Alkemade huisvest eerste asielzoekers Bioscopen krijgen nieuw verfje Rijnwoude sluit actie Tanzania af Rijn- en Veenstreek Hazerswoude-Dorp bouwt 35 woningen Alphenaar dodelijk verongelukt Aarlanderveen heeft behoefte aan huizen Oudshoorn krijgt nieuwe rolstoelbus Geen geld onderzoek nieuw ziekenhuis DINSDAG 9 MAART 1993 CHEF «GERT VISSER, O De gemeente Alkemade hoopt nog dit jaar de eerste twee woningen beschikbaar te stellen voor asielzoekers. In de ze huizen moeten acht tot twaalf mensen kunnen wo nen. Dat liet wethouder W. Nugteren gisteren weten. Vol gens Nugteren zijn de voorbereidingen in volle gang. Met Woningbouwvereniging Alkemade is overleg gaande over het beschikbaar stellen van woningen. Ook worden vrij willigers gezocht die de vluchtelingen kunnen opvangen en begeleiden. len, hebben zij meestal al hui zen aan asielzoekers beschik baar gesteld. Alkemade huisvest nog geen asielzoekers. Volgens Nugteren ligt het nij pende woningtekort hieraan ten grondslag. „We hebben niet eens ruimte voor onze eigen in woners", legt hij uit. „We wil den daarom het liefst zoge noemde rijksvoorkeurwoningen voor de asielzoekers beschik baar stellen. Deze woningen zijn officieel bedoeld voor rijks- alkemade marieta kroft Met deze voorbereidingen tracht Alkemade een begin te maken met het wegwerken van de achterstand die het heeft. Volgens normen van het rijk moet elke gemeente aan twee op de duizend inwoners onder dak bieden. Alkemade zou dus huisvesting moeten bieden aan 28 asielzoekers. Hoewel veel gemeenten in Nederland de rijksnorm niet ha- Inbreker ingerekend alphen aan den run» De politie heeft gisteren een 22-jarige Alphe- naar aangehouden nadat hij in een huis aan de Barnsteenstraat had ingebroken. De man was het pand binnengekomen na het openbreken van de voordeur. Getuigen hadden de man bezig gezien en waarschuwden de politie. Hij werd kort na de kraak in de buurt ingerekend. Het is niet bekend wat er uit de woning is meegenomen. Op het bureau bekende de Alphenaar nog enkele inbraakjes. De politie verwacht meer bekentenissen. Videorecorder uit huis gestolen alphen aan den run» Uit een huis aan de Rosmolen in Alphen is op klaarlichte dag een videorecorder gestolen. De daders heb ben het slot van de voordeur opengebroken. Getuigqn zagen kort voor de inbraak drie figuren in de buurt van de woning. De inbraak is gisteren gepleegd tussen 15.45 en 16.50 uur. Vrouw beroofd van tas alphen aan den run» Een 63-jarige vrouw uit Alphen is gisteroch tend rond tien uur in haar woonplaats beroofd van haar hand tas. De tas zat in een mandje op haar fiets. Op een gegeven mo ment kreeg de Alphense een duw van een man, die vervolgens de tas uit de mand griste. In de tas zaten 150 gulden en diverse voorwerpen. Na zijn daad verdween de dader in het Bospark. Personenauto in vlammen alphen aan den run De personenauto van een 42-jarige vrouw uit Koudekerk aan den Rijn is gisteren volledig uitgebrand. De vrouw stond met haar auto voor een verkeerslicht op de Leidse Schouw. Op een gegeven moment viel de motor uit, waarop de Koudekerkse probeerde de auto opnieuw te starten. Dat misluk te. Even later sloegen de vlammen uit de motorkap. De Alphense brandweer kon niet voorkomen dat het voertuig in vlammen op ging. De oorzaak van de brand is niet bekend. hazerswoude-c Als alles meezit, wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van 35 tot 38 huizen in de omgeving van de Dorpsstraat in Hazers woude-Dorp. De woningen moeten worden gebouwd aan de zuidkant van de Dorpsstraat schuin tegenover de gerefor meerde kerk en aan de noord kant van de straat tussen de Beuklaan en de Rèmbrandtlaan. Het bouwen in Hazerswoude- Dorp zit in een stroomversnel ling. Na jaren waarin nauwelijks een huis gebouwd werd in het dorp, worden nu aan de west grens een flink aantal huizen neergezet. En naast de nu ge presenteerde plannen ligt er ook nog het voornemen om binnenkort te starten met de bouw van zestien huizen aan de Van Ostadestraat. In totaal be slaan de plannen meer dan honderd huizen. Voor de nieuwbouw worden twee boerderijen en een voor malige kwekerij aangekocht. Ook een aantal kleine, oude huisjes moeten wijken voor de plannen. Ook het scheefstaande pand dat luistert naar de naam VRIJE TIJD Kledingbeurs De Alphense speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord houdt op woensdag 10 en don derdag 11 maart een zomerkle- dingbeurs in clubgebouw de Vierhoek aan de Vorselenburg- straat. Op woensdag kan tussen 8.45 en 9.45 uur een volgnum- I mertje worden getrokken, waar mee vanaf 19 uur de kleding kan worden ingeleverd. De ver koop is op donderdag tussen ambtenaren. Alkefriade heeft 30 van dergelijke woningen. Als nu een woning vrijkomt, dan kan het rijk die opeisen. Het hoeft dus helemaal niet zo te zijn dat daar woningzoekenden uit Alkemade in terechtkomen. Met andere woorden: als wij deze woningen kunnen gebruiken voor het huisvesten van asiel zoekers, dan gaat dat niet ten koste van onze eigen woning zoekenden." Tot haar spijt kreeg de ge meente vorig jaar een afwijzend antwoord van het rijk. Nugteren vertelt dat de gemeente vervol gens meteen is begonnen met het zoeken naar een andere op lossing voor de huisvesting de vluchtelingen. „Maar door dat we zolang.op het antwoord van het rijk moesten wachten, heeft dat wat vertraging Een 45-jarige Alphenaar is gis termiddag om het leven geko men bij een ongeval op het Zuideinde in Nieuwkoop. Het slachtoffer fietste rond kwart over twee in de richting van Aarlanderveen toen een vracht auto, bestuurd door een 33-jari- ge Nieuwkoper, hem inhaalde. Door nog onbekende oorzaak raakte de de auto de Alphenaar. De man viel en kwam met zijn onderlichaam onder de vracht auto terecht. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De politie in Nieuwkoop vraagt eventuele getuigen zich te mel den. Het telefoonnummer van de politie is 01725-73100. Erica Terpstra spreekt over ouderenbeleid alphen aan den r Tijdens de verbouwing draaien de films gewoon door bij Eurocinema. FOTO BEN DE BRUYN De Eurocinema in Alphen krijgt een grondige opknapbeurt. De stoelen en de vloerbedekking in de bioscoop worden vervangen, het schilderwerk krijgt een an dere, lichtere kleur en het buffet wordt groter. Verder wordt in de zalen de achterste rij opge hoogd, zodat die niet meer op gelijke hoogte is met de voor laatste rij. De bioscoop draait in de tus sentijd gewoon door. De bezoe kers ondervinden weinig last van de verbouwing, hoewel er tijdens de middagvoorstellingen doorgewerkt wordt. Verder is soms één van de zalen gesloten of liggen er wat planken opge- Doordat niet alles in één keer /kan worden gedaan, duurt de verbouwing vrij lang. „We zijn direct na de kerstvakantie be gonnen en we hopen vóór de grote vakantie klaar te zijn", al dus bedrijfsleidster A. van Veen. In de 15 jaar dat de bioscoop bestaat, is er niets aan het inte rieur veranderd. „Het was echt nodig dat de boel opgeknapt werd. Het interieur is verouderd en de stoelen zijn versleten." De verbouwing heeft niet te maken met een teruglopend aantal bezoekers, verzekert Van Veen. Ook al geeft zij wel toe dat 1992 een slecht jaar was voor de Alphense bioscoop aan de Van Boetzelaerstraat. Het filmhuis trok toen vrij weinig bezoekers, maar volgens Van Veen is dat een landelijke ten dens geweest. „De films spra ken niet aan", is haar verkla ring. „Daar kun je van te voren bijna niets over zeggen. Ook re censies spreken geen boekde len. Ik zou zelfs zeggen: hoe slechter de recensent een film vindt, hoe meer publiek hij trekt. Gelukkig hebben we dit jaar, ondanks de verbouwing, weer een heel goede start ge maakt." Niet alleen de oudste bio scoop in Alphen wordt ver bouwd. Ook het Parkfilmhuis krijgt een opknapbeurt. Be drijfsleider C. Nobels vindt de huidige zaal verouderd en ar moedig. De filmzaal in het Parktheater krijgt onder meer een nieuwe ingang. Wanneer deze verbouwing begint, is nog niet bekend, want het geld ont breekt nog. Nobel schat dat de totale kosten anderhalve ton zullen bedragen. Hij hoopt dit geld bijeen te krijgen door middel van spon soring: sponsors kunnen een of meer van de 73 stoelen voor 350 gulden per stuk 'kopen' ofwel van hun naam laten voorzien. Verder hoopt hij op een lening van de gemeente. Wanneer er voldoende geld bijeen is, begint de verbouwing de Het schilderen neemt waarschijnlijk ongeveer 6 weken in beslag. Lukt het niet het totale bedrag op tijd bijeen te krijgen, dan zal de renovatie in gedeelten plaat vinden. Landelijke politici weten Al phen goed te vinden de laatste tijd. Aanstaande zon dag komt minister van on derwijs Jo Ritzcn in Alphen praten over de fusies in het basisonderwijs. Collegami- nister len Dales komt volgen de maand naar Alphen om het open huis van de ge meente te openen met een klein rampje. En nu komt ook Erica Terpstra naar de jarige stad. De PvdA kondigde de komst van de onderwijsmi nister grappig bedoeld aan met de kreet 'Meet Jo'. De WD communiceert op de zelfde golflengte. Zij maakt de komst van de voormalig zwemkampioene bekend met 'E.T. komt naar Alphen'. De WD-politica - dieren vriend van het jaar 1992 en sinds kort oma. aldus het persbericht - komt spreken over het ouderenbeleid. Zij houdt haar spreekbeurt op vrijdag 19 maart om 20 uur in de Struisvogelzaal van Avifauna. WD-er Jansen in Rijnsaterwoude jacobswoude WD-gedeputeerde Ted lansen spreekt dinsdag 16 maart over 'provinciale politiek' in Rijnsa terwoude. De WD-fractieleden spreken vervolgens over de ge meentepolitiek. Na de pauze wordt een politieke discussie gehouden. De bijeenkomst is in 't Schoolhuis, Herenweg 22 in Rijnsaterwoude. Aanvang 21 'Scheetje beef moet tegen de vlakte. Over de aankoop van dit pand is nog geen overeenstem ming, voor de rest is de boel zo goed als rond. Twee en half jaar geleden was er al sprake van nieuwbouw op de plaats van de voormalige kwekerij van Binnendijk. Maar de bouw ging niet door omdat buurman Van Vliet, die ernaast zijn boerenbedrijf had, niet wil de vertrekken. De agrariër heeft zijn hele bedrijf te koop aange boden aan de gemeente. Daar mee wordt het bouwplan niet alleen mogelijk gemaakt, maar ook nog eens vergroot. Adviesbureau Zandvoort heeft voor beide plekken twee plannen gemaakt. In het ene plan worden op de twee terrei nen in totaal zeven woningwet woningen, zeven premie-koop woningen en 21 vrije sectorwo ningen neergezet. In het andere plan komt er van alle wonings oorten één huis meer. Het meest opvallende verschil tus sen de twee plannen is dat bij één de vaart tussen de kavels van Binendijk en Van Vliet ver dwijnt en dat die in het andere plan open blijft. Speciale acties om geld bijeen te krijgen zijn er niet of nauwe lijks gevyeest. Toch is de stich ting Projektkoppeling Hazers- woude/Koudekerk aan den Rijn /Derde Wereld er in ge slaagd geld Te vergaren voor ze ven waterprojecten in Tanzania in de afgelopen vier jaar. „Dat is prachtig", zegt voor zitter Freijja Zandbergen, „maar vooral is het belangrijk geweest dat Tanzania zo lang in beeld is geweest in Rijnwoude. Menden zijn in de regel snel geneigd om in de beurs te tasten, maar daar blijft het meestal bij. In dit geval zijn velen zich bewust gewor den wat daar aan de hand is, zoals de scholen, maar ook plat telandsvrouwen, kerken en an dere groeperingen. Dat vind ik de winst van deze actie." Freijja Zandbergen is voorzit ter van de stichting, die, zich de afgelopen vier jaar heeft ingezet voor het Afrikaanse land Tanza nia. De stichting is indertijd ontstaan op initiatief van de voormalige gemeenten Koude kerken Hazerswoude. Vertegenwoordigers van di verse groeperingen zijn lid van de stichting. „Een groot aantal instanties en organisaties op ve lerlei gebied hebben een in breng", zegt het voormalig Kou dekerks gemeenteraadslid. De stichting heeft zich vooral ingespannen voor diverse wa terprojecten in het district Ru- vuma in het zuiden van Tanza nia. „Tegen de grens met Mo zambique", aldus Zandbergen. „Projecten die worden gesteund door de Novib. Maar het werk wordt volledig door de bevol king uitgevoerd. Er is daar al leen begeleiding van mensen van de Novib." -.Volgens Freijja Zandbergen gaat het daarbij niet om een watervoorziening zoals wij die gewend zijn. „Het zijn heel sim- jjM pele projecten, via het zoge- noemde 'dakgotensysteem'. T Water wordt op de daken opge- vangen en komt in een onder gronds reservoir terecht. Zeer eenvoudig, maar wel zeer doel matig en voor die mensen een prachtige oplossing. Want rege nen doet het er niet zoveel en als je dat weinige dan kunt op vangen is dat prima. Per project komt dat op 3800 gulden. Dat zijn er nu zeven geworden." De scholen leverden een be langrijke bijdrage. Met een zo geheten muntjesactie werd het 'Markt der mogelijkheden hazerswoude/koudekerk Onder de naam 'Markt der mogelijkheden' houdt de stichting Projektkoppeling Hazerswoude/Koudekerk/Derde Wereld za terdag 13 maart een bijeenkomst in gebouw 't Anker in Ha- zerswoude-Rijndijk. De markt is opgezet ter gelegenheid van de afsluiting van het waterproject in Tanzania. Op die markt kunnen instanties in Rijnwoude, die actief zijn op het gebied van alle vormen van ontwikkelingswerk, zich manifesteren. De bijeenkomst wordt omlijst met muziek uit de Derde Wereld en modeshows. Er is een optreden van een groep asielzoekers uit Leeuwarden en het koor Globaal van de Wereldwinkel uit Hazerswoude/Koudekerk. De markt wordt gehouden in 't Anker aan de Chopinlaan in Hazerswoude-Rijndijkvan 12-16 uur. Freija Zandbergen: „De watervoorziening loopt via het 'dakgotensys teem'. Erg simpel, maar voor de mensen in Tanzania betekent het heel veel." FOTO JAN HOLVAST project de afgelopen jaren fi nancieel ondersteund. „Na de vakantie werd het overgebleven buitenlandse geld op school in geleverd. Drie jaar achtereen. Keurig uitgesorteerd per land werd dat vervolgens bij ons in geleverd. Alles bij elkaar is dat zo'n 9800 gulden. Dank zij een overeenkomst van Novib met de banken kon dat geld worden ingewisseld. Daarnaast kwam er aan donaties en giften ook nog eens aardig wat geld binnen, zodat er aan het eind van de rit zo'n 22.000 gulden bijeen/is ge bracht. Zonder dat we uitge breid aan de weg hebben ge timmerd is dat een leuk suc- aarlanderveen kees van kuilenburg De plaats waar nu nog de Ma- riaschool in Aarlanderveen staat is ideaal voor woningbouw. Wo ningbouw die hard nodig is, ge zien de resultaten van een en quête die door de Belangenver eniging Aarlanderveen is ge houden onder de bevolking van het Alphense kerkdorp. Gister avond werden de cijfers op de jaarvergadering van de vereni ging besproken. De belangstelling voor de en- quê te was bijzonder groot. Het bestuur van de belangenvereni ging kreeg niet minder dan 32 reacties, waarvan acht van oud inwoners die inmiddels buiten het dorp wonen en graag weer terug willen. „Dat hoge aantal reacties heeft ons verrast", ver telt secretaris Joris Colsen. „We hadden om een schriftelijke re actie gevraagd. In de regel lopen de mensen dan niet zo erg snel, maar in dit geval pakte dat toch wat anders uit. Het gebrek aan huizen leeft sterk in onze ge meenschap." Volgens Colsen zijn er veel re acties van jongeren die willen in Aarlanderveen geen wooon- ruimte kunnen vinden. „Nood gedwongen wijken zij dan uit naar Alphen, Nieuwkoop of een andere plaats in de omgeving waar wel huizen worden ge bouwd. Dat hebben de laatste jaren al heel wat mensen ge daan. Terwijl zij veel liever in ei gen dorp waren gebleven. Dol graag willen ze weer terug. Ken nelijk is de aantrekkingskracht van het dorp toch erg groot op sommige mensen. Als die vraag er is, moet daar ook door het gemeentebestuur aan voldaan worden is mijn idee." Er zijn ook twee reacties bin nengekomen van senioren, die kleiner willen gaan wonen. „Maar ook voor die categorie is er niets in Aarlanderveen be schikbaar. Ook zij moeten naar elders vertrekken of in de te grote woning moeten blijven", merkt Colsen. Volgens de secre taris van de belangenvereniging - die overigens gisteravond na vier jaar aftrad - wordt het dan ook hoog tijd dat de gemeente Alphen wat aan dat probleem doet. „Een jaar of zes geleden zijn er twaalf kleinere woningen ge bouwd en vier jaar daarvoor de laatste huur- en koopwoningen. Dus kun je nagaan hoe de wo ningmarkt er hier voor staat. Ui terst belabberd. Op die manier laat je een dorpsgemeenschap sterk vergrijzen. Het is nu aan het bestuur van de Belangen vereniging Aarlanderveen om het gemeentebestuur duidelijk te maken dat het zo niet meer kan." Colsen geeft al een voorzetje aan het gemeentebestuur door ze het advies te geven om de grond van de rooms-katholieke Mariaschool aan te kopen. „Dat is een ideale locatie voor een leuk aantal huur- en koopwo ningen op te zetten. Lukt dat niet dan is er wellicht wel een andere plaats te vinden. Er wor den enkele bedrijven uit het dorp verplaatst. Ook tiaar zijn best wel aardige mogelijkheden. Als de wil van het gemeentebe- 19-21 uur. Op vrijdag wordt tus sen 10.30 en 11.30 uur uitbe taald. Tien procent van de op brengst gaat naar het Rode Kruis. Bingo In clubgebouw de Vierhoek aan de Vorselenburgstraat in Alphen houdt de speeltuin- en buurt vereniging Vreugdeoord op 12 maart een superbingo. Aan vang: 20 uur. De'bewoners van het Alphense verpleeg huis Oudshoom kunnen weer veilig op pad. Donderdag wordt bij bij het verpleeghuis een nieuwe rolstoelbus afgeleverd. De oude bus was na tien jaar op. Voor de nieuwe bus, waarin vier tot vijf rolstoelen tegelijk kunnen worden vervoerd, moest 90.000 gulden op tafel komen. De stichting aangepast vervoer Oudshoorn {leeft de bus volledig betaald uit giften. Oudshoorn gebruikt de bus voor de va kanties van bewoners die op een rolstoel zijn aangewezen. Ook voor allerlei andere uitstapjes wordt de bus geregeld ingezet. De bus wordt bestuurd door vrijwillige chauf feurs. De nieuwe rolstoelbus is uitgerust met een hydraulische lift. „Dat lijkt een gro te luxe", vindt directeur J. Mulder van het verpleeghuis. „Maar als je bedenkt dat wij veel vrouwelijke chauffeurs hebben en dat sommige bewoners die in een rolstoel zit ten meer dan honderd kilo wegen, is het ge woon noodzakelijk. Het is wel zo fijn voor de bewoners en voor de ruggen van de vrij willigers." de ziekenhuis in Alphen niet haalbaar is. Het college schrijft in de brief aan de artsen dat Alphen al een goed ziekenhuis krijgt. Zieken huis Rijnoord is namelijk hard op weg om een goed basiszie kenhuis te worden. „Een goed voorbeeld hiervan is de uitbrei ding van de poliklinische func tie", schrijven B en W in de brief. Beide artsen waren vanoch tend niet bereikbaar voor com mentaar. De Alphense artsen H. Nobel en C. Varkevisser krijgen geen bij drage van de gemeente Alphen voor een onderzoek naar de haalbaarheid van een nieuw ziekenhuis in Alphen. De twee artsen moeten het onderzoek maar zelf betalen, vinden B en W Alphen. B en W zien zelf niets in het plan. Wat het college betreft is de uitslag van het onderzoek al bekend, namelijk dat een twee-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15