'Scherpe controle wordt doodnormaal gevonden' 'Zuidwest' wil af van sluipverkeer 'Piraterij met decoders komt niet veel voor' Reddingsplan voor Witte Schooltje I Leiden Regio Veilig spelen onder toezicht Groen Links tegen bouwen bij duinen DINSDAG 9 MAART 1993 Kamerlid Van Heemst op bezoek bij sociale dienst Leiden „Men is redelijk gespitst op het opsporen van fraude, maar daardoor komen bijstands- maatschappelijk werkers wei- eens in een moeilijke positie te recht. Ze zijn er om de cliënten te helpen, maar moeten ze ook controleren. Die discussie is gaande. Moet je sommige din gen nu wel of niet aan de soci aal rechercheurs doorgeven of niet? Het goede van Leiden is dat dat soort dingen recht streeks met de wethouder wordt besproken. Ik ben bij een heel openhartig gesprek geweest tus sen een aantal bijstands-maat schappelijk werkers en wethou der De la Mar. Dat is een vondst; er zijn een heleboel overheidsinstellingen waar zo iets nooit gebeurt. PvdA-parlementariër Peter van Heemst liep drie dagen 'sta gebij de Leidse sociale dienst. „Daar bevind je je in de frontli nie van de maatschappij, zoveel uiteenlopende problemen als daar worden behandeld." Als Tweede-Kamerlid heeft hij wei nig te maken met sociale zaken. Zijn werkterrein in Den Haag omvat financiën, milieu, bin nenlandse zaken en justitie. „Maar het is wel eens goed dat buiten het kringetje specialisten binnen de fractie iemand an ders eens een kijkje neemt bij een sociale dienst. Het was al een oud idee van mij om dat eens te doen." Toevallig 'Puur toevallig' kwam de voor malige gedeputeerde van Zuid- Holland in Leiden terecht. Na een uitzending van het televi sieprogramma Het Capitool, waarin de directeur van de Leidse sociale dienst te gast was, besloot hij Saskia Noor man eens te bellen. Of hij mis schien een paar daagjes langs mocht komen om de sfeer te proeven. „Ik wist betrekkelijk weinig van sociale diensten af en wilde zoveel mogelijk de uitvoerende kant bekijken." Van Heemst was getuige van intake-gesprek ken, spreekuren en vergaderin gen van bijstands-maatschap pelijk werkers. „De directeur heb ik maar tien minuten ge sproken. Het ging mij niet zo zeer om de beleidsmatige kant van het werk." Na de 'snuffelstage.' denkt Van Heemst een 'heel reëel beeld' van de Leidse sociale dienst te hebben. „Het publiek is zeer af wisselend: van pas afgestudeer den die snel een baan vinden tot mensen die tot over hun oren in de ellende zitten." Heksenjacht Leiden is tot nu toe niet bereid meer sociaal rechtercheurs aan te stellen om fraude met uitke ringen op te sporen, ook al heeft het rijk daarvoor extra geld be schikbaar gesteld. Groen Links wethouder H. de la Mar (sociale zaken) en directeur S. Noorman zijn geen voorstanders van een 'heksenjacht' op uitkeringsge rechtigden. Van Heemst: „Ik kan dat niet overzien, of Leiden meer sociaal rechercheurs nodig heeft of niet. Het is me wel opgevallen dat de meeste cliënten het doodnormaal vinden dat ze fi nancieel scherp worden gecon troleerd. Niemand vindt het raar als er door een ambtenaar wordt gevraagd naar bankaf schriften van de laatste vijf maanden." Van Heemst zit sinds ander half jaar in de Kamer. „Het is een soort luxe dat ik dit soort uitstapjes kan maken. Ik ben nieuwkomer dus dan moet je je inwerken. Ik heb ook stage gelo pen bij Albert Heijn en de poli tie in Rotterdam, binnenkort neem ik een kijkje bij een jon- gerenopvanghuis. De meeste kamerleden hebben het te druk voor dit soort stages. Nee, voor mijn naamsbekendheid hoef ik het niet te doen. In Nederland wordt 90 procent van de kamer leden toch nooit een bekende Nederlander." 'Wachten is op de eerste dode „Het is wachten op de eerste dode." Lugubere taal ge bruikt de stichting Leefbaar Zuidwest om haar bezorgd heid te uiten over het sluipverkeer op de Boshuizerkade. Sinds de Churchilllaan een serie verkeerslichten rijker is, maken automobilisten vooral in de spitsuren steeds gre tiger gebruik van die straat om files te ontwijken. „En ook de bussen rijden er steeds harder", zegt secretaris H. Kwik van Leefbaar Zuidwest. „Dat komt vooral omdat de Boshuizerkade zo n mooie as faltweg is. Bovendien geldt er tegenwoordig de voorrangsre- gel. Dat nodigt gewoon uit tot spelen met de maximum snel heid van 50 kilometer per uur." Enige bewoners hebben een paar keer gepost aan begin en eind van de kade. „Tachtig pro cent van de auto's hoorde niet thuis in de wijk. En dat be angstigt ons, want er wonen veel kinderen en bejaarden. We houden ons hart vast", verzucht voorzitter F. Hagedoorn. Er zijn genoeg brieven naar het stadhuis verstuurd. Daarin is onder meer gevraagd om ver keersdrempels. „Maanden gele den al. We krijgen telkens keu rig eea ontvangstbewijs, maar verder laat de gemeente Leiden het er mooi bij zitten. Die drempels schijnen te duur e zijn. Ja, soms krijgen wij het ge voel dat Zuidwest een onderge schoven kindje is", moppert Kwik. Ergernis Dè verkeersonvrede in Zuidwest houdt niet op bij de Boshuizer kade. Een stukje verderop, aan het einde van de Boshuizerlaan, ligt de volgende bron van erger nis. Volgens de stichting Leef baar Zuidwest ontberen de buurtbewoners daar een ver keerslicht. „Voor oudjes die wil len oversteken naar het Vijf Meiplein of het Bevrijdings plein, is het net een loterij. Au to's rijden daar namelijk kei hard voorbij. Ze durven niet meer naar de winkels", zegt Ha gedoorn. En aan de overkant, in de Montgomerystraat, is het vol gens hem al net zo erg als op de Boshuizerkade. Auto's en bus sen kunnen naar hartelust ra cen over de brede asfaltweg. Korfbalclub KZ Leiden heeft daar ook over geklaagd. Ter hoogte van de sportvelden is niet eens een zebrapad waar de jongste leden kunnen overste ken, klaagt de stichting. Valkenburg verbouwt raadhuis Het Valkenburgse gemeente huis wordt ingrijpend verbouwd en uitgebreid. Op die manier wil de gemeente het ruimtege brek in het raadhuis oplossen. Met de verbouwing is een be drag van een half miljoen gul den gemoeid. In het gemeente huis komt onder meer een nieuwe raads annex trouwzaal, die wordt ondergebracht in een uitbouw van de serre. In deze uitbreiding komt ook een nieu we entree en een invalidentoi let. De huidige raadzaal wordt, evenals de kluisruimte en een gedeelte van de leeskamer, ver bouwd tot werkruimten voor de ambtenaren. 'l'Sz: Kamerlid Peter van Heemst: „Het goede in Leiden is dat bijstands- maatschappelijk werkers rechtstreeks met de wethouder praten." FOTO HIELCO KUIPERS In het Witte Schooltje aan de Voorstraat in Katwijk wordt waarschijnlijk een winkeltje ge vestigd. B en W van de kust plaats adviseren de politiek de ze bestemming aan het karakte ristieke pandje te geven. Sloop van het schooltje, dat in 1848 werd gebouwd en toen de eer ste 'gemeentelijke bewaar school' van Katwijk was, lijkt daarmee van de baan. rendement op. Toch adviseren de deskundi gen binnen het Katwijkse ge meentehuis niet tot sloop van het pandje over te gaan. Het Witte Schooltje staat op de lijst van karakteristieke panden en sloop zou verder aantasting van het karakter van de Voorstraat betekenen. Behoud van het schooltje draagt volgens de ambtelijke afdeling die zich er over heeft gebogen bij aan een afwisselende bebouwing in het centrumgebied, waardoor 'de aantrekkelijkheid en de bele vingswaarde' worden versterkt. Verder moet volgens het ad vies het Witte Schooltje ook worden gezien in samenhang met het vlakbij gelegen gebiedje Oostpad/Westpad. Katwijk zou het historische uiterlijk, van dit gebiedje willen handhaven. Burgemeester en wethouders hebben nu alsnog het advies van de ambtenaren overgeno men en gekozen voor behoud van het schooltje. De gemeente raadsleden hebben echter het laatste woord. Hoe die er over denken, wordt mogelijk van daag duidelijk tijdens een ver gadering van de raadscommis sie verkeer, ruimtelijke orde ning, stadsvernieuwing en milieu. 'Bestemming Witte Schooltje' is daarbij een van de te bespreken agendapunten. noordwuk De speeltuinen in Noordwijk kunnen veiliger. Ook het aantal speelterrei nen is onvoldoende. J.G. van der Most, voor zitter van het RPF, wil daarom een speeltuin onder toezicht van ouders'laten bouwen op het terrein bij zwembad het Bollenbad. Van der Most: „De speeltuinen in Noordwijk lig gen vaak te ver weg van de woonwijken met veel jonge kinderen. Onderhoud van het ter rein en de speeltoestellen is er nauwelijks bij. Toezicht van ouders op de speeltuinen moet bovendien vernieling voorkomen." Het bestuur van de kiesvereniging RPF vraagt zich nu af of er niet enkele handige ou ders zijn, die samen een speeltuinvereniging willen oprichten. Bij zo'n vereniging kunnen de leden zich tegen betaling van contributie aansluiten. Daarvan kunnen aanschaf en on derhoud van de speeltoestellen worden be taald. Van der Most denkt zelfs aan sponso ring om de speeltuinen te realiseren. In ande re gemeenten, waaronder Nieuwkoop, is het systeem van samenwerkende ouders al een succes. FOTO DICK HOGEWONING 'Is er wel behoefte aan dure woningen in Katwijk?' katwijk peter van der hulst T. Janssens van Groen Links ziet niets in hét plan van de ge meente Katwijk om in de wijk Rijnsocver direct naast het duingebied woningen te bou wen. Katwijk wil 21 grondkavels in de verkoop doen. Daarop mogen elf vrijstaande huizen, zes twee-onder-één-kap-wo- ningen en vier patiowoningen worden gebouwd. Janssens stemde gisteravond tijdens de commissievergadering voor ruimtelijke ordening tegen het plan, omdat de woningen te dicht tegen de duinen komen te staan. Daarnaast vroeg het Groen Links-raadslid zich af of er wel zoveel behoefte is aan dure wo ningen in Katwijk. „Voor negen kavels meldden zich maar 31 gegadigden. Dat is weinig. Ook in Zanderij Westerbaan wil de gemeente veel vrije sectorwo ningen bouwen, maar is daar nu wel zoveel vraag naar? Moet je daarmee doorgaan, zeker als blijkt dat bij de Sluispoort nog woningen te koop staan." Wethouder W. van der Plas vond het aantal van 31 gegadig den voor negen kavels niet echt weinig. „Zeker als je weet dat het allemaal Katwijkers zijn en de prijsklasse van die kavels ligt tussen een half en een heel mil joen gulden. Ie kunt zelfs nog twee keer over de kop gaan voordat je door die rij van 31 bent. Mocht blijken dat in Zanderij Westerbaan geen be langstelling is voor dure wonin gen dan kunnen wij daar altijd nog eens over praten." Het Witte Schooltje, dat te genover het Katwijks Museum staat, wordt al enige tijd niet ge bruikt. Het laatst deed het dienst als dependance van de Oranjeschool, in afwachting van de nieuwbouw aan de Secreta ris Varkevisserstraat. Sinds eni ge tijd is het midden in het cen trum van Katwijk gelegen ge bouwtje dichtgetimmerd. Over de mogelijkheden van het pandje voor de verdere toe komst werd eind vorig jaar al eens een ambtelijke nota ge schreven. Daarin werd geadvi seerd het schooltje te behou den, met uitzondering van het achterste deel. Aan de Baljuw pleinzijde zouden vier huizen kunnen worden gebouwd. Sloop In januari leek het er niettemin op dat het doek voor het Witte Schooltje zou vallen. Na bestu dering van de door de ambtelij ke afdeling aangedragen moge lijkheden, gaven B en W name lijk alsnog opdracht ook alter natieven uit te werken waarbij van sloop van het gebouwtje wordt uitgegaan. Die alternatieven zijn er nu. Zo is uitgezocht dat op de plek van het schooltje prima een winkel zou kunnen worden ge bouwd met daarboven een aan tal woningen. Deze oplossing levert financieel het hoogste Het karakteristieke Witte Schooltje aan de Voorstraat in Katwijk staat al enige tijd leeg. FOTO DICK HOGEWONING leiden annet van aarsen Ook al is gebruik en verkoop van illega le decoders voor abonnee-televisie sinds de nieuwe Wet computercrimi naliteit - die 1 maart in werking is ge treden - verboden, er zullen weir^ mensen in deze regio zijn die een dcF gelijk apparaat in liuis hebben staan. Volgens de Leidse elcctronicazaken is hel uitermate lastig om decoders zelf te maken. FilmNet de enige abonnee- tv exploitant in Nederland met zo'n vijf-duizend abonnees in Leiden en omgeving zegt dat het verschijnsel illegale decoders vrijwel is verdwenen. In praktijk blijkt het al jaren moeilijk om een illegale decoder te bouwen. „Piraterij komt niet veel meer voor", zegt algemeen directeur Philip R. Bis schop van FilmNet. „Het probleem zit hem meer in de verhalen, de geruch tenstroom. Maar wij zien het als onze taak om piraterij tot aan de laatste de coder uit te bannen." Hij wil per se voorkomen dat zijn cliënten het idee krijgen dat zij hun goede geld moeten betalen, terwijl het voor de electronica- fanaten betrekkelijk eenvoudig zou zijn om FilmNet gratis te ontvangen. Door het steeds veranderen van de codes, de signalen van de kopstations en de komst van nieuwe digitale elec- tronica, is het volgens electronicazaken niet eenvoudig om een goed werkende decoder zelf te bouwen. De verkoop van complete decoders is overigens sinds ongeveer twee jaar al verboden. Onderdelen zijn echter nog steeds te koop. Met voor zo'n vier tientjes aan materiaal kan de doe-het-zelfer aan de slag. Hij heeft dan nog wel een decodeer- schetna nodig. En dat is het probleem, zegt een medewerker van het Leidse WB Elektron. „Er zijn duizend-en-een van dergelijke schema's in de omloop, slecht een enkele werkt goed. Vergelijk dat decoderen met een porseleinen pot. Als je die in stukken gooit en ver volgens weer in elkaar lijmt, is het re sultaat altijd minder. Wij hebben zelf nooit in decoders gehandeld. Zo'n ding moet in de tv worden ingebouwd. Dan heb je een paar maanden gratis abon- nee-tv en vervolgens worden de sche ma's weer veranderd. Daar zagen wij geen markt in." A. de Groot Electronica verkocht tot enkele jaren geleden wel decoders. „Maar er is nu helemaal geen vraag meer naar", zegt De Groot. „Zo'n twee jaar geleden was het een gouden markt, maar toen al werd het strafbaar om complete decoders te verkopen." Volgens hem konden de boetes vanaf dat moment al flink oplopen en was daarom al de handel niet meer lucra tief. „Bovendien is het geluid van film- Net veranderd, digitaal geworden. De code wordt steeds moeilijker te kraken. Dan zit je bij wijze van spreken naar een stomme film te kijken." Volgens De Groot is het voor een beetje gewiek ste personen echter nog steeds niet echt een probleem om zelf een deco der te bouwen. „De mensen ruilen on derling schema's uit. En dat geluid pik ken ze op een of andere manier via de kabel op." Het verhandelen, bouwen of gebruiken van illegale decoders kan sinds de nieuwe wet worden bestraft met maximaal drie jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 gulden. AGENDA DINSDAG 9 MAART Noordwijk Vergadering van de raadscommis sie voor toerisme, economische zaken, financiën en grondzaken, Gemeentehuis, aanvang 19.30 Warmond Klaverjassen in Het Meerpunt, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 10 MAART Leiden Seniorenochtend in het Rijksmu seum van Oudheden 'De Pueblo Indianen van Nieuw Mexico'. Ra penburg 28, van 10.30 tot 12.30 Soorten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappe lijk Wonen. Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Leiderdorp Bazaar, org. NVvH afd. Leider dorp. in de Scheppingskerk aan de Laan van Ouderzorg, van 9 00 tot 13.00 uur. Noordwijk Mechels Jeugdtheater 'Opa is m'n beste vriend' (6 t/m 15 jaar), De Rank, aanvang 14.15 uur. Diamiddag van de Chr. Bond van Ouderen afd. Noordwijk, De Vin- kenhof. Achterzeeweg, aanvang 15.00 uur. Vergadering van de commissie voor emancipatiezaken. Gemeen tehuis. aanvang 19.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14