. Professor W. Derksen nieuw lid WRR den haag De ministerraad heeft besloten prof. dr. W. Derksen (40) per 1 april te benoemen tot lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Derksen is hoogleraar be stuurskunde in Leiden en Rotterdam. Hij promoveerde in 1980 in Groningen op een proefschrift over het burgemeestersambt. Inwoner Waddinxveen doodgestoken waddinxveen Een 47-jarige inwoner van Waddinxveen is gister- vond in zijn woning door messteken om het leven gebracht. Het slachtoffer werd kort na het misdrijf door zijn vriendin gevon den. Over de dader en de toedracht is nog niets bekend. Een twaalf man sterk rechercheteam van bet politiekorps Hollands- Midden onderzoekt de moord. De vier onderzochte centra voor neonatale intensieve zorg ma ken 'zorgvuldig' gebruik van de mogelijkheden om pasgebore nen in leven te houden. Maar ook van de 'in Nederland geac cepteerde mogelijkheid' om de behandeling te staken als die kansloos of zinloos is geworden. Dit blijkt uit een onderzoek dat maandag is gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Doel was om te kijken hoe vier van de centra omgaan met beslissen rond voortzetten of staken van levensverlengend handelen. In 1990 werden in Nederland 197.965 kinderen le vend geboren. In de tien centra voor neonatale intensieve zorg werden 2.684 pasgeborenen op genomen. Veertig procent van hen ging naar de vier onder zochte centra (Amsterdam, Nijmegen, Leiden en Eindho ven). In 1990 overleden er 185 van deze 1.085 kinderen. Bij 9 pro cent werd niet begonnen met intensieve behandeling. Deze werd gestaakt bij 93 kinderen (50 procent). In één geval werd opzettelijk levensbeëindigend ingegrepen toen het kind na het staken van de intensieve behan deling tegen de verwachting in niet overleed. Bij 74 kinderen (40 procent) werd die behande ling zinvol geacht en daarom voortgezet tot het overlijden. Bij naar schatting 3 procent van het totale aantal opgeno men kinderen in alle centra wordt de intensieve behande ling gestaakt wegens het slechte vooruitzicht op een leefbaar le ven. Rotterdam woedend op Zuid-Holland den haag Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zijn in meerderheid te gen de aanleg van een nieuwe luchthaven ten noorden van Rotterdam. Dit heeft de provin cie gisteren bekendgemaakt. Het college vindt dat de in het Integraal Plan Noordrand (IPNR) voorgestelde verstedelij king en de aanleg van nieuwe rijkswegen wel door moeten gaan. De aanleg van een nieuwe luchthaven staat echter op ge spannen voet met het provinci aal milieubeleid en moet niet worden gerealiseerd. GS hebben bij hun stand puntbepaling overwogen dat de aanwezigheid van een regionale luchthaven kan bijdragen tot een internationaal vestigingskli maat en uitbreiding van werk gelegenheid. Naar verwachting wordt deze maand in het kabinet een be sluit genomen over de aanleg van de Rotterdamse luchtha ven. Ook binnen het kabinet is verschil van mening over het economisch belang tegenover dat van het milieu. De Rotterdamse wethouder Linthorst: „Een Integraal Plan Noordrand Rotterdam met daarin een vliegveld kan leiden tot een werkgelegenheidsim- puls van tienduizenden ar beidsplaatsen." Vooral het verbale geweld neemt enorm toe, zeggen de parkeerwachters. foto hielco kuipers Geweld tegen parkeercontroleurs. Het ver schijnsel komt steeds vaker voor, zeggen de werknemers van de Leidse dienst parkeer beheer. „Vooral het verbale geweld is het afgelopen jaar enorm toegenomen", zegt Enny Duivenvoorde, zeven jaar bij parkeer beheer in dienst. „Je hebt echt een olifan tenhuid en een hele brede rug nodig." Onlangs volgden de parkeercontroleurs een cursus. Bedrijfstraining was het eigen lijke onderwerp maar ook stressverwerking kwam heel even aan de orde. De medewer kers van parkeerbeheer - 33 zijn er in Lei den in dienst - kregen hierover een film voorgeschoteld. „De film maakte veel los", aldus Enny Duivenvoorde. „Ik merkte op dat moment dat ik niet de enige ben, die wel eens met een minder gevoel naar huis gaat. Het zijn geen grote schokken die je zo op straat meemaakt, maar constante spel- deprikken. En daar word je op een gegeven moment murw van." Sinds de cursus wordt er dus meer ge praat over geweld, in welke vorm dan ook. De controleurs constateren allemaal het zelfde: steeds vaker krijgen ze verwensingen naar hun hoofd geslingerd, door hun 'slachtoffers' maar ook door willekeurige passanten. Reden? De fiscalisering van de boetes voor fout parkeren, vermoeden de controleurs. „Bij die fiscalisering vorig jaar is de boete opgetrokken van 35 naar 64 gul den. Die 64 gulden is waarschijnlijk net even te veel. Dan kun je van alles gaan uit leggen, hoe het gemeentebeleid in elkaar zit, maar dat helpt allemaal niet", aldus En ny. Scheldpartijen De scheldpartijen, die zij naar haar hoofd geslingerd krijgt, zijn talrijk. „Al is hét soms weken rustig, soms heb je er een dag bij dat ze je voor de meest vreselijke dingen uitma ken." Dat varieert dan van allerhande.licha- melijke kwalen tot 'nazihoer' en opmerkin gen als 'ga naar je aanrecht'. „Nazihoer, dat vind ik echt heel vervelend. En als gekleur de mensen zeggen dat ik ze discrimineer als ik ze een boete geef. Je kunt je daar moeilijk tegen verweren, terwijl je in werkelijkheid de automobilist, die fout parkeert of geen of een verlopen kaartje heeft, een boete geeft", zegt Enny, vlak voordat ze samen met colle ga's Dick de Jeu en Ben Oudshoom de straat op gaat. Bij de Beestenmarkt is het direct raak. Twee 'gewone' auto's staan er op de invali denparkeerplaats. Direct wegslepen, is het devies dus wordt de sleepwagen besteld via de portofoon. Voordat die er is, komen de eigenaars aangerend. „Ik weet dat ik hier verkeerd sta", zegt één van de twee, een vrouw. „Maar kunt u het voor deze ene keer niet door de vingers zien. Ik moest mijn kinderen wegbrengen naar de film en er was helemaal geen parkeerplaats meer." Ze blijft netjes, gaat bijna op haar knieën maar de controleurs blijven onvermurwbaar. Me vrouw heeft geluk dat de wagen nog niet in de banden hangt. Ze komt er nu van af met een boete van honderd gulden, anders had ze ook nog de wegsleepkosten - ruim twee honderd gulden - moeten betalen. Een leverancier van een slagerij aan de Nieuwe Beestenmarkt maakt het te bont. Hij heeft zijn bestelwagen half op de fiets strook en half op de weg geparkeerd. Als Duivenvoorde een bon uitschrijft, komt de man boos aangelopen. „Mevrouw, kent u de wet wel?", vraagt hij op dreigende toon. „Volgens de vleeswarenwet moet ik maxi maal op tien meter van de slagerij lossen." Argumenten dat hij met zijn manier van parkeren de fietsers nodeloos in gevaar brengt, wil hij niet horen. „Waar moet ik mijn auto dan zetten, midden op de weg?" Dat was volgens de parkeercontroleur beter geweest. Als ze de weg over wil steken, moet de man met zijn wagen nog passeren. Daar wacht ze liever op. Ze is door een boze weggebruiker een keer bijna voor de sokken gereden, vandaar. Deze dag valt het echter mee met boze reacties. Een man, net naar de kapper ge weest, komt bij molen De Valk zijn beklag doen. Hij had een gulden in de parkeerau tomaat gedaan en was ruim twintig minu ten te Iaat. De boete noemt hij 'onmense lijk' maar verder komt er geen onvertogen woord over zijn lippen. Dick de Jeu maakt het zelfs mee, dat een man zijn boete bijna met dank aanvaardt. Deze automobilist komt net bij zijn auto aan als De Jeu zijn bon uitschrijft. Op dat moment klinkt over de portofoon het bericht dat iemand zich voor de trein heeft gestort. „Geef mij dan maar liever een bon", zegt de automobilist laconiek.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16